Binnenland Kamer: Klaarheid in Bosio-affaire Van Mierlo's portret heeft geen gezicht Bosio is Wervelend mannetje' Infolijn van Twin Peaks veel gebeld Overleg over Ziektewet vindt morgen plaats 'Ingrijpen op Sint Maarten mogelijk' Rotterdam ook voor legaliseren softdrugs Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN EROOCAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK V Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). FRANS VISSER JOLANDA OUKES Vormgeving: NIEUWSLIJN Onderzoek schilderijen levert niets op Het opsporingsonderzoek naar de 'verkopers' van de twee gesto len schilderijen van Jacob van Ruysdael en Frans Hals heeft tot nu toe niets opgeleverd, zo heeft minister Hirsch Ballin van jus titie de Kamer laten weten. De schilderijen werden afgelopen zomer terugbezorgd nadat een verzekeringsmaatschappij los geld had betaald. Groen Links acht het terugkopen van schilde rijen een aanmoediging voor het plegen van museum- en kunst diefstallen. Verdachte jongensverkrachting gepakt De Amsterdamse politie heeft een 22-jarige man gearresteerd die verdacht wordt van minstens vijf zedendelicten. Daarvan werden jongeren tussen de 13 en 17 jaar het slachtoffer. De ver dachte heeft geen bekentenis afgelegd. Volgens de politie gaat het om aanrandingen waarbij de dader zijn slachtoffers met een mes bedreigde. Aan de hand van een aangifte die vorig week bij binnenkwam, kon de politie een goed signalement opmaken. Besloten werd het „werkterrein" van de man in de gaten te hou den. Dinsdag kwam de melding dat de man had toegeslagen in de omgeving van Reigersbos. De verdachte werd aangehouden toen hij in de metro wilde stappen. Pannekoekschilpad in Vlissingen Het weegt nog geen vijftien gram, is vier centimeter lang en breed en nog geen twee centimeter dik; begin deze week werd in reptielenzoo Iguana in Vlissingen een pannekoekschildpadje ge boren. De geboorte van een dergelijk dier in gevangenschap is een zeldzaamheid. In maart werd op Schiphol een partij van 800 schilpadden in belabberde toestand aangetroffen. De beestjes werden overgebracht naar Vlissingen. Momenteel zijn er nog vijfhonderd in leven. Regeringspartijen zien rol voor Rijksrecherche De Tweede Kamer wil een uitgebreid onderzoek naar de Bosio-affaire. Alle fracties willen de onderste steen boven hebben in deze geruchtmakende affaire. De regering zou de Kamer de afgelopen jaren „summier, onvolledig en onjuist" hebben geïnformeerd. Ook de rol van (oud-)po- litici als Korthals Altes en Van Zeil zou dubieus zijn. drugstransport dat eind 1985 in Antwerpen werd onderschept, zou deze dienst onder de loep moeten nemen. Aan de hand van de resultaten daarvan, wil len de regeringsfracties bezien of de Kamer zelf nog verder in de zaak moet duiken. De andere partijen menen dat de Kamer zelf de verantwoorde lijkheid voor het nadere onder zoek moet nemen. Dat kan via een kamercommissie of door externe deskundigen. Het on- Dit bleek gisteren tijdens een drie uur durend debat over de steunverlening van het ministe rie van economische zaken aan Bosio's onderneming tussen 1982 en 1985. CDA en PvdA, een kamer meerderheid, menen dat Justi tie de rijksrecherche een onder zoek moet laten doen naar de verwikkelingen rond de Franse zakenman. Ook zijn rol in het derzoek naar het drugstransport zou dan uitbesteed kunnen worden aan Justitie. Hirsch Ballin is niet tegen een nader onderzoek. „Het kabinet heeft daar geen problemen mee", aldus de minister. Hij toonde zich eveneens bereid de rijksrecherche daarbij in te schakelen. Hirsch Ballin ont kende wel dat de Kamer was misleid. Met de toen beschikba re hulpmiddelen was zakelijk op vragen om informatie geant woord, aldus de