Leidsch Dagblad Vredesberaad op losse schroeven Tijdelijk bewindvoerder Zeehospitium stapt op Ferez A Hirsch Ballin: Geen beslag leggen op loon wanbetalers CDA tegen onderzoek Bosio-zaak b:irn noort Vrijdag 1 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39689 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Van der Louw valt buiten pro fielschets PvdA BINNENLAND Elske ter Veld zwartepiet met oppositie BUITENLAND Graanoogst ex- Sovjetunie laag ste sinds 1981 Tentoonstelling Plein Museum De Operatiekamers 'Italië-gevoel'in Lakenhal krijgt AZL gesloten Kon. Bibliotheek tijdelijke kap door geldgebrek SPORT Scheidsrechter laat steeds vaker verstek gaan ^el.ers^ Maaremansteeg 21 j 2311 EE Leiden I Tel. 071-12 07 78 Premier Shamir vertrok gisteren geen spier toen de Palestijn Abdul Shafi in zijn toespraak PLO-leider Arafat citeerde. Shamir verliet vanochtend de conferentie en miste daardoor de scherpe aanval van de Syriërs op zijn persoon. foto's t- Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk is op nieuw stuurloos nu de tijdelijke bewindvoerder, A.R. Westerink, haar functie heeft neergelegd. Westerink werd begin dit jaar samen met R.L.I. van der Zalm aangesteld als vervanger van de op gestapte directeur, J.J.J. Schilthuis. Over de positie van Van der Zalm, die zich alleen met de finan ciële kant van de zaak bemoeide, is officieel niets bekend. Als reden voor haar vrijwillige ontslag zegt Wes terink alleen: „Er was duidelijke kritiek op mijn functioneren. Via het bestuur kwam die kritiek heel duidelijk bij mij terecht. Ik was als bestuurs lid en tijdelijk bewindvoerster aangesteld om het schip in de vaart te houden. Ik heb niet de be hoefte gehad dit anders te doen dan ik deed." Westerink heeft na haar 'aftreden' geen enkele bemoeienis meer met het Zeehospitium. Over haar opvolging of de aanstelling van een definitie ve directeur heeft de voormalig bewindvoerster geen informatie. De voorzitter van het bestuur, L. Kruyt, ont houdt zich vooralsnog van elk commentaar. Ook woordvoerster J. Surie van de ondernemingsraad wil niets zeggen over de nu ontstane situatie en de oorzaak daarvan. Van der Zalm was niet be reikbaar voor een reactie. De voorganger van Westerink en Van der Zalm, de vertrokken directeur Schilthuis, struikelde des tijds over de reorganisatieplannen voor de diverse onderdelen van het Zeehospitium. Hierover wordt inmiddels al bijna zeven jaar gesproken. Tot drie maal toe zijn al interim-managers of tij delijk bewindvoerders aangesteld. Vier keer is ge tracht met behulp van deskundigen van buiten de organisatie de structuur helder te krijgen. Onlangs bracht de Inspectie van het ministerie van volksgezondheid (WVC) een bezoek aan het Zeehospitium. Er is toen op snel mogelijk een oplossing te vinden. PERZISCHE TAPIJTEN Telefoon 023 292509 NIEUWSLIJN Geen bewijs biologische wapens Irak Een VN-inspectieteam dat onlangs in Irak was, heeft daar geen zaken aangetroffen die ondubbelzinnig wijzen op de produktie van bacteriologische wapens. Het team vermoedt echter dat Irak het bacteriologische wapenonderzoek op geheime plaatsen wel degelijk voortzet. Het team bracht verscheidene malen onaange kondigd bezoeken aan farmaceutische bedrijven waarvan kon worden vermoed dat daar onderzoek werd gedaan naar bacte riologische wapens. Doden na spelen met handgranaat In een restaurant in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn gistermorgen twee mannen omgekomen door de ontploffing van een handgranaat waarmee zij aan het spelen waren. De af gelopen maand hadden zich in Belgrado al vier van dergelijke ongelukken voorgedaan, waarbij in totaal vier doden en ver scheidene gewonden vielen. De politie heeft gewaarschuwd dat veel Servische reservisten bij terugkeer van het front in Kroatië wapens meesmokkelen, waaronder handgranaten. AH mag dievegge toegang weigeren Albert Heyn mag winkeldieven en dievegges een jaar lang de toegang ontzeggen tot het filiaal waar zij hebben gestolen. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. Asscher gisteren beslist in een kort geding dat een winkeldievegge tegen AH had aangespannen. De vrouw stal kort geleden bij een AH-filiaal op het Waterlooplein voor een paar tientjes spullen. Zij werd gepakt en mocht de winkel voor een jaar niet meer binnen. Oliebestrijders verlaten Kuwayt De oliebranden in Kuwayt zijn gedoofd en de buitenlandse be- strijdingsploegen hebben gisteren feestelijk afscheid genomen. Het vuur bij de laatste twee olieputten die nog in brand staan, wordt vandaag gedoofd. De bestrijdingsteams uit onder meer de VS, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk hadden veel meer tijd nodig gehad, als zij geen beroep hadden