Leiden Studie antroposofie in Leidse Hogeschool Geen tweede christelijke school in de Stevenshof Marjan Walraven volgt Bert Paauw op in raad Dienstverlening voor smijten pot naar agent Donderdag 31 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 GEEN TRAMS, geen bus sen maar rondvaartboten moeten de mensen in de binnenstad vervoeren. Het volgende studiejaar begint aan de Leidse Hogeschool de studie antroposofische gezondheidszorg. Minister Rit- zen (onderwijs) heeft daar toestemming voor gegeven. De Leidse Hogeschool is de eerste hbo-opleiding in Ne derland die de studie op het programma zet. LEIDEN EMIEL FANGMANN De studie leidt op tot sociaal- kunstzinnig therapeut. Pedago giek, medische kennis, psycho sociale hulpverlening en les in tekenen, schilderen en boetse ren maken er deel van uit. De school denkt met dertig studen ten te beginnen. Afgestudeerde antroposo fische therapeuten kunnen werk vinden in ziekenhuizen, inrichtingen, zorginstituten en in het speciaal onderwijs. Een studieclub stelde het beroeps profiel op. Uit onderzoek is ge bleken dat er grote belangstel ling voor de studie is. De Leidse Hogeschool is uit gekozen voor deze nieuwe rich ting, omdat zij al een aantal op leidingen voor Hoger Gezond heids Onderwijs in huis heeft. Tot nu toe stonden de antropo sofische opleidingen vaak op zichzelf. Aan andere instellin gen worden wel opleidingen in creatieve therapie gegeven, maar die verschillen geheel van deze vierjarige studie. „Wij vonden hier in Leiden een respectvolle benadering voor de opleiding. Het ging hier verder dan economisch den ken", zegt C. Herman, directeur van 'De kleine prins' in Den Haag. Dat is een instelling op antroposofische grondslag die post-HBO opleidingen verzorgt, en nauw is betrokken bij de op zet van de studie aan de Leidse Hogeschool. In Leiden kunnen studenten die later vanuit een antroposo fische achtergrond als sociaal- kunstzinnig therapeut willen gaan werken ook met de regu liere gezondheidszorg kennis maken. De studenten krijgen behalve specifieke vakken ook algemene vakken als genees kunde en pedagogiek. De Leidse Hogeschool kent een gemeenschappelijke eerste jaar, waarin ook studenten ver pleegkunde en fysiotherapie zit ten. Daar leren de studenten al verwante beroepsgroepen ken nen. Comelie Herman: „Dat is gunstig, want sociaal-kunstzin nig therapeut is een assisterend beroep. De therapeut moet later bijvoorbeeld ook met gewone artsen kunnen samenwerken, niet alleen met antroposo fische." Herman vervolgt: „De patiënt merkt vaak niet dat de thera peut vanuit een antroposofische achtergrond werkt en dat hoeft ook niet. Maar de therapeut doet meer dan tekenen, schilde ren en boetseren. Hij moet ook therapeutische gesprekken kun nen voeren." Kenmerkend voor de antroposofie is volgens Her man dat het begrip 'zingeving' centraal staat. „Wij gaan er vanuit dat wat mensen over komt een bepaalde betekenis in het leven heeft. Dat je uit moet gaan van: Dit is mij overkomen. Wat doe ik er mee? Het leven houdt niet op bij geboorte en dood. De 'zin' heeft eeuwig heidswaarde." De Leidse Hogeschool, die op 23 november een open dag houdt, kent vanaf volgend jaar nog drie nieuwe studierichtin gen. Aan de Endegeesterwate- ring in Leiden start de tweede graads lerarenopleiding ver pleegkunde. Aan de vestiging van de Leidse Hogeschool in Den Haag komen de studies 'culturele en maatschappelijke vorming' en 'personeel en ar beid' erbij. Vanaf volgend jaar is het niet meer mogelijk in Lei den met de logopedie-opleiding te beginnen. DE ZUIPKOERIER opzet ten is de ideale manier om rijk te worden in Leiden. li ij ïl'ln rSEi ■anti C. Herman: „Het is gunstig dat de antroposofische studenten op de Leidse Hogeschool kennismaken met be roepsgroepen die ze later ook weer tegenkomen." foto henk bouwman LEZERS SCHRIJVEN Autovrij De oplossing voor het openbaar vervoer in de binnenstad, meent een briefschrijver: rondvaartboten door de grachtenfoto hielco kuipers Nu de winkeliersverenigingen instemmen met het voornemen van de gemeente om de bin nenstad autoluw te maken, hebben verschillende mensen gesteld dat de bussen dan ook maar uit de binnenstad (of ten minste uit de Breestraat) moe ten verdwijnen. Een anonieme actiegroep gaat zelfs zo ver dat zij middels affiches aangeeft de tram terug te willen, waarbij zij voorbij gaat aan de kosten voor de aanleg van de trambaan. Gezien de structuur van de Leidse binnenstad lijkt mij een veel eenvoudiger oplossing voor de hand liggen: het openbaar vervoer moet gebruik maken van de grachten. Indien men gebruik maakt van rondvaart boten zijn ten minste drie rou tes nodig: 1 (a) Beestenmarkt/Turfmarkt (b) Waaghoofd/Stille Mare (c) Gangetje (d) Utrechtse Veer na bij Rijnbrug (e) Watertoren (Ho ge Rijndijk. 