Feiten Het vredesspektakel van Madrid Verdeling Palestijnen in Midden-Oosten Spaanse hoofdstad belegerde feestzaal Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN EN MENINGEN Het nieuwste vredesproces voor het Midden-Oosten, dat woensdag in Madrid in première gaat, 'belooft tientallen jaren van con frontatie en conflict te be ëindigen en biedt hoop op een duurzame vrede'. Zo adverteren de sponsors Bush en Gorbatsjov hun initiatief in de officiële uit nodiging. Na de opzienba rende oorlog in de Golf nu dus het vredesspektakel van Madrid. CORRESPONDENT Als het vooruitzicht van de on derhandelingen in het Midden- Oosten al geestdrift heeft ge wekt, dan is daar weinig van te merken. Het verzet onder radi calen aan beide kanten van het conflict is aanzienlijk. De Arabi sche delegaties reizen dan ook af met koffers vol wantrouwen, terwijl de Israëliërs er vast van overtuigd zijn dat ze in Madrid onmiddellijk worden uitgele verd aan de Spaanse inquisitie. Beduchtheid voor een nieuwe oorlog en de nóg grotere angst hun toegangsbiljet te verspelen voor de Amerikaanse nieuwe wereldorde, lijken de belang rijkste drijfveren achter het ja woord van Israël, Syrië, Libanon en de gezamenlijke Jordaans- Palestijnse delegatie. Genève De bevolking van het Midden- Oosten koestert het onbehaag lijke vermoeden dat ze de film die zich vanaf woensdag gaat ontrollen, al eens eerder heeft gezien. 'Madrid' is immers niet de eerste internationale vredes conferentie, zelfs niet de eerste Gegevens 1990. In overige landen verblijven nog 182.000 Palestijnen. Hiervan verblijven de meesten in Tunesié, Algerije, Marokko, Mauritanië, Djibouti, Somalia,'Temen, Oman, Sudan en Bahrayn. op ministerieel niveau. Op 21 december 1973 verzamelden zich in het Palais des Nations in Genève Arabische en Israëlische delegaties, onder voorzitter schap van de Verenigde Staten, de Sovjetunie en de Verenigde Naties, voor wat was geaffi cheerd als de 'openingszitting'. De bijeenkomst had evengoed 'slotzitting' kunnen worden ge noemd, want het was het eerste en tevens het laatste internatio nale evenement in het Geneefse vredesproces. De bijeenkomst in Genève trok veel publiciteit, maar wat de te levisiecamera's uiteindelijk regi streerden, was een nogal scha mele vertoning. De toenmalige VN-secretaris-generaal Wald- heim zat op de voorzittersstoel, met naast hem de Amerikaanse en de Russische mede-voorzit ters. Maar omdat de Arabische landen weigerden met Israël aan één ronde tafel te zitten, schaarde iedere delegatie zich om een afzonderlijke tafel. Die tafels waren in de zaal geplaatst Om één van de tafels stonden alleen maar lege stoelen, want Syrië liet verstek gaan. Gevoelige zaak De voorbereiding van intema- tionele vredesconferenties, met landen en organisaties die el kaar alleen van het slagveld kennen, is tot het laatste mo ment een gevoelige zaak. Alsof de inhoudelijke aspecten van de besprekingen al niet moelijk ge noeg zijn, bestoken de partijen elkaar en de organisatoren ook nog eens met allerlei procedu rele kwesties. Wie mag als eer ste de zaal betreden? Hoe is de Vrede tussen Israël en Egypte. De Amerikaanse president Carter kijkt toe. Veel Israëliërs kijken met weemoed tafelschikking? Hoe mogen de delegaties zich noemen? Welke vlaggen worden er gevoerd? Wie geeft wie een hand? Kleinzielii heden met een achtergrond. Met zijn boycot van de PLO bij voorbeeld wil Israël in Madrid duidelijk maken dat het die or ganisatie niet beschouwt als een evenwaardige partner, zoals de Arabische landen. Om dezelfde reden dient de delegatie van Pa lestijnen uit de bezette gebie den onderdeel te zijn van de Jordaanse vertegenwoordiging, mag er geen Palestijnse vlag op tafel komen en kan, als het aan de Israëliërs ligt, alleen een Jordaanse afgevaardigde tijdens de openingszitting het woord voeren. