Leiden D. 'Ook nieuwe auto's vaak te vuil' Stemming 'De hele molen wordt langzaam opgevreten Oproep aan onze lezers ry 2 november 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 25 D66-FRACTIEVOORZITTER Pex Lan- genberg gaat een clubje Leidse medialui volgende week uit eigen ervaring uit leggen hoe je niet moet communiceren met de politie Zelfs nieuwe en zeer recent gekeurde auto's overschrij den geregeld de milieu-normen. Dat is de uitkomst van een gecombineerde verkeers/milieukeuring van perso nenauto's en vrachtwagens, deze week gehouden in Lis- mDEN/ussE. dan een maand geleden ge- meccHkeurd. De uitslag bevestigt het vermoeden dat geregeld wordt Van de 71 gecontroleerde per- geknoeid met auto's nadat ze sonenauto's (van gloednieuw apk-gekeurd zijn. Deze handel- tot tien jaar oud) bleek eender- wijze kwam begin oktober bij de meer te vervuilen dan toege- een eerste verkeers/milieukeu- staan. Vooral het CO-gehalte ring al aan het licht, bleek te hoog. Een aantal van de Het percentage auto's dat te auto's was nauwelijks minder sterk vervuilt, ligt bij deze keu ring lager dan enkele weken ge leden. Toen bleek bijna de helft van de gecontroleerde wagens wat dit betreft niet door de beu gel te kunnen. „Begin oktober werden gemiddeld genomen oudere auto's onder de loep ge nomen, omdat we speurden naar technische mankemen ten," verklaart regionaal milieu coördinator politie R. Bastiaan- sen. De auto's die begin oktober op de controlebank stonden en waarbij overtreding van de norm werd geconstateerd, wa ren gemiddeld genomen nog geen half jaar geleden apk-ge- keurd. Naspeuring bij de gara ges leerde toen dat de afstelling van de auto's geregeld wordt bijgesteld na de apk-keuring. De auto vervuilt dan weliswaar meer, maar rijdt lekkerder. De leeftijd van de 21 'vieze' auto's varieert van amper een jaar tot tien jaar oud. De sme rigste wagen produceerde drie keer zo veel CO dan volgens de normen is toegestaan. Acht van de 71 gecontroleerde personen auto's vertoonden ernstige Het gaat niet goed met de Nederlandse molens. Voor de bemaling van de polders zijn ze meestal niet meer no dig. Dat gebeurt vaak al decennia lang door elektrische gemalen. Sindsdien staan de molens alleen nog maar mooi te zijn. En wie wil er geld steken in iets dat alleen maar mooi is? De Rijnlandse molenstichting heeft 45 molens. Tweederde daarvan wacht op restauratie. De provincie Zuid-Holland stelde deze week 700.000 gul den beschikbaar, maar dat is bij lange na niet genoeg. De komende weken op zaterdag in deze krant verhalen over molens in de regio, die er slecht bij staan. Vandaag de eerste aflevering over de Vrouw Vennemolen in Oud Ade. de^nwlen*sinds"1982^e eerste „Met een mooi windje draai ik vijf jaar woonde hij zelfs op de soms nog wel zo'n beetje, maar molen, in 1987 verhuisde hij als het wat harder waait durf ik naar het huis er direct naast. Hij het niet aan. De wieken zijn stamt uit een echt molenaarsge- daar te slecht voor." slacht dat teruggaat tot in de ze- Hans van der Pouw Kraan is ventiendë eeuw. „Mijn vader, molenaar op de Vrouw Venne- drie ooms en twee broers zijn molen in Oud Ade. Een molen ook molenaar." waaraan volgens grove schattin- De Vrouw Vennemolen ont- gen voor ongeveer vier ton leent zijn naam aan de Rijns- moet worden opgeknapt. Nadat burgse Vrouwenabdij. De in de de molenaar een opsomming Vrouw Vennepolder gelegen heeft gegeven van de gebreken gronden waren in vroeger tijden van de molen, besluit hij met: eigendom van deze abdij. Het „Zeg maar gewoon dat er nog hele gebied viel in die tijd onder maar weinig goed aan is, dan de gemeente Rijnsburg. ben je eerder ldaar." In 1952 nam een elektrisch De Vrouw Vennemolen ligt gemaal het werk van de Vrouw vlak aan de provinciale weg. Vennemolen over. Toen de Dagelijks stoppen bussen met Rijnlandse molenstichting de toeristen die een foto maken molen negen jaar later voor één van het stukje typisch hollands, gulden aankocht, was hij al be- Van een afstand ziet de uit 1632 hoorlijk vervallen. De molen stammende wip-watermolen er .werd opgeknapt. Maar daarna ondanks de gehavende wieken was er onvoldoende geld om al nog wel aardig uit. het noodzakelijk onderhoud uit technische mankementen en de bestuurders daarvan kregen een proces-verbaal. Eén auto werd