Buitenland Turkije: Alle bases Kurden vernietigen Vernietiging wapens Irak duurt tot 1993 KGB bereidde coup al in december 1990 voor 'VS leggen in Madrid geen oplossing op' Oppositie Zuid-Afrika eist vrije verkiezingen Einde van tweepartijenstelsel in Colombia 'Regering Bangladesh negeert hongersnood' Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Parlement negeert oproep Jeltsin Het Russische pEirlement heeft gisteren de oproep van president Boris Jeltsin genegeerd om de lokale verkiezingen uit te stellen tot volgend jaar. Volgens het parlement moeten deze nog vóór 1 december worden gehouden. Jeltsin had op uitstel aangedron gen om geld te besparen en om politieke botsingen te vermijden tussen democratisch gekozen functionarissen en degenen die hij heeft uitgekozen om lokale regeringen te leiden. Uitlevering kaper Achille Lauro Het Griekse oppergerechtshof heeft gisteren besloten dat Ab- dullrahim Khaled, die ervan wordt beschuldigd de kaping van het cruise-schip Achille Lauro in 1985 te hebben geleid, moet worden uitgeleverd. Italië heeft om zijn uitlevering verzocht. De Griekse regering heeft het laatste woord over de uitlevering, maar heeft al aangekondigd dat zij zich zal neerleggen bij het besluit van het hof. Het gerechtshof in Genua veroordeelde Kha led in 1987 bij verstek tot levenslange gevangenisstraf. Bij de ka ping van de Achille Lauro werd een Amerikaanse jood vermoord en vervolgens over boord gegooid. Graf Romeinse keizer ontdekt diens moeder. Srejovic zei dat de overblijfselen aangeven dat de lichamen van Galerius - die van 293 tot 311 regeerde - en zijn moeder Romula op de brandstapel zijn geplaatst. Volgens hem zijn de tombes 1500 jaar geleden geplunderd. De vondst zal vol gens Srejovic bij de VN-organisatie Unesco op de lijst van cultu rele monumenten worden geplaatst. Beul valt flauw: uitstel executie Een ter dood veroordeelde Indiër heeft onverwacht uitstel van executie gekregen toen de beul die hem zou ophangen flauwviel. Een journalist van het persbureau United News of India meldde dat de beul „een nieuweling in het vak is en waarschijnlijk te veel last had van plankenkoorts". De beul krijgt vandaag een kans in dezelfde gevangenis van Jammu, in het noorden i India. NEW YORK «AP Het aantal chemische wapens van Irak is zo groot, gevaarlijk en moeilijk te hanteren dat teams van de Verenigde Naties pas in 1993 klaar zullen zijn met de vernietiging ervan. Dat is meegedeeld door het hoofd van de speciale VN-commissie voor de vernietiging van Ir aks chemi sche wapens, Rolf Ekeus. „De munitie gevuld met ze nuwgassen en mosterdgas en dergelijke is, kun je je indenken, zeer moeilijk te hanteren", zei Ekeus. Aan het vernietigen van de munitie is volgens Ekeus een groot risico verbonden. Een team van ongeveer vijftig VN-inspecteurs onderzoekt mo menteel de grootste opslag plaats voor chemische wapens, op de militaire basis van Mut- hanna bij Baghdad. De missie van het team zal begin novem ber zijn beëindigd. Al de in Irak gevonden chemische wapens worden in Muthanna vernie tigd. De inpecteurs zullen de basis, waarop vele gebouwen staan, grondig doorzoeken, om dat Baghdad herhaaldelijk heeft geprobeerd wapens voor de VN verborgen te houden. In de VN- resolutie die een einde maakte aan de Golfoorlog is vastgelegd dat alle Iraakse massavernieti gingswapens moeten worden ontmanteld. Prostituees in de Bengalese plaats Narayanganj protesteerden giste ren tegen islamitische fundamen talisten die hen wilden verjagen uit de twee bordelen in de rosse buurt De politie moest er aan te pas komen om de naar schatting zevenduizend vrouwen te be- zend islamieten. Een ders van de islamieten liet weten met de actie door te gaan totdat „de slechte vrouwen zijn verdwe nen". Een van de vrouwen hield een plakkaat in de hand waarop te lezen viel: „We zijn ook mensen". FOTO AP PAVEL RAHMAN MOSKOU «DPA De voorbereidingen voor de staatsgreep tegen Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov in au gustus zijn bij de geheime dienst KGB al in december 1990 begonnen. Dit verklaarde de nieuwe vice-voorzitter van de KGB, Anatoli Olejnikov, gisteren in Moskou. Hij baseerde zich op documenten van de dienst. Olejnikov leidde het onder zoek naar de rol van de KGB bij de mislukte staatsgreep. Hij kwam