Rtv show Klazien uit Zalk blijft zichzelf Vrolijke liedjes overheersen in Kinderen voor Kinderen 11 r Maandag 4 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: AART KOK Tips over huismiddeltjes en natuurgeneeskracht steeds populairder ZALK ANNE VELTHAUSZ Wekelijks hangen duizenden mensen aan haar lippen als ze op televisie vertelt over eenvoudige huismiddeltjes, natuurgenees kracht en milieuvriendelijke hulpjes in huis en tuin. Haar boek 'Allerhande din gen over de natuur" staat al maanden in de Nederlandse top 10. Van het eerste deel zijn meer dan 100.000 exemplaren ver kocht En ook deel twee loopt als een trein. Stapels brieven worden dagelijks bij haar bezorgd. Ze is een 'bekende Neder lander*. Toch blijft Klazien uit Zalk ge woon zichzelf. Eigenlijk heet ze Klaasje. Maar in haar woonplaats Zalk, een boerendorpje aan de IJssel tussen Zwolle en Kampen, wordt ze 'Kleuzien' genoemd. Toen ze jaren geleden eens voor de radio een praatje over het weer moest houden vroeg de programma maker of het ook Klèzien mocht zijn. Dat was makkelijker voor de luisteraars. En sindsdien is het dus 'Klazien uit Zalk'. Ze vertelt het in smeuïg dialect. Haar vlugge handen schenken koffie met warme melk in. Mevrouw Rotstein-Van den Brink zoals ze officieel heet, is 72 jaar. Maar door haar doortastende manier van optreden toont ze dat niet. Zuinigheid en het milieu zijn haar favo riete onderwerpen. De basis van haar leven 'dichtbij de natuur'. „Onderwerpen die de mensen tegenwoordig wel aanspreken. Als ik een paar jaar geleden over dit soort din gen zou hebben geschreven, was er vast niet één boek verkocht", stelt ze nuchter vast. Klazien uit Zalk heeft haar populariteit vooral te danken aan haar tips en recepten voor eenvoudige huismiddeltjes en natuur geneeskracht. Een rauw slablad op een kneuzing, klimopbladeren tegen pijnlijke menstruatie, een doek met lavendel om het hoofd tegen hoofdpijn. Haar boekjes bevat ten talloze tips over het voorkomen en ge nezen van allerhande ongemak en ziekte mpt behulp van kruiden, bloemen en plan ten. En dan heeft ze het niet over vreemde gewassen met moeilijke namen en vreemde bereidingswijzen maar over doodgewone planten en bloemen die in de tuin of langs de weg groeien. Grootmoeder In stapels brieven laten de lezers weten dat ze baat bij de middeltjes hebben gehad. „Ze schrijven me ook aanvullingen en geven andere tips, die ik dan weer doorvertel op lezingen en avondjes. Want denk nou niet dat ik alle wijsheid in pacht heb. Ik heb niet gestudeerd. En het zijn geen geheimen van mijzelf. AJ die middeltjes waren vroeger doodgewoon. Toen had je geen geld om medicijnen te kopen of een dokter te roe pen. Je probeerde eerst zelf van alles uit." De meeste kennis stak ze op van haar grootmoeder bij wie ze opgroeide. „Opoe was blind en wist veel van de kruiderij. Ze was geen echte kruidenvrouw, maar er wa ren altijd mensen op bezoek die om advies vroegen. Om half acht ging ik naar bed. Maar de bedstee was in de kamer, dus de hele avond bleef ik luisteren naar die verha len over kruiderij en genezerij. Niet dat het mij toen zo interesseerde, maar het bleef toch hangen." Klazien bleef de lessen van opoe trouw. Ook toen ze haar eigen gezin had, maakte ze dankbaar gebruik van aftreksels van kruiden, bloemen en planten om griepjes te bestrijden en pijntjes te verlichten. Onlangs nog had ze een likdoorn. De speciale lik doornpleister hielp niet. Ze stopte een blaadje huislook tussen haar tenen en in een mum van tijd was het ongemak ver dwenen. En nog steeds stopt ze een ui in het was water als ze de ramen lapt. De ramen glan zen dan