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Faro uk ash-Shara, opz ijn beurt heeft al gezegd dat hij niet van plan is tijdens de vredesconferentie de hand te drukken van de Israëli sche delegatieleider. Voor de Amerikaanse minister Baker, die het voorbereidend werk voor Madrid heeft verricht, was het gemakkelijker geweest als alle betrokken partijen zelf hun vertegenwoordigers had den kunnen kiezen en als de delegaties zelf hadden kunnen bepalen welke vlaggen ze voe ren en hoe ze zichzelf noemen. Ook zou het bemoedigend heb ben gewerkt als Arabische en Is raëlische delegatieleiders het overleg zouden beginnen met een omhelzing, of tenminste een stevige handdruk. Maar zo gaat het nu eenmaal niet bij dit soort overleg. Vietnam De Amerikanen weten dat maar al te goed. In 1968 zorgden ze zelf voor grote problemen bij de conferentie in Parijs over de toekomst van Vietnam. Hun dwarsliggerij was gebaseerd op de politieke overtuiging dat het Nationale Bevrijdingsfront (de Vietcong) geen partij was in een burgeroorlog maar slechts een werktuig van de regering van Noord-Vietnam. Om die reden De steun onder de Palestijnen voor de internationale vredesconferentie voor het Midden-Oosten neemt gestaag af. In de Jordaanse hoofdstad Am man werd enkele dagen geleden een verklaring verspreid waarin tien organisaties de Palestijnen opriepen af te zien van deelname aan de conferen tie. Zelfs Arafats Fatah-beweging is verdeeld. foto afp een aanzienlijk lagere status te krijgen dan de afvaardiging van de Noordvietnamezen. De Amerikanen weigerden aanvan kelijk niet alleen aan te schui ven aan een ronde tafel, maar ze verzetten zich ook tegen een patroon van aparte tafels (de 'ijke In 1967 werd een soort» terug naar die tijd. foto ap diende de Vietcong-delegatie zo'n probleem). Creatief denken satoren leidde tot voorstellen als twee half-ovale tafels die samen een gebroken cirkel zouden vor men, en twee tafels in de vorm van een halve cirkel, aange schoven aan de voorzitterstafel waarbij deze laatste tafel een paar centimeter zou uitsteken. Uiteindelijk bereikten de partij en overeenstemming over een ronde tafel zonder vlaggen (ook toen!) en zelfs zonder naamp laatjes. Het publiek kon via de media tien weken lang meegenieten van de procedure-gevechten, terwijl in Vietnam de bommen bleven vallen, en het resultaat was een nederlaag voor de di plomatie, schrijft de voormalige Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban in zijn boek 'The New Diplomacy'. De geschiedenis van internatio nale onderhandelingen staat bol van. procedurekwesties. Soms werden radicale oplossin gen bedacht. Wie in Wenen de Mettemich Zaal bezoekt (in 1814 en 1815 de vergaderplaats van het Congres van Wenen) ziet daar vijf deuren, waarvan er een overbodig lijkt. Die archi tectonische constructie maakte het mogelijk dat vijf vorsten met hun delegaties tegelijkertijd naar binnen konden. fenisplechtigheid voor Konrad Adenauer, toen de Franse presi dent Charles de Gaulle onder geen beding wilde buigen voor zijn Amerikaanse collega Johnson. Procedurekwesties Als in Madrid de procedure- kwesties naar ieders tevreden heid zijn opgelost, zullen de deelnemers aan de openingszit ting elk een toespraak houden. Voor het oog van de wereld, want voor zover nu bekend zal de bijeenkomst een open karak ter dragen. Dat wil zeggen dat elk van de partijen via de televi siecamera's vooral voor eigen publiek zal spelen en zijn uit gangspunten voor de onder handelingen in hun meest ex treme vorm zal voordragen. De nadruk zal liggen op de inter nationale legitimiteit' (Arabie ren), de 'inwilliging van onze eis sinds jaren voor directe onder handelingen met onze Arabi sche buurlanden' (Israëliërs) en de 'unieke en historische gele genheid om vrede te sluiten' (Amerikanen en Russen). De pracht en praal van het Spaanse paleis zal foto's en tele visiebeelden opleveren waar mee de campagneleiders van president Bush en premier Sha mir een verkiezingsjaar lang hun voordeel kunnen doen. Maar na de openingzitting is het snel gedaan met de De officiële uitnodiging voor de deelnemende partijen vermeldt in kort bestek het programma Madrid: lokatie van vredesconferentie Midden-Oosten MADRID «RUUD DE WIT CORRESPONDENT Geheel onverwacht is het voor Spanie ma gische jaar 1992 twee maanden eerder be gonnen. Want met alles wat Spanje volgend jaar