Sport 9 D Emigrant Fondriest wint de wereldbeker Over met de All Blacks Judovrouwen halen weer bronzen plak Nationale titel zegt Vanderlijde nog wat WIE ZEI DAT Maandag 28 oktober 1991 a BROUWER DE KONING a VAN WANROOY ROB V Nederland is tijdens de Europese titelstrijd judo v als derde geëindigd. De selectie van bondscoach Leo de Vries versloeg in Den Bosch Italië, nadat tegen Frankrijk een fina leplaats was gemist. In de eindstrijd heroverden de Francaises de titel op Groot-Brittannië (3-2). De winstpartijen in de strijd om het brons kwamen op naam van Jenny Gal, Marion van Dorssen en Monique van der Lee. Als enige Nederlandse won Monique van der Lee vier partijen. „We hadden hier best kampioen kunnen worden", meende de Brabantse. Echte vechtlust ontbrak in de beslissende ontmoe ting met Frankrijk. Een jaar geleden was in Dubrovnik een fina leplaats eveneens te hoog gegrepen. Toen werd ook brons be haald. Jessica Gal en Van Dorssen verzuimden hun reputatie waar te maken. Gal beëindigde haar partij onbeslist, Van Dors sen verloor. Reserve Irene de Kok zag toé hoe Van Dorssen een ruime voorsprong - wazari, volgens veel toeschouwers als ippon (vol punt) waard - in de laatste seconde verspeelde. Net als zwaarge wicht Angelique Seriese overweegt De Kok via een buitenlandse licentie alsnog op de Olympische judomat in Barcelona te ko men. De Judobond Nederland en het Nederlandse Olympisch Co mité hebben Van Dorssen (tot 72 kg) en Van der Lee (boven 72 kg) genomineerd. De Belgische Judobond voelt weinig er weinig voor buitenlandse judoka's toe te laten. Seriese mikte daarop. „Ze zal met een Belg moeten trouwen om een Belgisch paspoort te krijgen", verklaarde Francois Pac- qié, voorzitter van de Belgische bond en de Vlaamse federatie. De Kok is bereid de weg naar Barcelona eventueel via de Antillen te laten lopen. „Wij moeten naar de Spelen", heeft haar trainer Peter Ooms zich voorgenomen. Sportschoolhouder Ooms, ge vestigd in Tilburg, opende dit jaar een filiaal in Curacao. ROTTERDAM ANP Drievoudig Europees kampioen Arnold Vanderlijde was zater dagavond echt blij met zijn achtste nationale bokstitel. De lange Limburger bekende na afloop met enige zorg te hebben aange keken tegen de vierde confrontatie met de Arnhemse zwaarge wicht Bert van Berkel. Die zorg was voornamelijk ingegeven door de nederlaag die hij ruim een maand geleden opliep in het Intercuptoemooi in Duitsland tegen Bert Teuchert. „Ik wist niet wat ik in die partij had. Normaal gesproken heb ik met die Duitser weinig moeite. Maar ik voelde mij moe en miste elke agressiviteit." Een medisch onderzoek wees uit dat Vanderlijde aan bloedarmoede leed. Die problemen zijn met ijzerinjecties verholpen. Afdoende, zoals bij de finales van de na tionale titelstrijd in de Rotterdamse sporthal Schuttersveld bleek. Vanderlijde begon, gewaarschuwd door de snelle over winning op knock out, die Van Berkel de avond tevoren in de halve eindstrijd had behaald, voorzichtig. „Ik heb hem eerst even laten uitrazen. Mijn probleem is dat ik in Nederland altijd tegenstanders krijg, die alleen het met mij over de ronden gaan, al als een overwinning beschouwen. Bo vendien is Van Berkel een tegenstander die mij eenvoudig niet ligt." Anderlecht-trainer Aad de Mos in de Haagsche Courant: ,Als liefhebber kom ik alleen nog in Engeland aan m'n trek ken. Verder vind ik er niets meer Rob Jacobs, trainer van Sparta, over zijn collega van f C Den Haag, Co Adriaanse in Voetbal International: Als voorstopper zei Co nooit wat, maar als je hem als trainer hoort praten, dan moet ik steeds aan pater Leopold Verhagen denken. Verzorger Gerard Meijer over Gunder Brengts- son, de voormalige trainer van Feye- noord in het AD: „Hij heeft altijd La gendijk z'n instruc ties opgevolgd, een eigen mening zat er niet bij. Lachen was taboe, ten zij het op commando gebeur de. Echt contact had ik nooit met hem, daarvoor was hij te vlug vertrokken na trainingen en wed strijden. Een grap maken zoals Jansen dat wel doet? Onmogelijk, Bengtsson