Toerisme Toeristenbureau Joegoslavië dicht globetrotters Mpprdooruwad- Huiscomputer buitenspel bij reisboekingen Trekkershut wordt steeds populairder Joegoslavië niet in reisgidsen A FX %/\sw vertentie op déze speciale paginate plaatsen. Bel onze 19/Hyi X* advertentie- VUUt afdeling. Vrijdag 1 november 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ANDRIES DETMAR Reiswereld nog niet onder indruk van milieuproblemen De gedachte dat vakantiereizen ooit in de huiskamer via de personal computer zullen worden geboekt, kan maar beter worden vergeten. Dat blijkt uit een onderzoek dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nationale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer in Breda (NHTV) werd ge houden. Uit het rapport dat pas op 8 no vember tijdens een jubileumcongres volle dig openbaar zal worden gemaakt, maar waarvan in het blad Reisrevue een uittrek sel is verschenen, wordt duidelijk dat de toerist ook in dfe toekomst grote prijs zal blijven stellen op het advies van de reis agent. Dat is vooral het gevolg van het feit dat er steeds meer belangstelling komt voor indi viduele reizen, de zogenaamde modules. De moderne toerist wil er alleen op uit en wenst zelf zijn route uit te stippelen. De touroperator mag slechts voor vervoer en accomodatie zorgen. Dat vereist van het baliepersoneel wel een steeds grotere des kundigheid, een deskundigheid waaraan het nu nog wel eens ontbreekt. Daarover onder meer zal op het congres worden ge sproken door een aantal deskundigen zoals algemeen directeur Ab Houtzaager van Holland International, directeur Marijn Snoeijs van Arke, algemeen directeur Paul Nouwen van de ANWB en directeur Pieter Legro van Transavia. Andere trends die op het congres aan de or de zullen komen is het feit dat de zoge naamde hoofdvakanties steeds langer zul len worden, dat de toerist het steeds verder weg zoekt (Verre Oosten, Carbisch gebied, Amerika) en dat er tussendoor graag korte trips worden gemaakt naar steden en goed geoutilleerde bungalowparken. Strand en zee gaan volgens het rapport (waaraan een half jaar is gewerkt) aan populariteit inboe ten; cultuur, actieve, recreatie en natuur zul len een steeds grotere aandacht krijgen. Opvallend is dat het milieu door zowel de toerist als het bedrijfsleven nog altijd als vrij onbelangrijk wordt ervaren. De onderzoe kers constateerden dat de geënqueteerden (waaronder een dertigtal managers en vier groepen consumenten, te weten jongeren, jonge gezinnen, oudere gezinnen en senio ren) dat 'meer een verantwoordelijk vinden van de overheid." Het congres in Breda zal worden bijgewoond door ruim vijfhonderd mensen uit de reiswereld. Oude fotospullen De vereniging Fotografica organiseert op zondag 3 november voor de 28ste keer een verzamelaars ruil- en verkoopbeurs in De Flint te Amersfoort. In de grote zaal van het cultureel centrum in de Keistad staan meer dan 200 tafel opgesteld met allerlei voor werpen, die met de fotografie te maken hebben. Ongetwijfeld treft elke verzamelaar iets van zijn gading aan. Of het nu gaat om oude en antieke apparatuur, 'vegeelde' foto's, albums, sta tieven of belichtingsmeters. Behalve het snuffelen naar verzamelobjecten bestaat ook de mogelijkheid om eigen (oude) apparatuur te laten taxeren en eventueel direct te verkopen. De afgelopen jaren kwamen er zo'n 2500 bezoekers af op de beurs. Velen daarvan behoren tot de 1100 leden van de vereniging Fotografica. REISBERICHTEN Met Djoser naar Mexico /N Dj/Ovser> 071-126400 Kampioenstruien Van alle verzamelaars is Tonny Eyk ongetwijfeld een van de bij zonderste. De musicus/componist/arrangeur uit Badhoevedorp verzamelt wielertruien die door beroemde renners werden ge dragen tijdens hun grootste triomfen. Normaal hangt een deel van de collectie in zijn studio, maar de eigenaar van het Natio naal Fietsmuseum Velorama in Nijmegen heeft