Buitenland Moskou: Graanoogst is laagste sinds 1981 President Servië doet concessie Conferentie nog show voor publieke tribune Ook katholieke kerk had haar 'Gladio' België haalt para's vandaag uit Zaïre 200 Miljard nodig voor vervoer in Oost-Europa Actie tegen mensensmokkel Vrijdag 1 november 1991 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS ilingen: MARGREET HESLINCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), NIEUWSLIJN Troonrede in Britse parlement Koningin Elizabeth heeft gisteren met het uitspreken van haar troon rede het nieuwe zittingsjaar van het Britse parlement geopend. Het is de laatste keer dat dat gebeurt in de huidige samenstelling, omdat de conservatieve premier Major uiterlijk in juli nieuwe verkiezingen moet uitschrijven. Op de foto de prins en de prinses van Wales in vol ornaat. foto epa tony harris Doorbraak in vredesoverleg Liberia De Liberiaanse rebellenleider Charles Taylor is er gisteren mee akkoord gegaan om gebied onder zijn controle over te dragen aan de Westafrikaanse interventiemacht. Deze belangrijke door braak in de Liberiaanse vredesbesprekingen werd bereikt na een vergadering in de hoofdstad van het buurland Ivoorkust. Over eengekomen werd binnen zes maanden verkiezingen te houden. Alle strijdende partijen moeten binnen zestig dagen hun wapens inleveren bij de 700.000 man sterke vredesmacht van zeven West-Afrikaanse landen, die in de Liberiaanse hoofdstad is gele- Overlevenden na vliegongeluk Canadese parachutisten hebben gisteren op Ellesmere Island in het ijskoude en wijwei voortdurend in duisternis gehulde hoge noorden van Canada twaalf overlevenden gevonden van de ramp met het militaire transportvliegtuig dat daar woensdag is neergestort. De parachutisten zijn donderdagnacht, toen het wolkendek even brak, door een reddingsvliegtuig afgeworpen, nadat men erin was geslaagd radiocontact met de overlevenden te krijgen. De omgeving wordt afgezocht naar de overige zes mensen die aan boord waren. Empire State Building verkocht De Empire State Building wordt voor 40 miljoen dollar (ruim 75 miljoen gulden) verkocht aan een familielid van J. Peter Grace, de baas van W.R. Grace and Co. Dat heeft de krant Wall Street Journal gisteren gemeld. Het 102 verdiepingen tellende gebouw, dat lange tijd het hoogste ter wereld was, is nu nog eigendom van Prudential Insurance Co., dat het in 1961 kocht voor 46 mil joen dollar. De huidige koper zal volgens de Wall Street Journal de komende 84 jaar ook nog huur moeten betalen. Zonder die huur had het gebouw zo'n 450 miljoen dollar moeten opbren gen. Communisten Polen maar net geklopt De voormalige communisten in Polen zullen in het nieuwe par lement slechts twee zetels minder bezetten dan de grootste frac tie, die van ex-premier Tadeusz Mazowiecki. Dat blijkt uit de of ficiële uitslag van de zondag gehouden verkiezingen, die giste ren zijn bekendgemaakt. De Derriocratische Unie (DU) van Ma zowiecki wordt met 62 zetels de grootste partij, op de voet ge volgd door de Alliantie van Democratische Links van ex-com munisten die uitkomt op 60 zetels. In totaal zijn 29 partijen, waaronder ook de verrassend sterke Partij van Biervrienden, ver tegenwoordigd in het parlement van 460 zetels. Miljarden voor Treuhandanstalt De Duitse overheid stelt de komende drie jaar 102 miljard gul den ter beschikking van de Treuhandanstalt, de instelling die verantwoordelijk is voor de gezondmaking van het bedrijfsleven in het voormalige Oost-Duitsland. Al eerder werd bekend dat de Treuhandanstalt dit jaar een tekort heeft van 28 miljard gulden. Voor 1992 wordt een tekort voorzien van 34 miljard gulden. De Treuhandanstalt werd in maart 1990 opgericht. Het instituut heeft tot nu toe 3788 ondernemingen verkocht