Binnenland Raad van State kraakt Simons Aftrek van reiskosten gaat omlaag Van Amels voort spot met kabinetsbeleid 'Provincies worden langzaam overbodig' Schadevergoeding in plaats van straf 'Nederlandse economie verzandt in gepalaver' Korting gehandicapten uitgesteld Ter Veld, of: De kracht van een slechte oppositie Gevangenbewaarders protesteren Ongeveer driehonderd gevangenbewaarders protesteerden gis teren op het Binnenhof tegen de plannen van Justitie om zo'n 160 arbeidsplaatsen in gevangenissen te schrappen. Het minis terie en de bonden Abvakabo, CFO en BPSAG zijn het inmiddels in grote lijnen eens over maatregelen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Er wordt onder meer gedacht aan een premie voor mensen die zich vrijwillig naar gevangenissen elders in het land willen laten overplaatsen. foto anp ed oudenaarden Flevohof vraagt faillissement aan Voor de Flevohof in Dronten is definitief het doek gevallen. Het park vraagt vandaag het faillissement aan bij de rechtbank in Zwolle. De Flevohof heeft een schuld van ongeveer 16 miljoen gulden. Jaarlijks werd het park, dat met een combinatie van re creatie en educatie voorlichting over landbouw gaf, bezocht door zo'n 300.000 mensen. Een aantal van 450.000 bezoekers was echter nodig om het park uit de rode cijfers te houden. Ook bleek het onmogelijk een koper te vinden. De 33 personeelsle den zijn gistermiddag op de hoogte gebracht. Psychiatrische verpleging frustrerend Hoge werkbelasting, geen invloed op het beleid, moeizame rela ties met collega's en een slecht salaris. Werken als psychiatrisch verpleegkundige is niet leuk. Ruim een kwart van deze verpleeg kundigen is dan ook op 'zoek naar ander werk. Ze zeggen te snel 'opgebrand' te zijn. Velen kiezen na een korte carrière in de psy chiatrie een ander beroep. Dit concludeert de andragoog M. Spaans van de Rijksuniversiteit Groningen in het onderzoeks rapport 'Als werk een zorg is'. Spaans ondervroeg 115 verpleeg kundigen, en vindt dat zijn onderzoek representatief is voor de beroepsgroep. Man verdacht van incest met dochters De politie in Breda heeft een 56-jarige inwoner van die stad aan gehouden op verdenking van incest. De man zou sinds 1970 met vijf van zijn zes dochters vele malen incest hebben gepleegd. De zaak kwam aan het rollen toen één van de vijf meisjes vorige maand aangifte deed. Volgens een politiewoordvoerder vond de incest niet alleen thuis plaats, maar ook op vakantie-adressen en in de auto van de verdachte. Vrijdag 1 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARJANNE VERSCHUREN NIEUWSLIJN Minister Lubbers hing gisteren de scheidende president van de Algemene Rekenkamer Kordes de versierselen om van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau tijdens diens afscheidsreceptie. Vandaag gaat de gisteren gepensioneerde Kores aan de slag bij de gemeente Den Haag om daar orde te scheppen in de financiële cha os. Den Haag komt 300 miljoen gulden tekort door financieel wanbeheer. foto anp ed oudenaarden Nog geen toenadering CDA en PvdA Met een uiterst negatief advies heeft de Raad van State gisteren het CDA in de Eerste Kamer extra munitie gege ven tegen het plan-Simons voor een volksverzekering te gen ziektekosten. Het hoogste adviesorgaan van de rege ring vindt dat Simons te snel gaat en verwacht grote moeilijkheden als het nieuwe stelsel volgens de huidige planning wordt ingevoerd. DEN HAAG GPD De bewindsman zelf zei gister avond dat hij vandaag in het ka binet wil bespreken welke on derdelen van zijn plan hij een jaar kan uitstellen om ze pas op 1 januari 1993 in te voeren. Hij ontkende dat er sprake is van een prestigeslag tussen hem en het CDA in de Eerste Kamer. „Het heeft