Leiden Maastricht wil de auto kwijt v Stemming Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 Overslag als wondermiddel De Maastrichtse autovrije bin nenstad draait goed, maar nog lang niet goed genoeg. De per sonenwagens zijn weliswaar verdwenen, maar niet de vrachtauto's. De leveranciers zitten elkaar met hun kolossale trucks in de smalle straten van het voetgangersgebied geregeld in de weg. Daardoor is de bin nenstad 's ochtends niet be paald een wandelparadijs. Maar de oplossing is in de maak. Mogelijk al volgend jaar begint in Maastricht een zoge heten stadsdistributiecentrum een overslagterrein waarin de goederen voor de binnen stad-winkeliers uit vrachtwa gens wordt overgeladen in klei ne busjes. Daar wordt ook in Leiden over gedacht. Files Volgens Paul Jansen, verkeers- deskundige van de gemeente Maastricht, heeft iedereen baat bij een stadsdistributiecentrum. Het winkelend publiek natuur lijk, want zij zijn voortaan ver lost van de vrachtwagens, maar ook de vervoerders. Het is na melijk de bedoeling dat het cen trum 24 uur per dag wordt opengesteld. „Waarmee ze hun wagens en medewerkers effi ciënter kunnen inzetten en op het moment dat het hen uit komt", meent Jansen. Maas tricht wil bovendien een specia le route reserveren voor de vrachtwagens, zodat ze de files rond de stad kunnen vermijden. Ook voor de winkeliers biedt het stadsdistributiecentrum voordelen. „De ondernemers in het autovrije gebied hebben langzamerhand de neiging om hun winkels 's ochtends maar dicht te houden. Door de vele vrachtwagens, komt er toch nauwelijks publiek. Als er straks busjes door de stad gaan rijden, wordt het klimaat in het gebied ook 's ochtends aantrekkelijk, en trekken ze wellicht meer klanten." Om de kosten hoeven de ver voerders en de winkeliers het niet te laten. Op dit moment zijn ze zo'n 20 miljoen kwijt voor de distributie van goede ren. Na de ingebruikname van het stadsdistributiecentrum zou dat kunnen dalen tot zo'n 15 miljoen. „We hebben berekend dat het centrum rendabel is bij 1400 zendingen per dag. In de binnenstad alleen al zijn dat er nu 3000. Dus het moet lukken." Inmiddels hebben cle PTT en Van Gend Loos belangstelling getoond voor het beheer van het distributiecentrum. Zes jaar voor miljoenenroof LEIDEN LEIDEN WIM WEGMAN 'Parkeerplaats VRIJ' melden de lichtjes op het verwijsbord bij de Maastrichtse Markt. Wat dus niet betekent dat er gratis ge parkeerd kan worden. Integen deel, wie zijn auto er een mid dagje wil stallen, moet een handvol guldens in de parkeer automaat werpen twee gul den per uur. Er kan met rijks daalders worden betaald. Intussen kijkt de verslaggever een beetje ontredderd om zich heen. Hij is speciaal naar Maas tricht gereden om kennis te ma ken met een historische bin nenstad waaruit de auto is ge weerd. Volgens de borden zou dit het centrum moeten zijn. En inderdaad, hij ziet rond de Markt prachtige, eeuwenoude panden. Maar het plein zelf en de straten er omheen worden gedomineerd door wagens, wa gens en nog eens wagens. Maar als hij verder is gelopen, blijkt de reis naar het zuiden toch niet voor niets te zijn ge weest. Naast de Markt liggen een aantal winkelstraten, waar inderdaad geen enkele auto is te bekennen. Het zijn oases van rust, ook al is het er op deze doordeweekse dag afgeladen druk met winkelend publiek. Een serie kleine Haarlemmer straatjes, maar stemmiger en luxer en mooier. Het verdwij nen van de auto uit het Maast richter centrum heeft de winke liers geen windeieren gelegd. Paradoxaal Paul Jansen, de verkeersdes- kundige van de dienst stadsont wikkeling van de gemeente Maastricht, onderstreept de economische voorspoed. „De zaken in het voetgangersgebied bloeien als nooit tevoren." Toch was het verzet enorm toen de gemeente halverwege de jaren '60 voorstelde om de auto te weren uit een gedeelte van de binnenstad. „Het gebruikelijke verhaal. Ondernemers riepen boe en bah, want ze waren bang dat de klanten massaal zouden weglopen. Maar dat was een paradoxaal standpunt. Het ver keer stond destijds voortdurend vast in het centrum. Alle straten waren toegankelijk, maar tege lijkertijd was niets bereikbaar. En wat is dan het nut van de toegankelijkheid?" In 1968 'na eindeloos ge praat' zagen de winkeliers in dat het zo niet langer kon en stemden