Regio Afvalstoffenheffing 40 procent omhoog Buitenlusters blijken toch geen binnenvetters Brand in stacaravans Den Boeft II Raaskallen Golfoorlog Bestuurders slaags na inhaalmanoeuvre Maandag 28 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS 7 LEIDEN WASSENAAR Drie stacaravans op de camping Duinrell in Wassenaar zijn gis teravond door een brand zwaar beschadigd. Het vuur brak om streeks 20.45 uur uit in één ca ravan, die zo hevig brandde dat ook de twee wagens aan weers zijden vlam vatten. De brand weer was het vuur omstreeks 21.35 uur meester. Over de oor zaak van de brand en het scha debedrag kon de politie van morgen nog geen mededelin gen doen. Bon voor palenrammer Bewoners van de Oegstgeester wijk Buitenlust (ook wel: Indi sche Buurt) wassen hun auto's niet op zaterdagochtend. Dat was dus pech voor de plaatselij ke PvdA, die in het meest geïso leerde deel van het dorp een werkbezoek aflegde. Vooraf was gehoopt op spontane gesprekjes op straat tussen sociaal-demo craten en Buitenlusters. Buitenlusters leken tijdens de voettocht door de aan Rijnsburg grenzende wijk echter meer Binnenvetters. Met nadruk le ken want tijdens het 'inloopuur- tje' in buurthuis De Kratong na de wandeling en het gesprek met de woningbouwvereniging hadden wethouder T. Kohlbeck, fractievoorzitter F. Wegman en enige bestuurders handen te kort om aantekeningen te ma ken van al de verhalen over on gemakken. Het meest missen de zo'n 800 Buitenlusters een winkel, zo is uit de enquête van Regina Ver haar en Sandra 't Hart naar vo ren gekomen. De jonge vrou wen lichtten de PvdA'ers uit voerig in over de uitslagen van hun buurtonderzoek. In het ver leden sleten een bakker, een slager, een groenteboer, een ta bakszaak, een kruidenier, een fietsenmaker en een melkman hun waren in het wijkje achter het viaduct. De Buitenlusters hadden zelfs hun eigen kapper. Maar het wijkje vormt een te gering draagvlak voor de mid denstand. Anno '92 moeten Buitenlusters het doen met een SRV'er die drie keer per week langs komt. Bij Hoogvliet kost een pakje Blue Band 65 cent, bij de SRV-man 105 cent, had een 80-jarige bewoonster van de Rijnzicntweg wethouder Kohl beck 's ochtends voorgerekend. In het wijkje leven veel oude re mensen van wie de inko mens, net zo min als dat van hun buren, hoge toppen sche ren. Lang niet iedereen heeft een diepvriezer, dus verse waar moet dagelijks worden ingesla gen. De busverbindingen met de winkelcentra in het dorp zijn belabberd. Voor een ritje naar de Lange Voort moet zelfs wor den overgestapt. Veel Buiten lusters doen boodschappen voor hun oudere buren, maar in vakantietijd lukt ook dat niet. Bovendien willen de ouderen niet afhankelijk zijn van hun buren. Verhaar en 't Hart stel den 'desnoods een winkeltje met subsidie en vrijwilligers' voor. Wethouder Kohlbeck kon dat niet beloven, maar zei wel dat zo'n project een schoolvoor beeld is van wat zijn partij on der sociale vernieuwing verstaat. De jongere Buitenlusters ma ken zich ook los van het knel lende winkelvraagstuk zorgen om de ouderen in de wijk. Zeker als ze hun partner verliezen, vereenzamen de ouderen in een hoog tempo. De plaats van sa menkomst in Buitenlust, De Kratong, mijden ze. Buitenlust wil nu toch ge luidsschermen langs de A44- afrit richting Rijnsburg, werd verder duidelijk. Dit tot grote verrassing van de PvdA-delega- tie. Al tien jaar ligt er een aan vraag bij rijkswaterstaat. De ge meente heeft reeds voorfinan ciering aangeboden maar Bui tenlust wilde zelf niet. Volgens wijkbewoners is hier sprake van een misverstand. Oud-voorzit ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST Een 20-jarige Rijnsburgse vrachtwagenchauffeur heeft za terdagmiddag op de Warmon* derweg in Oegstgeest een lan taarnpaal en een bushaltepaal omgereden. Toen hij wilde in halen zag hij een tegenligger naderen. De Rijnsbucger stopte, reed achteruit en ramde de pa len. Toen de tegenligger voorbij was, maakte hij dat hij weg kwam. Een voorbijganger schreef echter zijn kenteken op. De politie kon daardoor nog diezelfde middag proces-ver- >aal tegen hem opmaken. OEGSTGEEST De brandweer van Oegstgeest hield afgelopen zaterdag open huis in de nieuwe