Feiten De IJzeren Vlinder wil revanche Nederlanders vervelend volkje Zaterdag 2 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bos ma altan erdogan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MAR GREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vormgeving: AN DRIES DETMAR EN MENINGEN Imelda Marcos keert morgen terug naar de Filipijnen Imelda Marcos zal, wan neer ze morgen of uiterlijk maandag terugkeert naar de Filipijnen, een situatie aantreffen die op het eerste gezicht weinig verschilt van de toestand die ze ach terliet in 1986. Velen zullen zich de harde jaren van de Marcos-dictatuur nog her inneren. Ook de overstel pende protserigheid van de inboedel van het presiden tiële paar staat degenen, die het paleis na de vlucht van de Marcossen moch ten bekijken, nog in het ge heugen gegrift. Vooral de garderobe van Imelda en in het bijzonder haar 1220 paar schoenen waren het symbool geworden van de praalzucht en de verdor venheid van de dictatuur. MANIIA KUNDA D1X1T/IPS Maar in die februaridagen van 1986 bestond er hoop dat Cora- zon ('Cory') Aquino, echtgenote van de meest vooraanstaande en vermoorde tegenstander van de Marcos-dan Benigno Aquino, het land zou kunnen leiden naar meer democratie en ervoor zou kunnen zorgen dat de sociale misstanden zouden verdwijnen. Maar die ook wel erg hooggespannen verwachtin gen heeft haar bewind niet kun nen waarmaken. Sterker nog, het grootste deel van de Filipijnse bevolking raakte al gauw zwaar teleurge steld in haar regering. Belangrij ke voorstellen tot vermindering van de armoede, zoals het land bouwhervormingsplan, dat ze kort na haar aanbeden al aan kondigde, zijn'vereand in een wetgeving die de bestaande cri sis alleen maar heeft besten digd. De gevestigde belangen waren eenvoudig te groot. Bo vendien hoort Corazon Aquino zelf tot de machtige elite van grootgrondbezitters, waardoor van haar niet bepaald kan wor den verwacht dat ze een open oog heeft voor de sociale nood van de bezitslozen. Zij voelt zich daardoor niet gedwongen wer kelijke landhervorming door te zetten. Trouwens, al had ze dat wel wil len doen, op wie had ze zich dan moeten beroepen om te zorgen dat de wetten ook daad werkelijk zouden worden uitge voerd? Alle politici komen voort uit en behartigen de belangen van de gevestigde elite. Voor justitie, politie en leger, die zou den kunnen optreden als toege stane rechten met voeten wor den getreden, geldt eigenlijk hetzelfde. De toestand van de mensen rechten die in de laatste jaren van de Marcos-dictatuur inter nationale verontwaardiging op riep, is er tijdens het bewind van Aquino zeker niet beter op geworden. Onder het mom van het bestrijden van de linkse guerrilla zijn tijdens haar be wind al heel wat mensen ver dwenen en vermoord. Daarvoor zorgen rechtse terreurgroepen, die meestal worden gesteund door leger en politie en betaald door de rijke grootgrondbezit ters. Rapporten van Amnesty Inter national schetsen dan ook een onthutsend beeld van de archi pel na enkele jaren democratie onder Aquino. Bovendien rege ren honger en armoede nog al tijd mee met Aquino. Dat de Fi lipino's teleurgesteld raakten in de regering Aquino was eigen lijk onvermijdelijk. Belastinliraude Imelda Marcos hoopt daarvan te profiteren. Zij zal revanche willen nemen op haar rivaal Aquino, niet alleen in haar rol als vernederde vrouw, maar ook omdat ze in haar ogen niet te recht is beschuldigd van belas tingfraude en andere vormen van corruptie waarvoor ze op de Filipijnen terecht moet staan. Daarom zal haar aankomst, als het allemaal doorgaat, een tri omfantelijke intocht worden, met alle pracht en praal die haar als 'eerste vrouw1 van het land voor 1986 zo kenmerkte. Het zal een comeback worden in de sfeer van haar