Binnenland Boeren boos over beleid voor mest m AH let ook op de kleine winkeldief Goedkope taxi's in Amsterdam H Problemen bij Volvo door staking Kabinet eens over euthanasie-wetgeving Mediaraad: Radio 5 kan uit de lucht Plan-Simons blijft kabinet verdelen Zaterdag 2 november 1991 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (cheD PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: u (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN PvdA verliest 2.500 leden De PvdA heeft door de wao-perikelen die de partij sinds de zo mer teisterden, rond de 2.500 leden verloren. De partij heeft nu ongeveer 84.000 leden. Het partijbureau in Amsterdam heeft dit gisteren bevestigd. De meeste opzeggingen kwamen na het par tijcongres in Nijmegen op 28 september. Het congres ging ak koord met de wao-besluiten van het kabinet en bevestigde daar mee het politiek leiderschap van vice-premier Kok. Na het con gres meldden zich 200 nieuwe leden aan. Meer mensen naar de bibliotheek Vorig jaar waren 4,3 miljoen Nederlanders (bijna een derde van de bevolking) lid van openbare bibliotheken. Dat was 2 procent meer dan in 1989. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral bij jongeren tot 17 jaar, voor wie het lidmaatschap gratis is, is de bibliothek populair. Van hen is 64 procent lid. Bij de volwassenen is dat 19 procent. Er zijn vorig jaar 186 miljoen boeken, cd's en dergelijke uitgeleend. Dat was ruim 800.000 meer dan het jaar ervoor. Advertentie zondagskrant geweigerd De Telegraaf heeft een advertentie van De Krant op Zondag ge weigerd. Dat heeft het weekblad gisteren bekend gemaakt. In de advertentie wordt de eerste column van Leo Derksen voor de Krant op Zondag aangekondigd. Derksen was een bekend co lumnist van De Telegraaf. In 1989 schroefde hij de dop op zijn pen om gebruik te maken van de vut-regeling. Volgens De Tele graaf is de advertentie geweigerd, omdat het „ongebruikelijk is een advertentie voor een krant te plaatsen in een andere krant". Nog niet zo lang geleden plaatste De Telegraaf wel andere ad vertenties van De Krant op Zondag. Boete voor Rost van Tonningen De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de weduwe F. Rost van Tonningen-Heubel uit Velp conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een boete van vijfduizend gulden. De rechtbank acht bewezen dat de 76-jarige vrouw voor joden bele digende uitlatingen heeft verspreid via haar boek 'Op zoek naar m'n huwelijksring'. De rechtbank verwierp het verweer van Rost van Tonningens advocaat. Die zei onder meer dat de huiszoe king in de Velpse woning van de weduwe onrechtmatig is ge weest. 'Het zuiden barst maar met hun stront' Enkele duizenden boeren uit het westen en noorden van het land hebben gisteren een dringend beroep gedaan op het kabinet en de Tweede Kamer de aangekondigde aan scherping van het mestbeleid ongedaan te maken. De voorgestellen dreigen de boeren in deze akkerbouwge bieden te duperen, terwijl het mestprobleem door vee houders in het zuiden wordt veroorzaakt, aldus de pro testerende boeren tijdens een manifestatie in Zuidlaren. De dertien boerenbonden die de manifestatie in Zuidlaren hadden georganiseerd, vinden dat het kabinet andere maatre gelen moet treffen om het mest probleem onder de knie te krij gen. Pas in 1995 wordt elke boer persoonlijk verantwoordelijk voor de afzet van zijn overtollige mest. Als hij die niet kwijt kan, wordt zijn veestapel ingekrom pen. De noordelijke boerenbon den vinden dat die maatregel naar voren moet worden ge haald en al eerder dan 1995 van kracht moet worden. De eis van de boerenbonden werd gisteren voorgelegd aan de landbouwspecialisten van de Tweede-Kamerfracties, die naar Zuidlaren waren gekomen. De kamerleden reageerden ver deeld. WD en D66 konden zich wel vinden in de kritiek. De re geringsfracties CDA en PvdA lie Het kabinet wil de mestproduk- tierechten in het hele land ver lagen. Dit om te voorkomen dat de intensieve veehouderij ver der groeit in de gebieden dfe nu nog geen mestoverschot ken nen. Dat geldt vooral voor het noorden en het westen. Om in komstenverlies door de teruglo pende markt voor akkerbouw- produkten te compenseren, wil len veel boeren in deze gebie den zich echter deels op het houden van vee toeleggen. Volgens voorzitter A. Lanting* van het