Leiden duinrell Leiden zoekt miljoenen voor cultuurplannen Alternatief plan voor Zijloever 'Het moet geen fabriek worden' Infotheek ging aan eigen groeistuipen ten onder Binnenplaats Lakenhal krijgt tijdelijke kap ONTDEK DUINRELL Heiwerk Wetstraat voor deel hervat Start van aanleg busbaan langs de Voorschoterweg Vrijdag 1 november 1991 13 NIEUWSLIJN Vechtpartij automobilisten Een vrachtwagenchauffeur wekte gistermiddag de woede van twee automobilisten in de Rooseveltstraat. Omstreeks twee uur was een 36-jarige man bezig een lange truck in te steken om zo bij dichtbij de laadput van Fasson te komen. Een passerende au tomobilist die daardoor niet verder kon rijden, vond dat dit te lang duurde. Na een scheldpartij over en weer stapte hij en een passagier uit. De vrachtwagenchaufeur werd geslagen en ge schopt en wist uiteindelijk te vluchten. De man hield aan de vechtpartij een paar kneuzingen over, een wond aan zijn scheenbeen en een wond in zijn hals. Tentoonstelling Liliane Fonds in AZL De reizende tentoonstelling 'De verborgen ramp' van het Liliane Fonds doet van 4 tot en met 29 november het AZL aan. Deze tentoonstelling geeft een indruk van de leefsituatie van gehandi capte kinderen in ontwikkelingslanden en laat zien hoe het Lilia ne Fonds medische en sociale revalidatie binnen hun bereik brengt. Het Liliane Fonds zet zich in voor kinderen die door hun handicap niet of nauwelijks deel uit kunnen maken van het maatschappelijk leven. De tentoonstelling die voorbeelden van de revalidatie van kinderen met verschillende handicaps toont, kan tijdens werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur worden bezichtigd. Inlichtingen bij de Patiëntenservice van het AZL. Er zijn nog miljoenen guldens nodig om de Leidse cul tuurplannen te kunnen uitvoeren. Dat geld is nodig om de stadsgehoorzaal meer allure te geven en een nieuwe vleugel bij stedelijk museum De Lakenhal te bouwen. De gemeente probeert bij verschillende instanties subsidies los te peuteren en sponsors te interesseren voor de ambi tieuze projecten. LEIDEN» JANET V Voor Rembrandt-tentoonstelling De Lakenhal krijgt een tijdelijke kap boven de binnenplaats en op het terreintje aan de Wedde- steeg komt een kunstwerk met bomen en stenen. De meerder heid van de gemeenteraad gaat akkoord met de plannen van het college die totaal vier ton kosten. Alleen WD en D66 twijfelen nog. Gisteravond deelden raadsleden van deze partijen tij dens een commissievergadering mee de prijs wel erg hoog te vinden. Dinsdag maken zij tij dens de raadsvergadering hun definitieve standpunt bekend. WD'er T. van der Nat bena drukte dat ambtenaren van de gemeente in elk geval wel over eenstemming moeten hebben met omwonenden van het ter rein aan de Weddesteeg. Boten verhuurder S. Veringa is bang dat hij zijn stelling met kano's nergens meer kwijt kan als de plannen doorgaan en bewoners van de huizen in de buurt wil len dat er een duidelijke af scheiding komt rond het plein tje. Gemeente-ambtenaar A. van der Ree verzekerde dat er snel goede oplossingen worden gevonden. „Als dat niet zo is dan moeten we de besluiten ze ker uitstellen", aldus Van der Nat. De glazen kap bij de Lakenhal is nodig voor de Rembrandt- tentoonstelling, die in decem ber begint. Ook het terrein aan de Weddesteeg is bedoeld als eerbetoon aan de schilder, die in een huis tegenover het plein tje ter wereld kwam. B en W willen volgend jaar een half miljoen gulden extra uit trekken voor nieuwe cultuur plannen. Als de raad akkoord gaat met dit voorstel, kan in 1992 begonnen worden met de opzet van een Centrum voor Beeldende Kunst en Vormge ving. In De Waag kunnen