kunnen doen op een in het Westen onbekende Hongaarse vinding. Met dit apparaat, bestaande uit oude straalmotoren gemonteerd op een afgedankt tankonderstel, werden in Hongarije sinds jaar en dag op goed kope, maar zeer effectieve wijze oliebranden bestreden. Proef: brommers van fietspad af In Den Haag, Tiel en Apeldoorn gaat vandaag een verkeersproef van start waarbij brommers van het fietspad naar de rijweg ver huizen. De verwachting is dat er dan minder ongelukken gebeu ren. Het experiment wordt begeleid door het ministerie van ver- irppr pn matprstaat Klacht tegen twee spelers FC Den Haag ALKMAAR GPD De Alkmaarse profclub AZ en de Alkmaarse politie hebben bij de voetbalbond KNVB een klacht ingediend over het gedrag van twee spelers van Den Haag tij dens de bekerwedstrijd tegen AZ. De bond heeft een video band waarop duidelijk te zien is dat de spelers Cor Lems en Marcel Valk twee ME'ers on heus bejegenen. De beelden zijn gemaakt door een video man van AZ, die voor de club de bewegingen van de supporters filmt. De Alkmaarse politie heeft besloten de twee niet strafrech telijk te vervolgen „omdat kwa de opzet niet te bewijzen valt". Het CDA blijft zich verzetten te gen een onder verantwoorde lijkheid van 'de Kamer te hou den onderzoek naar de Bosio- affaire. De grootste regerings fractie houdt, in tegenstelling tot coalitiegenoot PvdA, nog steeds vast aan het eerdere voornemen om minister Hirsch Ballin (justitie) te vragen de rijksrecherche een onderzoek te laten doen. Man ook nog verdacht van moord jongetje ALKMAAR ANP Justitie verdenkt de 49-jarige man uit Assen na de mogelijke moord op het 11-jarige meisje uit Blokker ook nog van de moord op een Duits jongetje. Dit heeft de officier van justitie in Alkmaar mr. E. Stokman van daag meegedeeld. Het jongetje werd op 15 au gustus vorig jaar in zijn woon plaats Neustadt vermist. Zijn stoffelijk overschot werd een dag later in Lelystad gevonden. In belang van het onderzoek door de politiekorpsen van Hoom en Lelystad verstrekt jus titie geen nadere mededelingen. De rechtbank in Alkmaar be sloot gisteren het voorarrest van de Assenaar met dertig dagen te verlengen. Van betrokkenheid bij andere dan de twee genoem de zaken is justitie nog niets ge bleken, aldus Stokman. altijd eerst naar De Slegte ASG Europe bv SPECIALIST IN NETWERKEN Poortweg 2 2612 PA Delft tel: 015-625577 camPAa Syrië dreigt vredesconferentie Madrid te verlaten MADRID GPD-Rtr-ANP Het verdere verloop van de vredesconferentie over het Midden-Oosten is onzeker. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de tweede gespreksronde, die dit weekeinde zou moeten beginnen. Syrië dreigde vanoch tend de conferentie te verlaten na een felle aanval van de Israëlische premier Shamir. Syrië reageerde op zijn beurt met een zo mogelijk nog hardere aanval op Shamir, die door de Syrische minister Al-Shara voor 'terrorist' werd uitgemaakt. morgen onder zware druk te staan toen Syrië en Israël elkaar in harde bewoordingen de les lazen. De Egyptische minister Moussa probeerde het binnen brandje te blussen, maar er was een schorsing van twee uur voor nodig waarin Baker zich onderhield met zijn Syrische collega om tenminste de ope ningszitting tot een goede einde te brengen. Premier Shamir had Madrid vanochtend na zijn toe spraak verlaten om op tijd in Je ruzalem terug te zijn voor het begin van de sabbat. Al-Shara beschuldigde in zijn toespraak, die hij uit zijn hoofd deed, Shamir ervan de vrede te licht op te nemen door de con ferentie in Madrid te verlaten terwijl die nog aan de gang is. Een sombere Baker riep de con ferentiedeelnemers vanmiddag op de kans op vrede niet voorbij te laten gaan. Hij zei teleurge steld te zijn dat de partijen in het Midden-Oostenconflict sinds het begin van de confe rentie woensdag geen vertrou wenwekkende maatregelen hebben genomen. „Wacht niet op elkaar. Maak zelf de eerste stap", aldus Baker, „Laat dit be gin geen einde zijn". Hij liet we ten dat er nog steeds geen over eenstemming is over het ver volg van de besprekingen. Was hington en Moskou vinden dat die in Madrid moeten plaats vinden. De conferentie kwam van- Shara week van zijn voorberei de tekst af en zei: „Helaas is het hoofd van de Israëlische delega tie vertrokken, waarmee hij er blijk van geeft deze historische vredesconferentie en het vre desproces licht op te nemen", zei Shara. „Hij wil geen vrede", zei hij. De Syrische minister hief tij dens zijn rede een pamflet met een foto van Shamir en de tekst „gezocht" en noemde hem een terrorist. In een aanval die de conferentie nog niet had mee gemaakt haalde Shara een foto uit zijn zak van Shamir op 32- jarige leeftijd, toen hij werd ge zocht wegens terrorisme