Leiden IS 3 'We wachten nog steeds op verkeersdrempeltjes' 1500 cursisten bij Volkshuis 'Investeringen in Estec gaan door' K Werving topambtenaren op losse schroeven Vrijdag 1 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSAAA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 Raadsleden sociale vernieuwing in Noord De avond begon mooi. Prominent wijkgroeplid 'Ome' Joop Vervoorn gaf de raadscommissieleden sociale ver nieuwing als een blijk van goede wil allen een exemplaar van zijn verhandeling '100 Jaar Leiden buiten de Veste', over Leiden-Noord. De leden van de raadscommissie sociale vernieuwing Snelders (D66), Van Duijn (CDA), Biegstraaten (CDA) en E. van Middelkoop (Groen Links) bekijken met commissie-voorcitter wethouder H. Koek (midden) een alternatief plan om de Zijloever te bebouwen. foto henk bouwman LEIDEN EMIEL FANGMANN Maar al vrij spoedig daarna werd duidelijk dat de raads commissie zelf ook niet weet wat sociale vernieuwing is. Na negen maanden kwam ze op nieuw naar Leiden-Noord om in buurthuis 'De Mirt' aan de Driftstraat van gedachten te wisselen over de sociale ver nieuwing. Voorzitter van de wijkgroep Leiden-Noord, amb tenaar R. Roos, vertelde zo'n beetje wat de wijkgroep de afge lopen negen maanden had ge daan. Hij noemde de discussies 'levendig en vruchtbaar'. Alleen wijkagent De Graaf, die liet het altijd afweten. De raadsleden hoorden er nog van op. Maar van wethou der Koek hoeft de raadscom missie niet van alles op de hoogte te zijn. De wijkgroep kan immers zelf dingen bedenken en heeft daar de raadscommis sie niet bij nodig. Koek vroeg zich op zeker moment in alle eerlijkheid af wat eigenlijk het nut van de ontmoeting tussen raadsleden en wijkgroepsleden is. Want belemmeringen tot so ciale vernieuwing - zoals allerlei ambtelijke regels - worden daar niet kleiner door. En die belem meringen zijn er, zo gaf Koek toe. Het meest ontluisterende was gisteren het gemak waarmee de raadsleden - van Groen Links tot WD - toegaven dat ze niet op de hoogte zijn van de voort gang en details van de sociale vernieuwing. „Wat er bepraat en waarover vergaderd wordt, bereikt ons niet allemaal. Om dat we geen informatie krijgen gaat het verflauwen", zei P. Biegstraaten (CDA). Het schort, kortom, aan alle kanten aan communicatie. Een ander was het weer een raadsel hoe zo'n gedetailleerd plan van aanpak voor de sociale vernieuwing in Leiden-Noord eigenlijk tot stand was geko men. „Maar alle lof voor dat mooie plan". P. Vonk (WD) gaf toe dat hem niet duidelijk was hoe de gelden verdeeld worden. „Het verschil tussen bestaande budgetten en sociale vernieu wingsgelden? Dat is allemaal heel technische en ingewikkeld, ook voor mij, zo moet ik beken nen," Wijkgroeplid Bram Groe- neweg hierop: „Als u het al niet weet, hoe moeten wij het dan weten?". En daar kwam het verhaaltje weer. Dat onder sociale ver nieuwing veel posten vallen waarvoor ook voor de uitvin ding van de term al geld werd uitgetrokken, dat er ruim 15 miljoen gulden aan besteed wordt voor de hele stad. Dat er nu wat extra geld - volgend jaar drie ton - door drie sociale ver- nieuwingswijken aan speciale dingen naar eigen keuze be steed mag worden. En dat in spraak in drie ton op 15 miljoen wat weinig is. En hoe speciaal is trouwens speciaal? Die speciale dingen waren vroeger toch ge woon? Vroeger had je toch ook al club- en buurthuiswerk? Op zulk soort vragen was het Groen Links-raadslid Edith van Mid delkoop ook gekomen. „Die he le discussie moet nog gevoerd worden. Ik neem het heel seri eus". En anderen waren het met haar eens. Voorzitter Roos stelde aan het eind van de avond de ham vraag. Wat is het perspectief van de sociale vernieuwing? Ook daarop kon