Regio 'Had ik de margarinefabrieken soms failliet moeten laten gaan' 'Door opheffen buslijn Langeveld raken onze bewoners in isolement' 'Met een hartinfarct ga je hier gewoon kapot' Veel extra werk voor de belastingkantoren Instructievrouwen helpen studenten over schroom heen Donderdag 31 oktober 1991 SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAAI) CAROLINE V 'DE ZWAKKEREN in de samenleving worden weer eens de dupe' verwoordt receptioniste Mieke de gevoelens op de Noordwijkerhoutse inrichting Langeveld over de mogelijke opheffing van de buslijn A WESSEUNG Eindredactie HENK HOUTMAN Vormgeving R 19 Hoek van Dijke kan zich niet veel meer herinneren ALPHEN AAN DEN RUN Vervolg van voorpagina Oud-gedeputeerde Hoek van Dijke heeft gisteravond voor de commissie Engwirda toegegeven dat er spullen in Alphen zijn gestort, onder meer shredder en bleekaar- de (reststof van onder meer margarinefabrieken) die niet in overeenstemming waren met de vergunningen. „Maar die stoffen werden toen toch al gezien als lichtverontrei- nigde stoffen. Shredder werd vanaf 1985 helemaal niet meer als chemisch vuil aangemerkt." het eigen terrein tot ongekende proporties was gegroeid. Soms moesten er oplossingen komen, aldus Hoek van Dijke. Oud-wethouder Van Leeuwen en zijn toenmalige ambtenaren stellen dat er wel degelijk een afspraak bestond dat de ge meente de polder dieper mocht afgraven als er maar niet moei lijk werd gedaan over het ac cepteren van afval. Ook in pro vinciale stukken uit die jaren komen zinssneden voor die daarop kunnen wijzen. 'Alphen houdt zich niet aan zijn aandeel van de deal' en 'Gemeente heeft zich niet aan (de intentie van) de afspraken gehouden'. On duidelijk bleef waar die uitspra ken precies op duidden. Hoek van Dijke wist het niet meer, vroeg zich zelfs af of het wel om goedgekeurde verslagen ging waarin die zinssneden werden Hij sluit ook niet uit dat hij zelf heeft toegestaan of gevraagd dat in strijd met de richtlijnen rom mel werd gestort. „Maar wat moest ik anders? Had ik de margarinefabrieken failliet moet laten gaan door te weigeren bleekaarde te verwerken? Soms is het middel erger dan de kwaal." Hij herinnerde zich niet specifiek dergelijke stortingen te hebben toegestaan, maar er kende dat dat wel gebeurd moet zijn. Het is voorgekomen dat voor het provinciehuis in Den Haag vrachtwagens met afval ston den, waarvan de chauffeurs dreigden het op de stoep van het provinciehuis te kiepen we gens gebrek aan stortlokaties. De Pametex, verwerker van sloopauto's, kon niet verder draaien omdat de berg afval op Van een telefoongesprek op een zaterdagavond in 1981 tus sen hem en wethouder Van Leeuwen wist hij niets. Die ver klaarde in 1988 tegenover de politie dat juist op aandringen van Hoek van Dijke de belt die per werd afgegraven om zo nog meer vuil kwijt te kunnen. Maar een belletje stond de oud-gede puteerde niet meer bij. Voor het dieper uitgraven van de polder had de gemeente trouwens een nieuwe vergun ning nodig. De gedeputeerde beloofde - in 1981 - dat zijn ambtenaren die binnen zes we ken in orde zouden maken. Maar pas drie jaar later - in de tweede helft van 1984 - kwam er een brief waarin de vergunning voor het dieper afgraven van het terrein nota bene werd ge weigerd. Een paar maanden la ter ging de vuilnisbelt dicht. Het terrein was vol met naar schat ting 2.200.000 kubieke meter vuil, waartussen vele duizenden vaten met chemische rotzooi. Hoek van Dijke kon er gister avond geen verklaring voor ge ven waarom een uitspraak over die vergunning toch zo lang op zich had laten wachten: „Ik had toen al twee jaar die portefeuille niet meer". Dat hij het verlenen van de vergunning niet heeft bewaakt, had te maken met vele andere zaken die zijn aandacht vroegen: „Ik was er verantwoor delijk voor, maar ik kon natuur lijk niet alles persoonlijk bewa ken." Volgens hem bestonden er tussen gemeenten en