Cultuur een Nogal aparte Stijl van Adviseren.— Misschien hebben We GOEDHART BOUWHUIS 'De stem is er, die staat vooraan' Bot: totaal mislukt experiment SieMatic Schütz in première Donderdag 31 oktober 1991 LATEN WE ZEGGEN dat 'Bot', een Fact-produktie onder regie van Jos van Kan, over taal en waarne ming gaat. Dat komt in elk geval slimmer over dan gewoon eerlijk bekennen dat er aan deze voorstel ling geen touw valt vast te knopen. ZELF EEN WANDELENDE smeltkroes van rassen, zingt Garland Jeffreys al een kleine twintig jaar over de diverse as pecten van het rassenprobleem. Het le vert boeiende albums op. DE NEDERLANDSE PREMIERE van Schütz' inte grale Schwanengesang vindt morgen plaats inde Pieterskerk te Utrecht. Uitvoerenden zijn de leden van het ensemble Bouzignac o.l.v. Jos Leussink NIEUWSLIJN Recent werk van Hans Wapf te zien in Pulchri. »foto pr Expositie Hans Wap in Pulchri DEN HAAG - Pulchri Studio, aan de Lange Voorhout in Den Haag, exposeert t/m 21 november werk van Hans Wap. Het gaat om recent werk op papier, zowel lino's met de hand ingekleurd, als gemengde technieken. Wap zag zijn werk in binnen- en bui tenland al meerdere malen bekroond, onder meer op de 3e In ternationale Grafiek Biennalé in Frenchen (een 3e prijs) en in 1986 op de 5e Grafiek Biennale in Seoel (de 'Superior Class Pri ze). Te zien: di. t/m za. 11.00-17.00 uur, zo. 13.00 tot 17.00 uur. Amerikaanse hardrock in Katwijk KATWIJK - Op zaterdag 2 november spelen de Amerikaanse bands Savatage en Vicious Rumors in hardrockcentrum Scum te Katwijk. Vicious Rumours is een band die al sinds 1979 bestaat en een viertal Ip's heeft afgeleverd. Savatage timmert ook al en kele jaren aan de weg maar is nog niet echt doorgebroken. De zaal, aan de Noordduinseweg, is open om 20.00 uur. Fototentoonstelling Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - In de Openbare Bibliotheek van Noord wijkerhout is, in de maand november, de fototentoonstelling 'Bezwaard bestaan' van de fotografe Marrie Bot te bezichtigen. Onderwerp in de foto's van Bot zijn de grote onderlinge diversi teit en de mogelijkheden vari verstandelijk gehandicapten. Dansgroepen pleiten voor danspodium AMSTERDAM - Drie Amsterdamse dansgroepen pleiten voor de bouw van een danspodium dat bij voorkeur moet zijn gekop peld aan een nieuw te realiseren centrum voor eigentijdse mu ziek. De drie - de Stichting Krisztina de Chatel, de Stichting Dansproduktie en de Stichting De Nieuwe Dansgroep - uiten in een brief aan de Amsterdamse wethouder van cultuur hun be zorgdheid over de geringe aandacht voor de moderne dans. „Profilering van Amsterdam als internationale kunstenstad is eenvoudigweg ondenkbaar zonder' de moderne dans daarin te betrekken", schrijven zij. In de brief ageren zij ook tegen de af schaffing van huisvestingssubsidies voor kunstinstellingen. In Amsterdam is een nijpend tekort aan goede repetitieruimte voor moderne dans, aldus de brief. Chanson Noire LEIDEN - Op zondag 3 november vindt in café The Duke, aan de Oude Singel in Leiden, wederom Chanson Noire plaats, een open podium voor cabaret, poëzie, proza en vooral muziek en liedkunst. Ditmaal zal de middag geheel in het teken van de zang staan. Aanvang: 15.00 uur. Kunstlijn 91 in Haarlem HAARLEM - In Haarlem wordt op 1 november de zesde Kunst- lijn geopend. Gedurende deze 3-daagse manifestatie presente ren ruim 150 beeldende kunstenaars uit Zuid-Kennemerland hun werk in tentoonstellingen, open ateliers en speciale evene menten. Naast Haarlem vinden er activiteiten plaats in Heem stede, Bloemendaal en