Binnenland GMD geheel op in GAK Nationale autopas bewijst nut VVD wil hoorzitting over plannen Simons Wallage wil openbare school los van gemeente Studenten krijgen 'consumentengids D'Ancona wil meer voor nieuwe kunst Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPAAAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Onderwijzeres vecht schorsing aan Een onderwijzeres die is geschorst omdat zij ongehuwd samen woont, vecht die schorsing maandag aan bij de commissie van beroep. De vrouw is in dienst bij de protestant-christelijke basis school Willem van Oranje in Woudenberg. De afgelopen dagen heeft de christelijke onderwijsvakbond PCO intensief overlegd met het bestuur van de school. Omdat dit niets heeft opgele verd, vecht de bond de schorsing nu officieel aan. Fotograaf zoek in Joegoslavië In Joegoslavië worden sinds anderhalve week twee journalisten, onder wie de Nederlandse freelance-persfotograaf Henk van Stiphout, vermist. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft dat gisteren bekendgemaakt. Sinds de oorlogshande lingen in Joegoslavië zijn uitgebroken hebben al 16 journalisten de dood gevonden. Het aantal gewonden ligt nog veel hoger. Tweede deel lijk gevonden De Nijmeegse politie heeft dinsdag op de Waaloever ter hoogte van Erlecom een tweede gedeelte gevonden van een vrouwenli chaam, zo heeft ze gisteren bekendgemaakt. Het betrof een ge deelte van de romp tussen middel en hals, waaraan nog gedeel ten van de armen zaten. Het hoofd werd niet gevonden. Vorige week vond de politie al het onderlichaam van een vrouw van tussen 25 en 40 jaar oud met gedeelten van de benen. Sectie op het stoffelijk overschot leverde geen gegevens op over een mo gelijk misdrijf. Er zijn aanwijzingen dat het lichaam verminkt is geraakt door een scheepsschroef. De vrouw is nog niet geïdenti ficeerd. Hoofdredactie Nieuwsblad grijpt in Een aktie die het Komitee 'Behoud Het Nieuwsblad' zondag voor aanvang van de voetbalwedstrijd Willem II-PSV had wülen voeren, is verijdeld door ingrijpen van de hoofdredactie. Met de clubleiding was afgesproken dat de spelers van de Tilburgse club hun warming-up zouden afwerken in sweaters waarop een tekst stond tegen de voorgenomen fusie van het Nieuwsblad met het Brabants Dagblad. Toen de hoofdredactie lucht kreeg van de ac tie, volgde een gesprek met het bestuur van Willem-II. Dat ver bood vervolgens de actie. De redactie van de Tilburgse krant is tegenstander van de fusie, de hoofdredaktie is voor samengaan met het Brabants Dagblad. Kinderbescherming bemiddelt De Kinderbescherming in Dordrecht gaat bemiddelen tussen de daders van een misdrijf en hun slachtoffers over een schadever goeding. Het gaat om een experiment van een half jaar. Volgens de Raad blijkt vaak dat minderjarige daders of hun ouders wel schade willen vergoeden, maar geen contact kunnen krijgen met het slachtoffer. Volgens de Raad kan het voor slachtoffers zijn dat zij van de dader de schade vergoed krijgen. „Daarnaast is het ook voor de daders van belang, aangezien zij snel en indringend worden geconfronteerd met de gevolgen van hun misdrijf." Over het verloop worden de officier van justitie en de kinder rechter op de hoogte gehouden. 'Helderheid over inkomenseffecten' De Kamer moet alle direct be trokken organisaties en instel lingen gaan horen over het plan-Simons (de stelselherzie ning gezondheidszorg). De hoorzittingen moeten zich toe spitsen op twee vragen: is in voering van het plan op 1 janu ari technisch en bestuurlijk mo gelijk, en is het plan verenigbaar met doelstellingen inzake las tendruk, koopkracht en fiscaal stelsel. Dat heeft WD-kamerlid en oud-staatssecretaris van volks gezondheid Dees gisteren voor gesteld aan de kamercommissie voor de volksgezondheid. De li beraal wil dat de commissie dinsdag een besluit neemt. Dees