Ontmoeting met Europa was doodvonnis voor miljoenen Desertie op de Pinta TT ZATERDAGS ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 B 1 VOEGSEL Spanjaarden sloten weddenschappen af dat zij met één zwaardslag een In diaan doormidden konden klieven. Ook maakten zij brede gal gen en hingen daaraan telkens dertien au tochtonen op, ter ver heerlijking van de Ver losser en zijn twaalf apostelen, maakten er vuur onder en ver brandden ze levend. Nee, op het toenmalige Hispaniola (het huidi ge Haïti en de Domini caanse Republiek) is men niet zo gelukkig met de nakende Co- lumbus-herdenking. Uil de senmenigte die op de trappen van de basiliek van Notre Dame en op de stoepen aan weerszijden van de straat haar schamele koopwaar heeft uitgestald, kwam met een paar sprongen een jonge neger op mij af en drukte zijn roze hand palm voor de lens van mijn came ra. „Waarom fotografeer jij hier? Vind je het mooi, deze ellende?." Hij moet gezien hebben dat hij mij behoorlijk had laten schrik ken, want hij trok zijn hand weg en glimlachte. Ik probeerde hem uit te leggen dat iedere reiziger graag beelden maakt van wat hij ziet Nee, ik vond die ellende niet mooi, maar wel boeiend. Hij haal- Columbus: "Het was zo heerlijk om al dat groen en die bosjes en die vogels te zien, dat het mij moeilijk viel om terug te de zijn schouders op en hurkte gaan" (Uit:'Het scheepsdagboek van Christoffel Columbus', uitg. Bruna). De verovering van Amerika was misschien wel weer naast zijn kleedje met een de grootste ecologische ramp die de aarde te vefwerken heeft gekregen paar potten en ander eetgerei. woesting, de ellende en de, uit roeiing van dit ongelukkige volk. De Spanjaarden namen eerst vrouwen en kinderen van de In dianen af om die te misbruiken. Daarna aten zij al hun levens middelen op, die met veel ar beid en zweet bijeen waren ge bracht. Wat bij de Indianen voor drie families van dertig perso nen genoeg geweest zou zijn voor een hele maand, verslindt een Spanjaard in één dag." Het relaas van De las Casas is gruwelijk. Hij vertelt dat de Spanjaarden met elkaar wed denschappen afsloten dat zij één zwaardslag iemand Port-au-Prince: bergen vuilnis versperren de weg. Er hangt de weeë lucht van verrotting. foto ap De ontdekking van de Nieuwe Wereld was stad va misschien wel de grootste ecologische schok zeven i die de aardbol te verwerken heeft gekregen, daarna doormidden konden klieven of sedert in de oertijd de continenten uit elkaar werden gedreven en de Oceanen ontstonden. Dat lijkt pathetisch, maar het valt niet te ont kennen. De probleemstelling is betrekkelijk jong, want er wordt nog niet zo lang bewust aan het milieu gedacht. De wijzigingen die in zeer korte tijd in het ecologische systeem van het Caribisch gebied werden aangebracht, waren gigantisch. Binnen een jaar na zijn eerste reis ging Columbus op pad met een nieuwe expeditie van 1700 man.jnet Met dat ene zinnetje had hij precies onder woorden gebracht wat ik al enkele dagen va gelijk voelde. Ik geneerde mij steeds meer Wanneer ik het chaotische leven in de marge van het menselijk draaglijke in de Haïtiaanse Hoofdstad probeerde vast te leggen. Het is de weerspiegeling van eeuwen wanbeheer door politieke opportunisten die het land hebben uitgezogen ten bate van zichzelf en hun clan. Zij hielden alleen de instituties van hun ter reur in stand en lieten volk en land over aan de grillen van de natuur. Het is er bijna altijd goed weer en behaaglijk warm. Dat scheelt, wanneer je op zoek bent naar lege blikken en golfplaten om in de onafzienbare krottenwij ken een eigen behuizinkje te bouwen. Armer dan arm Het lijkt alsof de bestuurlijke capaciteit van de regering nooit verder is gekomen dan het verzorgen van de tuinen rondom het presi dentiële paleis en het park van de helden van de onafhankelijkheid. In de stad werken al leen nog het economische systeem van de absolute armoede, de straathandel, en de even kleurrijk als primitief beschilderde mi nibussen. Verder functioneert er niets meer. Vuilnis verspert in grote bergen de weg. De huizen Zijn vervallen. Sanitair werkt niet meer of is verstopt. Mensen doen hun behoeften in de goot van wat vroeger winkelstraten waren. Er hangt de weeë lucht van verrotting. Haiti is het armste land van het westelijk halfrond. Volgens de statistieken zijn geloof ik alleen