liet zich op buitenlandse trips niet zien. Hij zat hele dagen op zijn hotelkamer". Voetballer Erik van der Meer over de 'humor* bij FC Utrecht in het AD: „Elke nieuwkomer krijgt een bak water over zich heen als hij in onze kleedkamer voor het eerst naar de wc gaat. Er is hier altijd wat te beleven. In Graz hebben we de paperclips waar het bestek mee bij elkaar werd gehouden, vastgeklemd aan de rok van de stewardess. Aan dat soort gein tjes beleven we dagen loL Fred Blankemeijer, interim manager van Feyenoojd in NRC Handelsblad: „Mensen, die een beetje hoge strot hebben, zijn niet voor Feye- noord. Schaker An and over Anatoli Karpov in de Volkskrant: „Als Karpov zegt dat je verloren bent, betekent het dat er weinig aan de hand is en als hij het over een gelijke stelling heeft, is hij in grote moeilijkheden. Als hij vindt dat je iets beter staat, kun je er gif op innemen dat de winst een kwestie van enkele zetten is. Columnist Henk Spaan in Sport International over de Volkskrant; „Daar gaan ze - en gezien hun achtergrond is dat niet zo vreemd - liefst naar een voet balwedstrijd als een - Mis'met Drie Heren, waarin wordt ge zongen, gedribbeld rond het tabernakel dat het een lieve lust is, hakjes over het altaar worden gege ven en het wierook vat tien maal door de benen van de Op- permaradona wordt Maarten Ducrot, terugblikkend op zijn wieier- carrière in NRC Handelsblad: „Ik miste zelfvertrouwen. Uit eindelijk kies je eieren voor je geld. Dan word je knecht. Zom- Idem: „Ploegleiders gooien nieuwe profs in het ravijn. Diegenen, die nog een beetje fladderen mogen blijven. Dat wordt wat, denken ze. Van die jongens, die te pletter vallen, zeggen ze: „Zie je nu wel." Hennie Kuiper, de ontslagen ploegleider van de wielerfor- matie Telecom in de Volks krant: „Ik ben een culturele buffel. LONDEN AD VAN KAAM Aan alles komt een einde en dat gold gisteren ook voor de schier onoverwinnelijke status van de All Blacks. De Nieuwzeelandse ploeg, die in het afgelopen de cennium met ijzeren hand re geerde en nauwelijks in menging tolereerde waar het de alleenheerschappij in rugbyland betrof, moest gisteren in de hal ve finale van de World Cup diep buigen voor de kroonprins, in casu buurland Australië. Op Landsdowne Road in Dublin namen de Australiërs door een 16-6 overwinning alvast een op tie op de Cup. Met Engeland betwisten zij volgende week za terdag op Twickenham de erfe nis van de All Blacks, want die waren het die vier jaar geleden als eerste hun naam in de we reldbeker lieten graveren. De uitschakeling van Nieuw- zeeland kwam overigens niet echt als een verrassing. Het af gelopen jaar maakte duidelijk dat de sleet er in zat bij de eens zo geoliede machine die onver slaanbaar was, tot afgelopen zo mer. In de twee jaarlijkse test- matches tussen de beide groot machten van het zuidelijk half rond trok Australië ook toen al een flinke scheur (24-9) in het dan toe ongeschonden blazoen van de All Blacks. Op eigen bo dem repareerde Nieuw-Zeeland weliswaar nog wat van de scha de (6-3), maar duidelijk was in elk geval dat het beste er bij de Kiwi's onderhand van af was. Dat bleek eens te meer in de voorronden van strijd om de World Cup. Weliswaar won Nieüw-Zeeland al zijn wedstrij den, maar imponeren zoals vroeger kon de ploeg van cap tain Gary Wheton niet eenmaal. Dit in tegenstelling tot Australië, het land in opmars en de favo riet bij de Engelse bookmakers. Al kropen de Wallabies vorige week in de kwartfinale dan ook door het oog van de naald tegen het gerenoveerde Ierland. Maar het getuigde misschien juist van de ldasse van de Australiërs dat zij middels een try in de laatse minuten van de fraaie match de Ieren er alsnog onderkregen: 18-19. De man die in dat duel de be slissende try opzette, David Campese, vervulde gisteren bij de definitieve ontmanteling van de All Blacks opnieuw een hoofdrol. Dankzij twee weerga loze acties van de beste winger ter wereld stonden de Australië rs, met hun dominerende voor- waartsen, al bij rust met 13-0 