voor 15,8 miljard gulden, maar heeft nog zeker 10.000 bedrijven onder zijn hoede. belgrado-den haag dpa-afp-anp Servië houdt niet langer vast aan de aansluiting van de Servi sche minderheden in Kroatië en Bosnië-Hercegovina bij de 'moederrepubliek' Servië. Dat heeft de Servische president, Slobodan Milosevic, gezegd in een verklaring die gisteren is verspreid in Belgrado. De be kendmaking betekent een be langrijke concessie van de Ser vische leiding, die daarmee dichterbij acceptatie lijkt te ko men van het wedesvoorstel van de Europese Gemeenschap dat uitgaat van de opdeling van Joe goslavië in zes soevereine sta ten. Milosevic wil wel dat de Servi sche minderheden in Kroatië en Bosnië naast autonomie ook een eigen wetgeving krijgen. Dat laatste zal voor Kroatië moeilijk te accepteren zijn om dat de gebieden waar de Servi sche minderheden wonen dan vrijwel volledig aan Kroatische controle worden onttrokken. De leiders van de Servische minderheid in Kroatië en Bos nië houden vooralsnog onver minderd vast aan vereniging van alle Serviërs in een soort 'rest-Joegoslavië' of Groot-Ser- vië. Twee van hen meldden gis teren dat zij bloot stonden aan „onthutsende en schokkènde" De graanoogst van de Unie van Soevereine Staten (USS, ex-Sovjetunie) is dit jaar met 165 miljoen ton scherp ge daald en is de laagste sinds 1981. Dit heeft het Staatsbu- reau voor de Statistiek in Moskou gezegd. Dit cijfer is zelfs slechter dan de 170 miljoen ton die door westerse deskundigen was voorspeld en betekent dat de USS van enorme importen afhankelijk zal zijn om deze winter een wijdverbreide hongersnood te voorkomen. londen tony barber the independent De Verenigde Staten, die de cri sis hadden voorzien, hebben al gezegd een belangrijke stijging van de hulp aan Moskou te zul len steunen. De Amerikaanse minister van landbouw Edward Madigan heeft dinsdag gezegd dat hij verwacht dat de presi denten George Bush en Michail Gorbatsjov „in de hele, hele na bije toekomst" een nieuw Ame rikaans hulpprogramma zullen aankondigen. De beide presidenten ont moetten elkaar deze week tij dens de Midden-Oostenconfe rentie in Madrid, maar zeiden dat meer besprekingen nodig zijn om de voorwaarden voor nieuwe westerse hulp uit te werken. Madigam zei twet ken geleden dat de USS minstens 18 miljard gulden no dig heeft aan voedsel en vee voer om te voorkomen dat boe ren een groot deel van hun veestapel en pluimvee slachten, wat op de lange termijn voed seltekorten zou veroorzaken. Volgens Madigam wil Mos kou wil dat Amerika voor 7 mil jard gulden zorgt, maar Robert Dole, de leider van de Republi keinse minderheid in de Senaat, zei dat Bush zich zou moeten verzekeren van de goedkeuring van het Congres voor hij extra hulp geeft aan Moskou. De pre sident staat onder druk om meer aan binnenlandse pro gramma's te besteden. Duw en trekwerk in het Taiwanese parlement als Hsu Fu-yao (links) van de regeringspartij Kwomintang, oppositielid Chen Ting-nan van het podi um wil halen. Chen Ting-nan probeert een toespraak van Kwomintang-lid Hsiao Chin-Lan (vrouw achter de microfoon) te verstoren. foto afp t. C. Y ACHTERGROND MADRID AD BLOEMENDAAL druk van de politieke leiding van Servië om af te zien van aansluiting bij Servië. De koerswijziging van Milose vic is kennelijk tot stand is ge komen onder druk van een ul timatum van de EG. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek heeft namens de EG gedreigd economische sanc ties te nemen tegen Servië in dien de republiek niet instemt met het EG-vredesvoorstel. Milosevic zei echter na een onderhoud met de speciale EG- afgezant Henri Wijnaendts dat Servië niet zal „zwichten" voor het ultimatum van de EG. Vol gens het Joegoslavische persbu reau Tanjug erkende Wijn aendts dat de EG in haar voor stel de mogelijkheid moet openhouden van de oprichting van een gezamenlijke staat van Servië en Montenegro, waarbij ook Servische minderheden in Kroatië en Bosnië zich zouden kunnen aansluiten. Intussen gaat de burgeroorlog in Joegoslavië door. Zowel de Serviërs als Kroaten meldden dat vooral de gevechten rond de stad Vukovar gisteren hevig wa ren. De Servische televisie in Belgrado berichtte dat de „defi nitieve bevrijding" van het nu al 69 dagen belegerde Vukovar voor de deur staat. De eerste drie dagen van het vredesproces vormden een show voor de publieke tribu ne. Vanaf zondag werken de partijen verder achter gesloten deuren en dat is eigenlijk pas echt het begin van de onderhandelin gen. Natuurlijk was er veel gespeelde ver ontwaardiging. Premier Shamir was nog niet uitgesproken of de Palestijnen kwamen de pers verontwaardigd vertellen hoezeer ze in de Israëli's teleurgesteld waren. Nog maar een paar dagen geleden had Shamir de bezette gebieden 'onderhandelbaar' ge noemd en nu sloeg hij in zijn speech een onverzoenlijke toon aan, klaagde woord voerster Hanan Ashrawi. En na de Arabische toespraken vertelde de Israëlische onderminister van buitenlandse zaken, Benjamin Netanyahu, dat de Israëli sche delegatie vol hoop naar Madrid was gekomen, maar dat de toespraken van de andere partijen eigenlijk hadden aange toond dat die hoop nergens op was geba seerd. Maar de partijen kennen elkaar langer dan sinds de conferentie van Madrid, zij het niet van aangezicht tot aangezicht. Ze wonen in het Midden-Oosten, waar onderhandelin gen tot een kunst zijn verheven. Het vredes proces in het Midden-Oosten, waarbij de deelnemers tegelijk koopman en klant zijn, is nu over de eerste fase heen. De partijen hebben gisteren in hun toespraken laten weten welke prijs ze voor hun waren willen hebben. En vanmorgen hebben ze kort la ten weten wat hun reactie is op de aanbie dingen van de tegenpartij. In beide gevallen gaat het om maximaJe prijzen, die nog wei nig zeggen over het eindresultaat. Uit de toespraken kwam in de eerste plaats naar voren dat de partijen in het onderhan- Wie zijn verwachtingen aan de voor avond van de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Madrid niet te hoog heeft opgeschroefd, kan vanavond met een gerust gevoel gaan slapen. De vijf direct bij het proces betrokken partijen - Israël, Jordanië, Libanon, Syrië en de Pa lestijnen - hebben in hun openingstoe spraken van het vredesproces al hun grieven en verlangens op tafel gelegd. Verzoenende gebaren zijn zoals ver wacht uitgebleven. delingsproces precies weten wat hun vijand moet doen om het vredesproces tot een succes te maken. Israël dient alle bezette gebieden plus de nederzettingen op te ge ven en een Palestijnse staat te erkennen. Tot welke concessies de Arabieren zelf be reid zijn, viel niet uit de toespraken op te maken. Omgekeerd bleek de Israëlische premier Shamir precies te weten wat de Arabieren moeten doen om vrede te berei ken. Ze moeten ophouden met zeuren over de bezette gebieden, Israël erkennen en ge woon vredesverdragen sluiten. Maar ook de Israëlische premier kondigde geen enkel gebaar aan dat zijn vijanden zou kunnen helpen die stappen te zetten. Israëli's en Palestijnen besteedden een groot deel van hun betoog aan een histori sche onderbouwing van hun gebiedsaan- spraken en vooral ook aan het lijden van hun volken. De Palestijnen balanceerden hier en daar op de rand van wat volgens de conferentie-afspraken wel en niet kon. Zo .maakten ze haarscherp duidelijk dat de PLO hun organisatie is, zonder dat expliciet uit te spreken. En waar Shamir en de Jordaanse minister Abu Jaber hun toespra Bij de oogst van dit jaar is 5 miljoen ton meegerekend die is geproduceerd