Leidsch Dagblad 'Bukman liegt over misstanden' Gevluchte Vietnamezen in Katwijk Shamir zit tegenover Palestijnen 'VS blijven Israël militair helpen' v Den Besten (Schiphol) gaat naar Spoorwegen Nederlandse tennisser traint topspeelster Monica Seles Dinsdag 29 oktober 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39686 Losse nummers ƒ1.45 Expositie Peter Schade aan hui- 'Een bolleboos Greenaway in zen door heiwerk gaat nu geen Rotterdam I aan spoorbaan rechten studeren' AID'ers vragen Kamer om ingrijpen WD en Groen Links willen op korte termijn minister Bukman van landbouw opnieuw aan de tand voelen over de misstanden op zijn departement. Aanleiding vormt een brief van drie ambtenaren van Landbouw, waarin ze de minister beschuldigen van het onjuist informeren van de Kamer. Oud-directeur Gewasbescherming Goewie heeft zich gisteren achter die beschuldiging gesteld. Ruim een maand geleden „Er is nu opheldering nodig", aldus fractieleider Beckers van Groen Links. „Deze nieuwe be schuldiging is uitermate ernstig. Bukman moet ons nu op alle concrete punten precies infor meren." WD-landbouwspecia- list Blauw: „De vorige keer sprak ik in de Kamer van een veenbrand. Die blijkt nu ernsti ger dan ik toen dacht. Er is snel een weerwoord van de minister nodig". kwam Landbouw in opspraak door verhalen over misstanden binnen met name de inspectie dienst AID. Er zou onder meer sprake zijn van intimidatie van kritische ambtenaren. Hoewel Bukman de klachten bagatelli seerde, beloofde hij een onder zoek. Een commissie onder lei ding van oud-minister Smit- Kroes begint daarmee deze week. Er zouden ongeveer 20 ambtenaren met de commissie willen praten. dent-directeur van de NV Luchthaven Schiphol. De nieuwe topman van de NS begon zijn loopbaan bij het Openbaar Lichaam Rijnmond, aanvankelijk als econoom. Later werd hij hoofd van het bureau verkeer en vervoer. Van 1971 tot 1980 bekleedde hij diverse func ties bij Hoogovens; van 1984 tot 1989 was hij algemeen directeur van de Rotterdamse Electrische Tram. Den Besten woont in Castricum. De president-directeur van Schiphol, drs. R. den Besten 1 (50), volgt per 1 juni volgend i jaar drs. L.F. Ploeger op als pre sident-directeur van de Neder- landse Spoorwegen. Ploeger gaat dan met pensioen. Den Besten was van 1984 tot 1989 lid van de Raad van Com missarissen van de NS. In deze periode was hij ook secretaris generaal bij Verkeer en Water staat. In 1989 werd hij presi- Drie AID-medewerkers heb ben zich gisteren echter per brief rechtstreeks tot de Tweede Kamer gewend. Ze stellen dat ze zodanig door de leiding worden gehinderd dat alleen de Kamer hen nog kan helpen. Directie aanleiding is de weigering om een van de controleurs te laten deelnemen aan de cursus 'han teren van gifslangen'. Via de ambtenarenrechter kreeg deze controleur alsnog toestemming aan de training deel te nemen. Zijn directe chef onthield hem vervolgens het cursusboek. Naar aanleiding van dit con flict nodigde AID-directeur Kostwinder drie medewerkers van de AID-afdeling Natuurbe scherming uit voor een gesprek over de drie controleurs. De drie J betrokkenen zelf mochten daar niet bij zijn. Volgens een van hen, inspecteur Reinhardt, was dat om gezamenlijk een front te vormen tegen de drie, die zich kritisch opstellen tegen de AID- leiding. De drie zijn ten einde raad, schrijven ze. „Het werken wordt ons absoluut onmogelijk ge maakt. Voor elke actie moet de hulp van de ambtenarenrechter worden ingeroepen. We staan met de rug tegen de muur", al dus inspecteur Luijf. Amsterdamse taferelen gisteren op het Rode Plein in Moskou. Taxichauffeurs blokkeerden het plein uit pro test tegen de moord op een collega. De afgelopen weken hebben Moskouse taxichauffeurs op diverse plaat sen actie gevoerd tegen het toenemend aantal moorden op collega's. foto a SPORT Basketbalcoach Boot weer eens kwaad op Bond Geen krant ontvang en? DEI 071161499 DEL! 00-19» uur Ouderenbond ANBO Leiden mist 10 mille LEIDEN ROY KLOPPER Twee ex-bestuurders van de af deling Leiden van de ouderen bond ANBO hebben aangifte gedaan van de verdwijning van zo n 10.000 gulden. Ze baseren zich op een accountantsrapport waarin wordt gesproken van 'onvolkomendheden' in