voor en met één been in de fi nale. Pas in de slotfase konden de All Blacks iets van hun vroe gere glorie etaleren. Maar ver der dan twee benutte penalty kicks van Grant Fox kwamen zij uiteindelijk niet. Waarmee een einde kwam aan een tijdperk. Engeland Tegenstander van Australië in de eindstrijd is Engeland. Dat mag een verrassing worden ge noemd, want hoewel officieus Europees kampioen werden de kansen van Engeland om de fi nale te halen niet bepaald hoog ingeschat. Na de nederlaag in de poule-wedstrijden tegen Nieuw-Zeeland was het pad dat naar de rugbytempel Twicken ham leidde voor de Engelsen geplaveid met louter stekelige obstakels. Winnen van de Fran sen in het Pare des Princes is al een gebeurtenis op zich, maar ook nog winnen van aartsvijand Schoüand op Murrayfield in Edinburgh geldt als een mis schien nog wel imposantere prestatie. Toch was dat wat de Engelsen in tijdsbestek van veertien dagen voor elkaar kre gen. Daar kwam gisteren, op het uitverkochte Murrayfield, geen try aan te pas. Het werd, tussen de aartsrivalen, een fysiek kei harde wedstrijd die spannend was van het begin tot het eind. Met hoofdrollen voor de beide fullbacks, Jonathan Webb en Gavin Hastings. De Engelsman gaat met penaltykicks normaal gesproken net zo nauwgezet om als met het gereedschap waar mee hij de chirurgie bedrijft. Maar ditmaal sneed Webb zich zelf en Engeland flink in de vin gers door slechts twee van de zes kansen te benutten. Has tings, uitgegroeid tot de beste fullback van het toernooi, deed het wat dat betreft beter. Althans tot tien minuten voor tijd. Bij de stand 6-6 mocht Hastings toen aanleggen wat voor hem feitelijk 'een eitje' heet te zijn. Maar tot ontstelte nis van het volgepakte stadion miste de laatste man deze opge legde mogelijkheid die Schot land hoogstwaarschijnlijk in de finale had gebracht. Engeland, dat overigens het beste van het spel had, putte daar moed uit Vlak voor tijd knalde koele kik ker Rob Andrews het ovaal mid dels een drop-kick door de pa len: 6-9. Wat vrijwel onmogelijk leek, was toch geschied. Maurizio Fondriest verliet vorig jaar zijn eigen land om zich als wielrenner én mens te ontwik kelen. Ver weg van de beknel lende omgeving in het sport- maffe Italië. De 26-jarige Itali aan koos voor de 'zalvende' hand van de doorgewinterde Peter Post. Zaterdagmiddag be loonde hij het vertrouwen van de Nederlander met het bin nenhalen van de wereldbeker. Na zijn (enigszins gelukkige) wereldtitel in 1988 het tweede grote succes voor de Italiaan, die de eindzege dankte aan zijn regelmatigheid. Winnen gaat Fondriest doorgaans moeilijk af. De tweede plaats in de Amstel Gold Race was dit jaar zijn beste klassering in de twaalf wereld bekerwedstrijden De erelijst van Fondriest komt niet in de buurt van zijn landge noten Bugno en Argentin, die beiden naast de wereldtitel ook belangrijke klassiekers achter hun naam hebben staan. De regenboogtrui hing ook een seizoen om de schouders van de in Cles geboren Panaso- nic-coureur. De zege drie jaar geleden in Ronse, waar de Ca nadees Steve Bauer de Belgi sche favoriet Claude Criquielion in de eindsprint de hekken in reed en daarmee vrije doorgang aan de Italiaan bood, gaf hem geen aanzien bij zijn collega's. Zijn prestatie werd door nie mand serieus genomen. De titel was louter het gevolg van een bizarre samenloop van omstan digheden, oordeelde het pelo- „Een renner met de motor van een Fiat 500 en het chassis van een Ferrari", karakteriseer de een Italiaanse verslaggever de beroepscoureur. Ondanks zijn kleine zegelijst sprokkende de Italiaan toch een respectabel aantal FICP-punten bijeen, die hem bij Del Tongo een goed sa laris opleverde. De samenwer king met sprinter Mario Cipolli- ni verliep echter zo stroef, dat Fondriest de interesse van de puntenzoekende Post op prijs stelde. Na moeizame onderhan delingen met zijn Italiaanse werkgever kon de Amstelvener de renner binnenhalen. Post zag in hem een renner voor de klassiekers en voor de kleinere ronden. De aanpassing verliep