Leiden Infothekers wachten op de uitverkoop ^rrhbtr„ddendakS™: Weinig schot in onderzoek naar fraude Petrus-kerk 4: wesselman Auto Peter 07H34700 WBL: pijn goedkope woonruimte met andere coöperaties delen De Put mag in Morschpoort Donderdag 31 oktober 1991 OUD-KANTONRECHTER mr. J.C. de Graaf is zaterdag op 70-jarige leeftijd in Leiden overleden NIEUWSLIJN Oud-kantonrechter overleden De Leidse advocaat en oud-kantonrechter mr. J.C. de Graaf is zaterdag op 70-jarige leeftijd overleden. De Graaf kwam in 1947 te werken op het advocatenkantoor Briët Geelkerken aan het Rapenburg. Later kreeg het kantoor de naam Geelkerken De Graaf. Vanaf 1981 tot aan zijn overlijden was De Graaf als juri disch adviseur aan dit advocatenkantoor verbonden. In 1962 werd hij bovendien tot plaatsvervangend kantonrechter in Leiden benoemd. Vanaf 1968 bekleedde hij deze functie ook in Alphen. De Graaf is daarnaast ruim twintig jaar secretaris ge weest van het bestuur van het Diaconessenhuis. De crematie op Rhijnhof heeft gisteren in besloten kring plaats gehad. Illegaal vuurwerk in beslag genomen Aan de Johan Willem Frisostraat is gistermiddag rond vijf uur bij een 26-jarige Leidenaar een grote partij vuurwerk in beslag ge nomen. Het vuurwerkteam van de Leidse politie nam 90 dozen met elk honderd strijkers mee en een ratelband met honderd schoten. De strijkers zijn in Nederland verboden. Het illegale vuurwerk heeft een waarde van 2000 gulden. Het vuurwerkteam onderzoekt direct elke melding van vuurwerk, omdat handel in vuurwerk en het afsteken ervan slechts rond oudjaar toegestaan is. Geldkist met 8000 gulden weg Een 44-jarige Leidse vrouw heeft aangifte gedaan van diefstal van een geldkist met 8000 gulden. De kist moet tussen gis terochtend half twaalf en vannacht half één uit haar woning aan de Willem de Zwijgerlaan zijn verdwenen. Bij de inbraak is een kast geforceerd. Verder waren er geen sporen aanwezig. Brit beroofd van rugzak Een 25-jarige Brit is gisteravond rond half acht van zijn rugzak beroofd. Hij werd in de Mandenmakersteeg door drie mannen staande gehouden en zette de rugzak neer. Hierop kreeg hij een duw en verdwenen de drie met de zak. Daarin zaten een twee persoonstent, een slaapzak, toiletartikelen, kleding, een fototoe stel en een walkman. Personeelsleden cynisch en gelaten Geforceerde vrolijkheid en understatements overheersen in de reacties van Infotheek-werknemers. „Het ziet er re delijk positief uit, zal zo'n vaart niet lopen", zegt een der tiger in driedelig kostuum. „Even de bewindvoerder af wachten, dan zien we wel weer verder". Een wat oudere Infotheker haalt z'n schouders op en zucht: „U snapt toch wel dat dat cynisch is bedoeld". De burelen van de Infotheek kend doorgebracht, bleven gistermiddag voor een groot deel leeg. De helft van het personeel werd om twaalf uur 's middags weggestuurd inaf wachting van de aanstelling van een bewindvoerder. De rest hield zich bezig met spelletjes. Een faillissement van het ooit zo veelbelovend begonnen computerbedrijf hangt zo'n 900 boven het hoofd. „We hebben niets gedaan vandaag", zegt een man bij het verlaten van het grote glazen bedrijfspand aan de Plesman- laan. „Heel vervelend, want er is werk zat. Maar donderdag ho pen we weer aan de slag te gaan". Zijn collega zegt dat de mededeling van de directie over de slechte financiële situatie toch als een verrassing kwam. Ondanks de aanhoudend slechte berichten over de verlie zen van de Infotheek, is de me dedeling van de directie voor de meesten toch als een verrassing gekomen. „Het personeel merk te tot nu toe weinig van de pro blemen. Handel was er genoeg. Die mededeling van de directie over het verzoek om uitstel van betaling was een dompertje. Het ziet er niet goed uit, maar laten we voorlopig de komst van een bewindvoerder afwach ten. Even kijken wat die doet". De twee zijn geen lid van een vakbond die hun belangen kan behartigen mochten er ontsla gen op komst zijn. „Ik heb geen idee hoeveel mensen er lid zijn van een bond". Volgens een beveiligjngsbe- Dg politie heeft nog altijd geen zicht op de precieze toedracht van de fraude bij de de Petrus parochie. Hoewel via het kerk bestuur al lang bekend is dat 1,3 miljoen