IJmuiden. De opening vindt plaats in de Vishal. In dit gebouw tonen alle deelnemende kunstenaars een kunstwerk in een 'driedimensionale catalogus'. Aan de hand hiervan kan de bezoeker zijn eigen kunstroute samenstellen. Er -is ook weer de jaarlijkse Nacht van de Galeries. Vijftien deelne mende galeries, herkenbaar aan de speciale Kunstlijn-wimpel, zijn dan tot middernacht geopend. RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Bot. Auteur: Bert Kommerij. Regie: Jos van Kan. Spel: Niek van der Horst, Juul Vrijdag en Marieke van Leeuwen. Gezien: 30/10 LAK-Theater, Leiden. Te zien: 31/10, LAK-Theater. Laten we zeggen dat 'Bot', een Fact-produktie onder regie van Jós van Kan, over taal en waar neming gaat. Dat komt in elk geval slimmer over dan gewoon eerlijk bekennen dat er aan deze voorstelling geen touw valt vast te knopen. Om toch maar een poging te wagen zijn 'taal' en 'waarneming' mogelijk zin volle trefwoorden. In deel twee van het stuk tre den twee vrouwen op. De één probeert tegenover de ander die blind is, in taal weer te geven wat zij waarneemt. Voor een groot deel gaat het daarbij om de verrichtingen van de man die hier door hen beiden wordt gadegeslagen. In het eerste deel is deze man in een monoloog aan het woord geweest. Er wordt bij dat alles geen gebruik gemaakt van uitputtende be schrijvingen, maar van weinig of geen samenhang vertonende tekstflarden. Waarschijnlijk is de bedoeling van dat alles om te laten zien, dat taal een ontoereikend mid del is om grip te krijgen op de ons omringende werkelijkheid. Dat laatste is overigens een toe vlucht tot bekende taaltheorie ën die misschien aan dit experi ment ten grondslag liggen. Ook al zouden de achtergron dideeën dus best wel eens heel interessant kunnen zijn, de ar tistieke uitwerking in 'Bot' is be slist rampzalig. Dat geldt voor de tekst waar op een toneel nauwelijks iets van te maken valt. Dat geldt evenzeer voor het regieconcept. Met grote regel maat bijvoorbeeld gaat het licht aan en uit. Absoluut een zwak tebod van een regisseur die kennelijk niet veel beters weet te verzinnen om de scènewisse lingen aan te geven. In zijn tekstregie mikt regisseur Jos van Kan op een mengeling van so berheid en geheimzinnigdoene rij. Dat laatste wordt door wel haast kitschige muziek onder streept. Maar het brengt alle maal geen zin, samenhang of spanning in dit gekunstelde taaibrouwsel. Volgens de planning zou 'Bot' vijf kwartier duren. Het blijft bij precies één uur. Meer dan ge noeg voor een experiment dat totaal is mislukt. vooral over koken en stijl. Want uw nieuwe keuken moet een handige werkplek zijn, afgestemd op vari koken en uw stijlgevoel. SieMatic maakt keu kens in 14 prijsklassen. Het 180 pagina's dikke SieMatic keukenideeënboek krijgt u gratis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 01720-22100. Openingstijden: 8.30-12.30,13.30-17.30, vrijdag tot 21.00 uur, zaterdag 10.00-16.00uur. T LlEFST EEN SIEMATIC. De laatste compositie van de beroemde Duitse, vroeg-barok- ke componist Heinrich Schütz (1585-1672), de eertijds verloren gewaande elfdelige motetcyclus over psalm 119, beleeft komend weekeinde zijn Nederlandse première. Het vindt plaats tij dens studiedagen rond Heinrich Schütz, die door de stichting Pratum Musicum in Utrecht worden georganiseerd. De Nederlandse première van Schütz' integrale Schwanenge sang vindt morgen plaats in de Pieterskerk te Utrecht. Tijdens het Schütz-weekeinde in Utrecht treden op in de Pieters kerk, het Utrechts Barok Con sort (zat. 2 nov. 20.15 uur: o.a. Musicalische Exequien), En