zonder noemenswaardi ge problemen, hoewel de Itali aan opnieuw weinig aan win H et seizoen is nog niet begonnen of er is al mot in de Ne derlandse schaatswereld. De kleinste rondjes, de shorttrac kers, maken het grootste kabaal. Hoofdrollen zijn er deze keer voor Charles Veldhoven en Claudia Wolvers, die beiden zeer tegen hun zin uit de Ne derlandse selectie zijn gezet. De reacties van de twee leden van het Leidse IHCL verschillen hemelsbreed. De jonge Wolvers, jarenlang achtervolgd door blessures, hing haar schaatsen meteen maar aan de wilgen. Routinier Veldhoven daarente gen doet er in het olympische jaar alles aan om zijn recht te halen. Ook de bestuurderen van IHCL zitten met de gang van zaken in hun maag. Ten gunste van de ene IHCL'er (Richard Suyten) is de andere (Veldhoven) afgeval len. Het wordt niet ronduit ge zegd, maar boze tongen bewe ren dat Veldhovens foute wissel tijdens de wereldkampioen schappen in Sydney hem nooit is vergeven. De Oegstgeestenaar verzuimde toen op het onder deel aflossing de vallende Jan Hoogeveen aan te raken. De volgende diskwalificatie kostte Nederland een olympische tic ket. „En vermoedelijk een gouden medaille", aldus Kees Boer, niet alleen voorzitter van IHCL, maar ook van de gewestelijke technische commissie. „Maar dat kun je natuurlijk moeilijk aan één persoon wijten. Zeker gezien de verdiensten, die Veld hoven voor het shorttrack in -Nederland heeft gehad. Het ar gument dat Charles sinds de WK niet meer heeft gepresteerd, vind ik onzin. Heeft Suyten het dan zo veel beter gedaan?" Boer zit er vooral mee, dat IHCL als hofleverancier van de Ne derlandse selectie met (of zelfs zonder) gefrustreerde schaat sers wordt opgezadeld. „Ik ver moed dat het strenge selectie beleid uit finaciële overwegin gen wordt uitgevoerd. De kos ten zijn vorig jaar in Sydney be hoorlijk de pan uit gerezen. Daardoor kan onze wens, een brede shorttrack-kernploeg, he laas niet worden gerealiseerd." Verhaal bij de keuzecommissie BCK kan Boer niet halen, want de leden Bonna van der Kooij en Cor Scheepstra zijn na alle commotie inmiddels opgestapt. Henk Mol, tevens lid voorzitter van de landelijke technische commissie, moet de kar nu in zijn eentje trekken. Met hem kan Boer het uitstekend vinden. Al verwacht hij niet, dat Mol de beslissingen van zijn voorgan gers zo maar even kan terug draaien. Voorlopig rest Boer weinig an ders dan zich te beperken tot zijn eigen vereniging en, in het verlengde daarvan, zijn eigen gewest. „Daar loopt alles op rol letjes. Lexmond Trading, een Stompwijks bedrijf, sponsort IHCL twee jaar lang voor vijf duizend gulden. Ons gewest verzorgt zeven trainingen per week. Dus als Veldhoven wil, kan hij ook buiten de kernploeg om naar hartelust trainen voor de Olympische Winterspelen." De wedstrijd verliep volledig volgens plan. WSB, zestig jaar inmiddels, en de niet eens zo heel veel jongere oud-inter nationals, maakten er zaterdag in Noordwijkerhout een doel- puntenfestijn van (3-4). Met als uitsmijter een twijfelachtige treffer van de 'oudjes', die het evenwicht verstoorde. Tot de rust (2-2) had WSB de gerouti neerde gasten goed partij gebo den. Maar het inzetten van Wim Suurbier bleek in de tweede helft bepaald geen verzwakking. Overigens stal René van der Kerkhof de show bij de oud-in ternationals. De rest van de ploeg bestond uit doelman An- dré van Gerven, Wim Meutste- ge, Henk Warnas, Epi Drost, Hugo Hovenkamp, Ruud Geels, Wim Rijsbergen, Henk Wery, Jan Peters en Pier Tol, die nog een strafschop miste. Sinds Willem Eradus het rustiger aan is gaan doen, krijgt hij steeds meer ballen om zijn oren. De vroegere sluitpost van Lugdunum keept tegenwoordig bij de zaterdag-afdeling van de Kikkers. Zes goals moest 'Bluf' ditmaal bij koploper GWS in casseren. Daar kan je je ogen niet zomaar voor sluiten. foto loek zuyderduin Naam: Cathelijne Kranendonk Club: Leidse Mixed Hockey Club Leeftijd: 23 jaar Beroep: studente rechten Leiden (LMHC) begonnen het seizoen matig, maar de laatste drie weken begint