provincie soms afspraken om elkaar te helpen, zo van: jij doet dit voor mij, dan doe ik dat voor jou. Maar of die afspraken er waren met Alphen, herinnert hij zich niet. Alphen was wel gemakke lijk, veel prettiger om mee te werken dan bij voorbeeld Zoe- termeer dat herhaaldelijk wei gerde mee te werken. Hoek van Dijke memoreerde de moeilijke tijd waarin hij ge deputeerde was. De kranten stonden vol van Lekkerkerk, de AVR dreigde failliet te gaan om dat er te weinig afval werd aan gevoerd, de provincie zat met het havenslib van Rotterdam in haar maag. De AVR werd onder meer gebouwd juist voor de verwerking van chemisch afval, maar de verwerkingsprijs was zo hoog dat er volop illegaal werd gestort. „Ik wist dat het chemisch afval ergens moest blijven, in binnen- en buiten land, maar waar precies wist ik niet. Tot Lekkerkerk. Maar daar van dachten we toen nog dat het om een incident ging." Daarna is Nederland als beer put opengegaan. En het contro le-apparaat van de provincie is volgens Hoek van Dijke nog steeds groot genoeg. NIEUWSLIJN Suikerpatiënten onnodig blind UTRECHT - Oogartsen, internisten en huisartsen praten morgen in Utrecht over de manier waarop blindheid als gevolg van dia betes zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Het gaat daarbij om een 'consensusverklaring' van het Centraal Begeleidingsor gaan voor de Intercollegiale Toetsing, een stichting die de kwali teit van het medisch handelen wil bevorderen. Nederland telt ongeveer 350.000 mensen met diabetes. Op dit moment worden veel suikerpatiënten onnodig slechtziend of blind omdat ze niet of te laat worden behandeld. Er zijn te wei nig oogartsen in Nederland om iedere diabetespatiënt regelma tig te kunnen controleren. Protest tegen vergunning Air Holland REGIO - Chartermaatschappijen Transavia Airlines en Martinair Holland hebben bij de Rijksluchtvaartdienst (RLD) bezwaar ge maakt tegen de snelle procedure voor het verlenen van een ver gunning aan het nieuwe Air Holland. De twee luchtvaartmaatschappijen stuurden geen vertegen woordiger naar dfe hoorzitting die de RLD woensdag hield om dat de uitnodiging daarvoor pas maandag was binnengekomen. Op zo'n korte termijn waren geen ter zake kundige medewerkers beschikbaar. Vervolg van voorpagina MONICA WESSEUNG De besluiteloosheid van staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) levert veel extra werk op voor de belastingkantoren in Leiden en Alphen. Er is nog geen duidelijkheid over de af trekbaarheid van de kosten van kinderopvang en studeerka mers. De belastingkantoren kunnen daardoor de aangiften nog niet definitief afhandelen. Om toch voor 1 december geld te kunnen terugbetalen (de belastingkantoren hebben die plicht), wordt gewerkt met voorlopige teruggaven. Zodra de staatssecretaris een besluit heeft genomen, worden de defi nitieve aanslagen verstuurd. Zowel het Leidse als het Al- phense belastingkantoor ver spreiden dezer dagen zogehe ten negatieve voorlopige aan slagen. Mensen krijgen alvast een deel van hun teveel betaal de belasting terug. In Leiden worden 115.000 aanslagen van particulieren ver werkt. Slechts een fractie daar van betreft mensen die aan spraak maken op aftrek voor kinderopvang en/of studeerka mers. Woordvoerder C.M. Har tendorp van het Leidse belas tingkantoor verwacht dat na het besluit van de staatssecretraris de definitieve aanslagen binnen enkele weken kunnen worden verstuurd. Evenals zijn Leidse collega constateert de woord voerder van het Alphense kan toon "We hebben er natuurlijk wel extra werk aan. Alles moet opnieuw door de vingers". TINEKE OOSTERLOO MEDEWERKSTER Onder het verouderde halte bordje met het opschrift 'Sancta Maria' staat jaqueline Ger- brands op de bus van acht uur te wachten. Ze heeft nacht dienst gedraaid. „Ik moet er niet aan denken dat ik na een vermoeiende wacht door weer en wind. naar Noordwijkerhout moet fietsen", verzucht