de kas boeken over 1989 en 1990. Het huidige bestuur van de ANBO Leiden erkent dat de boekhou ding onduidelijkheden bevat, maar wil niet van fraude spre ken. Het Haagse accountantsbu reau Moret Ernst Young heeft in opdracht van de in mei afge treden voorzitter A. Abcouwer een rapport opgesteld over de financiën van de ANBO Leiden. De accountants concluderen dat goede controle eigenlijk on mogelijk is omdat er in de boe ken bedragen zijn opgevoerd waarvoor geen kwitanties zijn. Ook is geld overgemaakt van de ANBO naar de privérekening van de voormalige penning meester zonder dat hiervoor de claraties zijn. Naar aanleiding hiervan deed Abcouwer onlangs aangifte bij de politie. Eerder had het lande lijk ANBO-bestuur er bij Abcou wer op aangedrongen de zaak verder te laten rusten omdat het zou ontbreken aan concrete be wijzen. Pagina Leiden: Iedereen deed of z'n neus bloedde het woord is aan Hoe achterdochtiger een mens is, hoe minder hij zelf is te vertrou wen. C Buddmgh' vandaag Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info RTV Show. Sport vandaag ook MIDDEN-OOSTEN PAGINA'S 5 t/m 8 het weer Verwachting van het KNMI tot morgenavond Plaatselijk regen Toenemende bewolking en in de loop van de dag plaatselijk regen. Minimumtemperatuur van 8 gra den aan de kust tot ongeveer 2 graden in het binnenland met kans op vorst aan de grond. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden Matige zuidelijke wind, rond kracht 3. nieuwslijn JAL benadert de KLM i Japan Airlines (JAL) wil met de KLM praten om te komen tot sa menwerking in Europa. JAL zegt naast de KLM ook nog twee an dere Europese maatschappijen op het oog te hebben. De Japan- s besloten hiertoe nadat besprekingen met British Airways kortgeleden door de Engelsen werden afgebroken. JAL wil, zo verklaarde marketing directeur Mitsuo Ando gisteren, samen met een of twee partners in Europa vluchten gaan uitvoeren met gezamenlijke toestellen. De Japanners beschikken over veel lan dingsrechten in Europa die momenteel niet worden gebruikt. De KLM ontkent overigens dat met de Japanners zou worden ge- sp roken. Ontsnapt aan moderne slavernij in Oost-Europa Duizenden Vietnamezen zijn door hun re gering gedwongen te werk gesteld in Oost- Europa. Van hun loon betaalde Vietnam delen af van de staatsschuld, die het in de loop der jaren had opgebouwd. Dat zegt de Stichting Vluchtelingenwerk Katwijk. In de badplaats verblijven op het ogenblik 17 Vietnamezen, die fabrieken en kampen in Tjechoslowakije, Hongarije en Bulgarije zijn ontvlucht. Ze vormen een nieuwe stroom Vietnamese asielzoekers, die deze zomer op gang kwam. „Wat die mensen hebben meegemaakt, is een vorm van moderne slavernij", zegt T. Smit van de stichting Vluchtelingenwerk. „Ze zijn gedwongen aan het werk gezet, werden ondergebracht in kampen met streng toezicht en kregen een groot deel van hun loon niet." Vooral de afgelopen maanden groeide de toeloop van Vietnamezen uit Oost-Europa. Er kwamen er zo'n 260 naar Nederland. De Vietnamezen maken weinig kans op de vluchtelingentatus. Justitie ziet ze als eco nomische vluchtelingen. De Vietnamezen, die in Katwijk in hotel De Lindenhof verblijven in afwachting van een uitspraak van de vreemdelingendienst, vrezen vervolging als ze terug moeten naar hun land. Daar zouden ze nu als landverra ders te boek staan omdat ze zijn gevlucht. „En op landverraad staat een straf van 3 tot 12 jaar", zegt één van de 'Katwijkse' Vietna mezen. „Bovendien wordt het daarna niet alleen ons onmogelijk gemaakt werk en een huis te vinden en scholing te krijgen, maar ook onze kinderen en kleinkinderen." Een woordvoerder van de vreemdelin gendienst van Justitie verklaart dat er al tientallen Vietnamezen zijn uitgewezen, meestal naar de landen waar ze werkten. „We hebben geen enkele aanwijzing dat de ze mensen zouden worden vervolgd." Katwijkse jeugdbende richt voor half miljoen schade aan KATWUK ANNET VAN AARSEN De Katwijkse politie heeft de af gelopen dagen 25 Katwijkers van 14 tot 17 jaar aangehouden. De jongeren bekenden brand stichting, vernielingen en een beroving. Het speciale onder zoeksteam van de politie, dat het gedrag van Katwijkse jeugd groepen wilde