men geen antwoord geven. „We moeten binnen be staande budgetten blijven en we weten het nog niet." Wet houder Koek: „Ja, we moeten u ook geen sigaar uit eigen doos presenteren door stedelijke budgetten over te hevelen naar de wijken. Het is een vraag voor het college. Het blijft altijd een geldprobleem". De meeste wijkgroepleden hielden gisteravond hun mond en luisterden naar de raads commissie. Van wie ze niet veel wijzer werden. En 'Ome' Joop Vervoorn? Die werd gaandeweg minder aardig. "We merken niets van versoepelde regels. We wachten al jaren op die twee verkeersdrempeltjes". AGENDA VRIJDAG 1 NOVEMBER Katwijk Afscheidsreceptie van Mevr. H.O. van der Jagt, directeur stichting VW Noordwijk Pro- rqotie in 'Het Hof van Holland', van 17.30 tot 19.00 uur. Leiden Lezing door dhr. Steenhuis, 'De profeet Ezechiël en de eindtijd' (Ez. 9-33) in de Streekschool, Lammen- schanspark 1, aanvang 20.00 ZATERDAG 2 NOVEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start bij het VW, Sta tionsplein, tussen 9.00 en 13.00 uur. Postzegel door I.V. Phi latei ica in de kantine van het Visser 't Hooft Lyceum, Kagerstraat 1, van 10.00 tot 16.30 uur. Beren-boekendag in de Open bare bibliotheek Stevenshof met diverse aktiviteiten van 10.30 tot 15.30 uur. Afrika Feest door Stichting Boabab in het Volkshuis, Apo- thekersdijk 33/a, van 20.00 tot 01.00 uur. Najaarsconcert door Ex Animo olv Wim de Ru, 'Stabat Mater' Haydn, 'Requiem' Mozart, Hartebrugkerk, Haarlemmer straat, aanvang 20.30 uur. VRIJE TUD LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Hilde Jansen is trots. Afgelopen vrijdag mocht de coördinator van het Leids Volkshuis haar 1500ste cursist begroeten: het echtpaar Smit, dat zich die dag inschreef voor één van de 80 cursussen in het Volkshuis. Dit aantal is het hoogste aantal aanmeldingen dat het cursus- en activiteitencentrum ooit in één seizoen heeft gehad. Met 1500 cursisten, 80 verschillende cursussen, 70 docenten en 5 medewerkers zit het Volkshuis aan de grens van haar capaci teit. De enorme belangstelling is volgens Jansen te danken aan de uitbreiding van het cursus aanbod en de andere aanpak van benadering van potentiële cursisten. Voor het eerst is er dit jaar geen programmaboekje sa mengesteld met cursussen. De medewerkers kozen, mede door geldgebrek, voor een eenvoudi ge folder die grootschalig werd verspreid onder oud-cursisten, instanties als bibliotheek, stad huis en sociale dienst en huis- aan-huis in een groot gedeelte van Leiden. „Dit blijkt een goede zet te zijn geweest", vertelt Hilde Jan sen. TJieuwe cursussen als Itali aans, Nederlandse literatuur, Rembrandt, psychologie en de natuurcursus vinden gretig af trek. Maar er blijven cursussen die door gebrek aan belangstel ling zijn afgelast. Sieraden ma ken, druktechnieken en de cur sus 'Lees beter, lees sneller' voor ouderen moesten het af leggen tegen populairdere com puterles, taalonderricht en de creatieve vakken. Een zeer ge wilde is de cursus keramiek- /pottenbakken. Afwijzen Jansen verwacht in januari nog eens 500 nieuwe cursisten, als het tweede deel van het seizoen ingaat. „Maar", benadrukt ze, „Vol is vol, we moeten dus ook weieens mensen afwijzen. Meer dan 15 personen in een groep gaat niet. Bovendien biedt ook het gebouw dat we tot onze be schikking hebben niet voldoen de ruimte om eindeloos nieuwe cursussen te beginnen en deel nemers aan te trekken. Er zijn dus grenzen." Jansen grijpt de gelegenheid aan om te wijzen op perso neelsgebrek. Vijf vaste krachten is erg weinig, zo meent ze. „Af en toe lopen we hier echt met wallen op het gezicht rond. Ei genlijk is het belachelijk dat wij maar één parttime administra tieve kracht hebben. Dit is al vijf