Sport l 1 Scylla neemt te weinig afstand Nederlaag domper voor De Zijl NOVO drukt niet door Huub Pragt stelt teleur in Italiaanse marathon Leython nog slechter dan vorige week Fleur Bakker brengt record onder de minuut Maandag 28 oktober 1991 ledactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN E KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 18 DE LEIDSE ZWEMSTER Fleur Bakker dook voor het eerst onder de minuut op de 100 meter vrije slag. WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Huub Pragt is in de marathon in Carli op de veertigste plaats ge ëindigd. Door een zeer zware inzinking na dertig kilometer ging zijn tot dan toe uitstekende race de mist in. De Leidenaar, die hoopte op een verbetering van zijn beste tijd van 2.19,48, bracht 2.23.39 op de klokken. Pragi bewees in Italië dat het lopen van een marathon een on voorspelbare gebeurtenis is. Vanaf zijn zege op de Leidse mara thon tot en met een geslaagde testloop vorige week in Haarlem liep vrijwel alles op rolletjes. Pragt eindigde hoog tijdens natio nale topwedstrijden en verbeterde zijn beste tijd op de halve marathon zeer ruim. Het mocht echter allemaal niet baten. Tot op vijftien kilome ter maakte de Leidenaar nog deel uit van de grote kopgroep. Ook de halve marathon ging in een goede tijd (1.08,14). Het al leen lopen, de kou en de mist eisten echter na dertig kilometer hun tol. Pas zo'n zes kilometer later hervond Pragt, te laat uiter aard, zijn cadans. „Het is wel weer leerzaam, je merkt dat je het niet moet onderschatten. Een snel begin in de beginfase kost je in een marathon veel eerder de kop." Theo van der Veer heeft de opgaande lijn weer te pakken. De atleet van AV Holland viel in Huizen over tien kilometer tussen de wal en het schip. Net iets te langzaam voor de Nederlandse top en en te snel voor de subtop liep de Leiderdorper acht kilo meter lang alleen. Desondanks kwam Van der Veer op het trage parcours tot 30,59, goed voor een negende plaats. Cross Cor Brandwijk begon het cross-seizoen zaterdag goed. De Leide naar won bij de Alphen Noord Cross de sprintcross over 2000 meter in 6.29. De atleet van AV Holland leidde van start tot fi nish. Met Arnold van Atten, Frank de Lincel en Hans Wesseling van De Bataven als nummers twee tot en met vier was de sprint cross een volledig Leidse aangelegenheid. Suze Groen in 't Woud en Ada Lentink finishten na drie kilometer als tweede en derde, ruim achter winnares Zijderlaan. Bij de meisjes A werd Bianca Vermond (AV Holland) tweede. Vermond volgde lange tijd de leidende Jessie Hulst op de voet, maar moest na een valpartij een gaatje laten vallen. De spanning in de strijd tegen degradatie neemt toe. Scylla dacht zaterdag in de fonkelnieuwe speelzaal het Hazerswoudse Avanti even de les te lezen, maar de op papier kansarme pupillen van coach Nico ten Brink vochten als jonge honden en verlieten de feestelijke ac commodatie met 'slechts' een 6-4 nederlaag. Degradatie kandidaat SKF bundelde in Veenendaal de krachten om de schade tegen Pecos/Oegstgeest te beperken tot 4-6. De vrouwen van Docos maakten andermaal kenriis met het oppermachtige HOI: 2-8. LEIDEN RON HOOGENPAM TAFELTENNISMEDEWERKER Kennelijk geïnspireerd door de aanwezigheid van voormalig oud-trainer Gerard Bakkker voelden de Avanti-spelers zich als een vis in het water. Avanti weet dat het verblijf