Leidsch Dagblad Geen toenadering Syrië en Israël A Heerema stoot deel van Wijsmuller af Woningraad tegen PvdA-plan gevarieerde verhoging huren Glorieus onthaal Imelda De eerste directe onderhandelingsronde tussen Israël en zijn Arabische buren in Madrid zijn vanochtend in alle vroegte geëindigd met een totaal gebrek aan overeen stemming tussen Syrië en Israël. Maar de Verenigde Sta ten bleven optimistisch. Alleen al het simpele feit dat de directe besprekingen zijn begonnen, betekent een door braak in het vredesproces, meent Washington. wil niet zeggen dat het een complete mislukking was, om dat het blote feit dat ze er zaten en spraken op zichzelf al een prestatie was". De Syrische delegatieleider Muwaffak al-Allaf uitte even eens zijn ontevredenheid over de eerste gespreksronde. Maar hij onderstreepte dat Syrië de hoop op eventuele vooruitgang niet heeft opgegeven. Hij ver weet de Israëli's niet te willen praten over land-voor-vrede. De directe onderhandelingen tussen Syrië en Israël startten pas na een half etmaal touw trekken over plaats, tijd en agenda van de bijeenkomst. Volgens de Sovjet-onderminis ter van buitenlandse zaken, Aleksandr Deberjan, moest pre sident Gorbatsjov direct op zijn Syrische collega Assad inpraten De Israëlische delegatieleider Ben-Aharon was teleurgesteld na de vijf uur durende bespre king met Syrië die „helemaal niets had opgeleverd". „Op geen enkel punt hebben we overeenstemming kunnen be reiken." Hij sprak van „frustre rende" onderhandelingen in „een ijzige sfeer". Volgens hem wilden de Syriërs beslist niet praten over een ander onder handelingsplaats, zoals de Is raëli's wensen, en houden ze vast aan Madrid. Ben-Aharon: „We nodigden hen uit naar Israël te komen. Ze zeiden nee. We vroegen hun banden aan te gaan met ons. Ze zeiden nee. We vroegen hun een vredesakkoord te onderte kenen. Ze zeiden nee. Maar ik De Heerema Groep in Leiden heeft haar belang van 50 procent in het bergings- en sleepbedrijf Wijsmuller Groep Holding per 1 no vember afgestoten. Het is in handen gekomen van de Dutch Salva ge and Towage Holding. Dat hebben Wijsmuller en Heerema van daag bekend gemaakt. Heerema wil zich zoveel mogelijk concen treren op haar kernactiviteiten. Eén jaar geleden ging Wijsmuller Transport BV volledig over in handen van het off-shorebedrijf Hee rema. De vloot van acht zwaar-zeetransportschepen verwisselden daarbij van eigenaar. Deze schepen doet het Leidse bedrijf nog niet van de hand. In de rest van het IJmuidense transport- en bergings bedrijf nam Heerema vorig jaar een belang van 50 procent. Deze aandelen heeft Heerema nu weer van de hand gedaan. Nieuwe ei genaar is de Dutch Salvage and Towage Holding. Citadel Maritiem, een samenwerkingsverband van Frits J. Kroumans en Victor R. Muller, hebben een meerderheidsdeelneming verworven. SPORT Leon Vonk: held en schlemiel Leon Vonk, aanvaller van Rijnsburgse Boys, drukte zaterdag na drukkelijk een stempel op de regionale derby tegen Noordwijk. Een kwartier voor het eindsignaal slaagde hij erin zijn ploeg met t een fraai doelpunt aan de leiding te brengen. Maar in de aller laatste seconden van het voetbalduel zorgde hij er ook voor dat de score weer werd rechtgetrokken. Op een nogal klunzige ma nier tikte hij de bal in eigen doél en bezorgde daarmee Noord- wijk alsnog een punt. Concurrent Quick Boys die tegen Barendrecht wel de volle winst pakte liep daardoor een punt uit. Het Alphense ARC pakte flink uit tegen Rozenburg: 0-4. De resultaten zorgden ervoor dat alle regionale clubs inmiddels aan de top van de tweede klasse te vinden zijn. Toppers eredivisie laten punt liggen In het betaalde voetbal kwamen de topclubs niet verder dan een gelijkspel. PSV kwam bij RKC niet verder dan 2-2 en Feijenoord mocht bij de Graafschap blij zijn dat Fraser de tweede helft nog kon tegenscoren. Blinker kreeg rood van scheidsrechter Houben voor het uitdelen van een kopstoot aan een tegenstander. Ook Ajax slaagde er niet in tegen FC Den Haag de volle winst te pak ken. In slechts één ere-divjsieduel haalde een thuisploeg de volle winst. Dat was FC Twente dat SW/Dordrecht'90-doelman Hiele vijfmaal het nakijken gaf. om te voorkomen dat Syrië uit het vredesproces zou stappen. De Israëli's en de Palestijns- Jordaanse delegatie hadden toen al lang hun eerste gesprek ken in „een zeer goede sfeer", aldus Zalman Shoval, Is raëlisch ambassadeur in de VS beëindigd. Ook de directe onderhande lingen tussen Libanon en Israël, die met grote vertraging pas gis teravond begonnen, zouden binnen een maand kunnen worden hervat. Maar ook Liba non en Israël konden het niet eens worden over een geschikte ontmoetingsplaats. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) noem de vannacht de eerste dag van het bilaterale vredesoverleg tus sen Israël en zijn Arabische hu ren „een historische door braak". Baker vertrok gister avond uit Madrid naar de Ame rikaanse staat Californië. later deze week komt hij met presi dent Bush voor een werkbezoek naar Nederland. Pagina 2: Bush bengt weer be zoekje Pagina 5: Geen vrede zonder Baker Burgemeester neemt ontslag NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Burgemeester J.M. Hoffmann (57) van Noordwijk heeft zijn ontslag ingediend. Hij is me disch afgekeurd voor de functie van eerste burger. Hoffmann werd in april 1990 getroffen door een zware hartaanval en is sindsdien buiten functie. Vijf maanden later werd J. van der Sluijs als waarnemer aange steld. Deze oud-burgemeester van Hazerswoude is nu de be langrijkste kandidaat om Hoff mann op te volgen. Hoffmann is sinds 16 augus tus 1988 burgemeester van de bloemenbadplaats. Daarvoor was hij acht jaar burgemeester van het Zuidhollandse West- voome. Hij begon zijn politieke loopbaan in Haarlemmermeer, waar hij zes jaar wethouder Na een verbanning van vijfeneenhalf jaar op Hawaii is Imelda Marcos, de weduwe van ex-president Mar cos, teruggekeerd op de Filipijnen. foto afp romeo gacad Met een glorieuze, emotionele intocht in de Filipijnse hoofd stad Manila maakte Imelda Marcos, de weduwe van ex-dic tator Ferdinand Marcos, van morgen een eind aan haar ruim vijf jaar durende ballingschap in de Verenigde Staten. Duizenden aanhangers wuifden haar toe na haar aankomst in een speciaal gecharterde Boeing 747. „De warme ontvangst laat wel zien dat het Filipijnse volk de Mar- cos-kwestie wil begraven", al dus de weduwe later op de dag. Imelda arriveerde zonder de stoffelijke resten van haar echt genoot, die in 1989 in balling schap op Hawaii overleed. De Filipijnse president Corazon Aquino stelde eerder zeer strikte voorwaarden voor een mogelij ke repatriëring van Marcos' lijk. Aquino vreest dat aanhangers van de voormalige dictator de stoffelijke resten zullen misbrui ken voor politieke doeleinden. Ferdinand Marcos jr., die zijn moeder in Manila opwachtte, zei te hopen dat de familie nog dit jaar met Aquino een over eenkomst kan sluiten over de terugkeer van het lichaam van de ex-dictator, die de Filipijnen 20 jaar lang met harde hand re geerde. Hoewel Imelda Marcos ver wikkeld is in negen strafrechte lijke zaken en drie dozijn admi nistratiefrechtelijke procedures, kon ze ongehinderd haar hotel bereiken. Volgens de Filipijnse staatssecretaris van voorlich ting. Horacio Paredas. zal Imelda pas 48 uur na haar aan komst in Manila worden gear resteerd, omdat de Filipijnse re gering de weduwe niet onnodig tot politiek martelaar wil ma ken. Feiten en meningen - ASG Europe bv SPECIALIST IN NETWERKEN Poortweg 2 2612 PA Delft tel: 015-625577 comPAa 'Opbrengsten zijn hard nodig voor onderhoud' De Nationale Woningraad is te gen het voorstel van de PvdA de huurverhoging van 5,5 procent niet voor iedereen te laten gel den. Volgens directeur Van Kempen van de Woningraad zijn de opbrengsten van de huurverhoging hard nodig om de woningen te onderhouden, aangezien de subsidie voor wo ningverbetering dit jaar is afge schaft. De PvdA wil dat de huurver hoging van 5,5 procent alleen gaat gelden voor huizen waarop nog rijkssubsidies zitten. Het PvdA-Kamerlid De Pree zal dit President Bush inspecteert de ravage in zijn buitenverblijf in Kennebunkport nadat de kust van de Amerikaan se staat Maine vorige week was getroffen door een storm van bijna orkaanachtige kracht. Bush kon zaterdag pas een kijkje gaan nemen. „Gelukkig hebben we de middelen om de schade te herstellen", aldus Bush in een eerste reacte. fO to afp i david ake deze week bij de behandeling van de begroting