Rtv show Crème de la crème bij doop van Power FM Che Party power Drieluik schildert startende ondernemer De gewone saaiheid Steekproeven bij A-status Van EO/VPRO Vrijdag 1 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: AART KOK In de leeftijdsgroep van 12 tot 25 jarigen bestaat een grote behoefte aan top 40 en disco dance-muziek. De na tionale popzender Radio 3 voorziet slechts ten dele in de ze behoefte. Maar, opgelet: vanaf nu wordt 24 uur per et maal en zeven dagen per week het gat in uw muzikale verlan gens gedicht en is het afgelo pen met het kwakkelen. Nu is er Power FM, het nieuwe commerciële radiostation van Jeroen Soer, voor een jong en trendgevoelig publiek. Met naast uiteraard heel veel mu ziek ook spectaculaire promo ties - met riante prijzen in de vorm van kaartjes voor popcon certen in onder andere Tokyo, Los Angeles en Rio de Janeiro - en spraakmakend popnieuws. De officiële lancering van Power FM vond woensdag zeer uit bundig plaats in de Amster damse discotheek RoXY, onder het motto 'You've got the power to party'. Het feestgewoel begint al op de aanlegsteiger tegenover het Centraal Station. Want omdat je in de buurt van de RoXY onmo gelijk je auto kwijt kunt was er, heel sjiek, voor gereserveerde parkeerplaatsen gezorgd, van waar de gasten per rondvaart boot en watertaxi vervoerd wer den naar de discotheek waar het allemaal gebeuren ging. Grote spandoeken op de aan legsteiger en aan boord char mante gastvrouwen in zwart met fluorescerend roze - de kleuren van Power FM. Het is een gezellig tochtje door de Amsterdamse grachten en de stemming zit er meteen al aar dig in. Marco Borsato staat op gewekt grijnzend op de voor plecht. Erik de Zwart wrijft zich vergenoegd in de handen en meldt dat hij 'er klaar voor is' en een Hilversumse plugger legt op luide toon de aantrekkelijkheid van zijn beroep uit: „De hele dag een beetje rondrijden, een beetje flierefluiten." Rode loper Bij de RoXY ligt de rode loper uit. Als we van boord gaan wor den we verblind door de felle lichten van de cameraploeg van Gert-Jan Dröge, die al vroeg aanwezig is om de crème de la crème van de vaderlandse ar tiesten, producers, radiomen sen en platenbonzen snedige vragen te stellen voor zijn succes-program ma Glamourland. In de hal heerst een ware pers-invasie: televisie, radio en bijna alle bladen die ons land rijk is zijn er. Elke keer als er een nieuwe boot arriveert ontstaat er een soort veldslag. Fotografen en came ramannen duwen el kaar opzij. „Daar heb je Martijn Krabbé, oe hoe Martijn, kijk even in de camera, ja, dank je - Robert ten Brink, graag even op de foto met de hostesses..." De schrijvende pers is elkaar behulpzaam. „Wie is dat in Gods naam?" „Tom Mul der." „O ja. En die?" „Hans Vermeulen." „En wie is dat meisje? „O, dat is gewoon een van de Hilver sumse dellen." Gert-Jan Dröge walst er vrolijk tussendoor en tjes en lippenstiften uit hand tasjes worden opgediept, want je weet maar nooit... Er wordt roze champagne ge serveerd die gifgroen lijkt in het black-light van de RoXY, dat er ook voor zorgt dat de bij wijze van promotie in grote hoeveel heden uitgedeelde Marlboro si garetten er uitzien alsof ze be smet zijn met een akelig virus. Dan arriveert de laatste boot, nog meer bekende gezichten, muziek, nog meer champagne en het feest kan beginnen. Glitter-rokjes Het verzoek om in 'party-outfit' te ver schijnen, is door de meesten zeer seri eus genomen. Veel ultra korte glitter- rokjes, zijden maat pakken, valse haar stukjes, torenhoge