R D Thailand flirt met de dood H Z A T E A G Sekstoerist komt nog steeds aan z'n trekken □r EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Er is steeds meer vraag naar kinderseks. uit te buiten, dan is er iets mis met hun maatschappij." Jaarlijks reizen meer dan vijf mil joen toeristen naar Thailand. Me- chai schat dat tien procent alleen voor de seks komt. Te lang is de toerist de schuld van de versprei ding van aids in de schoenen ge schoven. Dat heeft een effectieve aanpak van het probleem ver traagd. Momenteel gaat de be smetting onder de plaatselijke be volking gelijk op met de versprei ding van de ziekte door de toerist. Mechai: „In Thailand wordt aids nu verspreid door Thais zelf." Anders dan de theehuisjes in ach- teraf-straatjes of de discrete leden clubs voor rijke Thais zijn de met neon verlichte wijken van Patpong en 'Soi Cowboy' in Bangkok een vast punt voor de toeristen die de stad door trekken. Vooral Duitse en Japanse reisbureaus bieden nog steeds georganiseerde seksreizen Voor de prijs van een biertje bieden tientallen bars de toeristen live seksshows of grotesk»* vertoningen van wat een vrouwenvagina alle maal kan doen met pingpongbal len, pennen, eetstokjes of met een scheermesje. Voor zo'n dertig gulden kan een man zijn keuze maken uit de talloze naakte vrou wen die lusteloos bovenop de bar dansen. Vlakbij op straat gaat het leven door, naast de pooiers die pussy shows aanprijzen, biedt een levendige nachtbazaar alles vari ërend van nep-Rolex horloges en zijden hemden tot babykleertjes en De toeristische sekshandel bevindt zich aan de duurdere kant van de markt. De mannen en vrouwen zijn hier meestal beter geïnfor meerd over aids. En de toeristen zijn hier meer geneigd, hoewel niet altijd bereid, om condooms te ge bruiken. „In homoseksuele kringen zijn Westerse mannen de predikers van safe seks geworden vertelt jazz-danser Jon Ungphakhom. Hij leidt een aids-adviesbureau. „Hoe hoger de prijs, hoe hoger de sociale klasse, en hoe minder gevallen van aids." Vrijwilligersorganisaties die met slachtoffers werken wijzen echter op het meest verborgen aspect van het sekstoerisme. Volgens hen wordt de vraag naar kinderprosti tutie steeds groter. Geschat wordt dat meer dan 100.000 kinderen hier op een of andere manier bij betroldcen zijn. Ongeveer honderd barjongens be zochten onlangs een cabaretvoor stelling van danser Natees, waarin hij voorlichting gaf over aids. Twee van hen, Oot (17) en Tong (16), wa ren vanuit de stad Korat naar Bangkok gekomen. Oot had al van af zijn veertiende in een bar ge werkt. Tong: „Ik heb hier veel vrienden. Alleen dat met de klan ten. dat is niet zo prettig." „Het stomste wat je kunt doen is naar een ander land reizen met als enige doel zelfmoord te plegen. Dan kun je net zo goed thuis rat- tengif kopen." Stafmedewerker Mechai Viravaidya van de Thaise premier wond er on langs geen doekjes om tijdens het symposium over aids van het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereld Bank in Bangkok. Het wordt hoog tijd dat de ontwikkelde landen een halt toeroepen aan de 'kamikaze seksreizen' naar bestem mingen zoals Thailand, aldus Me chai. „Wanneer landen die zichzelf geïn dustrialiseerd noemen mannen voortbrengen die alleen hierheen komen om vrouwen en kinderen Massale prostitutie gevaar voor samenleving et lijkt op één van de bijge bouwtjes in' een dierentuin waar je nachtdieren kunt bekij ken. Een lang, donker vertrek zonder ramen. Over de hele lengte van de kamer loopt een tien meter lange glazen wand, verlicht door oranje gloeilampjes. Vier jonge mannen leunen tegen de muur en kijken keurend in de etalage. Achter de glazen wand staren meer dan veertig vrou wen terug, behalve een paar die in hun stoel in slaap zijn gevallen. In de hoek staat een te levisie, maar niemand heeft de moeite geno men om hem aan te zetten. Dit is een theehuis, zoals Thai- landers