er voluit mee te ma ken of de zaak technisch en ad ministratief voldoende op orde is". Simons wil per 1 januari on der meer de huisarts, medicij nen, kraamzorg en hulpmidde len overhevelen van de ziekte verzekeringen naar de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die de voorloper wordt van de nieuwe basisverzekering. Over de vraag welke onderde len uitgesteld moeten worden, werden CDA en PvdA het giste ren ondanks intensief beraad opnieuw niet eens. Simons en de PvdA willen bovendien al leen onderdelen uitstellen als de senaatsfractie van het CDA daarna meewerkt aan het plan en zich vastlegt op een tijds planning. Tot nu toe voelen de CDA- senatoren daar weinig voor. Die willen eerst weten of de basis verzekering wel leidt tot de be oogd kostenbeheersing door meer concurrentie. De Raad van State ventileerde gisteren dezelfde bezwaren tegen het plan als het CDA. Bovendien vindt de raad dat het kabinet te weinig aandacht heeft besteed aan de inkomensgevolgen. De Raad van State wil voord weten hoe groot het risico is dat men sen straks de gezondheidszorg in het nieuwe stelsel niet kun nen betalen en een beroep op de bijstand moeten doen. DEN HAAG GPD De belastingaftrek voor reiskos ten tussen woon- en werkplek (het reiskostenforfait) gaat met ingang van 1 januari omlaag. Voor wie met de auto rijdt, moet 60 tot 120 gulden per jaar inleveren. Voor wie met het openbaar vervoer reist, kan de korting oplopen tot 190 gulden per jaar. Ook de belastingvrij stelling van reiskostenvergoe dingen van de werkgever wordt beperkt met enkele tientjes. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris Van Amels- voort van financiën bij de Ka mer heeft ingediend. De beper king levert de schatkist volgend jaar 190 miljoen gulden op, op lopend naar 235 miljoen gulden in 1994 en latere jaren. De ver laging ontstaat door twee facto ren. Ten eerste door de koppe ling van het forfait aan de open- baar-vervoertarieven. Daarvoor wordt een vaste peildatum in gevoerd: 1 oktober van het voorafgaande jaar. Ten tweede is er nog een 'inhaal-operatie' nodig. Eigenlijk had het forfait op 1 januari 1991 fors verlaagd moeten worden om later in het jaar weer omhoog te gaan. Om dat jojo-effect te voorkomen is het forfait toen niet aangepast en moet het nu dus 'extra' om laag. Het af te trekken bedrag wordt per 1 januari voor afstan den tussen 11 en 15 kilometer 670 gulden (nu 740 gulden). Is de afstand tussen 16 en 20 km, dan is de aftrek 910 gulden (nu 1030). Voor grotere afstanden wordt de aftrek 1460 gulden (nu 1520). De maximale belastingvrij stelling voor vergoedingen van de werkgever wordt voor afstan den tussen 11 en 15 kilometer 1380 gulden (nu 1340), tussen de 16 en 20 kilometer 1620 gul den (nu 1670) en voor grotere afstanden 2220 gulden (nu 2280). De wijzigingen werken ook door in het reiskostenforfait voor wie met het openbaar ver voer reist. Het aftrekbare bedrag gaat afhankelijk van de afstand met 40 tot 190 gulden per jaar omlaag. Er is alleen voordeel voor degenen die meer dan 70 kilometer reizen. Die groep mag 130 gulden per jaar meer aftrek ken. De maximale belastingvrij stelling voor vergoedingen van de werkgever voor het openbaar vervoer gaat omlaag met tussen de 10 en 330 gulden per jaar, af hankelijk van de afstand. De kilometervergoeding voor zakelijk autogebruik wordt niet meer gekoppeld aan het open baar vervoer maar 'beleidsma tig' aan het reiskostenforfait. Door deze nieuwe berekening zou de belastingvrije vergoe ding van 44 cent per kilometer omlaag moeten naar 43,05 cent. Dat wordt afgerond tot 44 cent, aldus de bewindsman. DEN HAAG CAREL GOSELING Het ging, zo meldde Van Amelsvoorts woordvoerder zonder schroom, alleen