Regio Onderzoek naar afstoten Muzenhof 'Plassen tegen de regenpijp is er niet meer bij' Oegstgeest gedupeerd door te laat indienen subsidie-aanvraag Leerlingen muziekschool gedupeerd door diefstal Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF ÜESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN HET FENOMEEN vrou welijke motorrijder is een nasleep van de emancipa- tiegolf. Vroeger zaten de dames alleen achterop. BIJ BEZUINIGINGEN op de welzijnssector is in Lei derdorp niet de botte bijl gehanteerd, aldus wet houder C. Kerner tijdens de begrotingsraad. NIEUWSLIJN Kinderopvang Voorschotense bedrijven VOORSCHOTEN In het Voorschotense Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan informeert de gemeente bedrijven en instellingen op maandag 28 oktober over bedrijfskinderop- vangplaatsen. Wethouder M. Breunesse (welzijn) en de stichtin gen Kinderdagverblijf Bibelebon en Kinderopvang Voorschoten geven een inleiding. De avond begint om 21.00 uur. Parkeren Herman Costerstraat wijzigt WASSENAAR Het wisselend parkeerverbod in de Wassenaar- se Herman Costerstraat verandert. Het parkeerverbod geldt al leen nog aan de kant van de oneven nummers. Tot nu toe wis selde het parkeerverbod elke twee weken van de ene naar de an dere kant van de straat. De gemeente verandert deze regeling in verschillende straten, omdat automobilisten het wisselende ver bod verwarrend vinden. Politiek café over sponsoring kunst LEIDERDORP Wat hebben sponsoring en kunst en cultuur met elkaar te maken? Deze vraag staat centraal tijdens het Poli tiek Café dat de Leiderdorpse WD-afdeling op 19 november houdt in Wik's Party Centrum aan de Hoofdstraat. Het Politiek Café wordt georganiseerd in het kader van het tweede lustrum van de Kunstkring Leiderdorp. Aanvang: 20.00 uur. Koffieconcert in Raadhuis De Paauw WASSENAAR In raadhuis De Paauw aan de Raadhuislaan in Wassenaar verzorgt pianiste Ariëlle Vemède op zondag 3 no vember het koffieconcert. Zij zal werken van Mozart, Brahms, Debussy en Chopin ten gehore brengen. Het concert begint om 12.00 uur. Toegangskaarten zijn een half uur van te voren aan de zaal verkrijgbaar. Er is geen voorverkoop. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 12,50 gulden, voor kinderen 5 gulden. OEGSTGEEST CERBERUS De gemeente Oegstgeest krijgt niet alsnog een budget van 120.000 gulden voor de restau ratie van monumenten in de periode 1996 en 1997. De waar nemend voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. C.J. van Zeben, heeft een verzoek van de gemeente om alsnog voor het geld in aanmerking te komen afgewezen. Deze uitspraak is gisteren be kend geworden. De gemeente Oegstgeest richtte zich donder dag tot Van Zeben met het ver zoek de weigering van de subsi die op te schorten. De Rijks dienst voor de Monumenten zorg wilde de aanvraag van Oegstgeest niet in behandeling nemen omdat deze te laat was ingediend. Volgens de Rijks dienst moeten de gemeenten jaarlijks hun aanvragen voor 1 juli hebben opgestuurd zodat de dienst op 1 november met een verdeling kan komen. Oegstgeest was slechts zes da gen te laat met de aanvraag. Monumenten-ambtenaar Noort van Oegstgeest spreekt daarom 'van een onevenredig zware straf. ..Vooral als je bedenkt dat wij altijd op tijd zijn geweest, ook met onze meerjarenpro gramma's voor de monumen ten." En: „Er gaan nu twee bud getjaren verloren, da's me nogal wat. In feite kunnen we nu twee jaar niets restaureren. De ge meenteraad zou kunnen beslui ten om andere geldbronnen aan te boren, dat valt nog te bezien. Het is daarom niet te zeggen welke eigenaar van welk monu ment voor welk bedrag wordt gedupeerd.'' „We zijn in elk geval niet van plan om het hier bij te laten zit ten", vervolgt hij. „We hebben nu even de kous op onze kop gekregen maar het is zaak om een bodemprocedure te begin nen. Veel hangt ook af van de argumentatie van de Raad van State. Die