Guinee en Burundi in Afrika armer. Het zegt me weinig; wat is armer dan arm? Ik geloof dat volgens de cijfers het gemiddelde inkomen van de 5,5 miljoen inwoners onge veer 300 dollar per jaar bedraagt. Nog geen 50 gulden per maand. Maar de meeste van de ruim 500.000 bewoners van de 'bidonvil les' rondom de hoofdstad Port-au-Prince zien een dergelijk bedrag in geen drie jaar bij elkaar. Met hun straathandel - drie tomaten en een qi, wat schroeven en moeren, ge bruikte pantoffels en een oude transistorra dio - maken ze nog geen gourde (40 cent) per dag. Bijna 80 procent is analfabeet en de le vensverwachting reikt niet hoger dan vijftig jaar. Claude Niemand wil graag woordvoerder zijn van de ellende, maar de man die mij op het plein voor de Notre Dame het fotograferen wilde beletten, komt mij later achterna en stelt zich voor als Claude. Hij wil mij alleen maar de vraag stellen of ik mij als Europeaan mede verantwoordelijk voel voor de maatschappe lijke puinhoop die Haïti geworden is. Ik merk op dat Haïti al bijna twee eeuwen geleden onafhankelijk werd en feitelijk de eerste zelf standige negerrepubliek ter wereld was. Hij zou de schuld dus bij zijn eigen volk en lei ders moeten zoeken. Dat vindt hij een goedkoop argument, want wie bedreef de genocide op de oor spronkelijke bewoners, de Taino-indianen? Wie heeft vervolgens de negers naar dit Ca ribische eiland gesleurd? Wie heeft het gevoel voor gewelddadigheid in hen wakker geroe pen? Wie heeft het goud ontgonnen en de natuurlijke hulpbronnen leeggehaald? Hij heeft geschiedenis gestudeerd, hij geeft enkele uren les op een lagere school, drijft 1 |s alverwege de I oversteek van .M. .JL Cuba naar Haï ti zag Columbus dat de Pinta, waarover Martin Alon- "so Pinzon het bevel voerde, ■van de kleine vloot wegvoer. Het was 21 november 1492. In zijn dagboek noteerde hij dat Pinzon dat deed „uit •hebzucht, omdat een In diaan bij hem aan boord hem waarschijnlijk veel goud had beloofd." Tot dan toe was de schipper uit het Zuidspaanse Palos de la Frontera een zeer toege wijd medewerker geweest. Toen enkele dagen voor het vertrek nog niemand in Palos bereid was gebleken om rpet Columbus mee te gaan, om dat men geen enkel vertrou wen had in de expeditie, haalde hij de nodige zeeli ?- den over. Na dertig dagen op zee dreigde de ontevreden bemanning Columbus over boord te zetten en terug te keren naar huis. Pinzon bracht ze tot bedaren en ad viseerde een kleine koerscor rectie, waardoor er vier da gen later land in zicht kwam. Er moet onenigheid zijn ontstaan tijdens het krabben langs de Noordoostkust van Cuba. Wellicht ging het Pin zon te langzaam en wilde hij meer contact met de bevol king, speciaal met het vrou welijke deel dat als Eva door het oerbos liep. Columbus liet zijn mannen slechts zeer kort aan wal gaan. Op eigen houtje voer Pinzon 45 dagen rond het eiland Hispaniola en min of meer toevallig kwamen Columbus en hij elkaar weer tegen op 6 januari, toen Columbius zich gereed maakte om naar huis terug te gaan. Pinzon bood zijn excuses aan, maar daar wilde Columbus niets.van weten. Hij beschuldigde zijn ondercommandant van de sertie. Daarna hebben beide mannen elkaar nooit meer aangekeken en geen woord meer met elkaar gewisseld. Op de terugweg werden,de twee schepen bij de Azoren overvallen door een zware storm en verloren ze het contact. Columbus wist de haven van Lissabon te berei ken en Pinzon meerde af in Bayona, ten noorden van Portugal in Galicië. Onmid dellijk na aankomst op Spaanse bodem zond Pinzon een boodschap naar de ka tholieke koningen, die op dat moment in Barcelona verble ven. Zijn boodschap arri veerde enkele dagen eerder dan het bericht van Colum bus, die daar naderhand ont zettend kwaad over werd. Pinzon stierf kort na zijn te rugkeer in Palos en werd be graven onder het altaar van de kloosterkerk van La Rabi- da. Volgens de historicus Juan Manzano is het zeer waarschijnlijk dat Pinzon het eerste bekende slachtoffer is geworden van de toen nog geheimzinnige ziekte syfilis. straathandel en is activist voor een van de kleine partijen die de inmiddels bij coup ver jaagde president Jean Bertrand Aristide steunden. Ik heb er geen moeite mee de col lectieve schuld van Europa te erkennen. Maar als eenling kan ik moeilijk alle ellende in de wereld voor mijn rekening nemen. Ik