Regio Buitenschoolse opvang in Zoeterwoude opengesteld 'Leerlingen zie ik niet meer' Optimisme over NS-station in Hazerswoude Folklore-avond in Sjelter Kosten ophalen vuil fors omhoog in Zoeterwoude D66 wil verzelfstandiging van openbare basisscholen Zaterdag 2 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 25 LEIDEN NIEUWSLIJN Scheuren in pilaren zwembad De Does LEIDERDORP In de pilaren die het dak van het Leiderdoipse zwembad De Does dragen, zitten scheuren. Uit de pilaren zijn monsters geboord, waaruit moet blijken hoe de kwaliteit van het beton is. De zuilen stonden al in het vorige wedstrijdbad De Does, waar omheen het huidige sportcomplex is gebouwd. Milieuthermometer in Oegstgeest OEGSTGEESTDe Oegstgeester milieu-wethouder T. Kohl- beck overweegt de instelling van een 'milieuthermometer'. Dat maakte hij bekend tijdens de behandeling van de gemeentebe groting voor 1992. Met de thermometer wil de wethouder onder meer de resultaten van de gescheiden inzameling van het groen te-, fruit- en tuinafval 'terugkoppelen naar de burgers'. In Oegst geest staat de introductie van milieucomers (met containers voor glas en oud papier) op stapel. Ruslanddeskundige op WD-vergadering LEIDERDORP De Ruslanddeskundige John Löwenhardt spreekt op 7 november op de Leiderdoipse WD-ledenvergade- ring. Onderwerp is 'de politieke situatie in de voormalige Sow- jet-Unie en de politieke van de Russische Federatie van Boris Jeltsin. De vergadering begint om 20.00 uur in Wik's Partycen trum aan de Hoofdstraat. Löwenhardt spreekt vanaf 20.45 uur. In het Leiderdorpse sociaal-cul tureel centrum de Sjelter wordt op vrijdag 8 november een fol klore-avond gehouden. De volksdansgroep Tsa-Ier uit Aals meer treedt op met traditionele volksdansen, gebaseerd op oude volksfeesten en -gebrui ken. Ringrijden, de Pink- sterkroon en andere oude ge bruiken zijn door de demon- stratiegroep tot één choreogra fie verwerkt. Daarnaast brengt zij 'De vier seizoenen', een cho reografie van Nederlandse volksdansen op Hollandse volksliedjes die de spelletjes to nen die men vroeger door het jaar heen speelde. De driemansformatie Cosni- nix speelt naast internationale folklore muziek ook dansen uit het 'meer bewegen vooroude- ren'-repertoire. De avond be gint om 19.30 uur in de Sjelter aan de Heemraadlaan. De toe gang kost 7,50 gulden. LEIDERDORP Aan de Rozemarijntuin in Leiderdorp zijn gisteren de voorbereidingen getroffen voor een lange, strenge winter. Met veel la waai snoeiden medewerkers van de plantsoenendienst overtollige takken. foto wim dijkman ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER De inwoners van Zoeterwoude gaan volgend jaar 56 gulden meer betden voor het ophalen van hun huisvuil. Dat is de helft meer dan in de begroting van volgend jaar was aangekondigd. De heffing per woning wordt nu 277 gulden. De verhoging komt voort uit de stijgende tarieven voor afvalverwerking van de Gè- vulei, die worden doorberekend in de reinigingsrechten. De ge meenteraad ging deze week ak koord met de tariefsverhoging. W. Ooijendijk (PZ) betreurde de prijsstijging. Maar als de ge meente niet twintig procent voor eigen rekening zou nemen, zou het tarief nog 33 gulden ho ger uitvallen, rekende hij voor. De gemeenteraad heeft al be slist dat het gemeentelijk aan deel geleidelijk aan gaat verval len. Door het sluiten van de Leid- se vuilverbranding en het niet doorgaan van de vuilstort in het Doesgebied, moet Zoeterwoude 600.000 gulden bijdragen. In de commissie financiën had het college voorgesteld de onroe- rend-goedbelasting (ogb) met twintig gulden per woning te verhogen om die kosten te dek ken. Het CDA noemde een der gelijke doorberekening echter 'moeilijk verteerbaar'. „Wij zou den liever zien dat het geld uit de gemeentelijke reserves komt", aldus Van der Hulst. PZ wil van de reserves afblij ven. Voor volgend jaar wil Ooij endijk het geld vooral halen uit bezuinigingen op bestaand be leid, voor 1993 zouden er vaste bedragen moeten worden ge vonden. Hij zag wel wat in de ogb-verhoging, omdat dan ook de bedrijven