Jeltsin krijgt de vrije hand Buitenland Servië steunt houding Milosevic "H0/ vantiNlimn Radicale moslims bedreigen Israël President Servië lijkt bereid tot serieus overleg Mobuto beëdigt nieuwe regering in Zaïre Zaterdag 2 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF NIEUWSLIJN Protest Algerijnse fundamentalisten In Algerije hebben meer dan 100.000 moslim-fundamentalisten gisteren gedemonstreerd voor de vestiging van een islamitische staat. Het was hun eerste grote mars sinds president Chadli Bendjedid in juni de noodtoestand uitriep in verband met mas sale rellen. De noodtoestand werd op 29 september opgeheven in verband met de komende verkiezingen, die op 26 december worden gehouden. De mars was georganiseerd door het Islami tisch Front van Redding, dat sinds vorig jaar aandringt op wijzi ging van de kieswet, die het sinds 1962 regerende Nationale Be vrijdingsfront (FLN) bevoordeelt. China treuzelt met kernwapenverdrag Het Chinese parlement heeft deze week totaal onverwacht be sloten de goedkeuring van de ondertekening van het internatio nale kemwapenverdrag uit te stellen. Officieel heet het dat het voorstel is terugverwezen naar een commissie „voor nadere be studering". Dit is een merkwaardige ontwikkeling, omdat pre mier Li Peng in augustus officieel aankondigde dat China het verdrag dat kernwapens verbiedt, zou ondertekenen. Omdat het parlement in China slechts doet wat de politieke leiding be denkt, lijken de leiders op hun schreden te zijn teruggekeerd. De opschorting van het verdrag komt daags nadag bekend werd dat Peking Iran zou hebben voorzien van militaire nucleaire techno logie. Londen wil minder asielzoekers In navolging van andere Westeuropese landen gaat ook Groot- Brittannië de immigrantenstroom indammen. Minister Baker van binnenlandse zaken maakte dat gisteren bekend. Hij kon digde onder meer aan dat de asielprocedure wordt terugge bracht van twee jaar tot vier maanden. Daarnaast mogen asiel zoekers geen aanspraak meer maken op gemeentewoningen. Ook moeten zij vingerafdrukken laten maken om te voorkomen dat ze onder verschillende namen aanvragen indienen. De op positiepartijen veroordeelden de maatregelen als 'racistisch'. In 1988 kreeg Groot-Brittannië 5.000 asielaanvragen, in de eerste tien maanden van dit jaar 46.000. Lambsdorff herkozen als leider FDP De Duitse liberale FDP heeft gisteren op haar jaarlijkse partij congres in Suhl Otto Lambsdorff herkozen als partijleider. Hij behaalde 67 procent van de stemmen. Tijdens het partijcongres van vorig jaar stemde nog 85 procent van de afgevaardigden voor Lambsdorff. De herkozen partijleider kondigde aan dat 1 het over twee jaar voor gezien houdt als partijleider. Universiteiten in zee met Palestijnen Elf Europese universiteiten hebben gisteren met zes Palestijnse universiteiten een samenwerkingsovereenkomst gesloten. De rector van de universiteit van het Italiaanse Siena, L. Berlinguer, verklaarde dat de overeenkomst een „betekenisvolle bijdrage" kan leveren aan de vredesconferentie in Madrid. Onder de Eu ropese universiteiten bevinden zich ook de universiteit van Lei den en de Belgische universiteiten van Leuven en Namen. De zes Palestijnse universiteiten zijn veelal gesloten geweest tijdens de nu vier jaar durende opstand van de Palestijnen in de bezette gebieden (intifadah). t hij Russische president mag van parlement per decreet regeren De Russische president Boris Jeltsin mag per decreet zijn radicale economische hervormingen doorvoeren. Het Volkscongres, het parlement van de republiek, gaf giste ren met overweldigende meerderheid het groene licht aan Jeltsins plannen voor snelle overgang naar een vrije markt en forse uitbreiding van de presidentiële bevoegd heden. Jeltsin heeft zijn politieke toekomst verbonden aan zijn economische hervormingen. MOSKOU HANS GELEUNSE Jeltsin mag van het parlement een jaar lang bestaande Russi sche of Unie-wetgeving met de creten buiten werking stellen. Ook mag hij lokale bestuurders vervangen, die de uitvoering van zijn hervormingen sabote ren. De voor volgend jaar ge plande