Buitenland Scheepskonvooi haalt Dubrovnik Conferentie over immigratie in teken van de solidariteit Moskou wil steun EG bij aanleg TGV naar Westen Palestijnen slaags met Palestijnen Sfeer stroef, maar niet onvriendelijk VS: Iran maakt met hulp China kernwapens Oppositie woedend over nieuwe regering Zaïre Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: JAN KUNCE United Press International (UPI). DE VS HERVATTEN de militaire hulp aan Jordanië. Beide landen tekenden vanmor gen een overeenkomst ter waarde van 22 miljoen dollar Zeven maanden geleden schortte het Amerikaanse Congres de hulp aan Jordanië op als straf voor de steun aan Irak tijdens de Golfoorlog NIEUWSLIJN Kernwapens Oekraïne vernietigd Rusland en de Oekraïne zijn het er gisteren over eens geworden dat de kernwapens in de Oekraïne worden vernietigd. De Oek raïne liet onlangs weten dat het op zijn weg naar verregaande autonomie een volledig kemwapenvrije republiek wil worden. Na die aankondiging heeft Rusland nog overwogen enige tijd de Oekraïnse kernwapens naar zijn grondgebied te verplaatsen. 'Geen tanks naar Israël gesmokkeld' De in Duitsland ontdekte geheime scheepslading militair mate rieel voor Israël bevatte defensie- en transportvoertuigen, maar geen tanks. Dat heeft het Duitse ministerie van defensie in Bonn gisteren bekendgemaakt. De wapenleverantie was het werk van de Duitse geheime dienst BND, die een vriendendienst wilde bewijzen aan haar Israëlische collega's van de Mossad. De leve rantie, die tot stand zou zijn gekomen zonder medeweten van de Duitse regering of de leiding van de BND, bestond volgens het ministerie uit twintig transportwagens en verplaatsbare trap pen voor lanceerinstallaties van raketten. Amnesty wil onderzoek Oost-Timor Amnesty International heeft gisteren bij de Indonesische autori teiten aangedrongen op een direct en onpartijdig onderzoek naar de omstandigheden waaronder maandag bij een inval door Indonesische veiligheidstroepen in een kerk op Dili in Oost-Ti- mor twee personen de dood vonden. De organisatie vreest ook dat achttien andere personen die bij de inval werden gearres teerd, slecht worden behandeld of worden gemarteld. Bij de groep die in de kerk van Motael op Dili was gevlucht ging het om jonge mensen die bang waren voor represailles van de Indo nesische veiligheidstroepen wegens hun politieke activiteit. Diarree eist tol in Bangladesh Een diarree-epidemie in het door overstromingen getroffen noorden van Bangladesh heeft de afgelopen twee maanden ze ker 2237 levens geëist. Minister van volksgezondheid Chowdhu- ry Kamal Ibne Yusuf zei gisteren dat meer dan 163.000 mensen in 30 districten door de epidemie zijn getroffen. De diarree wordt veroorzaakt door een combinatie van gebrek aan voedsel en besmet water. Akkoord bereikt in aidsschandaal De Franse regering en verzekeringsmaatschappijen zijn het eens geworden over de schadevergoeding aan mensen die in Frank rijk na 1980 en vóór 1990 door bloedtransfusies met aids zijn be smet. Ongeveer 4500 mensen krijgen de vergoeding. De besmet ting met aids via bloed waarvan de centrale bloedbank wist dat het was geïnfecteerd, heeft in Frankrijk geleid tot politieke rel. De voormalige directeur van het nationale centrum voor bloed transfusies is inmiddels gearresteerd wegens „verkoop van gifti ge produkten". Canadees vliegtuig verongelukt In het hoge noorden van Canada is gisteren een militair trans portvliegtuig verongelukt met 18 mensen aan boord. Of iemand de ramp heeft overleefd is nog niet bekend. Reddingsploegen hebben het wrak nog niet bereikt. In het betreffende gebied is het nu bijna 24 uur per dag donker, als gevolg van de poolnacht. Een Kroatisch scheepskonvooi is vanmorgen eindelijk op de rede van Dubrovnik aangekomen, zo heeft Radio Za greb bekendgemaakt. Aan boord bevinden zich waarne mers van de Europese Gemeenschap, honderden Kroaten die de verdediging van de belegerde stad willen versterken, en voedsel, medicijnen en andere hulpgoede ren. Ook de Joegoslavische president Stipe Mesic is aan boord. De vloot van 30 schepen werd gisteren nog door marineschepen van het Joegoslavische leger tegengehou den. boord van de veerboot zijn in woners van Dubrovnik die bui ten de stad waren toen de bele gering van het federale leger op 1 oktober begon. De Kroatische radio meldde dat afgelopen nacht opnieuw werd gevochten