die gebruik heb ben gemaakt van de vuilver branding, meebetalen aan de sluiting ervan. Wethouder R. Hogenelst zei op voorhand niets te voelen voor een tijdelijke re geling. Hij komt in de raads commissies met een alternatief voorsteL Onderkomen voor kinderen van vier tot dertien jaar Zoeterwoude kent een nieuwe vorm van kinderopvang: de buitenschoolse opvang, gevestigd aan de Westeindse- weg in een dependance van de Corbuloschool. Wethou der R. Hogenelst verrichtte gistermiddag de officiële ope ning van deze voorziening. De buitenschoolse opvang is alleen bestemd voor kinderen uit Zoeterwoude, zowel uit het dorp als uit Zoeterwoude-Rijn- dijk. De kinderen uit het dorp worden door een leidster opge haald van school, voor de kin deren uit Rijndijk staat een taxi klaar om ze te vervoeren naar het centrum. De kosten worden per dag deel dat de kinderen aanwezig zijn berekend, volgens een tabel van het ministerie van wvc. De bijdrage van de ouders wordt naar inkomen berekend, de rest past het ministerie bij. De buitenschoolse opvang richt zich op kinderen van vier tot dertien jaar. Na schooltijd zijn de scholieren welkom tot kwart voor zes. Op woensdag is het centrum de hele middag open en fit de schoolvakanties kun nen kinderen er de hele dag te recht vanaf kwart voor acht 's morgens. „Als er in de toekomst behoefte mocht bestaan aan opvang voor schooltijd, wil de buitenschoolse opvang daar ook in voorzien", vertelt Mari anne Leeuwesteijn, hoofdleid ster van de kinderopvang. Maar momenteel is daar volgens haar nog geen vraag naar. Uitstapjes Inmiddels draait de buiten schoolse opvang twee maan den. De organisatie had veel voeten in de aarde. Een lokaal van de dependance is ver bouwd. Het heeft hoeken waar kinderen zich kunnen afzonde ren, zoals een leeshoek en een verfhoek. Buiten spelen kan op het speelplein van de school. Leeuwensteijn vindt dat alles wat een kind thuis doet, zoveel mogelijk doorgang moet vin den. Kinderen die naar een sport- of een andere club moe ten, worden daarheen gebracht en tijdens vakanties worden er uitstapjes georganiseerd. „We proberen de thuissituatie zoveel mogelijk te benaderen,"aldus de leidster. Vijf ouders maken momen teel gebruik van de buiten schoolse opvang, terwijl er plaats is voor vijftien kinderen. Leeuwesteijn twijfelt er echter niet aan dat deze plaatsen over enige tijd ook bezet zullen zijn. „Mensen zijn nog niet zo be kend met deze vorm van op vang. Elders in het land zijn dit soort projecten ook vaak begon nen met een gering kindertal, terwijl daar nu wachtlijsten zijn. Bovendien is uit een onderzoek gebleken dat er in Zoeterwoude behoefte is aan deze vorm van kinderopvang Het heeft ge woon even tijd nodig." Op de wachtlijst staan al wel een paar kinderen, maar die zijn nog te jong voor de buiten schoolse opvang. Hun plaatsje is alvast veiliggesteld met het oog op de te verwachte belang stelling. Zij verblijven nu in het voorportaal van de buiten schoolse opvang in het kinder dagverblijf 't Waterhoentje, dat op hetzelfde adres is gevestigd. Dit kinderdagverblijf bestaat 5 november twee jaar, een jubile um dat tegelijk met de opening van de buitenschoolse opvang werd gevierd. Burgemeester M. Boelen van Rijneveld was na een middagje lobbyen in Den Haag zeer opti mistisch over de kans dat er binnen afzienbare tijd in Ha- zerswoude-Rijndijk een NS-sta- tion komt. Vertegenwoordigers van PvdA, CDA en WD hadden hem toegezegd erop aan te zul len dringen al in 1993 te begin nen met de aanleg van een dub bel spoor tussen Leiden en Woerden. Zonder een verdub beling van deze verbinding is het technisch onmogelijk in Ha- zerswoude-Rijndijk een station te openen. „Het gloort aan den einder", hield Boelen de Rijneveldse ge meenteraad donderdagavond voor. Want het ziet er naar uit dat wanneer het lukt de spoor- verdubbeling versneld door te voeren, het station niet al te lang meer op zich laat wachten. Wanneer in 1993 begonnen wordt met de spoorverdubbe- ling, kan het dubbel spoor in 1996 een feit zijn. Mogelijk kan dan nog hetzelfde jaar de eerste