Weg ROB GORRIS Ford en VW samen in AutoEuropa ruimte ken. Bel onze kunt afdeling. u parkeren Goedkope gidsen wijzen de weg bij aanschaf auto BMW schuift stationwagon Touring een klasse op Prijs voor Bobike kinderzitje -marnes om een 100% rake groep (IP, 7P autoliefheb bers te berei- advertentie- Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: JAN KUNGE 27 AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278, 2314 AL LEIDEN, TEL 071-896000 HEEMSTEDE PL Wie op zoek is naar een ge bruikte auto kan wellicht op weg worden geholpen door de pas verschenen Welke Gids over dit onderwerp. Voor slechts 4,95 biedt deze uitgave van Accres BV in Naarden een hoe veelheid nuttige en objectieve informatie die van belang is bij de aanschaf van een occasion. Hoe bepaalt men een keuze, hoe zit het met de autokosten, de garantie, de verzekering en de verplichte keuring? Naast de behandeling van deze onder werpen geeft de Welke Gids per automerk een overzicht van welke modellen er zijn, de voor- en nadelen van gebruikte exem plaren, de verkoopcijfers van het merk en wat algemene in formatie. Los bijgevoegd is een uitgebrei de koerslijst waarin gemiddelde richtprijzen,staan die men kan verwachten bij de aankoop van een occasion. De inruilprijzen liggen doorgaans ongeveer tien procent lager. EEN SOORTGELIJKE uitgave is Auto '92, die echter gericht is op mensen die een nieuwe auto willen aanschaffen. Met deze gids wil uitgever Ser vice Pers in Alkmaar kennelijk de diverse autojaarboeken, die op het punt van uitkomen staan, voor zijn. De bescheiden prijs van 6,95 is daarbij een extra voordeel. Maar om de autojaarboeken echt te slim af te zijn moet zo'n gids toch wat sterker voor de dag komen dan nu het geval is. De algemene informatie over autokosten en dergelijke is in orde maar het merkenoverzicht is te vaag. Van elk merk worden de verschillende modelseries summier beschreven waarbij vaak niet duidelijk is om welke uitvoering het gaat. Voorts wor den op drie verschillende plaat sen in de gids de aanschafprij zen vermeld, die lang niet in al le gevallen met elkaar overeen komen. Bij de beschrijving staat per modelserie slechts één prijs vermeld met een daarop geba seerde inruilwaarde, in het mid den staat een tabel met diezelf de (maar dus vaak afwijkende) prijzen en wat gegevens (geen motorinhoud, geen vermogen, geen afmetingen). Tenslotte staat achterin nog een uitge breidere prijslijst. Het maakt het er allemaal niet duidelijker op. Onder de naam AutoEuropa Automoveis Limitada gaan Ford en Volkswagen in Portugal samen auto's produce ren. Het eerste produkt zal een nieuw ontwikkelde 'ruim tewagen' zijn, die rond 1995 op de markt moet komen. Beide partners, die ieder voor 50% in het project deelnemen, zullen het management geza menlijk voeren. Volkswagen is daarbij verantwoordelijk voor het ontwerp en Ford zal zich met name bezighouden met het produktieproces. In de 'multi functionele' ruimtewagen zul len beide merken overigens hun eigen motoren en versnellings baken monteren. Het is de be doeling eind 1994 te starten met de produktie. Bij volledige be nutting van de produktiecapaci- teit zullen ongeveer 180.000 au to's per jaar worden gebouwd. De werkzaamheden voor de bouw van de produktiefabriek nabij Lissabon zijn inmiddels van start gegaan. De investering voor het totale project wordt op dit moment begroot op vier en een half miljard gulden. De nieuwe fabriek zal zowel be schikken over een perserij (waar ook grote onderdelen vervaar digd zullen kunnen worden) als over zeer moderne installaties voor lakspuiterij en assemblage. In de carrosseriebouw zullen sterk geautomatiseerde produk- tiemethoden worden gecombi neerd met noodzakelijk hand werk. Voor een kwalitatief hoogstaand produkt zal men gebruik maken van de modern ste technieken met robots en omvangrijke