semble Rebel (zo. 3 nov. 15 uur, instrumentale muziek van Schütz' tijdgenoten) en de Cap- pella Amsterdam (zo. 3 nov. 17 uur: treurmuziek van Schütz). Daarnaast worden verschillende lezingen en workshops gegeven en een orgelconcert en beiaard bespeling (zo. 3 nov. 11.45 en 12.30 uur) in de Nicolaikerk. THEATERS DEN HAAG CIRCUSTHEATER t/m zo 3,20.15 uur: Boudewijn de Groot e.a. In de musical Tsjechov. do 7: Koos Alberts met showorkest Magie. CONGRESGEBOUW t/m zo 3, 20.15 uur: Amerikaanse Broadway-musical Oklahoma. DILIGENTIA vr 1, za 2,20.15 uur: Hans Dorres- tijn; Pretpark. zo 3,11.30 uur: Else Krijgsmai no, Janet Krause, viool, Koosje van Haermgen, viool, Esther van Stralen, viool, Caecilia van Hoof, violoncello; werken van Schumann. di 5.20.15 uur: Vermeer Kwartet (USA); werken van Van Beethoven, do 7. vr 8,20.15 uur: Cuadro Fla- AMSTERDAM CARRE di 5 t/m za 9,20.15 uur: Koninklijk Ballet van Vlaanderen; Anatevka. CONCERTGEBOUW za 2,14.00 uur: Radio Filharmo nisch Orkest olv Edo de Waart, mmv Eva Marton, sopraan; werken van Wa gner. za 2. ma 4, di 5,20.15 uur: Neder lands Philharmonisch Orkest olv Rol and Kieft mmv Herre-Jan Stegenga, cello; werk van o.a.* Berlioz en Saint Saêns. zo 3,10.30 uur: Amsterdamse Bach- solisten mmv Jaap van Zweden, viool, Han de Vries, hobo, Jacob Slagter, hoorn; werk van Telemann, Bach en Förster. zo 3,14.15 uur: O.V. de Stem des Volks, Noord-Hollands Kamerorkest olv Wouter Schmidt n listen; werk van Gounod, Trygvason en Grieg. zo 3.20.15 uur: Stuttgarter Philhar- moniker olvAlun Francis, mmv Karin Lechner, Sergio Tiempo. Lyl Tiempo, piano; werk van Schubert en Mozart, do 7, 20.15 uur: Koninklijk Concert gebouworkest olv Valery Gergiev mmv Yuri-Bashmet, altviool; werk van Sch- nittkeen-Sjostakowitsj. C.C. AMSTELVEEN vr 1,20.45 uur: Compagnie Philippe Genty; Derives. za 2,20.15 uur: Mark van de Veer donk, Radétzky/Marcel Boon, Astrid van Helden; Cabaretfestival, dl 5,20.15 uur: Het Zuidelijk Toneel; Toch zonde van die hoer. wo 6 (try out), do 7 (première), 20.15 uur: Robert Paul; Het Trappenhuis. MUZIEKTHEATER zo 3. di 5, wo 6.20.15 uur: Neder lands Dans Theater; Gamla Barn, Ljusvarelser. ma 4 (première), do 7, 20.00 uur: De Nederlandse Opera; Fidelio. NIEUWE DE LA MARTHEATER vr 1, za 2, 20.15 uur;.zo3,14.00 uur: Helmert Woudenberg; Een avondje'thuis. di 5 t/m zo 17. 20.15 uur (betf. ma; zo alleen 14.00 uur): Musical. Tsjechov. STADSSCHOUWBURG vr 1 (première), za 2. 20 15 uur: Het Folkloristisch Danstheater; Langs Eu ropa's heirbanen, zo 3.20.15 uur: The Ramblers olv Marcel Thielemans, Jubileumcon cert. ma 4,20.15 uur: Momix American Dance Theatre. di 54/m zo 10, 20.15 uur (zo. alleen 14.00 uur): Toneelgroep Amsterdam; CONCERTEN LEIDEN DROOMFABRIEK 3 november De van oorsprong Argentijnse zanger Jorge Novarro met pianobegeleiding, aanvang 20.30 uur. HARTEBRUGKERK 2 november C.O.V. Ex Animo olv Wim de Ru mmv Dordts Kamerorkest en vocale solis ten; Stabat Mater - Haydn, Requiem KV 626 - Mozart, aanvang 20.30 uur. LVC 1 november De Amsterdamse band Rubberhead, zaal open 22.00 uur, aanvang 23.30 2 november Afscheidsconcert van de Rotterdam se band Spasmodique, yoorprogram- ma de Leidse band Isis, zaal open 22.00 uur, aanvang 22.45 uur. STADSGEHOORZAAL 1 november De Bulgaarse concertpianiste Jenny Zacharieva; werken van Haydn, De bussy, Chopin en Liszt, aanvang 20.15 uur. 2 en. 3 november A.N.U.M. Najaarsmuziek-Concours, aanvang 11.00 uur. DE WAAG 3 november De invloed van het impressionisme na de eerste Wereldoorlog (1919- 1927); werken van Ravel, Pijper, Pi- zetti