trein in Hazerswoude stoppen. De spoorverdubbeling staat nu nog gepland voor de periode 1995-1999. Maar in verband met de aanleg van Rijksweg 11 en de daarbij behorende herin richting van de strook tussen de nieuwe rijksweg en het spoor, is het goedkoper om de spoorver dubbeling eerder uit te voeren. De spoorwegen staan niet af wijzend tegenover een station in Hazerswoude-Rijndijk. De NS verwachten dat net nieuwe station voldoende extra reizi gers zal aantrekken om het sta tion kostendekkend te maken. Het zal nog tot 11 december duren voordat de Rijneveldse commissie Rijksweg 11 bepaalt waar het eventuele NS-station Hazerswoude moet komen. De gemeente onderzoekt drie loca ties voor het station: direct ten oosten van de Gemeneweg, ter hoogte van de Jacob Revius- straat en ter hoogte van de rioolwaterzuivering. Dat onder zoek wordt binnenkort afge rond. Twee maanden geleden probeerden B en W de commis sie al te verleiden in te stemmen met een station aan de Geme neweg. In opdracht van de ge meente hadden de NS alleen dit alternatief verder uitgewerkt, hoewel zij in een ander rapport tot de conclusie kwamen dat een station ter hoogte van de waterzuivering de voorkeur ver dient. De spoorwegen geven de voorkeur aan een station mid den in de wijk, maar B en W be toogden dat alleen een station aan de Gemeneweg haalbaar was. Alleen op deze plaats is het niet nodig om een dure tunnel aan te leggen om het zuidelijke perron te kunnen bereiken. Bij de Gemeneweg kan namelijk de bestaande spoorwegovergang gebruikt worden, terwijl de NS de aanleg van gelijkvloerse oversteekplaatsen niet meer toestaan. De commissie ging niet ak koord met deze gang van zaken. B en W moesten hun huiswerk maar eens over doen. En dat kost aanmerkelijk meer tijd dan voorzien. De vergadering van 18 september werd afgelast en nu blijkt dat het ook op de verga dering van 6 november nog niet mogelijk is een goede vergelij king van de drie plekken te pre senteren. OEGSTGEEST WIM KOEVOCT Onderwijswethouder T. Kohl- beck voelt weinig tot niets voor het plan van D66 om de Oegst geester openbare basisscholen 'meer te verzelfstandigen'. D66- voorman M. Poelmans wil dat doen door de instelling van een zogenoemde artikel 61-com- missie. De gemeentewet laat deze mogelijkheid toe. Zo'n commissie functioneert dan net zoals de besturen van bijzonde re scholen. Poelmans zou graag eens een proef doen met één de vier openbare scholen in Wethouder Kohlbeck ziet echter in het geheel niet in wat er beter is aan door speciale commissies bestuurde openba re scholen. „Misschien dat er in Rotterdam en in Amsterdam op deze manier bepaalde proble men worden opgelost maar dat zijn gemeenten met een heel andere schaal dan Oegstgeest." Kohlbeck wees er voorts op dat de medezeggenschapsraden van de vier openbare basisscho len te kennen hebben gegeven dat met dergelijke commissies er alleen maar extra afstand wordt gecreëerd tussen de scholen en het 'echte' schoolbe stuur: de gemeente Oegstgeest. Van schooldirecteur tot manager van een agrarisch opleidingscentrum Het doet directeur M. Kneppers van het agrarisch centrum (AOC) Groene zichtbaar goed als een groepje leerlingen van 'de locatie Oegst geest' hem bij de ingang be groet. „Leerlingen kom ik te genwoordig niet meer tegen, ik heb nu meer een kantoorbaan. Een leuke baan, een mooie af sluiting van mijn loopbaan ook, al is het nu een gekkenhuis met al die beginproblematiek." Kneppers heeft nog niet alle ingrijpende wijzigingen in zijn persoonlijke situatie verwerkt nu negen scholen, 'van Oegst geest tot Gorinchem', zijn gefu seerd. Tot voor de fusie was hij directeur van de lagere agrari sche school in Oegstgeest. Nu maakt hij deel uit van een driekoppige directie van het AOC, die zetelt in een apart kantoor in Rijswijk. De 54-jarige Noordwijkerhouter is verant woordelijk voor de portefeuille personeelszaken. Het is sinds dit schoolseizoen Kneppers' voornaamste taak 'voor goed bezette scholen te zorgen'. „De leraren, van wie een groot aantal deelfuncties uitoefent, moeten niet te veel hoeven