minister. Over de tegenstrijdige infor matie die de Kamer tot nu toe heeft gekregen over het drugs transport van eind 1985, zei Hirsch Ballin dat hij „niets" te verbergen had. Hij schrijft de gang van zaken toe aan langs Op de publieke tribune van de Tweede Kamer volgde Bosio (links) gisteren op de voet het Kamerdebat over zijn zaak. Op de foto overlegt hij met zijn advocaat Bakker Schut. foto anp toussaintkluiters elkaar werkende politiedien sten. De minister van justitie gaf gisteren toe dat er drie politie diensten bij de zaak betrokken waren. Ten eerste gaf de Arn hemse politie de informatie van Bosio via een geheim CID-dos- sier (Centrale Inlichtingen Dienst) door aan de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. Wat die er mee deed, zei Hirsch Ballin niet. Ten tweede was er een tip binnengekomen bij de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie te Schiphol. Deze gaf de informa tie door aan de douane in Ant werpen. Ten derde was er een anoniem gehouden informant die via een officier van de Ame rikaanse anti-drugsbrigade DEA in Den Haag, een tip gaf aan de Nederlandse politie. Van daar- DEN HAAG» BARTJOCHEMS Eigenlijk was Bosio gewoon een bijzonder vervelend mannetje. Keer óp keer klopte hij bij het ministerie van economische zaken aan om genoegdoening. Zijn tent was fail liet gegaan, omdat het ministerie weigerde er nog langer geld in te stoppen. Eigenlijk een simpele zaak, vond minister van economische zaken, Andriessen, giste ren in de Kamer. Maar Bosio maakte er, al vóór het aantreden van Andriessen overi gens, een hele heisa van. Want Bosio bezat - in de woorden van Andriessen „een gro te overtuigingsdrang". „Zeer inventief en zeer creatief' was Bosio, vond een losjes pratende Andriessen. De bewindsman bleek het woord 'over tuigingsdrang' te hebben gekozen om aan te duiden dat Bosio met het gooien van bakstenen, asbakken en meubilair zijn ar gumenten kracht bijzette. Maar liefst negen ambtenaren van Economische Zaken zagen zich daardoor genoodzaakt met Bosio te praten. De minister vindt nu dat zijn depar tement wel erg veel tijd in Bosio heeft ge stoken. Andere burgers hadden zo'n behan deling niet gekregen. Wat het opstellen van een stretcher voor het ministerie al niet ver mag, zag je Andriessen denken. Aan het eind van het debat restte de con clusie dat bij de 2,3 miljoen gulden die Bos io door de jaren heen opstreek aan subsi dies van Economische Zaken, nog het een en ander moet worden opgeteld. An driessen becijferde de extra kosten voor Economische Zaken al op 2 tot 3 ton. Daar komen ettelijke uren bij aan vergadertijd door de Kamer, in commissieverband of plenair. Op Justitie lopen inmiddels ook meerdere ambtenaren rond, die uren heb ben gestoken in Bosio. En bij al die kosten moeten ook nog eens andere 'gesneuvel den' worden opgeteld: een asbak, een mar meren tafeltje, een paar stoelen. Wat een kleine ondernemer allemaal niet vermag. 'Een boek over mezelf? Dan ga ik dood' DEN HAAG ALTAN ERPOGAN Henricus Antonius Fransiscus Maria Olivia van Mierlo ligt op sterven. Als we de D66-leider op z'n woord moeten geloven, althans. Want gisteren presen teerde journalist Ben Rogmans in Den Haag het lang verwach te en tegelijkertijd omstreden portret van Neerlands popu lairste politicus: 'Hans van Mierlo, een bon vivant in de politiek'. Volstrekt tegen de zin van de bon vivant zelf. Die zei in sep tember in een interview met de ze krant: „Boeken over je, ter wijl je nog bezig bent? Dan ga je dood. Dat is allegorisch, spot tend bedoeld. Roland Holst maakte eens het volgende grap je: 'Zolang ik leef, mag er geen straatnaam naar me worden ge noemd. Want zolang ik leef, zal er niet over mij worden