maar om het prikken van een peildatum voor de nieuwe regeling voor het reiskostenforfait. Maar het ging om aanzienlijk meer. Staats secretaris Marius van Amelsvoort van fi nanciën meldde de Kamer in het wetsvoor stel 'Introductie peildatum voor jaarlijkse bijstelling reiskostenforfait' immers dat het forfait omlaag gaat. Waarom de bedragen omlaag gaan, wordt niet echt duidelijk. Immers, 'het forfait is gekoppeld aan de tarieven van het openbaar vervoer. En die zijn fors gestegen. Nog vreemder is de regeling voor het open- baar-vervoerforfait. Dat geldt voor mensen die kunnen aantonen dat zij dagelijks tus sen de woon- en werkplek de trein, metro, tram of bus gebruiken. Ook dit gaat omlaag. Alsof het kabinet nooit besloten heeft het openbaar vervoer te stimuleren, onder meer door de aftrek daarvoor te verhogen. Oké, daar moest enige druk van de Ka mer aan te pas komen, maar het gebeurde toch maar. En echt klagen deden alleen de betrokkenen zelf, die het reizen met het openbaar vervoer moeten aantonen door het bewaren van kaartjes. Dozen vol liefst. Nog gekker maakt Van Amelsvoort het door bij de verlaging van het openbaar-ver- voerforfait een uitzondering te maken voor wie meer dan 70 kilometer (enkele reis) af legt tussen huis en kantoor of bedrijf. Die mag méér aftrekken. Maar had het kabinet niet juist bedacht dat wonen en werken dichter bij elkaar gebracht moesten worden om onnodig gereis te voorkomen? Hele maal bont maakt de bewindsman het ech ter door de Kamer te laten weten dat de be lastingvrije autovergoeding op 44 cent cent per kilometer blijft, terwijl het eigenlijk ver laagd zou moeten worden naar 43,05 cent. Maar 'afgerond' wordt dat 44 cent. Een re den voor dit voordeeltje voor de autorijder geeft de staatssecretaris nergens. Achter het label 'peildatum' van de wets teksten gaat aldus een anti-openbaar ver voer-, pro-auto- en (dus) anti-milieubeleid schuil. Wellicht kan Van Amelsvoort nog eens het Nationaal Milieubeleidsplan door lezen plus de beleidsnota's die daarbij ho- Vanaf vandaag moe ten alle Nederlandse koeien een streepjes code hebben. Niet ie dereen is daar blij mee. Beheerder Brou wers van de Arnhem se kinderboerderij weigert het. „Om met mezelf in het rei ne te komen en te blijven, heb ik beslo ten dit beulswerk niet uit te voeren", aldus Brouwers. Volgens Brouwers is het aan brengen van de oor merken met knip tang een pijnlijke zaak, dat ontstekin gen kan veroorzaken. Hij blijft bij de eeu wenoude methode om de vlekken van de koe in te tekenen op een kaart, zodat elk dier ook geïdentifi ceerd kan worden. foto anp ed ouden aarden HEERLEN GPD De Nederlandse provinciebe sturen zijn hard op weg zichzelf overbodig te maken. Dat zegt rechtswetenschapper Mare Schoonhoven, die vandaag aan de Open Universiteit in Heerlen promoveert op een proefschrift over provincierecht. De provin cies kunnen alleen overleven als ze de gemeenten sterker bij hun beleid betrekken. „Provincies zitten in de tang tussen gemeenten en Rijk", zegt hij. Bij de decentralisatie, het overhevelen van bestuurstaken van het rijk naar de lagere over heden, trekken met name de steden steeds meer bevoegdhe den naar zich toe met het argu ment dat ze dicht bij de burger staan. De provincies dreigen zo logge bestuursapparaten zonder enige waarde te worden, slechts goed voor het afwentelen van bezuinigingen. Willen de provincies overle ven, dan moeten ze proberen de gemeenten bij hun beleid te betrekken. Hij doet de suggestie om de helft van de leden van Provinciale Staten te laten kie zen door de gemeenteraden. Maar ook dan ontkomen de provincies er nog niet aan om te fuseren. Alleen dan kunnen ze volgens Schoonhoven ontko men aan hun