Extra Menem gedraagt zich als ster in komische opera Gezochte criminelen en prostituees: China's wilde zuiden Donderdag 31 oktober 1991 ««little 023-15023»«JANVAN DW NAT, FRANS VISS» Vormgeving: Argentijnse president gaat prat op zijn eenvoudige afkomst meest indrukwekkende banken ter wereld de dichter Robert Lowell noemde ze al indrukwekkender dan de kerken. De elite van het land in militair, econo misch en politiek opzicht zit nog steeds waar die altijd zat. De massa bestaat uit bal lingen. Daartussenin bevindt zich de mid denklasse, waartoe Menem behoort. Voeg hierbij de militairen hoog opgeleid, nationalistisch en een bron van sociaal overwicht en jaloezie op hun privileges en men ziet hoe moeilijk de taak van Me- Peron Zoals velen van de 30 miljoen inwoners van Argentinië, is Menem een immigranten- zoon. Zijn vader Saul, kwam in 1912 vanuit een dorpje ten noorden van Damascus in Syrië naar Argentinië. Saul was 14, werd een onbeduidend handelaartje, ging in 1926 te rug om met zijn jeugdliefde te trouwen en werd net rijk genoeg om zijn drie zonen, Carlos (geboren in 1935), Munir en Eduardo te kunnen laten studeren. Carlos studeerde rechten in Cordoba, de traditionele school voor politici. Hij ont moette de legendarische Juan Peron tijdens een atletiekontmoeting in Buenos Aires, waar el General hem een gesigneerd vaan del gaf. Het was trouw op het eerste gezicht. Bij zijn terugkeer naar Cordoba in 1955, richtte Menem de Juventud Peronista op, een jongerengroep die achter Peron stond. Een jaar later werd hij korte tijd gevangen gezet wegens steun aan een actie om Peron die door de militairen was afgezet weer aan de macht te brengen. Later, in zijn praktijk in La Rioja, ontwikkelde hij zijn pe- ronistische netwerk door zijn werk voor de CGT, de vakbonds-stoottroepen van het pe- Menems verhaal is dat van het peronisme na Peron. Wie Menem wil begrijpen moet iets weten over de aantrekkingskracht van de ideëen van Peron. De Argentijnse elite wil er niets van weten, evenals de rooms- katholieke kerk (95 procent van de Argentij nen is katholiek). Het is de nachtmerrie van de Argentijnse militairen die afwisselend worden aangetrokken en afgeschrikt door de populistische boodschap van het pero- Het is geen ideologie die zich gemakkelijk laat verklaren. Het is een vorm van sociale politiek. Juan Peron wierp zich op als be schermer van de zwoegende arbeider en de miskende immigrant. Kortom: iedereen die over het hoofd werd gezien, geminacht of laatdunkend werd behandeld. Zoals iedere dictator weet, leven deze men sen van de hoop. Höe vager de boodschap, hoe meer hoop. Perons geheim lag in het geven van boodschappen die de massa hoop gaven. Die boodschappen werden krachtig ondersteund door de 'liefdadighe den' van zijn vrouw Evita, het network van werkleveranciers, volgzame journalisten en ambtenaren, en de almachtige vakbond CGT. Imago Menem behoort tot de grote groep tot wie het peronisme zich richt. Hij is zelf een van de 'kleine mensjes' en slaat daar munt uit. Tijdens de presidentscampagne van 1989 toerde hij door Buenos Aires in een luxueu ze Menemobile. Via luidsprekers gaf hij deze boodschap: „Misschien zijn degenen die aan de grote universiteiten van de VS en Europa hebben gestudeerd wel beter dan ik. Ik vind van niet. Ik ben de zoon van een immigrant, zoals velen van jullie. Ik heb al& loopjongen bij mijn vader gewerkt. Er bestaat zoiets als de universiteit van de straat, de universiteit van het levenen er bestaat de universiteit van de gevangenis". Menem is afgestu deerd aan alle drie. Het geheim van zijn succes lijkt op dat van Peron. Het heeft meer te maken met zijn imago en zijn verwachtingen dan met zijn prestaties. Menem past gewoon het imago aan de tijd aan. Peron hield van petjes met klep, witte uniformen en tressen, Menem houdt het op geföhnd haar, witte pakken, seks en door trapte zwierigheid. Menem behoort tot het gewone volk, al is hij veel succesvoller. „Volg mij!", zegt hij tot de zwoegers die hij naar het Beloofde Land wil voeren. „Voor de honger van arme kin deren, de bedroefdheid van rijke kinderen, volg mij! Ik zal u niet bedriegen! Volg mij!" Zelfs zijn huwelijksellende werkt niet in zijn nadeel. Zijn vrouw, Zulema Fatima Yoma, trouwde hij in 1966. Ze