Regio Voorschoten stelt bezuinigingen uit 'Verplaatsen Duinrell zou dé oplossing zijn' 'Weidevogels worden de dupe van reservaat' Jachtwerf Oegstgeest wil minder strenge vergunning Celstraf voor oplichten ABN-bank Oegstgeest Groen Links: 'Plan raadhuis niet serieus genomen' Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 20 „WASSENAAR LEENT zich niet voor een pret park als Duinrell", meent buurtbewoner Van Selm. LEIDEN NIEUWSLIJN Nieuwe directeur openbare werken VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten krijgt een vrou welijke directeur openbare werken: de 41-jarige ir. J. Bonjer, nu nog beleidsadviseur bij het Bouwcentrum Advies bv in Rotter dam. Bonjer volgt W. Bedet op, die op 1 november met de vut gaat. Bonjer begint op 1 februari 1992 in Voorschoten. Getuigen bang voor represailles WARMOND De speurtocht van de politie naar de daders van de vernielingen in het centrum Van Warmond, wil niet erg vlot ten. Een woordvoerder van de politie spreekt zijn teleurstelling uit over de geringe medewerking van getuigen, die er volgens hem moeten zijn geweest. „De angst voor represailles is groot. Ik begrijp dat niet. We hebben het over jochies. De mensen kijken te veel naar Amerikaanse tv-series.". Om de bewoners tot meer medewerking te bewegen, heeft de politie honderd oproepen huis-aan-huis verspreid. Dat heeft tot dusverre vier reacties op geleverd. Boete na veroorzaken dodelijk ongeval DEN HAAG/WASSENAAR Een 42-jarige racefietser uit Den Haag is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 1200 gulden. De man veroorzaakte op het duin pad tussen Wassenaar en Katwijk op 2 mei vorig jaar een ernstig ongeval, waarbij een 57-jarige man uit Wassenaar om het leven kwam. De officier van justitie had tegen de racefietser, die hij ge vaarlijk rijgedrag verweet, een boete van 2400 gulden geëist Dwangsom Van der Valk geschorst DEN HAAG/WASSENAAR De dwangsom van 1500 gulden die de gemeente Wassenaar het Van der Valk-motel Bijhorst had opgelegd, is vooralsnog van de baan. Bijhorst heeft de spoedpro cedure die zij hierover had aangespannen bij de Raad van State gewonnen. Staatsraad, mr. M. van Wolferen heeft de dwangsom vanochtend geschorst. De motivering van deze uitspraak is nog niet bekend. De gemeente legde de dwangsom op nadat een omwonende meermalen haa geklaagd over stankoverlast af komstig van het motel. Verdachte vrijuit dank zij nalatigheid DEN HAAG/OEGSTGEEST „De feiten zijii verjaard. Ik Ver klaar de dagvaarding niet-ontvankelijk. U kunt gaan." Die woor den van politierechter G. Urbanus deden een brede glimlach t ontstaan op het gezicht van de 31:jarige Oegstgeestenaar die gisteren voor de Haagse rechtbank moest vej-schijnen. De man werd verdacht van mishandeling in een Noordwijkerhoutse shoarmazaak, tot tweemaal toe weigeren van een bloedproef in. Noordwijk, beschonken achter het stuur zitten in Oegstgeest en het plegen van vernielingen in Leiden en Noordwijk. De feiten die de man ten laste werden gelegd, hadden zich allemaal voor gedaan in 1989. Het openbaar ministerie had verzuimd .binnen twee jaar een dagvaarding naar de Oegstgeestenaar te laten uit gaan. ,Een wildernis wordt het; En dan komt er echt geen weidevo gel meer, want die zoeken de koeien juist op. Waar een koe schijt, zitten namelijk ook wur men aan de oppervlakte en daar leven de vogels van." De 63-jarige Th. Vergeer boert al 35 jaar in de Warmondse Hemmeerpolder. Hij heeft tien hectare grond, waarvan zeven pal naast het gebied dat de pro vincie in de Beheersnota Bol lenstreek wil aanwijzen als re servaat. Drie hectare ligt een eindje verderop tegen de Kager- plassen aan en dreigt over een paar jaar aangewezen