inventariseren, loste met de aanhoudingen 50 zaken op. De jongeren bekenden onder andere de brandstichtingen in de Van den Brugghenschool in december 1990 en juni 1991, waarbij de schade respectieve lijk 15.000 en 205.000 gulden bedroeg. Drie jongeren beken den ook een tasjesroof op de Hoomeslaan. Verder gaven zij vernielingen, diefstal, oplichting en heling in Noordwijk, Valken burg en Rijnsburg toe. Volgens politiewoordvoerder JA Houwaard hebben de ver dachten de gemeenschap zo'n half miljoen gulden schade be rokkend. „Het gaat om een vas te groep bekenden van elkaar maar ze opereerden meestal in kleinere groepjes of individu eel", aldus Houwaard/ Van de 25 verdachten werden er 10 opgesloten. Zes daarvan konden na twee dagen verhoor weer naar huis. De vier hoofd verdachten moeten binnenkort voor de kinderrechter verschij- VRG wil niet metlnfotheek samenwerken 1 LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE j Kantoorsystemengigant VRG- I groep ziet af van samenwerking 1 met het noodlijdende Leidse i computerbedrijf Infotheek. De directie van VRG ziet „na bestu dering van de boedel" geen heil in de eerder aangekondigde sa menwerking. „Het plan zal niet het gewenste resultaat opleve ren", aldus een woordvoerder van het bedrijf in papier, grafi sche en kantoorsystemen in Diemen. Infotheek zal nu snel op zoek moeten gaan naar een andere kapitaalkrachtige partner. Naar verwachting laten de halfjaarcij fers een miljoenenverlies zien. Dat betekent dat het eigen ver mogen van Infotheek fors is in gekrompen. Huisbankier ABN Amro heeft de geldkraan dicht gedraaid. De handel in certificaten van Infotheek is vorige week opge schort. De handel zou gistéren weer worden hervat, maar de notering aan de Amsterdamse effectenbeurs is opnieuw ge- 4 schorst tot morgen. Gisteren if zou het bedrijf nadere medede- w. lingen doen over de op handen C zijn de fusie, maar die medede lingen bleven uit. Infotheek kwam vorig jaar in grote moeilijkheden door het instorten van de pc-markt en door ongelukkige aankopen in Denemarken en Groot-Brittan- nië. De directie van Infotheek was vanmorgen niet bereikbaar voo' commentaar. Tijdens vredesconferentie in Madrid MADRID A. BLOEMENDAAL/R. DE WIT CORRESPONDENTEN De tafelschikking voor de vre desconferentie over het Mid den-Oosten die morgen in de Spaanse hoofdstad Madrid be gint, heeft de Israëlische delega tie tegenover de samengestelde Palestijns-Jordaanse delegatie geplaatst. Dat betekent dat de Israëlische delegatieleider, pre mier Shamir, de Jordaanse mi nister van buitenlandse zaken, Abu-Jaber, en de Palestijn Ab- delshafi elkaar recht in de ogen moeten kijken. Voor de onderhandelingen in de Zuilensalon van het Palacio Real is gekozen voor een tafel in T-vorm. Aan de korte kant van deze tafel zitten morgen presi dent Michail Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten (USS, ex-Sovjetunie) en zijn mi nister van buitenlandse zaken, Boris Pankin. Zij vinden tegen over zich de Amerikaanse presi dent George Bush en diens mi nister van buitenlandse zaken, James Baker. Het koninklijk paleis in Madrid, wa het Midden-Oosten begint, staat n Aan de lange kant van de T- vormige tafel flankeren de dele gatieleider van de EG, de Ne derlandse minister Hans van den Broek, en de Syrische mi nister van buitenlandse zaken, Farouk ash-Sha'ara, de Jordaans-Palestijnse delegatie leiders. Premier Shamir krijgt aan de rechterkant de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Amr Moussa, en de Liba- ir morgen de vredesconferentie over i al onder zware bewaking. FOTO AFP PASCAL CUYOT nese minister Fares Boueiz naast zich. In de conferentiezaal komt ook een waarnemerstafel, waaraan de delegatieleiders van Spanje, de VN, het Samenwer kingsverband van de Golfstaten en de Unie van Magreblanden zitting nemen. De conferentie wordt mor genochtend om half elf ge opend door de Spaanse premier Felipe Gonzalez. Daarna krijgen Bush en Gorbatsjov het woord. De eerste conferentiedag wordt besloten door de Egyptische minister Amr Moussa. Donder dag belooft de meeste span ning. Eerst zal premier Shamir de conferentie gedurende 45 minuten in het Engels toespre ken en daama krijgen de Jordaanse