Sport Katwijk ontmaskert Lisse op Ter Specke Knock out Den Haag blijft uit Hoofdrol Houben in Doetinchem Supporter van Alphia schopt scheidsrechter Maandag 4 november 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN K HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 FC Lisse heeft de omvangrijke aanhang binnen de eigen gemeentegrenzen nog niet kunnen verwennen. Op 'ver plaatsing' is de formatie van Ruud Bröring een attractie (7 uit 4) in de eerste klasse, maar op Ter Specke sprokkel de de plaatselijke FC slechts twee schamele puntjes bij een. Zaterdag bood Lisse het bezoekende Katwijk nauwe lijks enig weerwerk. De 2-0 nederlaag was even logisch als verdiend. LISSE ROB ONDERWATER Robert Vermin en Radjin de Haan ontpopten zich vorige week bij Rijnsburgse Boys nog als uitblinkers, maar tegen Kat wijk bewoog het voor Lisse be langrijke duo zich anoniem over de mat. Of beter gezegd: Kat wijk bespeelde het talentrijke koppel uitstekend en legde daarmee de basis voor de toch wel verrassende winst. Ruud Bröring kon naderhand weinig begrip opbrengen voor de speelwijze van Katwijk. „Met zeven man voor het hok gaan liggen. Daar vermaak je het pu bliek toch niet mee", toonde de coach zich een slecht verliezer. Bröring zal er in eigen huis rekening mee moeten houden dat bezoekende ploegen zich aan Lisse aanpassen. Zoals Kat wijk zaterdag bijvoorbeeld deed. Naderhand gaf Lagendijk toe angst voor het dit seizoen verrassende Lisse te hebben ge had en maatregelen genomen te hebben. Het gevaar Ens moest worden ontmanteld. Be waker Carlo van Zeist slaagde cum laude voor dat examen en hielp zijn ploeg daarmee een aardig eind op weg naar de ze ge. Die was dubbel en dwars verdiend, dus deed het gezeur na afloop van Bröring wat kin derachtig aan. De opmerking dat een spel- bepalend figuur als Vermin er niet aan te pas kwam en dat daardoor FC Lisse beneden de maat bleef, sneed meer hout. Robert Vermin werd volledig aan banden gelegd door Johan de Kroon. Pas drie minuten voor het laatste fluitsignaal van de warrig leidende scheidsrech ter Bakker noteerde de ex-Noordwijker zijn eerste ac tie. Op dat moment had Katwijk al onherstelbare schade aange richt. De oranjehemden streden in derdaad niet met open vizier, maar eenmaal aan de bal toon de Katwijk zich uiterst gevaarlijk en inventief. Pim Langeveld ontwikkelde zich op het mid denveld tot een zeer bruikbaar doorgeefluik naar het trio aan vallers en schakelde en passant tegenstrever Radjin de Haan uit. Jammer dat Langeveld zich al tijd tebuiten gaat aan geniepig NIEUWSLUK MW-doelman Agu bewusteloos GRONINGEN - Doelman Alloy Agu van MW is zondag tien mi nuten buiten kennis geweest tijdens het competitieduel met FC Groningen (2-2) in het Oosterpark. De 24-jarige Nigeriaan raakte in de 70ste minuut bewusteloos na een botsing met Hennie Meyer. Hij werd vervangen door Erik de Haan. Agu werd bij de tweede treffer van Meyer per ongeluk door de aanvaller vol in het gezicht geraakt. De verzorgers poogden ver geefs de nationale doelman van Nigeria op te lappen. Hij kwam in de kleedkamer pas bij kennis. In het ziekenhuis van Gronin gen werd een hersenschudding vastgesteld. Agu kon deson danks liggend de busreis naar Maastricht maken. Fans demonstreren tegen racisme HAMBURG - Supporters en bestuur van FC St. Pauli hebben gis teren voor de competitiewedstrijd tegen FC Remscheid een vreedzame demonstratie gehouden tegen meer en meer om zich heen grijpende racisme in Duitsland. Aanleiding daartoe waren de botsingen tussen Duitse jongeren en buitenlanders tijdens thuiswedstrijden van de tweede Bun- desligaclub. De fans hadden spandoeken bij zich met teksten waarmee ze hun afkeer tegen het fascisme en de