te wor den ais reservaat. De Warmon- der melkt 24 koeien, heeft een jachthaventje en bedient het gemaal van waterschap Veen- en Geestlanden. De veehouder heeft grote be denkingen bij de plannen van de provincie om grond in de Hemmeerpolder aan te wijzen als reservaat. Hij vreest dat het weiland pal naast zijn boerderij een grote rommel wordt. „Kijk maar naar de Lakerpolder en de Kogjespolder. Daar groeit alle maal riet omdat ze niet meer op tijd maaien. Weidevogels, waar van de nesten nu door de boe ren worden beschermd, komen daar op den duur niet meer. Dit jaar zaten hier op de dijk wel minstens 500 scholeksters die niet in de Lakerpolder konden broeden. Ze hadden de grond niet op tijd drooggemaakt en het gras was verzopen." Hij wijst er op dat boeren gras uit de natuurgebieden vaak niet meer willen hebben. „De kwali teit van het gras gaat achteruit. Er komt alleen nog maar vuil vanaf en dat wil niemand heb ben. Dan moeten ze straks spul len gaan afvoeren naar Wijster en ik dacht niet dat ze daar ge brek aan extra vuil hadden." Koude polder De Warmonder voorziet ook grote problemen voor zijn eigen bedrijf in de toekomst als de overheid haar plannen tot re servaatsvorming doorzet. „Ik zit hier op het laagste punt in de hele polder. Als ze straks een deel van de polder reservaat maken en vervolgens het water peil verhogen, raak ik het eerst onder water. Bovendien ligt mijn land al in een koude pol der. Dat is een gevolg van de la ge ligging waardoor er meer Warmonder Th. Vergeer „De kwaliteit van het gras gaat achteruit en de vogels verdwijnen." vocht in de grond zit, dat maar we stal wil neerzetten of mijn verder dat zijn twee percelen langzaam opwarmt. De gras- mestput wil aanpassen, krijg ik langs de Kagerplassen moeilijk groei in de polder is al een dag te maken met allerlei regels. Dat bereikbaar worden. „Als ze van of veertien later dan elders. Dat mag dan opeens niet meer om- het reservaat een stiltegebied wordt straks nog erger." Vergeer dat binnen een bepaalde af- maken, mag ik er met mijn vreest verder dat hij straks zijn stand van een reservaat de uit- koeien niet meer door. Ik moet vrijheid verliest als vijf meter stoot van ammoniak heel sterk dan weer, net als vroeger, gaan van zijn boerderij een reservaat aan banden moet." De War- varen." Volgens de Warmonder wordt gesticht. „Als ik een nieu- mondse veehouder voorziet zijn sommige collega's uit de FOTO WIM DIJKMAN polder nog slechter af met de reservaatsaanwijzing. „Bij ande- re boeren worden grote delen van de grond aangewezen als j reservaat en worden andere de- len weiland geheel onbereik- baar. Die kunnen in de toe- komst wel stoppen want ze hebben geen bestaan meer. Pas in december voorstellen om tekort weg te werken ge beperking yoor eigena •De Voorschotense gemeenteraad eist dat het college in december voorstellen doet voor een volledige dekking van het begrotingstekort van één miljoen. In de begro ting, die gisteravond werd behandeld, wordt slechts 200.000 gulden van het tekort gedekt. Collegepartij PvdA overwoog om die reden de begroting niet goed te keuren. „Maar dqt zou een motie van wantrouwen zijn." DEN HAAG/OEGSTGEEST» ge beperking yoor eigenaren van jachten, die naar hij zei ctRBERUi vaak pas rond zes uur thuisko- Jachthaven Poelgeest in Oegst- men. t geest heeft zich tot de Raad van De gemeente wil aan het State gewend met het verzoek voorschrift vasthouden, zo werd de nieuwe hinderwetvergun- duidelijk. Gemeentelijk woord- ning te versoepelen. Eén van de voerder W. Comelissen liet we- grote bezwaren is de werktijd- ten dat er na zevenen geen ab- beperking, aldus woordvoerder soluut verbod geldt. Het gaat R. Braams tot staatsraad mr. M. om het uitbannen van 'hinder- van Wolferen van de afdeling lijke of geraasmakende werk- bestuursgeschillen. zaamheden'. Hij verwees voor Na zeven uur 's avonds magzulke klussen naar de zaterdag, er van de gemeente niet meer die hij de klusjesdag bij uitstek gewerkt worden in de werf. noemde. De Raad van 'State Braams noemde dat een emsti- dóet vandaag uitspraak. 