ö-;:; Schoorstenen, overal schoorstenen ZATERDAGS ZATERDAG 26 OKTOBER T99T BIJVOEGSEL jt ww-w -»»■ - :- v - •ly.ifc.iiUt. i, De brand die vorige week zondag een luxe woonwijk van het Californische Oak ton en een stuk van de aangrenzende stad Berke ley verwoestte is een van de grootste rampen die de Verenigde Staten ooit heb ben getroffen. De schade bedraagt miljarden dol lars. Henk Dam wandelde door het getroffen gebied, een post-nucleair land schap vol dode bomen en schoorstenen. Vooral schoorstenen. De meeste huizen in Oakton waren van hout. Vandaar dat alleen de stenen schoorstenen nog overeind staan. Een rij uitgebrande auto's in wat tot voor kort garages waren. Van de huizen eromheen is niets oby! Johnny!". I Steve roept z'n katten. Om beter overzicht te hebben staat hij op een monumentale trap. Een trap die nergens naar toe gaat, want het huis erachter is verdwenen. „Dit is alles wat is overgebleven", wijst Steve. „Het was een half miljoen waard." In de zwartge blakerde rommel ligjt een water ketel. Alleen de schoorsteen staat er nog. De advocaat laat wat spullen zien die hij uit de puinhoop heeft gevist. Een half verbrand toetsen bord van een compu ter, een paar rode tegeltjes („uit de badka mer"), en een klompje metaal met draden waarvan Steve denkt dat het de versnelling van zijn ra cefiets is. „Meer heb ik niet kunnen vin den", zegt hij, zonder veel emo tie. „Maar ik leef tenminste nog. Ik kon het vuur zien aankomen. Ik ben in m'n auto gestapt, en omdat ik dicht bij de uitvalsweg zit was ik zo weg." Hij is even stil. „Maar m'n katten, dat vind ik echt erg. I loi>ed those guys. Ze waren buiten, ik kon ze piet mee nemen." Hij is al twee dagen aan het zoeken. .Andere mensen vin den ook nog steeds huisdieren, dus waarom ik niet? To-o-o-by! Jo-o-ohnny!". Niets beweegt in het ver schroeide gras. Het is stil, op het geluid van helikopters na die hoog boven de zwart verbrande heuvels hun coördinerende werk doen. Even verderop staat een man naar een uit gebrande auto te kijken. Hij is voor het eerst sinds de brand van een week geleden weer bij z'n huis. „Dit is mijn auto. Dit is mijn rode auto. Dit is mijn Mustang van 1965", zegt hij met tranen in de ogen. Hij vertelt dat hij sinds 1972 in dit stuk van Oakton heeft gewoond. Zijn huis is totaal verwoest. „Zie je die grote pot daar?", vertelt hij. „Daar stond de citroenboom. En dat moet de oven zijn." Hij wijst in de richting van een geelachtige, verwrongen hoop me taal. „En daar was onze slaapkamer." Z'n arm zakt. „Je wordt er ziek van", zegt hij zachtjes. SCHOORSTENEN De Grote Brand van Oakton kostte volgens de len kistje. „Maar de echt waardevolle spullen meest recente telling 24 mensen het leven moeten hier nog zitten". Wat begon als een klein brandje groeide uit tot een alles/vernietigend inferno. De droge, hete wind joeg het vuur in ijltempo over de Heuvels van Oakton. buiten verbrand, de banden zijn gesmolten. In één van de auto's, de deuren wijd open, staaf een kooi met een verbrand dier. „Een konijn", zegt een voorbijlopende brandweer man, als hij me ziet kijken. Overal een scherpe brandstank. Overal do de eucalyptusbomen. Overal verwoesting. De toeschouwer probeert vergelijkingen te ma ken. Rotterdam van na het bombardement. Warschau. Hiroshima. Halfverscholen achter een paar zwart ge- blakderde bosjes zit een vrouw van een jaar of vijftig op haar hurken. Met haar blote han den graaft ze door de laag houtskool die eens haar huis was. „Dit was de badkamer. Daar had ik m'n juwelen verstopt, tegen diefstal. Ik heb al wat gevonden". Ze wijst op c van Oakton was de aardbeving van twee jaar geleden, met z'n dikke twee miljard dollar schade, gering. Datzelfde geldt voor de legen darische Grote Brand van 1871 die de bin nenstad van Chicago verwoestte en voor 1,8 miljard dollar schade opleverde. Wie zich afvraagt hoe het zover heeft kun nen komen, wordt snel duidelijk dat het de cor voor de ramp als het ware al klaar stond. Het wachten was alleen op het moment waarop het drama kon beginnen. De om standigheden voor een rampzalige brand wa ren ideaal. kurk- in