op het hoogste niveau hoog gegrepen is, maar het optreden tegen Scylla belooft veel goeds. In het eerste koppel legde vooral Me- rijn de Bruin de zwakke plekken bloot van Ronald Vijverberg en Michael van der Haar. Michel de Boer stond tegen beide spe lers eveneens op scherp, al had hij tegen Van der Haar wel drie games nodig (21-13, 13-21, 14- 21). De Leidse dubbels leverden geen problemen op. Wel Scyl- la's tweede paar, Lars Witte brood en stand-in Jeroen Koud- staal. Wittebrood lijkt weinig gebruik te maken van zijn ta lent, de aanwijzigingen van de geblesseerde Hooman ten spijt, en verloor beide partijen tegen Edwin Vente en van de uitge kiende Patrick van Meverden. Koudstaal bleek in de partij te gen Van Meeverden evenmin enige tegenstand te bieden en dat was koren op de Hazers woudse molen. Niettemin staat de eredivisiedeur voor Avanti slechts op een kier. De zwaarbevochten 6-4 over winning die Oegstgeest bij SKF behaalde zette weinig zoden aan de dijk. Daarmee is na twee ronden niet alles gezegd. Want de wijze waarop SKF-speler Eel- co Weijland Herman van der Broek en in iets mindere mate Reitsma van zich af schudde, bracht iedereen in het Oegst- geester kamp in verlegenheid. FOTO HENK BOUWMAN Mirko Zuidweg (9) scoort één van zijn vier treffers tegen ZPA. Broer Niels Zuldweg (12) kijkt aandachtig toe. LEIDEN WIM SIERA WATERPOLOMEDEWERKER De Zijl/LGB heeft zijn draai in de hoofdklasse dit jaar nog niet gevonden. De formatie van Rob Schouten ging zaterdag tegen het danig afgeslankte Het Ravijn uit Nijverdal met 5-9 ten onder. Een domper voor de Leidse ploeg die in het streven om bij de eerste zes te eindigen achter op schema is geraakt. Het verlies werd grotendeels veroorzaakt door het in gebreke blijven van de voorwaartsen. Vooral het verzilveren van de talloze overtalsituaties bleek een te moeilijk voor De Zijl. Van de twaalf maal dat het zo'n meerderheid creëerde werd maar één keer geprofiteerd. Als excuus gold echter dat Edwin Redegeld, een speler die wel raad weet met dat soort situa ties, wegens een blessure ont brak. Tot overmaat van ramp werd midvoor Anton Heiden in zijn acties belemmerd door een overmacht aan Ravijn-spelers die in hem de gevaarlijkste aan valler zagen. Zelfs voor een krachtmens als Heiden was dat te veel. Toch had De Zijl lange tijd de hoop dat het tegen Het Ravijn nog wel goed zou aflopen. De stand 4-5 aan het begin van de vierde periode gaf beide partij en nog genoeg mogelijkheden om de wedstrijd naar zich toe te trekken. Het Ravijn besliste ech ter het treffen door met de nu merieke meerderheden beter om te springen. De Leidse tref fers werden gemaakt döor Hei den (2x), Mark van Belkum (2x) en Niels Joor. LZ 1886 bevestigde zijn kop positie door het arme ZPA met maar liefst 26-4 te verslaan. ZPAf vorig jaar nog een gere- nommerd tegenstander, kan door het vertrek van diverse ba sisspelers dit jaar geen repre sentatief team op de been bren gen. Dat bleek duidelijk in het treffen tegen LZ dat duidelijk maakte dat er dit seizoen veel krachtsverschil bestaat tussen beide verenigingen. LZ speelde niet best, maar was wel opper machtig. Via de setstanden 5-1, 11-1, 17-4 kabbelde de wed strijd naar 26-4. Doelpunten makers LZ 1886: Frans van den Brink (8x), Renee van der Zeeuw en Mirko Zuidweg (ieder 4x), Jan de Graaf en Bas Willem- sen (ieder 3x), Jan Langerhorst 