showbusi- ness-verleden en zeker ook in MIDDEN-OOSTEN CONFERENTIE STANDPLAATS BRUSSEL Wat zijn Nederlanders toch een vervelend volkje. Naar, onbehouwen, ongastvrij. Het valt me de laatste tijd gewoon op als ik door het vaderland rijd. Overal die lange neuzen van kleine kinderen op de achterbank, of dat arrogante middelvingertje omhoog van die mannetjes in hun afgebladderde bruine Opel Ascona met geel kofferdeksel. Telkens die gemaakt-grappige snuiten, die platge drukt tegen de autoruit twee keer zo groot, twee keer zo potsierlijk en twee keer zo le lijk zijn als normaal. Bah! Ik beken: U rijdt sneller. Dat is geen kunst, want ik heb net een nieuwe auto, en die moet nog even worden ingereden. Hoeven Nederlandse wagens dat niet? Rijden die meteen plankgas de garage uit? Nou dan! Maximaal 90 schrijft mijn instructieboekje voor, al heeft m'n garagist die limiet bij de oveihandiging van de sleuteltjes opgevoerd tot 110. „Ach, die 90, dat is voor de jeugd hè? U rijdt toch niet meteen als een dwaas weg". Zeker en vast niet. Rustig aan dus, maximaal 130, die eerste duizend kilome- Noodgedwongen viel die inrij-periode sa men met enkele reizen tussen Brussel en Den Haag en Utrecht. Ik was me van geen kwaad, en zeker niet van mijn nieuwver- worven Belgische kenteken bewust. Tot ik elke keer als een Nederlandse wagen mij passeerde op die grimmassen werd getrac- teerd, en werd nagegaapt door de kinderen. Nooit een Belgische voiture gezien? Uw houding irriteert me des te meer, daar ik driftige pogingen in het werk stel niet als onze zuiderburen te rijden. Het probleem is namelijk dat de gemiddelde Belg helemaal niet kèn rijden. Dat klinkt generaliserend, en zo is het ook bedoeld. Het probleem van onaangepast rijgedrag doet zich in het gan se Koninkrijk voor. Het Belgische wegennet levert jaarlijks een van de hoogste aantallen verkeersdoden in de EG. Er is geen land ter wereld waar men zo met de hand aan de claxon zit. Van rij strook verwisselen gebeurt bij voorkeur on aangekondigd, vlak voor de afslag en zon der een blik te weipen op de rest van het verkeer. Voorrang is een woord dat in de Vlaams-Franse taalgebieden niet bestaat. Het wordt de Belg ook niet moeilijk ge maakt. De maximum-snelheid wordt in de verste verten niet nageleefd, daar de con trole per camera is verboden. Maar de ver loedering van het rijgedrag begint al eerder. Een rijbewijs halen is in België een fluitje van een cent. Wie het theorie-examen met goed gevolg heeft afgelegd, kan linea recta naar het gemeentehuis voor een eerste be- wijsje waarmee men onder het toeziend oog van een kennis kan gaan rijden. Wie een paar praktijklessen heeft gehad, krijgt een soort stage-rijbewijs om in zijn eentje te gaan oefenen. De criteria worden na de jaarwisseling iets scherper, wat de laatste weken tot een ware mn op het theorie-exa men heeft geleid. „Dat is toch allemaal cen- tenklopperij", spreekt mijn garagehouder wijs. Ik vraag dus niet om herziening van Uw vooroordelen, maar slechts om begrip, en wellicht enige compassie. peter de vries CORRESPONDENT klacht die de Filipijnse staat te gen haar heeft ingebracht. In een groot park in Manila staat een enorme collectebus waarin de gaven gedeponeerd kunnen worden. te keren naar haar vaderland. de stijl van het pompeuze regi me waarvan zij de meest op de voorgrond tredende exponent was. De 'IJzeren Vlinder', zoals ze door journalisten werd ge noemd, brengt het stoffelijke overschot mee van haar man Ferdinand. Na lang touwtrek ken heeft Aquino de weduwe namelijk toestemming gegeven om haar man op de Filipijnen te begraven. Behalve door triomf zal de terugkeer van Imelda worden gekenmerkt door droe fenis. Imelda stelt Aquino ver antwoordelijk voor het feit dat Marcos buiten zijn geliéfde va derland