tot de conclusie dat Vla dimir Kijoetsjkov en Viktor Groesjko, de voorzitter en vice- voorzitter van de dienst, de be langrijkste KGB-mannen in de putsen waren. Bij de KGB zijn inmiddels veertien arrestaties verricht in verband met de staatsgreep. Olejnikov sloot gis teren niet uit dat nog vijf tot zes agenten worden opgepakt. Hun dossiers liggen al bij justitie, zei hij. Opnieuw luchtaanvallen op opstandelingen in noorden van Irak Stafchef Dogan Gures van het Turkse leger heeft gisteren aangekondigd dat alle bases van de Kurden in het noor den van Irak zullen worden vernietigd. Gures zei dat na dat hij het bevel had gegeven tot luchtaanvallen op Turks-Kurdische opstandelingen. Premier Mesut Yilmaz heeft aangekondigd dat de aanvallen vandaag worden voortgezet. Net als het offensief dat de Turkse regering op 11 en 12 ok tober tegen de Turkse Kurden in Irak ondernam, volgde de aanval van gisteren na aansla gen van de Kurdische Arbei derspartij (PKK) op Turkse grensposten. Een vijfhonderd sterke guerrillamacht van de PKK overviel gisterochtend vroeg de gendarmepost Cayirli, op twee kilometer van de grens bij de stad Cukurca. Een kleine re eenheid richtte zich tegen een tweede, vijf kilometer ver der gelegen grenspost, maar werd teruggeslagen. De luchtaanvallen werden uitgevoerd door gevechtsvlieg tuigen en helikopters. Volgens de militaire verklaring bevon den zich in het aangevallen ge bied geen burgemederzettin- gen. De Kurdistan Democratic Party (KDP) in Londen gaf giste ren een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat bij twee aan valsgolven verscheidene dorpen in Irak werden gebombardeerd waar alleen burgers wonen. Alle dorpen liggen in de destijs door de geallieerden gecreëerde 'vei ligheidszone' waar geen Iraakse vliegtuigen en helikopters mo gen komen. Er zou ook napalm zijn gebruikt. De KDP die het bestuur in deze zone voor een deel in handen heeft, herhaalde dat er geen PKK-bases in het gebied zijn. Luchtfoto's toonden aan, zo werd gezegd, dat onder de guer rillastrijders veel doden waren gevallen en dat de overlevenden de bossen van noord-Irak in vluchtten. Het aantal slachtofers is niet bekend. Een woordvoerster van de re gering zei dat bij de guerrilla - aanvallen op de grensposten 17 soldaten waren gedood en 40 mensen, zowel soldaten als dorpsbewoners, gewond. Volgens sommige berichten worden de Turks-Kurdische re bellen bewapend door de rege ring van president Saddam Hussein van Irak. Saddam zou zich daarmee willen wreken voor de bijstand die Turkije heeft geboden aan het geallieer de offensief tegen zijn land. Tij dens de Golfcrisis heeft PKK-lei- der Abdullah Ocalan in inter views gezegd dat Saddam Hus sein hem in de gelegenheid had gesteld bases op te richten in noord-Irak, om van daaruit Tur kije aan te vallen. Turkije heeft tijdens de Golfcrisis de Iraakse olie-uitvoer geblokkeerd en zijn militaire bases ter beschikking gesteld voor Amerikaanse bom- iementsvluchten op Irak. Turkse functionarissen iize: hun verdenkingen dat Irak en zeggen geen harde bewijzen te hebben voor hun verdenki de Kurden bewapent. Visser Allahdad (tweede van links) poseert in de haven van het Pakistaanse Karachi trots bij een walvis van 25 ton die hij in zijn netten heeft ge vangen. FOTO AFP ZAFAR AHMED Rtr-AFP-DPA-GPD De Verenigde Staten zullen tijdens de vre desconferentie voor het Midden-Oosten die volgende week woensdag in Madrid begint, geen oplossing proberen op te leggen maar eerder als „katalysator" fungeren om Israël, de Palestijnen en de Arabische landen ertoe te brengen rond de tafel te gaan zitten. Dit zei de Amerikaanse president George Bush gisteren tijdens een persconferentie in Was hington. „Wij proberen hen bij elkaar te laten ko men en hun meningsverschillen te laten overbruggen", aldus Bush, die vol lof sprak over de maandenlange inspanningen van minister van buitenlandse zaken James Ba ker. Hij onderstreepte het „historische" ka rakter van de conferentie, die hij samen met president Michail Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) zal openen. Bush reist maandag al naar Madrid, waar hij vantevoren behalve met Gorbatsjov zal praten met de Israëlische premier Yitzhak Shamir en de Spaanse leiders. De president ging niet in op de vraag hoe het moet nu Shamir opnieuw te kennen heeft gegeven niets te voelen voor vrede in ruil voor de ontruiming van bezette gebie den. „Ik zal daar geen antwoord op geven. Ik wil niet iets doen waarmee ik onbewust het proces nog ingewikkelder zou maken". Shamir heeft gistermiddag de samenstel ling bekendgemaakt van de Israëlische de legatie naar de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Madrid. 