kernprobleem: te klein voor het tafellaken, te groot voor het servet. Experiment Haags Openbaar Ministerie DEN HAAG ANP Het Openbaar Ministerie in Den Haag begint volgende week met het experiment om plegers van lichte misdrijven zoals ver nieling de mogelijkheid te geven om de schade direct aan het slachtoffer te vergoeden. Ze worden dan niet meer vervolgd of krijgen naast de schadever goeding een lagere boete. Justitie hoopt met het project de positie van slachtoffers te verbeteren en het aantal straf zittingen omlaag te brengen. Het experiment gaat voor een jaar van start in het Westland, Delft, Zoetermeer, Wassenaar, Voorburg, Leidschendam en Rijswijk. Persofficier Vos zegt er nog géén idee van te hebben hoe veel strafzaken er kunnen wor den voorkomen door het nieu we systeem. Aan de zaken die voor het experiment in aanmer king komen, is wel een aantal eisen gesteld: de verdachte moet meerderjarig zijn, beken nen en financieel in staat zijn de schade te vergoeden. Verder moet het bewijs rond zijn en er mag geen grof geweld zijn ge bruikt. Kinderopvang wordt voortaan aftrekbaar DEN HAAG CAREL GOSEUNG Werknemers die van hun baas geen vergoeding krijgen voor kinderopvang, mogen die kos ten met ingang van volgend jaar aftrekken voor de belasting tot een maximum van 20.000 gul den. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft dat gisteren besloten. Van Amelsvoort reageerde daarmee op de uitspraak van de Hoge Raad van 12 december vorig jaar dat werknemers de kosten van kinderopvang mo gen aftrekken als die niet door de werkgever worden vergoed. De door de werknemer met ingang van 1992 af te trekken kinderopvangkosten zullen ove rigens altijd minder zijn dan 20.000 gulden. De werknemer wordt namelijk geacht afhanke lijk van zijn inkomen een be drag van 35 cent tot 3,90 gulden per uur zelf voor zijn rekening te nemen. Deze bedragen gel den voor het eerste kind. Is er opvang voor meerdere kinde ren, dan moeten de uurbedra gen voor elk volgend kind wor den verhoogd met 0,35 gulden. De regeling gaat in met terug werkende kracht, wat betekent dat kosten die voor 1992 wer den gemaakt alsnog aftrekbaar zijn. Topambtenaar Geelhoed: ROTTERDAM GPD De positie van de Nederlandse economie in het verenigd Euro pa dreigt danig verzwakt te wor den door het steeds uitblijven van overeenstemming tussen overheden, werkgevers en vak beweging over belangrijke eco nomische aangelegenheden. Dat vindt prof. mr. L. Geelhoed, topambtenaar van het ministe rie van economische zaken. „Wat wij een overlegecono mie noemen, blijkt steeds meer het voortdurend vooruitschui ven zijn van de gehoopte over eenstemming tot in het onein dige", zo zei hij gisteren tot groot genoegen van veel onder nemers op de algemene na jaarsvergadering van ICC Ne derland, de Nederlandse orga nisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel. Het uitblijven van overeen stemming in belangrijke econo mische kwesties geeft Neder land volgens hem een 'handi cap'. „Er gaan kansen verloren omdat je er nog niet aan toe bent. We kunnen ons de luxe om breeduit te overleggen niet meer permitteren. Het gepala ver moet een keer een eind ne men", aldus Geelhoed. Nederland zal volgens de top ambtenaar meer moeten besef fen dat de Europese integratie vooral een economisch proces is, waarbij het nationale econo mische beleid steeds meer door Brussel wordt overgenomen. In een verenigd Europa zal onze nationale economie een regio nale economie worden. „Als 're gionale' Nederlandse overheid moeten we ons daarop instellen en ons beleid daarop richten. We zullen bij elke beslissing over de grens moeten kijken voordat we bij de Hofvijver in Den Haag in diep gepeins ver zinken." Ter Veld gaat