in de drie Balti- sche staten, die in augustus on afhankelijk zijn geworden. Dit cijfer moet worden vergeleken met de 218 miljoen ton van vo rig jaar, 211 miljoen in 1989 en 195 miljoen in 1988. Het slecht ste jaar in -Ie afgelopen tijd is 1981, met ien produktie van 158 miljoen ton. Westerse handelaren zeggen dat een slechte oogst de voed seltekorten kan verergeren, maar sluiten hongersnood uit. „Zij zullen slechter af zijn dan vorig jaar, maar de invoer gaat omhoog en wij verwachten niet dat de verandering dramatisch is", zegt een van hen. Een zware storm heeft gisteren aan de Amerikaanse oostkust behoorlijk huisgehouden. De storm, die de kust over een lengte van 320 kilometer van Maine tot North Carolina teisterde, zweepte het zeewater tot grote hoogte op, waardoor wegen blank kwamen te zetten en huizen en au to's zwaar beschadigd raakten. Op de foto een van de zwaar beschadig de huizen. Ook het vakantiehuis van president Bush, in Kennebunkport, liep schade op. foto ap scottmaguire rome eelco v correspondent Ook de rooms-katholieke kerk had een geheime organisatie die erop gericht was het com munistische gevaar in Italië in te dammmen. Het 'Studiecen trum Marxisme', al omgedoopt in de 'clericale variant van Gla dio', was actief van 1955 tot 1963 en werd gefinancierd door de inlichtingendienst van de Verenigde Staten, de CIA. Er werden priesters geschoold,die in hun kerkprovincie de strijd moesten aanbinden met de communistische ideologie. De onthulling is afkomstig van de 85-jarige jezuïet Antonio Gliozzo, destijds een van de op richters van de organisatie. Gliozzo kreeg zijn opdracht van Don Sturzo, oprichter van de Partito Popolare, de voorloper van de huidige Christendemo cratische Partij (DC). Het initia tief werd volop gesteund door de toenmalige voorzitter van de Episcopale Conferentie, kardi naal Siri, en door de Generaal van de Compagnie der Jezuïe ten, de Nederlander Johannes Janssens. Volgens de bejaarde jezuïet toonden de Amerikanen zich zeer ongerust over de snel le groei van het communisme in Italië. Vooral Sicilië werd be schouwd als een gebied met 'verhoogd risico'. Daarom werd de bisschop van de stad Agri- gento ingeschakeld. Deze nam contact op met de jezuïeten. Hun leider, Johannes Janssens, wist de weifelende Gliozzi te overtuigen, door te zeggen: .Ac tie is noodzakelijk, nu het chris tendom zich in groot gevaar be vindt". brussel-kinshasa gpd-ap De negenhonderd Belgische pa rachutisten die de afgelopen weken in Zaïre de evacuatie van de daar wonende Belgen en Fransen hebben beschermd, worden op korte termijn terug getrokken. Volgens de Belgische regering moet de evacuatie van daag al voltooid zijn. Er zijn momenteel nog zo'n duizend Belgen in Zaïre. De re gering heeft hen dringend aan geraden zo snel mogelijk het land te verlaten via de Congo- rivier en naar het buurland Congo te gaan. Het gaat voor namelijk om missiepersoneel, dat niet tijdig op de opvang plaatsen kon komen om te wor den geëvacueerd. Terwijl in Brussel werd mee gedeeld dat België de para's te rugtrekt, zeiden Zaïrese opposi tieleiders dat ze een interventie van westerse troepen om presi dent Mobutu Sese Seko met ge weld te verdrijven steunen. ken afsloten met een woord uit de bijbel, respectievelijk de koran, eindigde de Pales tijnse onderhandelingsleider Abdelshafi met een uitspraak van PLO-voorzitter Jasser Arafat. In de Israëlische rede viel op dat Shamir weliswaar uitgebreid vertelde waarom grondgebied van groot belang is voor het Land Israël, maar ook dat hij formuleringen in de trant van 'geen centimeter opgeven' vermeed. De Arabische partijen deden min der moeite een opening, hoe klein ook, te maken en eisten onvoorwaardelijke terug gave van alle in 1967 bezette