2bals mocht worden verwacht, draagt de lijst een zwaar Likud-stempel. De enige echte verrassing is het ontbre ken van topdiplomaat Uri Lubrani, adviseur van de minister van defensie, die aanvanke lijk was genoemd als delegatieleider bij het bilaterale overleg met Libanon. Waarom Lubrani van de lijst is afgevoerd, is niet be kendgemaakt, maar het houdt mogelijk ver band met zijn rol in de onderhandelingen over een gijzelaars- en gevangenruil tussen Israël en in Libanon opererende groepend In de Israëlische delegatie is een vertegen woordiger van de Arabische minderheid opgenomen en ook een kolonist uit de be zette gebieden. Behalve delegatieleider Sha mir bestaat de Israëlische vertegenwoordi ging uit onderminister van buitenlandse za ken Benjamin Netanyahu, kabinetssecreta ris Elyakim Rubinstein, Likud-Knessetlid Eliyahu Ben-Elisar (voorzitter van de Knes- setcommissie voor buitenlandse zaken en defensie), Likud-Knessetleden Sara Doron en Uzi Landau, de directeur-generaal van het bureau van de minister president, Josef Ben-Aharon, de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Jopef Hadash, diens tweede man, Eitan Ben-Zur. de Israëlische ambassadeur in Washington Zalman Shoval en diens ambtgenoot in Ma drid, Shlomo Ben-Ami, een adviseur van de minister van defensie, Sali Meridor, gene raal Yekutiel Mor en de Druzische vertegen woordiger Assad Assad. 'Regering belangrijkste struikelblok' De leiders van de belangrijkste teruggetrokken, zwarte oppositiebewegingen in Sisulu, die de zieke Nelson Zuid-Afrika, Walter Sisulu Mandela (keelontsteking) ver- (ANC) en Clarence Makwetu ving, zei dat het aanblijven van (PAC) hebben gisteren vrije ver- de huidige regering het belang- kiezingen geëist voor een parle- rijkste struikelblok is op weg ment dat een nieuwe grondwet naar de onderhandelingen over ACHTERGROND BOGOTA-DEN HAAG ANP tegenslag van start gegaan, na dat de radicale Azapo, met ANC en PAC een van de organisato ren van de bijeenkomst, zich woensdag na een conflict over de deelname van organisaties politiek be stel. Hij eiste opnieuw de instelling van een overgangsregering van nationale eenheid, ook de oppositie moet opstellen. Sisulu en Makwetu hielden in de haven- stad Durban, in de Inkatha provincie Natal, de openingstoespraken niet bij van de Patriottisch rnnforentie zitt*ng heeft. Deze over- Front-conferentie, die COnjerenue gangsregering moet de tot en met morgen zal verkiezingen voor de duren. Meer dan vier- grondwetgevende ver honderd afgevaardig- gadering uitschrijven, den die ruim zeventig Aan de bijeenkomst in organisaties vertegenwoordi- Durban wordt niet deelgeno- gen, zullen proberen een geza- men door de Zulu-beweging In- menlijk front tegen de regering katha. Inkatha wordt be- in Pretoria te vormen. schouwd als een handlanger De conferentie is met enige van de regering en is een tegen stander van verkiezingen een grondwetgevende vergade ring, de gemeenschappelijke noemer van de conferentiegan gers in Durban. Het politieke spectrum in Colombia wordt sinds de jaren van de Violencia, de burger oorlog in de jaren '50 waarbij tienduizen den doden vielen, beheerst door twee par tijen. De Liberale Partij en de Sociaal-Con servatieve Partij die de belangen behar tigden van een oude elite die steunde op het bezit van land speelden elkaar na af loop van de bloedige strijd de bal toe en le verden om beurten de president van het land. Ministersposten werden vaak gelijke lijk over beide partijen verdeeld. De strategie was er op gericht, vooral tij dens het hoogtepunt van de Koude Oorlog, links uit de politiek te weren. Om de vastge roeste politieke structuren te doorbreken, besloot links daarop de weg van de gewa pende strijd te bewandelen. De belangrijkste guerrillabeweging, M-19, sloot in januari 1989 een wapenstilstand met de Colombiaanse regering en koos, on danks gewapende aanslagen op haar leiders