stelt dat hij de technische aspecten nader wil bespreken. Op een ander geschikt moment komen dan de politieke en be leidsmatige aspecten aan de or de. In een brief aan de commissie vraagt Dees om 'intensieve hoorzittingen'. Daarna zou de Kamer opnieuw een debat over de plannen moeten houden. Aanleiding voor zijn voorstel noemt Dees de politieke en maatschappelijke kritiek op het plan-Simons. In een toelichting zei Dees gisteren dat er in de eerste plaats helderheid moet komen over de inkomenseffecten. De Kamer beschikt weliswaar over berekeningen van het departe ment, maar daarnaast hebben diverse organisaties de afgelo pen tijd berekeningen gepre senteerd die een veel somber der beeld geven. Simons zelf heeft het kabinet laten weten dat hij binnen en kele dagen zal laten weten wel ke onderdelen van het nieuwe stelsel uitstel kunnen velen. Pre mier Lubbers zei dat gisteren na afloop van de wekelijkse minis terraad. De premier gaf gisteren berekeningen van het Centraal Planburau CPB vrij waaruit blijkt dat slechts ongeveer 6 procent van de cao-werknemers er bij de plannen op achteruit gaat. De overige 94 procent on dervindt geen nadelige effecten of gaat er op vooruit. Staatssecretaris Wallage van on derwijs laat een speciale com missie onderzoeken of een nieuwe bestuursvorm voor het openbaar onderwijs haalbaar is, waarbij het bestuur veel losser komt te staan van de gemeente. De gemeenteraad is nu officieel het bestuur van openbare scho- .len. De staatssecretaris steunt hiermee het CDA-kamerlid Tuinstra, dat onlangs al liet we ten voorstander te zijn van een nieuwe vorm van bestu ir van het openbaar onderwijs, i let ka merlid haalde zich daarmee veel kritiek van zijn partijgeno ten op de hals. Het voorstel van Wallage en Tuinstra valt echter goed in kringen van het openbaar on derwijs. Omdat in een nieuwe opzet openbaar en bijzonder onderwijs los van de gemeente komen, kan tevens een einde komen aan de zogenaamde overschrijdingsregeling. Daar door moeten gemeenten elk bijzonder onderwijs geven, on geacht of deze scholen dat geld nodig hebben. Het ministerie van onderwijs kan pas echt fiks op de onder wijsbegroting besparen via schaalvergroting. Wallage denkt hiermee in vier tot vijf jaar tijd 180 tot 200 miljoen gulden te kunnen besparen. Onverwachte wending slaat in als bom De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) houdt per 1 januari op te bestaan. Alle 1600 personeelsleden worden ondergebracht bij het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK). Het bestuur van de GMD blijft formeel nog enige tijd in functie, maar het GAK krijgt al de feitelijke leiding. Binnen twee tot drie jaar moet de zaak ook formeel geheel geregeld zijn. ALKAAAAR GPD Zowel de GMD- als de GAK-me- dewerkers (16.000) zijn gisteren over deze zeer onverwachte ontwikkeling geïnformeerd. Het nieuws dat de samenvoeging al per 1 januari wordt uitgevoerd, is ingeslagen als een bom. On dernemingsraad en vakbonden zijn verontwaardigd. Volgens de Vakorganisatie voor Middelbaar en Hoger personeel (VHP) is er sprake van een overval. „Afgelo pen dinsdag is ons door de kring van directeuren nog be loofd dat de reorganisatie van de uitvoeringsorganen sociale verzekeringen zorgvuldig aan gepakt zou worden. Wij zullen ons krachtig verzetten tegen dit dictaat", aldus een VHP-woord- voerder. De ondernemingsraad spreekt van een 'onzorgvuldige besluitvorming'. Vanaf 1 januari zal het GAK- nieuwe stijl werken voor 13 van de 17 bedrijfsverenigingen. Dan zal deze monsterorganisatie zich naast ziektewetkwesties ook gaan bezighouden met de sociaal-medische gevalsbehan deling van zieke werknemers. Tot nu toe is dat de hoofdtaak van de GMD. Politiek Den Haag vindt de uitvoering van de sociale verze keringswetten over te veel schij ven lopen: GMD, GAK, bedrijfs verenigingen; de zogeheten 'lo- kettencultuur'. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil uitvoering van ziekte- en ar beidsongeschiktheidswet het liefst in één hand brengen. Het voortbestaan van het GMD hing al geruime tijd aan een zijden draadje. De integratie van GMD en GAK komt tegemoet aan wat Ter Veld wil en daarvoor heeft ze voldoende steun in de Twee de Kamer. Tot nu toe is echter steeds uitgegaan van het plan dat tot gistermorgen officieel op tafel lag. Dat ging er vanuit dat slechts één derde van het GMD- personeelsbestand over zou gaan naar het GAK en de overi gen, met name de arbeidsdes- kundigen en de verzekeringsge neeskundigen, direct in dienst zouden komen bij de verschil lende bedrijfsverenigingen. Die zouden daarmee dus de sociale gevalsbehandeling voor hun re kening zouden gaan nemen. Twee, inplaats van drie loket ten. Waarom tot deze veel dras tischer ingreep is besloten, is nog niet bekend. Na de opening van het nieuwe gastenverblijf De Gastenburgh van het Leger des Heils dronk prinses Margriet (m) gisteren een kopje koffie met be woonsters. In het centrum overnachten jaarlijks gemiddeld 12.000 mensen, vooral thuislozen. Het centrum De Gastenburgh opende de deuren voor het eerst in 1970 aan de Oudezijdsachterburgwal, midden in de rosse buurt •foto anp frans van der unoe DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Studenten-in-spe hebben geen idee van de kwaliteit van de op leiding die ze gaan volgen. „Zelfs ik zou niet weten aan welke universiteit je bijvoor beeld het beste informatica kunt studeren", bekende minis ter Ritzen gisteren. „Die infor matie is gewoon niet voorhan den". Dat gaat veranderen. Gisteren nam minister Ritzen het eerste exemplaar in ontvangst van de Keuzegids voor universiteiten en hogescholen. De eerste stu diegids die opleidingen met el kaar vergelijkt, vermeldt de kaft van het tijdschrift dat drie keer per jaar gaat verschijnen. Het is geen spannende hitpa rade geworden. „Het is zelfs walgelijk genuanceerd. Kortom, een typisch Nederlands pro- dukt", vindt hoofdredacteur Esther Hageman. Maar de in formatie geeft studenten-in- wording een aardige indicatie wat hen te wachten staat. Wie voor een studie rechten kiest is er één van de 25.000. Sneuvelen doen ze bij bosjes, rechtenstudenten. Alleen de bollebozen (met gemiddeld een 8 op de eindlijst) hebben 90 procent kans op hun propedeu se in één jaar te halen. Maar de verschillen tussen universiteiten zijn behoorlijk. In Rotterdam, Utrecht en Maastricht haalt tus sen de 40 en 47 procent van de eerstejaars hun propedeuse in 12 maanden. In Groningen blijft dat percentage bij 26 steken. Veel spectaculairder zijn de ver schillen bij de doctoraal-stu denten. In Maastricht haalt 45 procent van de rechten-studen ten de bul in vier jaar. In Utrecht is dat (schrik niet!) één procent. In andere landen is volop ver gelijkingsmateriaal tussen uni versiteiten te koop. „De gelijk heid is het laatst overgebleven taboe in Nederland", meent Hageman. Minister Ritzen verwacht dat het blad de kwaliteit van het on derwijs zal opdrijven en heeft een forse subsidie gegeven. Blijft de vraag wat een aanko mend student moet doen als hij voor de beste faculteit wordt w loot en dot commissie op culteit' wordt gedropt Met de ingebruikname van 25 nieuwe molens heeft het energiebedrijf Usselmii sinds gisteren het grootste aaneengesloten windmolenpark in Usselmij sïnds gisteren het grootste aaneengesloten windmolenpark ii Europa. De 50 windmolens in de Noordoostpolder zijn samen goed voor een stroomproduktie van 20 miljoen kilowattuur per jaar. Dat is voldoende om 6500 huishoudens van elektriciteit te voorzien. Het park is vooral gebouwd om de voorraden fossiele brandstoffen te sparen. •foto anp hans steinmeier PENH Kunstenbond woedend over plannen den wordt