het met een mooi woord noemen. Alleen vinden de mana gers dat het opzetten van een theeketel in deze jachtige tijden te veel tijd kost, dus krijgen de klanten een gratis flesje limona de. Het goedkope deel van de seksmarkt in Thailand richt zich op het zo snel mogelijk tevreden stellen van zo veel mogelijk klan ten. In dit theehuis in het cen trum van Bangkok gaan de meis jes gekleed in gewone, alledaagse kleren. Ze dragen plastic num merschijfjes met verschillende prijsklassen. Op de eerste rij zitten de goed koopste meisjes met rode num mers, gevolgd door de gele num mertjes, met achterin de blauwe. De prijzen beginnen bij 120 baht (ongeveer een tientje), waarvan het meisje de helft mag houden. Wanneer een klant zijn keus heeft gemaakt, stapt het meisje uit een deur naast de vitrine naar buiten. De man volgt haar naar één van de kamertjes, elk met een met plastic bekleed houten bed, een ventilator en een groe zelige douche. In dit theehuis werken vijftig die ongeveer zo'n drie honderd klanten per dag ontvangen. Het is er stil. Er wordt geen muziek gedraaid en weinig gepraat. Het donkere vinylbehang maakt het geheel nog somberder. Wij, een Thaise danser en een Westerse journaliste, waren ongebruikelijke bezoekers. Theehuizen worden gewoonlijk alleen door Thailanders bezocht, niet cfbor toeristen. Het heeft maanden gekost, voordat de eigenaar van dit theehuis zich door danser Natee Teerarojianapongs liet overhalen om hem met de meisjes over aids te laten praten. In een show met zang en dans probeerde Natee hen de gevaren van aids duidelijk te maken. Nu hangen bij het theehuis vier kunststof uithangborden die de klanten in oplichtende kleuren waarschuwen: 'Red je le ven, gebruik een condoom'. Een progressief theehuis. Maar over het algemeen is er wei nig reden tot optimisme. In Thailand grijpt de besmetting met aids als een razende om zich heen. Volgens schattingen zal het aantal besmet te mensen in het jaar 2000 zijn opgelopen tot vier mil joen. Hiervan zullen er 650.000 dood zijn of stervend ongeveer één op de 85 inwoners. De omstandigheden in Thailand zijn ideaal voor het overbrengen van het virus. Prostitutie is er een normaal verschijnsel. We bestrijden de ziekte op onze eigen manier. Maar of we zullen win nen of verliezen weten we niet." In september 1984 werd het eerste sero-posi- tieve geval in Thailand vastgesteld. Men schat dat dit aantal in het jaar 2000 zal zijn opgelopen tot vier miljoen. Hiervan zullen er 650.000 dood zijn of stervend ongeveer één op de 85 Thailanders. Volgens schattin gen van de Wereld Gezondheids Organisatie zullen er over zo'n tien jaar wereldwijd 30 tot 40 miljoen voorloper Overdag bieden de straten vol seksvertier een treurige en verlaten aanblik met het hlV-virus (de in aids) zijn besmet. De manager van het theehuis geloofde deze cijfers niet, hoe wel volgens hem drie van de vrouwen die bij hem werkten sero-positief waren. Zij hadden een vijftiendaagse cursus van de regering gevolgd om met het vi rus te leren leven. Toch waren ze naar het theehuis teruggeko men, volgens de eigenaar „om dat ze nergens anders heen kon den". Als de manager ze eruit schopt, gaan ze gewoon in een van de duizenden andere thee huizen .werken. In Thailand slaat aids als een golf over het land. De ziekte werd eerst gesignaleerd bij ho mofielen en vervolgens bij drugsgebruikers. Op dit mo ment worden de 200.000 prosti- tuées in Thailand massaal be smet. Hun klanten zijn zo'n twee, drie jaar later aan de beurt, hun echtgenotes in 1997. De kinderen komen daarna. Speciale omstandigheden maken dat het virus zich zo snel kan verspreiden. Dr Apichart Nirapathpongpom, directeur van het medisch bureau van de PDA (een organisatie voor ge zinsplanning en -ontwilckeling): „In Thailand is prostitutie een manier van leven. Het is niet iets waar we trots op zijn. We zullen die houding consumentenartikelen. Als