Economie Sober Philips blijft hopen op betere tijden Oort krijgt van alles de schuld 'Werknemers moeten aandeelhouders worden' Hulp kan averechts werken De strijd om de Japanse babbelbox Donderdag 31 oktober 1991 E BOSMA Vormgeving; HANS BOEZELUN NIEUWSLIJN Winst DSM daalt met 38 procent D?M De winst van het chemiecon cern DSM is in het derde kwar taal van dit jaar met 38 procent gedaald tot 117 miljoen gul den. In dezelfde periode vorig jaar werd nog een nettoresul taat behaald van 190 miljoen gulden. Per aandeel daalde de winst van 5,40 gulden tot 3,35 gulden. Dat heeft DSM giste ren bekendgemaakt. DSM schrijft de lagere resultaten toe aan „ongunstige marktom standigheden in combinatie met hogere vaste kosten". De winst over de eerste negen maanden van dit jaar bedraagt 451 miljoen gulden, 33 procent minder dan vorig jaar. 'Amro-prospectussen misleidend' Prospectussen voor de uitgifte van obligaties van het Duitse de tailhandelsconcern Cobpag bevatten mogelijk misleidende in formatie. Dat staat in een tussenvonnis van de Amsterdamse rechtbank. De prospectussen zijn in 1987 en 1988 uitgegeven door de Amrobank. Kort na plaatsing van de obligaties (in totaal 200 miljoen gulden) vroeg Coopag uitstel van betaling aan. Uit de prospectussen was echter niets gebleken van problemen bij het concern. De Vereniging Coopag Finance, waarin 85 gedu peerde obligatiehouders van Coopag Finance (de financierings maatschappij van Coopag) zich hebben verenigd, eist van de Amrobank een schadevergoeding wegens misleidende informa tie in de prospectussen. De rechtbank zal op 27 november uit spraak doen. Meer economische groei De economische groei is in het tweede kwartaal van dit jaar toe genomen met 2,4 procent ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar. Over het afgelopen half jaar komt de groei daarmee uit op 2,3 procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. In de kwartalen van vorig jaar bedroeg de groei gemiddeld 3,9 procent. De consumptieve bestedingen door gezinshuishoudingen lagen in het tweede kwartaal 2,8 pro cent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De groei was in het eerste kwartaal 4,2 procent. Over de eerste helft bedroeg de toename 3,5 procent het jaar Ruzie Rabo en Management Share Het conflict tussen de Rabobank en het automatiseringshuis Management Share over nieuwe kredietfaciliteiten is nog niet bijgelegd. De verklaring dinsdag van Management Share dat een syndicaat vier miljoen gulden in het noodlijdende fonds heeft gestoken, vindt de Rabobank volstrekt onvofdoende. De bank heeft de kredietlijn nog steeds niet heropend. Vorige week span de Management Share een kort geding aan tegen de bank om de afgesloten kredietlijn te heropenen. De bank uit Utrecht wil haar geld niet meer beschikbaar stellen omdat het Amsterdamse high-techbedrijf tot begin deze week een negatief eigen vermo gen had. AMSTERDAM» ANP Vennootschappen presteren be ter wanneer kapitaaldeelname door werknemers op grote schaal wordt ingevoerd. Dat concludeert mr. A. Voüte, advo caat bij Loeff Claes Verbeke in zijn proefschrift 'Aandelen voor werknemers - motivatie door participatie'. Voüte hoopt daar op morgen te promoveren aan de Universiteit Nijmegen hoopt te promoveren. Voüte, specialist op het ge bied van het vennootschaps- en faillissementsrecht, komt tot zijn conclusie op basis, van ver gelijkingen in binnen- en bui tenland. Bedrijven met werkne mersparticipatie in de Verenig de Staten boeken volgens hem grotere winsten in vergelijking met hun concurrenten. Ook in Nederland levert werknemers participatie volgens Voüte bete re prestaties op. De advocaat 'U hoort onze concurrenten nu toch ook