gingen twee keer uit elkaar in de jaren tachtig en werden for meel weer verzoend door de pauselijke nuncio in 1989. Nu dreigt er weer een scheiding. Bovendien is Zulema's zus Amira die net aan het afkicken is van de tran quillizers het middelpunt van een zaak rond het 'wit' maken van drugsgeld. Zoals Menem pas zei: „Ik vrees slechts God... en Zulema." De vraag is of de Argentijnen dit alles nog lange tijd zullen pikken. Ze worden voort durend geplaagd door inflatie, een ineen stortende economie ondanks alle bezuini gingsmaatregelen en voortdurende kabi netsveranderingen. Peron kon aanblijven omdat hij een eigen partij had en als een dictator heerste. En doordat onder zijn macht Argentinië een van de rijkste staten ter wereld werd. Maar Menem is geen dictator. Hij is, zoals zijn broer hem noemt: „natuurlijk, spon taan, heftig, eenvoudig, warm." En hij draait zelfverzonnen gerechten in de keu ken in elkaar. Maar misschien is dat niet meer genoeg. Zelfs de tolerantie van de Ar gentijnen heeft grenzen. Eerder dit jaar zei de vice-president dat Me- nems familie „de regering op een komedie deed lijken". Maar Menem kent zijn land. „Na 35 jaar mislukkingen heeft het Argen tijnse volk geduld gekregen," zo zegt hij wijsgerig. President Menem schuwt geen schandalen. letsel en moedwillige verlating'. Huiselijke ellende genoeg dus. Rijke cultuur Men kan de Argentijdse president zien als een schertsfiguur: een mannetje van nau welijks 1.65 m op hoge hakken, dol op auto racen, voetbal en basketbal. Voor wie Ar gentinië graag ziet als een operetteland met domme generaals en frauduleuze voetbal lers past Menem met zijn dansende lokken en lange bakkebaarden, zijn snelle praatjes en zijn reputatie op het huwelijksvlak hele maal in dat beeld. Het is niet gemakkelijk om Argentinië te re geren. Het land heeft twee gezichten. Aan de ene kant is het een luchthartig, operette- land. Maar anderzijds zijn de Argentijnen sobere, hard werkende mensen in een land dat korte tijd Brits bezit was en nog steeds anglofiel is. Argentinië heeft een rijke cultuur en de Sinds Carlos Saul Menem in 1989 de grote man van Argentinië werd, zijn de schanda len rond zijn persoon niet van de lucht ge weest. In de Europese pers wordt hij stee vast afgeschilderd als een belachelijke, wel lustige en potsierlijke man, die betrokken is bij allerlei smeergeldzaken. Volgens de laatste onthullingen zit zijn fa milie tot aan de nek in de problemen: er wordt beweerd dat ze drugsgeld 'wit' ma ken. Twee van Menems beste politieke vrienden moeten binnenkort terechtstaan. Het betreft geen kleinigheid. De aanklach ten tegen zijn schoonzuster, zijn vroegere secretaresse, spreken over miljoenen dol lars. Aan het huwelijksfront is het de laatste tijd rustig, sinds hij zijn vrouw uit zijn officiële residentie heeft gegooid. Maar volgens haar advocaat hangt Menem nog een aanklacht boven het hoofd wegens 'echtbreuk, ernstig SHANTOU AP JOHN POMFRÉET Posters met de gezichten van gezochte cri minelen, oplichters, verkrachters, moorde naars en drughandelaars zijn in de Zuidchi- nese provincie Guangdong overal op de muren aangeplakt. Duizenden bordelen, die er uitzien als kapperszaken, bieden meer dan knippen en scheren. Bars en dan cings zorgen tot diep in de nacht voor een gestadige disco-dreun terwijl Guangdongs nieuwe elite zich met Mercedessen en BMW's, die via Hongkong naar de provincie worden gesmokkeld, langs de in deurposten liggende drugsverslaafden verplaatst. Restaurants vol neonlicht serveren bere- poot, slang, kat en het voor de hand liggen de - maar meestal onechte - haaievin. Een eethuis in de provinciehoofdstad Kanton is zelfs gespecialiseerd in gebakken rat. Dit is China's, wilde zuiden. In de afgelopen 12 jaar is de regio met een halsbrekende snelheid ontwikkeld en dat heeft welvaart, maar ook sociale problemen gebracht. Orthodoxe communisten in het noorden houden hun maatschappij onder strikte controle, maar in het zuiden gelden inmid dels andere regels. „Je kunt het niet met Pe king vergelijken", zegt de 25-jarige zaken vrouw Louise Fu uit de havenstad Shantou. „het lijkt wel een ancler land". Eén van de redenen voor de sociale veranderingen is dat in de afgelopen jaren een enorme hoe veelheid geld in de regio is