mo derne werken worden bekeken, gekocht en geleend. De Kunst uitleen wordt ondergebracht bij De Waag. Het extra geld wordt ook gebruikt voor uitbreiding van muziekconcerten in de Stadsgehoorzaal. Als de gemeente alle plannen wil uitvoeren die een paar jaar geleden in een cultuurnota wer den aangekondigd, zou niet een half miljoen maar ruim ander half miljoen op tafel moeten ko men. Cultuurwethouder H. Koek: „Het is duidelijk dat de hele operatie niet alleen met Leids geld kan worden gedra gen. We zijn dan ook hard op zoek naar verschillende manie ren om de benodigde miljoenen bij elkaar te krijgen. We hebben nog een lange weg te gaan. Dit college heeft besloten 6,5 ton uit te trekken voor de cultuur. En dat is al heel wat. In 1994 komt er weer een nieuw college, dat het cultuurbeleid misschien ook belangrijk vindt". Het Centrum voor Beeldende Kunst komt er in elk geval, be nadrukt Koek. Ze is ook opti mistisch over de bouw van de nieuwe vleugel bij De Lakenhal. „Maar ik weet niet of de feeste lijke opening nog in 1994 zal zijn." Het alternatieve plan voor Zijloever. In het midden de twee flatgebouwtjes, die het wijkje volgens de architect een gunstiger aanzien zullen dan de ene flat die de gemeente daar heeft gedacht. TEKENiNt Wijkcomité 'De Kooi' heeft gisteren een al ternatief plan voor de Zijloever gepresen teerd. In het ontwerp is meer groen opge nomen. Bovendien oogt de bebouwing minder 'massaal'. Het plan voldoet volgens het wijkcomité overigens aan alle voor waarden die de gemeente voor het gebied heeft gesteld. Het wijkcomité bracht het plan gisteren naar buiten tijdens een bijeenkomst van raadsleden met de wijkgroep sociale ver nieuwing in Leiden-Noord. De Delftse land schapsarchitecte E. Kolff gaf de raadsleden een toelichting bij haar uitgebreide verza meling tekeningen en foto's. „Ze zijn niet bedoeld om te zeggen: zo moet het, maar eerder: zo kan het ook", voegde B. Groene- weg van het wijkcomité 'De Kooi' aan haar uitleg toe. Drie weken terug presenteerde Kolff al een alternatief voor de bebouwing van het Gijzenij-terrein. Dat is nu opgenomen in haar plan voor het hele Zijloevergebied. Op de nog braakliggende zandvlakte heeft Kolff niet zoals de gemeente de bouw van één groot flatgebouw in gedachten. Zij schetste twee gebouwen, waardoor ook het opvangen van wind en het invallen van schaduw gunstiger zijn dan in de oude plannen. Ook de materialen waaruit de flats moeten bestaan zijn bij Kolff van andere aard dan bij de flat die de gemeentelijke Aan de plaatsing van bomen is in hele te kening veel aandacht besteed. Met name het plaatsen van geboomte als een coulisse krijgt een belangrijke plaats in het geheel. Uitgangspunt is niet de relatie tussen De Kooi en de stad, maar de relatie van De Kooi met het water en de natuur. Daarmee sluit Kolff aan bij het Groenstructuurplan van de gemeente. Volgens B. Groeneweg voldoet het plan aan de oude uitgangspunten van de ge meente. De raadscommissie spreekt vol gende week over de Zijloever. Alleen originele werkstukken op Artistieke handen in de Pieterskerk SPETTEREND FAMILIEBUFFET op zondagmiddag: Vanaf 14.00 uur gratis zwemmen in het unieke tropische TIKIBAD met peuterbad, whirl pool, binnen-zonneweide en waterglijbanen. Om 17.30 uur FAMILIEBUFFET in de SCHAAPSKOOI met onbeperkt smullen van warm/ koud buhet. Peuters tot 4 jaar gratis, kinderen tot 12 jaar 28,-, volwassenen 38,-. Duinrell Wassenaar ook voor gezellige steengrill- en ski-arr feestavonden, bruiloften, personeelsparty's en vergaderingen. daar kikker je van op! Reserveringen en info: 01751-40186 LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Gehaakte