mooier en de vliegen bijven weg. Ze verwijdert teervlekken met een beetje boter, en na het werk in de tuin maakt ze haar vieze handen schoon met rabarberbla- deren of ze wast ze met een citroen. „Van die hele gewone dingen die dood normaal zijn in ons gezin. Die ui spoel ik trouwens later gewoon weer af onder de kraan en gebruik hem in het eten. En die ci troen kwam dus uit de theepot. Want dat opnieuw gebruiken, dat zit er nu eenmaal in bij mij." Weervrouw Sinds zo'n 25 jaar brengt ze haar kennis van de natuur ook naar buiten. „In 1967 had ik mijn eerste optreden. Ik weet het nog pre cies. Ik moest spreken aan het slot van een ruilverkavelingsavond. Ze hadden me ge vraagd omdat ik wel eens een levensloop maakte voor bruidsparen. Die eerste avond vertelde ik wat over geneeskracht en het huishoudelijk gebruik van kruiden en las een paar versjes voor. De boeren vonden het mooi. En van het een kwam het ander. Na die eerste avond werd ik gevraagd op een bejaardenavond, en daarna op een avond voor plattelandsvrouwen." „Meestal vertel ik oude verhalen van vroeger, zodat mensen eens goed kunnen lachen. Soms zing ik erbij. Precies zoals het uitkomt. Van die zelfgemaakte liedjes." Ze zet meteen in. „D'r zijn toch zoveel kruiden en bloemen puur, laat ons dan samenwer ken tot behoud van de natuur..." Met haar handen maakt ze er bewegingen bij. Vlak voor haar op tafel ligt de Elburger- krant, met haar foto bij de weer-rubriek. Als weervrouw houdt ze de lezers van verschil lende kranten op de hoogte van de weers verwachtingen. „Dat soort dingen weet ik ook nog van vroeger. Toen leefden de men sen dichtbij de natuur. Je wist precies wan neer het droog werd of wanneer er een nat te periode kwam. Als je de bonen verkeerd pootte, kon je naar de buren om pootgoed te lenen, want geld om het te kopen had je niet. Je kreeg dan wat de buren over had den gehouden, het uitschot dus. Het jaar erop was de oogst dan nog slechter. Daar- close up door leerde je wel om op het weer te let- Klazien wil graag mensen helpen, maar ze ergert zich soms aan de vele telefoontjes. „Dan willen ze weten hoeveel blaadjes van de klimop ze moeten koken om zweren te genezen. Dat weet ik niet. Ze moeten het zelf uitproberen. Het ligt aan de kwaal, en ook aan de plant. Zo nu en dan maken de mensen het echt te bont. Krijg ik een tele foontje en zegt een onbekende mevrouw dat ze even langs komt. Of er bellen ineens enkele vrouwen aan die een dagje met de auto zijn wezen toeren. „We vinden je boekjes zo éénig, Klazien, mogen we een kopje thee komen drinken', zeggen ze dan. Maar daar heb ik echt geen tijd voor." Apekool De bekendheid doet haar weinig. Klazien maar er is nu meer ontevredenheid dan vroeger." foto WERNER RAUWERDINK blijft gewoon zichzelf. „Mensen zeggen Klazien: „We leven vaak tegen me: Goh, je bent precies als op volop in weelde, televisie. Wat denken ze dan? Dat ik een re- servekop bij me heb om erop te draaien als er een camera in de buurt komt. Ik houd niet van tierelantijnen." Klazien vindt dat veel mensen de tijd ver doen met zeuren en praten over proble men. „Vroeger had je ook mopperaars, na tuurlijk. Maar tegenwoordig wordt er wel èrg veel geklaagd. We leven volop in weel de, maar er is nu meer ontevredenheid dan vroeger." „Ik zeg altijd tegen de mensen: tel uw ze geningen.. Je moet niet klagen, maar jezelf ontplooien. Niet over problemen blijven praten, maar er wat aan doen. Je moet le zen, opletten en wat van je leven maken. En niet denken had ik maar dit, was ik maar dat..." T elebingo heeft een opvolger. Sinds enke- le weken zendt RTL 4 Hitbingo uit. Een programma