Feiten Etiopië zoekt internationale hulp PvdA zoekt Kop van Jut met duizend poten Veel werk voor Russisch mensenrechtencomité Vredesvloot doet Dubrovnik aan Vrijdag 1 november 1991 EN MENINGEN Nieuwe machthebbers voortvarend te werk De Etiopische opstandelin gen die in juli van dit jaar de macht grepen hebben ambitieuze plannen. De nieuwe regering wil vooral de verwoestende gevolgen van de jaren durende bur geroorlog ongedaan ma ken. Zo zullen er binnen twee jaar vrije verkiezingen worden gehouden en zijn er plannen voor het herstel van de landbouw en de li beralisering van de econo mie. Een Etiopische dele gatie onder leiding van mi nister Wolde Dima Nege- wo van informatie was on langs Den Haag om het nieuwe beleid uiteen te zetten. „Voor het eerst in jaren heerst er vrede in Etiopië, en vrede is belangrijk voor de toekomst van ons land", zo zei Negewo op een persconferentie. „Wij gelo ven dat er al enorme vooruit gang is geboekt. Maar ondanks onze goede bedoelingen is deze gigantische taak te groot voor ons. Wij hebben de hulp van de internationale gemeenschap nodig." De delegatie van de Etiopische regering reist momenteel door Europa om de Europese Ge meenschap steun te vragen voor haar beleid. „We moeten een goede basis leggen voor de toekomst zodat wij de steeds te rugkerende hongersnood kun- Etiopië, een land geteisterd door droogte en oorlog. De nieuwe regering i« leen oplossen. lijk van ontwikkelingshulp en dat brengt ons nergens." Eritrese havenstad Assab. „De vorige twee regeringen hebben geprobeerd door onderdrukking Eritrea in de hand te houden", vertelde Negewo. „De militaire oplossing werkte niet; het leger van Mengistu is er zelfs versla- verzachten'^ legde Negewo cratisch Volksfront die in juli, na gen. Nu is er een onafhankelijke De opstandelingen van het Etiopisch Revolutionair Demo- uit. .Anders blijven wij afhanke- offensief rond de hoofdstad Addis Abeba de marxistische dicta tor Mengistu Haile Mariam verdreven, zijn voortvarend begonnen. Zo be legden zij met 26 bevrijdingsbewe gingen en politieke organisaties een nationale conferen tie. Tijdens deze bij eenkomst werd be sloten dat de weer spannige provincie Eritrea, waar het Eritrees verzet vele jaren vocht voor onafhankelijkheid, zich af mag schei den van Etiopië. Voorwaarde was wel dat Etiopië dan vrije toegang krijgt tot de belangrijke Eritrese regering die over twee jaar een referendum zal organi seren over de vraag of Eritrea zelfstandig moet worden." Tijdens de conferentie riepen de organisaties ook een 87 le den tellende Raad van Verte genwoordigers in het leven, waar alle bewegingen in opge nomen zijn. „Deze raad is een soort overgangsparlement", verklaarde Negewo. Verder werd een interimrege ring gevormd die Etiopië bin nen twee jaar naar vrije verkie zingen moet leiden. „In Etiopië zijn nog nooit vrije verkiezingen gehouden", aldus de minister. „Onder de keizer was er een soort kamer van afgevaardigden waarvan de leden op persoonlij ke titel werden gekozen en Mengistu organiseerde in 1987 nog verkiezingen voor de Natio nale Vergadering. Maar alle kandidaten waren lid van één partij, dat noem ik geen vrije verkiezingen." Vrije verkiezingen Voor de verkiezingen van 1993 zal een nieuwe grondwet wor den geformuleerd die moet worden goedgekeurd door een Grondwetgevende Vergadering. De mensen die daarin zitting hebben worden binnen een jaar in vrije verkiezingen gekozen. „Dat is allemaal vastgelegd in het handvest dat tijdens de na tionale conferentie werd goed gekeurd", verklaarde Negewo. Behalve het organiseren van al die verkiezingen, - binnen drie maanden moeten er op plaatse lijk niveau al regionale raden worden gekozen - heeft de rege ring de handen vol aan de we deropbouw van het land. Zo is de landbouw verwoest. „In het zaaiseizoen dit voorjaar was de oorlog op zijn hevigst en dus is er nauwelijks gezaaid. Daarbij komen dan nog de droogte en de duizenden daklozen en vluchtelingen", verzucht Nege wo. „Het is duidelijk dat wij een enorm voedseltekort hebben. De FAO heeft becijferd dat ze ven tot acht miljoen mensen met hongersnood worden be- driegd. Er is een grote hulpope ratie nodig." Ook de economie moet weer op poten worden