is ons nog niet be kend. Vooral als dit college in houdelijk nergens op in gaat en alleen maar vaststelt dat we te laat waren met de aanvraag, geef ik ons nog wel een kans." Er komt een onderzoek naar de mogelijkheden om het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum de Muzenhof af te stoten. Een extern onderzoeksbureau moet uitzoeken welke toekomstmogelijkheden het theatergedeelte van de Muzenhof heeft. Daarbij wordt ook gekeken naar de uitbreiding van de bibliotheek, waaraan het college eerst wegens geldgebrek niet wilde meebetalen. VOORSCHOTEN De Molenlaan in Voorschoten krijgt een nieuw, ir klassiek uiterlijk. De wandelpromenade wordt wederom be straat de verzwakte kademuren worden gerenoveerd en weer voor- i van aanlegsteigers. De nieuwe lantaarnpalen krijgen een nostal gisch tintje. Omdat de straat toch werd opengebroken, heeft het GEB van de gelegenheid gebruik gemaakt om de oude gas- en elektrici teitsleidingen te vervangen. De werkzaamheden zullen naar ver wachting half november klaar zijn. foto wim dijkman LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Dat zegden de Leiderdorpse burgemeester en wethouders toe in een eerste antwoord op de algemene beschouwingen, gisteren tijdens de begrotings raad. Privatisering van de mu ziekschool Rijnakkoord, die eveneens in de Muzenhof zetelt, vond wethouder C. Kemer niet wenselijk. Volgens de PvdA kan muziekonderwijs beter binnen het basisonderwijs worden ge geven. „Gezien de bezuinigin gen die de muziekschool in het verleden heeft verwerkt, vraag ik me af of we nu nog aan Rijn akkoord moeten komen", vond Kerner. Volgens Kemer is bij de be zuinigingen op de welzijnssec tor niet 'zo maar de botte bijl gehanteerd'. De instellingen en verenigingen moeten gezamen lijk 150.00 gulden inleveren. „We hebben prioriteiten moe ten stellen en daarbij alternatie ven aangedragen om op een an dere wijze meer middelen bin nen te halen." Kemer zei te be seffen dat de 30.000 gulden die op sociaal-cultureel centrum de Sjelter wordt gekort, op een 'on gelukkig moment' komt. „Maar we kunnen niet anders", stelde zij met nadruk. Het PvdA-voorstel om de sportzaal 'Op Dreef te sluiten wees Kemer af. „Dat stuit op praktische bezwaren: we zou den dan een gymnastieklocatie missen voor de scholen in de Buiten- en Voorhof. Bovendien brengen we dan een paar sport verenigingen in ernstige proble men. Het college denkt echter wel aan het afstoten van de gymnastiekzaal aan het Kwik staartplein. Dan zouden de lo caties beter over het dorp ver deeld zijn", aldus Kemer. De wethouder moest bekennen nog steeds geen duidelijkheid te hebben over de toekomst van sportcomplex De Does. „We zijn daarbij, frustrerend genoeg, afhankelijk van derden." De motie die PvdA en Groen Links hadden ingediend over de kostenberekening van het niet doorgaan van de vuilstort in het Doesgebied, konden de opposi tiepartijen maar beter intrek ken, vond het college. Wethou der C. Huigen: „We hebben de zaak nu in bespreking met de Gevulei en dat willen we eerst afronden, alvorens we discus siëren over een doorberekening in de afvalstoffenheffing." LEIDERDORP Aan de Leider dorpse Achthovenerweg verrijst een bedrijfsverzamelgebouw. Acht bedrijven moeten er onder dak vinden, waaronder groothan dels voor kunststofvloeren, speelautomaten, behang, koffie en sigaretten. Daarnaast komen er een confectie-atelier, twee fo tostudio's en een aannemersbe drijf. Het eerste deel van het be drijfsverzamelgebouw wordt vol gende maand opgeleverd. foto ellen martens VRIJE TUD ZOETERWOUDE Uit de muziekschool in Zoeter- woude-dorp is afgelopen don derdag een keyboard ter waarde van 2500 gulden ontvreemd. De dader deed zich voor als de re parateur van het muziekinstru ment. Een docent, die iets te goed van vertrouwen was, liet hem alleen met het apparaat. Toen deze docent later bij de man ging kijken, was hij ver dwenen met het keyboard. De school heeft aangifte gedaan bij de politie, maar verwacht niet dat de verzekering het verzeker de bedrag zal uitkeren. Hier door zijn acht jeugdigde key boardspelers gedupeerd. De muziekschool beschikt niet over de nodige middelen om een nieuw apparaat aan te schaffen. Voorlopig zal een keyboard worden gehuurd, maar die is wel van mindere kwaliteit. 