pannelappen en ge breide truitjes zullen de bezoe kers zondag in de Pieterskerk niet tegenkomen. Ook gipswerk komt er niet in. Wie dat wil ten toonstellen, kan beter naar de plaatselijke fancy-fair of rom melmarkt in het buurthuis gaan. De organisatie van de amateurbeurs 'Artistieke han den' laat alleen oorspronkelijk werk toe. Wie gefascineerd raakt door de levensechte trekken van een handgemaakte pop, verliefd wordt op een origineel stukje keramiek of gewoon nieuwsgie rig is naar de bedrevenheid van amateurkunstenaars, kan zon- dag.3 november zijn hart opha len. De Pieterskerk staat die dag geheel in het teken van de ma nifestatie 'Artistieke handen'. Zo'n 200 deelnemers krijgen de mogelijkheid de creaties van hun 'gouden handen' te laten zien en erkenning van het grote publiek te krijgen. Onder meer worden allerlei soorten schilderijen, keramiek, aquarellen, houtsnijwerk en kal ligrafieën geëxposeerd, maar Bezoekers van 'Artistieke Handen' tijdens een vorige aflevering deze amateur-kunstbeurs. ook gemeente- en familiewa pens, patchwork, wenskaarten en sieraden. Een optelsom leert Anneke Claassen, een van de organisatoren, dat in totaal 109 verschillende hobbies worden tentoongesteld. De deelnemers kunnen hun creatieve uitingen overigens niet alleen exposeren, maar ook verkopen. Deze finan ciële injecte vormt voor de kun stenaar, die soms niet onder FOTO HENK BOUWMAN doet voor een professional, een stimulans om zijn hobby te blij ven uitoefenen. De tweekoppige organisatie man en vrouw Claassen ver wacht dat er weer enkele dui zenden mensen op de manifes tatie zullen afkomen. Met Pasen bezochten 4000 mensen de amateurkunstbeurs. „Het hoge niveau waarop de diverse kunstbeoefenaars werken, is één van de redenen veel bezoekers naar de beurs komen. Daarnaast is de gezel ligheid heel belangrijk." De kwaliteit van de getoonde werkstukken is volgens Claas sen mede te danken aan de strenge selectie op originaliteit. De werkstukken moeten in elk geval uniek zijn in hun soort en van eigen hand komen. „Een meneer uit België die beeldjes van foetussen hakt uit griotten dat zijn mamerachtige keien kan dus zeker rekenen op een plaatsje op de beurs. Maar zodra iemand met een gebreid poppetje komt aanzetten, is hij bij ons echt aan het verkeerde adres. We gaan geen fabriekje spelen." Voor het achtste jaar doet de organisatie Leiden aan. Het is overigens een van de acht ste den waar 'Artistieke handen' worden georganiseerd. „Voor het publiek is het leuk om te zien wat mensen zoal maken, en voor de kunstbeoefenaar is de beurs uitermate geschikt om eens los te komen van het eigen kringetje waarin hun werkstuk ken doorgaans terechtkomen", aldus Anneke Claassen. kelde de politie in en de ge meentelijke bouw- en woning toezicht. Die verbood het be drijf maandag door te gaan met het heien van betonnen palen. Een dag later werden alle hei werkzaamheden stopgezet om dat woningen van de Rhijn- zichtstraat ook schade opliepen door het slaan van stalen bui- LEIDEN» JANET VAN DUK Articon kan doorgaan met het heien van stalen palen bij de De Wetstraat en de Rhijn- zichtstraat. Betonnen palen mogen echter de grond niet meer in. Onderzoeksbureau Fu- gro controleert de werkzaamhe den om te voorkomen dat nog meer schade ontstaat aan de woningen. Trillingsmetingen van het Leidschendamse bureau heb ben gisteren uitgewezen dat de overlast niet buitensporig is. Naar aanleiding van de uitslag van het onderzoek heeft advo caat G. Veldhuis besloten het kort geding af te blazen, dat maandag zou dienen bij de Haagse rechtbank. Namens de bewoners wilde de advocaat de president van de rechtbank