waaraan ook de kijkers thuis kunnen meedoen. Mits zij lid Slap aftreksel durend zelf voor die titel streed, blijft een drukke spring-in- 'tveld, maar lijkt in Hitbingo be ter op zijn plaats. Carlo beant woordt in ieder geval aan het beeld van de radde quizmaster. de Nationale Postcode- die soepeitjes door de vragen loterij. Het programma wordt raast. gepresenteerd door Irene Moors De r (Telekids) en Carlo Boszhard (ex-Gek van de Week). Irene kondigt de gasten aan en lepelt de bingocijfers op, Carlo speelt het spel. Drie kandidaten treden tegen elkaar in het strijdperk. In een tempo van heb ik jouw daar be antwoorden zij zowel vragen van algemene aard als vragen over een bepaalde categorie. Voor ieder goed antwoord i het programma laat geen ruimte voor gissingen. Bingo slaat op het bingospel en hit op het Nederlandse produkt dat als muzikaal intermezzo het spel hinderlijk maar dan hangt van de artiest af onder breekt. Iedere week kunnen de kijkers via een 06-nummer kie zen wie of wat zij in het pro gramma willen horen. Men kan kiezen tussen drie ariesten. De gene met de meeste stemmen wordt een cijfer op hun elektro- verschijnt op de buis. Van het nische bingokaart weggestreept, restant blijft er één staan, die de Deze cijfers zijn ook bedoeld voor het publiek in de zaal en thuis in de huiskamer. De razendsnelle Carlo stelt de vragen. Hoeveel velden heeft week daarop weer mag meedin gen, naar een plekje op de büh ne. De nieuwe weekaanbieding wordt geselecteerd door mede werkers van Joop van den Ende schaakbord? Wat is een gul- en radiomensen van RTL 4. den op de markt waard? Van Hitbingo is een oersimpel spel. welke vis komt kaviaar? Het stellen van de vragen gaat in een griezelig rap tempo, zodat het voor de kijkers en het pu bliek eenvoudigweg niet moge lijk is op die manier het bingo- kaartje bij te houden. Het publiek moet ook zoveel dingen doen: op commando klappen en lachen, de kandida ten aanmoedigen, meedeinen en -zingen met de artiesten, bingokaart bijhouden en kei hard bingo roepen. Als ze dat hebben tenminste. Gelukkig zorgt Irene voor een pas op de plaats. Na iedere spelronde lepelt zij luid en dui delijk de cijfers op die al zijn Drie kandidaten, stapeltji gén, quizmasters, publiek, een muzikale onderbreking en een kast met prijzen. Eenvoudiger kan niet. Het programma zal het dan ook vooral moeten heb ben van het feit dat de kijkers thuis er aan mee kunnen doen. Dat schijnt nog altijd een aan trekkelijk gegeven te zijn, dat wellicht de indruk wekt dat het programma zonder jou eigenlijk niet kan worden gemaakt Als we het succes van Telebingo nog even in de herinnering roe pen, zou Hitbingo net zo'n klapper moeten worden. Uf dat ook daadwerkelijk gebeurt, is nog maar zeer de vraag. Tele- weggestreept. Het publiek en de bingo was destijds groter en Uit kijkers thuis zijn muisstil en sender opgezet. Bovendien strepen zich suf. Maar het werpt werd het programma gepresen- zijn vruchten af. Elke week is met Hitbingo-spel 25.000 gul den te winnen. Op de presentatie is niet veel aan te merken. Irene oogt fris en vrolijk en is duidelijk te ver staan. Carlo, enkele maanden geleden geflipt met de Gek van de Week-show omdat hij voor- teerd door de 'grand old lady" Mies Bouwman zelf. Dat in ogenschouw genomen is Hit bingo maar een slap aftreksel van dat door miljoenen beke ken en gewaardeerde program- Amsterdam kiest voor Sportnet hilversum gpd De commerciële sportzender Eurosport dreigt het belangrijk ste kabelnetwerk in Nederland (de gemeente Amsterdam) kwijt te raken aan concurrent Sport net. Dat blijkt uit een voorstel van de Amsterdamse