rond de weste lijke Kroatische stad Karlovac, waarbij het ziekenhuis van de stad met mortieren werd be schoten. Ook in enkele andere plaatsen werd geschoten. De Nederlandse bemiddelaar Dubrovnik lijdt al meer dan een maand onder een blokkade van de Joegoslavische marine. De vloot is bedoeld om aandacht op deze situatie te vestigen. Slechts mondjesmaat worden schepen doorgelaten, en dan uitsluitend om hulpgoederen te brengen of inwoners te evacu eren, die te lijden hebben onder het voedsel- en watergebrek in de stad. De meeste Henri Wijnaendts vertrekt van daag weer naar Belgrado. Vol gens het Joegoslavische persbu reau Tanjug zal hij de Servische autoriteiten te vragen in te stemmen met de belangrijkste punten van het EG-vredesplan. Als dat niet vóór 5 november gebeurt, dreigt de EG Servië van de vredesconferentie uit te slui ten en economische sancties op te leggen. Servië is overigens in tegenstelling tot eerdere berich ten niet van plan zich van de vredesconferentie terug te trek ken, zo meldt minister Jovano- vic van buitenlandse zaken. Tanjug meldt dat de EG be reid is Servië enigzins tegemoet te komen, waar het gaat om de autonomie voor de provincies Kosovo en Vojvodina. Het EG- plan voor een losse bond van soevereine staten voorziet nu nog in zelfbestuur voor met na me de Albanezen in Kosovo. In Berlijn is gisteren onder scherpe veiligheids maatregelen de tweedaagse Europese Conferen tie over Illegale Immigratie begonnen. Het gebied rond de Reichstag is over een oppervlakte van en kele vierkante kilometers hermetisch afgegren deld. De organisatoren verwachten nogal wat de monstranten die een Europa met open grenzen willen en geen selectieprocedures voor immi granten die de EG wel of niet wil hebben. De Duitse minister van binnenlandse zaken, Schauble, zei in zijn openingstoespraak dat de conferentie in het teken staat van solidariteit met mensen die hulp nodig hebben. „Het gaat ons er om wegen te vinden en voorwaarden te scheppen om de mensen in staat te stellen in hun vertrouw de omgeving te blijven wonen. Vooral de mensen in Oost-Europa moeten een toekomstperspectief krijgen", aldus Schauble. Samenwerking tussen diverse landen in West-Europa is daarvoor vol gens hem pure noodzaak. Schaüble ziet de conferentie in Berlijn als een „aanvulling" op een eerdere conferentie dit jaar januari in Wenen, waar West- en Oosteuropese ministers een immigratiestrategie voor de lange termijn probeerden te ontwikkelen. Alle deelne mende landen hebben voor Berlijn aan een en quête meegewerkt om te zien welke maatregelen op korte termijn wenselijk en mogelijk zijn. „De grootste prioriteit heeft momenteel het ontmantelen van mensensmokkelaarsgroepen. Wij moeten solidariteit tonen met hun slachtof fers en onmiddellijk tegen deze groepen optre den. Smokkelaarsbendes zijn geen weldoeners, maar moderne mensenhandelaars die immigran ten uitbuiten", aldus Schauble. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Behalve Irak is ook Iran vrijwel zeker bezig met de ontwikkeling van kernwapens. Dat is gisteren gezegd door Amerikaanse rege ringsfunctionarissen. Zij reageerden hiermee op een bericht in de Washington Post, waarin staat dat de Ameri kaanse geheime diensten ervan overtuigd zijn dat Iran, met hulp van China, hard werkt aan de bouw van atoombommen. De Amerikaanse staatssecre taris Solomon (buitenlandse za ken) was gisteren wat voorzich tiger dan het krante-artikel over Irans nucleaire programma. Maar hij zei tegen een Senaats wei dat duidelijk sprake is van Chinese verkopen van nucleair materiaal aan Iran. Andere functionarissen, die anoniem willen blijven, zeiden dat Iran van China calutrons heeft gekocht, apparaten die in staat zijn uranium te verrijken. Dit verrijkte uranium kan in atoombommen worden ge bruikt. Niet alleen daarover maken de Amerikanen zich zorgen, maar ook over een recente speech van de Iraanse vice-pre sident Mohajerani, waarin deze, doelend op Israël, zei: „Omdat de vijand nucleaire capaciteiten heeft, moeten de moslim-staten die ook hebben". Het gebalsemde lichaam van Vla dimir Lenin. Voor het eerst in dertig jaar mochten foto grafen in het mausoleum in Moskou de lei der van de Rus sische revolutie vastleggen. Er gaan in de voor malige Sovjetu nie steeds meer stemmen op om Lenins lichaam uit het mausole um weg te ha len. fotoafp Een hindu-jongetje