2 (a) Beestenmarkt/Turfmarkt (0 Marebrug (g) Pauwbrug (h) Havenplein (i) Kerkpleinbrug (Herengracht) (j) Herenbrug (Herengracht/Nieuwe Rijn) (e) Watertoren. 3 (a) Beestenmarkt/Turfmarkt (k) Noordeindeplein, via Groenhazengracht naar Rapen burg (1) Doelensteeg (m) Lam- menschansweg (n) Fruinlaan (e) Watertoren. Zodoende heeft men drie haltes in de omgeving van de Haar lemmerstraat (a, b en h), één in de omgeving van Breestraat- midden, stadhuis en grotere winkels (b), één aan het einde van de Breestraat (c) en één midden tussen de Academie- en Pieterswijk (1). Halte a is boven dien dicht bij de uitgaanscentra van Steenstraat en Beesten markt. Aansluitmogelijkheden op het busnet zijn er bij de hal tes e, k en m. Er is dan nog wel een mini-busverbinding nodig vanuit het station naar de Bees tenmarkt. P.C.W. Schijven Kaiserstraat 24c Leiden Boodschappen doen is niet lan ger winkel in, winkel uit en sjouwen met je zooitje. Vanuit de vertrouwde omgeving huiskamer en met een simpel telefoontoestel kan tegenwoor dig steeds meer, en kunnen vaak de gekste dingen, worden besteld. de Een veelgehoorde stelling bij tegenstanders van een autovrije binnenstad: „Stel je voor dat je een ijskast, een tv, een bankstel of de wekelijkse levensmiddelen gaat kopen. Die krijg je niet achterop je fietsje naar huis vervoerd." Dit argument begint langzamerhand behoorlijk achterhaald te raken. Vrijwel alles wordt tegenwoordig aan huis bezorgd. Grote elektronica zaken en meubelcentra bezorgen de bestelde goederen op het juiste adres. Nog even en je hebt de binnenstad, met of zonder auto's, al helemaal niet meer nodig. Uit Amerika waait binnenkort het daar al populaire tv-shopping over. Het beeldscherm als catalogus en bestellen via de kabel en binnen no-time bezorgd. Zo ver is het hier nog niet. Maar voor sommige diensten hoef je ook in Leiden al je woning niet meer uit. Vorige week maakte 'Steeds' melding van een nieuw initiatief; de strijkservice. In navolging van pizzakoerier, SRV-man, .thuisbankieren, ontbijtservice (aan eigen succes ten onder gegaan), condomerie (nog niet in Leiden), vuilnisman, krantenjongen, deurwaarder, bloemenbode, postorderbedrijven en verjaarstaartenexpress, kan gekreukeld wasgoed na een simpel telefoontje worden opgehaald om een etmaal later weer glad gestreken te worden terugbezorgd. Huismerk (2) Maar daar blijft het niet bij. Sinds kort be zit Leiden ook een heuse 'Soft Express'. Voor hen die niet op de hoogte zijn van het huidige jongerenjar- gon, het gaat hier om een hasjkoerier. Na het bellen van een 06- nummer (wat we hier - achterwege zullen la- l^f' ten, de boel niet aan moedigen, probeer 008 maar) worden de 'rode lieb','sensimilia','ne- 1 derweed' en andere plantaardige geestver- ruimers van het lichte (softe) soort aan de I deur gebracht. De be- stelling moet dan wel een waarde hebben van minimaal 25 gul den. De politie gedoogt deze semi-illegaJe han del zolang er geen minderjarigen bij be trokken zijn of hard drugs wor den verkocht. Huismerk (2) Voor slimme ondernemers die nog een gat in de markt zoeken voor een nieuw, nog niet be staand koeriersbedrijfje, hier de volgende tip: wat te denken van de slijterij-aan-huis. Geen ge sjouw meer met zware kratten bier en lege flessen naar de glas bak. Ideaal voor bijvoorbeeld bejaardenhuizen waar opa niet langer voor zijn dagelijkse neu- Links het hoofd van de dienst parkeerbeheer dhr. Gelderman, rechts het dhr. Gelderblom. hoofd van de dienst parkeerbeheer, archieffoto hielco kuipers tje de deur uit moet of voor grootverbruikers als studenten huizen. Daar zou een beetje body-builder een aardig klusje hebben öm de wekelijkse bier- voorraad aan te slepen. Voor deze 'alcoholexpress', in