Sport Becker is de tweede plaats al weer kwijt Valse start voor Den Helder Verhoogt terug naar de basis Gari Kasparov laat zich niet provoceren Topsporters halen meer voldoendes Vrijdag 1 november 1991 TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM V B VAN DER ZANDEN 21 NIEUWSLIJN Vanenburg zes weken eruit EINDHOVEN - Gerald Vanenburg zal op zijn vroegst half de cember zijn rentree kunnen maken in het eerste elftal van PSV. De aanvoerder van PSV werd gisteren in het Anna Ziekenhuis in Geldrop geopereerd aan een scheur in de buitenmeniscus van de rechter knie. De international liep de blessure op in het duel met FC Den Haag. Daarin kwam hij in botsing met Leidenaar Marcel Valk. De speler werd al eerder aan de rechter knie geope reerd. Door de operatie mist hij de kwalificatiewedstrijd van het Nederlands elftal op 4 december in en tegen Griekenland. Kessler in ziekenhuis opgenomen SITTARD - Georg Kessler, trainer/coach van Fortuna Sittard, is gistermorgen met spoed opgenomen in het Maaslandziekenhuis in Sittard. De opvolger van Han Berger kreeg plotseling last van gezichtsstoornis. Hij consulteerde een specialist die de 59-jarige Kessler meteen voor onderzoek liet opnemen. De training en coaching van Fortuna Sittard wordt waargenomen door de as- Voom en Ruys. Marcel Valk niet tegen Ajax DEN HAAG - FC Den Haag mist zondag in de thuiswedstrijd te gen Ajax drie basisspelers. Leo Schellevis en Marcel Valk werden een duel geschorst wegens een derde gele kaart. Gentile moet ook een wedstrijd aan de kant blijven. Hij kreeg afgelopen zon dag in de bekerwedstrijd tegen AZ twee gele kaarten. Dertien spelers werden door de tuchtcommissie een duel ge schorst: Gentile (2xgeel), Schellevis (3e gele kaart), Valk (3e) (al len FC Den Haag), Haak (Emmen/3e), Duut (Fortuna Sittar- d/3e), Smit (De Graafschap/3e), Van Goozen, Pattinama (beiden Heracles/3e), Van Oeveren (RBC/3e), Joore (RKC/3e), Tevreden (Telstar/7e), Van Lon (Volendam/3e), Magito (VCVZeeland/2x- Duathlon in en rond zwembad de Zijl LEIDEN - De triathlonafdeling van De Zijl/LGB organiseert mor gen een duathlon voor 75 beginners in en rond zwembad de Zijl. Het gaat hier om een kilometer zwemmen en tien kilometer hardlopen. Intussen hebben zich reeds 56 liefhebbers gemeld voor dit mini-evenement dat om 10.00 een aanvang neemt. Hoewel het hier geen wedstrijd betreft is de limiet gesteld om twee uur. Noordwijk-RB begint later LEIDEN - Het duel Noordwijk-Rijnsburgse Boys begint zaterdag een half uur later. Er wordt niet om half drie, maar om drie uur afgetrapt. De overige duels vangen aan om half drie, per 1 no vember de nieuwe aanvangstijd van de zaterdageersteklasse. De positieve kijk van een invaller Edwin Verhoogt vond het hoog tijd voor een overstap en Katwijk ontving hem met open armen. De 23-jarige mid denvelder, die wekelijks tot de uitblinkers behoorde, had het wat voetballen betreft wel gezien bij Lugdunum waar hij zo'n zes jaar voetbalde. De Leidenaar, die ooit begon bij LFC, zette zijn eigen kwaliteiten eens op een rijtje en kwam tot de conclusie dat hij best wel een paar stappen vooruit zou kunnen maken. LEIDEN HERMAN IQUSTRA Hij kwam en hij zag, maar hij overwon nog niet, want een ba sisplaats zat er tot nu toe niet in bij Katwijk. Net zoals de club het niveau van vorig seizoen, toen een tweede plaats werd behaald achter het ongenaak bare Quick Boys, nog niet heeft bereikt. Hoe bevalt het tot nu toe bij Kat wijk? „Heel goed, ik heb het enorm naar mijn zin. Ik zit nu op een hoger niveau, het gaat er serieus aan toe. En het is ontzettend ge zellig. Als er bij Lugdunum een feestje was of een verjaardag, dan was dat vaak belangrijker dan het voetbal. Bij Katwijk wordt op een brede manier naar het maximale