gulden wordt vermist en aan welke posten het geld is onttrokken, heeft de récherche nog geen arrestaties verricht. Woordvoerder A. Kuit van de Leidse politie meldt dat de kas boeken nog steeds worden on derzocht door accountants van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). Volgens de voorlichter is het niet uitzon derlijk dat een dergelijk onder zoek zo lang duurt. De politie wil eerst 'zeer-geg ronde aanwijzingen hebben' voordat ze overgaat tot aanhou dingen. Kuit zegt geen idee te hebben over de termijn waarop meer duidelijkheid is te ver wachten. heel anders omspringt met deze fraudezaak dan bij soortgelijke gevallen in het verleden. Toen vorig jaar geld werd vermist bij de Leidse schouwburg werd on middellijk de adjunct-directeur opgepakt. Dit gebeurde zonder gegronde aanwijzingen voor zijn betrokkenheid. Tot op de dag van vandaag is niet bewe zen dat hij betrokken was bij een fraude. De politie weigert halsstarrig mededelingen te doen over de vraag waarom nu een ander pad wordt bewandeld met de voormalige penningmeester van de Petrus-parochie. Nadat hij zijn boeken overdeed, is ko men vast te staan dat er geld is verdwenen. Maar de politie noemt de man formeel zelfs nog geen verdachte. COUPON 1 vrijblijvend uitgebreide dokumentatie over het Weru systeem. Naam Fa. TH. WESSELMAN, Antwoordnummer 14102, 2350 RE Roelofarendsveen Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon: 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend LEIDEN LOMAN Buurtvereniging 'de Put in de Oude Morsch' heeft, na bijna drie jaar touwtrekken, eindelijk een ruimte voor haar vereni gingsactiviteiten aangewezen gekregen. In een brief van de gemeentelijke afdeling gebou wen wordt toegezegd dat een van de twee delen van de Mor- schpoort wordt gereserveerd. De Put zal echter nog even ge duld moeten hebben, want de poort is nog aan twee particu lieren verhuurd. Aan deze toezegging gaat een rumoerige voorgeschiedenis vooraf waarin de huidige en de voormalige buurtvereniging sa men met een aantal wethou ders en ambtenaren de hoofd rollen vertolken. Deze 'klucht rond het wachtgebouw' lijkt nu een zeer voorlopig einde in de daarnaast gelegen Morschpoort te hebben gekregen. Bij een aantal buurtbewoners in Leidens kleinste wijk heerste eind 1988 onvrede over de toe gankelijkheid van de voormali ge buurtvereniging D'Oude Morsch. Er deden ook geruch ten de ronde over malversaties van deze buurtclub bij de ex ploitatie en gebruik van het wachtgebouw. Daarom werd begin 1989 een tweede buurt vereniging opgericht: de Put in de Oude Morsch. Via heuse, door de stichting Welzijn geor ganiseerde, verldezingen werd De Infotheek was gistermiddag grotendeels verlaten. Het werk ligt stil, in afwachting van de dingen die komen gaan. FOTO HIELCO KUIPERS ambte, die door de Infotheek is ingehuurd, wachten de werkne mers gelaten af wat er verder gaat gebeuren. Een Wassenaar- se uitzendkracht heeft als een van de weinigen wel gewoon gewerkt. „Ik werk hier nu twee maanden en heb me nooit be moeid met de problemen. Ik heb er ook niets van gemerkt, heb gewoon doorgewerkt. Ver der kan ik er niets over zeggen". Anoniem wil er nog wel ie mand een cynische opmerking plaatsen: „Een typisch geval van 'mag 't licht uit", is de uitlating van een van de Leidse werkne mers. Het overlevingsplan dat de bewindvoerders moeten gaan maken, stemt hem niet vrolijk. „Het gaat in de hele computerbranche slecht, ook in de VS. Wij worden echt niet overgenomen. Geïnteresseer den wachten af tot de boel klapt, failliet gaat dus, zodat er een uitverkoop komt". In de luxe hal van het high tech gebouw staat een groepje werknemers wat landerig voor de balie te wachten op wat ko men gaat. Daarachter een lege zaal vol computers. Een secreta- „Het spijt resse zegt dat de voltallige staf niets zegge voor overleg in Amsterdam zit. MCT I'N ALICN EROP UIT -<•> St Aogtenstwal 18 Leiden LEIDEN ROY KLOPPER De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) wil de helft van de vraag naar woningen voor de laagste inkomensgroepen voor haar rekening nemen. De rest van de goedkope woonruimte moet beschikbaar worden ge steld door de andere woningco öperaties in de stad. Dit