het uiterste zuiden, zijn kurk droog. Een tweede factor die meespeelt, is dat met name de rijkere inwoners van Califomië meer en meer de grote steden hebben verla ten om zich in de heuvels daarbuiten te vesti gen. Zeven miljoen mensen, bijna een kwart van de totale bevolking van Califomië, woont momenteel buiten de stad. Het is er rustiger en het uitzicht is mooier. Oakton bijvoorbeeld. Je kan er de baai van San Francisco zien liggen, er is zicht op de onovertroffen mooie skyline van San Francis- (25 worden nog steeds vermist) en verwoest te 2000 huizen en 900 apartementen. De schade bedraagt meer dan vijf miljard dollar. Een wandeling door het getroffen gebied maakt pas goed duidelijk hoe vreselijk het vuur tekeer is gegaan. Huis na huis is door de brand verzwolgen. Alleen de schoorstenen staan er vaak nog. Sommige straten zijn ver anderd in een post-nucleair landschap vol dode bomen en priemende schoorstenen. Langs Charing Cross Road staan de resten van enkele tientallen auto's In een verstilde file. Ze zijn achtergelaten door hun eigenaars, die niet konden doorrijden toen het vuur na derde. De wagens zijn van binnen en van Inwoners Oakton scharrelen verbijsterd in de as van hun huizen DROOGTE De brand die een groot deel van een luxe woonwijk van het Californische Oakton en een stuk van de aangrenzende universiteits stad Berkeley verwoestte, is één van de groot ste rampen die het moderne Amerika ooit heeft getroffen. Dat is deze week gaandeweg gje leefbaar is. Om te beginnen wordt Califomië sinds 1986 geteisterd door een grote droogte. Ove rigens is Califomië ook in z'n goede jaren be hoorlijk droog. Want uiteindelijk is de Golden State niet veel meer dan een woestijn die dankzij groot menselijk vernuft en veel ener- wel duidelijk geworden. Zeker geld. Met een voorlopig geschatte schade van 5 miljard dollar komt de brand zelfs in de buurt van de grote aardbeving die San Fran cisco in 1906 trof. Toen bedroeg de schade 5,6 miljard dollar. Vergeleken met de schade van de brand Maar de laatste vijf jaar is zelfs het kleine beetje neerslag dat Califomië mocht ver wachten, ver onder de maat gebleven. Het grondwaterpeil is gezakt, water moet van steeds verder via speciale kanalen worden aangevoerd, en hele streken, van het gebied ten noorden van San Francisco tot San Diego co en zelfs de beroemde Golden Gate brug. De prijzen van de huizen waren er ook naar. De vyaarde van de nu getroffen huizen liep uiteen van 400.000 dollar tot maar liefst twee miljoen dollar. BRANDGEVAARLIJK Maar het heuvelgebied is behalve mooi ook brandgevaarlijk. Vuur dat in een vallei ont staat. kan in recordtempo naar boven racen, alles op z'n pad verwoestend. De omstandig heden in Oakton waren ideaal voor een brand. Het was er niet alleen droog, maar de bewoners van de wijk maakten hun woon omgeving nog eens extra gevaar lijk. Ze plantten bijvoorbeeld eu calyptusbomen om de dorre heuvels er wat groener uit te la ten zien. De eucalyptusboom is afkomstig uit Australië, heeft de charme dat ze ook bij grote droogte haar bladeren niet ver liest, maar is tevens zo brand baar als een fakkel. Om hun huis wat meer te laten samensmelten met de brachten ook veel eigenaren van hout gemaakte dakbedekking Daarmee werd hun huizen nog brandbaarder dan ze toch al De meeste Amerikaanse eensgezinswoningen zijn ge maakt van houten staketsels die zijn opgevuld met dubbele pla ten hardboard. Dat verklaart waarom van veel verbrande hui zen alleen de (stenen) schoor steen overbleef. Zo lagen de ingrediënten voor ramp klaar, toen de brand- Oakton op zaterdag telefoontje binnenkreeg dat er gras en wat struikgewas brandde op een veldje midden in de woonwijk. De brandweer ruk te uit en bluste de brand. Of lie ver gezegd: ze bluste de brand gedeeltelijk. Want onder de op pervlakte smeulde het vuur nog wat na. De brandweerlieden hiel den het echter voor gezien, want volgens hen was de zaak onder controle. Ze lieten wat slangen achter om de volgende dag definitief alle 'hot spots' te doven. Dat bleek een grote vergissing. Want toen een groepje brandweerlieden de