Binnenland Euthanasie blijft toch strafbaar 'PvdA wil af van verplichte nummers' ütST feinkaartje van de baan Justitie vaak kansloos bij kinderontvoeringen 'Nederland seksgidsland voor preutse Sovjetunie' Rechtbank: racefietser onschuldig aan misdrijf Rechter mag blijven 'Fouilleren voor zwart rijden gaat veel te ver' Vertraging bij teruggave belasting NIEUWSLIJN Tbs'er eist huwelijk Een 29-jarige tot tbs veroordeelde man heeft gisteren bij de Haagse rechtbank geëist dat zijn vriendin hem in de Van Mes dag-kliniek mag bezoeken en daar met hem mag trouwen. Hij kreeg begin deze zomer een relatie met een 34-jarige gevangen- bewaarster toen hij nog gevangen zat in het huis van bewaring in Groningen. De bewaarster werd vanwege de relatie op non- actief gesteld en de man werd vervroegd in de tbs-kliniek ge plaatst. De Van Mesdagkliniek weigert de vrouw toe te laten om dat zij in augustus in Almelo werd gearresteerd met 110 gram cocaïne bij zich. Als verdachte van drugshandel mag ze daarom haar vriend voorlopig niet in de kliniek bezoeken. Marinemannen sekshuis opgepakt De marechaussee heeft gisteren twee marinemannen thuis aan gehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en verduiste ring. De twee, een officier uit Den Helder en een onderofficier uit Amsterdam, kwamen eerder in het nieuws als exploitanten van twee bordelen. Dat leidde onder meer tot kamervragen. Ze werden eerder al geschorst. Winst Akzo stabiel op 162 miljoen De winst van Akzo is in het derde kwartaal van dit jaar met 162 miljoen gulden nagenoeg gelijk gebleven aan de winst in dezelf de periode vorig jaar. De omzet bleef eveneens ongeveer gelijk met 4,1 miljard gulden. Dat heeft financiaal topman S. Bergsma van Akzo vanmorgen bekendgemaakt in Amsterdam. De winst is vooral te danken aan een stijging van de prijzen op de interna tionale markt én betereValutakoersen. Het concern is enigszins somber gestemd over de toekomst van mét name de vezeldivisie en onderdelen varvde chemiedivisie. Verhullende Extra duur Ambtenaren zijn heel goed in staat hun eigen teksten te her schrijven tot voor een gemid delde lezer begrijpelijke stuk ken. Maar vaak hebben ze er geen belang bij om dat ook Ie doen. Dat stelt onderzoeker Janssen in een onderzoek naar de schrijfvaardigheid onder ambtenaren die beleidsnotities moeten maken. Hij promo veert er 15 november op aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Ambtelijk taalgebruik dient volgens Janssen vooral één doel: partijen met tegengestel de belangen op één lijn krij gen. Vage formuleringen doen dan vaak wonderen. Een voorbeeld uit het proef schrift: uit het structuursche ma Verkeer en Vervoer werd op het laatste moment een hel der staafdiagram met de uitga ven voor verschillende ver voerssectoren geschrapt De staaf voor uitgaven voor het openbaar vervoer torende na melijk zo hoog boven de ande re uit dat de (politieke) verlei ding om daarop te korten te groot zou worden, in een on- derzoeksnota van Economi sche Zaken over het midden- en kleinbedrijf komt bijvoor beeld het woord winkelslui tingswet niet voor. Volgens Janssen omdat dat teveel de aandacht zou afleiden van het onderwerp dat de beleidsma kers eigenlijk willen bespre- De extra tariefsverhogingen in het stads- en streekvervoer van 6 procent in 1992 en 1993 zijn zo goed als zeker van de baan. Minister Maij van verkeer is dat vanmorgen met stads en streekvervoer overeengekomen. Maij .kwam begin deze week met het plan voor een extra ver hoging van de openbaar-ver voertarieven omdat daar nog 102 miljoen gulden aan bezui nigingen niet is ingevuld. Dat geld moet nu worden bijeenge