1 VOORSCHOTEN UESBETH BUITINK Hoewel de drie collegepartijen CDA, WD en D66 een motie met de eis tot dekking hadden klaarliggen, dienden zij die op het laatste moment toch niet in. Volgens CDA-fractievoorzitter W. Valkenburg toonde het colle ge dat de intentie om bezuini gingsposten te vinden wel aan wezig was. „Wij nemen uiter aard op ons dat we die begro ting sluitend gaan maken", zeg de wethouder F. ten Have (fi nanciën) toe. Slachtoffer van de bezuinigin gen worden waarschijnlijk voor al de Voorschotense instellin gen. „In de gemeentelijke subsi diëring moet worden gesneden in het kader van de eigen ver antwoordelijkheid van de instel lingen", aldus Valkenburg. Hij deed eveneens het voorstel om marktgelden en reinigingsrech ten kostendekkend te maken. Met name de reinigingsrechten zouden daardoor flink duurder kunnen worden, omdat de voortdurend stijgende tarieven van de Gevulei daarin volledig zouden moeten worden door berekend. De raadsleden gingen uitge breid in op regionale regelingen en overlegorganen, zoals Gevul ei en SAVA. „Regionale regelin gen mogen ons niet zo benau wen als een achttiende eeuws corset; de adem wordt dan zo ver afgeknepen dat de eigen stem niet meer hoorbaar is", waarschuwde WD-fractievoor- zitter P. Verschoor. Verschoor vond dat bij de be zuinigingen 'duidelijke politieke keuzes' moeten worden ge maakt. „De ingrepen zullen van een dergelijke omvang zijn, dat de kaasschaaf-methode niet langer kan worden toegepast. We moeten ons een oordeel vormen over gemeentelijke kerntaken en het 'anti-franjebe- leid' verder intensiveren", aldus Verschoor. Verenigingen zouden volgens de WD 'minder vrijblijvend' moeten samenwerken. Wethou der M. Breunesse (welzijn) voelt echter weinig voor sanctione ring. „Ons welzijdsbeleid stimu leert het samen opereren van verenigingen, maar je kunt je afvragen of je de mensen daarin moet dwingen." D66 vond dat het college met de niet-dekkende begroting zijn verantwoordelijkheden ont loopt en ging daarom niet met het huishoudboekje akkoord. „Het maskeren van het gebrek aan bestuurskracht door het toevoegen van een onsje extra democratie, wijzen wij af. Nu moet onder grote tijdsdruk, in ongeveer anderhalve maand, een bezuinigingsoperatie van deze omvang gestalte krijgen", aldus fractievoorzitter Y. Molen kamp. De 200:000 gulden die in de begroting wel wordt gedekt, komt onder meer uit stijgingen van de onroerend- goedbelas- ting met acht cent per eenheid van 3000 gulden waarde, plus 3,25 procent inflatiecorrectie. Daarnaast gaan de hondenbe lasting, de rioolrechten en een aantal leges met tien procent omhoog. PAULDEVUEGER Vijf maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Die straf kreeg een 23-jarige. in Duits land woonachtige Nigeriaan gisteren opgelegd door de Haagse politierechter. De man had in Oegstgeest de ABN- bank voor een kleine 10.000 gulden opgelicht en hetzelfde geprobeerd bij de NMB in Lei den. De man maakte de Oegst- geestse bank het geld afhandig met behulp van een valse che que en een dito paspoort. Bei de zaken had hij naar eigen zeggen op het station in Aken gevonden. Met de cheque opende hij een rekening bij het filiaal, waarna hij een paar keer de bank bezocht om geld op te nemen. Om te voorko men dat het bankpersoneel zou zien dat hij