kazerne aan de Dorpsstraat. Er werden naar schatting 400 be zoekers ontvangen. Veel belang stelling was er voor de demon straties hulpverlening. Brand weerlieden braken in enkele mi nuten een wagen open om te to nen hoe snel zij iemand in nood uit zijn auto bevrijden. Daarnaast vergaapten velen zich aan het brandweermaterieel dat voor de kazerne stond en de films over brandpreventie. foto ellen martens NIEUWSLIJN Spoor van vernielingen in Warmond WARMOND In het centrum van Warmond is in de nacht v vrijdag op zaterdag een groot aantal vernielingen aangericht. Op de Dorpsstraat werden tussen 03.00 en 04.00 uur de sierluifels van een winkel beschadigd, een reclamebord vernield, een sta pel hout omver gegooid en twee papiercontainers in brand ge stoken. Op de Jan Steenlaan liepen de onbekend gebleven van dalen ook nog over een auto. De brkndweer heeft de twee bran dende containers geblust en medewerkers van gemeentewerken moesten worden opgetrommeld om de rotzooi op te ruimen. Eerder op de vrijdagavond werd in de Warmondse Herenweg al -?.v.,Caribe demonstreerde zaterdagmiddag onder meer Antilliaanse walsen tijdens 'Leiderdorp Aangenaam', de interculturele manifestatie die voor de zesde keer werd georganiseerd. Enkele honderden bezoekers maakten in het so ciaal-cultureel centrum de Sjelter kennis met cultuuruitingen uit o der meer Azië, Afrika en Zuid-Amerika. foto ellen martens PvdA-wethouder T. Kohlbeck (rechts) en -voorzitter J. Roeffen in gesprek met een bewoonster van Buitenlust „Bij de SRV-man is een pakje boter bijna twee keer zo duur als bij Hoogvliet" foto ellen martens» ter Jan Turk van de buurtvereni ging zou destijds niet namens de wijk maar namens zichzelf hebben gesproken. Overigens is een jaar geleden door Leiden akoestisch onderzoek verricht. Met de uitslagen daarvan pro beert de gemeente Oegstgeest Buitenlust hoger op de prioritei tenlijst van net ministerie te krijgen. Ook de geluidswal die Oegst geest eist van de richting Bui tenlust oprukkende veiling Flo ra in Rijnsburg, kwam ter spra ke. De wal moet verkeersgelui- en de veiling aan het zicht ont trekken. De groenstrook die overblijft moet parkachtig wor den ingericht, ook al op kosten van de veiling. De Buitenlusters dringen er op aan dat de veiling eerst de wal maakt en dan pas uitbreidt. Met het parkje zijn ze blij. „Nu worden onze huizen De PvdA'ers waren zeer tevre den over hun werkbezoek. Van agressie of frustraties tegen en over de partij is in Buitenlust geen sprake, zo is zaterdag dui delijk geworden. De Buitenlus ters vertrouwen erop dat de PvdA werk van hun wijk maakt. Voor een volgend bezoek zijn reeds afspraken gemaakt. Moties Leiderdorpse oppositie weggestemd De Leiderdorpse afvalstoffenheffing stijgt volgend jaar met veertig procent De nieuwe tarieven voor eenper soonshuishoudens bedragen daardoor 30 gulden en voor meerpersoonshuishoudens 44 gulden per maand. De op positiepartijen PvdA en Groen Links probeerden in de begrotingsraad van afgelopen vrijdag de stijging te verre kenen in de onroerend goedbelasting (ogb), maar een motie daartoe werd weggestemd. De ogb stijgt volgend jaar wel met het prijsindexcijfer van 6,1 procent. cmcBrutDDi iccoctu Di .muis van PvdA en Groen Links zou steunen, maar tijdens een schorsing wisten de andere col legepartijen de christen-demo craten ervan te overtuigen dat eerst de onderhandelingen met de Gevulei over de schadekos- ten moesten zijn afgerond. „Met een dergelijk standpunt zouden we de onderhandelin gen kunnen verstoren", vreesde Grootaarts. „De afvalstoffenheffing moet re gelmatig worden aangepast en bij de ogb is dat minder gemak kelijk", verklaarde CDA-ffactie voorzitter A. Roest. „Wij voelen er weinig voor de ogb automa tisch te indexeren", voegde D66-ffactievoorzitter E. Groot- aarts daar nog aan toe. Ook het oppositievoorstel om de kosten van het niet-door- gaan van de stortplaats in het Doesgebied niet te verrekenen in de afvalstoffenheffing, werd vrijdag weggestemd. Even leek het er op dat het CDA de motie Alternatief De oppositiepartijen hadden een alternatieve begroting inge diend, waarmee moest worden voorkomen dat er 150.000 gul den wordt bezuinigd op de