bracht door efficiency-maatre- gelen, zo is Maij met het open baar vervoer overeengekomen. Dat het openbaar vervoer kostendekkender kan werken staat voor de minister vast, naar aanleiding van een onderzoek van het bedrijfsadviesbureau McKinsey naar het openbaar vervoer in de hoofdstad. Onbe kend is, of de efficiency-maatre gelen banen zullen kosten. De CDA en PvdA wezen het plan voor extra tariefsverhogin gen vorige week meteen van de hand. Ook zonder de extra ver hoging worden de kaartjes voor bus, tram en metro in 1992 en 1993 al 6 procent duurder. In 1994 komt daar dan nog eens een extra verhoging van 3 pro cent bij. De Kamer vreest dat een extra verhoging de reizigers terug de auto in zal jagen. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN MOSKOU HANS GELEUNSE „Neem een voorbeeld aan Ne derland: legaliseer prostitutie en pornografie" Dat advies geeft het gezaghebbende Rus sische weekblad Ogonjok (Vuurtje) deze week aan de au toriteiten. De journaliste Ljoedmila Salnikova zag, toen ze deze zomer in Amsterdam een seksuologencongres bij woonde, de rosse buurten en raakte onder de indruk. „De Nederlanders begrijpen dat prostitutie een realiteit is. Waar vraag is, moet ook aan bod zijn" Salnikova betoogt dat door de communistische onder drukking van seksualiteit de onwetendheid over seks enorm is en dat er voor 'uit wassen' geen 'natuurlijke regu DEN HAAG «ANP De rechtbank tn Den Haag heeft vandaag een 42 tarige Hagenaai vrijgesproken van dood door schuld De man kreeg wel een boete van 1200 gulden voor het in gevaar brengen ^an het verkeer De Hagenaar klapte tijdens een rit op zijn meefiets in de Wasse naarse duinen vorig jaar op een andere fietser die daarbij hersen letsel opliep en overleed De Hagenaar reed naar eigen eggen met een snelheid van ongeveer 35 kilometer per uur van een licht glooi ende helling en passeerde een echtpaar op hei moment dat er te genliggers aankwamen De Hagenaar schampte een van hen raak te uit balans en botste tegen het slachtoffei De officier van justitie had 2400 gulden boete geëist Hij verweet de fietser onoplettendheid en onachtzaamheid lering* is. Dat In Nederland 'al les mag* heeft grote voordelen, schrijft ze. Om haar pleidooi kracht bij te zetten meldt Salnikova dat van elke duizend Nederlandse meisjes tussen de 15 en 19 jaar er slechts veertien ongewenst zwanger worden. Dat is het laagste cijfer ter wereld. Met instemming citeert ze de secretaris-generaal Sergej Agarkov van de gloednieuwe seksuologenvereniging 'Cul tuur en Gezondheid': „Als er vraag is naar seksvideo's moe ten er winkels komen. Mis schien moeten ze alleen 's avonds laat open, zodat de kin deren er niet heen kunnen. Het is de hoogste tijd dat we van de huidige wilde seks markt naar een beschaafde toe gaan" Compromis tussen CDA en PvdA Euthanasie blijft in principe strafbaar. Maar als de arts een aantal zorgvuldigheidseisen in acht neemt, zal hij vrijwel zeker niet worden vervolgd. CDA en PvdA hebben elkaar daarop gisteren gevonden. Het compromis sluit naadloos aan op de overeenstemming die eerder minis ter Hirsch Ballin (CDA, justitie) en staatssecretaris Si mons (PvdA, volksgezondheid) bereikten. Het komt erop neer dat de huidige praktijk gehandhaafd blijft en in de wet wordt vastgelegd. DEN HAAG «GPD Artsen die in de toekomst in gaan op een verzoek om eutha nasie, moeten aan een aantal zorgvuldigheidseisen voldoen, zoals het raadplegen van een collega en aanmelding van de euthanasie bij justitie. Volgen ze de eisen, dan kan de officier van justitie besluiten niet tot vervol ging over te gaan. Vorige week vrijdag werd in het kabinet