niet degene was die op de foto in het pas poort stond, had hij steeds een zonnebril gedragen. Hetzelfde trucje probeerde de verdachte ook uit bij een NMB-bank in Leiden. Daar controleerde het bankperso neel echter de herkomst van de cheque, waarna hem een rekening werd geweigerd. Na vier bezoeken aan de bank in Oegstgeest besloot men uit eindelijk ook daar de zaak na te trekken. Toen daarmee de oplichting aan het licht kwam, werd de man die zich van het adres van een bevriende Noordwijker bediende bij de bank uitgenodigd om een nieuw bankpasje op te halen. De verdachte gaf daaraan ge hoor en j werd in het bankge bouw door de Oegstgeestse politie gearresteerd- De tien mille die hij inmiddels had op genomen, bleek hij te hebben vergokt Tegen de straf die politie rechter G. Urbanus de man oplegde en die een maand minder was dan de door de of ficier van justitie geëiste zes maanden gaat de Nigeriaan in hoger beroep, zo kondigde hij gisteren direct aan. Hij wil zich bij zijn vrouw en kind voegen die in Duitsland wo nen en geen enkele bron van inkomsten hebben. In Duits land zou de man, die om poli tieke redenen uit Nigeria is ge vlucht, zo aan het werk kun nen op een boerderij. Inwoners Wassenaar bundelen krachteh in strijd tegen overlast attractiepark Omwonenden van het attractiepark Duinrell in Wassenaar gaan de krach ten bundelen in hun verzet tegen de overlast die het pretpark volgens hen veroorzaakt. De buurtverenigingen Duinrell en Oost-west Thuis-best gaan daartoe samenwerken. Volgens een woordvoerder van de twee verenigin gen, P. van Selm, zou het verplaatsen van het pretpark de beste oplossing voor alle problemen zijn." „Wassenaar leent zich niet voor een pretpark als Duinrell", meent Van Selm. „Het is belachelijk dat een pret park van die omvang binnen de be bouwde kom is gevestigd. Allé bezoe kers en dat zijn er meer dan een miljoen per jaar moeten via het dorp naar het park, wat enorm veel overlast veroorzaakt. Op mooie dagen zijn de doorgaande wegen verstopt met het verkeer dat richting waterat tracties gaat. Rustig in je tuin zittèn, is er dan niet meer bij. En 's avonds en 's nachts is het met de herrie nauwelijks beter gesteld. Dan trekken de bezoe kers van de duingalows die in het park staan in vakantiestemming door het dorp. En daarbij houden ze echt geen rekening met het feit dat er nog men sen zijn die willen slapen", vertelt de enigszins opgewonden woordvoerder. Een andere ergerlijke kwestie noemt Van Selm de parkeerproblemen die volgens hem onstaan doordat toeristen her en der hun auto in jie buurt van het attractiepark parkeren. „Er is een blauwe parkeerzone ingesteld voor be woners op de Storm van 's-Graven- zandeweg, maar regelmatig worden deze parkeerplaatsen bezet door be- Het attractiepark Duinrell Is geves tigd aan de rand van een rustige Wassenaarse woonwijk. De om wonenden klagen al jaren over over last FOTO ELLEN MARTENS zoekers van Duinrell. Het park zou zelf moeten zorgen voor een fatsoenlijke parkeerplaats, maar daar zegt het geen ruimte voor te hebben. De directie van .Duinrell wil alleen een parkeerplaats als de gemeente daarvoor grond be schikbaar stelt. En straks gebeurt dat nog ook,'want tot nu toe zijn zowat alle voorstellen die de directie van Duinrell aandraagt, gehonoreerd." Van Selm noemt de directeur van Duinrell, graaf H. van Zuylen van Nijevelt, een slim ondernemer. „Hij is hier begonnen met een paar schommels en nu heeft hij één van Nederlands grootste attrac tieparken." Volgens hem weet de di recteur van Duinrell gemeentelijke en andere overheidsinstanties nog steeds met achterhaalde motieven te overtui gen dat uitbreiding van zijn park nood zakelijk