Program maraad (APR). Amsterdam zond tot dusverre het sportprogramma van Euro sport uit. Maar omdat de Eu ropese Commissie zich tegen de relatie tussen de EBU en Euro sport heeft gekeerd, ziet de KTA geen reden meer om Eurosport een voorkeursbehandeling te geven. Bovendien vindt de KTA dat Sportnet een beter pro gramma biedt dan concurrent Eurosport. De Amsterdamse gemeente raad moet nog een besluit ne men over het voorstel van de programmaraad. jj bolleboom HT7 1/1/ at mt) S±i W vooral is T opgeval len," zegt Youp van 't Hek, „is dat er dit keer zoveel vrölijke liedjes in zitten." De cabaretier presenteert op zaterdag 16 no vember de twaalfde aflevering van de jaarlijkse Sinterklaas- show Kinderen voor Kinderen. Tussen de tien liedjes door speelt hij de rol van een ietwat bitse marskramer. Van 't Hek schreef zelf het eerste liedje dat in de tv-uitzen- ding te horen zal zijn: 'Alles is te koop'. „Vroeger," herinnert Van 't Hek zich, „werden in de lied jes nogal veel problemen aan gesneden. De kinderen zongen bijvoorbeeld 'M'n buurman is een homo', of zoiets. Dat is er dit keer nauwelijks meer bij." „Klopt", vult produktieleid- ster Aleid Smit aan. „We gaan rftet de tijd mee en je moet ook eens wat anders. We hebben voor 't grootste deel een heel nieuwe lichting tekstschrijvers en componisten aan het werk gezet om de ingezonden ideeën van kinderen te verwerken." Beiden vinden het ge^n be zwaar, dat Van 't Hek voor kin deren niet zo'n bekende Neder lander is als Herman van Veen, die vorig jaar dé elfde editie pre senteerde. Van 't Hek: „Ach, ik speel een marskramer en dat zien zè." Ook 'Kinderen voor Kinderen 12' is door de Hilversumse be zuinigingswoede getroffen: Staan er op de twaalfde CD en langspeelplaat 14 liedjes, slechts tien er van zijn te horen en te zien in het tv-programma. Aleid Smid: „Dat geeft precies aan hoeveel er gemiddeld op de programma's wordt bezuinigd." Een groot deel van de liedjes is opgenomen rond een kerkje in Niehoven, het kleinste dorp in Nederland, vijftig kilometer van Groningen. Regisseur Loek Marreck liet voor één liedje een prachtig de cor ontwerpen en 'Stipjes' wordt voornamelijk gezongen aan boord van een ballon, be stuurd door Hans Zoet, de nu bij de AVRO werkende vroegere Youp van 't Hek met Phonogram vertegenwoordiger Rick Hartman en het 'goud' i programmamaker van de VARA. Van 't Hek: ,,'t Is mij opgeval len met hoeveel precisie te werk is gegaan bij de opnamen. We kenlang werd enorm op de de tails gelet. Dat was voor mij een geheel nieuwe ervaring. Ik had tot nu toe alleen maar te maken met de registraties van mijn theatershows." Driekwart van het kinderkoor is nieuw in vergelijking met vo rig jaar. Aleid Smid: „Vorig jaar hadden we kinderen uit Drach ten en Hilversum. Maar nu heb ben we ons weer moeten beper ken tot kinderen uit Hilversum en omgeving. Vanwege de af stand. Als kinderen te ver weg wonen is dat lastig als je zo vaak moet repeteren." Dat gebeurde met het orkest van Jan Rietman. Majel Lustenhouwer had de lei ding over het kinderkoor. Van 't Hek heeft al een gou den LP/CD voor de twaalfde editie ontvangen, omdat bij voorintekening al 60.000 exem plaren verkocht. Een deel van de opbrengst gaat traditiege trouw naar de Vara-speelgoe- dactie, die dit jaar vooral gericht is op de Tweede Openlucht- school in Rotterdam. Het interi eur van de school, speciaal voor kinderen met medische proble men, zal met het geld worden opgefrist. Kinderen voor Kinderen 12, zaterdag 16 november, 19.57 uur, Vara, Nederland 2. ZT ikuöuniet'1/ boes heinz

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10