van de weg gehaald omdat deze niet verzekerd was en technisch volstrekt niet deugde. De vrachtvervoerders houden zich ook niet allemaal even goed aan de regels. Bij drie wa gens bestond onduidelijkheid over de vergunningen. Hiernaar wordt nader onderzoek gedaan. Twee andere chauffeurs hebben wellicht de douane-bepalingen overschreden. Is 1991 voor u een bijzonder jaar? De redactie van deze krant vraagt lezers die dit jaar bijzondere dingen heb ben meegemaakt, zich te melden. Mogelijk tekenen wij uw verhaal dan op voor de oudejaarsbijlage die op zaterdag 28 december ver schijnt. Het kan daarbij gaan om vro lijke gebeurtenissen, u won de hoofdprijs in de Staatslo terij, uw kind werd gezond na een zware hartoperatie. Maar wij staan ook open voor minder blije verhalen: u reed u twee dagen oude auto in de prak, het familiebedrijf ging na 150 jaar failliet. Uw reacties kunt u richten aan: redactie Leidsch/Alp hens Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Ook kunt u tijdens kantooruren bellen: tel. 071 - 161440. LEZERS SCHRIJVEN Juigalpa De Vrouw Vennemolen in Oud Ade. te voeren. Het riet is na dertig jaar hoognodig aan vervanging toe. „Het kruien gaat zwaar, het ijzer van de wieken is weggerot en bij de laatste storm zijn de windborden uit de wieken ge waaid. De kruihaspel is zo goed als verrot, die kan elk moment afbreken. Het waterrad is ver zakt en het riet ligt er al dertig jaar op. En dan vreten boktor en houtworm nog langzaam de he le molen op". De molenaar foto ben de bruyn VRUETUD geeft even een opsomming van de gebreken van 'zijn' molen. Maar Van der Pouw Kraan houdt moed. „In 1995 is de Vrouw Vennemolen als het goed is aan de beurt voor res tauratie. En voorlopig doe ik zo veel mogelijk zelf. De schoepen- kast en de watergang teer ik ie der jaar. Maar de hogere delen, daar kom ik niet bij. Ik ga niet in die wieken klimmen, ik heb geen zin om mijn nek te bre ken." AGENDA ZATERDAG 2 NOVEMBER Leiden Moleriwandeltocht over 10 en 15 km, start bij het VW, Sta tionsplein, tussen 9.00 en 13.00 uur. Postzegel door I.V. Phi lateiica in de kantine van het Visser 't Hooft Lyceum, Kagerstraat 1, van 10.00 tot 16.30 uur. Beren-boekendag in de Open bare bibliotheek Stevenshof met diverse aktiviteiten van 10.30 tot 15.30 uur. Afrika Feest door Stichting Boabab in het Volkshuis, Apo- thekersdijk 33/a, van 20.00 tot 01.00 uur. Najaarsconcert door Ex Animo olv Wim de Ru, 'Stabat Mater' Haydn, 'Requiem' Mozart, Hartebrugkerk, Haarlemmer straat, aanvang 20.30 uur. Prestatieloop A.V. Holland houdt zondag 3 november een prestatieloop in de Leidse Hout. De afstanden liggen tussen de 2,1 en 15,8 ki lometer. De start is om 11.00 uur aan de Anthony Duyklaan. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Bazar Manege Moedig Voorwaarts or ganiseert op zondag 3 novem ber de jaarlijkse bazar. De op brengst komt ten goede aan de ruiterkampen voor gehandicap ten, volgend jaar zomer. De ba zar duurt van 10.00 tot 16.00 uur op de manege aan de Was- senaarseweg 525 in Leiden. Naar aanleiding van een stukje in het LD van zaterdag 19 okto ber over de collecte van de ste denband Leiden-Juigalpa het volgende. In de eerste twee ali nea's van het artikel 'Verkeerde inzameling Juigalpa' wordt mel ding gemaakt van de vergissing die door de Stichting Invulling Stedenband Den Haag-Juigalpa (SIS) is gemaakt, bij het verzen den van de acceptgirokaarten voor het 'Haagse' drinkwater project. Deze beschrijving ge beurt op een neutrale manier en tegen de inhoud hiervan hebben we geen bezwaar. Tegen de derde alinea, en daar in vooral de zinsnede 'dat de verschillende gemeenten voort durend langs elkaar heen wer ken' maken wij wel bezwaar. Ten eerste vragen wij ons af waar de stadsredactie de infor matie over het langs elkaar heen werken vandaan heeft. Is het de mening van een raadslid? Zet dat er dan bij. Ten tweede vragen wij ons af waarom een dergelijke, nogal onvriendelijke, opmerking in dit stukje wordt gemaakt. Is er een reden om de stedenband Lei- den-Juigalpa in een kwaad dag licht te stellen? Dan zouden we die graag horen. Omdat er over de stedenband en over de verkeerd gestuurde acceptgiro's blijkbaar een aantal misverstanden bestaat, zal ik een en ander nog eens uiteen zetten. De Leidse en Haagse stedenband werken al sinds