Regio 'Er is niets nieuws onder de zon Onderzoek naar prijzen grond in Bloemenweide Onderzoek naar noodzaak ombudsman in de regio Tekort sportcomplex De Does stijgt fors Geen accommodatie voor Voorschotense motorclubs Voorschoten blijft bij streekmuziekschool 'Door composteren is nieuwe oven voor afval niet nodig' Kabels opzij voor woningen Vrijdag 1 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Bliksemactie in Zoeterwoude-Dorp ZOETERWOUDE Onder het motto 'Kerstpakketten voor Joe goslavië' wordt morgen in Zoeterwoude-Dorp, de Zuidbuurt en Wei poort een bliksemactie gehouden. In twee uur tijd, tussen 11.00 en 13.00 uur, hoopt de organiserende werkgroep een flinke hoeveelheid lang houdbare levensmiddelen in te zamelen. In de week erna worden van die produkten pakketten samengesteld, bestemd voor de slachtoffers van het oorlogsgeweld in Joegosla vië. De actie wordt gecoördineerd door de landelijke organisaties Oostpriesterhulp en Kerk in Nood, plaatselijk is de Zoeterwoud- se parochie St. Jansonthoofding actief. Leiderdorpse krijgt lintje voor kruiswerk LEIDERDORP Voor de 31 jaar dat zij in het kruiswerk actief is geweest, kreeg de Leiderdorpse P. van Melle deze week de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Van Melle werkt sinds 1969 als districtsverpleegkundige met ge handicapten en chronisch zieken. Zij nam afscheid van Kruis werk Rijn en Duin door vervroegd uit te treden. Fietser gewond bij aanrijding brommer LEIDERDORP Bij een aanrijding op de Leiderdorpse Kastan jelaan is een 13-jarig meisje uit Koudekerk gistermiddag lichtge wond geraakt. De fietser botste tegen een 17-jarige bromfietser, eveneens uit Koudekerk en kwam daarbij ten val. Zij raakte even buiten westen en heeft waarschijnlijk een hersenschudding op gelopen. De bromfietser brak zijn duim. Beiden zijn voor obser vatie naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Uitbreiding bibliotheek blijft onzeker LEIDERDORP De uitbreiding van de Leiderdorpse biblio theek blijft voorlopig onzeker. Burgemeester en wethouders hebben een beslissing over de uitbreiding uitgesteld tot het on derzoek naar de Muzenhof als geheel is afgerond. De bouw op het voormalige 'Palendorp' gaat ondertussen gewoon door. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Het Zoeterwoudse college moet bij een externe deskundige ad vies inwinnen om een oplossing te vinden voor de problemen rond de grondprijzen in de Bloemenweide. Het college kreeg die opdracht gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering. „Er is een patstelling ontstaan en de enige manier om daaruit te komen, is advies vragen aan een hoogleraar bouwrecht", aldus CDA-fractie- voorzitter J. Berkouwer. Zonder de gemeenteraad daarvan op de hoogte te stellen, sloot burgemeester A. Houdijk enkele jaren geleden een over eenkomst met aannemer Noor- lander. De grondprijs van een aantal premie-A woningen in Bloemenweide werd verhoogd met 5000 gulden per huis. Dat was volgens de aannemer nodig om de gevraagde kwaliteit van de woningen te garanderen. De kopersvereniging Bloe menweide was het daarmee niet eens, evenmin als de ge meenteraad. In april droeg de raad het college van burge meester en wethouders al op de betwiste bedragen bij de aanne mer te verhalen. Die antwoord de eerst in oktober dat hij vol gens de gemaakte afspraken had gehandeld. Ook het college stelde zich gisteravond op dit standpunt. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse gemeenteraad wil onderzoeken of er samen met andere gemeenten een ombudsfunctie gerealiseerd kan worden, zo bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Volgens de WD en Progressief Zoeterwoude moet er iemand zijn die klach ten behandelt, ook al zijn het er maar weinig. Tijdens het onder zoek komt er een klachtenpunt in het gemeentehuis. CDA-fractievoorzitter J. Berkouwer vond de 20.000 gulden die de ombudsvrouw in de afgelopen twee jaar heeft gekost, te veel voor de weinige klachten die er waren. „Er is tenslotte in dit jaar slechts één reële klacht geweest", aldus Berkouwer. Het Leiderdorpse sportcomplex De Does sluit dit jaar af met een fors gestegen tekort. Het com plex heeft 28.000 gulden minder aan abonnementen en kaartver koop geïncasseerd en heeft 58.000 gulden extra moeten uit geven aan personeel, onder houd en schoonmaakkosten. Alleen de energie- en waterlas ten kostten De Does dit jaar minder dan vorig jaar, 14.500 gulden. Het extra tekort van De Does bedraagt al met al 200.000 gul den. De investeringen die de af gelopen maanden zijn gedaan om bouwfouten te herstellen, zijn nog niet berekend. „Op dit moment lijkt een uiteindelijke kapitaallast van pakweg 40.000 gulden niet ondenkbaar", zo blijkt uit een ambtelijk rapport. De gemeente is momenteel in onderhandeling met Sportfond sen en Aqua Indoor over de overname van de exploitatie van het zwembad. Het voorstel dat Sportfondsen heeft gedaan, sluit met een tekort van circa 270.000 gulden. De gemeente heeft in de begroting 150.000 gulden extra gereserveerd voor het sportcomplex. VOORSCHOTEN BRENDA FILIPPO De twee Voorschotense motor clubs krijgen definitief geen on derkomen aan het 'Arsenaal' aan de plaatselijke Leidseweg. De gemeenteraad besloot hier toe gisteravond in verband met de verwachte geluidsoverlast voor omwonenden. Voor de opening van de raadsvergadering verzocht een woordvoerder van beide motor clubs de raadsleden nog geen beslissing te nemen, zodat er eerst nog met de verenigingen zou kunnen worden overlegd. De Harley Davidsonclub Voor schoten en The Grey Falcons zullen het veroorzaken van ge luidsoverlast door hun leden in geen geval accepteren, aldus de woordvoerder. Om die reden hoeft er volgens de clubs hele maal geen sprake van overlast te zijn. Raadslid S. Harlaar (Groen Links) stond als enige niet onwelwillend tegenover de voorgestelde huisvesting. "Ik denk aan een proefperiode waaruit zal blijken of er sprake van geluidsoverlast is." Hoewel de raad niet met de voorgestelde huisvesting ak koord ging, beloofde PvdA-wet- houder M. Breunesse dat de ge meente de vraag naar accom modatie in het achterhoofd zou houden. Verder kunnen de ver enigingen huisvestingsplannen blijven aandragen. Raadslid Y. Molenkamp-Beauchez (D'66) vertelde dat de motorclubs haar al een alternatief plan hadden ingeseind: de keet van de afde ling groen bij het Wedde. Breu nesse wilde het plan niet direct afwijzen. "Maar ik denk dat we op hetzelfde probleem stuiten, want de keet ligt redelijk dicht bij een woonwijk." Volgens haar collega, CDA-wethouder F. Ten Have, is zelfs nog helemaal niet besloten óf de keet verdwijnt. Wethouder financiën Oegstgeest kan in begrotingsdebat achterover leunen D66'er M. Poelmans: „Daklozer kun je je niet voelen." FOTO WIM DIJKMAN „Er is niets nieuws onder de zon." Met die woorden be gon gisteravond de Oegstgeester wethouder van financi ën J. van der Reijden (CDA) zijn antwoorden op de alge mene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1992. Vervolgens schoof hij de microfoon van zich af. De raadsleden lachten als boeren met kiespijn om de grap