gestreefd." „Nou, iedereen is er van over tuigd dat je voor de volle hon derd procent moet bezig zijn om op dit niveau mee te ko men. Dat geldt niet alleen voor de wedstrijden maar ook voor de training. Daarnaast wordt niet vergeten dat een goede sfeer belangrijk is. In het hele team, aan allemaal groepjes heb je niets. En de sfeer is geweldig hier." Maar de resultaten tot nu toe niet. Hoe komt dat? „Als je kijkt naar de indeling kun je niet zeggen dat we het slecht doen. Vroeger was het zo dat je drie degradatiekandida ten kon aanwijzen, een grote groep middenmoters en een paar titelkandidaten. Daar is nu geen sprake van. De onderlinge verschillen zijn heel klein. Dat merk je elke week weer. Je loopt zo tegen een nederlaag aan, zoals tegen Vitesse Delft. Ook al staat die ploeg onderaan." Maar het doel voor dit jaar is toch minstens het evenaren van die tweede plaats; minder zal toch een teleurstelling zijn? „Nee, dat ligt niet zo bij Kat wijk. We moeten in eerste in stantie in het linker rijtje, zoals dat zo mooi heet, zien te ko men. En dèn hoog proberen te eindigen. Dus, in eerste instan tie eerst bij de bovenste helft zitten. Dat is de basis voor de rest van het seizoen. Maar twee de hoeven we niet per se te worden." Wanneer is voor jou het seizoen „Voor mij ligt dat wat moei lijk, ik heb nog geen basisplaats. Ik wil dit en volgend seizoen in vesteren in mezelf. Fysiek kom ik nog te kort. Daar werk ik nu aan met krachttraining en le nigheidsoefeningen. Elke wed strijd die ik speel is meegeno men. Wat het voetbal betreft heb ik geen moeite om het bij te benen." Dus we kunnen je over een tijdje onafgebroken in het eerste ver wachten? „Ik vind dat ik er rond mijn 25ste moet staan. Dat ik echt op het hoogste niveau meekan. Ge lukkig heb ik er nu wat meer tijd voor. Ik heb altijd mijn studie laten voorgaan. Eerst het vwo en daarna de heao. Studeren is echt een soort hobby voor me, ik vind het hartstikke leuk. Nu ben ik assistent-accountant. Mijn maatschappelijke carrière heb ik altijd het belangrijkst ge vonden. Het is prettig dat ik „Ja, ik heb begrepen dat Lisse erg goed speelt. Niet te vergelij ken met vorig seizoen. Een kra ker is leuk, het is de eerste derby voor ons dit seizoen. Voor mij helemaal. Hier zie ik naar uit. Of ik in het veld sta of niet. Eerlijk gezegd weet ik dat nog niet." Tot slot, volg je Lugdunum nog? „Ik heb eerlijk gezegd nog geen wedstrijd gezien, maar ik lees de verslagen natuurlijk wel. En ik hoor het bij het zaalvoet ballen en bij het uitgaan. Het is zonde dat het nu niet goed gaat. Lugdunum ben ik nog niet ver geten. Absoluut niet. Tegen de tijd dat ik besluit om het wat rustiger aan te gaan doen, tus sen aanhalingstekens dan, dan is het bijna voor honder procent zeker dat ik terug ga naar Lugdunum." TILBURG. ANP Gari Kasparov stelde zich giste ren met een vlotte overwinning op Barejev nagenoeg buiten be reik van zijn achtervolgers in het Interpofistoemooi. Met nog drie ronden te gaan bedraagt zijn voorsprong op Vis- wanathan An and nog altijd op zijn minst een punt en dat is al leen het geval als de Indiase snelschaker zijn afgebroken partij tegen Gata Kamski in winst omzet. Uit de achterste gelederen komt Anatoli Karpov met drie en een half uit vier weliswaar sterk opzetten,,maar de einds- sprint van de andere K, die de vrije woensdag gebruikte voor het uitbreiden van zijn inmid dels gigantische postzegelverza meling, komt te laat om nog voor de hoofdprijs in aanmer king te komen. De gedachte dat Kasparov zijn eerste toemooi-zege van het jaar gaat behalen, is bijna onverdragelijk voor de Kams ki's. Zoon Gata liet na het toer nooi van Linares begin dit jaar weten, dat wat hem betreft Ivantsjoek de hoogste titel ver dient. Vader Rustam lanceerde