Drents Veenkoloniaal Landbouwgenootschap (DVLG) kiest het kabinet met dit voor stel voor de verkeerde aanpak. „Het is voor ons van doorslag gevende betekenis dat het pro bleem wordt neergelegd waar het hoort: bij de veroorzakers." ten de protesterende boeren echter meteen weten dat ze nergens op hoeven te rekenen. De kabinetsvoorstellen gaan zo goed als zeker door. De protesterende boeren na men geen genoegen met de weigering van CDA en PvdA de kabinetsmaatregelen van tafel te halen. „Het noorden wordt tot stiefkind gemaakt om het zuidelijk zorgenkind uit de pro blemen te helpen. Ik heb het gevoel dat we worden gediscri mineerd in eigen land", klaagde een vrouwelijke akkerbouwer. Ze riep de verzamelde land bouwers op niet langer te ac cepteren dat de overtollige mest uit Brabant naar het noorden van het land wordt vervoerd. „Vanaf vandaag zouden we te gen het zuiden moeten zeggen: barst maar met je stront." Ook de veehouders in het zui den zijn overigens sterk gekant tegen de aanscherping van het mestbeleid. In Bameveld wordt 11 november eveneens een 'mestmanifestatie' gehouden. Daar worden volgens de Gelder- sche Maatschappij van Land bouw ook enkele duizenden boeren verwacht. Strakke en boze gezichten op de protestbijeenkomst gisteren in Zuidlaren. fo\ AMSTERDAM GPD In Amsterdam komt een proef mej goedkope taxiritten. Parti culiere taxichauffeurs willen met bedrijven in de binnenstad contracten afsluiten voor vijf gulden per rit. Het plan is af komstig van de stichting Am sterdam Centrum Taxi (ACT), waarin een aantal kleine taxi- dndememers is verenigd. In augustus protesteerde een grote groep Amsterdamse chauffeurs tegen invoering van de treintaxi. Toen ging het voor al om de keuze van de NS voor een Amstelveens bedrijf dat de treintaxi in een deel van Am sterdam wilde laten rijden. Voorlopig zal de proef worden gehouden tijdens koopavonden rond de feestdagen in decem ber. De ACT wil met winkels en andere, bedrijven ook contrac ten afsluiten, waarbij klanten bij een bepaald bedrag aan aanko pen een gratis taxirit in het cen trum van de stad krijgen aange boden. Op langere termijn wil de ACT de proef uitbreiden door het laten rijden van bustaxi's. Door meerdere passagiers tege lijk tegen vijf gulden per rit te vervoeren, denkt de stichting uit de kosten te komen. Nu kost een rit in de binnenstad al gauw rond de dertien gulden. Volgens initiatiefnemer Van de Meer sluit het idee naadloos aan bij het volgend jaar in Am sterdam te houden referendum. Daarbij kan de bevolking zich uitspreken over al of niet ver gaande beperking van het auto verkeer in de binnenstad. De ACT constateert dat nu vooral 's avonds en in de week einden de binnenstad verstopt zit met auto's. „Wij mikken op een publiek dat zijn auto par keert in een garage aan de stadsrand. Veelal wenst men geen gebruik te maken van het openbaar vervoer en wordt een taxi te duur gevonden", aldus Van de Meer. Bij het Openbaar Lichaam Taxivervoer is inmiddels ver gunning gevraagd voor het la ten rijden van tien tot vijftien taxi's. Daar staat men niet afwij zend tegenover het initiatief. Volgende week wordt het plan besproken bij het Centraal Bu reau voor Taxi's, het overkoepe lende orgaan voor taxichauf feurs in Amsterdam. DEN HAAG GPD Het kabinet heeft gisteren nog geen overeenstemming bereikt over de invoering van het plan- Simons. In de ministerraad is zonder resultaat lang gesproken over enkele varianten van de nieuwe basisverzekering tegen ziektekosten. Het kabinet hoopt volgende week wel een besluit te nemen. Kern van het probleem is de vraag welke onderdelen van het plan-Simons op 1 januari 1992 kunnen worden ingevoerd. Si mons wilde dat dan huisarts, medicijnep, kraamzorg en hulp middelen zouden worden over geheveld van de ziekteverzeke ringen naar de aVvbz. Deze awbz is de voorloper van de OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR BORN GPD Volvo is in grote problemen ge komen door een staking bij de Renault-motorenfabriek in het Franse Cléon. De noodgedwon gen produktiestop die dinsdag is begonnen, duurt nog min stens een week. Gisteren kregen de 3200 produktie-medewer- kers een brief waarin geen nieu we datum voor de hervatting van het werk wordt genoemd. Het personeel in Bom kan waarschijnlijk pas vier dagen nadat de staking in