jaar veel te weinig. Het stedelijk centrum voor vorming en ont wikkeling wordt vaak geschaard onder de buurt- en clubhuizen. Onze positie is dus vrij ondui delijk. De gemeente heeft nooit enig beleid voor ons gemaakt, vandaar dat het moeilijk te zeg gen is op basis waarvan je het aantal medewerkers baseert. We krijgen er alleen een mede werker bij als we met nieuwe cursussen komen. Dit was dit jaar het geval met het Emanci patorisch Vrouwenwerk, een reeks van cursussen speciaal voor vrouwen." Somber is Jan sen .evenwel niet. „We zijn een enthousiast team dat heel wat werk kan verzetten." Afrikaans feest Op 2 november houdt de Afri- ka-stichting Boabab vanaf 20.00 uur een Afrikaans feest in het Leids Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33A. De toegangskaar ten van 7,50 gulden kunnen worden gekocht bij boekhandel Manifest aan de Hooglandse Kerkgracht 4. Inlichtingen: 125691. Man steelt kleed uit stadsbouwhuis Een hoogpolig wollen kleed in het Stadsbouwhuis is gisteren meegenomen door een bezoe ker. Ambtenaren zagen een man omstreeks een uur lopen met het tapijtje onder zijn arm, maar dachten dat het schoon gemaakt moest worden. Het kleed was even daarvoor opge rold neergelegd bij een zij-in gang van het gebouw om plaats te maken voor een tentoonstel ling in de hal. PARUS/NOORDWUK PAUL DE VUEGER „Beslissingen om al dan niet nieuwe investeringen te plegen bij Estec hangen niet uitsluitend af van de hoogte van de Neder landse bijdrage aan het Euro pees ruimtevaartprogramma. Dat is niet de 'ESA-manier van denken'. Investeringen kunnen om technische en economische redenen in Noordwijk het best op zijn plaats zijn. En ESA kiest er dan echt niet voor in een an dere lidstaat een soort tweede mini-Estec te gaan bouwen." Zo reageert directie-secretaris R. Veldhuyzen van Estec op de jongste berichten dat ESA zou overwegen de voorgenomen in vesteringen in Noordwijk terug te trekken als Nederland zijn bijdrage niet verhoogt. „Dat standpunt is ons niet bekend. De conclusie dat de investerin gen in Noordwijk op de tocht staan, kan ik dan ook niet delen. Anderzijds is het een feit dat de Nederlandse bijdrage relatief laag is." Veldhuyzen hoopt daarom dat de ministerraad zal besluiten de bijdrage te verho gen. „Dat zou voor Estec een steun in de rug zijn. Maar mocht Nederland anders be sluiten, wat ik niet verwacht, dan betekent dat nog niet dat daardoor automatisch investe ringen achterwege blijven." Een besluit in die ministerraad valt overigens waarschijnlijk nog deze week in verband met de Europese ministersconferentie over de ruimtevaart die op 18 en 19 november wordt gehou den. De uitlating dat ESA over weegt de voorgenomen investe ringen in Noordwijk terug te treldcen, is gedaan door direc teur Jean-Marie Luton van ESA tegenover een verslaggever van het ANP. Luton zegt de bijdrage van Nederland onvoldoende te vinden en volgens hem wordt ons land als gevolg daarvan op dit moment bevoordeeld. H We schrijven het einde van 1988. Het A-team is een populair TV-programma met een zekere mister T in de hoofdrol. Het energiebedrijf, dan nog EBR, lanceert een opmerkelijk initiatief. Er komt een energiebesparingsteam, kortweg E-team genaamd dat in Leiden en omliggende gemeenten de gebruikers moet helpen bij het omlaag brengen van de energiekosten. Ook in andere steden worden soortgelijke teams opgericht. Een aantal tot dan toe relatief langdurig werklozen wordt als teamleden aangetrokken en op 11 oktober 1989 gaat het project feestelijk van start. De toenmalige WD-wethouder Van der Nat en EBR-baas Haaijkens laten zich ongemakkelijk (zie foto) door Leiden voeren om het E-team maar een grotere naamsbekendheid te geven. De gemeente probeert