buitenlandha ters duidelijk lieten blijken. Het bestuur steunde de buitenlan ders door een boodschap via de luidsprekers. „Die mensen heb ben ook het recht zich bij ons thuis te voelen." Peter Korst zal in zijn veertien jarige loopbaan als scheids rechter wel eenvoudiger wed strijden hebben gefloten. Na afloop van duel Alphia - Oegstgeest in de zaterdagvier- deklasse B werd de leidsman belaagd door Alphense sup porters en kreeg ondanks de bescherming van een be stuurslid van Alphia een schop tegen de knie. „Ik heb dit nooit eerder meegemaakt," kon Korst zich een dergelijk voorval niet her inneren. „Een bestuurslid van Alphia heeft nog geprobeerd mij veilig naar de kleedkamer te brengen. Dat is dus niet ge hikt". Korst hield aan de op gewonden reactie van de voor lopig nog onbekende Alphia- fan een kleine bloeduitstorting en een stijve knie over. Veel meer dan dat hij rapport zou opmaken wilde de leidsman niet kwijt. „Na de schop is er niets meer gebeurd. Ik heb in de bestuurskamer de nodige formaliteiten verricht en ben daarna naar huis gegaan." Beide clubs waren overigens niet al te zeer te zeer te spre ken over de leiding van de Lei- derdorpse arbiter. Zeker van Alphense kant was de kritiek niet mals. Bij de eerste straf schop die Oegstgeest kreeg toegewezen zou de Oegstgees- ter spits Ronald van Delft de bal eerst met de hand hebben gespeeld, waarna tegenstander Erwin van As aan het shirt van Van Delft trok. De Alphense grensrechter Hart en elftalbe geleider Hans Hengstmengel beklaagden zich daarover Dij Korst. Dat resulteerde in het wegzenden van Hengstmen gel, die het verdere verloop van de wedstrijd vanaf de tri bune mocht volgen. De 'rode' kaart van Melle Kleinsma na een duel met Van Delft was vervolgens koren op de molen van de Alphense supportersschare. De Oegst- geester spits zou eerst een el leboogstoot hebben gegeven waarop Kleinsma reageerde met een natrappende bewe ging. Ook toen reageerde Korst min of meer in het voordeel van Oegstgeest en mocht Kleinsma vervroegd gaan dou chen. Oegstgeest-voorzitter Henny Comet meende evenals Hengstmengel dat het optre den van Korst laakbaar was. „Het was aan de zelfbeheer sing van de spelers te danken dat de wedstrijd niet uit de hand liep," aldus Cornet. heden. Het leverde de Katwijker weer eens een boeking op, op een moment trouwens dat de zege allang in de knip zat. Vernuft Met een beetje meer vernuft had Katwijk de strijd in de eer ste helft kunnen beslissen. Na tien minuten verscheen Marco de Ridder, na een vloeiende aanval met Verhoogt en Lange veld, oog in oog met Paul Veen- boer. De Ridder koos de vuisten van de Lisser doelman als richt punt. Lisse wist zich op dat mo ment al geen raad meer met de opponent. Katwijk verstoorde vroegtijdig de opbouw en sneed daardoor alle wegen naar Mark Ens af. De thuisploeg kon toen niets anders meer bedenken dan de orthodoxe trap naar vo ren. Een kolfje naar de hand Carlo van Zeist. De boomlange waakhond van Ens verloor geen enkel duel van zijn tegenstan der. Lisse had dus niets in te bren gen en moest tot zijn ergernis constateren dat Katwijk gevaar lijk counterde. In de 25ste mi nuut brak Edwin Verhoogt in kansrijke positie door, maar Keith Masefield legde de Leide- naar neer. Dat is volgens de nieuwe regels dus rood, maar leidsman Bakker had zijn eigen regels. Spelers die in aanmer king kwamen voor rood (Mase field, Polman en de natrappen de Pouw) kwamen er met een boeking genadig van af. Ralph Polman mengt zich met een verbeten grimas op het gelaat in de strijd met een te hoog geheven been. Tussen Polman. John Vermeulen (5) en Pim Langeveld probeert Marco de Ridder een voet tussen de deur te krijgen. foto henk bouwman Katwijk