demonstreert met zijn vader in de straten van Ayodhya, India. Hindu-fundamentallsten willen dat er in deze plaats een grote tempel voor hen wordt gebouwd, op een plek waar moslims eveneens een heilige plaats daimen. Vorig jaar braken er in Ayodhya bloedige rellen tussen hindus en moslims uit fo to afp» douglasl curran PRAAG» CORRESPONDENT De Unie van Soevereine Staten (USS, ex-Sovjetunie) wil met fi nanciële steun van de Europese Gemeenschap en westerse be drijven een hogesnelheids treinverbinding (TGV) tot stand brengen tussen Hannover en Moskou. De plaatsvervangend minister van transportzaken van de Sovjetunie, Butko, heeft dat gistermiddag in Praag ge zegd op een conferentie van Eu ropese transportministers. But ko wil dat zijn land samen met Polen, Duitsland en Frankrijk gaat studeren op een hogesnel heidslijn via Berlijn, Warschau en Brest naar de Russische hoofdstad. De aanleg van een TGV-lijn zou het 148.000 kilo meter metende spoornet van de USS veel beter aansluiten op het westerse. Volgens Butko kan het TGV- project worden betaald door de speciale Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling van Oost-Europa en door particulie re geldschieters. De USS kan overigens nog steeds slechts in beperkte mate geld lenen bij deze bank, omdat het westen vindt dat de economische her vormingen daar niet snel ge noeg gaan. Butko zei bereid te zijn de hoge-snelheidslijn te la ten aanleggen en beheren door een consortium van bedrijven of door de uitgifte van aande len. In de slotverklaring van de conferentie, die vanmiddag is uitgegeven, wordt het door Moskou beoogde project niet aphrt genoemd. Wel wordt ge steld dat zo snel mogelijk moet worden geïnvesteerd in een heel Europa omspannend werk van hoge snelheidstreinen De Europese Investeringsbank en de speciale Bank voor We deropbouw en Ontwikkeling van Oost-Europa moeten daar in, naast particuliere geldschie ters, een belangrijke rol spelen. Concrete bedragen die ge moeid zullen zijn met de mo demiseringen en het op de leest van de markteconomie schoei en van de Oosteuropese infra structuur, noemen de ministers niet omdat er geen betrouwbare schattingen bestaan. Maar dui delijk wordt dat de vele miljar den die nodig zijn, niet bij de nationale overheden maar bij andere geldschieters vandaan zullen moeten komen. In de slotverklaring wordt een zwaar accent gelegd op de milieu-verontreiniging en op de toenemende problemen als ge volg van de drukte op wegen, ri vieren en in de lucht. Uit bere keningen van de EG blijkt dat het vervoer in heel Europa de komende tien jaar veertig pro cent zal groeien, maar dat tus sen Oost en West dat zal ver tienvoudigen. Voor het opvan gen daarvan zal een beroep worden gedaan op de trein, om dat de wegen in het Westen al bomvol zijn en het railvervoer in Oost-Europa verhoudingsge wijs er nog het best aan toe is. Frankrijk en België trekken troepen terug De Zaïrese president Mobutu heeft gisteren de oppositie op nieuw tegen de haren in gestre ken door in te stemmen met een nieuwe regering onder lei ding van premier Mungu Diaka. Oppositieleider Thisekedi heeft het nieuwe kabinet als onwettig omschreven en de bevolking opgeroepen de straat op te gaan uit protest tegen de gang van zaken. In de nieuwe regering worden de belangrijkste ministeries defensie, buitenlandse zaken en mijnbouw bezet door aan hangers van president Mobutu. Volgens premier Diaka is onge veer 40 procent van de zetels bestemd voor de oppositiecoali tie, de Heilige Unie. Deze groep heeft echter ver klaard elke medewerking aan het nieuwe kabinet te zullen weigeren. De Heilige Unie en een groot deel van de bevolking willen dat er een regering van nationale eenheid wordt ge vormd door Thisekedi. Vandaag komt de oppositie bijeen om zich over de nieuwe politieke si tuatie te beraden. In de stad Goma in het oosten van het land zijn gisteren op nieuw rellen uitgebroken. Het is nog niet duidelijk of er slachtof fers zijn gevallen. In de hoofd stad Kinshasa was het rustig. In het centrum van de stad waren wel veel militairen op te been, vooral in de buurt van het kan toor van premier Diaka. Frankrijk is van plan vandaag de 150 soldaten die nog in Zaïre zijn, terug te trekken. Ook Bel gië is van plan hetzelfde met haar troepen te doen, zodra de evacuatie van Belgische burgers en andere buitenlanders is vol tooid. Mobutu had