door middel van grote posters in mupi's het publiek op de aanwezigheid van het E-team te wijzen. A-team Het team gaat alsvolgt te werk. Mensen die vragen of proble men hebben met bijvoorbeeld Het E-team is een stille dood gestorven. Vreselijk jammer. Hoe kon het zover komen dat zo'n aardig, milieu- en consumentvriendelijk projectje van de EWR het loodje moest leggen? En, komt er nu een reddingsplan?. Een reconstructie. de hoogte van hun energierekening, bel len ten einde raad met het E-team. De leden scheuren vervol gens in hun busje naar de desbetreffende wo ning. Daar krijgt de beller wat voorlichting en enige handige tips hoe hij of zij zuiniger met energie kan om springen. Als toegift verricht het team tegen een kleine vergoeding de doelgroep omvat immers minima, min derheden, minder-vali- den en ouderen ook nog wat klusjes. Het kitten van kieren of na den in muren, het aan brengen van brieven- busborstels en tochtstrips. Er wordt veel verwacht van dit initiatief. De voordelen zijn im mers groot. Vier werklozen min der kan nog gebagatelliseerd worden, maar de energie- en dus milieubesparingen zijn wel kom. Sociale vernieuwing in z'n puurste vorm, nog voordat de term was uitgevonden. Na zes weken blijkt dat er maar liefst 155 mensen hebben gereageerd en zijn 'geholpen'. Niemand twijfelt dan meer aan het suc ces, al laat teamleider Van der Hoek dan nog bescheiden we- Het E-team werd in '88 op feestelijke wijze geïntroduceerd. Toenmalig wethouder Van der Nat en directeur Haijkens per kameel door Leiden. Nu is het team een stille dood gestorven. •foto jan holvast ten: „Maar het heeft geen zin om nu al te verkondigen dat we over een jaar duizend klanten hebben. Dat moet je dan ook weer waarmaken". Enkele maanden later kon bij de half jaarlijkse tussenstand al het aantal van 516 worden ge noemd. E-team Vervolgens werd het stil rond het team. De wervende posters van het, inmiddels tot EWR ge fuseerde nutsbedrijf, prijkten al lang niet meer in de mupi's en tussenstanden bleven uit. Toch kwam het als een donderslag bij heldere hemel toen een voor lichter van de EWR drie weken geleden terloops liet weten dat het E-team was opgeheven. „Het is jammer, maar het is een consequentie van budgetwijzin- gingen", omschrijft W. Oost hout, vennootschapssecretaris van de EWR de simpele bezui niging. Volgens Oosthout liggen veran derende doelstellingen (zeg dus maar geld) aan de basis van het opheffen van het E-team: „In de afgelopen tijd zijn we begonnen met milieu-actieplannen be staande uit voorlichting en energiebesparing. Toen de twee jaar durende proef met het E- team afliep, moesten wij ons af vragen of het nog wel zinvol was om daarnaast een apart be sparingsteam te hebben", aldus Oosthout. Het is nog onzeker of de ge meente binnenkort kan begin nen met de werving van vijf nieuwe topambtenaren. Alleen PvdA en CDA vinden dat de speurtocht naar directeuren voor de nieuwe grote gemeen telijke diensten snel kan begin nen. WD, D66, SP en Groen Links hebben daar hun twijfels over, omdat nog niet duidelijk is uit welke directies die grote diensten gaan bestaan. Het college van B en W heeft een voorstel gemaakt, maar het is onzeker of de raad daarmee akkoord gaat. D66 en WD wil len dat dinsdag tijdens de ge meenteraadsvergadering niet alleen een besluit wordt geno men over de werving, maar ook over de vorming van de nieuwe diensten. Wethouder A. van Bochove van personeel zei gis teravond tijdens een ingelaste commissievergadering dat er nog wat voorbereidingen nodig zijn voordat de discussie in de raad kan losbarsten. Ook zou den verschillende ambtelijke di recties de politieke partijen nog willen bestoken met alternatie ve ideeën. Niet