nog geen overeen stemming bereikt, omdat de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer het niet eens konden worden. De PvdA vrees de dat het CDA de wetgeving strenger wilde maken dan de huidige praktijk, terwijl het CDA juist bang was dat de PvdA strafvervolging wilde uitsluiten als aan de zorgvuldigheidseisen was voldaan. Het compromis is nu dat de officier van justitie van geval tot geval zal beslissen over strafver volging. In de praktijk betekent deze regeling dat de arts, wan neer hij zorgvuldig heeft gehan deld, niet wordt vervolgd. Volgens de commissie-Rem melink, die op verzoek van het kabinet een onderzoek instelde naar de euthanasie praktijk in Nederland en daarover onlangs rapporteerde, wordt jaarlijks in ongeveer 2300 gevallen actieve euthanasie toegepast. Passieve euthanasie, het stoppen van de medische behandeling, gebeurt veel vaker. Elisabeth McCallister luistert naar de rechter. Volgens de Bossche recht bank heeft ze recht op een verblijfsvergunning. «foto anp DEN BOSCH ANP ka" het ontbreken van een Pas' poort geen reden zijn haar dat De Amerikaanse ex-rechter Mc- te weigeren. Callister mag in Nederland blij- De Verenigde Staten willen de ven. De president van de recht uitlevering omdat zij in 1989 bank in Den Bosch heeft de met haar dochtertje naar Ne- Staat gisteren verboden haar uit derland vluchtte. Zij onttrok het te wijzen naar de Verenigde Sta- kind aan de voogdij van de va ten, die om haar uitlevering der, die het meisje volgens Mc- hebben gevraagd omdat ze haar Callister seksueel misbruikte, dochtertje in 1989 heeft ont- Haar ex-echtgenoot heeft haar voerd. inmiddels uit de ouderlijke MaCallister had in Nederland macht laten ontzetten en heeft een verblijfsvergunning aange- het kind teruggekregen, vraagd. Die is geweigerd omdat Staatssecretaris Kosto van ze geen paspoort bezit. Het mi- justitie weigerde vorig jaar nisterie van justitie heeft echter maart om humanitaire redenen haar paspoort destijds zonder een Amerikaans verzoek tot uit haar toestemming aan de Ame levering. Nu haar een verblijfs rikaanse ambassade gegeven, vergunning is geweigerd en uit Volgens de rechtbank voldoet zetting dreigt, is dat volgens de McCallister aan alle criteria raadsman van McCallister als- voor een verblijfsvergunning en nog een verkapte uitlevering. Kamer kritiseert plannen Hirsch Ballin DEN HAAG «GPD De Tweede Kamer voelt weinig voor een strengere aanpak van verdachten die hun naam niet willen noemen of een valse naam opgeven. D66, WD, Groen Links en SGP vinden dat de voorstellen van minister Hirsch Ballin in die richting te weinig oog hebben voor de rechtsbescherming van de bur ger. De PvdA heeft dezelfde kri tiek maar verwerpt de plannen nog niet Alleen CDA, GPV en RPF steunen de minister. In het voorstel mogen bij voorbeeld zwartrijders ter plek ke gefouilleerd worden wanneer zij weigeren hun naam te noe men of wanneer de controleur vermoedt dat zij een valse naam opgeven. D66 vindt dat veel te ver gaan, omdat het voorstel met name betrekking heeft op kleine overtredingen. „Dit houdt in dat ik op straat gefouil leerd kan worden door de con troleur van de gemeente wan neer hij constateert dat ik mijn vuilniszak vijf minuten te vroeg buitenzet" aldusD66-kameriid Wolffensperger. teerde dat de politie steeds machtiger wordt ten koste van de burger Hij voelt net als Groen Links meer voor preven tieve maatregelen zoals meer controleurs op de tram. PvdA- kamerlid Kalsbeek vond dat op gepast moet worden voor Ame rikaanse toestanden, waar iede- ren te pas en te onpas gefouil leerd kan worden. Wolffensperger diende een amendement in