gebieden. In elk geval hadden de Israëlische en de Pa lestijnse toespraken een humanitaire di mensie, die in de speech van de Syriërs ten enenmale ontbrak. Minister Farouk ash- Shara'a sprak in de traditie van een stalinis tische partijbons, waarbij hij dreigementen niet uit de weg ging. Ook in andere opzich ten gedroegen de Syriërs, met de Libanezen in hun voetspoor, zich in de afgelopen da gen zoals het vertegenwoordigers van tota litaire regimes betaamt. Dat wilde bijvoor beeld zeggen dat ze niet bereid waren de wereldmedia te woord te.staan, omdat ze alleen te maken willen hebben met hun ei gen spreekbuizen. In zijn speech constateerde Ash-Shara'a trouwens dat westerse journalisten maar weinig aandacht besteden aan het lijden van de Palestijnen in de bezette gebieden. De oorzaak daarvan is dat 'joodse extremis ten binnen en buiten Israël die journalisten lastig vallen en hun broodwinning en toe komst bedreigen'. Als de toonzetting van de Syrische toespraak een indicatie is, zal het nog lang duren voor in het Midden-Oosten de vrede uitbreekt. grepen) de komende jaren zo'n 110 miljard gulden gemoeid. De kosten van verbetering van be staande wegen raamt Attali op 27 miljard en verbetering van spoorwegen op 66 miljard gul den. De Europese Commissie, het dagelijkse bestuur van de Eu ropese Gemeenschap, komt binnenkort met voorstellen om het wegtransport drastisch duurder te maken voor vracht vervoerders. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd rapport over 'duurzame mobiliteit' van EG-commissaris Karei van Miert. De Commissie suggereert de grootschalige invoering van tol- systemen tegen het eind van deze eeuw. In de tussentijd zou moeten worden overwogen de accijns op brandstof en de mo torrijtuigenbelasting in de hele EG op te trekken tot het hoogste peil in de Gemeenschap, het Britse. De commissaris ziet for se lastenverzwaringen voor be roepsvervoerders over de weg als onontkoombaar om het groeiend aantal files en de milieuverontreiniging tegen te gaan. correspondent De komende jaren is ongeveer 200 miljard gulden nodig om nieuwe wegen in Oost-Europa aan te leggen en bestaande we gen en spoorverbindingen te verbeteren. President Jacques Attali van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling heeft dat gisteren in Praag gezegd bij de afsluiting van een conferentie van alle Eu ropese transportministers. De bewindslieden vinden dat Atta- li's Oost-Europabank een be langrijke rol moet spelen bij de financiering van de modernise ring van de Oosteuropese infra structuur. Attali waarschuwde dat aan leg van hogesnelheidslijnen, zoals onder andere bepleit door Russen die een TGV naar Mos kou willen, nog eens 'enorme sommen geld' zal kosten. In zijn berekeningen heeft Attali ook geen rekening gehouden met verbetering van de vaarwegen en de luchtvaart in Oost-Euro pa. Volgens de bankpresident is alleen al met de aanleg van nieuwe wegen in Oost-Europa (de voormalige Sovjetunie inbe- moet houden op de uitvoering berlun anp van yeje gebakte afspraken en met praktische voorstellen moet komen in geval van nieu we ontwikkelingen. Verder werd besloten Interpol in te schakelen en onderling verdragen te sluiten om de in ternationale misdaadorganisa ties aan te pakken, door uitwis seling van informatie over smokkelroutes, methoden van vervalsing van documenten en betrokken personen. De Europese conferentie over bestrijding van illegale immi gratie in Berlijn is gisteren ge ëindigd met een slotverklaring waarin de 28 deelnemende lan den de oorlog verklaren aan ge organiseerde misdaadbenden die zich schuldig maken aan mensensmokkel en mensen handel. De landen hebben een werk groep opgericht die toezicht

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5