woensdag het idee, dat er drie wereldkampioenen moeten ko men: een voor snelschaken, een voor rapid-schaak (waar het tempo iets langzamer ligt) en een voor het traditionele spel. Er zat een kem van logica in. Het is exact dezelfde gedachte, die de opkomende Kasparov een jaar of vijftien geleden lan ceerde. Toen hij eenmaal we reldkampioen was, heeft de schaakwereld er nooit meer iets van vernomen. Volgens Kamski sr. zou het de belangstelling voor het schaken enorm stimuleren en zou het (Amerikaanse) bedrijfsleven staan te trappelen om een bij drage te leveren. „De weg die jonge schakers moeten afleggen om de top te bereiken is veel te lang. Velen houden ontmoedigd op. Neem mijn zoon. Als vluch teling mocht hij niet aan de wk- cyclus deelnemen. Nu moet hij drie jaar wachten tot hij een kans krijgt." Om in de tussentijd de be langstelling niet te laten wegeb ben, wil pa Kamski volgend jaar in New York een tweekamp or ganiseren tussen zijn zoon en Kasparov. De vormcrisis van Kortsjnoi begint dramatische vormen aan te nemen. In een Engelse partij stond de veteraan na 22 zetten al zo goed als verloren. Deson danks speelde hij door; ver speelde nog zijn dame totdat het vallen van de vlag een einde aan zijn lijden maakte. Timman had de avond tevo ren speciaal het Marshall-gam biet van het Spaans doorgeno men om Nigel Short in diens specialiteit tegemoet te kunnen treden. Ze volgden lange tijd Timman - Ivantsjoek uit de laatste ronde van Linares; een thriller, die plots in remise ein digde, omdat Ivantsjoek nog maar een half punt nodig had voor de toemooi-zege. Short week op de 18e zet af en stak vervolgens niet minder dan drie pionnen in de twee-fronten aanval. Timman werd op de laatste lijn vastgezet en kon al leen nog zijn koning bewegen, toen hij remise voorstelde. „Het meest vreemde aanbod dat ik ooit kreeg", aldus de Brit. De winst bleek echter minder een voudig binnen te halen dan hij had gedacht en bij de tweede tijdcontrole was de situatie nog altijd onduidelijk. 'Schorsing voor Maradona was niet terecht' In de ogen van Prof. Dr. Manf red Donike is Diego Maradona ten onrechte geschorst. Dat ver klaarde de Duitse doping-expert gisteren in Barcelona tegenover verslaggevers van de Spaanse sportkrant El Mundo Deportivo. Donike is in de Catalaanse hoofdstad voor liet tweede sportwetenschappelijke congres van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Maradona werd in april van dit jaar geschorst tot juni 1992, nadat in zijn urine na de com petitiewedstrijd van Napoli te gen Bari sporen van cocaïne ge vonden waren. „Onacceptabel", noemde de Duitser de straf. „Maradona is ziek, zwaar ziek. Hij is verslaafd aan cocaïne, maar hij heeft het niet gebruikt om zijn sportieve rendement te verhogen. Zijn daden waren niet legitiem, maar het was evenmin correct hem te verwij deren van het voetbalveld. Hij verdiende in geen geval een sportieve schorsing." Donike meende dat Marado na een of twee dagen voor de wedstrijd cocaïne genomen had. „De drug was al uitgewerkt en had geen enkele invloed op zijn prestatie in de betreffende wedstrijd", beargumenteerde de expert. De 30-jarige voetbal ler bevindt zich momenteel in Buenos Aires. Kort na zijn te rugkeer in zijn geboorteland werd hij wederom betrapt op het bezit van cocaïne. W/&G3 EYKEN mode Overvallen door de griep Het basketbalteam van Den Helder is in groep B van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen vals gestart. De nationale kampioen verloor gisteravond op eigen bodem onnodig de eerste wed strijd tegen Partizan Belgrado: 75-81. Den Helder had de nederlaag aan zichzelf te wijten. De ploeg van coach Ton Boot gaf na de rust (36-34) het levendige duel uit handen. „Een overwinning behoorde abso luut tot de