Extra Alle vervuilingsrecords werden gebroken i Ir r 3K - tU', Marathonloper Gerard Nijboer: 'Je neemt die dingen op de koop toe' Engeland: 'De vieze man van Europa' Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 023-150239 JAN VAN DER NAT - FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER 25 -- Jiff"9 J| Athene hult zich steeds vaker in een vette smog. -.f« 'r '8- 't i»„«, '«x. ^32SMW '-..JU foto ap 'Goede Week' en 'Goede Maand' gaat in Athene niet meer op De Atheners wensen elkaar elke maandag weer 'Goede Week' en elke eerste van de maand 'Goede Maand', want men is in Griekenland erg kalenderbewust. Maar het werd niet goed in de hoofdstad met haar 3,5 miljoen inwoners. De mensen werden niet goed. Zowel de week als de maand begon met een aantal van de 'ne- fos', de gifwolk die zich doet gelden als het tegelijk warm, vochtig en windstil is. En de eerste oktoberdag bleek tot veler verbijstering met 38 graden de warmste (tot nu toe) van het jaar. ATHENE FRANS VAN HASSELT Dit maal werden alle vervuilingsrecords ge broken. Stikstofdioxyde, zuiver een produkt van het gemotoriseerd verkeer, bereikte op één plek 696 microgram per kubieke meter, terwijl 500 de ajarmgrens is. Het record stond eerder op naam van de 4e juli 1990, en op een ander punt van de stad. In de ta melijk riante voorstad Marousi werd ook het record van de ozon gebroken: dit kwam op 410, met een alarmgrens van 300. Zelfs koolstof en koolmonoxyde, die bedwongen heetten te zijn, lieten zich weer ruim schoots gelden. Hier en daar rook het in de hoofdstad naar een ouderwets spoorweg station. De machteloze regering had al eerder de gebruikelijke maatregelen afgekondigd: geen personenauto's in de binnenstad, en nog maar de helft van de taxi's, maar dat zijn er dan nog altijd 7000, en bovendien re den alle vervuilende autobussen (waarvan de vervanging al zovele malen is aangekon digd door linkse en rechtse regeringen) en alle tienduizenden motorfietsen. Wat niet reed, was de metro, die nog aangelegd moet worden, al tientallen jaren. Op 4 september zou met de werkzaamheden zijn begonnen, maar weer is dat uitgesteld. Het wordt een zaak voor de 21ste eeuw, als Athene die haalt. Er waren deze week weer 5500 alarmmel dingen op één dag, en 520 personen wer den in een ziekenhuis opgenomen met ademhalings- of andere problemen. Zou den dat elke keer ongeveer dezelfde perso nen zijn, vraag ik me af. Is daar nog geen onderzoek naar verricht? Om me heen werd geklaagd over hoofdpijn, tranende ogen, zware vermoeidheid, een bloedneus. Een vriendin wilde eigenlijk naar een zieken huis, maar zag op tegen de drukte daar. En zelf heb ik niets, dat is mijn probleem. Ja, ik ruik wel dat de atmosfeer niet nor maal is, maar eerlijk gezegd is het geen ake lige lucht. Er hangt ook wel duidelijk een waas, maar van 'smog' kun je niet spreken, het is op korte afstand een helder waas, waarin sommige dingen, bomen bijvoor beeld, er essentiëler bij komen te staan. Lichamelijk voel ik niets, behalve natuurlijk de hitte. Zou ik het tegendeel zijn van een cara-patiënt, bestaat zoiets? Zoals je ook te lage bloeddruk kunt hebben, te lage stof wisseling of een te laag cholesterolgehalte? (Nooit van gehoord eigenlijk). Zou ik niet eens naar een dokter moeten met de vraag: ik heb geen last van de nefos: wat is er aan de hand? dat ik midden op de Drentse hei woon. tus sen de bossen. Ik word niet dagelijks met luchtvervuiling geconfronteerd. Natuurlijk maak ik me zorgen over de toenemende milieuvervuiling, wie niet, maar ik relativeer het ook. Ik loop 's zomers vaak in m'n korte broek en blote bast in de zon te trainen. Als ik dan die verhalen lees over huidkanker, vraag ik me af of dat wel zo gezond is. En als je twee liter melk per dag drinkt, weet je ook niet van welke koe het komt er of er te veel dioxine in zit. Ik bedoel: het is allemaal betrekkelijk. Ik vind het moeilijk over dit soort zaken een keihard standpunt in te ne men. Dan word je een angstig vogeltje en durf je niks meer te doen' UFFELTE CEES OLSTHOORN Marathonloper Gerard Nijboer is zuinig op zijn gezondheid. Al sinds jaar en dag