gezet. Onder Mengistu bepaalde de staat gro tendeels de handel en de in- en uitvoer. „De staatsinvloed moet worden teruggedrongen. De staat moet regulerend optreden. De handel moet volledig gelibe raliseerd worden." Op korte termijn vraagt vooral het probleem van de gedemobi liseerde militairen nog de aan dacht. In totaal zullen er zo'n 300.000 ontslagen worden. Voor hen is geen werk en nauwelijks opvang. Nu al lopen honderden ex-militairen in vodden bede lend door de hoofdstad Addis Abeba. Ondanks alle problemen die de regering het hoofd moet bieden is er volgens Newego al veel be reikt. „In Addis Abeba heerst een sfeer van vrijheid. De men sen durven weer te praten, de onderdrukking is weg. Zij beto gen zelfs tegen de regering", zei hij met een glimlach. „Maar dat is goed, daardoor gaan wij ons zelf niet overschatten." DUBROVNIK «PHIL DAVISON THE INDEPENDENT Zij noemden het de vloot van liefde en vrede. De vreemdste schepen die )oit de haven van Dubrovnik v^aren binnengeva ren. Het autoveer Slavija voerde de vloot aan, met aan boord Sti pe Mesic, de president van een land dat zelfs hij niet langer er kent, en een gezelschap van Kroatische doktoren, zangers en filmmakers met olijftakjes op hun revers en vrede in het hoofd. Daarachter een stoet jachten van het type-Onassis, overbodige pleziervaartuigen en vissersboten, die na een reis van 36 uur hun solidariteit met de geblokkeerde stad moest tonen. Of hun 'Stop de oorlog in Kroa- tië'-stickers een langdurig effect zouden hebben, werd al spoe dig in twijfel getrokken. Troe pen van het federale Joegoslavi sche leger die gelegerd zijn op een heuveltop in de buurt, de den een aanval op de kade, en kele minuten nadat Mesic met zijn gevolg in een konvooi op weg was gegaan naar de om muurde oude stad. Later, toen de rooms-katholieke bisschop van Dubrovnik bij het titiaanse altaar in de kathedraal voorging in een mis voor vrede, raakten een vijfjarig jongetje en zijn moeder gewond door mor tiervuur dat insloeg in datzelfde havengebied. Hoewel het niet waarschijnlijk lijkt dat het leger zal proberen echt Dubrovnik binnen te trek ken, wordt de bevolking, die toch al op de toppen van haar zenuwen loopt door gebrek aan water, elektrische verwarming en licht, geterroriseerd door de willekeurige mortieraanvallen, de onregelmatige bomexplosies van de marine en, de laatste tijd, de geweerschoten van sluipschutters in de buitenwij ken van de stad. Het 'liefdeskonvooi' had dins dag de haven van Rijeka verla ten, maar had vertraging opge lopen door de blokkade van de federale marine, die erop stond de schepen te doorzoeken. Wa ren zij bang dat de marine ze zou tegenhouden? Schipper Mario Ercejovic: „De mannen op deze oorlogsschepen zijn maar voor een paar weken aan boord, zij kunnen niet eens zwemmen. Wij zitten al 200 jaar op zee." Slechts een paar honderd inwo ners kwamen om zes uur in de ochtend opdagen in de haven om de vloot te zien binnenlo pen, misschien een verrassend klein aantal in een stad van 60.000 inwoners en 10.000 dak loze vluchtelingen. Zich terdege bewust van de publiciteitswaar- de van zijn bezoek, zat Mesic rustig aan boord te ontbijten totdat de menigte was aange groeid tot een meer respectabe le 2000 mensen. Pas toen kwam hij tevoorschijn om de toejui chingen en het applaus in ont vangst te nemen en een aanval te doen op „de idiote generaals die onze steden hebben ver woest". Hij zei de bevolking van Dubrovnik dat ze niet alleen stonden. „Wij zijn hier geko men om jullie te tonen dat we één lichaam zijn en dat Kroatië onoverwinnelijk is. Wij zullen de ruggegraad van het Servische imperialisme breken." Vrouwen op de kade barstten in snikken uit toen Pero Poljanic, de bur gemeester van Dubrovnik, het Kroatische volkslied 'Ons mooie vaderland' inzette. LUUTJE NIEMANTSVERDRIET TOM JANSSEN DEN HAAG HENRI KRUITHOF André van der Louw wordt het in elk ge val niet. Zoveel is wel duidelijk na het le zen van het profiel van de nieuwe voor zitter van de PvdA. Deze moet namelijk op afstand naar het politieke bedrijf kij ken en dat kan je van Van der Louw niet vragen. Een profiel voor een bepaalde functie wordt soms geschreven met het oog op een bepaalde persoon. Binnen een be drijf