idee lanceerde voorzitter R. van den Helm van het WBL-be- stuur gisteren tijdens een rede ter gelegenheid van het afscheid van penningmeester H. Akse. Van den Helm schetste in kort bestek de problemen waarvoor de WBL zich gesteld ziet. Door de maatregelen van het minis terie van volkshuisvesting moe ten verhuurders bedrijfsmatiger werken. En woningen met een lage huur brengen nou eenmaal weinig geld in het laatje bij de verhuurders. Anderzijds moeten ze wel worden aangeboden, de bouwverenigingen hebben ook een sociale functie: het beschik baar houden van woonruimte Dus moet de 'pijn' r den gedeeld, meent de WBL In Leiden zijn ongeveer 18.000 wo ningen in handen van de wo ningbouwverenigingen, waar van een kleine 9000 van de WBL. In de stad zijn circa 8000 huishoudens die leven op het niveau van het sociale mini mum. De WBL acht het redelijk dat ze de huisvesting van de helft van deze mensen voor haar rekening neemt. Dat komt neer op 4000 woningen waar van de huurprijs onder de grens van 553 gulden per maand ligt. De andere verenigingen moeten in de visie van de WBL zorgen voor de andere 4000 goedkope woningen. Op die manier hoeft de ene coöperatie niet meer op te draaien voor het tekort aan goedkope woningen bij de an der. Wethouder T. van Rij, ook aanwezig op de afscheidsrecep tie, torpedeerde het plan on middellijk. Hij kenschetste het als een uitvloeisel van 'hokjes geest'. „Gemeente en verhuur ders moeten de problemen ge zamenlijk aanpakken, en niet ieder voor zich denken". Dit staat op gespannen voet met het idee van staatsecretaris Heerma dat de overheid zich minder moet bemoeien met de volkshuisvesting. „Maar we moeten dan maar tegen de stroom inroeien", aldus Van Rij. Van den Helm benadrukte na de vergadering dat grote veran deringen op ül zijn bij de wo ningbouwvereniging. Door het intrekken van rijkssubsidies voor woningverbetering moeten de verhuurders nog beter op de centen passen. Dit kan volgens de bestuursvoorzitter beteke nen dat goed verhuurbare wo ningen langer op een onder houdsbeurt moeten wachten dan vroeger. „Als het dak niet lekt en er verhuizen niet al te veel mensen, laat je de situatie zoals ze is". Het plan om 4000 woningen (bijna de helft van het totale WBL-bezit van 9000 woningen) onder de huursubsidiegrens te houden, betekent dat andere woningen misschien duurder worden. Hierdoor kan geld wor den gespaard om de te lage huur van andere complexen op te vangen. PvdA betreurt opheffing E-team De PvdA betreurt het dat de EWR het zogeheten E-team heeft opgeheven, en wil dat de gemeente het werk van dit 'team' op de een of andere ma nier voortzet. Het E-team gaf adviezen of verrichtte klusjes, waarmee mensen hun energie verbruik omlaag konden bren gen. De werkzaamheden waren gratjs voor minder draagkrach- tigen. De Leidse PvdA \indt het jammer dat die mogelijkheden nu zijn verdwenen. Ze vraagt het college om die dienstverle ning op een andere manier voort te zetten. De socialisten betreuren het bovendien dat na de opheffing van het team, de banen van vier mensen zijn ver dwenen. Het team sneuvelde nadat de EWR tot de conclusie was geko men dat het werk geen taak was voor een energiebedrijf. De EWR blijft overigens energiebe- sparings-adviezen geven. Haar gebeurt door haar voorlich tingsafdeling. ACHTERGROND LEIDEN KAREI BERKHOUT Infotheek heeft gegokt en verloren Het kan nog even duren, maar ooit mag de buurtvereniging De Put in de Oude Morsch de Morschpoort be trekken. FOTO WIM DIJKMAN De Put tot 'winnaar' uitgeroe pen en het wachtgebouw werd weer onder direct beheer van de gemeente geplaatst. Echter, De Put wenste evenals haar voor ganger een eigen buurtruimte voor vergaderingen, administra tie en als uitvalsbasis voor haar activiteiten. Hoewel De Put 'aangenaam verrast' is met de toezegging, zal ze toch nog even moeten wachten. De Morschpoort is nog voor onbepaalde tijd ver huurd aan twee particulieren. Pas als een van de twee besluit om de» monumentale poort te verlaten en gemeente en buurt het over de huurprijs eens wor den, is de nieuwe buurtruimte een feit. Aan de halfjaarcijfers van de Infotheek die gisteren op een faxje bij de pers binnenlie pen, ging een dramatische scene