wel zijnssector. „Het welzijnsgeld wordt met grote sloten wegge gooid in het chloorwater van zwembad De Does", vond V. Molkenboer (PvdA), doelend op de 150.000 gulden die is gere serveerd voor de nieuwe exploi tatie-opzet van het sportcom plex. Het CDA, de WD en D66 gingen echter akkoord met de begroting van het college, waar in de welzijnssector#vel wordt getroffen door forse bezuinigin gen. De raad wilde wel het opposi tievoorstel honoreren om een onderzoek in te stellen naar het opheffen van de muziekschool Rijnakkoord en de sportzaal 'Op Dreef. „Ik heb daarover mijn bedenkingen, maar we willen het best onderzoeken", zei wet houder C. Kemer (sport en wel zijn). Het college voelt er meer voor de gymnastiekzaal aan het Kwikstraatplein te sluiten, om zo de sportlokaties beter over het dorp te spreiden. door Liesbeth Buitink en Dick van der Plas Bos samen met de sociaal-de mocraten meteen twee moties besteedde. Maar het onderwerp dat Bos zo graag te berde wilde brengen, kende niet zo'n vertaalslag. „Het is nuttig zo af en toe over de grens te kijken", zei hij er tij dens zijn algemene beschou wingen dus maar bij, waarna hij het opwervelende zand, de ruï nes na bombardementen en de Iraakse lijken van de Golfoorlog nog even fijntjes terugbracht in de herinnering van zijn colle ga's. Die beperkten zich verder echter tot het zand van het Doesgebied, de eens 2o kale vlakte van het Palendorp en de doodsangsten van de welzijns- sector.(LB) Dat hij zich aan de oppositie ir riteerde had de Leiderdorpse WD-ffactievoorzitter P. Muller in zijn algemene beschouwin gen al gemeld. Maar dat zijn PvdA-collega V. Molkenboer het waagde tijdens de begrotings raad dergelijke irritaties los te maken ging hem toch werkelijk te ver. Dat mannetje aan de overkant durfde hardop Mullers kennis over het Doesgebied te betwijfelen, hield er een eigen mening op na en diende tot overmaat van ramp ook nog een motie in. Gepensioneerd marine-officier Muller, die plaatsvervangend lid is van het algemeen bestuur van de SAVA, kon de brutaliteit van Molkenboer vrijdag niet langer dulden. „Ik denk dat ik van dit onderwerp heel wat meer af weet dan u, meneer Molken boer", voegde hij de sociaal-de mocraat toe. Molkenboer werd door die woorden echter herin nerd aan de val van wethouder Den Boeft, die gegevens over de verbreding van Rijksweg A4 niet had doorgegeven. „Wilt u zeggen dat u informatie achterhoudt?", vroeg de PvdA- fractievoorzitter scherp. „Na tuurlijk niet", antwoordde Mul ler laconiek, terwijl hij achter over zakte in de veronderstel ling dat hij dit debat had ge wonnen. Triomfantelijk grijnsde hij naar zijn fractiegenoten. Die keken hem echter niet aan. Kol man verschool zich achter haar hoedje, De Waard tuurde naar de publieke tribune en Zilveren- tant was plotseling erg geïnte resseerd in zijn papieren. Muller stoótte De Waard aan. „Ik had hem toch mooi te pak ken?", vroeg hij om bevestiging. Een bijna onmerkbaar hoofd schudden van De Waard en een stralende grijns van overbuur man Molkenboer vertelden hem echter het tegendeel. (LB) De Warmondse wethouder I. Wassenaar moet donderdag avond met samengeknepen bil len hebben geluisterd naar de algemene beschouwingen van de plaatselijke progressieven. Daar deden die rooien zomaar het voorstel de Broek- en Si- montjespolder te verkwanselen aan de van expansiedrift overlo pende buurgemeente Leiden! Als hij er persoonlijk getuige van was geweest dat Shamir de Westelijke Jordaanoever bij Yas ser Arafat inleverde, had de wet houder niet geschokter kunnen reageren. Nu is het naar voren brengen van onzalige ideeën in de War mondse gemeenteraad kenne lijk niet zo opmerkelijk, want daar ging het Wassenaar hele maal niet om. Als het binnen de muren van de raadszaal blijft, kan er wat hem betreft maar wat aan geraaskald worden. Maar de openbaarheid van be stuur heeft het politieke am bacht heel wat minder vrijblij vend gemaakt. „Als de pers van avond zijn werk doet, kan mor gen heel de regio lezen dat we de Broek- en Siroontjespolder hebben weggeven. Een buiten gewoon onhandige opmerking van de heer Schavemaker", zo schudde Wassenaar zelf het sla pende journaille wakker. Bij de plaatselijke WD-ffactie werd zijn angst over een goed functionerende plaatselijke en regionale pers in elk geval niet gedeeld. De partij is ontevreden over de manier waarop het ge meentelijke nieuws nu via de geëigende kanalen de inwoners bereikt en pleitte daarom don derdagavond voor een eigen voorlichtingskrant. 