wordt bij het werven van een nieu we directeur soms de schijn opgehou den van een open procedure, door een profielschets te maken zonder daarbij een persoon te noemen. Aan de profiel schets worden dan echter zoveel speci fieke kenmerken toegevoegd, dat vooraf duidelijk is dat slechts één persoon daar aan voldoet. Het lijkt erop dat de PvdA bij het opstel len van het profiel voor haar nieuwe voorzitter het tegenovergestelde heeft gedaan. Als André van der Louw al van plan was zich beschikbaar te stellen voor de functie, zal hij het na het lezen van de profielschets wel uit zijn hoofd laten. De voorzitter van de PvdA vervult van oudsher een belangrijker functie dan zijn collega's van de andere grote politie ke partijen. Bij CDA en WD bemoeien de voorzitters zich veel minder met de dagelijkse politiek dan bij de PvdA. Max van den Berg bijvoorbeeld zat Joop den Uyl menigmaal dwars bij het bepalen van de politieke lijn van de partij. Het PvdA-bestuur wil daar vanaf. Waar schijnlijk met de 'couppoging' van André van der Louw in het achterhoofd, heeft het bestuur nu een taakomschrijving ge maakt, waarbij veel nadruk wordt gelegd op het feit dat het partijbestuur, inclusief de voorzitter, uitdrukkelijk geen belang rijke taak heeft bij het bepalen van de politieke lijn van de PvdA. Het is de vraag of het eenvoudig zal zijn iemand te vinden die de partij nog wil en De PvdA is op zoek naar een nieuwe leider. Eén ding is zeken André van der Louw wordt het niet. foto anp arthur bastiaanse kan leiden, zeker in de moeilijke tijden die de PvdA nu doormaakt. De profiel schets maakt het er niet gemakkelijker op. Een citaat uit de taakomschrijving il lustreert dat. „De PvdA zoekt een duizendpoot die in voorkomende gevallen als 'Kop van Jut' wil fungeren, maar daar niet onder ge bukt gaat. Iemand die weet wat hij/zij wil, naar buiten maar ook naar binnen. Iemand met uithoudingsvermogen, een zonnig karakter en een flexibele geest". Het zal nog even wennen worden. De- voorzitters van de PvdA zijn traditioneel niet de meest zonnige types. Wat het be tekent om als Kop van Jut te fungeren, kan de kandidaat-voorzitter gaan navra gen bij Marjanne Sint. Zij kreeg afgelo pen zomer, toen ze met vakantie was, Idap op klap en ging daar zeer onder ge bukt. Zo zeer zelfs dat ze aftrad. Afgezien van de bovengenoemde formu lering, heeft het PvdA-bestuur wel een verstandige keuze gedaan. De politieke leiding hoort in handen te zijn van de 'politiek leider', ook al staat die functie nergens omschreven. Wim Kok is de eerst aangewezene om de politieke lijn van de PvdA te bepalen en niemand an ders. Blijft voor de partijvoorzitter een veel meer organisatorische functie over. Hij (m/v) moet de menings- en besluitvor ming in de partij organiseren, de com municatie tussen vertegenwoordigers en bestuurders van de partij bevorderen, scholing en recrutering van nieuwe be stuurders ter hand nemen en (echt waar, het staat er) de partij-organisatie in stand houden. Aan de laatste taak zal de nieuwe voorzit ter zijn handen al vol hebben. Leden lo pen bij bosjes weg. De motivatie om er nog iets van te maken, is bij veel verte genwoordigers van de partij op lokaal ni veau al lang verdwenen en sommigen hebben daar zelfs al de consequentie uit getrokken door zich niet meer voor de partij beschikbaar te stellen. Maar de belangrijkste taak wordt in de komende tijd ongetwijfeld het 'leiding geven aan het proces van vernieuwing en verandering in de partij', zoals het in de profielschets heet. Eindhovens burge meester Van Kemenade heeft in een rap port daarvoor een aanzet gegeven die door het partijbestuur inmiddels is over genomen. Diezelfde Van Kemenade voldoet ook bijna helemaal aan het profiel zoals dat door het partijbestuur is geschetst. Een man die goede contacten onderhoudt met alle geledingen in de partij, tegen een stootje kan en een heldere kijk heeft op de problemen in de PvdA. Maar hij heeft hetzelfde bezwaar als Van der Louw. Hij is teveel begaan met het poli tieke bedrijf om zich daar afzijdig van te houden. Wie het dan wel moet worden is nog vol strekt onduidelijk. Er zijn er wel die zich inmiddels hebben gemeld, maar dat zijn niet de sterksten. Felix