ben een simpele reiziger in het kielzog van Columbus. Dan brandt hij los. Er moet toch een reden zijn dat juist in de landen die door Columbus als eerste zijn ontdekt, dat daar 500 jaar later armoe nog steeds troef is. San Salvador, geen middelen van bestaan; Cuba, économisch aan de rand van de afgrond; Dominicaanse Republiek, al geruime tijd bankroet; Haïti, komt om in vuilnis en verpaupert totaal. Veroveraars Van de vijf naties die Amerika hebben bezet, heten alleen de Spanjaarden 'veroveraars'. De Engelsen, Portugezen, Fransen en Hollan ders, die eveneens grote delen van de Nieu we Wereld in beslag namen, zijn nooit zo be titeld. Zelfs de dikke Van Dale kent het woord 'conquistador", de veroveraars van Amerika in de zestiende eeuw. Volgens de Spaanse historicus Francisco de Solano komt dat om dat de Spanjaarden hun veroveringsoorlog tegen de Moren in eigen land voortzetten in de Nieuwe Wereld. Veroveren met het zwaard en bekeren met het kruis in de hand. In de praktijk van de kolonisatie waren de Spanjaarden anders. Zij zonden uitsluitend mannen uit die zich ter plekke vermengden met de autochtone bevolking. De Spanjaar den schiepen hun eigen wereld van mestie zen en mulatten. De Britten en de Fransen zonden hun religieuze dissidenten weg in fa milieverband. Verjaagde gezinnen met vrou wen en kinderen vestigden zich in de Nieuwe Wereld en probeerden zich daar te handha- De Noordamerikaanse kolonisatie werd een kopie van de meest orthodoxe Britse, Hollandse en Franse samenleving. De Span jaarden maakten door vermenging een nieu we samenleving, die geen historische en cul turele achtergrond had en zich maar moest zien te redden. De betrekkelijke achterstand in de voor malige Spaanse kolonies kan ook ontstaan zijn door het feit dat de Spanjaarden zich als eersten uit de veroverde gebieden terugtrok ken. Die terugtocht was totaal. Zij lieten hun bezittingen volledig in de steek, als hun on echte kinderen, wat zij ook waren. Duivels Tot hun verdediging kan worden gezegd dat zij eveneens de eerste belangrijke anti-kolo nialisten hebben geleverd, zoals pater Bartolomeo de las Casas. Die schreef in het begin van de zestiende eeuw, toen de verove ringen nog maar veertig jaar aan de gang wa ren: „Wij kunnen als waarheidsgetrouw feit aanvoeren dat in die bedoelde veertig jaar door de tirannieke en duivelse praktijken van de christenen meer dan twaalf miljoen zie len, mannen, vrouwen en kinderen een sma delijke dood zijn gestorven en ik geloof zelfs de waarheid niet te kort te doen als ik het aantal op meer dan vijftien miljoen schat." Over Haïti schrijft hij in zijn 'Kort relaas van de vernietiging van de Indiën': „Op het eiland Hispaniola, waar de christenen het eerst aan land gingen, begon de grote ver- piek zijn hoofd konden splijten. Pasgeboren kinderen rukten zij aan beide beentjes van de borst van hun moeder en slingerden ze met het hoofdje tegen de rotsen. Ook maakten zij brede galgen en hingen daar aan telkens dertien Indianen op ter verheerlijking van de Verlos ser en zijn twaalf apostelen, maakten er vuur onder en ver brandden ze levend. Bartolo meo de las Casas heeft al die nog veel ergere met eigen ogen Dat is de basis van hun terechte nationale trots. Tegen wil en dank is Afrika de grootste koloniale macht geworden in de Cariben, Brazilië, Midden- en Noord-Ame- rika. Executeren Wat betekent Columbus voor de ze Afro-Caribische eilanden? De Jamaicaan Leaken Semaj, reggea- zanger, dichter en psycholoog, heeft een radioprogramma dat el ke nacht van één tot vijf uur live uitzendt in Kingston, de hoofd- Jamaica. Hij slaapt van 's ochtends ir tot twee uur in de middag, gaat aar zijn kantoor, treedt elke avond op als zanger en zit vanaf middernacht aan de microfoon. Zeven dagen in de week. „Ik heb in mijn programma de vraag ge steld: Should we salute or execute Columbus? Diezelfde nacht belden al 53 luisteraars die hem wilden executeren en slechts één die hqm wilde begroeten. Ik heb wekenlang die zelfde vraag gesteld en elke nacht belden honderden mensen op. Zij tekenden allemaal het doodvonnis van Columbus. Er wordt nachts in Jamaica ontzettend veel gruwelen zien gebeuren. Verdwenen De Taino-Indianen van de Arawaks-stam wa ren een nijver en kunstzinnig volk. Waar schijnlijk waren zij, ruim 5000 jaar vóór Co- radio geluisterd, misschien