is. De twee bewonersverenigingen wil len gezamenlijk proberen daar een stokje voor te steken. „Verdere uitbrei ding van Duinrell moet worden voor komen", betoogt Van Selm. „Desnoods moeten we een advocaat in de arm ne men." Verder willen de bewoners dat de verkeersoverlast wordt beperkt door het verplaatsen van de ingang van het park naar de Katwijkseweg. Nu is die ingang gevestigd aan de Van 's-Gra- vensandeweg, waardoor het verkeer gedwongen door het centrum rijdt. Verplaatsing Duinrell "Het verplaatsen van het park naar een goed bereikbare lokatie zou de beste oplossing zijn", meent Van Selm. Ik denk dat veel inwoners van Wassenaar er ook zo over denken. En het plan is te realiseren. Als de grond waarop Duin rell is gevestigd wordt verkocht voor de bouw van villa's, levert dat genoeg op om het park zonder verlies te verplaat sen." Volgens Van Selm is dat ook in het belang van de directie van het at tractiepark. „Buiten Wassenaar kan de graaf onbeperkt uitbreiden om de con- currerentieslag met de landelijke pret parken aan te gaan. Want dat wil hij waarschijnlijk en dat kan niet in Was senaar", benadrukt Van Selm nog eens. Graaf Van Zuylen van Nijevelt rea geert verbaasd als hij van de tegen hem gevoerde campagne hoort. Duinrell veroorzaakt volgens hem geen overlast. De beschuldigingen wijst hij dan ook resoluut van de hand. „Het woon werkverkeer zorgt voor overlast, niet het verkeer dat richting park gaat." De parkeerproblemen gaan hem dus niet aan, meent hij. Daarvoor moeten de bewoners bij de politie zijn, niet bij mij." Het plan om het park te verplaat sen wil hij niet bespreken, want „zoals ik al zei, het park zorgt niet voor over last." Ontwerp raadhuis naar welstand daar juist een bewijs van, stelt ze. Van Eisen ziet in deze actie „Er klopt iets niet", zegt fractie- van burgemeester en wethou- voorzitter G. van Eisen van ders echter een 'wassen neus'. Groen Links. „Waarom laten Hij wijst erop dat de welstands burgemeester en wethouders commissie alleen maar wordt wél ons plan voor het gemeen- ingeschakeld als er sprake is van tehuis door de welstandscom- aanvragen voor bouwvergun- missie beoordelen en hun eigen ningen. „Wij hebben geen plan voor nieuwbouw aan de bouwaanvraag ingediend, wij Lijtweg niet? Het lijkt erop dat hebben de discussie over de ze erop uit zijn om ons nu weer ambtelijke huisvesting een vanuit de hoek van de wel- wending willen geven. Nu gaat standscommissie te laten neer- de welstandscommissie zich sabelen." buigen over heel Sinds Groen Links grove schetsen van het plan voor een Cnllpop ic prnn de bouwmassa. Het niP..wP hPctin.r- trUP js Kpnaald niet dersvilla bestuur- en een kantoor- vleugel in het Wil- helminapark lan ceerde, is er van het college van burge meester 'en bepaald niet uit ons plan moeilijk om te voor- neer te sabelen JPf Z* de'wet standscommissie zal zijn." Als burgemeester en 'ethouders niets wethouders ons plan echt seri ruimte- eus willen nemen moeten ze nood verkerende gemeente- het net als hun eigen plan lat$n ambtenaren. De bewering van uitwerken door een speciaal bu- Van Eisen en de zijnen dat het reau. De uitgewerkte versie, die plan van Groen Links miljoenen moet naar de welstandscom- guldens goedkoper is dan missie", aldus Van Eisen, nieuwbouw aan de Lijtweg, is niet weerlegd. Toch neemt het Hij kondigt aan vanmiddag college de plannen van Groen en vanavond terug te komen op Links serieus, zegt gemeente- dit onderwerp in zijn algemene voorlichter B. Rozemond. Dat beschouwingen over de ge- het college de welstandscom- meentebegrotingen voor vol- missie heeft ingeschakeld vormt gend jaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20