van de wethouder. voorstelde. „Zeven uur vergade ren en dan nog niets verande ren, hoe is het mogelijk", vroeg het raadslid J. van Raalte van Groen Links zich af. Een deel van de verklaring moet worden gezocht in de voorjaarsnota, die in Oegstgeest vanwege een aanvankelijk moeizame discussie (moeten de tarieven meer dan trendmatig stijgen of moet Oegstgeest be zuinigen?), tot zomemota is verworden. In dat debat werd reeds overeenstemming bereikt OEGSTGEEST WIM KOEVOET Want zo grappig was het eigen lijk allemaal niet. De wethouder had het namelijk wel degelijk bij die ene opmerking kunnen la ten, zo weinig inhoudelijk wa ren de fractievoorzitters in hun beschouwingen op de gemeen tebegroting ingegaan. Na afloop van de zeven uur (inclusief eetpauze) durende begrotingsbehandeling gaven sommige raadsleden ruiterlijk toe dat het debat helemaal niets over alle tarieven. Zo stijgt in 1992 de onroererend-goedbe- lasting niet meer dan trendma tig, dat wil zeggen met bijna drie procent. Hetzelfde geldt voor de leges, de precariorech ten en de hondenbelasting. De tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke sportzalen stijgen met vijf procent, de marktgel- den met 32 procent. Dit in ver band met forse stijgingen van kosten van afvoer van vuil en van energieverbruik. Bovendien is met ingang van 1992 het schoonmaken van het toiletge bouwtje voor de marktkooplie den bij de marktgelden inbegre pen. Voorheen moest hiervoor apart worden betaald. Van de reinigingsrechten is alleen nog maar bekend dat ze fors zullen stijgen. Met hoeveel is vanwege enkele 'onzekere factoren' nog niet te zeggen. De eerste keer dat Oegstgeestena- ren de stijgingen zullen merken is in maart van het volgend jaar, bij de EWR-rekeningen. Waterstanden Van een discussie over de ge- meentefinanciën kwam gister avond dus niets terecht. Burge meester en wethouders maak ten tal van andere aankno pingspunten voor debatjes on schadelijk door notities en A- viertjes over bestuurlijke en so ciale vernieuwing, een jumelage en de ambtelijke huisvesting in het vooruitzicht te stellen. D66'er M. Poelmans deed toch zijn uiterste best om de vlam in de pan te laten slaan. Met de intonatie van de voorle zer van de waterstanden zei hij uiterst teleurgesteld te zijn in de antwoorden van burgemeester en wethouders. „Vier heren op een rij geven detailopmerkin gen terug, daar waar een sa menhangende beantwoording op vragen over belangrijke the ma's gemakkelijk had gekund, want ze hebben onze beschou wingen al meer dan een week in hun bezit." Als voorbeeld haalde hij zijn eigen onbeantwoorde vraag over migranten aan. „Er gaat blijkbaar niemand over migran ten, daklozer kun je je niet voe len." Dat was duidelijk tegen het zere been van wethouder T. Kohlbeck die zijn uiterste best heeft gedaan om een woning van het ABP los te troggelen voor de opvang van asielzoe kers. VOORSCHOTEN BRENDA FIUPPO Voorschoten blijft de komende vijf jaar deel uitmaken van de streekmuziekschool Leiden en omstreken. Dit werd gister avond met een meerderheid van stemmen besloten door de gemeenteraad. Alleen D66 en Groen Links stemden niet in met het besluit. Deze partij en vonden dat Voorschoten uit het bestaande samenwer kingsverband moest treden. Aan het muziekonderwijs besteedt de gemeente Voor schoten een bedrag van 110.000 gulden per jaar, voor onderricht aan 140 kinderen. De conclusie van D66 en Groen Links was dat muziek onderwijs aan zoveel mogelijk kinderen moet worden gege ven. "Met het uitgetrokken be drag zou muziekonderwijs aan de