mogelijkheden", bromde Boot. „Sommige spelers leken er echter niet in te geloven. Het echte fanatisme ontbrak, als mede de wil om te winnen. Met name Pie- terse heeft me teleurgesteld. Hij leed op be slissende momenten dom balverlies. Op deze manier verliezen doet pijn. Partizan heeft slim geprofiteerd van onze fouten." Slechts Jerome (22 punten) en Van Din- ten (15, alle gescoord in het tweede deel) speelden een bevredigende wedstrijd. Bij Partizan was Danilovic met negentien pun ten de grote man. Waterpokken Den Helder verscheen tegen Partizan Bel grado, de nummer twee van Joegoslavië achter drievoudig Europees kampioen Split (het voormalige Jugoplastika), niet topfit op de vloer. Tico Cooper had de waterpokken nog maar net overwonnen en Henk Pieterse moest met een beschermingsmasker spe len. De 31-jarige center had maandag tij dens de training zijn jukbeen ernstig be schadigd, maar kon tegen de lange Joego- slaven niet worden gemist. Hij had zichzelf bij Boot beschikbaar gesteld. Den Helder kwam traag op gang. De thuisploeg verzaakte vooral in verdedigend opzicht. Bij 6-10 greep de nijdige Boot in. Hij wisselde Franke, die zich niet aan zijn opdracht hield, in voor Tony Worrell en die vervanging had het gewenste effect. Dankzij een trio loepzuivere driepunters van Cees van Rootselaar kwam Den Helder voor de eerste keer op voorsprong, 15-12. De marge werd door toedoen van de sterke John Jero me rustig uitgebouwd tot acht punten. Madrid Bij 36-28 stokte de Helderse produktie. In de slotfase van de eerste twintig minuten leed de Boot-brigade tot drie keer toe onno dig balverlies. Partizan profiteerde koel en ging de pauze (36-34) met een lekker gevoel in. De Joegoslavische formatie, die de thuis wedstrijden in Madrid speelt vanwege de politieke situatie in eigen land, leek na de rust door te stoten (38-41). Van Dinten, De Waard (met twee machtige driepunters) en Worrell bezorgden Den Helder echter op nieuw een voorsprong. Bij 63-58 ging het fout. De thuisploeg viel stil, terwijl Partizan naar een hogere ver snelling schakelde. De formatie van oud speler Obradovic maakte in de belangrijke fase acht punten op rij: 63-66. Daarna lukte weinig meer bij Den Helder. Partizan verdedigde de marge bekwaam en pikte met grote regelmaat puntjes mee. In de slotminuut maakten Van Dinten en Jero me de ontgoochelende nederlaag iets draaglijker: 75-81. Het belangrijkste Europese bekertoernooi voor clubteams is door de nieuwe formule buitengewoon lucratief voor Den Helder. Het evenement is niet langer louter het do mein van landskampioenen. De sterkste landen rond de Middellandse Zee mochten twee teams inschrijven. De Europese bond (FIBA) besloot daartoe uit commerciële en sportieve overwegin gen. Voor Den Helder zijn de wedstrijden in de halve finales, onderverdeeld in twee groepen van acht teams, hoe dan ook een lucratieve aangelegenheid. In ruil voor alle televisie- en reclamerechten ontvangt de Noordhollandse club van het Spaanse mar keting bureau Doma een bedrag van acht ton. Een deel van die som kan wellicht wor den aangewend voor de bouw van een nieuwe hal. Voorzitter Piet Meijer wil bin nen drie jaar in Den Helder een moderne accommodatie, die voldoet aan de eisen van de wereldbasketbalbond en waarin 5000 toeschouwers kunnen worden verwel komd. Boris Becker werd in Parijs overvallen door de griep. Hij trok zich gisteren noodgedwon gen terug voor zijn duel met Jo nas Svensson in de achtste fina les van het vier miljoen gulden toernooi in sportpaleis Bercy van Parijs. En verloor prompt zijn tweede plaats op de wereld ranglijst. Aan Jim Courier, de winnaar van Roland Garros. De hardhit ter uit Dade County, Florida raakte door de onverwachte stij ging enigszins uit zijn even