moest sterven. In februari 1986 had de Filipijn- van de Marcos-dictatuur. De verkiezingsfraude die hij pleeg de was op zo'n grote schaal dat zelfs zijn trouwe bondgenoot Ronald Reagan, de vorige presi dent van de Verenigde Staten, hiervoor geen verantwoording meer wilde dragen. Er ontstond een vacuüm toen trouwe bond genoten van Marcos in het leger de zijde kozen van Aquino. Pas toen Marcos zich door zijn belangrijkste steunpilaren verla ten wist, besefte hij dat hij het land moest verlaten. Een Ameri kaanse helikopter haalde het echtpaar uit het Malacanang paleis en Marcos stierf ten slotte drie jaar later in een ziekenhuis in Hawaii. In alle haast had het echtpaar nog wel 32 koffers met juwelen en miljoenen dollars aan boord van de helikopters kunnen la den, zodat de dictator niet ge heel onbemiddeld zijn laatste jaren heeft doorgebracht. De fa milie beschouwde dat niet als diefstal. De president had nooit onderscheid gemaakt tussen de staatskas en zijn privé-huishou- ding, een eigenaardigheid die veel dictators met elkaar ge meen hebben. Dit fatale gebrek aan onderscheid bracht de Fili pijnse staatshuishouding echter volledig naar de afgrond. Murw geslagen De Filipino's lijken dat echter te zijn vergeten. Ze zijn na de roe rige en verwachtingsvolle be ginmaanden van het Aquino- bewind in de bijna zes jaren die inmiddels zijn verstreken murw geslagen door het gebrek aan hoognodige economische en sociale hervormingen, opeen volgende militaire coups en ten slotte natuurrampen, die nie mand weliswaar kan voorko men, maar die in een kwetsbare economie als de Filipijnse ge volgen hebben voor de leefom standigheden van wel twee ge neraties. Het grootste deel van de bevol king zal daarom onverschillig staan tegenover de terugkomst van Imelda Marcos. Ze zullen haar zeker niet al te zeer asso ciëren met de uitwassen van de voormalige dictatuur. Veel meer zullen de Filipino's zich verga pen aan het theater, het spekta kel waarvoor Imelda zeker zal zorgen. En Imelda voelt zich waarschijnlijk nergens zo goed thuis als in het theater, of in een positie waarin ze haar theatrale gaven kwijt kan en waarin ze zich kan baden in de weelde van het overdonderende ap plaus. Daarnaast is er nog altijd een aanzienlijke groep Marcos-ge- trouwen die er alles aan zullen doen om van de ontvangst van Imelda een reusachtig spektakel te maken. Morgenavond wordt ze verwacht wanneer ze met een chartervliegtuig met fami lieleden, bewonderaars en jour nalisten vanuit Hawaii zal te rugkeren. Zij zal, zo is het plan, in een dichtbijgelegen kerk haar dank uitspreken voor haar be houd en terugkeer waarvoor ze gewoontegetrouw de tocht naar het altaar op haar knieën zal volbrengen. In het Philippine Plaza Hotel zijn suites gereser veerd voor haar begeleiders, hetzelfde hotel waarvoor zij de eerste steen heeft gelegd in 1976. Het hotel is samen met FOTO EPA TOM CLARY een groot cultureel centrum ge bouwd op een terrein dat is ont worsteld aan het water van de Baai van Manila. Op straat worden Imelda t- shfrts verkocht. Marcos-getrou- wen zijn bezig het geld in te za melen dat nodig zal zijn om de borg te betalen die moet wor den opgebracht wanneer Imelda voor de rechter kennis heeft genomen van de aan- Moeder der Natie Imelda komt niet alleen terug als de echtgenote van de ver dreven en in ballingschap ge storven voormalige president, maar vooral als de Moeder der Natie, zoals ze zich nu graag noemt. In dat kader is het heel belangrijk dat zij een tweevou dige missie heelt, namelijk de bescherming van de armen te gen ellende en de niet minder belangrijke opdracht om haar man op de Filipijnen te begra- Om het eerste deel van haar missie enige glans te geven zal ze haar beroemde 1220 paar schoenen, die nu in een muse um