ver bouwt hij schone groenten in zijn tuin. En hij probeert ook zijn eigen vee 'groot te brengen'. „Want je weet wat er soms ge beurt met beesten, die naar de markt gaan en uiteindelijk bij de slager terecht komen. Daar wil ik toch zoveel mogelijk van ge spaard blijven". Nijboer is ook milieube wust. „Ik heb hier zelf een waterpompje. Fijn, helder water, denk je dan. Maar in de buurt ligt wel een groot langbouwgebied. Als je ziet wat daar allemaal gespoten wordt. Dan vraag je je af hoe zuiver het grondwater is dat ik over mijn groenten sproei". De 36-jarige atleet is begaan met de milieu problematiek, met de vervuiling van grond, water en vooral de lucht. Als lange-af- standsloper brengt hij vele uren buiten door. Trainend voor de zoveelste marathon in zijn imposante carrière. Begin november start hij in New York, waar de deelnemers ongetwijfeld weer op een flinke portie smog zullen worden getrakteerd. „Het hoort er gewoon bij", klinkt het nuch ter. „Alle belangrijke marathons worden ge lopen in grote steden en die hebben alle maal te kampen met smogvorming". De or ganisatoren houden er meer en meer reke ning mee. Steeds vaker wordt de starttijd aangepast. Onlangs, bij de wereldkam pioenschappen in Tokyo, werden de atleten voor dag en dauw op pad gestuurd. Zo vroeg in de ochtend was de temperatuur tenminste te harden en zat er nog niet zo veel vuiligheid in de lucht. Hoewel hij over de hele aardkloot zijn beste beentje heeft voorgezet en kan putten uit een schat aan ervaring, heeft Gerard Nij boer er geen idee van in welke plaats de ademhaling het ergst wordt verstoord door smog. „Ik ben daar nooit zo attent op ge weest. Het probleem van de smog onder schat ik niet, maar ik houd me er niet na drukkelijk mee bezig. Er komen zoveel za ken om de hoek kijken bij een marathon. Parkoers, hitte, voeding, verzorging. In dat rijtje hoort smog ook thuis. Als je te kritisch wordt, kun je haast nergens meer lopen". „Ik heb zelf nooit het gevoel gehad dat smogvorming zó'n remmende factor was dat ik geen marathons meer zou kunnen of willen lopen. Je weet dat het ten koste gaat van je eindtijd. Daar hou je rekening mee. Ik kan me voorstellen dat het voor jongens die een absolute toptijd kunnen lopen meer een dilemma is. Ik behoor niet tot dat selec te groepje, ik presteer het best als de om standigheden zwaar zijn". Athene Zoals in 1982 in Athene, waar Nijboer ge- '82, Ge schiedenis schreef door de Europese titel te rard Nij- grijpen nadat hij onderweg even halt had boer Eu- gehouden om de veters van zijn schoen ropees vast te knopen. „De lucht was daar zo ver- kam- vuild dat de ene dag de auto's met de one- pioen: ven nummers mochten rijden en de andere 'Meer dag de auto's met de even nummers. An- last van ders kwam het kampioenschap in gevaar. de bus Maar het gekke is dat ik tijdens de wedstrijd dan van nauwelijks last heb gehad van de smog. Wat de wél heel vervelend was, was de bus die tien smog.' meter voor ons uitreed en voortdurend dik- foto ke, stinkende walmen uitrochelde. Soms werd het letterlijk en figuurlijk even zwart voor mijn ogen". „Ja. je neemt die dingen op de koop toe", knikt Nijboer. „Het hoort erbij. Triathlon- atleten duiken ook'in smerig water. Ze doen het omdat ze graag hun sport bedrijven, omdat het om belangrijke wedstrijden gaat. Daar heb je veel voor over, ook gezond heidsrisico's". Smog is alles behalve een 'hot item' in de atletiekwereld, benadrukt de 'Godfather' van de Nederlandse mara- thontop. „Ik merk nooit dat de lopers er over praten. Het.houdt ze niet zo bezig. De gesprekken gaan over snelle schoenen, trai- ningsaanpak, voeding, persoonlijke records - dat soort zaken. Niemand maakt zich echt druk over smog". Gerard Nijboer ook niet. „Ik heb de mazzel LONDEN CORRESPONDENT CEES VAN ZWEEDEN Het was een woord dat Nederlandse kinde ren vroeger op de lagere school leerden bij de Engelse les: 'smog' is 'fog' (mist) plus 'smoke' (rook). Smog hoorde bij Londen zoals de Tower Bridge en de Big Ben. Het was een vieze, bruine waas die over de stad kwam te liggen als de temperaturen daal den en de wind ging liggen. De