van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening eventueel in een motie vastleg gen. Van Kempen: „Het is een mooi idee van de PvdA, maar het kan helaas niet worden uit gevoerd. We hadden vroeger subsidie voor woningverbete ring. Die is afgeschaft. Dat bete kent wel dat de kosten voor wo ningverbetering nu door de huurders moeten worden be taald. Voor dat systeem heeft de heer De Pree trouwens zelf ge kozen". Het PvdA-Kamerlid stelt dat woningbouwverenigingen de mogelijkheid moeten krijgen de Kosto pakt schijnhuwelijk aan met wet DEN HAAG CPP Een huwelijk tussen een Neder lander en een vreemdeling mag in de toekomst alleen voltrok ken worden, als de vreemdeling kan aantonen dat hij of zij zich bij de vreemdelingendienst heeft gemeld. Hij moet de amb tenaar van de burgerlijke stand een verklaring overleggen, waaruit blijkt dat de vreemde ling hier legaal is. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justi tie gisteravond Mngekondigd. Kosto zal binnenkort een wets ontwerp indienen, dat een eind moet maken aan de zogenoem de schijnhuwelijken. Op dit mo ment krijgt een vreemdeling, ook als hij illegaal in ons land verblijft, een verblijfsvergun ning als hij met een Nederland se ingezetene trouwt. Volgens de vreemdelingendienst werkt die bepaling in de hand dat er jaarlijks vele honderden schijn huwelijken worden voltrokken. huurverhoging voor de niet-ge- subsidieerde sector gevarieerd toe te passen. Van Kempen zegt daarover: „De woningcorpora ties moeten dan wel met huur ders tot overeenstemming zien te komen over de kosten van woningverbetering en hoe die worden doorberekend. Dat zal moeilijk genoeg zijn. Ik vrees dat veel huurders zullen zeggen: 'het hoeft voor mij niet als het zoveel kost'. Dat kan tot gevolg hebben dat onze woningvoor raad zal verloederen". De directeur van de Wo ningraad noemt de gedachte van De Pree om de huurverho ging van 5,5 procent alleen op gesubsidieerde woningen toe te passen „een hele goedkope op merking". Van Kempen: „Dat houdt in dal het geld dat voor die huurverhoging binnenkomt, rechtstreeks in de kas van mi nister Kok vloeit. Daar mag De Pree natuurlijk niks over zeg gen. Maar de huurverhoging van 5,5 procent voor de andere huizen hebben wij gewoon no dig om ons werk te doen. En ik vind dat De Pree daar niet zo gemakkelijk aan voorbij had mogen fietsen". Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Aanhoudend buiig Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en on weer. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur on geveer 8 graden. Wind zuidwest, vnj krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer, hard of stormach tig, 7 a 8, draaiend naar noordwest en geleidelijk afnemend Tent Archeon de lucht in De tenten van de het archeolo gisch themapark Archeon in Alphen zijn voortijdig afgebro ken. Harde wind begon daar gistermorgen al mee. De gebou wen zakten in en waaiden om. De Alphense brandweer haalde de tenten neer. De politie werd op het gevaar attent gemaakt door mensen die in de ruimte sliepen. „Een van de tenten vloog door de lucht", vertelt directeur G. IJze- reef. „De brandweer moest de blauwe zijschotten 500 meter verder oprapen. Een van de me dewerkers zat net op het toilet. Toen hij de deur uitstapte was de tent weg. Die jongen dacht dat hij droomde." Volgens IJzereef is een van de twee tenten total-loss. „De ten ten moeten windkracht 12 kun nen doorstaan. Gisteren was er een vlaag die blijkbaar steviger was. Tv's, diaprojectoren en maquettes bleven redelijk on beschadigd." Telefoon 712141 SPORT Van Kempen wint ook derde schaatsmarathon Maandag 4 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39691 Losse nummers 1,45 Nog geen abonnee QPI 071 - 161400 DCLI 071 161353 FEITEN EN MENINGEN Patijn: Laat dui zend bloemen bloeien BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN Tevredenheid Dromen van hel- Bureau Slachtof- overakkoord dendom in biblio- ferhulp uitzijn ziekteverzuim theek Reagan jasje gegroeid KUNST Annie M.G. Schmidt wint weer Publieksprijs Baker spreekt toch van 'historische doorbraak' HET WOORD IS AAN Een scherpe tong is erger dan een harde hand. Jiddische levenswijsheid VANDAAG

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1