wielerfanaat Eyk er gekregen zijn ruim 200 shirts in een van zijn expositie ruimtes tentoon te stellen. Tot en met 10 januari zijn ze in Nijmegen te bewonderen: de gele (Tour)trui van Joop Zoete melk, de rose (Giro) van Eddy Merckx, de amarillo (Vuelta) van Jan Janssen, de regenboogtrui (wereldkampioenschap) van Kne- temann en de tricots die Rini Wagtmans, Steven Rooks, Peter Post en vele vele anderen droegen bij zeges in klassiekers als Pa- rijs-Roubaix, de Amstel Goldrace, Luik-Bastenaken-Luik en de Ronde van Vlaanderen. Over die laatste wielerwedstrijd, een van de meest aansprekende ter wereld, is in het Velorama trouwens een tweede tentoonstelling ingericht. Het Velorama aan de Waalkade 107 (vlak bij de Waalbrug) is door de week dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen: 080-22 58 51. 'Kampioen agenda' Een heleboel evenementen voor het jaar 1992 staan verzameld in de 'Kampioen Agenda' van de ANWB. Folkloristische mark ten, bloemencorso's, beurzen, fetivals, braderieën, vlootdagen, wandeltochten en sportevenementen. U vindt ze allemaal is de 'Kampioen Agenda'. Verkrijgbaar bij ANWB-kantoren, waren huizen en boekhandels, prijs: 17,50. Fly-Rail Alpenlift Swissair gaat ook dit jaar door met het Alpenlift-programma. Voor een en dezelfde prijs kan er vanaf het plaatselijke station in Nederland rechtstreeks per trein, per vliegtuig en opnieuw per trein naar de Zwitserse Alpenbestemming worden gereisd. Een ticket (tweede klas treinretour en een economy-plaats in het vliegtuig) woonplaats-Amsterdam-Zürich-bestemming kost 698 gulden en voor een ticket via Genève moet 799 gulden worden betaald. Er wordt zowel op Genève als Zürich dagelijks gevlogen. Voor 16 gulden extra kan de bagage al op Schiphol worden 'doorgelabeld' naar het station van de bestemming zodat er in Zwitserland niet met zware koffers hoeft te worden gezeuld (het zogenaamde Fly-rail-bagage-programma). Nadere informatie bij het ANVR-reisbureau. Disney-gids Om de voorpret waarschijnlijk korrit Michelin nu al met een Euro Disney-gids. Disney's nieuwste, bij Parijs gelegen park, dat in april 1991 zijn poorten zal open, wordt in de ze 'Michelin' aan de hand van een plattegrond uitgebreid be schreven. Ook staat in het boekje vermeld op welke wijze het park het best kan worden bereikt en waar in de omge ving kan worden overnacht. De gids kost fl. 9,50 en is vanaf begin november in de boek handel te koop. Vliegen naar zon wordt duurder HAARLEM RvdD Vliegen per vakantie-charter vliegtuig wordt duurder. Zowel Transavia als Martinair heeft voor de zomer van 1992 een prijsverhoging aangekondigd. De exacte bedragen zijn nog niet bekend, maar het ligt in de lijn der verwachting dat de stij ging ongeveer 4 5 procent zal gaan bedragen. De verhoging mag volgens de woordvoerders van beide Nederlandse vlieg maatschappijen niet in verband worden gebracht met de teloor gang van het Air Holland van John Block. Het besluit zou al zijn genomen voordat de pro blemen aan het licht kwamen. De maatschappij van Block werd in 1984 door de Neder landse reisbranche sterk gesti muleerd omdat daar de gedach te leefde dat Transavia en Mar tinair bij het vaststellen van de prijzen van de vliegtuigstoelen onder een hoedje speelden. Overigens mag worden ver wacht dat ook het nieuwe Air Holland hogere prijzen zal bere kenen. Dat althans is in de Ne derlandse reiswereld de alge mene verwachting. In hoeverre de aangekondigde verhoging van invloed is op de vakantie- prijzen moet nog worden afge wacht. De calculaties van de Nederlandse touroperators zijn nog niet afgerond en zelfs wordt er door touroperators als de NBBS, Sudtours (behorend bij Dutch Pool) en Mobiplan nog altijd onderhandeld over de vliegprijzen. De eerste reisgid sen voor de komende zomer rollen pas in december van de persen. EP VAN HAM Steeds meer mensen die in Ne derland sportief