Tower Brid ge en de Big Ben werden dan onzichtbaar, de ziekenhuizen stroomden vol en het be grafeniswezen floreerde. In 1952 stierven in een enkele, koude winterweek 4.000 men sen. Tegenwoordig leren kinderen alleen nog over de beruchte Londense smog bij geschiedenis. Met de Grote Brand en Jack the Ripper is de smog gaan behoren tot die lange rij rampen die de stad in een grijs ver leden plaagden. De smog is voltooid verleden tijd. In 1956 nam het Lagerhuis de Clear Air Act aan, en binnen luttele jaren klaarde de lucht op. Het gebruik van steenkool werd door deze wet aan banden gelegd en energiecentrales werden naar de rand van de stad verban nen. De Clear Air Act was een knap staaltje milieuwetgeving in een tijd waarin dit woord nog onbekend was. Helaas is het bij dit ene voorbeeld gebleven. Tamelijk routineus spreken Greenpeace en Friends of the Earth nu over Engeland als 'de vieze man van Europa'. Hoewel de ge middelde inwoner van Athene ook wel eens wat chemicaliën opsnuift, zegggen de milieu-organisaties, wordt daar tenminste het autoverkeer nog bij tijd en wijle verbo den. Kom daar in Londen eens om. In Zwitserland worden in de herfst de bla deren uit het Meer van Genève gevist. El ders is men misschien minder rigoureus, maar in de meeste geïndustraliseerde lan den beschikken regeringen anno 1991 toch wel over wettelijke bevoegdheden om bij het overschrijden van bepaalde meetwaar den het autoverkeer te stoppen en fabrie ken stil te leggen. In Engeland beschikt de regering alleen over een telefoonlijn. Bandje De argeloze Londenaar die het nummer van het ministerie van milieu draait, hoort aan de andere kant van de lijn een ingeblik te stem. Het bandje vertelt hem hoe de kwaliteit van de lucht in zijn stad is. Of lie ver, hoe de kwaliteit wés. Het ministerie heeft het namelijk zo geregeld dat eventuele bellers op vrijdag horen hoe vervuild de lucht op donderdag was. De informal ie b altijd een dag oud. zodat de moeder die op donderdag wilde weten of het raadzaam was met haar 2-jarige peuter in Oxford Street te gaan winkelen, in elk geval op vrij dag kan vernemen of zij het juiste besluit heeft genomen. In een poging tot overzichtelijkheid onder scheidt het ministerie de kwaliteit van de lucht aldus: slecht, matig, goed. Wat 'goed' betekent, blijft voor de gewone sterveling onduidelijk - het bandje vermeldt dat niet Greenpeace heeft dit echter onderzocht en is tot de volgende slotsom gekomen: „Wat in Londen als goed wordt beschouwd, geldt in Japan gewoon als slecht". Op het Londense ministerie van milieu gaat de vlag in top als er een ozon-vervuiling wordt gemeten tussen de 50 en 100 deeltjes per miljard. In Japan worden al stappen on dernomen tegen autogebruikers en fabrie ken als de grens van 60 deeltjes per miljard wordt overschreden. Op de Britse eilanden ligt de gevarengrens pas bij 120 deeltjes per miljard, en zelfs daarboven wordt geen ac tie ondernomen. De ingeblikte stem zegt dan alleen dat de kwaliteit van de lucht 'slecht' is - de volgende dag. Meetstations Omdat de luchtvervuiling toch nauwelijks wordt bestreden, heeft het land vanzelf sprekend minder meetstations nodig. On langs werden nog vijf Londense meetsta tions gesloten. Ze behoorden aan de London Scientific Services, een bedrijf dat gefinancierd werd door de Greater London Council (het Londense stadsbestuur). Maar dit stadsbestuur voerde een progressief be leid, en werd in 1986 door de regering- Thatcher gewoon opgeheven. Het bestaan van de vijf meetstations werd nog enkele ja ren gerekt, totdat in 1990 de geldkraan defi nitief dicht ging. Daarmee heeft Londen nog drie meetsta tions over, tien keer zo weinig als Amster dam. Een van die stations ligt bovendien in een verkeersarm achterafstraatje dat door een groot regeringsgebouw is gescheiden van de gifspuitende auto's. „We hebben on langs een reportage gemaakt over dat sta tion", zegt een woordvoerder van Friends of the Earth. „In één uur telden we drie voor bijkomende auto's". De afgelopen zomer was de kwaliteit van de lucht in Londen heel vaak 'goed'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25