vra gen de werkzaamheden defini tief stop te zetten. „Het onder zoek geeft aan dat de overlast binnen de normen blijft en daar moet ik voorlopig maar vanuit gaan. Er worden nu in elk geval voorzorgsmaatregelen geno men", aldus Veldhuis. Articon is al enige tijd bezig met werkzaamheden voor de verbreding van de spoorbaan. Bewoner J. Dissevelt van de De Wetstraat ontdekte in het week einde dat grote schade aan zijn woning was ontstaan. Hij scha- Articon, onderdeel van de Ne derlandse Spoorwegen, schakel de in overleg met de gemeente het bureau Fugro in. Gisteren werden meters bevestigd aan de huizen om te kijken hoe groot de overlast is als stalen palen de grond in gaan. De normen wer den niet overschreden. Dissevelt vermoedt dat eerder deze week de heimachines met grotere kracht de palen de grond in sloegen. „Maar dat is natuurlijk niet te bewijzen. In elk geval schoten de scheuren de muren van de huizen in en dat is natuurlijk toch raar. Maar het gaat nu redelijk en als Fugro de zaak blijft controleren, zal het wel goed gaan." De Socialistiese Partij stuurde gisteren een brief naar wethou der T. van Rij van ruimtelijke ordening, waarin werd gevraagd 'alle mogelijkheden aan te wen den om schade aan woningen te voorkomen'. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De bomen leken tot in de hemel te groeien voor voor het Leidse automatiseringshuis Infotheek. Het bedrijf dat in 1981 in de slaapkamer van directeur Wim van Leenen het licht zag, groei de in de loop der jaren uit tot een computerondememing van formaat. Het ene succes volgde op het andere, omzetten ver dubbelden, winsten stegen, nieuwe vestigingen schoten als paddestoelen uit de grond, overnames volgden elkaar in snel tempo op. Infotheek werd vrijwel synoniem met het be grip 'groei'. Maar zo razendsnel als het bedrijf expandeerde, zo plotseling viel deze week het doek voor de onderneming. In fotheek zit aan de grond. De di rectie heeft uitstel van betaling „Öm te groeien heb je geld nodig en goed management. Geld hebben we nu, sinds we aan de beurs zijn genoteerd. En inmiddels heb ik het zelfver trouwen gekregen dat ik een zo grote onderneming kan leiden", zei directeur Van Leenen in no vember 1990. De Infotheek is niet zo heel uniek. Wij maken misschien alleen minder fouten dan anderen." In 1986 de omzet van het bedrijf was sinds 1981 verdub beld sprak Van Leenen de volgende verwachting uit: „Als ik de moed, het geld en de tijd had, dan zou ik met dit bedrijf een omzet van een miljard gul- De voorspelling v< nooit uitgekomen. den kunnen realiseren." Dat heeft hij nooit waargemaakt. Vorig jaar dook het bedrijf vol komen onverwacht in de rode cijfers en luidde de directie de noodklok. Het ingedutte manage- mentsteam rechtte de ruggen, crisis-managers kwamen de di rectie versterken, bij de verlies gevende buitenlandse onderne mingen werd orde op zaken ge- directeur Van Leenen dat de Infotheek naar e steld. Maar het mocht niet meer baten: Infotheek kwam de ge voelige klap niet te boven. Wat het bedrijf nodig had, was een kapitaalkrachtige partner. Die bleek onvindbaar. Gegadigden, onder meer VRG, trokken zich op het laatste moment terug. Ze hadden er geen vertrouwen in. De reus Infotheek met 700 werknemers in dienst, was ooit een piepklein eenmansbedrijfje. De Leidenaar Van Leenen be gon in 1981 samen met zijn vrouw met de verkoop van computers. De slaapkamer werd als bedrijfsruimte inge richt. Van Leenen was systeem analist, zijn studie wiskunde maakt hij nooit af. Begin 1982 huurde Van Leenen een kantoorruimte van honderd vierkante meter aan de Overrijn, in 1986 besloeg zijn kantoor het