moord en brand schreeuwen Uiterste 'voorzichtigheid' over mogelijke 'tekenen van herstel'. Dat is al anderhalf jaar het standaardantwoord van de hoogste leiding bij Philips op alle vragen. Leek die voorzichtigheid drie maanden geleden nog voor een deel gespeeld, gisteren was ze, bij de presentatie van de cijfers over het derde kwartaal, reëel. MARIEN VAN DEN BOS Onzekere factoren in de ontwik keling van de wereldeconomie en de bikkelharde prijzenslag op het gebied van consumen- ten-elektronica, manen het concern terecht tot voorzichtig heid. De situatie is dermate on zeker, dat het concern heeft be slist om geen interim-dividend aan de aandeelhouders uit te keren. Ook het dividend over het gehele boekjaar staat op los se schroeven. Daarover wordt pas eind februari Volgend jaar beslist. Twee gulden per aan deel, zoals tot voor kort gebrui kelijk was, zal het zeker niet worden. Met driehonderd mil joen uitstaande aandelen bete kent dat een bedrag van zes honderd miljoen gulden. Dat heeft het concern in de eerste negen maanden van het jaar nog niet eens verdiend. Het vierde kwartaal zou die verdien sten echter flink omhoog kun nen trekken. Bonden bezorgd over resultaten EINDHOVEN ANP De vakbonden zijn niet gerust op de financiële ontwikkelingen bij Philips. Met name de teruglopende gang van zaken bij de divisie Consumentenprodukten baart hen zorgen. De Industrie- en Voedingsbond CNV is van mening dat Philips opnieuw terrein heeft verloren. „Ik maak me uitermate grote zor gen over het bedrijf', aldus bestuurder Terpstra. „Het afgelopen kwartaal zou voor Philips een „oogstkwartaal" moeten zijn ge weest. Dat blijkt echter helemaal niet uit de bedrijfsresultaten", al dus Terpstra. Volgens hem is er bij Philips opnieuw sprake van misplaatst optimisme. „De effecten van het Centurion-plan, de grootscheepse reorganisatie, zijn niet zichtbaar gemaakt. Bestuurder Ter Welle van de Vereniging van Hoger Philips Perso neel (VHPP) is niet verbaasd over de minder goede gang van zaken bij Consumentenprodukten. „De voorboden kondigden zich al eer der aan. In aanmerking genomen dat Polygram het volgens de be richten steeds beter doet, gaat het bij de rest van de divisie dus nog slechter dan uit de cijfers blijkt", aldus een pessimistische Ter Wel le. Financieel topman H. Appelo tij dens de presentatie van de kwar taalcijfers. FOTO ANP RUUD HOFF In de plooi Financiële-topman Appelo hield zijn gezicht conform de richtlijnen van het bestuur strak in de plooi bij de presentatie PHILIPS, n._V. nnnll -tl 1 PHILIPS van de kwartaalcijfers. Maar verontrust over de tegenvallers in het derde, meestal zwakste, kwartaal was hij niet. Immers, twee belangrijke divisies van het Philips-concern tonen een ster ke verbetering van omzet en re sultaat; 'professionele produk- ten en systemen' en de groep 'componenten'. Bij de profes sionele produkten (onder meer medische, communicatie- en informatiesystemen) werd het negatieve resultaat in de eerste negen maanden van 1990 (48 miljoen gulden verlies) omge bogen tot een bedrijfsresultaat nu van 360 miljoen gulden. Het uiterst magere resultaat bij 'componenten' van 14 miljoen gulden steeg naar 351 miljoen gulden. De goede resultaten zijn deels te danken aan operatie-Centu- rion, de grootscheepse reorga nisatie die onder leiding van president-directeur Timmer wordt uitgevoerd. Bij 'compo nenten' zijn het vooral de beeldbuizen (die steeds een goede bron van inkomsten zijn gebleven) en de halfgeleiders (chips en andere geïntegreerde schakelingen) die de resultaten omhoog trekken. Halogeen-lamp De grote divisie voor verlich ting, tevens bakermat van de firma, heeft er het laatste jaar wat zorgelijk bijgehangen. En kele ontwikkelingen waren on voldoende ingeschat, zoals de doorbraak van halogeen-lam pen. Toch scoort de divisie in middels op ongeveer.hetzlelfde niveau als vorig jaar, zowel qua omzet als qua resultaat. 