ze als ze hoort dat de buslijn vanaf de Noordwijkerhoutse Brink naar het psychiatrisch ziekenhuis Langeveld mogelijk wordt opge heven. Langzaam draait bus 60 het terrein van Langeveld op. Er stappen enkele mensen uit. „Er zijn er maar weinig die 's och tends deze bus naar hun werk nemen, de meeste personeelsle den beschikken over een auto of nemen de fiets" vertelt dra matherapeute G. Boekestijn die zojuist de treeplanken van de bus is afgedaald. „Maar al is het voor de NZH dan misschien een onrendabel lijntje, je kunt Lan geveld - dat toch al in the middle of nowhere ligt - niet van de buitenwereld afsluiten. Het is alsof de klok wordt terugge draaid en psychiatrische patiën ten weer afgezonderd van de samenleving moeten gaan le- „Het is natuurlijk schandalig dat ze buslijnen gaan opheffen terwijl ze meer mensen in de bus willen krijgen", vervolgt Boekestijn. „Mijn man neemt Inwendig gynaecologisch onderzoek LEIDEN JAN WESTERLAKEN Voor inwendig gynaecologisch onderzoek moest de medicij nenstudent zich tot halverwege de jaren tachtig behelpen met een plastic oefenpop. Een pop die zo onnatuurlijk in elkaar stak, dat soms de baarmoeder mee naar buiten kwam als het inwendig onderzoek werd afge sloten. Maar dat is voorbij. Instruc tievrouwen hebben de plaats van de pop ingenomen. Zij hel pen de studenten over hun schroom heen. En leren hun het onderzoek goed uit te voeren. Waar de studenten op moeten letten, wat ze moeten voelen. De instructievrouwen leveren zo een bijdrage aan het oplei den van vrouwvriendelijke art- Een initiatief, dat in Gronin gen begon en ook in Leiden is opgepakt, is inmiddels ingebur gerd in alle universiteitssteden met een medische faculteit. Marjolein Keverling en Marieke Radstaake zitten - samen met nog zes andere vrouwen - in de Leidse groep. De instructievrou wen willen het selecte groepje uitbreiden naar veertien. In ja nuari begint de training die drie maanden duurt. Marjolein vertelt dat de vrou wen de studenten les geven in gynaecologisch onderzoek. „We praten er heel open over en la ten hen op ons lichaam oefe nen. Hoe moet een arts omgaan met buitenlandse vrouwen, wat moet hij doen als een vrouw verliefd op hem wordt, seksuali teit komt aan de orde, besnijde nis. De instructievrouwen spe len een heel actieve rol. Ze gaan zelfs met de billen bloot. Dus verwachten we van de studen ten ook een open inbreng. Maar de vrouwen hebben de touwtjes in handen, niet de studenten." Stoel Alvorens de studenten, mannen en vrouwen, aan de slag mogen, nemen ze zelf even plaats in de speciale stoel die nodig is om gynaecologisch onderzoek te doen. Dan merken ze hoe een vrouw zich in die positie voelt. Volgens Marieke leren de stu denten van de stoel hoe hard of juist hoe zacht ze te werk moe ten gaan om het onderzoek te doen. „We geven aanwijzingen en stellen hen op hun gemak. Alleen zo kun je aangeven of het wel of niet goed gaat. Waar we hen zeer nadrukkelijk op wij zen, is dat ze door de situatie in de stoel macht over een patiën te kunnen krijgen. De student moet zich daar bewust van zijn", aldus Marjolein. Een instructievrouw in de stoel. „De v De instructievrouwen besef fen terdege dat niet van de stu denten mag worden verwacht, dat ze het inwendig onderzoek in één keer goed doen. Maar ze verlangen wel dat ze met res pect worden behandeld. Een heel enkele keer kan een stu dent wel eens wat te brallerig zijn, vertelt Marieke. Op zo'n moment mag de instructie vrouw het onderzoek stopzet ten. Ze schat dat dit hooguit één keer per jaar voorkomt. Vlak voor ze stage gaan lopen, moeten alle medicijnstudenten onderwijs bij de instructievrou wen volgen. Het is sinds vorig jaar verplicht. Iedere basisarts moet inwendig onderzoek kun nen uitvoeren, zegt Marjolein. Toen van die verplichting nog geen sprake was, draafde toch 99 procent van de studenten op. „De mensen die wegbleven, hadden angst voor het onder