Thailand i moeten veranderen." De Thaise samenleving is ook uiterst mobiel, enorme aantallen men sen reizen constant door het land. En de mannen gebruiken niet graag condooms. Volgens een onderzoek van vorig jaar geeft 75 procent van de Thaise mannen toe een prostituée te hebben bezocht. Bijna de helft heeft,daar zijn maagdelijkheid verloren. On der studenten is het heel gewoon om met een ouderejaars mee te gaan naar een bor deel. Prostitutie is iets dat in alle lagen van de maatschappij voorkomt. Overal bieden vrou wen zich aan: in theehuizen, chique particu liere clubs of cocktailbars. De helft van de mannen gebruikt geen condoom. Van echt paren kiest slechts 2 procent voor een condoom. Interim-premier An and Panyarachun, die na de coup van afgelopen februari werd geïnstalleerd door het leger, neemt het aids-probleem se rieuzer dan zijn voorgangers. Op de jaarlijkse vergadering van de Wereld Bank en het Internationaal Monetair Fonds in Bangkok stond het onderwerp aids voor de eer ste keer op de agenda. Volgens voorspellingen zal het aantal nieuwe besmettin gen van volwassenen in Afri ka, Latijns-Amerika, Noord- Amerika en Europa tegen het eind van de jaren negentig dalen. In Azië daarentegen zal het aantal sero-positieven gigantisch stijgen. Veel factoren in Thailand vormen een ide ale omgeving voor het overbrengen van het virus. Daarom manifesteert de aids-explosie zich vooral daar. Tegelijkertijd is Thailand van alle landen in Azië het meest open over aids. Het land doet veel om de ziekte te be strijden. Op radio en tv wordt volop over aids geïnfor meerd. Op scholen en bedrijven wordt voor lichting gegeven. Er worden waarschuwingen aangebracht bij bushaltes en overheidsge bouwen, grote aantallen gratis condooms verschaft en plannen geopperd om safe-seks- brochures bij te sluiten bij een groot aantal Besmetting met aids bedreigt miljoenen mannen, vrouwen en kinderen het probleem in de hand te houden, is er weinig hoop dat andere landen in Azië, zoals India, daarin wèl zullen slagen. Het probleem is het grootst in het noorden van het land. Daar begon de ziekte al vroeg omdat het dicht bij drugsproducerende ge bieden ligt. De bevolking is er arm. Veel meisjes worden naar de seksindustrie in Bangkok gestuurd, verkocht door hun fami lie. Dr Apichart: „Het is traditie voor vrouwen uit het noorden om naar het zuiden te gaan als prostituée. We zeggen tegen de ouders: stuur je dochter niet de dood in. Maar ze hebben een baan nodig." In juni was bijna tweederde van de onder zochte prostituées in de noordelijke stad Chi ang Rai sero-positief, naast een derde van alle mannen die in deze streek een kliniek voor geslachtsziekten be zochten. Chantawipa Apisuk is een Thaise vrouw die een organi satie heeft opgezet om bar meisjes in Bangkok voorlich ting over aids te geven. Ook leert ze hen Engels. Ze heeft kritiek op de regering omdat die te veel nadruk zou leggen op de vrouwen als aids-ver- spreiders. „Ze denken op die manier de ziekte onder controle te krijgen. Maar als je even na denkt zijn de vrouwen die nu de verspreiders zijn eerst ont vangers geweest. De regering let er niet op hoeveel Wanten hier per nacht komen." Velen vinden dat aids niet goed kan wor den bestreden als niet eerst de wet wordt ge wijzigd. Dr Apichart: „Prostitutie moet uit de illegaliteit. De wet zou de klant moeten straf fen, niet de vrouwen." „We willen tegen de mensen zeggen: kijk naar Thailand, neem ons als voorbeeld. De eerste paar jaar deden we er niet genoeg aan. Nu bestrijden we de ziekte op onze eigen manier. Maar of we zullen winnen of verlie zen weten we niet." VERTALING: MONIQUE EGGERMONT Jonge prostituées in Bangkok wachten lusteloos achter een glazen wand op klandizie. Ze dragen ieder een gekleurd nummertje, dat de prijs aangeeft die voor hun diensten moet worden betaald.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31