delegatieleider en vervolgens, na een lunchpauze, de Palestijn dr. Haidar Abdels- hafi het woord. Israël heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de Palestijnen niet apart de conferentie kunnen toespreken, maar het lijkt erop dat het uit eindelijk toch akkoord is gegaan met twee verschillende spre kers. Donderdagmiddag is dan, na dr. Haidar Abdelshafi, de beurt aan de Libanese en Syri sche delegatieleiders. Op vrijdag komen opnieuw de Israëlische, Jordaanse, Pales tijnse, Libanese en Syrjsche de legatieleiders aan het woord en het eerste deel van de vredes conferentie wordt besloten met toespraken van de ministers Pankin en Baker. HAARLEM KAREL JANSEN Haarlemmer Sven Groeneveld fungeert mo menteel als de vaste sparringpartner van Monica Seles, de nummer één in het inter nationale damestennis. De 26-jarige speler van het tweede team van TC Zandvoort maakt bovendien kans de coaching van de Joegoslavische op zich te nemen. Groeneveld traint dezer dagen met Seles in Florida, ter voorbereiding op de Virginia Slims-toemooien in Philadelphia (11-17 no vember) en New York (18-24 november). Daama wordt de knoop doorgehakt of ze als duo verder gaan. Het contact tussen Groeneveld en Seles kwam tot stand tijdens het internationale toernooi van Tokyo, in september. Seles zocht een volwaardige sparringpartner en vond die in de Haarlem mer, die destijds als tennisleraar in lapan verbleef. De eerste ervaringen bevielen zo goed, dat Seles besloot Sven Groeneveld in haar voorbereiding op de Amerikaanse toernooien voor de komende maand te be trekken. De Verenigde Staten zullen Is raël blijven helpen een militair overwicht te behouden tegen iedere mogelijke vijand. Die be lofte heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Dick Che ney, gisteren gedaan in een toe spraak tot een Amerikaanse joodse organisatie. Cheney's uitspraken komen aan de voor avond van de vredesconferentie over het Midden-Oosten die morgen in Madrid begint. Tijdens een bijeenkomst van het Joodse Instituut voor Natio nale Veiligheidszaken in Was hington wees de minister op de langdurige en nauwe relatie tus sen Washington en Jeruzalem. „Een sterk en zelfverzekerd Is raël en de strategische samen werking tussen onze landen zijn even belangrijk als wij naar de toekomst van het Midden-Oos ten kijken". Volgens Cheney kan van geen enkel land worden verwacht dat het risico's neemt om vrede te bereiken tenzij het zekerheid heeft over zijn veilig heid. Twee dagen voor de confe rentie van start gaat, wees Israël opnieuw een oproep tot bevrie zing van de bouw van joodse nederzettingen in bezet gebied af. In Turkije pleegde de Islami tische Jihad aanslagen op een Amerikaanse militair en een Egyptische diplomaat. De mili tair kwam daarbij om het leven en de Egyptenaar raakte zwaar Rewond. In Israël vonden twee joodse kolonisten de dood en raakten er vijf gewond, toen on bekenden bij de joodse neder zetting Ariel op de bezette Westoever het vuur openden op een bus met passagiers voor een demonstratie in Tel Aviv. De demonstratie in Tel Aviv gericht tegen het onder meer door de VS gehanteerde princi pe van land in ruil voor vrede. De voormalige Iraanse minis ter van binnenlandse zaken, Mohtashemi, omschreef de conferentie in Madrid als „hoogverraad" en „een mis daad jegens het Palestijnse volk". Mohtashemi, oprichter van de in Libanon gevestigde shi'itische Hezbollah, riep zijn volgelingen op tot zelfmoor- daanvallen op Israël. De Duitse krant Berliner Ku- rier meldde dat volgens inlich tingenfunctionarissen zeven Arabische terroristen in Madrid van plan zijn de riolering van het paleis waar de conferentie wordt gehouden, op te blazen. De terroristen zouden wapens en explosieven hebben ontvan gen van de ETA, de Baskische afscheidingsbeweging. Spanje heeft met ruim 12.000 veilig heidsfunctionarissen voorberei dingen getroffen voor de groot ste veiligheidsoperatie in zijn geschiedenis. Pagina 5 t/m 8: Vier pagina's overzichtelijke informatie over dc geschiedenis van het con flict in het Midden-Oosten, de deelnemers aan de conferentie en hun standpunten Naam en voorletter» Nummer benk/flirorekening

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1