Rottenberg bij voorbeeld, maar die is allerminst de sa menbindende figuur die de PvdA nodig heeft. Gelukkig heeft de PvdA nog tot maart volgend jaar de tijd een goede kandidaat te vinden. Tot die tijd zal waarnemend voorzitter Frits Castricum het er naast zijn Kamerlidmaatschap bij moeten doen. MOSKOU EDITH LEDERER Niet langer bang voor de KGB en de wraak van de partij, stu ren Russen van St. Petersburg tot Vladiwostok hun klachten over onterecht overheidsoptre den naar het pas opgerichte co mité voor de mensenrechten van de Russische Federatie. Ge middeld komen zo'n 20 brieven per dag binnen bij het comité. Voor Sergei Kovaljov, een voor malige politieke gevangene en voorzitter van het twaalf maan den oude comité, zijn de brie ven een pijnlijke herinnering aan de 74 jaar van communis tisch onrecht en de moeilijkhe den die zich voordoen bij het omvormen van de gewoontes van de Sovjet-ambtenarij. Terwijl de macht van het Krem lin afneemt en de voormalige Sovjet-republieken zich op on afhankelijkheid voorbereiden, neemt het aantal hulpverzoe ken aan het comité steeds meer toe. „Wij krijgen meer verzoe ken dan we kunnen behandelen en de stapel groeit en groeit. We moeten een manier vinden om die mensen te helpen", aldus Kovaljov. Maar volgens Lydia Sjomina, administratief medewerkster van het comité, is er weinig geld beschikbaar en heeft het comité slechts 30 mensen in loon dienst. „Wij hebben nog steeds geen mensenrechten in dit land", zo zegt de voormalige politieke ge vangene Joeri Sjihanovitsj, die in een klein kantoor naast dat van Kovaljov werkt en die men sen die zich bij het comité mel den te woord staat en brieven waarin mensen hun beklag doen beantwoordt. Sjihanovitsj heeft al 1.473 klachten over schendingen van de mensen rechten in zijn computer, waar van 684 van gevangenen. De Russische Federatie, die 17 miljoen vierkante kilometer groot is en waar 147 miljoen mensen wonen, is begonnen met het invoeren van mensen rechten. De vage wetgeving wordt aangepast, politieke ge vangenen vrijgelaten en gewei gerde emigratie-aanvragen op nieuw in behandeling geno men. Demonstraties zijn toege staan, er is een steeds vrijere pers en de mensen spreken openlijk over politiek. Maar in een groot aantal repu blieken - waaronder Georgië, Azerbajdzjan, Oezbekistan en Tadzjikistan - komen nog steeds mensenrechtenschendingen voor omdat minderheden en politieke opposanten worden gearresteerd, geslagen of ge dood. De voormalige politieke gevan gene Lev Timofejev, een van de leiders van de Moskouse Hei- sinki-groep, zegt dat de KGB- agenten die hem en zijn vrouw gedurende tien jaar in de gaten hebben gehouden, zijn verdwe nen. „Het is een begin van ech te vrijheid in ons dagelijkse le ven, maar tegelijkertijd kun je niet voorspellen hoe het land er in de nabije toekomst zal uit zien", aldus Timofejev. Nadat de Sovjetunie in de jaren '70 de slotverklaring van Helsin ki had ondertekend, werden overal Helsinki-groepen ge vormd om de overheid te dwin gen de in de akkoorden beloof de verbeteringen op het gebied van de mensenrechten zoals emigratie en toegang tot infor matie uit het buitenland ook werkelijk door te voeren. Veel leden van de Helsinki-groepen werden echter veroordeeld tot gevangenisstraffen of opsluiting in psychiatrische inrichtingen. Gebruik makend van de grotere vrijheid na het mislukken van de coup van augustus, hebben de Russische leiders pogingen ondernomen om de meest op vallende misstanden te corrige ren. President Jeltsin heeft vijf politieke gevangenen gepar donneerd die al twaalf jaar vast zaten in het beruchte kamp Perm. Kovaljov heeft beloofd de zaken van andere politieke ge vangenen aanhangig te maken en in de komende maanden de emigratieverzoeken van duizen den joodse refuseniks te laten herzien. De gedeeltelijke opheffing van de KGB zal de werklast voor het comité waarschijnlijk verder doen groeien omdat nu steeds duidelijker wordt dat de KGB zijn oude macht kwijt is. Een nog groter aantal slachtoffers van het Sovjet-strafrecht zal als nog klachten indienen en bij voorbeeld om compensatie vra gen voor de verloren jaren in de gevangenis of in een strafkamp.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2