de Leidse volksmond al snel omge doopt tot de 'zuipkoerier', wordt een gouden toekomst in het vporuitzicht gesteld. In de sleutelstad wordt toch aardig wat weggezet. Een star- terssubsidie ligt klaar bij sociale zaken. Wie is wie (1) Namen onthouden is erg moei lijk, het is al heel wat als je on geveer weet hoe diegene ook al weer heet die je één keer de hand hebt geschud. Dat leidt wel eens tot verbastering van namen, ook in de krant. Die verschrijvingen gaan weer een eigen leven leiden. Dit onder vond het hoofd van de dienst parkeerbeheer van de Leidse politie, J.A. Gelderman, onlangs aan den lijve. In i met deze krant sprak hij over het plan parkeerwachters meer bevoegdheden te geven. In het artikel stond de juiste naam: Geldermah. Maar in het foto onderschrift dook abusievelijk de naam Gelder blom op. Dat bleek funest. Gemeente raadslid Paul Bordewijk (l'vdA) stelde het college schriftelijke vragen over enkele uitspraken van het hoofd parkeerbeheer, die hij prompt ook Gelder blom noemde. Ach, toen Bordewijk nog wethouder was ging al het verhaal dat-ie z'n eigen ambte naren van de directie financiën niet eens kende. Dat kostte hem uiteindelijk zijn baan als stads bestuurder. Je kunt van zo'n man dus moeilijk verwachten dat hij op de hoogte is van de naam van een ambtenaar die op een andere directie werkt. Al is het aandoenlijk dat de ex- wethouder zo blind vaart op teksten in deze krant. Toen hij in maart mede naar aanleiding van kritische publicaties ontslag nam, was hij heel wat minder volgzaam. Bordewijk en zijn PvdA beschuldigden dit dagblad zelfs van stemmingmakerij. Blij dat de lucht is opgeklaard. Het college kan overigens blijkbaar beter lezen en spreekt in het vo rige week geformuleerde ant woord op Bordewijks vragen netjes van Gelderman. Wie is wie (2) Maar nu het kwaad toch al is geschied, rijst de vraag of meer mensen Gelderman verwarren met Gelderblom. Even gebeld met het bureau van de parkeer politie aan de Zonneveldstraat. Of mijnheer Gelderblom ook aanwezig is, zo luidt de vraag. De telefonist is niet op z'n ach terhoofd gevallen. „De heer Gelderman, bedoelt u. ik kijk even." Zo zie je maar, dat die Leidenaars hun hoofd niet op hol laten brengen. Krant en po liticus kunnen dan wel schrijven dat het opperhoofd van de par keerwachters Gelderblom heet, maar niemand trekt zich daar wat van aan. Wat maakt het ook uit namens wie je een prent op je voorruit krijgt bij fout parke ren. Al eens gedacht aan Gelder- bon? De kans op een tweede christe lijke basisschool in de Stevens hof is nog kleiner geworden nu het ministerie van onderwijs een bouwstop heeft ingesteld. Slechts in uitzonderingsgevallen is het mogelijk de komende ja ren een nieuw schoolgebouw neer te zetten. Bovendien gel den voor het stichten van basis scholen strengere regels, aldus P. Peters, hoofd van de directie onderwijs in Leiden. Voorzitter A. van den Berg van de protestants-christelijke scholenvereniging blijft echter optimistisch. Omdat de aan vraag al een jaar geleden is in gediend, heeft de bouwstop er niets mee te maken, denkt hij. „De enige christelijke school in de wijk, De Zwaluw, is een gi gant. Het is de grootste school van Leiden en er komen elke dag nieuwe leerlingen bij. Er zijn nu 500 leerlingen, mis schien worden het er wel 700. Als dat aantal geen twee scho len rechtvaardigt, dan weet ik „Het was al moeilijk, maar door de bouwstop wordt het nog moeilijker", zegt Peters. Volgens hem geldt de bouwstop ook voor aanvragen die al eer der zijn ingediend. .Alleen als voor 1 januari een contract is gesloten met een kan de nieuwbouw aldus Peters. Het bestuur van de christelijke scholen strijdt al ge ruime tijd voor een nieuwe school in de Stevenshof. Een jaar geleden wees de gemeente raad de aanvraag af omdat be rekeningen zouden uitwijzen dat de prognoses van het be stuur niet klopten. Tegen dat besluit is de christelijke scho lenvereniging in beroep gegaan bij de provincie. De Raad van State hield anderhalf jaar gele den de stichting al tegen van zowel een nieuwe christelijke school als een interconfessione le school. De bouwstop en strengere ei sen voor nieuwe scholen zijn een gevolg van het besluit van het Rijk om te streven naar gro tere scholen. Voor