'Zwarte schaap' van het con cern is de divisie consumenten elektronica (met name audio- en video-apparatuur). Als ge volg van de bittere De produktielijn v (België). tieslag en een burger die voorlo pig de hand op de knip houdt, tuimelde het bedrijfsresultaat in de eerste negen maanden van dit jaar van 1.122 miljoen gul den naar 669 miljoen gulden. De'overcapaciteit op het ge bied van audio- en video-appa- ratuur heeft tot een forse prij zenslag geleid. Volgens Appelo is een gemiddelde cd-speler in middels 10 procent goedkoper dan een jaar geleden. Over de hele sector is het prijsverval 5 procent. Vooral op het gebied van de kleinere afspeel-appara- tuur is eigenlijk geen winst meer te maken, zo blijkt uit de woorden van Appelo. „U hoort onze concurrenten nu toch ook moord en brand schreeuwen." Volgens Appelo moet de hele industrie er maar mee leren le ven dat de marges op het kleine spul nooit meer zo groot zullen worden. Philips heeft echter wel wat ijzers in het vuur. Op het gebied van de consumenten-elektroni- ca wordt een brede campagne gevoerd voor een nieuwe, luxe produktenlijn. De eerste reac ties op de 'Philips Collection' noemt Appelo bemoedigend, maar verkoopcijfers zijn er nog niet. Na de decembermaand, traditioneel de beste maand voor de divisie, zal er wel een antwoord moeten zijn op de vraag of de consument Philips wil volgen. heeft voor zijn proefschrift alle (op dat moment 164) beursven nootschappen aan een inspec tie onderworpen. Van de 164 zijn er slechts elf die 4 procent of meer van hun aandelenbezit bij de eigen werknemers heb ben geplaatst: Atag, BAM, Bos kalis, Crown van Gelder, Draka, GTI, Holland Colours Apel doorn (HCA), Randstad, Vol- mac, Volker Stevin en Wyers. Voüte heeft de stijging van de resultaten van deze elf vennoot schappen over 1990 vergeleken met die van de 25 grote beurs- fondsen die zijn vertegenwoor digd in de EOE-index, de toon aangevende barometer van de Amsterdamse optiebeurs. Het elftal beursfondsen mèt werk- nemersparticipatie behaalde in 1990 in verhouding 77,3 pro cent meer winst dan in 1989. Qua koersontwikkeling deden zij het 13 procent beter. Promovendus Vos waarschuwt rijke Westen Voedselhulp, hoog opgetast in een schuur in Etiopiè. «JOLKE OPPERWAL Een forse verhoging van de ont wikkelingshulp leidt niet zonder meer tot een verhoging van de welvaart in de ontvangende lan den. Veel hangt af van de wijze waarop de extra hulpinspan ning wordt gefinancierd. Dat concludeert Rob Vos, als wetenschapper verbonden aan het Haagse Institute of Social Studies (ISS). Vos promoveerde eergisteren op een proefschrift over de onevenwichtige econo mische relaties tussen het rijke Noorden en het arme Zuiden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. „Als regeringen extra hulp fi nancieren door geld te lenen op de kapitaalmarkt, dan leidt dat tot een stijging van de rente en een daling van de economische groei in de rijke landen. Dat al les heeft zijn terugslag op de Derde Wereld", concludeert Vos. In een dergelijk geval, zo con cludeert de wetenschapper, ne men de exporten uit de Derde Wereld af omdat de rijke landen minder te besteden hebben. Het verrassende effect na enige tijd kan volgens Vos zijn dat de welvaart in de ontvangende lan den er alleen maar op achteruit gaat. Door verlies aan- markten en extra rentebetaling over hun schulden is het extra ontwikke lingsgeld in een klap weg. Dit alles kan volgens Vos wor den voorkomen, bijvoorbeeld