ZAT ERDAG Een geslepen tacticus met veel humor 1 EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 Met zijn Irakese ambtgenoot Tariq Aziz aan de vooravond van Desert Storm, 9 januari 1991 Nu Baker er na acht achtereenvol gende bezoeken aan het Mid den-Oosten in is geslaagd een vredesconferentie te beleggen, weet hij maar al te goed dat dit het moment is waarop hij zijn reputatie kan maken of breken. Maar al voordat het hem lukte om Israël aan de con ferentietafel te krijgen, leek hij de meest suc cesvolle Amerikaanse minister van buiten landse zaken sinds Henry Kissinger, en mis schien zelfs sinds John Foster Dulles. Bovendien zou zijn succes of mislukking in het Midden-Oosten kunnen bijdragen tot het besluit of hij wel of niet zijn vriend George Bush zal opvolgen als president. Hij heeft drie grote voordelen boven zijn gerenommeerde voorgangers. Nu de Sovjetu nie is verzwakt, Europa met zijn eigen zaken bezig is en Japan zijn economische gewicht niet in de schaal kan leggen, hebben de Vere nigde Staten een griezelig monopolie over de ornamenten van de internationale macht. Dat is het eerste voordeel. Het tweede is zijn eigen talent als onder handelaar: hij is koelbloedig en vastbesloten, en toch vriendelijk en bekwaam genoeg om mensen zo ver te krijgen dat ze graag datgene doen waartoe hij ze met zachte dwang heeft gebracht. Het derde voordeel is de warme vriend schap met zijn baas. Beiden zijn, zo niet el- kaars allerbeste, dan toch wel één van eikaars beste vrienden. Hun ervaringen vullen elkaar aan, hun status is gelijk: in de acht jaar dat Baker Ronald Reagans stafchef van het Witte Huis en minister,van financiën was, had hij meer in de melk te brokkelen dan vice-presi dent Bush; en Bush weet dat hij het presi dentschap te danken heeft aan Bakers poli tieke management. Wat haast ongelooflijk is in Washington een oud gezegd daar luidt: 'Als je een vriend zoekt, neem dan een hond' ze mogen el kaar werkelijk. Baker bezorgt Bush menige lachstuip met zijn gewaagde Texas-grappen, en in hun vrije tijd gaan ze samen vaak jagen of vissen. Tijdens het werk spreken ze elkaar tientallen malen per dag. GEHEIM Misschien ligt het.geheim van hun goede relatie in het feit dat ze, hoewel op dezelfde plaats terechtgekomen, daar van verschillen de kanten zijn aangekomen. Ze leerden el kaar kennen op de tennisbaan van de Hous ton Country Club, het favoriete trefpunt van welgestelde, blanke Amerikanen die de rijk dommen van olie, financiën en onroerende goederen aan de Golfkust in hun macht had den. Bush was opgegroeid in New England. Hij ging zijn fortuin zoeken in Texas omdat daar in die tijd de kansen gunstiger leken dan in 'het noordoosten. Daar kwam hij de jonge Ja mes Addison Baker III tegen. Bakers over grootvader was een van de stichters van een grote advocatenpraktijk in Houston, in de ja ren na de Burgeroorlog toen het zuiden van Texas nog in het teken stond van koeiemest en gele koorts. Zijn grootvader hielp bij het oprichten van twee van Houstons grootste banken. Jim Baker, geboren in 1930, bezocht een dure kostschool in Pennsylvania voordat hij naar Princeton ging, waar hij tot de toplaag behoorde. Na dienst te hebben gedaan bij de marine, studeerde hij rechten aan de Univer siteit van Texas in Austin. Het zit hem nog steeds dwars dat hij net niet bij de beste tien procent hoorde. Daarna ging hij aan de slag bij een concurrerende firma, omdat het fami liebedrijf niet aan nepotisme deed. Daar be gon hij flink geld te verdienen met wat men in Houston 'een particuliere advocatenprak tijk' noemt: wat bankieren, handelen in on roerend goed en een hele hoop olie. Zijn eerste vrouw, Mary Stuart, was geïnte resseerd in Republikeinse politiek: Baker zelf was grootgebracht in de traditie dat serieuze advocaten zich verre hielden van politiek. Pas na Mary's dood (ze stierf aan leukemie) in 1970 raakte hij betrokken in de politiek, ten behoeve van Richard Nbcon in 1972. Vier jaar later deed hij