basisscholen kunnen wor den gegeven, waardoor een grotere groep kinderen wordt bereikt", aldus raadslid Y. Mo lenkamp-Beauchez (D'66). Hoewel ook de andere par tijen uittreden serieus over dachten, zaten zij met de zo genaamde wachtgelden in hun maag. Als Voorschoten uit de muziekschool stap. moet de gemeente nog zo'n vier jaar blijven betalen voor het perso neel van deze instelling. Wet houder M. Breunesse (PvdA) schatte dat die kosten tussen één en twee ton liggen. "Er blijft dan waarschijnlijk geen geld over om iets anders aan muziekonderwijs te doen." Evaluatie Alle partijen wilden dat het huidige subsidiebedrag van 110.000 gulden op het huidige niveau wordt bevroren. Omdat het bestuur van de streekmu ziekschool daar geen garantie voor geeft, stelde het CDA en kele randvoorwaarden op. Deze werden opgenomen in het uiteindelijke besluit. Eén van de voorwaarden was die bevriezing van de kosten. Ver der moet er binnen anderhalf jaar een evaluatie met de an dere gemeenten (Leiden, Oegstgeest, Wassenaar) ko men. Tijdens deze nabeschou wing kan worden gesproken over een gezamelijk afbou wen, zodat problemen als wachtgelden door uittreding worden vemieden. Ook moe ten de bestuursleden regelma tiger verslag uitbrengen bij de deelnemende gemeenten. Ten slotte moet er binnen twee jaar een nieuwe bestuursvorm komen. Vooral deze laatste voor waarde is belangrijk. Het be stuur bestaat nu aleen uit raadsleden en wethouders. Dit kan tot een tegenstrijdige be langen. De streekschool is vol komen afhankelijk van ge meentesubsidies en de raads leden en wethouders (tevens streekschoolbestuurders) moeten de subsidie-aanvraag beoordelen. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Als alle gemeenten die betrok ken zijn bij de bouw van een nieuwe vuilverbrandingsinstal latie in Ypenburg het groente-, fruit- en tuinafval apart verwer ken, dan is die nieuwe oven niet eens nodig. De 120 miljoen gul den die al aan de voorbereiding van de bouw is uitgegeven, is daarmee nog geen weggegooid geld. Als een andere plek dan Ypenburg bespreekbaar wordt, kunnen immers andere ovens van slechte kwaliteit elders in deze provincie worden gesloten. Deze beweringen deed de Oegstgeester fractievoorzitter G. van Eisen van Groen Links gis teravond tijdens de behande ling van de gemeentebegroting 1992. Het raadslid zei dat hij zich baseerde op een nog niet gepubliceerd onderzoek dat zou zijn verricht door een provinci aal overlegorgaan. Milieu-wethouder T. Kohl beck nam de uitlatingen van Van Eisen nuawelijks serieus. „Ik wantrouw zowel geheime als nog niet gepubliceerde stu dies, zeker als de uitkomst is dat de oven niet nodig is. Ik wijs er op dat de cijfers uit het natio naal milieubeleidsplan over de jaarlijkse hoeveelheid afval in deze provincie reeds zijn ach terhaald: in plaats van met 40 miljoen ton, moeten we reke ning houden met 50 miljoen ton. Tegen die achtergrond kan ik niet geloven dat wat Van Ei sen zegt ook maar een klein beetje kan kloppen." „Ook met de suggestie dat een andere plek dan Ypenburg mogelijk moet zijn, kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Voor we het weten, begint dit toch al zo trieste verhaal weer van voren af aan", aldus de wet houder. Het CDA drong er sterk op aan dat Oegstgeest zijn mede zeggenschap in de bouw van de vuilverbrandingsinstallatie niet volledig uit handen moet geven. Door de vele problemen die zijn gerezen bij de voorbereidingen, gaan er stemmen op om het project waarbij 35 gemeen ten zijn betrokken aan de provincie over te dragen. Het