vooraf. De boekhouder van Infotheek had met veel schuiven de cijfers nog een enigszins drage lijk aanzien gegeven. De accountant A. An dersen maakte daar echter ernstig bezwaar tegen. Terwijl de financiële man Blankert de kant van de accountant koos, gaf Van Leenen de voorkeur aan het rooskleuriger beeld van de boekhouder. In feite was het toneeltje met de optimisti sche Van Leenen en de sombere accoun tant een herhaling van eerdere afleveringen dit jaar, toen de nog steeds niet goedge keurde jaarrekening over 1990 moest worden vastgesteld. Aanvankelijk bereken de de accountant een verlies van 10 miljoen gulden vorig jaar, nadat Infotheek in 1989 al 21 miljoen had moeten inleveren. Van Leenen wist dit bedrag na lang onderhan delen terug te brengen tot een sommetje van 433.000 gulden. Het gesteggel over de cijfers illustreert het ongebreidelde optimisme van Van Leenen, die enkele jaren geleden besloot dat zijn al spectaculair gegroeide bedrijf in enkele ja ren zijn omzet moest verdubbelen tot een miljard en in de verdere toekomst zelfs tot 2 miljard. Vol zelfvertrouwen ('ik weet nu dat ik een groot bedrijf kan leiden', zei hij in een interview ooit) nam de systeembeheer- der-van-huis-uit welbewust een groot aan tal financiële risico's om zijn doel te berei- kèn. Hoewel op dat moment al duidelijk was dat de boom op de computermarkt De verlate halfjaarcijfers die het Leidse computerbedrijf Infotheek gisteren ein delijk naar buiten bracht, waren in meer dere opzichten veelzeggend. De getallen waren met een verlies van 25,2 miljoen gulden en een negatief eigen vermogen van 18 miljoen rampzaliger dan zelfs ex perts vermoedden. Maar vooral de wijze waarop de directie de langverwachte re sultaten naar buiten bracht was teke nend voor de verdeeldheid binnen de leiding van Infotheek, waar de dromen van oprichter en directeur W. van Leenen stuksloegen op de kille cijfers van de accountant en de financiële man. voorbij was en elk automatiseringsbedrijf moest gaan knokken om te overleven. Het duidelijkste voorbeeld daarvan is het catastrofe in Groot-Brittanië. waar in 1990 de distributie-ketens Quest Automation en Quest Distribution (gezamenlijke omzet 40 miljoen) werd overgenomen. Volgens inge wijden was het eigen vermogen van Info theek toen eigenlijk al niet meer voldoende, maar Van Leenen gokte op de schaalvergro ting. En verloor. In de halfjaarcijfers zijn de Engelse vestigingen met een verlies van 5,6 miljoen gulden de grote boosdoener. Het Engelse avontuur maakt ook duidelijk hoe weinig greep Van Leenen had op zijn bedrijf, dat ondanks zijn zelfvertrouwen te groot voor hem was geworden. Eens in de zoveel tijd belde het Leidse hoofdkantoor naar Engeland om te vragen hoe het ging. De directie overzee antwoordde steevast 'goed' en daarbij bleef het met de controle. De desastreuze resultaten kwamen vorig jaar voor Infotheek dan ook als een schok. Toen de verliescijfers eenmaal fors waren uitgevallen, haalde Infotheek onder druk van de commissarissen Blankert binnen om op de centjes te passen. In zekere zin werd Van Leenen, die inmiddels het boetekleed had aangetrokken, onder curatele gesteld. Bovendien werd er een reorganisatie door gevoerd. waarbij heel wat werknemers op het Leidse hoofdkantoor op een andere stoel terecht kwamen i de de instorting mputers, tot i tie meeste van de markt voor personal voor kort de grote melkkoe computerbedrijven, waren echter funest. Infotheek. de grootste pc-distributeur van Nederland, bleef zitten met grote voorraden zeker nadat de markt de eerste 6 maan den van dit jaar met 25 procent verder in zakte. Grote voorraden kosten veel geld aan rente, zeker nu het rentepeil de afgelopen maanden omhoog is geschoten. Van het verliescijfer van 25 miljoen gulden is voor een derde deel (7,5 miljoen) dan ook te wij ten aan rentekosten. Van Leenen betaalt een hoge prijs voor zijn dromen. Hoogstwaarschijnlijk laten de con currenten zijn geesteskind doodbloeden in een faillissement om er straks met de vetste brokken vandoor te gaan. Dan is ook voor Leiden dat altijd zo trots was op het parade paardje van de high-tech-industrie de droom voorbij.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15