2x, Frans Langerhorst en Niels Zuidweg. Vlvax blijft het als debutant goed doen in de eerste klasse. Hoewel de gerenommeerde teams nog moeten komen, kan de huidige derde plaats als een prestatie van de eerste orde worden beschouwd. Tegen me depromovendus ZCE Enschede werd op overtuigende wijze de derde overwinning van het sei zoen behaald. De 18-13 zege geeft aan dat de Oegstgeestena- ren vooral aanvallend op dreef waren. Met de regelmaat van de klok werd het net achter de ho peloos graaiende ZCE-doelman gevonden. Toch vond trainer Frits Welling dat de verdediging veel gelijkenis vertoonde met een gatenkaas. Desastreuze ge volgen had dat niet, want op het 'moment dat ZCE dacht dat er meer in het vat zat (13-12) gaf de betere conditie van Vivax de doorslag. Doelpuntenmakers Vlvax: Arjan Laurense (7x), Edo den Boef en Serge Dietz (ieder 3x). Tweedeklasser WZK behaalde de vierde achtereenvolgende overwinning. Na een gelijkop- gaande strijd (4-4, 6-6, 9-9) trokken de Wassenaarders te gen Barracuda met 11-10 aan het langste eind. Hugo Bregman scoorde viermaal voor WZK. Katwijk presteerde verdien stelijk door koploper SVH uit Rotterdam op 13-13 te houden. In de slotfase kwam Katwijk nog goed weg door uit een overtal situatie gelijk te maken. Trainer Waterpolocompetitie ingekort De nationale waterpoloselectie play-offs voor de zes hoogst ge- kan 9 maart volgend jaar begin- klass nen met de voorbereiding op petitie geschrapt. De laagst ge in Calgary. Daartoe werden de oogst ge- lasseerde ploegen in de com- :hrapt. D plaatste teams spelen wel vanaf 14 maart een nacompetitie. Jan Breedeveld ziet dit jaar per spectieven met zijn team, want per 1 november is oud-Gouwes peler Kjelt Boonstoppel speelge rechtigd. Ronald Heemrood doelpuntte zesmaal. De vrouwen van De Zijl/LGB verloren in eigen huis met 6-8 van Njord Veldhoven. De Zijl begon het treffen veelbelovend door steeds op voorsprong te komen, maar een slechte derde periode waarin ze veel kansen misten, deed de Leidse vrouwen uiteindelijk de das om. De Leid se middenmoter trad overigens aan zonder de geblesseerde doelvrouwe Elise Kortekaas. In valster Tilly Samsom presteerde naar behoren, maar een Korte kaas in vorm is voor elke ploeg goud waard. Voor De Zijl scoor den Ingrid van Veen (2x), Laura Westdijk, Rene Dijkshoorn, Wandy Kater en Martion Rijs- bergen. De vrouwen van LZ 1886 zijn nog steeds ongeslagen. Zater dag werd het als derde geklas seerde ZWV uit Zaandam met 10-6 verslagen. Het hard spe lende ZWV stelde LZ vooral in de tweede en derde periode voor problemen. De Leidse tweedeklasser had echter in aanvallend en verdedigend op zicht meer te bieden. Emmy in 't Veldt Hield de zaak achter op slot, terwijl Yvonne Flippo en Ellen H oogeboom aanvallend een duit in het zakje deden. Zij scoorden beiden viermaal. Mo nique van Leeuwen en Karin Stastra voegden daar nog twee treffers aan toe. Oud-Avantispelers Merijn de Bruijn (links) en Michel de Boer wonnen met het grootste gemak het dubbel v Ronald Vijverberg (Avanti). Wel bonden beide Oegstgeeste- naren Van Well aan de zegekar. Ron Schipaanboord won knap van Jan van Manen en Edwin Vonk. De met een sterke back hand gezegende Siem van der Valk trof echter in Vonk zijn meerdere. Tegenover het teleur stellende verlies van het dubbel Schipaanboord/Van der Valk stond het verrassende winnen de