de oprichting samen. Er is een dui delijke taakverdeling gemaakt tussen de twee; Den Haag houdt zich voornamelijk bezig met het waterproject, Leiden richt zich vooral op het onder wijs in Juigalpa. Eenmaal per jaar organiseren de stedenbanden gezamenlijk een wandeling van Leiden naar c De POLITIEKE RUBRIEK Het is een goede gewoonte van raadsfracties om tijdens de begrotingsbehandeling stapels moties in te dienen. Leuke ideetjes, goede gedachten en vergeten acties worden op velletjes papier geschreven en in stemming gebracht. Oppositiepartijen kunnen op deze manier toch proberen hun zin te krijgen en collegefracties kunnen hun eigen wethouders nog snel even corrigeren. En uiteraard is het ook een ideale manier om goede sier te maken. M o lanceerde de PvdA- M j fractie een jaar geleden het idee om een prijsvraag uit te schrijven om het meeuwenprobleem op te lossen. De hele zomer hadden hele straten hele dagen bij de directie milieu aan de lijn gehangen om te vertellen hoe verschrikkelijk het was om constant die krijsende vogels te horen. Er was nog geen manier gevonden om de meeuwenkolonie te verdrijven en de PvdA - die vlak daarvoor het verschijnsel burgers weer had ontdekt - wilde een open inschrijvingsactie houden. Groen Links wilde de maatschappij laten zien dat mannen zich ook nog moeten emanciperen. In een motie stelde de fractie voor bekende Leidse huismannen via posters en affiches iets te laten vertellen over hun werk. Maar er was nog veel meer. Woningnood? Vliegveld Valkenburg bebouwen, zei de PvdA. Postagentschappen dicht? Alsjeblieft niet, zei het CDA. Alle gemeentelijke belastingen moeten op een aanslag worden vermeld en de mensen moeten ze gespreid kunnen betalen, zei Groen Links. Er moet een leuk jongerenhonk komen in de Stevenshof, zei D66. Het is een jaar later en er is geen meeuwenprijsvraag en geen huismannenactie. Er komen geen woningen op het vliegveld, de postagentschappen zijn definitief dicht en het jeugdhonk in de Stevenshof is nooit geopend. En die ene aanslag voor alle gemeentelijke belastingen is er ook nog niet. De nieuwe begrotingsbehandeling staat voor de deur en dit jaar zal de stapel voorstellen wel een stuk kleiner zijn. Het afgelopen jaar heeft inmiddels één ding heel duidelijk gemaakt: Wie iets wil bereiken moet absoluut geen motie indienen. communicatiesalon is een elitair clubje van Leidse medialui. Eens in de zoveel tijd komen de voorlichters en pr-medewerkers bij elkaar om een borrel te drinken, de laatste roddels uit te wisselen en elkaar te informeren over leuke baantjes die binnen afzienbare tijd vrijkomen. Om het allemaal nog ergens op te laten lijken wordt voor elke bijeenkomst een expert uitgenodigd die iets vertelt over zijn of haar vakgebied. En zo leidt de communicatiesalon in de juiste entourage - grand café In den Leidschen Salon - een fijn bestaan. De gast die volgende week de salonleden toespreekt is een goede bekende. Het is D66- fractievoorzitter Pex Langenberg. Het Leidse raadslid is in het dagelijks leven werkzaam op het ministerie van binnenlandse zaken, waar hij zich vooral bezighoudt met de fusie van gemeente- en rijkspolitie. In het grand café gaat hij de mediafamilie iets vertellen over de interne en externe communicatie bij de nieuwe politiekorpsen. De lezing van Langenberg - die met zijn snelle pak, keurig gekamde haar en modieuze bril zeker geen slecht figuur zal slaan in het grand café - slaat vast wel aan. De politie is je beste vriend, verkondigt hij altijd aan iedereen die het maar horen wil. Maar Langenberg maakt graag ruzie met zijn vrienden. Er is geen raadslid dat het de afgelopen jaren zo vaak Den Haag onder de naam 'De nacht van Juigalpa'. Het is deze samenwerking die de oorzaak is van de verkeerde acceptgiro's. Alle deelnemers van de wandel tocht, helaas ook de Leidse, ont vingen een giro voor het water project. De uitkomst van een simpele vergissing bij het 'uit draaien' vande adressen. Kortom, juist door de samen werking tussen Den Haag en Leiden kon deze vergissing wor den gemaakt. Namens de stedenband Leiden-Juigalpa. Hans van der Stok Nieuwe Waardstraat 8 Leiden EWR-service Nog niet zo lang geleden kon digde het EWR de heropening van de service-afdeling aan, waar de klant zich thuisvoelde en niet meer van het kastje