zoek. Angst om de confrontatie met een blote vrouw aan te gaan. Ik kan dat wel begrijpen: ze zijn jong en hebben weinig praktijkervaring." Taboe Het werk van de instructievrou- wordt gewaardeerd. Door den bezuinigd, bleven de vrou wen buiten schot De instructie vrouwen zouden graag zien dat er, naast hen, ook een mannen groep komt. In Amsterdam be staat die al. „Want mannen hebben toch ook hun proble men", zegt Marieke. Ze denkt echter dat het niet zal meeval len zo'n groep van de grond te tillen. Mannen komen in de eerste plaats met heel andere vragen bij de arts dan vrouwen. Een vrouw kan bij hem komen over haar zwangerschap, men struatie of anticonceptie. Taboe en geld houden de vorming van een mannengroep voorlopig te gen. de auto mee naar zijn werk en brengt ons zoontje naar de crè che en ik neem de bus. Door het verdwijnen van deze lijn word ik bijna gedwongen om een auto aan te schaffen en dat terwijl we de mond vol hebben over het milieu." Geschrokken De busreizigers reageren ge schrokken als ze horen dat de lijn van de Brink naar Langeveld waarschijnlijk wordt opgehe ven. „Tja. erg druk is het nu na tuurlijk niet", beaamt een me dewerkster van de linnendienst, die elke ochtend de bus vanuit Leiden neemt. „Moet ik dan die laatste kilometers gaan fietsen? vraagt ze zich af. „Nu hebben we in Noordwijkerhout net een goede overstapmogelijkheid ge kregen. Sinds juni rijdt bus twee maal per uur, in plaats van een uurdienst. Ik snap niet waarom deze lijn nu helemaal moet worden opgeheven." De bus schommelt door de weilanden en de bosrijke omge ving naar de bewoonde wereld. De drie kilometer van het psy chiatrisch ziekenhuis naar de Noordwijkerhoutse Brink wor den in enkele minuten over brugd. De donkerrode skailede- ren busstoelen zijn tot het dorp vrijwel allemaal leeg. ,,'s Och tends is het niet zo druk, maar 's middags wordt de bus veel vuldig door de bewoners van Langeveld gebruikt. In het weekeinde is het drukker omdat veel bezoekers de bus nemen", vertelt de chaffeur van lijn 60. „Persoonlijk vind ik dat deze lijn niet opgeheven mag wor den. Financieel is het dan mis schien niet haalbaar, maar de mensen van Langeveld zijn er van afhankelijk." „Het afschaffen van deze lijn zou een straf voor ons zijn. Dat moet de NZH niet doen", zegt een bewoonster bij wie de tra nen opwellen als ze het nieuws hoort. Ze is met de bus op weg naar haar zoon in Leiden die ze één maal per week bezoekt Winkelen De meer dan vijfhonderd bewo ners van het Noordwijkse Lan geveld zijn aangewezen op het openbaar vervoer. Zij zijn meestal niet in het bezit van een rijbewijs of auto. Soms belet medicijnengebruik hen het rij den of mogen ze slechts onder toezicht het terrein verlaten. Het nemen van een taxi is voor de meesten te duur. De meeste bewoners moeten rondkomen van 250 gulden zakgeld per maand. Een tochtje naar Noordwijkerhout met de taxi kost twaalf gulden. De mogelijke opheffing van de bus die tussen de Noordwij kerhoutse Brink en psychia trisch ziekenhuis Langeveld rijdt, isoleert de bewoners van het huis van de buitenwereld. „Hoe moeten wij in het dorp komen om boodschappen te doen of een kopje koffie te drin ken," vraagt Henny Hendriks, lid van de bewonersraad van Langeveld, zich vertwijfeld af- .„Het is werkelijk rampzalig voor ons. Veel bewoners zijn af hankelijk van de bus. Op de fiets naar het dorp, dat haal ik niet eens. Winkelen in Leiden of Haarlem doet me goed. Ik word gek als ik hier de hele dag moet blijven." Aan de balie van het hoofdge bouw wordt het personeel van Langeveld door de portier op de hoogte gesteld van het mogelijk verdwijnen van de busverbin ding. Het personeel reageert ge schrokken. „Voor ons is het na tuurlijk geen pretje dat we niet meer met de dus naar ons werk kunnen maar voor de bewoners is het een ramp. Zij raken in een isolement", verwoordt receptio niste Mieke Langeveld de ge voelens van