naaldhakken en een waterval aan glim- sieraden. Nfet in party-outfit is Rein out Oerlemans, Ar- nie Alberts uit Góe de Tijden, Slechte Tijden. Waarom is hij vanavond hier? „Ik ben benieuwd wat Power FM gaat worden, ik vind het een goed initiatief, heel leuk. En ik vind de RoXY leuk, ik kom hier vaak." Mag dat in de krant, of ben je bang dat je dan te vaak be sprongen wordt door fans? Het mag in de krant. Dus Amie-fans: naar de RoXY! Het Wereldje PANDA DE L'ISLE Jeroen Soer, de oprichter van Power FM. FOTO FRANK FAHRNER iedereen maakt eerbiedig plaats En hoe zit dat nu met Nada van voor hem. Om hem heen wordt Nie, hebben jullie een verhou- opgewonden gefluisterd: „Kijk, ding? „Met Nada van Nie? hij is er, van Glamourland weet Neeeeeeeeee." Gerard Joling - je wel." Waarop haastig spiegel- 'Een schat van een jongen' vol gens Gert-Jan Dröge - weet zelf eigenlijk niet precies waarom hij er vanavond is: „Ik zat in Aalsmeer, daar lag een uitnodi ging. Toen ben ik maar even gaan kijken." Tom Mulder vindt het een 'wereldfeest'. „Ik ben hier natuurlijk ook vanwege Jeroen Soer. We hebben een ou de Radio-10 band, dus ik ben wel benieuwd hoe het nu met Power FM gaat, al heb ik er niets meer mee te maken." Prima initiatief Jan Haasbroek, die me en pas sant tientjeslid van de VPRO probeert te maken, vindt het feest bijzonder leuk en Power FM een prima initiatief: „Ze brengen muziek die in Hilver sum veel te weinig gedraaid wordt. Wij doen er bij de VPRO óók wat aan, maar ja, we heb ben maar één dag." Ex-Dolly Dot en ex van Peter Jan Rens Angela Groothuizen is 'per on geluk' aanwezig: „Ik had ge hoord dat hier een bandje speelde en ik wilde nog wel wat muziek horen. Maar ik had geen idee dat dit er was, ik ga ook meteen weer weg. Dit zijn mij te veel mensen op één plek." Voor ze weg rent wil ze nog wel even kwijt dat ze Power FM een goed initiatief vindt: „Ik ben er altijd vóór dat er meer radiostations komen." Iedereen is het voor de verande ring prettig eens met elkaar: Po wer FM is.een uitstekend initia tief en dit is een buitengewoon geslaagd feest. Als ik me op een zeer laat uur naar de uitgang worstel wensen de twee por tiers, één met een dichtgeslagen oog, de ander met een rekver- band om zijn nek - „dat is niet van vanavond hoor" - me vrien delijk goede nacht. En per wa tertaxi vol Power FM-stickers word ik weer teruggebracht naar mijn auto, een CD rijker, cadeautje voor de gasten, met daarop niet één nummer dat mij bekend voorkomt. Maar eens naar Power FM luisteren dus. Al val ik hevig buiten de door hen aangesproken leef tijdsgroep. Frank Kramen de Droogstoppel van de kwiswereld. foto dukstra en de glitter. Misschien heeft de kijker wel behoefte aan iemand die zo gewoon is dat het ook de buurman had kunnen zijn. De vier kandidaten, die twee aan twee tegen elkaar in het strijdperk treden, lijken naar Kramers voorbeeld te zijn gese lecteerd. De meesten zijn de rust zelve en winnen of verlie zen maakt ze ogenschijnlijk niets uit. Voor Boggle geldt in ieder geval nog dat het spel be langrijker is dan de knikkers. In dat opzicht is het spel behoor lijk uniek geworden, want bij de meeste kwissen zijn de prijzen zodanig dat zelfs een vleesge worden bescheidenheid een hebberige mispunt wordt. Frank Kramer was toen hij zijn tv-debuut maakte KRO's nieu we troef, maar heeft de beza digdheid waarmee deze omroep destijds behept was nooit van zich af kunnen schudden. Bij de Frank Kramer-Show en de Se niorenshow bij voorbeeld was het ook nooit echt lachen, gie