'Warmondse Wetenswaardigheden' moet dit periodiek gaan heten en het mag de gemeente best 20.000 gulden kosten. In deze uitgave zouden onder meer de versla gen van de raadsvergaderingen kunnen worden afgedrukt. Als het blaadje zich inderdaad met verslaggeving gaat bezig houden, mag het plannetje van WD-fractievoorzitter C. Saris direct worden bijgezet in het ra riteitenkabinet Uit de mond van een liberaal hoort een voor stel voor een door de overheid gestuurde krant net zo merk waardig te klinken als een door Progressief Warmond gelan ceerd plan voor een eigen leger (de "Warmondse Weerbaar heid', of zoiets). Zodra gekozen bestuurders greep krijgen op welk medium dan ook, moet je op je tellen passen. De hoofdredacteur van de Pravda (toch een soort 'Mos- kouse Wetenswaardigheden') is altijd één van de eersten die kan inrukken als het politieke tij weer eens keert. Met een CDA/WD-college in Warmond betekent dat in elk geval dat de progressieve Schavemaker in de hoek zit waar de klappen vallen. Met die onzalige opmerkingen van hem zullen B en W hem maar op n manier voor 'War mondse Wetenswaardigheden' laten opdraven. Als bezorger. (DvdP) LEIDERDORP Het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof vierde afgelopen week het 11-jarig bestaan met het evenement 'Magische Dagen'. Van woensdag tot en met zaterdag stonden allerlei activiteiten in het teken van goochelaars en illusionisten. Ook optredens van 'bekende Nederlanders' als Bart Boos en Richard Ross waren in het programma opgenomen. Voor wie al deze tovenarij boven de pet ging, was er zaterdagmorgen de Winkelhof Prestatieloop. Enkele honderden deelnemers legden afstanden af variërend van 2,5 tot 21 kilometer. foto hielco kuipers OP HET RANDJE In een marathonvergadering van negen uur boog de Leider dorpse raad zich vrijdag over de financiële positie van de ge meente in 1992. Van zwembad De Does naar de Muzenhof, van het Doesgebied naar de nieuw bouw in de wijk Buitenhof, alles wat enigszins Leiderdorps kon worden genoemd kwam aan de orde. Ook de fractievoorzitter van Groen Links, C. Bos, nam de gelegenheid te baat om zijn stokpaardjes te berijden. In het vooroverleg met zijn fractie be keek hij de plattegrond van de gemeente en zette een kruisje op elke plaats waarover hij een opmerking wilde maken. Op de Statendaalder zette hij twee kruisjes. Eén voor de amb telijke reorganisatie, die de ge moederen van ambtenaren en raad al enige tijd bezighoudt. Dat andere kruisje was voor een onderwerp dat niet echt Leider dorps kon worden genoemd, maar waarvan Bos hoe dan ook melding wilde maken in zijn al gemene beschouwingen. In het afgelopen voorjaar had hij zich mateloos gestoord aan die ene beperking die een gemeente raad nu eenmaal heeft: bemoei enissen met de nationale of in ternationale politiek zijn uit den boze. Sorrjmige onderwerpen zijn wel vertaalbaar naar ge meentepolitiek. Om bijvoor beeld de problemen in Zuid- Afrika bespreekbaar te maken is de LOTA uitgevonden, waaraan De irritatie tussen twee auto mobilisten op de rijksweg A4 liep zaterdagavond zo hoog op dat er klappen vielen voor een verkeerslicht op de Hoge Rijn dijk in Leiderdorp. De aanlei ding van de ruzie was een trage inhaalmanoeuvre op de A4. Een 38-jarige bestuurder uit Hoog- made ging na het inhalen niet snel genoeg terug naar de rech- terweghelft, althans volgens een Schiedam'se bestuurder. Hij maakte zijn ongenoegen ken baar door heftige gebaren naar de man te maken en een aantal keren plotseling voof hem te remmen. De inwoner van Hoogmade probeerde tevergeefs aan zijn belager te ontkomen door de af slag Zoeterwoude te nemen. De Schiedammer zette de achter volging in. Voor het verkeers licht op de Hoge Rijndijk kwam het tot een handgemeen. De bestuurder uit Hoogmade heeft aangifte gedaan van mishande ling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7