eerder deze week beide landen opgeroepen het land onmiddellijk te verla ten. Oppositieleider Thisekedi daarentegen wil dat de buiten landse troepen blijven om een bloedbad te voorkomen. jennalem Rtr-AFP-DPA Ongewoon schouwspel in de door Israël bezette gebieden: Palestijnen vechten tegen Pales tijnen. In de Gazastrook moes ten Israëlische soldaten zelfs betogende Palestijnen bescher men; ook al zo'n onwerkelijk verschijnsel. De demonstranten betuigden, net als een dag eer der, op luiddruchtige wijze hun steun aan de vredesconferentie in Madrid. Ze werden daarop belaagd door Palestijnen die de conferentie beschouwen als verraad aan de Palestijnse zaak. Bij de botsingen raakten tiental len mensen gewond. In Libanon, Libië en Iran werd betoogd tegen de confe rentie. Maar in andere landen in het Midden-Oosten, zoals Egypte en Jordanië, gebeurde niets. Bovendien werd in geen enkel ander islamitisch land op enige schaal gevolg gegeven aan de oproep van Iran om van de eerste conferentiedag een „dag van woede" te maken. Alleen in de door Israël bezet te de Gazastrook en de Westelij ke Jordaanoever werd gevolg gegeven aan de stakingsoproep van de fundamentalistische rga- nisatie Hammas en twee radi cale Palestijnse groepen, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Ha- bash en het Democatisch Front voor de Bevrijding van Palesti na. Alleen in Jenin, een bolwerk van de Fatah-groep van PLO- leider Arafat op de Westoever, werd niet gestaakt. Fatah en Arafat zijn voor de conferentie, ofschoon de PLO niet direct deelneemt. Israël bracht gisteren zijn strijdkrachten in hoogste staat van paraatheid uit vrees voor nieuwe aanvallen door Arabi sche guerrillastrijders, die het vredesproces in het Midden- Oosten willen ondermijnen. „Er is nieuwe, betrouwbare infor matie over meer aanvallen te gen Israëlische doelen en we doen alles wat we kunnen om te voorkomen dat ze worden uit gevoerd", vertelde een militaire woordvoerder vertrouwelijk aan een Brits persbureau. Israël zette intussen zijn dins dag begonnen beschietingen van Zuidlibanese dorpen voort Het ging om vergeldingsacties tegen guerrillastrijders in Zuid- Libanon. Er vielen zeker een do de en tientallen gewonden. i scherpschutter van de Spaanse Guardia Civil hield gist i nabijgelegen dak het conferentiegebouw in Madrid in isteren vanaf de gaten. foto ap Eindelijk zaten ze tegenover el kaar Israëli's en Arabieren. Echt vlot verliep het contact gisteren nog niet Maar na afloop van de eerste bijeenkomst van de vre desconferentie voor het Mid den-Oosten in Madrid bleken de partijen niet ontevreden. Yossi Ben Aharon, een top- medewerker van de Israëlische premier Shamir, zei dat er tus sen de Israëli's en de Palestijnen geen contacten, noch pogingen daartoe, zijn geweest. „De Ara bieren zijn bevroren, de Libane- zen zijn geforceerd, de Russen zijn druk met hun eigen proble men en alleen de Amerikanen proberen aardig te zijn", zei hij. „Maar je moet niet vergeten dat dit de eerste zitting is." Volgens een vlot verlopend scenario kwamen de deelne mers aan de historische confe rentie gisteren voor de ope ningszitting in het koninklijk paleis in Madrid aan. Nadat zij in de hal met een handdruk van de Spaanse koning Juan Carlos waren ontvangen, werden de partijen in de conferentiezaal gescheiden door een brede, met wit linnen beklede en met bloemstukken gedecoreerde ta fel. Niemand had verwacht dat de oude vijanden elkaar in de armen zouden vallen en verras singen bleven dan ook achter wege. Na afloop sprak de Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi haar tevredenheid uit over het „verzoenende karakter" van de openingstoespraak van de Ame rikaanse president Bush. Zij was echter teleurgesteld dat Bush zich niet onomwonden had uit gesproken over een Israëlische terugtrekking uit de bezette ge bieden en herstel van de Pales tijnse nationale rechten. Ben Aharon vond dat Bush een „evenwichtige, positieve benadering" had gekozen. Hij was juist tevreden dat Bush al leen heeft gesproken over „ter ritoriale concessies" in plaats van Israel het concept „land voor vrede" op te dringen. Ben Aharon haalde uit naar de Pa lestijnse afgevaardigde Saeb Erekat, omdat deze zich voor de gelegenheid had gehuld in een zelfde keffiym (Palestijnse siaal) als PLO-ieider Arafat altijd draagt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5