trok zich nog het minste aan van het falende be leid van de spelleider uit Er- melo. De bezoekers hadden overigens wel de hulp van Bak ker nodig bij de totstandkoming van de eerste treffer op slag van rust Uit een onterecht verkre gen vrije trap vond Kees Krayenoord een gaatje achter de vergeefs graaiende Veen- boer. Tegenvaller Dat was een fikse tegenvaller voor FC Lisse, dat toch al zo veel moeite had om de wed strijd te bepalen. Wat de geel- hemden in de tweede helft ook probeerden, het leidde allemaal tot niets. Des te onbegrijpelijker was het dat Bröring Edward van der Putten achter zijn verdedi ging liet spelen. Later verklaarde de trainer dat de counters van Katwijk hem te gevaarlijk wa ren. Pas een kwartier voor tijd, toen Van der Putten nog even een onbestrafte schop aan Gijs Collé had uitgedeeld, besloot Bröring zijn libero voor aanval ler Marcel Bremmer te offeren. Dat was dus rijkelijk laat. Even daardoor had Henry Pouw met een magnifieke kop stoot voor de tweede Katwijkse treffer gezorgd. Maar ook met de extra aanvalskracht werd FC Lisse nauwelijks gevaarlijk. Kat wijk kon de streekderby daar door freewheelend uitspelen. In de slotfase bracht Lagendijk de van een knieblessure herstelde Marco van der Plas in het veld voor de geblesseerd afgehaakte De Ridder. Een rentree na een verplichte afwezigheid van een half jaar. Dat feit en de punten- winst maakten van de Leidse oefenmeester een gelukkig man. ï-Katwijk 0-2 (0-1). Cor Lems schermt de bal af voor de schietgrage voeten van Alphons Groenendijk. DEN HAAG GPD Louis van Gaal blikte een tikje beteuterd voor zich uit. Daar viel begrip voor op te brengen. Ajax deed FC Den Haag gistermid dag een punt cadeau (0-0) en dat zat de op volger van Leo Beenhakker bepaald niet lekker. De Amsterdammers waren vooral in de eerste helft oppermachtig. Bij vlagen voetbalden zij toen zelfs uitste kend. Een groot aantal kansen was daarvan het gevolg. Maar op het belangrijkste on derdeel van het spelletje, de afwerking, gaf Ajax een hardnekkig 'niet thuis'. „Zoveel kansen missen is een topploeg onwaardig," mopperde Van Gaal en hij schud de niet-begrijpend zijn hoofd. De technisch directeur van de Amsterdammers bleef evenwel moed houden. Daar is hij dan ook technisch directeur voor.Als je zo blijft spelen," hield Van Gaal na derhand zijn gehoor voor, „dan vallen die doelpunten op een gegeven mo ment vanzelf." Vanzelf zullen de ballen na tuurlijk niet in het netje verdwijnen, ze zul len er altijd nog moeten worden ingescho ten. En precies daar zat hem gistermiddag de kneep. Dennis Bergkamp, vooral hij, Stefan Pettersson, Aron Winter, Alfons Groenendijk, Dan Petersen: zij allen had den FC Den Haag de genadeklap kunnen .en ook moeten geven. Maar de knock out bleef uit. Zeer tot verdriet van Van Gaal en de spelers. „Ze waren er allemaal kapot van." Door het ontstellende gebrek aan koel bloedigheid van'de Amsterdamse schutters, wacht Ajax dit seizoen nog op de eerste overwinning in een uitwedstrijd. Tegen Vi tesse (nog onder Beenhakker) bleef het in Arnhem 0-0. Van PSV werd in Eindhoven met 3-2 verloren. In Utrecht was de plaatse lijke FC met 2-1 te sterk. En in de Residen tie, waar de 'supporters' van FC Den Haag gewoontegetrouw weer voor een sinistere atmosfeer zorgden, kwam Ajax zoals gezegd ook al niet verder dan 0-0. Dat verre van imponerend cijferlijstje is Van Gaal een doom in het oog. „Ze zullen scherper moe ten zijn in de zestien-meter," stelde hij later vast. Die constatering kon met name Dennis Bergkamp zich aantrekken. De topscorer van de eredivisie (twaalf treffers) had met Bergkamp mist de mooiste kansen voor Ajax een beetje meer precisie en overtuiging zijn produktie met vier