te vieren heeft de Olympische Spe len van Barcelona, Madrid als culturele hoofdstad en de Wereldexpo in Sevilla weet het met de vredesconferentie over het Midden-Oosten, die op 30 oktober in de Spaanse hoofdstad begint, al veel eerder de internationale aandacht op zich gevestigd. Die vredesconferentie plaatst het jaar 1992 ook anderszins in een bijzonder daglicht. Want precies 500 jaar geleden in hetzelf de jaar dat 'reyes catolicos' Isabella en Fer dinand aan Columbus toestemming gaven om een alternatieve zeeroute naar Indië te zoeken deporteerden zij bij koninklijk decreet alle joden en Arabieren uit het land. En daarmee kwam een einde aan een eeu wenlange vermenging van de joodse, Moor se en christelijke culturen op het Iberisch schiereiland. Het ligt dan ook voor de hand dat Spaanse journalisten dit gegeven aangrijpen om de vredesconferentie in Madrid in een breder perspectief te plaatsen. Zo juicht het week blad Cambio 16 deze week op zijn omslag: 'Joden, Moren en Christenen: Opnieuw sa men in Spanje'.' Zeker zo lyrisch is de nationale pers over de Spaanse diplomatieke lobby, waardoor de vredesconferentie niet naar het Zwitserse Lausanne, maar naar Madrid ging. Het waarom daarvan is nog altijd niet duidelijk, maar zeker is dat het initiatief niet zozeer van premier Gonzalez afkomstig was, maar van ae Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Baker. Vanaf het moment dat Baker per telefoon vanuit Jeruzalem liet we ten dat de keus op Madrid was gevallen, heerst in de Moncloa-residentie van Gonza lez en op het kantoor van de officiële woordvoerster van de regering chaos en pa niek. Zo maakte minister Conde, de officiële woordvoerster van de regering, pas in de loop van zaterdag bekend dat de conferen tie niet in het Madrileense congrescentrum zal worden gehouden, maar in de Zuilen zaal van het Palacio Real dat meestal als museum dienst doet. De media moesten tot zondag wachten voordat zij te horen kregen welke ruimte als perscentrum zal dienen. In de loop van maandag begonnen ook de diverse ministeries warm te lopen. Via de ambassades komen accreditatieformulieren beschikbaar en een telefoonnummer om journalisten aan hotelaccommodatie te hel pen. Het Palacio Real sluit een dag later zijn poorten voor toeristen en verandert in een belegerde vesting met honderden veilig heidsspecialisten en Guardia Civil-agenten. Ook bij de grensposten en op de luchtha vens zijn de veiligheidscontroles vanaf dins dag aanzienlijk verscherpt. Uit angst voor aanslagen door radicale Palestijnse organi saties en eventuele acties door de Baskische afscheidingsbeweging ETA hebben de Ame rikaanse, Russische en Israëlische ambassa des en luxe hotels extra bewaking gekregen. De grote vraag in Madrid blijft echter ofhet Spaanse improvisatietalent flexibel genoeg is om de vredesconferentie organisatorisch tot een goed einde te brengen. Op het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft men er alle vertrouwen in. Jorge Dezcallar, als di recteur-generaal belast met de buitenland se politiek van Spanje in het Midden-Oos ten: „Spanje zal zich politiek neutraal op stellen. De Amerikanen dragen de muziek aan en dè deelnemende landen leveren de dansers. Wij zorgen slechts voor de balzaal en zullen het licht zo nu en dan wat dem pen, als ons dat wordt gevraagd." van het vredesproces. „Directe bilaterale onderhandelingen zullen beginnen vier dagen na de opening van de conferentie", zo staat er. Maar waar dat over leg zal plaats hebben, wordt niet vermeld en dat duidt al op onenigheid. Bilateraal De bilaterale besprekingen zijn de onderhandelingen die Israël wil voeren met steeds één van de Arabische landen, respectie velijk de Jordaans-Palestijnse delegatie. In Jeruzalem had men graag gezien dat die bij eenkomsten afwisselend zou den worden gehouden in Israël en in het Arabische land dat de gesprekspartner is. Het overleg met Syrië zou dus beurtelings moeten worden gehouden in Damascus en in Jeruzalem. Maar gezien de omstreden sta tus van die stad zouden de Sv- riërs weinig trek hebben, zo be grepen zelfs de Israëliërs. Tel