in Manila tentoongesteld liggen, in het openbaar verko pen. Met de opbrengst wil ze de nood lenigen van de slachtof fers van de Pinatubo-vulkaan die in juli van dit jaar tot uitbar sting kwam. Van de Filipijnse regering mag ze haar schoenen terug hebben, maar die liet wel weten dat ze in totaal zeventig civiele en strafzaken tegemoet kan zien. De Filipijnse regering schat dat het dictatorechtpaar de schat kist van zo'n vijf miljoen dollar heeft beroofd. Een speciale re geringscommissie die als op dracht had om dat geld terug te laten vloeien in de staatskas strandde toen nauwelijks twee- Imelda, die zojuist is teruggekeerd uit New York, begroet haar man in hun huis in Honolulu. Hier kwam het echtpaar in 1986 terecht, nadat Marcos was afgezet als president van de Filipijnen. foto ap dennis ode man op de hoogte was. Maar de Filipijnse landsadvo caat Frank Chavez verklaarde onlangs in een krante-interview dat justitie beschikt over docu menten van Zwitsere banken met haar handtekening, die on omstotelijk bewijzen dat Imelda Marcos de enige begunstigde was van een groot deel van het vermogen van haar echtgenoot. „Imelda is geen arme, treuren de en onschuldige weduwe", al dus Chavez. Deze week voegde het bureau van Chavez zes corruptie-aan klachten toe aan de lijst. Ze z honderd miljoen dollar was bin- 350 miljoen dollar hebben over- nengehaald. Vorig jaar sprak gemaakt naar geheime Zwitser- een federale rechtbank in New York Imelda vrij van afpersing, omdat er geen bewijs was dat zij van de praktijken van haar oordeeld, het geld wordt over gemaakt naar Manila. De door veel couppogingen ge plaagde regering Aquino vindt inmiddels dat de terugkeer van Imelda Marcos geen veilig heidsrisico meer met zich mee brengt. Bovendien is haar per soonlijke aanwezigheid ge wenst, omdat zonder haar geen rechtszaak kan worden gehou den. Om een dagblad in Manila te citeren zou Imelda op zijn hoogst voor wat overlast kun nen zorgen. Ze zou de aandacht kunnen trekken zoals een circus dat naar een klein stadje komt. Maar politici die iets verder vooruitkijken, zeker zij die vol- se bankrekeningen. De Zwitser- gend jaar een gooi naar het pre- e regering heeft laten weten dat wanneer Imelda op grond van de aanklachten wordt ver- Het echtpaar Marcos trad dikwijls op ongewone wijze naar buiten. Deze foto van de liefdesliedjes zingende Imelda en Ferdinand werd in 1985 ge nomen tijdens een verkiezingsbijeenkomst foto ap aiex baluyut sidentschap willen doen, hou den hun ogen gericht op de macht van het verborgen ver mogen van Imelda, waarbij hen vooral de vraag bezighoudt hoe veel stemmen ze ermee zouden kunnen kopen. Volgens opiniepeilingen is Imelda niet erg populair - zelfs niet op het eiland Leyte waar ze werd geboren en evenmin in Ilocos Norte, de provincie op het eiland Luzon waar haar echtgenoot vandaan komt. Het is niet erg waarschijnlijk dat ze zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap, maar als ze dat wel doet, je kunt tenslotte nooit weten, dan is het zo goed als zeker dat Aquino zich alsnog kandidaat zal stellen om met Imelda in het strijdperk te tre den voor wat nu al de 'oorlog van de weduwen' wordt ge noemd. Want Imelda mag Corazon Aquino veel te verwijten heb ben, Aquino op haar beurt stelt Imelda medeverantwoordelijk voor de moord op haar man Be nigno Aquino in 1983, een ge beurtenis die het verzet tegen de Marcos-dictatuur opnieuw kracht en richting gaf. Veel Fili pino's worden al wanhopig bij de gedachte .dat ze zullen moe ten kiezen tussen Imelda en 'Cory*. Het zou de voortzetting zijn van een twintig jaar duren de vete tussen de Marcossen en de Aquino's, een vete waarvan de archipel per saldo niet veel beter van is geworden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2