computersyste- Volkswagen en Ford gaan via AutoEuropa in een segment opereren waarvan men ver wacht dat het in de jaren ne gentig een van de snelst groei ende zal zijn. Op de Europese markt was de Espace van Ren ault de eerste trendsettende mi- nivan terwijl tegelijkertijd in de Verenigde Staten Chrysler door brak met de ruimtewagen Voya ger. Tegenwoordig zijn ook de Ja panse merken zeer actief in het 'ruimte-segment'. AutoEuropa is het tweede pro ject waarin VW en Ford gaan samenwerken. Al in 1987 heb ben beide ondernemingen hun activiteiten in Brazilië en Argen tinië ondergebracht in de geza menlijke onderneming Autolati- na Ltda. DEN HAAG GPD In het midden van de ja ren zestig kwam BMW als een van de eerste autofa brikanten met een model dat beschikte over een derde deur. In de roem ruchte 02-serie was deze Touring 25 jaar geleden zonder meer een opval lende verschijning. Gave exemplaren uit die tijd zijn als klassieker zeer ge liefd. De enige opvolger tot nu toe is de in sep tember '87 gelanceerde Touring in de vorige 3-se- De onlangs vernieuwde 3-serie kent geen Touring meer, BMW heeft de ver sie met derde/vijfde deur nu ondergebracht in de 5-serie, die in '88 op de Salon van Genève debu teerde. Voor die klasse is dat nieuw. Er zijn wel buiten de fabriek om een paar bestel-uitvoeringen ge maakt van de oude 5-serie, maar BMW zelfheeft nooit een dergelijke stationwagon op de markt gebracht. Op de autotentoonstelling IAA in Frankfurt beleefden de 520i en 525i als Touring-model hun première. „Het is een behoorlijk grote markt waar we ons in be geven," zegt N. Wiesmeier, ver koopdirecteur bij BMW-Neder- land. „We praten over 5.000 au to's in dit segment van een ho gere prijsklasse. De doelgroep is niet het publiek dat de auto werkelijk zakelijk nodig heeft. Men gaat er echt geen zakken cement in vervoeren. Het is vooral een multifunctionele au to voor de vrije tijd. De additio nele investering vind je terug in meer en makkelijke inlaadmo- gelijkheden". Wiesmeier ziet niet zozeer een markt voor de BMW 5-Touring op grijs kenteken: „Daar is de auto te hoog voor geprijsd. We rekenen op een meerprijs van 10 tot 15 mille en verwachten veel klanten uit de Mercedes T- serie te kunnen aantrekken. In die klasse komen we verder als stationwagens de .Volvo 7-serie, Lancia Thema, Audi 100 en bin nenkort ook de Citroën XM te gen". BMW heeft met de 5-Touring een heel bruikbaar model willen neerzetten. Onder meer voor de hobbyisten met een hond, de golfers of de pure 'station - freaks' is de auto heel geschikt, zo stelt de importeur. De moto ren leveren hetzelfde vermogen als in de se dans, 110 kW (150 pk) voor de 520i Touring en 141 kW (192 pk) voor de 525i Touring. Bijzonder aan de auto is de achterruit die elektrisch is te openen. Voor extra lange spul len hoeft dan niet de klep geheel of gedeel telijk open te staan. Het voorkomt ook de hinderlijke geur van uitlaatgassen in het in terieur. Als extra is een dubbel schuifdak met elektrische bediening te leveren. Het voorste schuift deels over het achterste waardoor er een anderhalf maal zo groot open dak als normaal ontstaat. Bei de daken kunnen ook onafhankelijk van el kaar geopend of geslo ten worden. De maatvoering van de Touring is gelijk aan de sedan. Met de deelbare neer te klappen ach terbank ontstaat een maximaal laadvolume van ongeveer 1300 liter. De auto's zijn leverbaar vanaf de laatste weken decem ber/eerste weken januari, voor prijzen variërend van ongeveer 85 tot 99 mille. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Het Bobike-kinder- zitje heeft een prijs gekregen. De stich ting Industrieel Ontwerpen Ne derland heeft de onderschei ding toegekend op basis van functionaliteit, ergonomie, ma teriaalgebruik, vormgeving en originaliteit. Het zitje is bedoeld voor kinde ren van negen maanden tot zes jaar. Een veiligheidsgordeltje met drie bevestigingspunten zorgt ervoor dat de kleintjes ste vig op hun plaats blijven en toch lekker zitten. Het zitje is voorzien van armleuningen en flinke voetsteunen. Er is een Bo bike voor achterop met een be vestiging aan de achtervork en voorop met een bevestiging aan stuur of balhoofdbuis. Het zitje is op alle typen fietsen te mon- Handig van dit kinderzitje is de snelle demontage. Het kan van de fiets gehaald worden als die 's nachts buiten moet staan. Met een extra bevestigingsset kan het in een oogwenk op een andere fiets gemonteerd wor den. De fiets hoeft overigens geen bagagedrager te hebben, want de bevestiging verloopt uitsluitend via het frame. De prijs van het achterzitje ligt rond de 90 gulden en van het voorzitje rond 80 gulden. 'Fietspooling' Uit Emmen komt het fenomeen 'fietspooling'. Niet zozeer be doeld om iemand die dezelfde kant op moet mee te nemen op de bagagedrager. Wel om met twee of meer fietsers samen de zelfde kant op te rijden uit oog punt van veiligheid. Het komt in alle steden en dorpen voor dat fietsende vrouwen en kinde ren zich op stille trajecten on prettig voelen. Em men heeft dit pro bleem als eerste ge meente aangepakt door op een paar plaatsen in het cen trum bordjes te plaatsen met het op schrift 'fietspooling'. Tussen negen en twaalf uur 's avonds kunnen fietsers zich hier verzamelen om met elkaar dezelfde t kan Remlicht Een remlicht voor de fiets is zo gek nog niet. Bij een onver hoedse stop kan dat een passende waar- dremefa schuwing zijn aan achteropkomend verkeer. Een Engelse firma pre senteert een remlicht dat op batterijen werkt voor fietsen met velg- of trommelremmen. Uit het apparaat steekt een stroomdraad die aan een stel- schroef van de achterrem wordt bevestigd. Een veercontact van roestvrij staal zorgt ervoor dat de stroomkring bij remmen via het frame wordt gesloten, waar door het remlicht oplicht. Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Naarden, avond/nacht, t/m 1 november. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Catalog (EPC) wordt ook ge bruikt om alle onderdelen van de autofirma in op te bergen. Om een indruk te geven van de vooruitgang: jaarlijks werden 28 miljoen microfiches verstrekt om alle dealers 'up-to-date' te houden. Die stapel van 3 kilo meter hoog wordt nu ingedikt tot een miniem stapeltje com pact-discs. Voor de klant biedt dit systeem de nodige voordelen. Waar je ook staat met pech in Europa, iedere Mercedes-dealer weet meteen wat voor een auto er op de brug staat. Sinds 1979 legt Mercedes namelijk van elke au to een wagenkaart aan. Daarop staan alle gegevens over hoe de wagen is opgebouwd. In het nieuwe EPC-systeem zijn alle wagenkaarten van die afgelopen twaalf jaar opgenomen. Dat zijn behalve de 5 miljoen personen auto's ook nog eens 3 miljoen bedrijfsauto's. Van de CD met een geheugen van 600 Megabyte (een beetje PC heeft er slechts 80) kunnen razendsnel teksten en techni sche tekeningen worden afgele zen. Dat scheelt enorm in zoek en wachttijd en er wordt met de juiste wagenkaart alleen naar relevante gegevens gevraagd. De dealer kan ook voor moeilij ke vragen te rade gaan bij de hoofdcomputer van Mercedes in Stuttgart. Accuraat en met de snelheid van de telefoon komt de oplossing voor een reparatie over het scherm rollen. Of al die snelle oplossingen ook schelen in het werkplaats-uurtarief moeten we nog afwachten. Autodealer zet elektro-auto in T.h.v. Liempde. Zo ver als in Califomië wil men in Nederland nog niet gaan. Daar immers is de auto-indu strie verplicht een steeds groter deel van de verkochte auto's 'absoluut schoon' af te leveren. In 2003 moet 10 procent van het wagenpark vrij zijn van schadelijke uitlaatgassen. Auto's met elektrische aandrijving, waarmee volop wordt geëxperi menteerd, staan