en avontuurlijk op vakantie willen kiezen voor de trekkershut als nachtonder komen. Er kunnen dan, veelal per fiets, tochten door het hele land ondernomen worden. Trekken van hut naar hut. Voor de prijs hoeft niemand het te la ten, want een overnachting met vier personen kost 44 gulden. De belangstelling voor dit fe nomeen is ongekend en nog steeds stijgende. Dit jaar wer den er twintig procent meer overnachtingen voor de simpele houten blokhut geboekt dan in 1990. Ook voor het komend jaar wordt een stijging voorspeld. Naar verwachting zal het aantal blokhutten in Nederland tot duizend stijgen. Op het ogen blik zijn er zeshonderd trekkers- hutten, verspreid over 250 cam pings. De trekkershut deed in 1983 zijn intrede. Dat gebeurde in de provincie Overijssel. Daarmee werd de grondslag gelegd voor een netwerk van hutten, die alle te voet, fiets of per boot (kano) bereikbaar zijn. Inmiddels is er ook de Stichting Trekkershutten Nederland opgericht, die een speciale boekingscentrale in het leven heeft groepen. Het in het vaderland vakantievierend pu bliek kan thuis de tocht uitstip pelen en via de centrale de hut ten reserveren. Voor meer informatie over het reserveren van trekkershutten en de overkoepelende stichting: tel.070-3202546. Ski'92 Wie ski's in Nederland huurt, is over het algemeen beter af dan wanneer hij dat irv de Alpen doet. Dat blijkt uit een artikel in het zojuist verschenen 'Ski 92', een ruim tweehonderd pagina's dik magazine, waarin verder uitvoerig wordt ingegaan op trends op wintersportgebied. Ook bevat de gids een uitgebreide skitest, een beschrijving van vijf wintersportplaatsen waarin vooral be ginners zich uitstekend zullen thuisvoelen en veel informatie voor langlaufers. 'Ski '92' kost 15 gulden en is verkrijgbaar bij zo wel de ANWB-kantoren als kiosken en boekhandels. Goede winterstart De Nederlandse reisorganisaties hebben een uitstekende win terstart gehad. De boekingen voor het seizoen '91 /'92 vertoon den eind september een stijging van 13 procent in vergelijking met vorig jaar. Vooral de vliegreizen mogen zich met een plus van 17 procent in eeri grote belangstelling verheugen. Vooral be stemmingen als de Canarische Eilanden 31 procent), verre bestemmingen 26 procent) en Tunesië 12 procent) boeken uitstekend. Ook autovakanties (een stijging van 15 procent) wor den steeds populairder. Treinreizen (- 2 procent) hebben een kleine achterstand. Diverse republieken willen eigen vertegenwoordiging in Europese landen Het Joegoslavisch verkeersbureau in Amsterdam gaat eind december dicht. De afzonderlijke republieken willen in de toekomst liever een eigen kantoor openen in de be langrijkste Europese landen. De politieke onrust in het land heeft inmiddels ook de Nederlandse touroperator Yugotours gedwongen een andere koers te varen. Het heeft voor het komend seizoen Joegoslavië van het pro gramma geschrapt; het nieuwe aanbod richt zich volledig op het gebied rond de Middellandse Zee. AMSTERDAM ANP Directeur Popov van het Joego slavisch verkeersbureau kondigt aan dat eind dit jaar niet alleen zijn vestiging, maar ook die in Londen, Frankfurt, Rome en Wenen de deuren zullen slui ten. „Of Joegoslavië nu een nieuwe unie wordt of de vorm krijgt van een federatie, het is allemaal uiterst onzeker. Duide lijk is wel dat de republieken in de toekomst een eigen verkeers bureau willen en niet een kan toor dat voor heel Joegoslavië het toerisme moet promoten." In normale omstandigheden bezoeken jaarlijks 450.000 Ne derlanders Joegoslavië. De helft boekt een georganiseerde reis, de andere helft gaat met eigen vervoer en trekt vaak langs meerdere plaatsen van het land. Popov meent dat met name de laatste categorie toeristen niet is gebaat bij de verwachte ver snippering van de toerisme- promotie. „Als mensen door meerdere republieken willen reizen moeten ze straks drie of meer