kunnen opvoeren. „Als je de kansen niet benut, moet je er maar moed uit putten dat je ze tenminste gecre ëerd hebt," stelde Bergkamp zich nader hand even laconiek op als tijdens dat viertal momenten in de wedstrijd waarop de bal hem uitzichtrijk voor de voeten was gerold. En, liet de schaduwspits eveneens weten, „in elk seizoen heb je een hoop missers. Vorig seizoen had ik er wel 75 kunnen ma ken." Slacht FC Den Haag, in de eerste helft rijp voor de slacht, herstelde zich na de pauze knap. Dat ging overigens gepaard met nogal wat fy siek geweld (Cor Lems, Edmund Vriesde), door Cees Bakker onvoldoende onderkend. De slecht fluitende scheidsrechter slingerde twee Hagenaars op de bon; Cor Lems we gens aanmerkingen op zijn leiding en Heini Otto voor een niet al te zware overtreding tegen Dan Petersen. Ook de Ajacied Frank de Boer zag 'geel'. Hij ving Lems op, toen deze dreigde door te breken. Bij Ajax was het spel van Dan Petersen opnieuw veelbelovend. Al speelden condi tionele problemen de Deen, die geruime tijd geblesseerd is geweest, in de tweede helft weer parten. Tegen Willem II was dat woensdag eveneens het geval. „Maar Dan was nu minder kapot dan na de wedstrijd tegen Willem," aldus Van Gaal, die in de tweede helft de weer herstelde Mi chel Kreek zijn rentree liet maken ten koste van de aangeslagen Ed gar Davids, en later ook John van Loen nog inbracht voor de niet geheel okselfrisse Alf ons Groenendijk. John van 't Schip bleef negentig minuten op de reservebank. Vandaag gaat Van Gaal rond de tafel met de rebellerende aanvaller, die liever geen rechtsbuiten meer wil zijn. Voorzitter Michael van Praag schikt bij het gesprek eveneens aan. Van Gaal hoopt er het beste van. „Maar," waarschuwde hij Van 't Schip gistermiddag al vast, „ook als John te kennen geeft weer rechtsbuiten te willen spelen, blijft Petersen voorlopig mijn eerste kandidaat voor die positie. Als hij op deze manier blijft spelen, heb ik geen enke le reden hem buiten de ploeg te laten." s 2000. Boeking: Masefiel Pouw en Langeveld Surfer Van Tol dobbert uren op de oceaan MAUI ANP De Sassenheimer Olaf van Tol heeft urenlang op de Grote Oce aan voor Hawaii rondgedob berd. Op een smalle surfplank, zonder mast. Pas tegen het val len van de avond daagde er hulp op van het eiland Maui, de aanlegplaats. Overstuur en ril lend van de kou stapte Van Tol op het strand. Van Tol brak in de tweede manche van de finale om de wereldtitel windsurfen course- zijn mast. De organisatie zag de Nederlander over het hoofd. Hij was te ver van het strand verwijderd om op eigen kracht tegen de stroom in terug te peddelen. Midden op zee kreeg Van Tol enige tijd later gezelschap van Jan Boersma. Bij hem was hel zeil min of meer geëxplodeerd. „Er moet een klein gaatje in ge zeten hebben", veronderstelde hij. „Met een enorme klap was het zeil opeens verdwenen." Het was de tweede keer dat Boersma pech had. In de eerste manche behoorde hij tot de toptien, totdat de starter hem mededeelde dat hij gediskwali ficeerd was door een te vroege start. Desondanks is Boersma na drie manches met de 38e plaats de beste Nederlander. In de strijd om de hoofdprijs in de met 300.000 gulden gedoteerde finale doet hij niet mee. Die gaat tussen de Spanjaard Dun- kerbeck en de Noor Bringdal. Oud-wereldkampioen Naish staat vierde. Bij de vrouwen voert Britt Dunkerbeck de rang lijst aan voor de Duitse Müller. Romario speelt woensdag niet Volgens Bobby Robson en dokter Van de Brekel is het vrijwel uitgesloten dat Roma rio woensdag in de return van de tweede ronde van de Euro pa Cup I tegen Anderiecht kan spelen. De Braziliaan heeft zich gisteravond ook niet met de selectie teruggetrokken in hotel de Rosep in