twintigvoudige en in juni 1988 betrok het bedrijf een modem kantoorpand in de Leeuwenhoek. De omzet ver dubbelde inmiddels elk jaar, het aantal werknemers was geste gen naar meer dan 100 en de vierde vestiging werd geopend. Het bedrijf groeide als kool. Na jarenlange jubelberichten en optimistische jaarverlagen, werd het eind 1990 plotseling stil rond Infotheek. Het bedrijf stelde eind november vorig jaar de winstverwachting voor 1990 naar beneden bij. Oorzaak van de tegenvallers: overname van buitenlandse bedrijven en con currentiedruk. Meer wilde het bedrijf er niet over kwijt. Dit voorjaar kwam er een summier persbericht naar bui ten: Infotheek bleek een ramp jaar achter de rug te hebben. Van 18 miljoen winst kelderde het bedrijfsresultaat naar een verlies van 10 miljoen gulden. De ongebreidelde kooplust in het-buitenland bleek een fiasco. Van Leenen had zich verslikt in zijn buitenlandse avonturen. „Blunders waarvan ik heb ge leerd", zo zei hij eind mei. Ook hoge rentelasten speel den Infotheek parten. Met kre diet was de snelle groei van het bedrijf gefinancierd, waardoor het diep in de schulden kwam te zitten. De jaarrekening over 1990 werd wegens 'tekortko mingen in de administratie' niet goedgekeurd door accountants. Dit jaar kwamen daar de slechte verkoopresultaten van computers in eigen land bij. Grote voorraden onverkoopbare pc's in magazijnen kostten Info theek veel geld. Het bedrijf zat dringend verlegen om de ver sterking van het eigen vermo gen, de banken hadden de geld kraan dichtgedraaid. Gezocht werd naar een sterke partner, maar die kon niet over de streep worden gehaald. Een krachtig reddingsplan ontbrak. Op dit moment zijn er op nieuw besprekingen gaande met onbekende kopers. Van Leenen zit thuis, in afwachting van wat er komen gaat. Hem is een spreekverbod opgelegd. „Ik ben niet de woordvoerder maar slechts een van de aandeelhou ders van Infotheek. Verder heb ik er niets meer mee te maken." Tot diep in de nacht brandt er een lichtje in het Infotheek-ge- bouw aan de Einsteinweg. Daar wordt koortsachtig overleg ge voerd over de laatste reddings kansen. De nieuwe bewindvoer ders, mr. F. Tiethoff en mr. J. Rosenberg, Polak verlaten het pand alleen om even snel er gens een warme hap naar bin nen te werken. Bestuurders van de diensten bond FNV weten ook niet wat zich achter de gesloten deuren afspeelt. „Het is volstrekt ondui delijk. We moeten afwachten of nog iets te redden valt." De het eens zo Met de aanleg van een busbaan langs de Voorschoterweg tussen Brahmslaan en Churchilllaan wordt week een begin gemaakt. De busbaan komt te liggen aan de kant van de rioolwaterzuivering. Om ruimte te scheppen voor de baan schuift het weggedeelte voor het autoverkeer gedeeltelijk over de huidige middenberm. De aanleg van de busbaan kost 800.000 gulden In '92 moet het project zijn voltooid. Behalve dat de bus op de Voorschoterweg vrij baan krijgt, wordt ook een voorkeursregeling toegepast bij de ver keerslichten bij de Churchilllaan. Voor de komende vier jaar heeft de provincie 6,5 miljoen uitge trokken voor de realisering van dit soort projecten. Doel er van is door de rijtijd van de bus te verminderen, het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. EN, HEB IE LEKKER GESLAPEN op m'n Cascade waterbed?" ÊL J "jawel! Direkt heerlijk ontspan i en komfortabel I de gewonem G4Si het slapen op wal ALPHEN A/D RIJN, De Koffer, Hoofdstraat 131-133. KATWIJK AAN ZEE, Baalbergen, Ambachtsweg 19. Haasnoot, Princestraat 40 LEIDEN, V.d. Klugt, Haarlemmerstraat 256. LEIDERDORP, Wooncentrum Stoutenbeek, Meubelplein 1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13