het personeel. „Vo rig jaar is er juist een betere ver binding met Noordwijkerhout gekomen en nu wordt mis schien opeens alles opgeheven. De zwakkeren in de samenle ving worden weer eens de du pe." Als de buslijn verdwijnt, is dat vooral lastig voor de wat oudere mensen. Zij zijn veelal aange wezen op deze wijze van ver voer. „Het is misschien moge lijk om weer tussen de Brink en Langeveld met het volkswagen- busje heen en weer te pende len", oppert de portier. „Dat deed ik tien jaar geleden ook. toen deze bus er nog niet reed." Gewonde sporter wacht in Lisserbroek kwartier op ambulance LISSERBROEK JEROEN SMIT Het 06-11 alarmnummer blijkt in Lisserbroek nog steeds pro blemen op te leveren. Afgelo pen zaterdag moest een zwaargewonde voetballer van W Kagia ruim een kwartier op een ambulance wachten, die uit Aalsmeer moest komen. Kagia-voorzitter Daalman vraagt zich' af waarom de am bulance uit Lisse niet werd ge waarschuwd. Lisse valt onder het ambulancegebied van Lei den. Al eerder ontstond in Lisser broek en enkele andere dorpen in het zuiden van de gemeente Haarlemmermeer verwarring rond de 06-11 nummers. Men sen werden soms verkeerd doorverbonden of wisten niet precies hoe het nummer werk te. De problemen blijken nog steeds niet opgelost, zo bleek afgelopen zaterdagmiddag. Tijdens een wedstrijd tussen W Kagia en CVC Reeuwijk in Lisserbroek raakte een Kagia- voetballer ernstig gewond. Hij kreeg een trap tegen zijn voor hoofd en bleef zwaargewond op het veld liggen. Via 06-11 werd een ambulance gewaar schuwd, die volgens W Kagia- voorzitter Piet Daalman zes tien minuten nodig had om naar Lisserbroek te komen. Daalman weet dat heel pre cies, omdat het ongeluk tijdens een voetbalwedstrijd gebeurde en hij de klok in de gaten hield. De ambulancediensten streven ernaar binnen zeven minuten op de plek des onheils te ko- Bij navraag bleek de ambu lance helemaal uit Aalsmeer te moeten komen. Ambulances uit het dichterbij gelegen Hoofddorp waren allemaal be zet. Daalman: „En dat terwijl over de brug in Lisse, op 800 meter van het terrein af, am bulances staan. Maar die mo gen niet uitrukken omdat ze onder het ambulancegebied van Leiden vallen." Woedend Haarlemmermeer valt onder het ambulancegebied van Am sterdam. Volgens Van Es mond, commandant van de brandweer- en ambulance dienst in Hoofddorp, is er wel degelijk een uitwisseling mo gelijk tussen de verschillende amoulancegebieden. Amster dam had Leiden kunnen vra gen de Lissese ambulance naar Lisserbroek te sturen. Dat is zaterdag niet gebeurd. Hoofdverpleegkundige Ou- werkerk van de dienst in Hoofddorp begrijpt de klqcht van de Lisserbroekers, maar volgens hem was het de vraag of zaterdagmiddag de ambu lance van Lisse wel beschik baar was. „Bovendien kun je vanuit Aalsmeer binnen tien minuten over de A4 en lei- muiderweg in Lisserbroek zijn. Dat hoeft geen probleem te zijn." De Aalsmeerse ambulan ce bleek enkele minuten voor een geopende brug gestaan te hebben. De geblesseerde voetballer bleek ernstig gewond. Zijn oogkas en voorhoofd waren door de schop beschadigd en een gealarmeerde arts vreesde voor hersenletsel. De arts was ook bang dat de voetballer in een coma zou raken. Dat ge beurde niet. De speler werd uiteindelijk door de ambulan ce naar het Academisch Zie kenhuis Leiden gebracht. Daar werd de jongen zondagoch tend geopereerd. Zijn voor hoofd bleek op drie plaatsen gebroken te zijn. Inmiddels gaat het weer beter met hem. Voorzitter Piet Daalman is woedend over het voorval. „Ik heb dit nou al drie keer meege maakt in Lisserbroek. De poli tiek moet eens onderkennen dat het met die ambulances niet klopt. Als je hier een hart infarct krijgt, ga je gewoon ka pot." De bus naar Langeveld dreigt te verdv rieel is het dan misschien niet haalbaar, maar de i Langeveld zijn ervan afhankelijk." FOTO DtCK HOGEWONIHG

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19