wanneer westerse overheden burgers mee laten betalen aan extra hulp. Dat kan onder meer door belastingverhoging. De meest ideale vorm van financie ring van de hulp noemt Vos een verschuiving binnen de begro ting, bijvoorbeeld door minder geld aan defensie uit te geven en meer aan de Derde Wereld. Dan zijn noch extra belastingen, noch extra leningen nodig en komt het volle profijt van de transactie in de arme landen. Momenteel schommelt de jaarlijkse ontwikkelingshulp volgens Vos tussen de dertig en veertig miljard dollar per jaar. Dat is veel minder dan de voor genomen 0,7 procent van het Bruto Nationaal Produkt van de rijke landen. Als zij emst zouden maken met deze toezegging, zou er jaarlijks veertig tot zestig mil jard dollar extra moeten worden vrijgemaakt voor hulp aan de Derde Wereld. Bij een bedrag van dergelijke omvang is het volgens Vos absoluut nodig goede afspraken te maken over de wijze van financiering om te voorkomen dat de Derde We reld van de regen in de drup komt. Vorig jaar was Oort de bekend ste Nederlander. Hij was voor zitter van de commissie die de belastingwetgeving moest ver eenvoudigen. Die commissie kwam met een goed voorstel: de tariefstructuur werd drastisch vereenvoudigd, de inkomsten belasting en de premieheffing werden bij elkaar geveegd, ter wijl verder een groot aantal wij zigingen in de aftrekbaarheid van de kosten van verwerking werd voorgesteld. Helaas heeft de Tweede Kamer de voorstellen van Oort dermate verminkt, dat er van de vereen voudiging niet veel overbleef. De laatste tijd doet zich echter een vreemd verschijnsel voor. Door de belastinginspectie wor den correcties aangebracht op de aangifte inkomstenbelasting met de mededeling, dat een en ander door Oort is veranderd, terwijl dit helemaal niet het ge val is. Neem de kosten van overlij den. Een echtpaar heeft bijvoor beeld drie meerderjarige ge huwde kinderen. De man komt te overlijden. De begrafenis- /crematiekosten bedragen zes duizend gulden. Normaal ge sproken mogen deze kosten door de erfgenamen (de vrouw en de kinderen) in verhouding tot ieders erfdeel worden afge trokken. Dat is niets bijzonders. Vaak komt het echter voor dat de langstlevende ouder - in dit geval de vrouw - zich moreel geroepen voelt alle kosten te dragen. Mag die vrouw nu alle kosten van haar inkomen af trekken? Nee, zei de fiscus in het verleden. De Hoge Raad was van oordeel dat dit wel kon. De ze regeling is door de Wet Oort niet veranderd. Toch wordt de volledige aftrek thans gecorri- Ziekenbezoek Een ander geval: ziekenbezoek. Onder dezelfde verwijzing werd de aftrek van kosten van zieken bezoek geschrapt, wanneer de zieke persoon niet tot het huis houden van de bezoekende per soon behoorde. Inderdaad is de regeling van aftrek van kosten voor ziekenbezoek per 1 januari 1990 aangescherpt. Dat is ech ter geen gevolg van Oort, hoe wel de fiscus dat wel als zodanig meedeelt. Tot 1 januari 1990 was de re geling als volgt: reiskosten voor regelmatig bezoek aan verwan ten die in een inrichting worden verpleegd, kwamen als afzon derlijke groep buitengewone lasten in aanmerking. Er waren twee voorwaarden: de verple ging moest langer dan een maand hebben geduurd en de verpleging moest plaatsvinden op een afstand van meer dan tien kilometer van de woning van de bezoeker. Aan deze regeling is per 1 ja nuari 1990 het volgende toege voegd: de reiskosten voor regel matig bezoek van zieke verwan ten is aftrekbaar als de bezoeker bij het begin van de ziekte of in validiteit een gemeenschappe lijke huishouding voerde. Door deze beperking kunnen ge trouwde ldnderen de kosten van ziekenbezoek aan een zieke va der of moeder niet meer aftrek