volgende week, maar in december kan de ge meenteraad hierover een beslis sing nemen, aldus Van Bocho ve. De werving van directeuren kan wel beginnen omdat wordt gezocht naar 'algemene mana gers' die diensten van verschil lende aard kunnen leiden. De wethouder benadrukte dat de topambtenaren zo snel moge lijk moeten worden aangesteld. MEDISCHE DIENSTEN f-team Ook voor de andere positieve aspecten van het E-team be staan alternatieven. De EWR beschikt over een eigen be- drijfsschool. Doe kost 4,5 ton maar levert wel banen op via leer-werkplaatsen voor jonge ren. Oosthout daarover: „Of ze vinden werk bij ons of ergens anders, maar honderd procent komt aan de slag. We doen dus wel degelijk aan werkgelegen heid." Blijft de praktische kant over. De klussen. „En dat, dat zien we niet als onze taak. Het E-team is een prima project geweest en dat het praktische gedeelte is weggevallen, dat is heel jam mer. Er is duidelijk een behoef te, dat ontkennen we ook niet. Misschien dat de gemeente in het kader van de sociale ver nieuwing iets kan doen. Dan willen we best helpen. Omge- vingsvakploegen? Wie weet", al dus Oosthout. En Oosthout lijkt zijn zin te krij gen. Het EWR hoeft niet meer naar haar klanten toe. „Wij hoe ven eigenlijk niet verder te kij ken dan naar de meter ".geeft hij toe. De Leidse raadsfractie van de PvdA heeft het verdwij nen van het E-team 'betreurd' (nou en) en Groen Links-wet houder De la Mar gaat toch eens bekijken of op een of an dere manier iets soortgelijks als het E-team kan worden voort gezet. Een reddingsoperatie? Het zou zeker de moeite van het proberen waard zijn. REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 161418 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter. Van Schie, Tan. Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C. v.d. Meer en H. Meyer. Stokroos 1. tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: M. van Schie, Rijnsburgerweg96, tel. 177100. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middel stegracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel. 120266. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely. Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Delver, tel. 156221. zo 8 uur tot 24 uur: E. Fogelberg, De Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Bénit, Hom, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur-, J. en R. Zaaijer, R.P. Geerlingspad 11. tel. 316008. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 765400. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Von dellaan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, Haagweg 60, tel318311 Waarnemingsregeling Homeopati- terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: U. Arndt en J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J. de Haan, Komnginnelaan 2. tel. 170605. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19. tel. 616352; zo: J Baars. R. Wagner- laan 63. tel. 612520. Jt, tel. 02522-10140. Wassenaar za: J. Stuyfzand, Kerkstraat 42, tel. 12460, zo: E. Op 't Land, Middelweg 21. tel. 13056. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. 120502, Apotheek Be ker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel. 174161, Apotheek Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): F Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens. Rijn en Schiekade 23. Leiden, tel. 120241 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S. Stibbe, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: 13.00 u Voorsc hoten/Wassenaar T. Sprey. Voorstraat 36. Voorschoten, tel. 071-612477. 59, tel: 120144; na 17.00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging "Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15