gelo pen'." Het was dan ook een vreemde presentatie, gisteren op het Bin nenhof. Geen eerste exemplaar, geen toespraakjes, bloemen of applaus. En Van Mierlo zelf zat waarschijnlijk enkele tientallen meters verderop in z'n fractie kamer aan de koffie. In Nieuwspoort, de plek waar de Democraat op 15 september 1966 zijn 'appèl aan het volk' uitsprak „Aan iedere Neder lander die ongerust is over de ernstige devaluatie van onze democratie" kwamen een groepje journalisten tegen ver toning van hun perskaart, zijn 'doodvonnis' tekenen: „Eén exemplaar per persoon alstu blieft." Wonder Welbeschouwd mag het een klein wonder heten dat er nog een heus boek van de persen rolde. Vanaf april dit jaar, toen uitgever Jan Scheffers Het Spectrum voormalig Volks krant-journalist Rogmans belde en het idee opperde om een le vensbeschrijving van Van Mier lo te maken, volgde tegenslag op tegenslag. Het zou een reeks interviews met 'intimi' worden. Co-auteur Jos Campman (voormalig frac tiewoordvoerder van D66) be sloot echter bijna direct om per soonlijke redenen niet aan het boek mee te werken. Rogmans ging toch aan de slag, geholpen door Parool-re dacteur Petra van Alten. Ze voerden gesprekken met onder meer cabaretier Seth Gaaikema en burgemeester van Amster dam Ed van Thijn. Dat Van Mierlo zelf niet wil de, wisten ze. Dat daardoor een boek op grond van gesprekken met zijn vrienden eveneens on mogelijk is, kon het tweetal niet bevroeden. In juli kregen Rog mans en Van Alten een berg te lefoontjes, brieven en faxen. De geïnterviewden en de mensen die een vraaggesprek hadden toegezegd, stelden verdere me dewerking aan het boek niet op prijs. Inclusief de parlementaire journalisten op het Binnenhof. D66-woordvoerder Kees Dietz liet de uitgever weten verschij ning van de biografie 'met alle middelen tegen te zullen hou den'. Waarde Een rel volgde. Van Mierlo bagatelliseer de: „Ik heb geen zin in een boek. Meer is er niet aan de hand. Vrienden van me kennen dit stand- punt al jaren. Ze vra gen dus altijd 'Wat vindt Van Mierlo daarvan?' Ik heb nu waarschijnlijk plot seling zo'n grote commerciële waarde gekregen, dat er een boek móest komen. En „Het idiote verhaal gaat dat ik bang zou zijn voor mijn imago. Als dat waar is, zou ik m'n vrienden juist vragen om wèl mee te werken aan dat boek. Want die zeggen allemaal aardi ge dingen over me". Voor Petra van Alten was de collectieve weigering reden om ook als co-auteur af te haken. Rogmans moest het alleen doen. Met duizenden krante knipsels, de verhandelingen van de Tweede Kamer en de toe spraken van Hans Van Mierlo. De uitgever is verbolgen. Liet het gisteren echter niet merken: „Binnen de beperkingen is het een prachtig politiek portret", zei Scheffer. Schrijver Rogmans hield zich ook in: „Mensen den- AMSTERDAM ANP Rogmans beschrijft in zijn boek ook de eerste, nogal onzekere stappen van D66 in de Tweede Kamer. Onwenning zat de jonge Van Mierlo (tweede rij, uiterst rechts) in februari 1967 in de kamerbankjes. foto anefo HANS VAN MIERLO ken dat ik boos ben, omdat Van Mierlo niet mee wilde werken. Dat is niet waar. Van Mierlo heeft het volste recht om niet mee te willen werken. De tegen werking die ik heb ondervon den bij het schrijven, hebben mij juist geprikkeld om het pro ject tot een goed einde te bren gen". Het resultaat van dit project- met-horten-en-stoten ligt vanaf vandaag in de winkel. In veer tien hoofdstukken schets Rog mans chronologisch de levens loop van HAF.M.O. van Mierlo. Vanaf de 'als poging tot zomer dag mislukte 18de augustus 1931' zijn geboorte tot dit jaar, waarin zijn partij tot onge kende hoogte steeg in de opi niepeilingen. Krante-artikel Nieuwswaarde heeft het boek niet. Dat