dubbel Van der Broek/Reits- Helder een redelijke basis voor de voorlaatste plaats die recht geeft op een beslissirigsduel voor lijfsbehoud in de eredivi sie. Concurrent Hoonhorst kwam bij Irene met 10-0 van een koude kermis thuis. Het kon Marijn Olden en Petra Bui telaar niet deren. Beiden snoep ten Linda Konijn de kaas van het brood. De vrouwen van Rijnsoever verbaasden in de ontmoeting tegen het sterke Treffers door evenals de heenwedstrijd te re- 5-5. De ploeg staat daardoor zelfs verdienstelijk derde. Met de betrouwbare Ma- riska de Haas (3x) en de even eens dapper maar emotioneel spelende Iris Sjaardema (2x) werd het in Klazinaveen, on danks de nul van De Meij, toch nog een 'feestje'. i Rijnsoever, die met een 6-4 winst op Hercu les uit de Achterhoek terugkeer den, hebben met nog vier ron den te spelen negen punten VOLLEYBALMEDEWERKER In de tweede divisie hebben de mannen van NOVO de goede lijn van vorige week niet door getrokken. Uit bij Protos leden de Noordwijkers zaterdag een 3-0 nederlaag. De teams van Gemini komt pas volgende week in actie. NOVO begon redelijk en bleef zowel in de eerste als tweede set volkomen gelijk opgaan met Protos. Beide keren kwam het zelfs op setpoint met 13-14, maar tweemaal maakte Protos de set uit: 16-14. Het grote ver schil was de kwaliteit van de middenaanval. NOVO kon die van Protos niet afstoppen en omdat de opslag te simpel werd uitgevoerd, kon Pro tos dit ge vaarlijke wapen volop gebrui ken. In zijn totaliteit was NOVO beter, maar persoonlijke fouten op de cruciale momenten de den de Noordwijkers de das om. Ook de nieuwetrainer/coach Nico Haitema (ex-Velo) kon met het inbrengen van Macco Korteweg-Maris die tot dan de trainingen had verzorgd, maar de voorkeur aan spelen gaf het tij niet keren. In de derde set was de overtuiging weg en kon Pro tos het karwei tegen NOVO afmaken met 15- 11, waardoor NOVO tot op he den met twee punten blijft zit ten. In de promotieklassen had een incompleet RW te veel moeite met Be Fair uit Wad- dinxveen. Het miste Jan Voort man in wiens plaats Martin de Jong was opgesteld, die het ver dedigend heel aardig deed, maar qua routine te kort kwam. In de eerste drie sets gaven de ploegen elkaar niets toe en bleef net tot het laatste punt de vraag wie de set zou winnen. Be Fair nam een 1-2 voorsprong (13-15, 15-13, 13-15) doordat zijn blok beter functioneerde. RW viel te eenzijdig aan over de buiten kant en dat was steeds zo voor spelbaar, dat het Be Fair-blok er al hing. In de vierde set kwam RW nog één keer goed terug met 15-4, maar in de vijfde sloeg de aanval een hele serie in het blok en dat was fataal: 6-15 en 2-3. Graficon/Donar was op be zoek bij het gedegradeerde VS Haag en kwam daar niet tot hoogstaand spel, maar won wél. Het miste middenaanvaller On- no Pierens en dat scheelde een slok op een borrel. In de eerste set kon VS Haag het nog wel bij benen (15-10 voor Donar), maar in de volgende twee sets, toen de Leidenaars de ruimte om het veld met venijnige services be nutten, was het snel gebeurd. VS Haag had geen enkele kijk op deze ballen en verloor met 3- 15 en 4-15 (0-3). In de wedstrijd tussen Zovoc 2 en Leython 2 was duidelijk merkbaar, dat de Zoetermeer- ders al Icing bij elkaar zijn en de aanvalscombinaties er goed in zitten. Bij Leython liepen de aanvalscombinaties nog niet. Zovoc, een team van lange en