zulk uitstekend werk bij het in zetten van Republikeinse afgevaardigden voor Gerald Ford tegen Reagan, ironisch genoeg dat Ford hem tot zijn campagne- James Baker Je moet weten wanneer je je troeven moet uitspelen." foto's spa Baker praatte de dollar omlaag, terwijl hij heel slim de andere grote handelsnaties on der druk zette om hem niet te snel te laten dalen. Hij haalde een persoonlijke triomf bij het veranderen van de Groep van Vijf (econo mische machtstaten), die bijna krachteloos was geworden, in de Groep van Zeven. CONTROLE Het belangrijkste kenmerk van Bakers poli tieke stijl is dat hij de touwtjes in handen blijft houden. Hij omringt zichzelf met trou we helpers en doet enorm veel moeite de pers te bespelen. Zijn helpers geven hun in formatie slechts mondjesmaat aan een groep door henzelf uitgezochte verslaggevers; een ieder die zich niet aan de regels houdt wordt meedogenloos informatie onthouden. De presidentsverkiezingen van 1988 leken bepaald niet slecht te gaan, maar Baker ging in zijn geldingdsdrang over tot het neersabe len van de Democraten. Zowel Baker als Bush nam de verantwoordelijkheid voor har de acties als de z.g. Willie Horton-pamfletten, waarin te lezen viel dat Michael Dukakis als gouverneur van Massachusetts persoonlijk verantwoordelijk was voor het vrijlaten uit de gevangenis van een zwarte moordenaar en verkrachter. Baker gelooft in competitie. Er bestond weinig twijfel dat hij minister van buitenlandse zaken wilde worden en hij pakte die taak dan ook met beide handen aan. Hij ontdeed zich van carrière-gerichte diplomaten door zijn plannen angstvallig binnen een kring van trouwe volgelingen te houden. Men zou kunnen beweren dat, als hij wat meer bereid was geweest gebruik te maken van de kennis van het ministerie van buitenlandse zaken, de regering niet zo zou zijn verrast toen Saddam Hussayn Kuwayt binnenviel. Maar sinds die tijd heeft Baker alles in de hand. De vorming van de anti-Iraakse coali tie onder de vlag van de Verenigde Naties werd onder hoge druk en met succes uitge voerd. En toen de oorlog was gewonnen, bood de Golfoorlog de kans op wat of zijn meesterwerk of zijn Waterloo zal worden: de poging tot vrede in het Midden-Oosten. ONDER DRUK Met veel geduld heeft hij de Arabische bondgenoten in zijn kudde geleid. Onophou delijk heeft hij Israël onder druk gezet. Maar alleen nadat Syrië zich bij de coalitie tegen Irak had gevoegd, deed zich de kans op een diplomatiek offensief voor. Baker greep zijn kaïns en begon aan zijn onafgebroken serie reizen door het Midden-Oosten. Zijn favoriete gezegde stamt uit zijn advo- catentijd in Houston: It's a done deal (het zaakje is geregeld). Hij is gebleken zowel een meester in het onderhandelen te zijn als een schrandere en harde politieke tacticus. Hij heeft presidentscampagnes geleid, het Witte Huis, de ministeries van financiën cn buiten landse zaken. Kan hij ook het land leiden? Is dit weer eens een geval van 'en morgen de hele wereld'? Toen hem door een journalist werd ge vraagd of hij er aan dacht zich als president verkiesbaar te stellen in 1996, pakte Baker een foto van zijn ranch en sprak hij vol warmte over hoe heerlijk het was „een paar koeien te houden". Weer die Tex-prep. 1 Een even gladde jongen als hij, de advo caat cn ex-voorzitter van de Democratische partij, Bob Strauss, ook uit Texas, zegt rond uit: „Het is niet voor te stellen dat hij niet heel graag president wil worden." De meesten in Washington zijn het daar mee eens, en niemand twijfelt er aan dat hij het ook heel goed zou doen. „Ik ben geen man met visie", vertelde Ba ker een andere journalist. Ook George Bush ontkent die visie te hebben, maar dat heeft hem er niet van weerhouden hardop te dro men over een nieuwe wereldorde. Het Is geen Tex-prep om ongegeneerd te spreken over de toekomst van de wereld wanneer je ook op kalkoenen jaagt, blikjes bier drinkt of hier en daar wat 'zaakjes regelt'. Wat lim Baker zo uitzonderlijk maakt is niet