Leiden geldt dat scholen minimaal 195 leer lingen moeten hebben. De hui dige norm is 125 leerlingen. De helft van de 40 basisscho len voldoet volgens het ministe rie van onderwijs niet aan de nieuwe eisen. De verschillende schoolbesturen beraden zich nog op manieren om de scho len open te houden. Het katho lieke onderwijs kondigde al aan met katholieke besturen in de regio te gaan praten over sa menwerking. Eventueel wordt ook contact gezocht met het christelijk onderwijs om te pra ten over fusies van scholen. Voorzitter Van den Berg van de christelijke scholenvereniging zegt dat zijn bestuur dezelfde weg gaat bewandelen. Marjan Walraven, afkomstig van de Jonge Socialisten, neemt vermoedelijk de plaats in van Bert Paauw in de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Paauw neemt half december afscheid van de raad om zich volledig te gaan wijden aan zijn nieuwe baan als technisch coördinator bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). „Ik voel mij wel enigszins be zwaard dat ik de termijn als raadslid niet uitzit. Er zijn het afgelopen jaar in de PvdA al zo veel veranderingen gew *est", zegt Paauw met een verwijzing naar het opstappen van de PvdA-raadsleden Kerckhoffs en Geradts enkele maanden gele den. „Bovendien vind ik het werk in de politiek buitenge woon leuk. Het probleem is dat ik op een gegeven moment uit zo veel leuke dingen moest kie zen." Zijn opvolger is actief in di verse buurtcomité's en werkt als vrijwilliger in de jeugdhulpver lening en het club- en buurt huiswerk. OEN HAAG/LEIDEN Tachtig uur onbetaalde arbeid ten algemene nutte. Die straf kreeg een 24-jarige Leidenaar gisteren opgelegd door de Haagse politierechter G. Urba- nus. De man had onder andere op 15 april van dit jaar een gla zen pot in de richting van een Leidse hoofdagent gesmeten. De man kon niet vertellen waarom hij de pot vanaf de eer ste etage van zijn woning aan de Lammermarkt naar beneden gegooid. Hij zei in een opwel ling te hebben gehandeld toen hij de agent voorbij zag lopen. Bij de aanhouding van de Lei denaar trof de politie in zijn wo ning een doos met 13 molo tovcocktails aan. Voor de aan wezigheid daarvan had hij wel een verklaring: „Die heb ik om me in voorkomende gevallen te kunnen beschermen", zo liet hij weten. Verder had de man een zestal siervelgen ontvreemd. Die spul len kwam de politie ook toeval lig op het spoor, toen de auto van de Leidenaar vanwege mankementen uit het verkeer werd genomen. Bij nader on derzoek aan de wagen bleken in de kofferbak de zes velgen te liggen. Hij bekende ze eerder in Oegstgeest te hebben gestolen. De officier van justitie eiste tegen de Leidenaar twee maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De rechter oordeelde dat de man beter af was met het verrichten van onbetaalde ar beid. Dat vond hij zelf ook. AGENDA REDACTIE ROY KLOPPER F.N LOMAN LEEFMANS DONDERDAG 31 OKTOBER Leiden 'Bot' door Fact in het LAK-the- ater, aanvang 20.30 uur. Leiderdorp Klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura in het Clubge bouw, Beukenschans 57, aan vang 20.00 uur. Klaverjassen en Rummikub bij De Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond om te spelen of te luisteren, org. The Folk Club, in 't Wapen van Noordwijkerhout, toegang van af 20.30 uur. VRIJDAG 1 NOVEMBER Katwijk Afscheidsreceptie van Mevr. H O. van der Jagt, directeur stichting VW Noordwijk Pro motie in 'Het Hof van Holland', van 17.30 tot 19.00 uur. Leiden Lezing door dhr. Steenhuis, 'De profeet Ezechiël en de eindtijd' (Ez. 9-33) in de Streekschool, Lammen- schanspark 1, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen bij IJssport Leiderdorp, kantine ijsbaan, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 2 NOVEMBER Leiden Molen wandeltocht over 10 en 15 km, start bij het VW, Sta tionsplein, tussen 9.00 en 13.00 uur. Postzegel door I.V. Phi latei ica in de kantine van het Visser 't Hooft Lyceum, Kagerstraat 1, van 10.00 tot 16.30 uur. Afrika Feest door Stichting Boabab in het Volkshuis, Apo- thekersdijk 33/a, van 20.00 tot 01.00 uur. Najaarsconcert door Ex Animo olv Wim de Ru, 'Stabat Mater' Haydn, 'Requiem' Mozart, Hartebrugkerk, Haarlemmer straat, aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17