ze er mee in dat het gebied autovrij werd. Eerst nog vrij voorzichtig, pas in 1975 wa ren de geesten rijp voor defini tieve stappen en werd het cen trum met behulp van palen en kettingen, en een herinrichting van straten 'voorgoed' onge schikt gemaakt voor autover keer. „Dit soort ingrijpende maat regelen heeft een 'incubatietijd' van een jaar of tien. Dat zie je wel vaker. Ook al zijn de proble men groot, het duurt een hele tijd voordat mensen de oplos sing aanvaarden", aldus Jansen. Parkeergarages Om het aantal parkeerplaatsen te compenseren dat destijds uit de binnenstad verdween, zijn rond het voetgangersgebied vier parkeergarages gebouwd. Vol gens Paul Jansen zijn die gara ges er overigens pas achteraf gekomen. „Als je je binnenstad wilt afsluiten, moet je niet wachten tot die dingen er staan. Dat werkt namelijk niet. Par keergarages worden gebouwd als duidelijk is hoe groot de be hoefte er aan is. En die weet je pas als in het centrum geen plek meer is voor auto's." Inmiddels speelt de gemeente met het idee om de auto uit de hele binnenstad te weren. „Het POLITIEKE RUBRIEK^— De sponsoring door het bedrijfsleven krijgt een steeds loucher gezicht Nu de tabaksreclame met a little luck and a lot o' horse ook uit de bioscoop wordt verdreven, heeft een sigarettenfabrikant zijn toevlucht gezocht tot het theater. Aan het begin van een gesponsorde musical moest een acteur enige minuten lang wellustig aan een sigaret zuigen, een scene die rechtstreeks komt uit één van die talloze Amerikaanse gangsterfilms die in de jaren vijftig werden geproduceerd. Directeur Pim Wallis de Vries van de Leidse Schouwburg wilde zijn tempel van kunst niet laten vervallen tot een tweede-rangsbioscoop en verbood de reclame. Wordt het zo langzamerhand niet eens tijd dat het gemeentebestuur zich uitspreekt over de financiële steun van het bedrijfsleven, vroeg D66-raadslid Thom de Graaf zich deze week af bij een commissievergadering, 'zeker Het glas gaf de zaal iets van een aquarium, waar geruisloos als vissen onophoudelijk de flapovers klapten met kreten als 'berstuursinformatie' en 'bedrijfsfilosofie'. foto jan holvast nu een gemeente-ambtenaar (Wallis de Vries) in het openbaar stelling heeft genomen'. De Graaff was vooral benieuwd naar de reclame in het Rembrandt-atelier, dat immers wordt gebouwd met het geld van een Japans elektronicabedrijf. Veel meer dan een bordje met de tekst 'dit werd mogelijk gemaakt door' kon De Graaff er in zijn onschuld niet bij voorstellen. Aan een Rembrandt met een walkman, de restauratie van de Nachtwacht in een videoclip of een 'eigentijdse visie op Rembrandt' in elektronische lichtbeelden, moeten we inderdaad maar niet denken. Al schijnt een kunstenaar op dit moment in het atelier met elektriek bezig te zijn zo'n visie te ontwikkelen. Regels voor sponsoring zoals De Graaf die wil zijn geen overbodige luxe, nu de gemeente steeds meer zaken wil laten betalen door het bedrijfsleven. Het bekendste voorbeeld is de Lakenhal waar een kassenbouwer voor een soort glazenoverkapping moet gaan zorgen. Maar ook de Stadsgehoorzaal moet met sponsorgeld een muziek- annex congrescentrum worden. Opvallend is dat bedrijven alleen een geldzak klaar hebben voor kunst of wat daarvoor moet doorgaan. De gemeente blijft opdraaien voor het onderhoud en trekt de komende jaren bijvoorbeeld 600.000 gulden voor lantaarnpalen. Misschien is het een idee om bedrijven de restauratie van bruggen en gebouwen te laten betalen in ruil voor reclame. Dan kan er bij het bouwproject een bord komen met 'deze brug werd opgeknapt door aannemingsbedrijf X'. Dan betaalt het bedrijf voor de gemeente het bouwproject en niet andersom, zoals nu gebeurt. oor talloze advies- onderzoeksbureau- tjes valt dezer dagen goudgeld te verdienen aan de Leidse politiek. Sinds de desastreuze opkomst bij de laatste verkiezingen voelt het gemeentebestuur zich in zijn hemd staan tegenover de bevolking van Leiden. „De burger is niet tevreden over de politiek en ik beschouw het als één van mijn taken om daar iets aan te doen", zei PvdA- wethouder Steven de Vreeze (financiën) gisteren tijdens een studiedag voor ambtenaren en politici in het stadhuis. Nieuwe kleren zijn echter nogal modieus, bleek in de Burgerzaal waar de toehoorders zwijgend luisterden naar