het elftal beter te draaien. Dit weekeinde won LMHC een kraker van Zwart Wit in Breda met 4-3. Gisteren nam centrumspits Cathelijne Kra nendonk alle Leidse doelpunten voor haar rekening waarmee ze haar totaal op zes treffers bracht. Had je al eens eerder zoveel ge scoord en waren het mooie doelpunten Dit is mijn zesde seizoen bij LMHC, maar ik had nog nooit vier doelpunten in een wed strijd gemaakt. Alleen mijn laatste treffer was een mooie. De eerste drie kon ik simpel in tikken uit de rebound, de vierde was een voorzet van Sophie van Hoytema die ik hard kon in slaan. Waarom lukte het gisteren dan plotseling welT Tja, dat weet ik natuurlijk niet Zoveel had ik er nog niet ge maakt dit seizoen. Maar er moet toch iets spe ciaals geweest zijn1 Nou, zal ik het dan maar zeg gen. Ze zeiden dat het kwam doordat miin vriend, die in En geland werkt, langs de kant stond. Daar hebben ze me de hele dag al mee gepest, dan kan dif er nog wel bij. Australië domineerde tegen de All Blacks in de voorwaartsen. Troy Cocker reikt, na weer een gewonnen scrum, de bal over aan scrumhalf Nick Farr-Jones. foto ap Tony Röminger. fotoepa ker. Van Jalabert viel niet veel tegenstand te verwachten. Fon driest was in de twee lange tijd ritten tijdens de Tour steeds een stuk beter dan de Fransman, Sörensen vormde wel een ge duchte outsider. Jalabert lag na 24,5 kilometer al in kansloze positie, de Deen gaf zich na 43,5 kilometer gewonnen. Fondriest vond zich na afloop verrassend terug op de vierde plaats. Hij liet Sörensen (zeven de) twaalf seconden achter zich, Jalabert (tiende) gaf 1.08 op de Italiaan toe. „Tijdens de laatste twee wereldbeker-klassiekers stond ik stijf van de zenuwen aan de start. De tijdrit heb ik ontspannen gefietst", verklaar de Fondriest. De Italiaan kende slechts één zwak moment. Kort na de start ging hij in bocht bij na onderuit. Met enig geluk bleef Fondriest op de fiets. Niet iedereen nam risico's op parcours rond Bergamo. De Belg Edwig van Hooydonck was na afloop woedend op de orga nisatoren. „Er reden voortdu rend auto's op de baan. Levens gevaarlijk. Een wereldbeker wedstrijd onwaardig", verklaar de de pupil van Raas boos. Fondriest maalde er niet om. Hij ontving met een grote grijns de felicitaties van zijn voorgan ger, Gianni Bugno. Peter Post bekeek het tafereel met een gro te glimlach. Zijn Japanse bazen kunnen tevreden met de we reldbeker individueel én voor ploegen. nen toekwam. Daar kreeg hij wel de mogelijkheden voor. In de Amstel Gold Race liet hij zich verschalken door Frans Maas- sen, in Montreal zat hij als beste sprinter in een kopgroep van zeven zonder het karwei af te maken. „Hij moet nog veel le ren", verklaarde Post zaterdag na het veiligstellen van de we reldbeker. „Hij kan veel meer Mentaliteit Post is zeer te spreken over de Zuid-Europeaan. Fondriest neemt de voorbereidingen op het seizoen serieus, valt op in de koersen door zijn aanvallen de rijstijl en heeft daarnaast de vechtersmentaliteit die de Ne derlander graag ook bij jonge profs zou aantreffen. Zaterdag verdedigde Fon driest in de tijdrit over 64 kilo meter een voorsprong van vier punten op de Fransman Jala bert en veertien op de Deen Sö rensen. Het drietal staat niet te boek als specialisten in het chronowerk, dus werd de finale van de Coupe du Monde met spanning tegemoet gezien. De opvolger van Gianni Bugno moest uit dit drietal komen. Dat ze niet zouden meedoen om de dagprijs stond vooraf al vast. De door afmeldingen geteis terde organisatie voegde Erik Breukink, Toni Rominger en Thomas Wegmüller aan het deelnemersveld toe. Renners die hun krachten tijdens de geestdo dende alleengang perfect kunnen in delen. Breukink kon zijn overwinning van vorig jaar in Lunel niet herhalen. In Frankrijk troefde hij Rominger af, in Bergamo won de Zwitser. De Neder lander moest 58 se conden toegeven, Wegmüller als nummer arie twee minuten en acht se conden. Achter het drietal vocht Fondriest voor de wereldbe

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21