de Renault- motorenfabriek is beëindigd, weer aan de slag. Het salaris wordt normaal doorbetaald. Op z'n vroegst maandag 11 novem ber kunnen er in Bom weer au to's worden gemaakt. Tegen die tijd zal het gebrek aan motoren Volvo al ruim 15 miljoen gulden hebben gekost en ligt de fabriek 3600 auto's achter op het pro- duktieschema. Wanneer de ar beiders in Cléon weer aan de slag gaan, weet niemand. Enke le honderden van de ruim 5500 werknemers van de fabriek, le den van de radicale vakbond CGT, hebben hun bedrijf twee weken geleden platgelegd door blokkades op te werpen voor al le ingangen. De gevolgen van de actie zijn catastrofaal voor het hele concern, omdat veel fa brieken van bevoorrading zijn verstoken. Winkelier tegen proef om langer open te zijn DEN HAAG ANP Ruim 95 procent van de winke liers die mogen experimenteren met volledig vrije openingstij den wil niet aan die experimen ten meedoen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV). Het KNOV laat overigens niet weten waarom de winkeliers weigerachtig zijn. Het experiment wordt gehou den in Den Haag, Den Helder, Landgraaf, Hummelo, Keppel en Skarsterlan. In gemeenten die de vrijheid krijgen om 's avonds tot zeven uur open te blijven (Vlissingen, Wageningen en Schiedam) rea geren de winkeliers over het al gemeen ook afwijzend. Proeven met een openstelling tot negen uur 's avonds lijken overal te mislukken met uitzondering van Groningen. Daar is een aantal winkels met voedings- produkten aangewezen voor avondopenstelling. Pas halver wege deze maand valt daar ove rigens een definitieve beslissing. Hulp arts blijft in principe strafbaar DEN HAAG GPD Het kabinet is het eens over de euthanasie-wetgeving. Premier Lubbers zei dat gisteren na af loop van de wekelijkse minister raad. Op de inhoud van het compromis tussen CDA en PvdA wilde hij echter niet in gaan. Het compromis zou goed aansluiten op de eerder bereikte overeenstemming tussen minis ter Hirsch Ballin (CDA, justitie) en staatssecretaris Simons (PvdA, volksgezondheid). Het zou erop neerkomen dat' de huidige praktijk blijft bestaan en in de wet wordt vastgelegd. Euthanasie zou dan strafbaar blijven. Volgens ingewijden moeten artsen aan wie wordt gevraagd om actieve hulp bij euthanasie, aan enkele zorgvuldigheids eisen voldoen om de kans op strafvervolging te verkleinen. Tot die eisen behoort dat een andere arts advies geeft, en dat voor de gemeentelijke lijk schouwer een verslag wordt ge maakt. Voldoen artsen aan de eisen, dan kan de officier van justitie besluiten de arts niet te vervol gen. De officier blijft echter wel het recht houden om tot vervol ging over te gaan. Vorige week vrijdag kon het kabinet nog geen besluit ne men, omdat de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Ka mer het niet eens waren. De PvdA vreesde dat het CDA de wet strenger wilde maken dan de huidige praktijk. Het CDA was juist bang dat de PvdA he lemaal geen strafvervolging wil de als aan de zorgvuldigheids eisen was voldaan. Als een arts wel wordt ver volgd en als blijkt dat hij zich niet heeft gehouden' aan de zorgvuldigheidseisen, dan zou hij maximaal vier jaar cel kun nen krijgen, in plaats van twaalf jaar nu. Hirsch Ballin en Simons moe ten nu de laatste technische de tails uitwerken. Radio 5 kan beter verdwijnen. Dat heeft de Mediaraad ge schreven in een gisteren gepu bliceerd advies aan de minister van WVC. Voor de vier overblij vende zenders moeten zender redacties worden gevormd. Volgens de Mediaraad moet de radio in de toekomst meer rekening houden met de be hoeften en wensen van het pu bliek. Het aanbod is te versnip perd: zenderindeling en pro grammering zijn te onoverzich telijk. De profielen van de zen ders moeten daarom volgens de Mediaraad duidelijker worden. Radio 5 heeft naar de mening van de Mediaraad geen duide lijk profiel. Het is een samen raapsel van programma's waar van het grootste deel in het pro fiel van Radio 1 en Radio 2 past. Een zenderredactie is voor de Mediaraad het middel bij uit stek om de samenwerking tus sen de verschillende zendge machtigden te verbeteren. De identiteit van de deelnemende omroepen moet daarbij wel herkenbaar blijven. Toegangsverbod al jarenlang van kracht Albert Heijn hanteert al jarenlang de rege ling dat stelende klanten één jaar de betref fende