ren en brullen. Maar toen viel de flegmatieke presentator met het verkoper-voorkomen nog niet zo uit de toon. Maar sinds 'Hilversum' de strijd met de commerciële zender RTL 4 heeft aangebonden, moet alles nog flitsender, schitterender, balloriger en mallotiger. Kramer heeft zich daar niets van aange trokken en met hem de bespe lers van het eerste net, NCRV, KRO en AVRO. Zij zien klaarblij kelijk wel iets in dit belegen on derwijzerstype. Toch zal de presentatie van Boggle iets verder in het seizoen ook in handen komen van on bekende grootheden. Nu nog doet Kramer het alleen, maar het is de bedoeling dat NCRV en AVRO ook een presentator leveren. De NCRV heeft daar voor inmiddels Dodi Apeldoorn aangewezen, onder meer be kend van de kwis Einstein. De AVRO stuurt Radio 3-man Hans Schiffers op de Boggle-tour. Of beide in staat zullen zijn Kra mer qua degelijkheid maar ook qua saaiheid te evenaren valt nog te bezien. Misschien is Kra mer in zijn soort wel zo uniek dat hij gewoon op het scherm moet blijven. Alleen al om de herinnering aan die goede oude tijd levend te houden. De tijd waarin gewoon nog goed ge noeg was. 'Eigen baas' is optimistisch programma hilversum theo dersjant Nederlanders zijn niet ondernemend omdat ze bang zijn om te falen. Dat is - in het kort - de achterliggende filosofie van Ivo Niehe waardoor hij op het idee kwam voor de TROS een drieluik te maken over startende ondernemers. Doel van het programma is begin nende of toekomstige bazen te adviseren en moed in te pra ten. Drie op de vier opgezette bedrijven halen het tienjarig lustrum niet. Over deze - mislukte - onder nemers gaat Eigen Baas zeker niet. Het resterende - geslaagde - kwart staat vanaf vanavond drie weken lang in de schijn werpers. Vanavond met Ed Wijnker uit Hoom, Tineke Jo hannes uit Maarsbergen en Bram Mey uit Amstelveen. „In Nederland zit minder dan in elk ander westers land inge bakken dat je voor jezelf moet beginnen", aldus Ivo Niehe over zijn nieuwe programma. „Maar als je op zoek gaat naar mensen die het wel hebben gedaan, ont dek je soms wonderlijke men sen." Deze wonderlijke starten de ondernemers staan centraal in de drie afleveringen van Ei gen Baas. Na gefilmde portret ten interviewt Niehe de 'eigen bazen' in de studio. Doel: laten zien dat 'het' kan. Het ministe rie van economische zaken zorgde daarbij voor de nodige financiële steun om het pro gramma mogelijk te maken. Er was immers, aldus Niehe, nog wat geld over uit het potje voor de actie 'Onderneem het'. Geluid In de eerste aflevering wordt de Hoornaar Ed Wijnker geportret teerd. De ex-timmerman en ex- geluidstechnicus van de Dizzy Mans Band vond het geluid van de popgroep zo bedroevend, dat hij zijn eigen geluidsboxen begon te bouwen. Inmiddels ex porteert hij zijn computerge stuurde geluidssystemen zelfs naar Japan. De apparatuur de Hoornaar wordt voorts ge bruikt bij concerten van IT donna, Sting, Prince, Bon Jovi en Vangelis. Zij handelsmerk: blauwe geluidsboxen. Wie tij dens een popconcert deze blau we kasten ziet staan, weet dat het materiaal uit Hoom afkom stig is. Slechts voor de geluids installatie van het Turkse parle ment vervaardigde Wijnker voor één keer rode apparatuur. Vanavond ook het verhaal van Tineke Johannes uit Maars bergen. In een tv-programma zag zij de problemen die dikke re vrouwen hebben met het ko pen van kleren. Inmiddels bezit zij 26 winkels voor 'een maatje groteri. In tweeëneenhalve week tijd schafte zij zich maar liefst elf nieuwe zaken aan „om de concurrentie