nog wel meer dan den en werktuigen om het eiland Hispaniola overdag. Als je mijn programma een nacht te koloniseren. Die volledig Europese mini- maatschappij veranderde in een paar jaar de ecosystemen volledig. Alles werd anders, voe dingspatronen, wooncultuur, verplichte ar beid, gedwongen verplaatsing, de. bescher ming van het bos, ziekte, pijn, alles. Negerslaven lumbus, vanuit Venezuela en Brazilië uit de Niet alleen het fysieke geweld elimineerde de delta van de Orinoco naar de Kleine en Grote Antillen getrokken. Zij waren zeer bedreven in het maken van grote kano's uit de stam men van mahoniebomen, waar wel tachtig man in konden. Het 'Museo del Hombre" in Santo Domin go (het 'Museum van de Mens') geeft een prachtig en ontroerend beeld van die broze cultuur. Niemand weet precies hoeveel men sen er op Hispaniola, Cuba en de andere Ca ribische eilanden waren toen Columbus daar aankwam. Volgens een boekwerkje in de min of meer officiële Spaanse serie 'Biblioteca Iberoamericana' waren het er tussen de zes en de tien miljoen. Vijftig jaar later waren er nog enkele tienduizenden over. Niemand kon mij in San Salvador, Cuba, Haïti of de Dominicaanse Republiek één directe afstam meling van de Taino's aanwijzen. Ze bestaan niet meer. Ze zijn van de aardbodem verdwe- Wij hebben niets te vieren, alleen iets te betreuren' oorspronkelijke bevolking. De Europeanen importeerden naast hun sociale en economi sche orde ook hun ziekten. Binnen één gene ratie stierf de helft van alle Indianen aan pok ken, influenza, gele koorts en aan de uit Afri ka geïmporteerde malaria. De tewerkstelling in de goud- en zilvermijnen, waarbij de In dianen zeven dagen achtereen in de schach ten moesten verblijven, werd zo'n schrik beeld dat hele dorpen zelfmoord pleegden voordat zij door de ronselaars bijeen werden gedreven. Het waren de missionarissen onder aan voering van Bartolomeo de las Casas zelf, die uit kommernis om het fatale lot van de India nen voorstelden om negerslaven te importe ren uit Afrika. Die zouden beter opgewassen zijn tegen het zware werk. Volgens de meest gemist hebt, hoor je overdag wel a het heb gehad. Of je ziet het aan de t-shirts. Want die zijn een geweldig communicatie middel. Elke slogan die ik in mijn program ma bedenk, zie ik een week later terug op t- shirts." „Ik denk dat mijn voorouders Ibo's zijn, die geroofd zijn uit Nigeria. Die behoefte om je roots' na te gaan is door het naderende vijfde eeuwfeest van Columbus enorm ge groeid. Wij hebben niets te vieren, alleen iets te betreuren. Wij moeten dit jubileum ge bruiken om onze claims op herstel neer te leggen, niet alleen materieel, ook eerherstel. Er gaan steeds meer stemmen op om de bui tenlandse schuld weg te strepen tegen datge ne waarvan Europa ons vijf eeuwen heeft be roofd. Maar wij willen de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. Onze trieste geschiede nis is onze werkelijkheid van vandaag. Wij zijn er nog en dit is ons thuis. Columbus past daar uitsluitend in als historisch gegeven zonder waarde. Het vijfde eeuwfeest moet dus in low-profile, very low-profile worden gespeeld. Anders zal vooral de Rastafari-ge- meenschap luidkeels protesteren. En die zal zijn grote aanhang in Europa, Azië en Afrika gehanteerde cijfers zijn er tot de afschaffing goed weten te bespelen met opwindende van de slavernij tegen het einde van de vorige songs. Ik verheug mij er op. Laat de Span- eeuw zo'n 15 miljoen negers tegen hun wil jaarden hun flamenco-borst maar vast nat uit Afrika naar Amerika getransporteerd. Het maken." kurfnen er ook 20 miljoen zijn geweest. Ik vraag Leaken Semaj of hij ooit is terug- Het lot van de negerslaven was zo mogelijk gegaan naar Afrika, naar Nigeria. „Nee", zegt nog gruwelijker dan dat van de Indianen, hij. „Ze hebben mijn enkele reis hierheen Maar zij waren sterker, ook al stierf ruim de nog nooit omgewisseld voor een retour." helft een voortijdige dood. Ze wisten te over leven en tot op de dag van vandaag hebben zij, tegen de verdrukking in, een goed deel Volgende week deel 6 en slot: van hun eigen cultuur weten te handhaven. Waar zijn de botten van Columbus? Haïtianen vandaag: slachtoffers v dan. ri wanbeheer door po die het land hebben uitgezogen ten bate v i zichzelf en hun foto epa

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38