verkiezingen voor ge meente- en provincieraden zijn uitgesteld; politieke activiteiten zijn verboden. Op eigen initia tief zou Jeltsin zijn plan hebben teruggetrokken om de Russi sche goudvoorraden voorgoed te onttrekken aan het centrale de vraag of Jeltsin zijn decreten eerst ter goedkeuring aan het parlement moet voorleggen, werd een compromis bereikt dat de volksvertegenwoordiging nog de schijn van inspraak geeft. Als het parlement het met bepaalde presidentiële maatre gelen niet eens is, moet dat worden gemeld. Gebeurt dat niet, dan wordt de maatregel als goedgekeurd beschouwd. De parlementaire goedkeu ring betekent dat nog voor het einde van dit jaar de prijzen in de Russische republiek worden losgelaten. Tevens komt een massaal privatiseringsprogram ma op gang, dat beoogt binnen drie maanden tienduizend klei ne en middelgrote bedrijven te Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Een oude Kroatische vrouw herdenkt een overleden familielid met bloemen op het kerkhof van Kutina. Het Servische blok in het Joegoslavische staatspresidium en de Servische regering hebben zich gisteren „onder voorwaarden" akkoord verldaard met een aparte status van de Servische gebieden in Kroatië. Donderdag verklaarde de Servische presi dent Milosevic zich na een gesprek met EG- afgezant Henri Wijnaendts al bereid over het EG-voorstel voor de Servische minder heid in Kroatië te willen praten. Dat plan gaat ervan uit dat de Servische gebieden een eigen status krijgen, maar wel deel van Kroatië blijven uitmaken. Zowel de Servische leden van het staatspresidium als de Servische regering eisen overigens hardere garanties voor de posities van de Servische minderheden dan het EG-voorstel wil geven. Milosevic heeft ook al aangegeven dat de Serviërs eigen wetgeving, rechtspraak, politie en een eigen onderwijssysteem verlangen. Op militair gebied was van de mogelijke omslag gisteren overigens nog niet veel te merken. In Kroatië werd opnieuw volop ge vochten. Rond vijf uur 's middags lanceerde het federale Joegoslavische leger een nieu we aanval op de Kroatische havenstad Du- brovnik. Dat hebben Kroatische legerfunc- tionarissen gezegd. De aanval was gericht op de wijken Gruz en l^pad, net buiten de beroemde middeleeuwse witte stenen mu ren van de stad. De televisie in Sarajevo meldde in een verslag vanuit Dubrovnik dat tweehonderdvijftig „projectielen" waren af geschoten. Er zouden doden en gewonden zijn gevallen. Ook werd grote materiële schade aangericht. Vanwege de algemene mobilisatie heb ben Servische en Montenegrijnse mannen in de weerbare leeftijd het verbod gekregen het land te verlaten, tenzij met speciale toe stemming van het leger. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELUNGA De verklaring van Milosevic kwam donder dag na een gesprek met de speciale EG-af- gevaardigde Henri Wijnaendts. De presi dent liet weten dat in het belang van de be slissende situatie waarin de Serviërs in Kroatië verkeren, Servië bereid is op basis van'de EG-voorstellen te praten over de po sitie van de omstreden gebieden. Als hij dat oprecht meent, zou dat beteke nen dat Servië afziet van zijn streven naar gebiedsuitbreiding, zij het onder bepaalde, strikte voorwaarden. De Servische president eist voor de betrokken regio's een verre gaande staat van autonomie, met een eigen wetgevende macht, eigen politie, eigen rechtbanken en een eigen organisatie van het onderwijs. Nu zeggen Servische politici wel vaker iets dat ze binnen de kortste keren weer in trekken. De uitspraken van Milosevic zou den een poging kunnen zijn de economi sche en politieke boycot van de EG af te wenden, die komende dinsdag zou ingaan. Vooral een olieboycot zou voor Servië en voor het leger rampzalige gevolgen hebben. Brandstof is nu al nauwelijks nog te krijgen en zonder diesel staan de tanks stil. Maar er zijn wat aanwijzingen dat de pre sident het ditmaal wèl meent. Donderdag ochtend gaf Milan Babic, de door zichzelf 'gekozen' regeringsleider van het autonome Een beslissende ommekeer of een ma noeuvre om een economische boycot te voorkomen? Dat