bespaard. Zelf heeft ze een voorkeur voor de laatste variant. De Kunstenbond FNV zegt verbijsterd te zijn. „Botte bezui nigingen gaan schuil achter een gordijn van fraaie woorden". De forse ingrepen in de budgetten, vooral van de regionale orkes ten en de operavoorziening, tasten volgens de Kunstenbond de kem van het cultuurbeleid aan. De bond beschuldigt de minister er verder van verschil lende sectoren in het kunsten veld tegen elkaar uit te spelen door geld voor de ene groep weg te halen bij de andere. Minister d'Ancona van WVC wil 6 miljoen gulden vrijmaken voor nieuwe initiatieven in de kunst en jonge kunstenaars door de bestaande subsidies aan instellingen en gezelschap pen drie procent te korten. Dat schrijft ze in een adviesaan vraag aan de Raad voor de Kunst over de subsidieverdeling voor de komende jaren. D'Ancona Iaat daarnaast we ten dat ze de aangekondigde bezuiniging van zes miljoen gulden op het kunstbeleid niet doorvoert. Dit bedrag zal nu worden gekort op de sector cul tuurbeheer. De bezuiniging treft het budget van Monumenten zorg en het aankoopbudget van musea. Het Deltaplan voor cul tuurbehoud, dat bedoeld is om de achterstanden in beheer en behoud bij de Rijksmusea in te lopen, blijft buiten de bezuini gingen. Wel wil D'Ancona flink korten op orkesten en opera, die vol gens haar nu overbedeeld zijn. Ze heeft daarvoor drie varianten op tafel gelegd waarbij respec tievelijk 9, 12 en 16 miljoen gul- Krant in de slag met NOS over tv-gids KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 Injecteren mest dodelijk voor weidevogels Met de aanhouding van een autohandelaar in Vlaardingen heeft de politie gisteren een eind gemaakt aan grootscheepse knoeierij met kilometertellers. Daarmee heeft het systeem waarmee sinds enkele maanden de kilometerstand van auto's centraal wordt geregistreerd, de Nationale Autopas, voor het eerst zijn nut bewezen. Het gerommel met de kilometerstand is een oude kwaal die de reputatie van de au tohandel schaadt. Dubieuze handelaren ko pen betrekkelijk jonge auto's die veel kilo meters hebben gelopen en verhogen hun winst door de kilometerstand fors terug te draaien. Vooral lease-auto's die drie of vier jaar in gebruik zijn geweest, lenen zich voor dit soort knoeierij. „Zelfs als je zo'n wagen helemaal uit elkaar haalt, is het bewijs haast niet te leveren", aldus woordvoerder Spruijt Rijstijl en gebruik zijn namelijk even goed bepalend voor slijtage. Een auto die uitslui tend wordt gebruikt voor korte stadsritten, heeft meer te lijden dan een wagen waar mee dagelijks 150 kilometer wordt afgelegd. En wie de gewoonte heeft zeer snel op te trekken, vernielt zijn wagen eerder dan ie mand die het gewoon rustig aan doet, aldus de Bovag. Enkele jaren geleden heeft een groepje dealers uit Eindhoven maatregelen geno men om hun klanten meer zekerheid te bieden. Zij besloten in samenwerking met Bovag, Anwb, Rai en het ministerie van jus titie tot een centrale registratie van de kilo meterstanden van alle auto's die zij onder hielden! Na verloop van tijd bleek het sys teem te werken. De dealers kregen veel minder auto's aangeboden: de knoeiers in de handel wilden liever niet tegen de lamp lopen en zochten elders een afzetgebied voor hun wagens. Dat was reden het experi ment verder uit te breiden en inmiddels is zestig procent van de 6000 garages in ons land aangesloten op het systeem dat be- kend is als de 'Nationale Autopas'. De opzet van het systeenl is tamelijk een voudig. Iedere keer dat een wagen in de ga rage komt, voor een onderhoudsbeurt of een keuring, wordt de kilometerstand door gegeven aan een centrale computer. Spruijt wijst erop dat zo in de loop der jaren een hele reeks data en kilometerstanden ont staat en het is een kleinigheidje om te zien of een auto ineens veel minder wordt ge