dat fouillering in het openbaar van bijvoor beeld zwartrijders en illegale plakkers onmogelijk maakt. Fouilleren mag pas op het poli tiebureau plaatsvinden na toe stemming van de officier van justitie. Het amendement van D66 krijgt zeer waarschijnlijk de steun van WD en PvdA. Groen Links verwerpt het. CDA-woordvoerder Van der Burg steunde het voorstel van de minister Hij wees erop dat het opgeven van valse namen of het weigeren een naam op te geven de politie handenvol ex tra werk geeft. Bovendien heeft iemand die gewoon zijn perso nalia opgeeft met de nieuwe maatregelen niets van doen. al dus Van der Burg. •*bEN HAAG ANP Van de 98 gevallen van kinder1 ontvoering die Justitie de laatste twaalf maanden op haar bord heeft gekregen, zijn er rond de zestig opgelost. Vooral het feit dat de internationale verdragen inzake kinderontvoeringen niet door elk land zijn ondertekend, speelt Justitie parten. Dat zei hoofd van de afdeling internationale rechtshulp Ford- Claassen van het ministerie van justitie gisteren in Den Haag tij dens een conferentie over inter culturele (gemengde) huwelij ken v^n International Social Service Nederland (ISS), een in ternationale organisatie voor maatschappelijk werk. Het ISS stelde schrijnende ge vallen aan de orde. Zoals dat van een kind dat is ontvoerd naar Marokko en een Néder landse kinderrechter nu in brie; ven beschrijft hoe ellendig het zich daarvoelt. Of het echtpaar met drie kinderen, van wie de man uit Tunesië komt en de vrouw uit Duitsland. Tijdens een bezoek aan Tunesië zegt de man plotseling tegen zijn vrouw: „Ga jij maar terug, ik blijf en de kinderen hou ik hier ook." Er zijn twee internationale verdragen over kinderontvoe ringen, maar die hebben daar valt in de praktijk niet goed mee te werken. Marokko bijvoor beeld, een land waar Nederland veel mee te maken heeft, heeft geen van beide verdragen on dertekend. Daardoor blijven veel ontvoeringszaken onopge Erica Terpstra neemt hartstochtelijk afscheid van partijgenoot Henk Koning, die de WD-fractie in de Tweede Kamer verlaat om lid te worden van lost. de Algemene Rekenkamer. foto anp toussaint kluiters Castricum presenteert voorstellen voor verandering partij Castricum: „We willen mensen bijeenbrengen op basis van hun interes- „We willen een klimaat scheppen voor een in houdelijk debat, waarin niet alleen elkaar de maat wordt genomen. Als dat leidt tot minder conflicten in de partij, prachtig. Dat is dan mooi meegenomen". Frits Castricum, sinds enkele maanden waarne mend PvdA-voorzitter, heeft haast. Sinds het rap port Bewogen Beweging uit 1988 over partij ver nieuwing is niet meer gesproken over de organi satie van de partij. Dat moet nu snel gebeuren. Gisteren presenteerde het bestuur zijn reactie op het rapport-Van Kemenade over de vernieuwing van de partij. Het partijcongres moet er in maart over beslissen ,We willen minder verplichte nummers, om het maar eens zo te zeggen. Er moet een nieuwe, eigentijdse partijorganisatie komen. Een instituut waar mensen gemakkelijk in- en uitlopen en er voor de liefhebber altijd wel iets van zijn gading te vinden is. Dat vergt een cultuuromslag binnen de partij. Dat duurt wel enkele jaren Het partijcongres moet worden omgevormd tot een echt partijparlement waarbij de huidige sa menstelling van 800 afgevaardigden, één per af deling, op de helling gaat. In de toekomst zal het aantal afgevaardigden minder dan 400 zijn. Afde lingen van meer dan 250 leden krijgen een eigen afgevaardigde Aangezien de meeste afdelingen in de PvdA kleiner zijn, zal men de krachten moeten bundelen om zo een vertegenwoordiger in het congres te