is de grote vraag bij de verrassende uitspraak van de Servische president Milosevic dat Servië bereid is in te stemmen met de in Den Haag ge formuleerde voorstellen van de Europese Gemeenschap voor een speciale status van de omstreden gebieden binnen Kroatië. Krajina, een persconferentie waarin hij zich zeer scherp tegen de Servische leiders keer de. De regeringen van de autonome regio's in Kroatië worden volgens Babic de laatste dagen vanuit Belgrado onder druk gezet om in te stemmen met de EG-voorstellen. Ook de Servische kranten nemen de ver klaring van de president serieus. Het dag blad Politika, de grootste krant in Belgrado en zeer sterk aan Milosevic gelieerd, legde gistermorgen in de opening zwaar de na druk op diens verklaring. Daarin keerde hij zich fel tegen pogingen om Servië met be hulp van ultimata onder druk te zetten en zei hij dat de republiek niet zal wijken voor dergelijke pressie. De krant vestigde de na druk op de beslissende uitspraak over de EG-voorstellen door die vet te drukken. Een reden voor de ommekeer kan zijn dat Milosevic ook in eigen kamp steeds geïso leerder komt te staan. De animo van de Ser vische reservisten is zeer gering en het aan tal deserteurs uit het leger gigantisch. Bovendien groeit in Montenegro, de eni ge bondgenoot die Servië nog rest, duidelijk verzet tegen de oorlog. Uit debatten in het parlement blijkt dat Titograd er niets voor voelt vanwege het Grootservische streven te worden opgezadeld met een economische boycot. Bovendien hebben veel Montenegrijnen het gevoel dat zij in de oorlog de kastanjes uit het vuur moeten halen, terwijl Servische reservisten massaal deserteren. Twee we ken geleden besloot het parlement dan ook alle Montenegrijnse soldaten uit Slavonië terug te halen. Dat besluit is weliswaar nog steeds niet uitgevoerd, maar dat het er ligt, zegt veel over de weerstand die in Titograd leeft. Een duidelijke uitzondering daarop is Branko Kostic, de Montenegrijnse vertegen woordiger van het staatspresidium. Kostic nam onlangs als vice-president de macht over van de Kroaat Stipe Mesic. Hij is een radicalere voorstander van Groof-Servië dan veel Serviërs zelf en heeft er tot nu toe geen blijk van gegeven toe te willen geven aan de EG. President Boris Jeltsin praat met afgevaardigden tijdens de zitting van het Volkscongres privatiseren. Wel is besloten het systeem van erfpacht in de landbouw in gewijzigde vorm voorlopig in stand te houden. De liberalisering van de prij zen is minder omvangrijk dan aanvankelijk werd gepresen teerd. Uit angst voor mogelijke recordprijsstijgingen blijft de Staat de prijzen vaststellen voor onder meer de eerste levensbe hoeften (brood, suiker, zout, melkprodukten en wodka), energie en het openbaar ver voer (inclusief de vliegtarieven). De leiders van acht republie ken van de Unie van Soevereine Staten (USS - ex-Sovjetunie) hebben gisteren besloten rond tachtig van de honderd federale ministeries en regeringsorganen op te heffen. De ontmanteling van de Sovjetministeries gaat op 15 november in, zo heeft het persbureau TASS gemeld. Daar door zullen duizenden ambte naren op straat komen te staan. Tot grote woede van de opposi tie en de bevolking heeft de Zaï rese president Mobuto gisteren de nieuwe regering van de con troversiële premier Mungu Diaka beëdigd. De oppositie re ageerde onmiddellijk met de in stallatie van een schaduw-kabi- net onder leiding van ex-pre mier Etienne Tshisekedi. Mungul-Diaka heeft gezegd dat hij op vreedzame wijze een einde wil maken aan het 26 jaar oude bewind van Mobutu. Daarover bestaat echter de no dige scepsis, omdat belangrijke posten als Defensie, Buiten landse Zaken en Mijnbouw in de nieuwe regering door Mo- butu-aanhangers worden bezet. Een aantal bewindslieden is echter al opgestapt, omdat zij zich niet met Diaka, die als Mo butu's marionet wordt gezien, willen vereenzelvigen. Terwijl de nieuwe regering haar eerste kabinetsberaad hield in het officiële kantoor van Zaïres premier, verzamelde de oppositie zich in Tshisekedi's huis om haar beleid uit te stip pelen. Na afloop