de goeroes uit het bedrijfsleven. Achter het glas dat de zaal iets van een aquarium gaf, klapten geruisloos als vissen onophoudelijk de flapovers met kreten als 'bestuursinformatie' en 'bedrijfsfilosofie'. Wie de deur open deed kreeg het geluid er gratis bij. Jammer alleen dat de Rotterdamse hoogleraar Roel in 't Veld, ooit raadslid voor de PvdA in Leiden, er al op had gewezen dat de gemeente geen bedrijf is. Dat de gemeente zich altijd met details zal blijven bezighouden, ook al vinden de organisatie-adviseurs dat de politiek alleen maar over hoofdlijnen moet praten. Bewoners blijven de raadsleden tenslotte aanspreken op details als paaltjes voor de deur, de plaats van het Rembrandtbeeld en de bebouwing van een meter grasveld. „Het was beter geweest als wij eerst het geloof en dan de twijfels hadden gehoord", verzuchtte PvdA- raadslid Anneke Boot. De nieuwe kleren voor de kiezer die de politiek wil aantrekken zijn ook nogal duur. Eerder deze week besprak een raadscommissie de adviezen van een bureautje voor het bouwen aan een beter imago bij de burger. De communicatie nota van 50.000 gulden werd in een paar zinnen afgemaakt. „Ik hoop dat u de nota nog in de computer heeft zitten, dan kunt u hem zo kwijt aan andere gemeenten", zei D66-raadslid Thom de Graaf even beminnelijk als dodelijk. „Het is leuk als een wethouder praat over een verantwoord milieu, maar zolang een milieu- ambenaar mij adviseert om de olie maar door de wc te spoelen, blijft een ongunstig beeld van de gemeente bestaan", gaf Boot haar eigen ervaring fijntjes weer. Zo wees de politiek het bedrijfsleven vriendelijk de deur: liever in je hemd dan Meer dan twee miljoen gulden bedroeg de buit die een inwo ner van Leiden en vier andere overvallers medio 1988 uit een geldauto in Antwerpen haalden. Gisteren stond de 37-jarige Lei- denaar terecht voor het ge rechtshof in Den Haag vanwege zijn aandeel in de roof. De man werd een jaar gele den door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel en terugbetaling van 450.000 gul den. Procureur-generaal J. Cou- zijn eiste gisteren dezelfde straf in hoger beroep. Volgens haar ging het om een goed georgani seerde overval, waarin de Leide- naar een belangrijke rol speel de. De man dwong de twee be stuurders van de geldtransport auto met behulp van een vuur wapen op de grond te gaan lig gen. Hierna kon het geld wor den overgeladen. Volgens de verdachte Leide- naar was de overval in scène ge zet. „Ik deed maar alsof ik die mannen bedreigde. Mij was door de organisatoren van de overval verteld dat die twee om gekocht waren. Ze hadden de instructie om meteen op de grond te gaan liggen." Omdat de buit van 2.3 mil joen gulden uit twintig verschil lende valuta en talloze cheques bestond, was het tellen een hele klus geweest. De stapels biljet ten en deviezen besloegen het vloeroppervlak van twee ka mers, zei de Leidenaar gisteren. Hij vertrok met valuta ter waar de van 450.000 gulden, zette die op een Luxemburgse bank en nam het geld in Nederland op. Raadsman mr. H. Brander be pleitte een lagere straf, omdat de Leidenaar pas in een laat sta dium bij de overval betrokken raakte. Het hof doet over twee weken uitspraak. MEDISCHE DIENSTEN Het Vrijthof in Maastricht Het weren van de auto heeft het centrum van deze stad lou ter voorspoed ge bracht. is een ongekende schaalvergro ting van het gebied maar ook van de problemen. Want waar laten we de auto's van de bewo ners? En hoe sluiten we het ge bied af? Een ketting rond het centrum lijkt me te veel van het goede. Je zult bovendien bewo- nersverkeer moeten toelaten, maar wie controleert wie bewo ner is en wie niet? Goede syste men daarvoor zijn nog niet ge vonden." De steun voor een verdere uitbreiding van het autoluwe of autovrije gebied in Maastricht lijkt in elk geval groot. „De be woners en de ondernemers in de binnenstad dringen er bij de politiek steeds vaker op aan om alle woon-werkverkeer en au to's van bezoekers de stad uit te gooien. Ik denk dat het ook wel die richting op zal gaan, al zal het opnieuw tien jaar duren voordat het ook werkelijk zo ver ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan. Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Rosmolen 2, tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur: R van Leeuwen, Rosmolen 2, tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2/a, tel. 122622. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Minne broersgracht 41, tel. 126371. Groep 3 - Boeis, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers. Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: J Lely, Lek straat 91/a. tel. 416555. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Burg- gravenlaan 102. tel. 125820. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter. Lahr, Lodder. Nieuwenhuis. Paulides, Van Rijn, Van Wingerden. J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer za 8 uur tot zo 8 uur: M. Hom, Zo- cherstraat 1. tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Kanter, I. Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammer stein. tel. 720936. ir tot 24 uur: F. Oostendorp, terstelefoon 071-122222 kunt u nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M. Landsmeer, Florijn 10. tel. 413913; zo: O. Du Ry van Beest Hol le. Vlaskamp 16. tel. 891100; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J. Voor zaat, Boerhaaveplem 19. tel. 177461. Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 612356; zo: A. Meiman, J.W. Fr- isolaan 13. tel. 612118. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Wassenaar za: G. Schaepman, v.Z.v.Nijevett- straat 42. tel. 14561; zo: 8 Dinger van Kruinmgen. Hofcampweg 65. tel. 76418. Zoeterwoude APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13. Leiden, tel. 211611, Apotheek Stevenshof, l Boudier Bak kerplein 1, Leiden, tel. 313234, Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 612525. Roest (Leiden en omstreken): A. Helder, Hermelijnvhnder 36. tel 220513. Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui- zerlaan 26. tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; o» DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door M. Wiennga. J. Haydnlaan 8, Leiden tel. 762925; spreekuur om 13.00 .tel.01751-12586 59. tel: 120144, na 17 00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging "Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: AGENDA REDACTIE JANET VAN DIJK EN KAREL BERKHOUT ZATERDAG 26 OKTOBER Leiden Open dag van de Leidse Aquarium en Terrarium Ver. 'De Natuurvriend', clubgebouw K&G. J.C. de Rijpstraat 29. van 9.00 tot 16.00 uur. Molenwandeltocht over 10 en 15 km, rt vanaf VW. Stationsplein 210 Robijnhof 1met een informa tiemarkt en elk half uur een rondlei ding. van 10.00 tot 16.00 uur Bingo in Buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad. aanvang 20.15 uur. Zestiger jaren-feest mmv de Pub Band en The Moonpiepers in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.30 uur. 'Lot', familievoorstelling door theater groep Sirkel in het LAK-theater. aan vang 20.30 uur. Jazzpodium Hot House met 'Niks' m de Waag, Aalmarkt 21, aanvang 21 30 uur. Leiderdorp Kinderbingo m de Muzenhof. aan vang 14 00 uur. Interculturele dag door Leiderdorp Aangenaam in Sjeiter, Heemraadlaan 'Der Zigeunerbaron' in de Muzenhof. aanvang 20.15 uur. Voorschoten Disco-avond door het Open Jongeren n 20.30 uur tot 01.00 uur dicht. Warmond Open dag in Mariènhaven, van 10.00 ZONDAG 27 OKTOBER Leiden Excursie o.l.v. een gids door het Heempark. Oegstgeesterweg. start op het pleintje bij de ingang om 14.00 Leiderdorp Leiderdorpse Operettevereniging met 'Der Zigeunerbaron' in de Muzenhof. aanvang 20.15 uur. Voorschoten Herfstwandelmgolveen IVN-gidsop Landgoed de Horsten, start ingang Papeweg om 14.00 uur. Zoeterwoude Optreden van Trio Hasjee in Don Bos co, Zuidbuurtseweg 58, aanvang 21.00 uur. MAANDAG 28 OKTOBER Gespreksgroep voor familieleden van psychiatrische patiënten, georg door zeifhuiporganisatie Labyrint, in het GGD-gebouw, Roodenburgerstraat 1/a. aanvang 19.30 uur. Dia-vertoning van fotograaf Robert Eckhardt over de wisseling van de seizoenen in de Alpen, Kapelzaal K O-gebouw, Oude Vest 45. aanvang 20.15 uur Oegstgeest Open repetitie van Operetteveren ging de Troubadours in 't Groot Prof fijt, Boerhaaveplem. aanvang 20 00 Wassenaar Ansichtkaartenruilbeurs door prent briefkaartkring 'De Bollenstreek' in De Warenar, Kerkstraat 75. van 19 00 tot 21 30 uur. Zoeterwoude Schnjfavond van Amnsty Internatio nal m 'Ons Huis', Zoeterwoude-dorp aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23