kan ook niet, de schrij ver kon zich slechts op archief materiaal beroepen. Het boek is daardoor één groot krante-arti kel waarin de politicus Van Mierlo wordt geschilderd. Opmerkelijk is de beschrij ving hoe Van Mierlo in 1971 een ware kruistocht voerde voor de oprichting van een progressieve volkspartij. Een schril contrast met de lauwe reacties van het huidige D66 op de wil tot sa menwerking van een deel van de PvdA. De mens Van Mierlo ont breekt, het is een portret zonder gezicht. Vooral in het hoofd stukken waarin Rogmans be schrijft hoe de Democraat in 1977 de politiek de rug toekeer de en de tijd dat Van Mierlo voor D66 in de Eerste Kamer zat. De schrijver komt er dan niet uit met de kranteknipsels, toespraken en Kamerverhande lingen. Terwijl juist de manier' waarop Van Mierlo deze perio de als mens beleefde, menig le zer zal interesseren. „Hij is veel in Amsterdam, trekt veel met zijn dochters op en komt nau welijks meer in Den Haag...() Van Mierlo kookt meestal, maar bezoekers treffen hem op zater dagmorgen soms ook aan ach ter de strijkplank, terwijl hij vol toewijding de plooien in de rok ken van zijn dochters perst". Dat smaakt naar meer. En dat hadden de halsstarrige intimi van Van Mierlo Rogmans kun nen bezorgen. Hij heeft deson danks binnen ongeveer twee maanden een vrij overzichtelijk boek geschreven: een knap staaltje journalistiek handwerk. Rogmans heeft de interviews, die hij wél heeft afgenomen, nog in de la liggen. „Voor de volgende biograaf die misschien minder tegenwerking zal onder vinden", zei hij zelf. Wie durft? LUISTER JE RIJK! uit werd rechtstreeks de Belgi sche douane op de hoogte ge steld. Volgens Hirsch Ballin kwam zijn departement er pas eind 1990 achter dat er een geheim CID-dossier was van Bosio's be zoek aan de Arnhemse politie. Daarom was eerder door zijn voorganger aan de Kamer mee gedeeld dat Bosio geen aangifte had gedaan. UTRECHT .GPD-ANP Werkgevers twijfelen, maar doen toch mee maat voor de cao-onderhande lingen op voorhand wordt ver ziekt. De werkgevers plaatsen in het bijzonder grote vraagtekens bij de onderhandelingsruimte die de FNV van de aangesloten bonden heeft gekregen. In eer ste instantie leek het erop alsof deze vakcentrale zou afhaken, maar na gekissebis met de Voe dingsbond en Vervoersbond mag er nu toch gepraat worden over een 'globale aanbevel ng" Voor de werkgevers gaat dat niet ver genoeg. Zij willen dui delijke afspraken maken waarin ook 'arbeidsvoorwaardelijke (fi nanciële) prikkels' richting werknemers zitten. Anders ge ven zij de voorkeur aan het pa raplu-wetje. Werkgevers en vakbeweging overleggen morgen in de Stich ting van de Arbeid over manie ren om het ziekteverzuim terug te dringen. Na langdurig overleg zijn de centrale werkgeversor ganisaties gisteren alsnog over stag gegaan. Eerder deze week zagen zij het nut van overleg niet in omdat de FNV-bonden het bestuur volgens Hen geen ruimte gaven tot onderhande len. De werkgevers houden „de nodige twijfels over de onder handelingsruimte van de bon den om richtinggevende aanbe velingen te doen voor het cao- overleg". Dat zij toch hebben besloten te praten, komt omdat ze willen voorkomen dat het kli- Na elke nieuwe aflevering van de Amerikaanse serie Twin Peaks op zondagavond bellen zo'n 2500 Nederlanders het spe ciale 06-info-nummer. Doorde weeks, als de Peaks-gekte wat luwt, is het nummer nog altijd goed voor tussen de 700 en 1500 bellers per dag. Volgens René Goris, één van de vier mensen achter het Am sterdamse bureau Ninetyblue dat de informatielijn verzorgt, is het 06-nummer een uit de hand gelopen grap. Geld hoeven ze dus, want de informatielijn is een full-time bedrijf geworden dat 24 uur per dag