geinvesteerd. Daardoor is een hele nieuwe klasse van nieuwe rijken ontstaan met een hang naar luxe goederen. Sinds 1979 is ongeveer 12,3 miljard dollar aan buitenlandse investerin gen naar de provincie gegaan, het hoogste investeringsniveau van alle Chinese provin cies. In de noordelijke provincie Fujian zijn ook miljarden geinvesteerd. Een ander verschil is dat in het zuiden meer en meer werknemers buiten staatsbedrijven werken. Honderden bedrijven overtreden regelmatig de regels van de communisti sche partij door niet meer te eisen dat een op de 100 werknemers partijlid moet zijn. Daarnaast maakt de extra koopkracht van de werknemers in het zuiden hen minder afhankelijk van de communistische partij en zijn zij minder geneigd de bevelen en or ders van de partijsecretarissen op te volgen. Betere levensstandaard Miljoenen landarbeiders, die de verarmde staatsboerderijen in de rest van het land achterlaten, ziin inmiddels naar het zuiden getrokken in ae hoop op een betere levens- staandaard. In Kanton leven zij onder brug gen, in verlaten gebouwen en bij het trein Duizenden vrouwen van het Chinese platteland zoeken hun geluk in de zuidchinese steden, waar zij dikwijls als prostituee aan de slag gaan. foto ap station. Sommigen sluiten zich aan bij ben des, anderen werken 12 uur per dag in fa brieken waar Barbiepoppen en Nintendo- computerspelletjes gemaakt worden voor de kinderen van Noord-Amerika en Europa. Een recente misdaadgolf heeft de autoritei ten in Kanton ertoe gebracht om posters te verspreiden met de gezichten van gezochte criminelen, iets dat nog nooit eerder is voorgekomen. Andere steden hebben het voorbeeld nagevolgd. Sociale problemen waarvan China heeft gezegd dat ze al 40 jaar geleden zijn opgelost steken de kop weer op. Een krant in Kanton berichtte on langs over de bigamie van Jiang Jiming, een bouwvoorman die er zes concubines op na hield en met de kinderen die hij bij zijn vrouw verwekte vader werd van acht jon gens en zes meisje. Hij werd onlangs gear resteerd. Corruptie is wijd verspreid - van de piccolo in een duur hotel die tienermeisjes uit Sechuan aanbiedt tot partijbazen met vette bankrekeningen in Hongkong. In Xiamen zijn vorig jaar vier van de zes loco-burge meesters van de kuststad uit hun ambt ge zet omdat zij smeergeld hadden aangeno men van Taiwanese zakenmensen die land wilden kopen. Corruptie gewoon „Iedereen houdt zijn hand op", zo verklaar de Anneke Swijtink, een Nederlandse die in China een speelgoedfabriek vertegenwoor digt. „Corruptie is heel gewoon." Een nieu we route om drugs te smokkelen vanuit de opiumgebieden van Zuidoost-Azie naar Hongkong gaat direct door het hart van Zuid-China. In Humen, aan de oevers van de Parelrivier, waar de Chinese nationalis ten 150 jaar geleden tijdens de opiumoorlo gen Britse opium in brand staken, kost „China White" 35 dollar per gram. Veel ko pers behoren tot de nieuwe rijken. In Kanton is twee jaar geleden een centrum voor drugverslaafden opgericht en elk jaar worden in de stad tientallen drughandela ren geëxecuteerd. In lokale kranten werd gewaarschuwd voor kwakzalvers die een nep-behandeling tegen drugverslaving aan bieden bestaande uit het drinken van prui- mensiroop en rijstwijn. Een „naar het zuiden trekkend leger" van prostituees overstroomt de provincie. Die bijnaam is een cynische woordspeling op de naam van het rode leger dat de provincie in 1949 heeft bevrijd van de nationalisten. In Shantou zeggen functionarissen dat er meer kapperszaken zijn dan voedselwin- kels. De meeste kapsalons zijn in werkelijk heid bordelen. „Ik kan ongeveer 100 dollar per avond verdienen", zegt Esther Huang, een 22-jarige studente van een zuidelijke universiteit die bijverdient als prostituee, „veel van mijn jaargenoten doen het nnk." Buitenlandse inwoners van het zuiden zeg gen dat de provincie nooit ophoudt te ver anderen. „Het is net een land dat de puber teit doormaakt", zo verklaarde Bill Jobs, een 41-jarige Amerikaan die een glasfabriek in Xiamen bezit. „Het verandert elke maand." - Menems echtgenote Zulema Yoma, hier in gezelschap van haar zoon Carlos Facundo, beschuldigt haar i ernstig letsel, en moedwillige verlating. echtbreuk, het toebrengen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26