'Nettemotorclub Pegasus uit Oegstgeest leidt ondergronds bestaan OEGSTGEEST/LEIDEN WIM KOEVOET Elke gemeente krijgt de motor club die ze verdient. Welnu, Pe gasus komt uit het kakkineuze Oegstgeest. 'Bom to be wild', het lijflied van motorrijders aller naties, komt met een beschaafd volume uit de speakers. De pos ter van de Blues Brothers neemt veel meer vierkante meters muur in beslag dan de schaars geklede juffrouw op het minis- cule kalendertje. De ongetatoe ëerde barman Harm Plasse ont fermt zich over de racefiets van de verslaggever en serveert kof fie. Secretaris Anton Verhagen vertelt zonder blikken of blozen dat Pegasus voortkomt uit de plaatselijke padvinderij en voor zitter Henk Knol voegt daaraan toe dat Pegasus een vliegend paard uit een Griekse mythe is. „Eerst dachten we aan 'Crazy horses', maar dat is toch wat te wild. Andere motorclubs gaan veel verder. De vrouwenafdeling van een Leidse motorclub heet Hot Lips. Da's pas aanstootge vend", vindt barman Plasse. Van meet af aan, vertellen de drie, bestrijdt Pegasus de voor oordelen over motorclubs: ruige jongens, een hoop herrie en veel zuipen. „Kortom, zoals het er aan toe gaat in Amerikaanse speelfilms. Maar in Oegstgeest is dat uitgesloten, er zijn hier zelfs geen a-sociale voetbal clubs", aldus Knol. Gunstige ontwikkeling is vol gens de voorzitter 'dat yuppies tegenwoordig ook motorrijden'. „Juist het slag Oegstgeestenaren dat ons altijd heeft veroordeeld, ziet tegenwoordig een status symbool in motoren. Maar echt helpen doet ons dat niet, wij zullen altijd de naam blijven houden", zegt de 46-jarige voorzitter. Hij is de oudste Pe- gasus'er, maar dat wil niet zeg gen dat hij de vaderfiguur is. Wel ziet hij er nauwlettend op toe dat niemand zijn of haar motorfiets 'ladderzat' beklimt. „De sociale controle is bij Pe gasus groot." Veel geholpen heeft de strijd tegen vooroordelen nog niet. Besprekingen met de gemeente Oegstgeest over een stukje grond voor onder de keet van Pegasus liepen telkens op het laatste moment vast. „Het ging goed totdat de behandelend ambtenaar in de smiezen kreeg dat Pegasus een motorclub is", aldus Verhagen. De vereniging leidt dan ook nog altijd een 'on dergronds' bestaan. Aan pro motie wordt maar heel mond jesmaat gedaan. Secretaris Ver hagen plakt af en toe een aan meldingsformulier op het zadel van een geparkeerde motorfiets. In dat beleid past ook de af spraak het clublogo niet achter op het motorjack te dragen. Het speciale T-shirt van Pegasus gaat schuil onder het leer. „Soms vraag ik me af of we niet te zoet zijn", merkt Verhagen op. Er ontstaat een discussie over het spanningsveld tussen het beleid en de groei van de ver eniging. „We kunnen niet altijd een klein clubje blijven, dat alle publiciteit mijdt. Vers bloed is nodig, anders bloedt Pegasus doodt. Zet m'n telefoonnum mer maar in de krant: 071- 146267", zegt Verhagen. „Officieel weet de gemeente niet dat wij nu hier zitten", zegt hij. 'Hier' is het clubgebouw van de ijsclub op de Oegstgeester ijsbaan aan de Oegstgeesterweg in Leiden. Dank zij de bemidde ling van de Oegstgeester melk boer Henk Heemskerk, die deel uitmaakt van het ijsclubbe- stuur, is Pegasus sinds april on derhuurder. 