bereikbaar is. Goris en zijn compagnons zijn vorig jaar al, toen de BBC de se rie uitzond, gevallen voor Twin Peaks. De door regisseur David Lynch, (Blue Velvet, Wild at He- art) en producer Mark Frost (Hill Street Blues) bedachte se rie speelt zich af in het fictieve houthakkersstadje Twin Peaks. De moord op 'beautyqueen' Laura Palmer staat centraal in de serie, maar het is zeker niet de enige verhaallijn. De serie heeft veel dubbele bodems, the ma's en verwijzingen naar speelfilms en andere tv-series. Wie de Twin Peaks-lijn belt (06 - 35031010), raison van 50 cent per minuut, krijgt een me nu dat bestaat uit diverse ru brieken, zoals samenvattingen en themabesprekingen. Volgens Goris begint de serie nu echt een rage te worden. „Er worden zelfs feesten georgani seerd in Twin Peaks-stijl met veel donuts en koffie (lievelings- hap van FBI-man Cooper en sheriff Truman). Hirsch Ballin wil helderheid van Antillen Minister Hirsch Ballin van Antil liaanse zaken heeft gisteren de mogelijkheid opengehouden om vanuit Nederland bestuur lijk in te grijpen op Sint Maar ten. Om iets te doen aan de „verziekte bestuurlijke verhou dingen" op dat eiland, wil Hirsch Ballin echter eerst pro beren tot goede afspraken te komen met de Antilliaanse re gering. Binnenkort gaat. een Neder landse afvaardiging naar de An tillen om te onderhandelen over de politieke situatie op Sint Maarten. In dat overleg wil Hirsch Ballin nagaan op welke manier de bestuurlijke verster king van Sint Maarten vorm kan worden gegeven en „verzekerd kan worden dat we niet wegzak ken in het moeras van verziekte bestuurlijke verhoudingen". De minister wil in het overleg heldere uitspraken over hoe de Antilliaanse regering en het be stuurscollege de problemen denken aan te pakken. „Als die ontbreken zouden bestuurlijke maatregelen vanuit Nederland kunnen worden genomen", al dus de minister. Hirsch Ballin is niet voor het gebruiken van ontwikkelings hulp als extra drukmiddel, zoals eerder door de Kamer is gesug gereerd. „Zolang de nu lopende projecten op de Antillen, onder meer tot verbetering van de fi nanciële administratie en de belastingen, nog geen resultaat hebben is er daar geen geld voor onderwijs, gezondheids zorg en huisvesting. Je kan de mensën die daarop aangewezen zijn, niet laten barsten." Hirsch Ballin voelt weinig voor de CDA-suggestie om een soort visumplicht te introduce ren voor Antillianen die voor een langere periode naar Ne derland willen komen. CDA- woordvoerder Krajenbrink, maar ook zijn PvdA-coUega Ver meend,.toonden zich verontrust over de komst van met name jonge, slecht opgeleide Antillia nen naar Nederland. WIN IEDERE DAG 3X250 GULDEN! In navolging van Amsterdam steden over drugsbeleid in Zü- rich. In de resolutie stellen de grote steden dat de overheid drugs niet doeltreffend kan be strijden. Het is volgens hen be ter om het probleem te 'beheer sen'. De opstellers menen dat een strafrechtelijke benadering van het drugsprobleem goéde hulpverlening in de weg staat, terwijl de handel in drugs in het criminele circuit blijft. Ze be pleiten wetenschappelijk on derzoek, in het bijzonder de mogelijkheden 1 zones voor het gebruik harddrugs. De gemeente Rotterdam heeft besloten de Frankfurter Resolu tie te ondertekenen. In die reso lutie wordt gesproken van lega lisering vaii softdrugs, het gedo gen van persoonlijk gebruik van harddrugs en laagdrempelige methadonprojecten. Frankfurt am Main, Zürich, Hamburg en Amsterdam heb ben deze resolutie vorig jaar voorgelegd aan ongeveer veertig grote Europese steden. Rotter dam zal de resolutie op 21 no vember ondertekenen tijdens een conferentie van Europese

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4