door rechtse doodseskaders, de weg van de legaliteit. De rebellen zwoeren het geweld af en kozen voor de parlementaire democra tie. Eigenlijk is het tweepartijenstelsel in Co lombia al ten einde, maar in het parlément, dat uit een Eerste en Tweede Kamer be- De parlementsverkiezingen moeten morgen in Colombia het einde inluiden van het tweepartijenstelsel in het land. De regerende Liberale Partij en de Soci aal-Conservatieven zullen voortaan ook in het parlement de macht moeten delen met andere politici, van wie vooral de voormalige guerrillastrijders van M-19 hoge ogen zullen gooien. staat, is dat nog niet tot uitdrukking ge bracht. Liberalen en sociaal-conservatieven beschikken hier nog over een grote meer derheid. In de grondwetgevende vergade ring Constituyentedie van januari tot juli bijeen was, hadden M-19 en MSN (Bewe ging van Nationale redding, dissidente con servatieven) de meerderheid. De Constituyente, die direct door het volk was gekozen en tot taak kreeg een nieuwe grondwet te ontwerpen, die de oude uit 1886 moet vervangen, stemde in juni met grote meerderheid voor ontbinding van het parlement en voor vervroegde parlements verkiezingen. Het nieuwe parlement zal in februari 1992 aantreden en tot juli 1994 aanblijven. De ontbinding van het parle ment werd in Colombia de belangrijkste politieke gebeurtenis van de eeuw ge noemd. De liberale president César Gaviria sprak van een „stille revolutie". De leider van M-19, Antonio Navarro, die een deel VEin zijn ingenieursopleiding in Delft volg de, merkte eind 1990 al op dat in Colombia „zich een burgerrevolutie tegen het politie ke establishment, de corruptie en het machteloze parlement aan het voltrekken In de nieuwe grondwet wordt onder meer bepaald dat Colombianen niet aan het bui tenland kunnen worden uitgeleverd. Dat droeg er toe bij dat de leider van het drugs kartel van Medellin, Pablo Escobar, zich in het voorjaar vrijwillig overgaf aan de Co lombiaanse justitie. Of deze politiek ook resultaat oplevert in de strijd tegen de drugshandelaars is nog niet te voorspellen. Een woordvoerder van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA zei vorige maand dat het drugskartel van Medellin aan het wankelen is. De handel in cocaïne vanuit Colombia gaat echter onver minderd door, voegde hij er aan toe. nuiVA .hm de hnkse Nationale Awami Par tij. Pas tien dagen geleden begon de regering met hulpmaatrege- De regering van Bangladesh ziet de hongersnood die in het noorden van het land heerst be wust niet onder ogen en neemt geen hulpmaatregelen. Dat heeft de Bengaalse oppositie in de hoofdstad Dhaka verklaard na een bezoek aan de noordelij ke provincies die in augustus en september werden getrofffen door grote overstromingen. De oevolking van vijf miljoen mensen in de noordelijke pro vincies kampt met voedselte korten, aldus de leiders van vier links georiënteerde oppositie partijen. Hongersnood en cho- iera-epidemieën dreigen. De overstromingen hebben de oog sten vernield die op de velden stonden, waardoor duizenden landarbeiders geen werk heb ben en er slecht aan toe zijn. Circa 400.000 woningen wer den volgens de officiële statis tieken tijdens de overstromin gen vernield. Veel mensen leven onder erbarmelijke omstandig heden en lijden aan ziekten en ondervoeding, „maar de rege ring probeert deze simpele waarheid bewust te verhullen", aldus Pankaj Bhattacharya van len niet toereikend om lenigen, aldus de oppositie. Te vens wordt er op gewezen dat deze hulp via lokale vertegen woordigers van de regerende Bengaalse Nationale Partij (BNP) loopt, die alleen bepalen wie in aanmerking komen voor hulp, aldus Bhattacharya. E)e beschuldigingen werden geuit nadat premier Khaleda Zia woensdag verklaarde dat er geen hongersnood in het land is. „Als mensen naar hongers nood willen zoeken moeten ze terug naar 1974 toen de Awami Liga aan de macht was, maar er is nu geen hongersnood", aldus Zia in het parlement. „Niemand is de hongerdood gestorven, de kranten drukken veel leugens af en beschouwen de gewone sterfgevallen en zelfmoorden als slachtoffers van hongersnood", aldus de regering. Functionarissen van zieken huizen bevestigen dat gevallen van cholera zijn geconsteerd en vrezen een epidemie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7