vervoersvergoeding 'individualiseren' Kamer over deze plannen ge praat. Op 6 mei van dit jaar had ze er nog eens een uitgebreide brief over geschreven. Het ging nu alleen om de formele uitvoe ring. Dus, vond Ter Veld, de op positie moest niet zeuren. Die had de brief in mei gewoon „grondig moeten lezen". De mi crofoon stond al op uit, maar haar laatste opmerking was dui delijk hoorbaar „Verdomme." De oppositie ontplofte. Bec kers (Groen Links) verweet Ter Veld „onwaarheden", haar WD-collega Terpstra wees erop dat al weken geleden was aan gedrongen op de brief met con crete maatregelen. Die bereikte de Kamer pas woensdag. Ter Veld: „Ik begrijp wel dat u er problemen mee heeft, maar het is vervelend om te merken dat u nü pas... Nou ja". Dat u nu pas die brief van 6 mei gelezen hebt, wilde ze zeggen. Maar het mocht niet baten. Ook haar eigen PvdA en het CDA lieten weten niet bijster gelukkig te zijn met de voorge nomen maatregelen. En zo kon Ter Veld haar brief 24 uur na het schrijven weer in de prul lenbak gooien. Waar een slecht voorbereide commissie al niet toe in staat is. Als PvdA en CDA meewerken tenminste. DEN HAAG GPD Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken stelt onder druk van de Kamer de halvering van de vergoeding van vervoerskosten voor gehandicapten uit tot 1 ja nuari tot 1 april volgend jaar. Bovendien wordt de korting op verzoek van de Kamer 'geïndivi dualiseerd'. De vergoeding van momenteel 3150 gulden per jaar wordt straks afhankelijk aan het aantal gereden kilome ters. Ter Veld had de korting al per 1 januari willen invoeren maar de Kamer voelde zich daardoor overvallen en eiste uitstel. Ter Veld zal nu de bedrijfsvereni gingen alleen vragen om de ver goeding voor 1992 niet hele maal uit te keren, maar slechts een kwart in afwachting van de maatregelen op 1 april. In het Staatsblad van vandaag staat ook dat Ter Veld de grens voor vervoersvoorzieningen met in gang van 1 juli 1992 wil verla gen, zodat minder mensen er voor in aanmerking komen. Daarover moet de Kamer zich nog uitspreken. Overigens is die inkomens grens alleen van belang voor ge handicapten die een leenauto hebben. Ter Veld overweegt mensen die een contract voor een leenauto hebben tot na 1 juli 1992 van de maatregel te vrijwaren tot dat contract af loopt. Bovendien wil ze alle be staande leenautogebruikers de kans geven de auto na afloop van het contract voor een zacht prijsje te kopen. De nieuw in te voeren eigen bijdrage voor voorzieningen met ingang van 1 april gaat al leen gelden voor nieuwe geval len. De bijdrage zal één maal geheven worden met een maxi mum van 500 gulden per huis houden. DEN HAAG BARTJOCHEMS Het was een mooi stukje zwar tepieten gisteren in de Kamer. Wilde staatssecretaris Elske ter Veld van sociale zaken daar een korting op de gehandicapten er even door heen jagen, of had den de kamerleden van de commissie voor sociale zaken en gehandicaptenbeleid ge woon hun stukken niet goed ge lezen? Woensdag plofte bij de com missieleden een brief op de mat met de mededeling dat Ter Veld per 1 januari onder meer de vervoergoeding voor gehandi capten wil halveren. Vandaag zouden die in het Staatsblad moeten staan om ze volgend jaar te kunnen invoeren. De oppositie was onthutst en eiste spoedoverleg. En zo ver scheen Ter Veld gisteren in de Kamer. „Een overval", veroor deelden WD, D66, Groen Links en de SGP gisteren eensgezind de bewindsvrouw. Groenman (D66) verweet haar zelfs de ka merleden te dwingen „als die ven in de nacht" snel een kor ting op de gehandicapten door te voeren. Maar Ter Veld sloeg hard te rug. Overval? De eerste keer had ze in november 1989 met de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3