Aviv in plaats van Jeruzalem zou Syrië op voorhand een klin kende overwinning bezorgen. Daarom is van Israëlische kant geopperd te kiezen voor twee vergaderplaatsen in het Israë- liscn-Syrische grensgebied: een aan de Syrische kant en een aan de Israëlische. De Palestijnen zouden best ak koord willen gaan met een rege ling waarbij het overleg tussen de Israëlische en de Jordaans- /Palestijnse vertegenwoordiging alternerend in Israël en in de bezette gebieden zou plaats hebben. Maar dat lijkt voor Is raël onacceptabel. Want zou dat niet betekenen dat Shamir de grens van 1967 bij voorbaat aanvaardt? Een keuze voor een plaats ten oosten van de Jor- daan zou de Palestijnen weer slecht uitkomen. Ten einde raad hebben de Ame rikaanse en Russische organisa toren maar besloten de eerste ronde van de bilaterale onder handelingen in Madrid te hou den. Israël is akkoord gegaan, zij het morrend en onder voor waarde dat het overleg zo snel mogelijk daarna naar het Mid den-Oosten wordt verplaatst. Maar als het aan de Syriërs ligt, blijft Madrid de onderhande lingsplaats. De Libanese onderhandelaars bevinden zich in de Syrische rugzak, dus dat zijn al twee lan den die in Madrid willen blij ven. PLO-leider Arafat, blij als een. kind dat hij weer welkom is in Damascus, geeft president Hafez al-Assad bij voorbaat ge lijk en de Jordaniërs hebben er weinig behoefte aan geïsoleerd te raken. Het ziet er dan ook naar uit dat Israël hooguit zal kunnen bereiken dat het bilate rale overleg na de eerste zittin gen wordt verplaatst van Ma drid naar een andere stad bui ten het Midden-Oosten, moge lijk Washington. Twee weken na de openings conferentie moeten volgens de uitnodiging multilaterale onder handelingen beginnen. Dat zijn besprekingen tussen een groot aantal landen in het Midden- Oosten - dus niet alleen Israël en zijn buurlanden - over prak tische zaken als waterhuishou ding, wapenbeheersing, vluch telingenproblemen, milieu en economische ontwikkeling. Ba ker heeft zich er na de Golfoor log hard voor ingespannen, want het is een belangrijk on derdeel van de 'nieuwe wereld orde' die president Bush ons al lemaal in het vooruitzicht heeft gesteld. Maar Syrië bleek de rol van Amerikaans bondgenoot, die het in de Golfcrisis even heeft gespeeld, al weer vergeten. De 1 laatste maanden heeft het de banden met Iran en radicale Pa lestijnse en islamitische organi saties weer stevig aangehaald. Assad heeft de Amerikanen la ten weten dat hij afziet van deelname aan de multilaterale (of: regionale) onderhandelin gen zolang Israël niet te kennen geeft dat het bereid is zijn leger terug te trekken tot de grenzen van 1967. Libanon en de PLO volgden het voorbeeld van de Syrische president automatisch en Jordanië doet alleen nog maar of het twijfelt. Deelname aan het regionale overleg is trouwens een faculta tieve zaak geworden. „De partij en die wensen deel te nemen aan multilaterale onderhande lingen, zullen twee weken na de opening van de conferentie bij een komen..." heet het in de of ficiële uitnodiging. Een louter ceremoniële opening, dubieuze bilaterale besprekingen en fa cultatieve multilaterale onder handelingen - dat is de schrale 'oogst van maandenlange Ame rikaanse voorbereiding. Camp David Pessimisten hoeven niet naar argumenten te zoeken. De par tijen verschillen diepgaand van mening over de procedure, de inhoud en het doel van het overleg. Maar optimisten hou- j den vol dat in het Midden-Oos ten zelfs een falikante misluk king de kiem kan leggen voor iets moois. Na de Geneefse vre desconferentie startte Kissinger uit pure wanhoop zijn befaam- I de pendeldiplomatie. Die lever- de troepenscheidingsakkoorden I op tussen Israël en zijn buurlan den en leidde, via via en na sle pende onderhandelingen in Camp David, tot vrede met Egypte. Aan de vooravond van 'Madrid' denken veel Israëliërs met heimwee terug aan de geestdrift en de tomeloze verwachtingen na het sluiten van dat eerste Is- raëlisch-Arabische vredesver drag. Opnieuw is er een kans op vrede, maar waar zijn Sadat en Begin?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2