ken. De wijziging, die een duidelij ke verslechtering is vergeleken met de oude regeling, heeft wei nig aandacht gekregen en leidt vanwege de aard van het onder werp vaajc tot pijnlijke en emo tionele discussies met de fiscus. Aan de overheid de taak hier iets aan te doen. TOKYO TIM JACKSON THE INDEPENDENT Iedereen die in de verleidjng komt om te klagen over de hoge prijs die de PTT vraagt voor de aansluiting van een nieuwe tele foon, zou een bezoek moeten brengen aan Tokyo. Daar moet de consument namelijk niet alleen aansluitingskosten betalen, maar ook een speciale obligatie kopen van Nip pon Telegraaf en Telefoon (NTT), de natio nale telefoonmaatschappij. Zo n obligatie kost minstens 60.000 yen (860 gulden). Om de zaken nog erger te maken zijn de kosten voor binnenlandse gesprekken in Japan de hoogste ter wereld. Voordat de beurs van Tokyo vorig jaar in stortte, was NTT met haar hoge beurswaar de het grootste bedrijf van de wereld. Toch is de afgelopen drie jaar de wereld voor NTT ingestort. Sinds zij is geprivatiseerd (het ministerie van financiën bezit nog al tijd tweederde van de aandelen) zijn drie concurrerende firma's opgestaan. Die slok ten vorig jaar al 20 procent van de totale markt op en namen 40 procent van het be langrijke telefoonverkeer tussen Tokyo en Osaka voor hun rekening. Het internationale front geeft hetzelfde beeld. Daar had een andere maatschappij, KDD (die vorige week een samenwerkings contract met de Nederlandse PTT tekende, red tot vorig jaar een monopoliepositie. De concurrenten van KDD groeien onstui mig, geholpen door het feit dat abonnees naar hen kunnen omschakelen zonder een nieuwe telefoon te kopen. Alles wat ze moe ten doen is een nieuw kengetal draaien. Gouden letters De veranderingen zijn een verademing voor de Japanse consumenten, maar niet voor de regering. Die ziet haar eigen enorme aandelenkapitaal in NTT zienderogen min der waard worden. Plannen om nog een stukje van NTT te verkopen zijn daardoor al twee keer uitgesteld. In haar wanhoop over weegt dc regering nu zelfs om buitenlan ders toestemming te geven een stukje NTT te kopen. Toch blijft NTT uitblinken in sommige dingen. Bijvoorbeeld in openbare telefoons. Die zijn talrijk en de afgelopen drie jaar heb ik maar twee keer meegemaakt dat er een kapot was. De meeste openbare telefoons werken op vooruitbetaalde pasjes die in duizenden verschillende soorten worden gedrukt (Zij kunnen zelfs op naam worden gemaakt: op bruiloften krijgen de gasten als aandenken een telefoonpasje met hun naam in mooie gouden letters erop ge drukt). Het is verder verrassend te noemen dat NTT, die zo lang een monopoliepositie heeft gehad, zo ondernemend is op het ge bied van de nieuwe technologie. De meeste telefooncentrales in japan werken al digi taal, zodat gesprekken sneller en nauwkeu riger doorverbonden kunnen worden dan in Europa. Dit iaar is NTT bovendien be gonnen met de installatie van speciale openbare telefoons waarin je de stekker van een draagbare computer of fax kan steken. Ondanks de netelige positie waarin NTT zich bevindt, handelt het concern bij tijd en wijle nog als vanouds. Vorig jaar kondigde NTT bijvoorbeeld aan het aanvragen van telefoonnummers in rekening te zullen brengen. De maatschappij zei er nadrukke lijk bij dat deze service voor blinden gratis zou blijven. Toen ik echter klaagde dat ik nog niet genoeg Japanse karakters meester was om nummers gemakkelijk in het tele foonboek te kunnen opzoeken, wees NTT er vastberaden op dat blindheid en ongelet terdheid heel verschillende dingen zijn. Er is een grens aan beleefdheid lijkt het. zelfs in Japan. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21