voor te blijven". En dan te bedenken dat Johan nes zelf nog nooit achter een naaimachine heeft gezeten. Het derde portret gaat over de bloemist Bram Mey uit Amstel veen. Hij verhaalt van de vele problemen en tegenslagen die hij moest overwinnen alvorens zijn zaak begon te lopen. LUISTER JE RIJK! WIN IEDERE DAG 3X250 GULDEN! Omdat een aanzien lijk deel van de be schikbare televisie zendtijd wordt gevuld met spelletjes en kwisjes, komt de ze categorie ook in deze ru briek regelmatig terug. De meeste spelletjes zijn van het kleuterschool-niveau of wor den abominabel gepresen teerd, slechts een enkele springt er wat moeilijkheids graad en presentatie betreft bovenuit Boggle is echter een verhaal apart. Het is een niet al te eenvoudig woordspel dat jammer genoeg niet de presen tatie krijgt die het verdient Met ex-voetballer en ex-onder wijzer Frank Kramer is zo op het oog weinig mis. Een niet onknappe verschijning en daar bij ook nog vréselijk sympa thiek. De ideale schoonzoon, dat wel, maar o zo saai. Nooit valt Kramer uit zijn rol en nooit maakt hij een 'Brandstederiaan- se' uitglijer. Alle afleveringen, en dat zijn er momenteel zes per week, verlopen zonder verras singen, zonder incidenten, zon der schaterbuien, zonder wan klank. Ze verlopen gewoon. Als gewoon nog niet bestond, zou Frank Kramer het hebben uitgevonden. Hij heeft 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' tot levensbeschouwing verheven en wijkt daar geen duimbreed van af. Het resultaat is zes keer per week een half uurtje vijftiger jaren televisie. Niet al te veel toeters en bellen, netjes de zinnen afmaken, spor tiviteit en eerlijkheid staan voorop. Als Boggle het enige spelletjes op tv was, zou niemand het ver schil opvallen. Maar vergeleken met Prijzenslag, Lingo, Rons Honeymoonshow en dergelijke is Boggle of liever gezegd Frank Kramer de Droogstoppel van de kwiswereld. Toch weet hij zich als een rots in de branding staande te houden tussen al het verbale kwisgeweld, de glamour CLOSE UP De VPRO en de EO moeten meewerken aan een steekproef uit hun ledenbestand op het moment dat deze omroepen de A-status aanvragen. Dat heeft het Commissariaat voor de Media besloten. Beide omroepen worden nog deze week op de hoogte gesteld van de steekproef-procedure. Vol gens een woordvoerster van het commissariaat moeten EO en VPRO op het moment dat ze de A- status aanvragen een computeruitdraai van hun ledenbestand op papier en op computertape aan het commissariaat overhandigen. De leden moe ten genummerd worden. Vervolgens zal het com missariaat aangeven welke nummers meetellen in een steekproef van de personen. Het commis sariaat zal deze steekproef controleren. Zo wordt bekeken of de leden zestien jaar of ouder zijn, of er geen dubbele leden tussen zitten en of de le den in Nederland woonachtig zijn. Voorts moe ten omroepen met een accountantsverklaring ko men waarin staat dat de in de lijst opgenomen le den ook werkelijk hun lidmaatschapsgeld hebben voldaan. Met de uitslag van de steekproef gaat het commissariaat naar het Centraal Bureau voor de Statistiek om te laten uitrekenen welke gevol gen de steekproef heeft voor het totale ledenbe stand van deze omroepen. Het is de eerste keer dat het commissariaat zelf de controle van het le denbestand van een omroep .ter hand neemt. Als blijkt dat deze werkwijze vpldoet, wil het com missariaat ook in de toekomst op deze manier de ledentellingen controleren. STRIPS BOES HEINZ BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10