te reizen. Geen gemak kelijke opgave." Voorheen had hij de leiding over een schoolgemeenschap van zo'n 400 leerlingen en 40 docenten. Sinds het nieuwe schoolseizoen heeft hij het 370- koppige personeel ('inclusief concierges') van de scholen in Rijswijk, Dordrecht (waar een lagere én een middelbare school zijn gevestigd), Klaas waal, Rotterdam, Gorinchem, Leidschendam, Den Haag en Oegstgeest onder zijn hoede. Met de in totaal 3000 leerlingen van Groene Delta heeft hij in zijn nieuwe functie nauwelijks te maken. Nieuwbouw Met de fusie zelf, zegt Kneppers, heeft hij minder moeite dan met de verloren gegane contac ten met de leerlingen. „De fusie is een proces dat je moet door maken. De meeste pijn doet het doorbreken van individuele be langen. Veel van de pijn is in middels weggenomen doordat de nieuw ontstane belangen goed op elkaar zijn afgestemd. Natuurlijk is het aanvankelijk moeilijk om je zelfstandigheid te moeten prijsgeven. Maar voor bijna alle betrokken scho len geldt dat ze blijven staan waar ze staan. Voor 'Dordrecht' ligt dat wat moeilijker. Eén van de twee scholen daar zit onder de norm van 120 leerlingen zijn nog wel wat ontspannings mogelijkheden. 'Oegstgeest' zit drie keer boven de norm en hoeft zich dus nergens zorgen om te maken. Sterker nog, er zit voor deze locatie nieuwbouw aan te komen, die nadrukkelij ker dan nu het geval is, moet aansluiten op de kassen, een heel wezenlijk onderdeel van de school." Ook zou de school de grond aan de Kwaaklaan, aan de voet van de televisiezendmast, graag bij haar tuinenbestand betrek ken. Lange tijd is tevergeefs ge probeerd de in Afrika verblij vende eigenaar te bereiken. Nu deze is overleden en contacten met de erfgenaam veel gemak kelijker zijn te leggen, is er nieu we hoop. De erfgenaam zou er echter liever bungalows bou wen, maar dat is in strijd met het bestemmingsplan. Voorlichting Kneppers begon zijn loopbaan als bollenteeltleraar aan de Noordwijkerhoutse tuin bouwschool. Later werd hij ad junct-directeur van de toenma lige landbouwschool in Leiden. Van de Oegstgeester school, voortgekomen uit de verhuizing uit Leiden, is hij tien jaar direc teur geweest. Kneppers ziet in de fusie een goed middel om een 'concen tratie van agrarische opleidings mogelijkheden' tot stand te brengen. Door de bundeling van de scholen kan het AOC uit groeien tot een 'service-insti tuut voor de agrarische wereld', waarvan de belangrijkste dien sten voorlichting en onderzoek zijn. Voor de leerlingen zijn er dank zij de fusie betere moge lijkheden tot doorstroming, meent Kneppers. De tijd dat boerenzoons een dag in de week de school bezochten en na voltooiing van de opleiding definitief het boerenbedrijf in stapten, ligt ver achter Knep pers. „Onze school is niet meer en niet minder dan een eerste stap. Van de leerlingen stroomt 85 procent door naar een ver volgopleiding." Niet veranderd is de voor naamste bron van motivatie van de leerlingen, zegt hij. „Dat is de liefde voor en de interesse in de natuur, wat iets anders is dan de gevoelens van vertede ring bij het zien van jonge poes jes.' De opkomst van de milieu vakken weerspiegelt de be zorgdheid over het milieu in het agrarisch onderwijs, betoogt hij. „In mijn studietijd kon een mestlaag van tien centimeter geen kWaad. De inzichten zijn nu totaal veranderd. Nee, ik vind dat er van overdrijving geen sprake is. We hebben de wereld geleend van onze kinde ren en zeker in dit land leven we met ontzettend veel 'mensen Directeur M. Kneppers: „Onze school is niet meer en niet minder dan een eerste stap. Van de leerlingen stroomt 85 procent door naar een vervolg opleiding." foto jan holvast op een heel klein stukje. Ik ben ven, gaat lukken heel milieube- aan het begin van het schoolsei- hun vakantiebaantjes hebben niet somber, ik denk dat het wuste arbeidskrachten af te le- zoen hevig verontwaardigd aan moeten spuiten. Daaraan merk met het onderwijs dat wij ge- veren. De leerlingen vertellen hun leraren waarmee ze tijdens je dat het werkt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25