AH-vestiging niet meer mogen betre den. Sinds enkele jaren heeft het super marktconcern zelfs al een stapeltje voorge drukte brieven klaarliggen voor betrapte winkeldieven. Daarin staat dat de klant op straffe van een dwangsom beter elders boodschappen kan doen. De Amsterdamse rechtbankpresident mr B. Asscher stelde een vrouw uit de hoofd stad afgelopen week in het door haar aan gespannen kort geding tegen Albert Heijn in het ongelijk. Uit de rekken van de vesti ging aan het Waterlooplein had ze voor der tig gulden aan levensmiddelen 'meegeno men'. De bedrijfsleider achterhaalde de vrouw en stelde de onvermijdelijke vraag: 'Kunt u even meekomen?' Ze kreeg eveneens een brief van AH, waarin haar werd meegedeeld dat ze het komende jaar haar boodschappen beter el ders kan doen. Woordvoerder Muller van Albert Heijn Nederland: „Bij Albert Heijn wordt jaarlijks voor het niet mis te verstane bedrag van twintig miljoen gulden door winkeldieven en -dievegges gestolen. Aan gezien er gemiddeld per keer voor dertig gulden wordt weggehaald, kun je zeggen dat er ruim 600.000 keer per jaar in onze fi lialen wordt gestolen." Muller „We zijn vele jaren nogal strikt in het toepassen van deze maatregel. Als ie mand gestolen heeft, wordt de politie er bij gehaald en krijgt hij of zij, los van de maat regel van justitie of politie, een toegangs verbod voor de duur van één jaar. Deze vrouw is de eerste die naar de rechter is ge stapt." Volgens woordvoerder Tailleur van Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is er bij de onder KBB vallende ondernemingen zoals Hema, Bijenkorf, M&S-Mode, Bruna, Boe- kelier en dergelijke geen eensluidende tak- tiek om op te treden tegen winkeldiefstal: „Dat wordt overgelaten aan iedere afzon derlijke bedrijfsleider", zegt hij. Tailleur weigert te vertellen hoe hoog de schade is die KBB jaarlijks oploopt als gevolg van winkeldiefstal. Het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf schat het aantal win keldiefstallen per jaar op ruim zeven mil joen. Gezien de omvang en de schade die de winkelbedrijven lijden, hebben de mi nisteries van WVC, economische zaken en justitie ruim een maand geleden een lande lijke voorlichtingscampagne tegen winkel diefstal gestart. Onder het motto 'Winkel diefstal, je zou jezelf eens moeten zien', probeert de overheid via tv-spotjes, bio scoopreclame en advertenties in jeugdbla den jongeren te bewegen af te zien van winkeldiefstal. Geen overbodige luxe, vindt woordvoer der Peter van Bakkum van Vendex. Een Vroom en Dreesmann-vestiging in Amster dam-Noord is maandenlang geplaagd door kinderen-met-lange-vingers van een nabij gelegen basisschool, vertelt hij. V&D vatte de groep van twaalf leerlingen, allen niet ouder dan twaalf jaar, in de kraag. Van Bakkum: „Ze verkochten in de pau zes tientallen schoolagenda's, blocnotes, pennen en andere schrijfmaterialen die ze bij V&D gestolen hadden aan klasgenoot jes". Net zoals Albert Heijn dat al jaren doet, besloot V&D als een soort experiment over te gaan tot het opleggen van een toe gangsverbod van de V&D-vestiging aan de ze ldnderen. „Daarover is veel overleg ge weest, ook met de leraren die het onder werp winkeldiefstal in de klas behandelen. We hebben de indruk dat het goed werkt." „We zullen dat in de toekomst vaker gaan doen", zegt Van Bakkum. Die kinderen schrijven inmiddels brieven naar V&D waarin ze zeggen dat ze er spijt van hebben en het nooit meer zullen doen. Vanaf janu ari mogen ze weer bij ons binnen." De Ven- dex-woordvoerder heeft geen idee hoe hoog de jaarlijkse schade is die Vendex als gevolg van winkeldiefstallen lijdt. Ik weet wel waar het nooit voorkomt: ...bij de Kijk shop. Pas volgende week kabinetsbesluit dieselolie en benzine In Amsterdam is gisteren een tankwagen gekanteld. Om te voorkomen dat de inhoud van de tank een laag schuim rond het voertuig. foto anp verdere schade zou aanrichten, spoten brandweerlieden nieuwe basisverzekering voor iedereen. Simons en de PvdA zijn be reid enkele onderdelen niet in te voeren op 1 januari aan staande, als het CDA de garan tie geeft dat dat later alsnog ge beurt. Bovendien eist de PvdA dat het CDA zich nu al vastlegt op de tijdstippen waarop alle fasen van de nieuwe verzeke ring zullen worden ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3