naar de muur werd gestuurd. Was dit in het verleden dan wel het ge val? Nu weet ik niet wat het EWR met dat kastje en de muur heeft gedaan, maar na woens dag 16 oktober heb ik hier zo mijn gedachten over. Om reden dat ik tot het het uitsterven be dreigde ras van werkende men sen behoor en dus door de week geen tijd heb om de veel geprezen afdeling te bezoeken, heb ik geprobeerd contact via de telefoon te krijgen. Nadat ik 45 minuten, waar van getuigen, met de hoorn in de hand heb gezeten, waaruit alleen het monotone stemge luid kwam dat mij vertelde hoe veel wachtenden voor mij wa ren, kreeg ik eindelijk contact met dit unieke stuk klantenser- aan de stok had met de politie in Leiden als Langenberg. De communicatie tussen de politieleiding en Langenberg was niet om te huilen maar om te snikken. Hij kan de leden van de communicatiesalon dus haarfijn uit de doeken doen hoe het allemaal niet moet. vice. De telefoniste was vriende lijk en zeer correct. Ik vraag mij af hoelang dat in deze situatie nog duurt. Op mijn vraag waarom mijn rekening met 30 procent was verhoogd, kon zij mij alleen ver tellen dat een aantal diensten en tarieven bij EWR duurder waren geworden. Nadat ik nog maals mijn verbazing omtrent deze 30 procent had uitgespro ken, vroeg ik haar mij door te willen verbinden met directie, bedrijfsleiding of afdelingschef. Na een lange stilte aan de ande re kant werd mij meegedeeld dat ik voor het raadplegen van alle andere diensten een schrif telijk verzoek moest indienen. Een ervaring rijker, blijf ik met een aantal vragen zitten. 1. Denkt het EWR met deze Ivoren Toren-opstelling aan klantenbinding te doen? 2. Gaat het zo goed in het be drijf dat het slechts één telfonis- te nodig heeft? 3. Is het normaal dat mijn re kening zonder meer met 30 procent wordt verhoogd? Wij betalen met ons 2-persoons huishouden 310 gulden per maand. Dit is nu verhoogd tot 397 gulden. 4. Is het waar dat onbetaalde rekeningen, oninbare rekenin gen van wanbetalers en het gra tis ter beschikking stellen van gas, electra en water aan krakers door de overige inwoners van Leiden moeten worden betaald? Als dit zo is, bevreemdt mij dat, want geen enkel bedrijf kan een niet betaalde rekening op zijn andere klanten verhalen. Dit is namelijk bedrijfsrisico. N.P. Elijzen Trompstraat 47 Leiden. MEDISCHE DIENSTEN De prijsvraag 'Wie weet hoe we in hemelsnaam de meeuwen kunnen verjagen' laat nog altijd op zich wachten. Zoals al die andere nuttige en prachtige plannen waartoe in moties werd opgeroepen. foto loek zuyderduin ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- haee en Zwijnenburg: Groep 2 - Bergmeier, Van Gent. Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middel stegracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtseveer 17, tel. 120266. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Delver, tel. 156221. zo 8 uur tot 24 uur: E. Fogelberg, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: J. en R. Zaaijer, R.P. Geerlmgspad 11. tel. 316008. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 765400. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstem, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Von dellaan 58. tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma. Haagweg 60, tel.. 310311. Waarnemingsregêling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: U. Arndt en J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8. tel. 894539; spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J. de Haan, Koninginnelaan 2, tel. 170605. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 616352; zo: J. Baars, R. Wagner- laan 63, tel. 612520. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. 120502, Apotheek Be ker, Lijtweg4, Oegstgeest. tel. 174161, Apotheek Hofland. Thor- beckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H Vestjens. Rijn en Schiekade 23. Leiden, tel. 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de prakti|k van mevr. S. Stibbe, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door 13.00 u Voorschoten/Wassenaar T. Sprey, Voorstraat 36, Voorschoten, tel. 071-612477. 59. tel: 120144; na 17.00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten k DOOR KAREL BERKHOUT EN JANET VAN DIJK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23