volgende dag terugkeerde, waren de omstandigheden totaal veranderd. Er waaide een harde, droge, hete wind vanuit het oosten. De temperatuur bedroeg 30 graden Celsius. De vochtigheid van de lucht was maar 8 procent. Ideaal weer voor een lekkere brand. De nagloeiende plek ken op het veld waren weer gaan branden, en dankzij de wind greep het vuur snel om zich heen. GEEN ALARM De brandweermannen deden wat ze konden, maar al gauw was er geen houden meer aan. Struiken vlogen in brand, bomen explodeer den zo ongeveer en de eerste huizen werden door de vlammen gegrepen. Het vuur ver spreidde zich razendsnel. Toen maakte de brandweer van Oakton een tweede fout. Er werd niet meteen groot alarm geslagen. Advocaat Steve: „Ik zag de eerste rook om een uur of elf. Maar pas om twaalf uur hoorde ik de sirenes van de brand weer loeien." Bij het blussen bleek een aantal waterre servoirs droog te staan, fout nummer drie. Het vuur vrat elektriciteitspalen aan. Zo viel in grote delen van de wijk de stroom uit. Ook pompen van de brandweer deden het niet meer. Dat was fout nummer vier. Steve: „Waarom hadden ze geen nood-generatoren FOTO* MP bij zich? Op dit soort dingen moeten ze toch rekenen?" Maar zelfs rekening houdend met dit soort nselijke tekortkomingen moet worden ge zegd dat niets of niemand de brand meer on der controle had kunnen krijgen. Het zuur- stof vretende vuur creëerde z'n eigen wind brandende bladeren en tak ken werden weggeblazen. Het vuur waaierde overal de heuvels op. Sommige mensen hadden geluk. Hun huis werd gespaard omdat het net ver genoeg van de brandende struiken en bomen af stond. Anderen vochten voor hun huis, en wonnen. David en Marion Wilson bijvoorbeeld. Zij weigerden op de aanmaningen van de politie in te gaan en bleven bij hun huis toen het vuur eraan kwam. David zaagde met tingzaag de struiken in de buurt van zijn huis weg. Marion klom met een tuinslang op het houten dak en hield het nat. Toen het was genaderd, sloeg David elke vonk uit die hij uit de lucht zaR vallen. Het huis Wilsons staat er nog, als enige van hun straat CLAIMS Inmiddels is de brand geblust. Het woord is nu aan de verzekeringsmaatschappijen die een flinke aderlating zullen ondergaan. Twee jaar geleden verloren ze al flink geld door de aardbeving van San Francisco. Het verlies is deze keer nog veel groter, want en duurdere huizen vernield. Verder zullen veel rijke gedupeerden hoge claims indienen voor verloren gegane schat ten. In het huis van de kunstverzamelaars Walter Nelson-Rees en James Coran bijvoor beeld bevonden zich 800 schilderijen met een geschatte totale waarde van 45 miljoen dollar. Alles is verbrand. Verzekeringsgeld zal veel kunnen vergoe den. Er zijn ook zaken die niet kunnen wor den vergoed. In een van de opvangcentra van het Rode Kruis loop ik Alice Mart dia tegen het lijf. Ze vertelt dat ze op de dag van de brand alleen nog de tijd had om haar bijbel te pakken, wat papieren, fotoalbums en me dicijnen. Ze lijkt opgewekt, tot ze zich haar collectie grammofoonplaten herinnert. Dan stokt haar stem. „M'n platen, m'n platen. Ik heb er gewoon niet aan gedacht ze mee te nemen", stamelt ze. Clara Ree heeft een ander verhaal. Ze ver telt hoe zij en haar man snel wegreden toen ze de vlammen zagen aankomen. Een paar kilometer verderop, boven op een heuvel die over hun straat uitkeek, stopten ze. „Ik had onze tuin Japans ingericht. We konden op (je heuvel zien hoe het vuur m'n bloemen en pijnbomen verbrandde. Dat vond ik nog het ergste van alles. Ik heb vijftien jaar over die tuin gedaan", zegt ze. Maar nu wil Clara Ree daar niet meer aan denken. „Ik probeer sterk te zijn." Ze piekert nog het meest over haar 14-jarige zoon Peter. De jongen was elders toen de brand woedde. Hij heeft ook het verwoeste huis nog niet ge zien. Clara: „Hij is zo raar vrolijk. Hij heeft op tv gezien wat er is gebeurd. Het lijkt wel of hij denkt dat het allemaal een film is, dat het niet echt is." Ze schudt haar hoofd. „Hij zal het moeilijk krijgen, ais we hem straks het huis laten zien."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39