Oegstgeester CDA pleit ervoor om van het samenwer kingsverband (SAVA) dat de oven van de grond moet tillen een structuur-nv te maken, net zoals b'ij het regionaal nutsbe drijf, de EWR, is gebeurd. Daar mee zou een veel duidelijker scheiding tussen het bestuur en het management tot stand ko- Wethouder Kolbeck stak zijn ontevredenheid over het func tioneren van de SAVA niet on der stoelen of banken. „De 35 betrokken gemeenten slagen er niet in deze voetbalwedstrijd met één doel winnend af te slui ten." Toch wil hij nu niet alles aan de provincie overlaten. „Die moet ons wel sturend bij staan. In dit verband ben ik blij dat ik de gedeputeerde onlangs de uitspraak heb weten te ont lokken dat de provincie een commissariaat van die struc- tuur-nv voor haar rekening zou moeten kunnen nemen." Specialisten meten vliegtuiglawaai in Oegstgeest de begrotingsbehandeling drie actiepunten aan. Een werkgroep met ambtenaren van Alkemade, Leiden en Oegstgeest zal de milieu-effecten-rap portage (mer) van de Schipholuitbreidingen be studeren en er worden geluidsspecialisten inge schakeld die in de drie genoemde gemeenten metingen zullen verrrichten. Verder is er een boze brief van Oegstgeest op weg naar de provincie Noord-Holland. Oegstgeest vindt dat het qua in spraakmogelijkheden tekort wordt gedaan door die provincie. Milieu-wethouder T. Kohlbeck (PvdA) geeft ge hoor aan de oproep van het CDA dat Oegstgeest zich veel nadrukkelijker moet bemoeien met de uitbreiding van Schiphol. Vooral de eventuele verlenging van de Kaagbaan zou bedreigend zijn voor het dorp omdat er dan nog veel meer toe stellen door het luchtruim boven Oegstgeest zul len aanvliegen en starten, met alle geluidshinder vandien. Kohlbeck kondigde gisteravond tijdens OEGSTGEEST WIM KOEVOET In de Oegstgeester Morsebel- polder, waar in acht jaar 400 woningen moeten worden ge bouwd, kan wellicht ruimte worden gewonnen als de hoog spanningsleidingen er niet meer dwars doorheen lopen. WD-wethouder H. Rijks (ruim telijke ordening) maakte gister avond tijdens de algemene be schouwingen bekend dat hij de mogelijkheden om de palen te verplaatsen wil nagaan. Hij ziet ze het liefst langs de Haarlem mertrekvaart staan, waarlangs ook een geluidsscherm wordt gedacht in verband met het ver keerslawaai van de S54, de weg langs de vaart. Een andere opstelling van de palen onder de hoogspannings- leidingen betekent ook een in grijpende wijziging van de in richting van de polder, maakte Rijks duidelijk. Het groene hart van het gebied, dat reeds Oegst geester of Haaswijker Hout wordt genoemd, zou meer een groene rand met overigens dezelfde afmetingen worden en onder de kabels komen te liggen. Door met het groen te schuiven is meer woningbouw mogelijk. De Morsebelpolder is de laatste Oegstgeester polder waar het dorp op grote schaal uitbreidt, al is de kans erg groot dat ook een flink aantal Leidse woningen een plek krijgen in het Oegstgeester deel van de Broek- en Simontjespolder. Over die polder liet Rijks gister avond maar weinig los. De wet houder heeft eind november met zijn collega-portefeuille houders ruimtelijke ordening van deze regio voor het laatst overleg over de structuurschets. Bij de discussie over toekomstige woningbouwplannen liet wethouder H. Rijks weinig los over de toekomst van de Broek- en Simontjespolder. Binnenkort wordt weer in regionaal verband over deze kwestie overlegd. FOTO ELLEN MARTENS Het extra tekort van De Does bedraagt al met al 200.000 gulden. i FOTO WIM I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17