wicht. Hij werd gisteren twee ronden te vroeg uitgeschakeld. Door Omar Camporese, in maart de winnaar van Rotter dam door winst in de eindstrijd op Lendl. De 23-jarige Italiaan uit Bologna had aan één ser vice-doorbraak voldoende voor de zege, 7-6 6-3. Voor Courier, derde geplaatst in Bercy, viel de nederlaag op een buitengewoon slecht mo ment. Zijn plaats in de Ameri kaanse ploeg voor de Davis Cup finale in Lyon tegen Frankrijk kwam er door op de tocht te staan. In Lyon wordt in decem ber net als in Bercy op het snelle taraflex gespeeld. Op die onder grond voelt zijn buddy Pete Sampras zich beter in zijn ele ment. Ivanisevic Sampras schakelde Ivanisevic uit met 6-3 6-7 7-6 in een mara thonpartij van 2 uur en 18 mi nuten. De Kroaat sloeg 26 aces, maar Sampras bleef op de wan kele been. In de beslissende tie break zakte hij even door de knieën, gaf op 6-2 drie match- punten af, maar streek de winst op met 7-5. Door zijn impone rende spel in Parijs is Sampras de kandidaat voor de plaats van Courier in de Amerikaanse Da- vis Cup ploeg. Zeker als de als zesde geplaatste Califomiër de laatste vier haalt door de Rus Volkov te verslaan. De plaats van de Las Vegas kid Agassi is in de ogen van coach Tom Gor man niet in gevaar. Goran Ivanisevic en Goran Prpic hebben gisteren in Parijs een oproep gedaan de onafhan kelijkheid van Kroatië te erken nen. De twee tennissers riepen bovendien op 'de smerige oor log' zoals zij de strijd in hun va derland noemden, onmiddellijk te beëindigen. „Ik wil dat ik als Kroaat wordt aangeduid, want Joegoslavië bestaat niet meer", zei Ivanise vic, de nummer veertien van de wereldranglijst, gisteren tijdens een persconferentie in Sportpa leis Bercy voordat hij in de der de ronde door Sampras werd uitgeschakeld. „De afscheiding is definitief. Het Servische leger is veel te ver gaan', voegde Prpic toe. „Mijn ouders verblijven nog in Zagreb. Mijn vader is zo ziek dat hij niet in staat is bij bom bardementen in de schuilkel ders beschutting te zoeken." „Toen ik een tijd geleden te rugkeerde in Zagreb bleek de plaats waar ik altijd trainde in genomen door militairen. Ik heb toch geprobeerd een balle tje te slaan, maar na tien minu ten begonnen sirenes te loeien. Ik ben in de schuilkelders ge vlucht. Daar heb ik twee dagen doorgebracht", vertelde Prpic. Topsport en studie gaan steeds beter samen. Dat was de con clusie van het symposium Top sport en Onderwijs, gisteren in Papendal gehouden door de af deling Individuele Begeleiding van het NOC. Als onderstreping van die woorden is door het NOC een garantiefonds opge richt voor topsporters die een achterstand bij hun studie oplo pen omdat ze, bijvoorbeeld, een tijdje vrijaf nemen vanwege de voorbereiding op de Olympi sche Spelen. Vooralsnog heeft het Neder lands Olympisch Fonds twee ton in de kas van het studiega rantiefonds gestopt, maar dat is veel te weinig. Volgens drs. Douwe de Vries, voorzitter van de stuurgroep Topsport en On derwijs en rector van Scholen gemeenschap de Meergronden in Almere, is het streefbedrag één miljoen gulden. Hij wacht op het moment dat een sponsor zijn naam wil verbinden aan de nieuwe NOC-loot. Alleen topsporters uit de hoogste categorie (A), die heb ben deelgenomen aan een EK, WK of Olympische Spelen en geen beroep kunnen doen op andere vormen van financiële hulp, komen In aanmerking voor steun uit het fonds. De stuurgroep, eveneens nieuw, is nog niet bij elkaar ge weest. De bedoeling is een over legorgaan te vormen dat voor zieningen voor studerende top sporters op verschillende on derwijsniveaus verwezenlijkt en op elkaar afstemt. Een derde nieuwtje Is dat binnenkort de bijeenkomsten over mentale training voor toppers beginnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21