deed zij een beroep op de bevolking kalm te blijven en het crisiskabinet te steunen. Ook werd het buitenland om er kenning en financiële steun ge vraagd. De Europese Gemeen schap heeft inmiddels besloten een miljoen ecu (2,5 miljoen gulden) aan medische nood hulp uit te trekken voor de slachtoffers van het geweld. De laatste paar honderd bui tenlanders die het land wilden verlaten, zijn gisteren onder toezicht van Belgische para commando's aan boord gegaan van militaire vliegtuigen. Ande re buitenlanders gingen aan boord van veerboten die hen naar de Atlantische havenstad Pointe Noire brachten, of van de Zairese hoofdstad Kinshasa naar Brazzaville in het naburige Congo. Ook de Belgische para's be gonnen zich terug te trekken en negeerden daarmee een oproep van de oppositie om in het land te blijven. De oppositie is bang voor een bloedbad. Franse en Belgische parachutisten hebben in de afgelopen maand 20.000 buitenlanders geëvacueerd. De onrust in het land laaide op 23 september opnieuw op toen soldaten in Kinshasa in opstand kwamen omdat ze lan ge tijd geen soldij hadden ge had. WERELDWIJD WONEN THUIS IN NOORD-HOLLAND In onze zaak moeten wij met spoed plaats maken voor nieuwe meubel- collecties, daarom staan, UITSLUITEND Zaterdag 2 november Maandag 4 november en Dinsdag 5 november, in onze showroom een groot aantal moderne en klassieke toonzaalmodellen afgeprijsd voor maar liefst 50% KORTING Bekende merken als LEOLUX, MONTIS. HÜLSTA, PASTOE. WK en DESEDE. Sla nu Uw slag en koop een schitterend kwaliteitsmeubel tegen absolute bodemprijs! DESIGNCENTRUM Vanwege vredesconferentie in Madrid BAYRUT/NICOSIA/AMMAN AP-Rtr-AFP Radicale moslims en Arabieren hebben gisteren gedreigd met aanvallen op Israël en het do den van Arabische leiders die deelnemen aan de vredesbe sprekingen in Madrid. De leider van de Islamitische Jihadbeweging, de Palestijn Mohammed Abu Samra, zei in Bayrut dat „Israël overal en op elk moment in het bezette Pa lestina en de rest van de we reld" zal worden aanvallen „tot we heel Palestina hebben be vrijd". Ook de vooraanstaande Iraanse geestelijke ayatollah Musavi Ardebili heeft de Arabie ren opgeroepen hun leiders omver te werpen omdat ze met Israël onderhandelen. Volgens Ardebili zullen degenen die dat doen als martelaren in het para dijs komen. Tijdens zijn wekelijkse preek zei Ardebili dat „de VS en de zionisten" door de vredesconfe rentie alles hebben bereikt wat ze willen. Terwijl Ardebili sprak, schreeuwden zijn toehoorders „dood aan de VS" en „dood aan Israel". Eerder deze week beschuldig de Irans geestelijke leider, aya tollah Ali Khamenei, de deelne mers aan het vredesoverleg van verraad. „Wie daaraan deel neemt, roept de toorn van de naties over zich af', aldus Kha- Volgens de voormalige Iraan se minister van binnenlandse zaken, Ali Akbar Mohtashemi, moeten alle deelnemers aan de conferentie dood. In een reactie heeft Neder land de onverzoenlijke Iraanse houding veroordeeld. Den Haag zal, mogelijk ook in EG-ver- band, zijn afkeuring in een dui delijke boodschap aan Iran ken baar maken. Dat heeft minister Van den Broek van buitenland se zaken, die de EG op de con ferentie in Madrid vertegen woordigde, verklaard. Israël heeft gisteren, tijdens de derde dag van de vredescon ferentie, in de bezette gebieden bijna een half miljoen Palestij nen een uitgaansverbod opge legd. Volgens waarnemers moesten ongeveer 300.000 Pa lestijnen in Gaza-Stad en het nabijgelegen kamp Shati in hun huizen blijven. Ook voor 150.000 Palestijnen in en rond Nablus pp de westelijke Jor- daanoever gold een uitgaans verbod." Dit pamflet zorgde voor veel commotie op de laatste dag van de ope ningszitting van de vredesconferentie in Madrid, gisteren. De Syrische minister Ai-Shara hield het pamflet, met een foto van de toen 32-jarige Yitzhak Shamir, omhoog en beschuldigde de Israëlische premierervan een „terrorist" te zijn. Het pamflet werd verspreid toen Shamir door de Britse bezettingstroepen werd gezocht wegens terroristische activitei ten. FrTn AP

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6