's Winters zijn de motorrijders dakloos. Opslag ruimte voor hun spullen heb ben ze niet. Voorzitter Knol den Lantaern aan de Rhijngees- terstraatweg. Verhagen stapte er rond die tijd uit. „Het bleef bij poetsen, ik wilde meer toeren, maar de anderen zagen dat niet zitten." Vervolgens werd een garage box aan de Lange Voort het toe vluchtsoord van de motorfana ten. Voor Verhagen was dat re den terug te keren. „Ik dacht: misschien wordt het nu toch nog wat." De garagebox was kaal, ramen zaten er niet in. „Er stond een bankstel en de vloer was bezaaid met motoren die uit elkaar lagen." De garagebox werd op slag ongeschikt ver klaard toen \Touwen belangstel ling aan de dag legden voor Pe gasus. „Met vrouwelijke leden erbij kun je niet meer tegen de regenpijp plassen", verklaart r Knol. denkt Pegasus op korte termijn aan een vast onderkomen in Leiden te kunnen helpen. Enige haast is geboden. Op verschil lende plekken in Oegstgeest staan onderdelen van de keet weg te rotten. /Mie hoop is ge vestigd bp de contacten die Knol heeft in het Leidse ge meentehuis waar hij goed de weg weet. „Ik kom uit de aan nemerij, vandaar." hebben a; gasus ges iende padvindi de wieg van 1 an. Verhagen v> „We kwamen v< ?r de vloer en als onze motorfiets praatten, dan poetsten we ze.' Hel vriendenclubje lelde el snel acht leden. Dat zijn er te veel om tegelijk over de vloer te hebben. De nieuwe plaats van samenkomst werd café De Gou Van de huidige achttien mo torrijders van Pegasus zijn er maar liefst vijf vrouw. „Een na sleep van de emancipatie. Vroe ger zaten ze hoogstens achter op. Tegenwoordig steken vrou wen elkaar aan, net als man- Het ultieme Pegasus-gevoel ondervinden de leden tijdens de vele toertochten die ze maken in de Ardennen en in de Eiffel. Barman Harm Plasse: „Je hoort bij elkaar en dat laat je zien. Die homogene sfeer erv aar je niet in auto's. We rijden altijd in colon ne. Als we er een missen gaan we bij de eerste afslag de weg af." Ook op de weg merken ze veel van de ingebakken afkeer van motorrijders. „Vooral als het heet is. Dan zitten al die au tomobilisten met dertig graden onder hun dakje en komen wij in oris i shirtj«- voorbij i lit lastigvallen doen ze ons niet. Rijd je in je eentje, dan word je veel vaker afgesneden." Fancy fair De welfare van het Rode Kruis in Zoeterwoude houdt vandaag en morgen haar jaarlijkse fancy- fair en rommelmarkt in huize Emmaus in Zoeterwoude. De opbrengst van het evenement is bestemd voor het Rode Kruis. Belangstellenden zijn welkom op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en op zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Postzegelruilavond Voor filatelisten wordt een post zegelruilavond gehouden op maandag 28 oktober in 'Ons Huis' aan het Kosterpad 3 in Zoeterwoude. De avond begint om 19.00 uur. Oude kranten Onder het motto 'Uw kranten zijn voor ons contanten' halen leden van de drumfanfare de Rijntamboers vandaag oude kranten op in Zoeterwoude. De ophaalploeg begint om 9.30 Operette De jeugdoperette De Mascotte geeft een uitvoering van de ope rette 'Het geheim van de hof maarschalk' op zaterdag 2 no vèmber in het Rijnlands Lyce um aan de Apollolaan in Oegst- geest. Het spil begint om l'l.U) Lezing De Voorschotense Vrouwenraad organiseert op maandag 28 ok tober een lezing over de Islam in gebouw De Engelenbak aan de Prinses Marijkelaan in Voor schoten. De spreker is ds. R. Steenstra uit Wassenaar. De zaal is open om 20.00 uur. Cursus tegen roken Voor rokers wordt de cursus 'Samen stoppen met roken' ge organiseerd in het gezondheids centrum aan da Prol van i«- Waalslaan in Voorschoten. De cursus begint 5 november. In formatie kan worden verkregen via telefoonnummer 02521 19250. Amnesty De afdeling Amnesty Internatio nal uit Zoeterwoude houdt maandag 28 oktober weer een schrijfafvond voor gevangen, vanaf 20 00 uur In ha Hula, i r wordt dit keer onder anderen geschreven voor Bonar Tigor Naipospos uit Indonesië, 29 jaar oud en veroordeeld tot 8,5 jaar gevangenisstraf wegens hei ver spreiden van verboden liter.i De leden van de Oegstgeester motorclub Pegasus: „Soms vraag ik me af of we niet te zoet zijn. foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25