krijgen. In navolging van Van Kemenade heeft het par tijbestuur er voor gekozen de afdelingen zich vooral te laten richten op de lokale politiek. Daar naast zullen zij echter ook het platform moeten worden voor menings- en ideeënvorming binnen de partij. „Juist daar willen we die verplichte ver gaderingen terugdringen. We willen op afdelings niveau mengen bijeenbrengen op basis van hun interesse. Zo kan er ook een tweede circuit ont •poto dijkstra •peterbrom staan, als het ware buiten de partij om Mensen die zelf het initiatief nemen tot bepaalde discus sies" Opvallend genoeg heeft het partijbestuur het niet aangedurfd om de machtige partijgewesten aan te pakken, zoals Van Kemenade en de zijnen voorstelden. Van Kemenade wilde de gewesten afslanken en hun bevoegdheden inperken. Het huidige partijbestuur meent echter dat de 'schar nierfunctie' van de gewesten niet gemist kan wor den. Elke gewestvoorzitter krijgt ook zitting in het partijbestuur. Over het profiel van de nieuwe partijvoorzitter is Castricum duidelijk. De PvdA zoekt een dui zendpoot die ook bereid is met een glimlach als 'kop van Jut' te fungeren. Uithoudingsvermogen een zonnig karakter en een flexibele geest zijn ge vraagd Castricum: „Ik weet zekei dat daar men sen op afkomen. De profielschets ligt dicht bij de werkelijkheid en misschien is het wel het beste die ook gewoon op te schrijven" Het is de bedoeling dat de nieuwe voorzitter zich vooral bezig gaat houden met de partijver nieuwing en niet met de politieke besluitvorming. De eerste taakis niet om bijvoorbeeld met een ka binetscrisis te dreigen, meent Castricum met een verwijzing naar de afgetreden voorzitter Marjan ne Sint. Castricum is zelf overigens niet beschik baar als voorzitter. Hij blijft kamerlid. De nieuwe voorzitter krijgt straks ook te maken met een eventuele progressieve samenwerking tussen PvdA. D66 en Groen Links Beide partijen is gevraagd te komen tot een programmatische vergelijking op hoofdpunten. .Dal valt niet uit de blauwe hemel of de rode hoed (een verwijzing naar de dissidente club Van der Louw) Het is al door Van Kemenade aanbevolen Het zal overi gen nog lang duren voordat die samenwerking er is, meent hij. Blijft de vraag of alle besluiten haalbaar zijn Castricum: „Ik ben ervan overtuigd dat het con gres in maart akkoord gaat Het klimaat is er naar" DEN HAAG MONICA WESSEUNG Veel mensen krijgen niet voor het einde van het jaar hun be lasting terug. Door onduidelijk heid over de aftrekbaarheid van kosten voor kinderopvang en bepaalde 'onderdelen' van de studeerkamer, kunnen de belas tingkantoren de aangiften nog niet verwerken. Het wachten is op een uitspraak van staatsse cretaris Van Amelsvoort van fi nanciën. De Tweede Kamer overlegt vandaag wel met de staatssecre taris, maar de belastingaftrek staat niet op de agenda. Er valt volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën niet te zeggen wanneer Van Amelsvoort een besluit neemt. "Kinderopvang ligt fiscaal-ju ridisch nogal moeilijk. Is het bij voorbeeld mogelijk de vergoe ding voor kinderopvang die mensen ontvangen te belasten terwijl je de kosten niet aftrek baar maakt? Dat zijn de moeilij ke kantjes van de Oort-belas tingwetgeving" Belastingbeta Iers die een hoekje van het aan giftebiljet hebben afgeknipt, hebben recht op teruggave voor 1 december. Om aan deze eis te kunnen voldoen, betalen veel belastingkantoren alvast een deel van de belasting terug. De kinderopvang en studeerkamer (ook nog steeds onduidelijk) worden buiten beschouwing gelaten Eventueel volgt later nog een extra teruggave

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3