e.a., aanvang 14.15 uur. ALPHEN DE BRON 2 november HET KASTEEL 2 november Spo-dee-o-dee. aanvang 21.00 uur. HILLEGOM SOLUTION 2 november The Bob Color Band, zaal open 21.00 uur, aanvang 22.00 uur. HOOFDDORP HET OUDE RAADHUIS 3 november Koffieconcert door Ivo Janssen, pia no; werken van Mozart, Schubert en Chopin, aanvang 12.00 uur. William Byrd Vocaal Ensemble olv Ni co van der Meel; koormuziek op tek- sten van Petrarca en Shakespeare, aanvang 20.15 uur. SASSENHEIM GEREFORMEERDE KERK 1 november WASSENAAR DE PAAUW 3 november Koffieconcert door de pianiste Ariëlle Vernède; werken van Mozart. Brahms, Debussy en Chopin, aanvang 12.00 uur. HAZERSWOUDE GEREFORMEERDE KERK 1 NOVEMBER Elly en Rikkert Zuiderveld, aanvang 19.30 uur. Garland Jeffreys na acht jaar stilte vrijwillig terug bij af Het kan nauwelijks toeval zijn dat MTV net 'Food for thought' van UB40 uitzendt op het moment dat Garland Jeffreys de deur van zijn hotelkamer opent en zijn vrien delijk lachende hoofd naar buiten steekt. Een betere om schrijving van Jeffreys' werk dan 'gedachtenvoer' is nau welijks mogelijk. In 's mans teksten doet hij voortdurend kond van zijn diepe betrokkenheid bij het wel en wee van zwart, blank en alle raciale kleuren die daar tussen zitten. Buckwheat'. „Bij deze plaat grijp ik terug op mijn 'Ghost Writer'-album uit 1977. Veel thema's op die plaat keren op mijn nieuwe terug. Het is de plaat die Spike Lee had moeten beluisteren voordat hij de film 'Jungle Fever' maakte. Dat zou hem zeker geholpen hebben. Hij zou me gevraagd hebben voor de hoofdrol." Zijn heldere lach schalt door AMSTERDAM THEO HAKKERT Zélf een wandelende smeltkroes van rassen, zingt Jeffreys al een kleine twintig jaar over de diver se aspecten van het rassenpro bleem. Het levert niet alleen boeiende albums op. Ook op single-gebied doet Garland Jef freys van zich spreken. Neder land is de man van 'Matador', zijn top 3-hit uit 1979, nog niet vergeten. Zijn nieuwe single de hotelkamer. Niet omdat hij niets voor film voelt (integen deel: hij heeft plannen voor een film op basis van het nummer 'Don't call me buckwheat'), maar omdat hij absoluut niets met Spike Lee van doen wil hebben. Aardig die nieuwe golf van zwarte filmmakers. Ze stip pen dezelfde problemen aan als Garland Jeffreys in zijn muziek, maar Spike Lee is niet te ver trouwen. „Ik ben geen fan van Spike Lee. Om diverse redenen. Ik hield niet van 'Do the right thing'. Vooral het eind was slecht. Er was geen aanleiding 'Hail, hail, rock roll' schiet momenteel omhoog de hitpara de in. En dat terwijl hij juist even geen platen had gemaakt omdat hij zijn werk te commer cieel vond worden, Acht jaar lang hadden we niets van Garland Jeffreys ver nomen. Echt verbaasd over de eerste vraag is hij dan ook niet. Mister Jeffreys, where the hell have you been? „Ik heb zelf de zaken ook nog eens op een rijtje gezet, w^it ik kon op mijn klompen aanvoe len dat iedereen mij dat de ko mende tijd zou gaan vragen. Ik maakte mijn laatste plaat in 1983, 'Guts for love'. Ik stapte er toen een tijdje uit, want ik had teveel platen gemaakt in een te korte tijd. Dat zal ik nooit weer doen, zes platen maken in ze ven jaar. Om de een of andere reden dacht ik toen dat het zo hoorde. Tot ik mij realiseerde dat dat natuurlijk nergens voor nodig is. Ik ga nu eens per twee tot drie jaar een plaat maken." „Een ander punt was dat ik rond '85 weer begon met het schrijven van songs. Maar de nummers waren niet goed. Een vriend van mij, die nu overle den is trouwens, vond dat ik veel te veel in een commerciële