jonge spelers, speelde gedegen en confronteerde Leython in el ke set snel met een 6-0 achter stand, die nooit meer ingelopen werd. In de eerste set lukte het nog enigszins (15-12), in de overige sets liep Leythoh achter de feiten aan: 15-7,15-4. In die sets was de pass te zwak om iets te ondernemen. VCS bleef op het goede pad en bond weer een gerenom meerde ploeg aan de zegekar. Thuis versloeg het GSC uit 's- Gravezande met 3-1. Vrouwen Bij de vrouwen in de promotie- klas herstelde RW zich goed van het verlies tegen Leython en bracht het koploper Jupiter een 3-2 nederlaag toe. Het was, dat er bij Jupiter een goede aan valster stond, die eigenlijk alles voor haar rekening nam, anders had er meer ingezeten. Jacque line Joustra ontbrak bij de Rijnsburgers. De pass was dit keer het minst verzorgd, maar spelverdeelster Annette Tebarts verkeerde in topvorm. De laatste twee sets waren het spannendst met 14-16 (voor Ju piter) en 15-13. NOVO blijft verbazen. Ieder een schatte de kansen niet erg hoog, in praktijk valt het mee en manifesteert het zich als een lastige tegenstander. Dat onder vond ook het ongeslagen VCS. Nu stond er meer op het spel, omdat VCS een aantal ex-NO- VO-speelsters telde en beide teams er op gebrand waren de winst te behalen. De eerste klap was voor VCS, dat met twee maal 8-15 een 0-2 voorsprong nam. Toen maakte trainer Lex Rietbroek een grote fout door bij dè Sassenheimse vrouwen enige speelsters tegelijk te wis selen. Dit verstoorde het ritme behoorlijk en gaf NOVO onder leiding van de goedspelende aanvalster Anita Brugman en de verdedigend sterke Annemarie van de Horst vernietigend toe te slaan (15-2,15-10). In de vijfde set kwam VCS nog evn terug (13-12), maar ook nu greep NO VO de winst: 17-15 en 3-2. Leython (zonder Renate de Swart)startte veel te sloom en dacht het wel te redden bij Zo voc. Maar het tij keerde niet en het verloor met 15-6 de eerste set. Vrij moeizaam werd met 8- 15 de stand gelijk getrokken, maar daarna leek het weer mis te gaan (0-6). Toen bracht coach Lieuwe van der Meulen in spelverdeelster Rita van der Poel en aanvalster Maria Vode gel in en dat had effect. De mid denaanval werd veelvuldig in geschakeld en de buitenaanval meer ontzien: 15-12, 16-14 (3- 1). Leython 2 liep tegen zijn eer ste nederlaag aan. Verantwoor delijk hiervoor was Ridderveld, al viel de uitslag wel mee: 3-2. Na een kansloze eerste set (15- 6) kwam Leython goed terug en ontregelde het jonge Ridderveld totaal (12-15, 9-15). Vooral de jonge Alphense spelverdeelster raakte vaak in paniek. Nadat zij in de vierde set was gewisseld, kwam de rust terug en nam Rid derveld het heft weer in handen (15-13 en 15-6). voorsprong op Hoonhorst. Gert-Jan van Duijn (3x), Marco Cecchi(2x) en de winst in de dubbel zorgden voor de zes punten. Daaraan kon de ver moeide Chiel Kuiper niets toe voegen. In dezelfde derde divi sie kan Docos bogen op de tweede plaats achter Treffers na de remise (5r5) tegen Vrienden schaar. Eric Lenselink en Michel van der Kooi wonnen beiden tweemaal, Edward Hulst een maal. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING Het Leython-verhaal begint eentonig te worden. Vier 0-3 ne derlagen op rij, de één nog on benulliger dan de ander. Die van zaterdag spant voorlopig de kroon. Het bepaald niet van ta lent bulkende Sliedrecht bood de Leiderdorpers drie mogelijk heden om eindelijk eens een set voorsprong te nemen, maar tot aller verbazing blunderde de ploeg van John Groen even zo vaak. Het domste jongetje van de klas was Martin Morsink, die nadat de Sliedrechtse libero Eric Tubbing de bal drie meter uit had gesmashed, niet van het net af kon blijven en het beslis sende punt aan zijn neus voor bij zag gaan. Leython liet der halve de kans om een 14-13 voorsprong om te zetten in setwinst liggen. Spelverdeler Hans Broere verloor vervolgens zijn hoofd en verkoos tweemaal achter elkaar een simpele pass over het net boven een set-up. De Sliedrechters profiteerden: 16-14. In de barslechte tweede set hielden beide partijen elkaar tot 10-10 in evenwicht. Daarna was het, zoals zo vaak dit seizoen, gedaan met de Leiderdorpers. Broere, die een zwakke beurt maakte, zag dat vijf van zijn set ups op rij werden verprutst: 15- 10. Groen zette vervolgens uit pure ellende bankzitter Mels Hoogendoom in de basis, maar deze zet bracht niet het ge wenste resultaat. Leython bleek, op uitblinker Paul de Winter na, uitgeblust en verzamelde in de slotset slechts een handvol pun ten. „Ik kan wel weer hetzelfde verhaaltje als vorige week af draaien", verzuchtte Groen na afloop. In de eerste set laten we het liggen. Win je die dan loop je zo over Sliedrecht heen. Eén troost: verder zakken kunnen we niet." WADPINXVEEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER De nationale jeugdzeskamp, die gisteren in zwembad De Sniep in Waddinxveen haar eerste ronde had, heeft Fleur Bakker een kringrecord opgeleverd. De veertienjarige LZ-zwemster dook voor het eerst onder de minuutgrens en mag zich met de tijd van 0.59,8 op de 100 me ter vrije slag de snelste Leidse vrouw i Niet alleen Bakker liet per soonlijke records aantekenen. Stephan van Iterson won de 200 meter rugslag in 2.39,4, goed voor een NWK-limiet. Ook Bianóa Hocks was sneller op de 100 meter rugslag dan voor heen: 1.08,2. Opvallend was dat de enige deelnemende vereniging uit de B-afdeling van de competitie, De Gouwe, (de vijf andere ver enigingen komen allemaal in de hoogste klasse uit), slechts één keer de koppositie tijdens de wedstrijd heeft afgestaan, maar die weer snel heroverde en deze vervolgens stapsgewijs uit bouwde. Natasja Sierag deed voor LZ goede zaken op de 200 meter vrije slag met de tijd van 2.17,7. Dennis Schouten scoor de 1.09,0 op de 100 meter schoolslag. Beide tijden waren goed voor een NWK-Iimieten. De eindoverwinning ging met een voorsprong van 37 secon den naar De Gouwe voor LZ 1886. Het Tielse TZC eindigde als derde met 90 seconden ach terstand op de De tweede Speedo voorronde in Nieuwerkerk aan den IJssel bracht ook enige jeugdige Leid se zwemmers op het erepodi um. Watervlug was Robert Chaudron (LZ) op de 100 meter schoolslag. Hij won in 1.45,5. Vergezeld van zijn clubgenoten Michiel Schrama met de tijd van 1.48,4 en Michael van Schaik (1.48,5) ging hij naar de prijsuitreiking. Bianca van Rheenen (Col) nam de tweede prijs in ontvangst voor haar tijd van 1.45,1 op de 100 meter schoolslag. Katwijker Mathieu Spros won de 100 en de 400 meter vrije slag in 111,2 respec tievelijk 5.28,4. Op de 100 meter vrije slag werd Ingeborg Hoeks (LZ) derde in 1.12,5. De 200 me ter wisselslag van Peter Korte kaas (Col) was goed voor de tweede plaats, 3.12,7.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18