bruikt. Spruijt benadrukt dat alleen informatie over de auto wordt geregistreerd en de pri vacy van gebruiker of eigenaar niet in het geding is. „De informatie wordt opgeslagen onder het kentekennummer zonder dat daar de naam van de eigenaar aan te pas komt, want daar gaat het niet om". In de praktijk bevyijst de Nationale Auto pas zijn waarde als aspirant-kopers zeker weten dat de wagen waar ze belangstelling voor hebben, werkelijk niet meer kilometers heeft afgelegd dan de teller aangeeft. Op dit moment is meer dan de helft van het Nederlandse wagenpark in het bestand opgenomen. De stichting verwacht binnen enkele jaren te beschikken over de informa tie van alle auto's. „Elke wagen die dit iaar nieuw óp de weg is gekomen, zit er al in. Dus daar hebben we over twee of drie jaar profijt van", stelt Spruijt vast. De verwachting is dan ook dat dit sys teem - dat uniek is in de wereld - het een stuk gemakkelijk maakt om frauderende handelaren aan te pakken. Spruijt weet hoe de autohandel werkt: „De verdenking van fraude is er al snel, maar het is zo moeilijk om het bewijs te leveren". De politie zal in de toekomst dan ook geen anderhalf jaar nodig hebben - zoals in dit geval in Vlaar dingen - om handelaren die op grote schaal rommelen met de kilometerstand in de kraag te grijpen. Spruijt: „Maar het is na tuurlijk wel belangrijk dat iemand die een tweedehands auto koopt, geen smoesjes ac cepteert en erop staat dat er een Nationale autopas wordt bijgeleverd". De Krant op Zondag komt tus sen half december en half janu ari met een in een magazine verpakte radio- en tv-gids. De krant doorbreekt daarmee het monopolie van de omroepen. De NOS is van plan naar de rechter te stappen als het week blad zijn plannen doorzet. Wint de Krant op Zondag, dan kan dat de programmabladen van de omroepen in grote proble men brengen. Volgens de wet hebben de omroepen het monopolie op de omroepgegevens en moeten zij toestemming geven voor publi catie in andere media, zoals dag- en weekbladen. Die mogen slechts een beperkt pakket ge gevens afdrukken. De Krant op Zondag stelt dat die wet 'flinter dun' is en in strijd met de Eu ropese wetgeving. Als de Krant op Zondag de slag wint, dan komen meer kranten met een apart pro grammablad. Hoofdredacteur Hollaar van de Gemeenschap pelijke Pers Dienst, een samen werkingsverband van regionale dagbladen waarbij ook deze krant is aangesloten, verwacht dat de GPD-bladen dan met een eigen omroepblad komen. De Hilversumse omroepverenigin gen kunnen dan vele abonnees - en daarmee vele leden - verlie zen. En veel geld, want de gid sen zijn de grote inkomsten bronnen van de omroepen. Het milieuvriendelijk infecte ren van mest heeft rampzalige gevolgen voor de weidevogels, zo blijkt uit een rapport van de Dienst landbouwkundig On derzoek in Wageningen. Om de verzuring tegen te gaan wordt het uitrijden van mest aan steeds meer regels gebonden. In de nabije toe komst is het niet meer toege staan mest met een grote boog over het land te spuiten, maar mag die alleen nog In de bo dem worden geïnjecteerd. Daarbij wordt de grasmat In lange, smalle repen gesneden en de mest onder de zoden ge spoten. Volgens het rapport Is het milieu weliswaar gediend met deze techniek, maar worden de weidevogels de dupe. Als de mest uitsluitend nog wordt ge ïnjecteerd, gaat In de weilan den tlfdens het broedsel/oen circa 90 tot 100 procent van al le legsels verloren. Om die slachting te voorko men stellen de onderzoekers een uitrifverbod voor tussen 1 april en 15 mei, het broedsel - zoen. Dat laatste kan tot grote problemen leiden bij veehou ders, omdat het In de winter ook al verboden Is mest uit te rijden, terwijl het land In het vroege voorjaar vaak nog te drassig is om de landbouwma chines te kunnen dragen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3