verkeersbureaus langs, dat is niet goed." Een ander probleem is dat de minst welvarende Joegoslavi sche republieken waarschijnlijk niet in staat zullen zijn een ei gen netwerk van verkeersbu reaus te onderhouden. „Ik hoop dat de meer vermogende staten straks ook de promotie van de arme republieken op zich ne men. Dat is ook in hun belang. Veel toeristen blijven niet graag op een plek, maar willen iets van de omgeving weten en zien." Breder terrein Het is nog onduidelijk wat er volgend jaar precies gaat gebeu ren met het verkeersbureau in Nederland. Popov hoopt zijn kennis en ervaring in te kunnen zetten op een breder terrein, bij voorbeeld als tussenpersoon die contacten legt en de promotie verzorgt voor bedrijven en an dere toeristische organisaties. Zijn kantoor moet dan volledig op commerciële basis gaan wer ken. Touroperator Yugotours moet noodgedwongen voor het eerst in 25 jaar Joegoslavië van het programma schrappen. Als sinds juli wordt hard gewerkt aan nieuwe arrangementen rond de Middellandse Zee. Naast Griekenland en Spanje zullen ook Italië, Cyprus en Malta de folders voor het ko mend seizoen vullen. „Het is voor ons een nieuw spoor. We zullen nooit meer uitsluitend met Joegoslavië werken", zegt Yugotours-directeur Markovic. De touroperator zal volgend jaar opereren onder de naam Zonvakanties, maar daarbij wel Yugotours vermelden. „We heb ben daarmee een zekere be kendheid opgebouwd. Als die naam helemaal verdwijnt, moe ten we van onderafaan begin nen en opnieuw een reputatie opbouwen bij onze agenten en het publiek", aldus directeur Markovic. Op de nieuwe bestemmingen van Yugotours zal het bedrijf een stevige concurrentieslag moeten leveren met de andere grote touroperators. „Vergeet niet dat we met onze reizen naar Joegoslavië ook al concur rentie hadden van meer dan honderd andere operators", re ageert Markovic. „We hebben geen te hoge verwachtingen en proberen een vrij stabiel pro- dukt te brengen. Het doel is met de nieuwe bestemmingen ons bedrijf in de huidige omvang te handhaven." FOTO •ACEFOTO DEN HAAG ANP De reisgidsen van de belang rijkste Nederlandse touropera tors voor het zomerseizoen 1992 zullen zonder Joegoslavi sche pagina's verschijnen. Dat valt op te maken na een telefo nische rondgang langs onder meer Holland International, OAD en Hotelplan. Joegoslavië als reisbestemming is voorlopig geschrapt De meeste touroperators vinden de situatie in het door een bur geroorlog verscheurde land te risicovol. In november en de cember verschijnen de reisgid sen voor het zomerseizoen '92. De pagina's Joegoslavië liggen gereed, maar zullen er niet in worden opgenomen. „Het is bij ons 5 voor 12 wat betreft het drukken van de zomergid- sen. Joegoslavië komt er niet in voor. We hebben niets inge kocht in dat land, het is er ge woon te gevaarlijk", vertelt een woordvoerder van Holland In ternational. Hij vindt het jam mer, want volgens hem is Joe goslavië 'een fantastisch va kantieland'. Zodra de rust is teruggekeerd in dat deel van de Balkan wil Holland Interna tional zo snel mogelijk weer Joegoslavische reisbestemmin- gen aanbieden. Datzelfde geldt voor zijn colle ga's. Een woordvoerder van Hotelplan zegt eveens dat 'de pagina's klaar liggen' en dat ze na de terugkeer van de vrede zullen worden uitgegeven. Voorlopig blijven ze echter in de kast liggen. Busreisonder neming OAD in Holten is even eens niet van plan naar Joego slavië te reizen. Een woord voerder „We krijgen veel smeekbedes om volgend jaar toch naar het land te gaan, maar we doen het niet, het is te gevaarlijk." Volgens hem zijn de hoteliers in Joegoslavië 'wanhopig', maar OAD acht het drukken van pagina's Joe goslavië te kostbaar, wanneer ze voorlopig niet zullen wor den gebruikt. Bij de wereldberoemde watervallen van Plvice is geen toerist meer te zien.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7