zijn visie op hoe alles zou moeten zijn, maar zijn bekwaamheid om dingen te laten gebeuren. Vertaling: Monique Eggermont Na acht slopende rondreizen heeft James Baker de kibbelende partijen in het Midden-Oosten eindelijk rond de tafel. Dankzij de inspanningen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken begint volgende week woensdag in Madrid de lang verwachte vredesconferentie. Dat mag gerust een prestatie van formaat worden genoemd. Maar menigeen is er van overtuigd dat de ambitieuze Texaan al verder vooruit kijkt. Naar de presidentsverkiezingen van 1996. Een portret. leider benoemde. Ze begonnen met een ach terstand van 30 punten op Jimmy Carter en verloren slechts op het nippertje. NIET INGEHUURD In 1978 ging hij alleen verder in de verkie zingen voor minister van justitie in Texas; hij verloor. Drie dagen later kwam zijn oude vriend George Bush hem opvrolijken; hij vroeg hem zijn presidentscampagne te leiden in 1980. Bakers kracht kwam deels voort uit het be sef dat hij geen ingehuurde figuur was, maar een vriend van de kandidaat. En zijn gelijke. Dat ging zelfs zo ver dat hij zijn vriend uit de verkiezingen terugtrok zonder het hem te vragen. Hij wilde niet dat Bush te gronde zou gaan aan een verloren zaak, en hij meende -r- terecht dat hij het beter kon proberen met het vice-presidentschap. Bush was des dui- Voor James Baker is het uur U aangebroken veis. Baker antwoordde in pokertaai: „Je moet weten wanneer je je troeven moet uit spelen." Die stijl hebben beide mannen gemeen: distinctie met een snufje Texas. Ze noemen dat 'Tex-prep'. Het staat voor een georgani seerde, gedisciplineerde werkstijl, als het moet 14 uur per dag, onderbroken door be zoeken aan een van Bakers twee ranches, door deelname aan een kalkoenenjacht of diepzee-vistochten in de Mexicaanse Golf. Baker, die ervoor waakt nooit als ouderwets bestempeld te kunnen worden, heeft beslo ten dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met zijn macho-achtige jagersactiviteiten. „Dat doden heeft niets opwindends meer," zo zei hij. „Ik ga me nu eens ontspannen, naar de zonsopgang en - ondergang kijken." Hoe keurig zijn Princeton-achtergrond ook is, hij kauwt graag Red Man tabak en vertelt de meest waanzinnige verhalen uit Texas. Voor Baker, een robuust, scherp man met een dreigende blik en humor waarbij hij zelf geen spier vertrekt, betekent Tex-prep: cow boylaarzen onder een maatkostuum, of tij dens een diner voor diplomaten zijn biertje uit blik drinken. DOORDACHT Maar deze stijl verraadt ook een doordach te politieke strategie. Hij wekt hiermee de in druk van 'ouwe jongens krentenbrood'; het spreekt sterk aan bij veel Amerikanen die hun sociale status willen handhaven; die er van genieten het 'te hebben gemaakt', maar die er niet van beschuldigd willen worden hun eigen mensen de rug te hebben toege keerd. Hoewel Baker de campagne van Bush te gen Reagan leidde in 1980, was het louter door zijn kundigheid dat hij de zeggenschap kreeg in het Witte Huis, in het driemanschap met de wat excentrieke Califomiërs Edwin Meese en Michael Deaver. Eind 1984, toen Reagan opnieuw werd geïnstalleerd na een verkiezing die meer van een zegetocht had dan van een verkiezingsstrijd, was Baker op alle belangrijke gebieden de machtigste man in Washington. In die tijd maakte hij een van zijn grootste vergissingen. Hij ruilde van baan met de mi nister van financiën, Donald Regan. Regan ging naar het Witte Huis waar hij het werk niet aankon, alles uit de hand liet lopen, zich de vijandschap van Nancy Reagan op de hals haalde en uit het zicht verdween. Zodra hij op financiën was aangekomen, zette Baker de Reagonomie in z'n achteruit. Hij had een overgewaardeerde dollar geërfd, en ongecontroleerde tekorten in handel en bebgroting. Het gevaar bestond dat hierdoor een grote vraag naar de dollar zou ontstaan, een protectionistische vuurstorm op Capitol Hill, en een recessie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33