richting zat. Hij vond dat ik weer moest doen waar ik het sterkst in was: schrijven zoals in mijn beginperiode. Meer hoefde ik niet te horen, want zelf was ik ook zeer ongelukkig met wat ik aan het schrijven was." om het zo te laten aflopen. Zijn bijdrage aan de filmindustrie is dat hij de deur voor anderen heeft geopend. Maar verder... Hij is een racist. Dat op de eer ste plaats. Ten tweede weet hij niets van vrouwen en al hele maal niets over interraciale lief de. Hij maakt een film over in terraciale liefde, waar trouwens bijna geen liefde in voorkomt, noemt hem Jungle Fever, maar voor die liefde neemt hij het meest clichématige, negatieve uitgangspunt dat er is. Dan heb je er niets van begrepen." Gitarist 'I was afraid of Malcolm' wordt opgesierd door enkele fraaie gi taarpartijen van Living Colour- gitarist Vemon Reid. „Hij solli citeerde ooit bij mij. Hij wilde in mijn band spelen. Ik heb hem niet aangenomen." Inschattingsfoutje? „Er was een goede reden om hem niet aan te nemen. Ik wist meteen dat hij geen tijd zou hebben voor mij. Hij zou toch een andere weg gaan, zijn eigen weg. Een fantastische gitarist. Samen werken zou niet gaan. We bleven wel contact houden. Ik nodigde hem mee te spelen op 'Don't Call Me Buckwheat'." Voor de hoes van 'Don't Call Me Buckwheat' deed Jeffreys een greep in een oude doos. We zien de kleine Garland op een straathoek in Brooklyn, vlak voordat zijn vader hem mee zal nemen naar zijn eerste base- ball-wedstrijd. „De plaat begint op dit moment, bij dit kind. Eén kfrid op het meest perfecte mo ment van onschuld. Hier sta ik, op de hoek van de straat. Ik stap van de stoep de wereld in. Hij weet nog niets, maar hij komt er wel achter. Hij zal er achter ko men dat men niet op hem zit te wachten. Hij is zwart noch blank. De zwarte kinderen vin den hem te licht, de blanken te donker. Hij raakt in de war en weet niet wat hij moet doen. Mijn wereld was een eenzame." Deze thema's zijn terug te vinden in nummers als 'Spanish Blood.' en 'Lonelyville', terwijl het titelnummer verwijst naar een periode waarin hij regelma tig scheldwoorden naar zijn hoofd geslingerd kreeg. Muzikaal gezien put Jeffreys weer uit het amalgaam aan stij len waar zijn hele oeuvre op is gestoeld. Reggae, rock, latin. Mooi melodieus werk, rijk geïn strumenteerd, maar het gaat nergens ten koste van Jeffreys' karakteristieke stem die na drukkelijk naar voren is gemixt. „Misschien dat de mensen de plaat oppikken via de muziek. Maar de stem is er, die staat vooraan. Zeker, de teksten zul len ze horen. Wat dacht je!" Idee „Ik had vervolgens wel een idee, maar ik was te bang om er in te duiken. Ik wilde weer een plaat maken met het rassen-pro bleem als thema. Daar was durf voor nodig. Althans voor mij. Op zich is het niet zo'n moedige stap, maar voor mij was het een overwinning dat ik het durfde. Ik deed veel research, ook in nerlijk. Ik moest eerst mijn ei gen standpunten duidelijk heb ben. Het is een zeer complexe materie natuurlijk." „De conclusie was echter zeer simpel. Om het met Bo Diddley te zeggen: je kunt een boek niet beoordelen aan het omslag. Zelf schreef ik: 'The color of yóu, the color of me. You can't judge a man by lookin' at the marquee.' Op een dag kwarri ik die regels in mijn bovenkamer tegen. Een i moment. Ik was blij met Ze komen voor in Jeffreys' nieuwe hit 'Hail hail rock and roll', die uiteraard ook te vinden is op de cd 'Don't Call Me Garland Jeffreys: "Ik wilde v i plaat maken met het rassen-probleem als thema".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10