Oisterwijk. Romario heeft sinds de thuiswedstrijd tegen An deriecht, toen hij na 35 minu ten uitviel met een blessure aan de linkerenkel, niet meer getraind. Robson: „Hij heeft niet meer gelopen en geen bal meer aangeraakt" Volgens Van de Brekel heeft de spits wel gelopen. „Op een band in het krachthonk van een sport school, onder leiding van Luc van Agt, de inspannings-fysio- loog. Romario heeft lekker ge werkt, maar hij klaagt nog steeds over pijn." Bij PSV ontbreekt zeker aan voerder Gerald Vanenburg, die afgelopen week aan zijn me niscus werd geopereerd. Ajax (Europa Cup III) kan woensdag in de return van de Europa-Cupwedstrijd tegen Rot-Weiss Erfurt niet beschik ken over Wim Jonk. De Volen- dammer sukkelt met een hardnekkige hamstringsbles sure, die hij in de eerste krachtmeting met de club uit de voormalige DDR opliep. Rob Alflen, Ron Willems en johnny Hansen ontbreken we gens blessures eveneens op net appel. DOETINCHEM «GPD Zijn woede gold eigenlijk scheidsrechter Houben, die hem in zijn ogen een strafschop had onthouden. Regi Blinker was door René van de Brink vastgehouden en vervolgens het strafschopgebied ingetuimeld. En dat, vond Feyenoords links buiten, moest bestraft worden. Provocerend stapte Rob Mat- thaei daarna op de nog gevloer de Regi Blinker af, om deze te wijzen op zijn theatrale val. Bij het opstaan haalde Blinker zijn gram door Matthaei een onver valste kopstoot uit te delen. „Vanaf dat moment speel je met tien man en dan wordt het moeilijk om een ploeg onder druk te zetten", verklaarde Wim Jansen het onnodige puntver lies (1-1) op de Vijverberg. Een schamele beloning voor zo veel suprematie. En Feyenoord was er nog blij mee ook. „Er zat niet veel meer in dan een punt", vond Wim Jansen, „en De Graafschap was er ook blij mee. Dat bleek wel, want ze hebben niet meer aangedrongen". Feyenoords voldoening school in de gelijkmaker, die Henk Fraser na achttien minu ten in de tweede helft met een diagonale schuiver achter doel man Ron Olyslager had laten ploffen (1-1). Feyenoord was even voor rust onverwacht in de problemen gekomen, doordat Edwin Godee na een hoekschop van Jurrie Koolhof en een kop bal van Ernie Brandts tegen de verhouding in 1-0 achter Ed de Goey had gedrukt. „En dat moesten we na rust met tien man recht zien te zetten", legde Wim Jansen zijn tevredenheid uit. Graafschap-Feyenoord ont aardde somtijds in een regel rechte schoppartij, waarvan Wim Jansen met recht schande sprak. „Neem dat geval met Blinker", haalde Feyenoords technisch directeur de rode kaart aan, „hij laat de bal lopen en wordt onderuit gehaald. Ze hingen een keer met vijf man op Taument, ze hielden Metgod vast en dat mag dan nog ook. Dat staat die scheidsrechter ge woon toe. Hij bepaalt tot hoe ver je kan gaan. Maar waar grijpt hij in? Bij de middenlijn! Daar hebben wij onze vrije trappen gekregen, verder ner gens. Dat wekt irritatie op en dat alles mede door toedoen van de scheidsrechter". Simon Kistemaker noemde het een grapje, toen hij zei dat 'het schandalig was geweest, zoals John de Wolf en Henk Fra ser hadden lopen voetballen,' maar de ondertoon was serieu zer dan hij wilde doen voorko men. Hij probeerde slechts het meedogenloze ingrijpen van verdedigers als Eric Redeker en Hans Kraay jr. af te wentelen op de Feyenoorders, van wie trou wens ook Peter Bosz zich niet onbetuigd liet. En het was dat arbiter Frans Houben enige tijd bedenktijd kon nemen, toen Hans Kraay zich even voor tijd andermaal had laten gaan bij een tackle op Gaston Taument. En hield de veel te lankmoedige Houben de rode kaart, die hij in gedachten had omdat Kraay al geel had ge zien, toch maar op zak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13