centraal in de ze ontwikkeling. Toch komt ook bij ons. zij het stapvoets, de elektrische auto eraan. Een Mercedes-dealer in Rotterdam heeft sinds kort een Maharashi elektro auto klaar staan voor klanten die hun auto een dagje voor onderhoud af staan. De wagen heeft een top snelheid van zeventig kilometer per uur. Bij een constante snel heid van 50 km/uur komt de Maharashi 100 kilometer ver. De bedoeling is, meldt de dea ler, dat de chauffeurs hun be vindingen met deze nieuwe au to noteren. Het experiment duurt drie maanden. In die tijd zullen ongeveer 100 chauffeurs van de wagen gebruik maken. BUK IN HET VERLEDEN Tot het begin van de vijftiger jaren produ ceerde Alfa Romeo uitsluitend grote, sportieve en vrij dure auto's in kleine se ries. In 1954 kwam daar verandering in toen de Italiaanse fa brikant de kleine en betaalbare sportauto Giulietta op de markt bracht. In die serie verscheen het jaar daarop ook een 'open' versie, de Spy- der, die zeer gewild werd. In 1962 werd er naast de Giulietta 1.3 Spyder ook een Giulia 1.6 Spyder (foto) le verbaar. Van die, net als vele andere Alfa's door Pininfarina ontworpen Giulia bouwde Alfa Romeo tot 1965 welgeteld 9.250 exemplaren. De snellere uitvoering, Spyder Veloce, die in '64 op de markt kwam, bracht het niet verder dan 1.091 auto's. De Giulia werd vervolgens weer doorontwikkeld en vla nog een aantal modelwijzigingen ont stond uiteindelijk de huidige Spyder. .archieffoto Nieuwe editie Onschatbare Klassieker Onder de noemer De Onschat bare Klassieker speelt een clubje enthousiaste oldtimer-liefheb bers in op de sterk groeiende belangstelling voor klassieke auto's. Enerzijds met een jaar lijks terugkerende klassieker- beurs waar complete aüto's, on- gerestaureerde modellen en on derdelen worden verhandeld en anderzijds met een jaarboek waarin een groot aantal klassie ke auto's kort aan bod komt. De tweede editie van dat jaar boek is fors dikker geworden en bevat meer dan 900 klassieke auto's. Van elk model worden de belangrijkste technische ge gevens verstrekt en een richtlijn voor de waarde van de betref fende auto, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen drie cate gorieën: categorie A geeft de waarde voor auto's in ongeres- taureerde staat, maar wel com pleet, B geldt voor auto's in re delijke staat en C voor klassie kers in goede staat, maar niet in zogeheten concoursconditie. Die waarden zijn tot stand ge komen in samenwerking met een beëdigd taxateur. Verder worden in het boekwerk, dat ruim 400 pagina's telt en 17,50 kost, ook de namen en adressen van alle Nederlandse merken- clubs vermeld. Onder de naam Avus Quattro heeft Audi een tot de verbeelding sprekende droomauto ontwikkeld die in praktijk moeilijk te temmen zal zijn. Een zesliter 12-cilinder 60-kleppen middenmotor van maar liefst 509 pk stelt de vier- wielaangedreven Avus in staat binnen drie seconden naar 100 km/uur te spurten en vervolgens een topsnelheid van 340 km/uur op de klokken te toveren. Het 1.250 kg wegende kunstwerk met de grote wielen en gladde, onge- spoten aluminium huid toont vol gens Audi aan dat besparing van grondstoffen, een grote actieve en passieve veiligheid, een sportief rijcomfort en tijdloze elegantie harmonisch samen kunnen gaan. •foto pon BOEKEN Mercedes weet alles van uw auto UTRECHT GPD De techniek staat voor niets en dat geldt vooral voor de compu tertechniek. Wat voorheen nog op microfiches gebeurde wordt nu opgeslagen op een CD. Dit glimmende plaatje is namelijk ook geschikt om tekst op te ne- men, in een zo omvangrijke hoeveelheid die een groot aan tal encyclopedieën te boven gaat. Mercedes heeft deze techniek ingevoerd bij alle Europese dea lers, om van elke verkochte auto de gegevens prompt bij de hand te hebben. De Electronic Parts

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27