door de Britse bezettingstroepen in het toenmalige Palestina. „Dit pamflet werd verspreid omdat hij een terrorist was", zei Shara. „Hij bracht vredesbemiddelaars om het leven". Shamir had eerder Syrië een van de meest onderdrukkende en tirannieke regimes ter wereld genoemd. In de bitterste verkla ring tijdens de conferentie zei de Syrische minister dat Israël wil dat de joden in Syrië een speciale status krijgen, terwijl ze als gelijke burgers worden be handeld. len achteruit. Het dertiende beleggerscongres straal de dan ook slechts somberheid uit. Morgen op de pagina's Financiën achtergronden over de situatie op de particuliere beleggersmarkt. foto nieuw anefo rob c croes Kunst op de 'Dag van het Aandeel', die gisteren in de Amsterdamse RAI werd gehouden. Het doorzichtige koffertje met bankpapier maakt kassageluiden. Daar mee moet de potentiële belegger worden aangemoe digd. Dat is niet gemakkelijk, want al enkele jaren holt het aantal Nederlandse huishoudens met aande- Bewindsman voelt niets voor motie kamermeerderheid DEN HAAG GPD-ANP Minister Hirsch Ballin van justi tie voelt er niets voor beslag te leggen op het loon of spaarte goed van notoire wanbetalers. Dat heeft de bewindsman giste ren in de Tweede Kamer gezegd in reactie op een motie van een kamermeerderheid van WD, PvdA en D66 om wel beslag te laten leggen. De motie volgt op een rapport NOORT KOMBINEERT NIVO LE0LUX EN NOORT: EEN EXKLUSIEVE SYMFONIE IN ZITK0MF0RT üüi van de Algemene Rekenkamer, vorige week. Daaruit blijkt dat jaarlijks 50.000 veroordeelde wanbetalers de dans ontsprin gen omdat hun boetes worden omgezet in vervangende hech tenis, die nooit ten uitvoer wordt gebracht. In het rapport van de Rekenkamer gaat het overigens alleen om door de rechter opgelegde boetes, die hoog kunnen oplopen. Hirsch Ballin maakte in de Tweede Kamer duidelijk dat hij geen heil ziet in beslaglegging op loon of spaargeld. Hij sprak van „een dure en weinig effec tieve manier" om een boete te innen. Inschakeling van de ge rechtsdeurwaarder heeft vaker succes. Bovendien komen de inningskosten voor rekening van de wanbetaler, aldus de be windsman. Hij zette zijn verhaal kracht bij met cijfers. Volgens hem hebben experimenten uitgewe zen dat beslaglegging in slechts 31 procent van de gevallen iets oplevert. In de meeste gevallen HET WOORD IS AAN De enige manier om tijd te heb ben is tijd te némen. Bertha Eckstein-Diener VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info RTV Show - Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 Oproep aan onze lezers Is 1991 voor u een bijzonder jaar? De redactie van Leidsch Dagblad vraagt lezers die dit jaar bijzondere dingen hebben meegemaakt, zich te melden. Mogelijk tekenen wij uw ver haal dan op voor de oudejaars bijlage die op zaterdag 28 de cember verschijnt. Het kan daarbij gaan om vrolijke gebeurtenissen: u won de hoofdprijs in de Staatslote rij, uw kind werd gezond na een zware hartoperatie. Maar wij staan ook open voor min der blijde verhalen: u reed uv twee dagen oude auto in d( prak, het familiebedrijf ging na 150 jaar failliet. Uw reacties kunt u richten aan: redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Ook kunt u tijdens kantoruren bellen: 071 - 161440. HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vannacht regen Vannacht af en toe regen. Over dag vanuit het westen penoden met zon. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 13 graden Wind uit zuid tot zuidwest, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. is er geen girorekening te ach terhalen en als dat wel lukt, dan blijkt er geen geld op te staan. Volgens Hirsch Ballin werkt de inschakeling van een ge rechtsdeurwaarder beter. In verscheidene arrondissementen zijn daar inmiddels goede erva ringen mee opgedaan. In 70 procent van de gevallen leidt het optreden van de gerechts deurwaarder tot het innen van de boete. Probleem is alleen dat er onvoldoende deurwaarders zijn om achter alle gevallen aan te gaan. De minister verwees ook naar een proef in Utrecht en Leeuwarden, waar parkeerboe tes administratief worden afge handeld en niet meer worden doorgestuurd naar de kanton rechter. Uit de proef blijkt dat dan 94 procent van alle boetes binnen een jaar wordt betaald. Bovendien vermindert de werk last bij de politie, het openbaar ministerie en de rechtbankgrif fie. De proef wordt volgend jaar landelijk ingevoerd. Ja, ik naam «en introductie- abonnament an ontvang da krant da aerate twae waken gratia. M^riabonnement betaal ik daarna Per maand (f 26.45) v.a automa tische betaling' Per kwartaal |f 76.75) via accept giro Per kwartaal (f 76.75) via auto- Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1