Leiden A Él Autovrij: niet meer publiek PvdA: vaart zetten achter plan Tram moet terug 'Nietbusvnj' naar de stad BOUWPLANNEN? nrrLv/tva~ fcinaredactie: PAUL U COMMENTAAR vervolg van de voorpagina Het gemeentebestuur wil het autoverkeer terugdringen om de binnenstad aantrekkelijker te maken voor het pu bliek. Uit de enquête van Research voor Beleid blijkt ech ter dat een autovrije binnenstad vooralsnog niet meer klanten zal trekken. Een klein deel van de bezoekers kon digt aan elders de boodschappen te gaan doen. Winkeliers vreesden vooral in het verleden dat de klanten zouden wegblijven bij strenge verkeersmaatregelen. Die angst blijkt ook niet gerechtvaardigd. Voor de meeste mensen blijkt het niet uit te maken, ze zullen niet vaker of minder vaak naar de Leidse binnenstad gaan als de gemeente daar auto's gaat verbieden. Bijna 12 procent van de on dervraagden gaat vaker winke len in het centrum als het auto verkeer vermindert of verdwijnt. Voor 21 procent is het verkeers verbod juist aanleiding om el ders boodschappen te doen. is afgenomen, blijkt uit het on derzoek dat de binnenstad nog steeds populair is. De bewoners van het centrum halen bijna al lemaal hun boodschappen bij winkels in de buurt. En bijna de helft van de overige onder vraagden komt meer dan een keer per week naar de binnen stad, vooral om inkopen te doen. Uit de enquête blijkt dat inwoners van Voorschoten en Oegstgeest vaker naar andere plaatsen gaan dan inwoners van Leiderdorp. De meeste mensen die niet in de binnenstad wonen rijden er met de auto naar toe. Weinigen (tien procent) maken gebruik van het openbaar vervoer hoe wel de meeste mensen de bin nenstad wel goed bereikbaar vinden met de bus. Slechts een derde van de bezoekers maakt gebruik van fiets, brommer of motor. Veel meer wordt geklaagd over het tekort aan parkeer plaatsen. Meer dan de helft van de bezoekers vindt dat er nu te weinig parkeergelegenheid is. En van de binnenstadsbewo ners met een auto (60 procent) heeft meer dan de helft er gere geld moeite mee zijn voertuig kwijt te raken. De ergernis over het verkeer in de binnenstad loopt het hoogst op in de Pieters- en Aca- demiewijk en in Pancras-West. Dat UW REACTIE Populair vooral de die De Leidse collegepartijen zien de bijval voor de autoluwe binnenstad als een steun voor het be leid om het aantal auto's in het centrum sterk te verminderen. PvdA-raadslid A. Boot wil nu zelfs extra vaart zetten achter de plannen: „Misschien moeten wij een stap verder gaan en niet alleen te sprake komen is de bijval pleiten voor een autoluwe maar zelfs een auto vrije binnenstad." Ruim 42 procent van de bin- onder meer wijkcomité's kan volgens hem de stelling van de Leidse bevolking voor het autopro bleem, wat hij afleidt uit het feit dat maar weinig mensen 'geen mening' opgaven. Alleen wethouder T. van Rij (ruimtelijke orde ning) is niet onder de indruk. „Het is precies het beeld dat ik altijd al had. Iedereen wil minder au- zodra de eigen parkeerplaatsen ter nen is de bijval een stuk minder." Al leen diepgaand overleg met de buurtbewoners „Een autovrije binnenstad? Mensen van buiten komen niet meer naar Leiden toe want ze kunnen de auto er niet meer kwijt. Die gaan dus in Leidschendam of Leiderdorp winkelen. En ongelukkige mensen kunnen ook niet meer in de binnenstad terecht. Nee, het wordt er allemaal niet beter op." Leidse Kees Hoewel de gemeente en de middenstanders er over klagen dat de economische functie van Leiden de afgelopen jaren sterk nenstadbewoners en 53,4 procent 1 ners uit de buitenwijken en de regio is voor het autovrij maken van het centrum. De fractieleider van Groen Links J. Laurier ziet de cijfers als 'zeer positief. CDA-wethouder J. Walenkamp (economische zaken) spreekt van een 'heel helder signaal dat de plannen aanslaan'. Bovendien is hij verrast over de enorme belang- steun vergroten. „Mijn ervaring is dat de Leidse bevolking uiteindelijk wel gevoelig is voor argu menten." Door het geringe gebruik van de huidige par keergarages (60 procent van de automobilisten parkeert er nooit), zetten de Leidse politici wel wat vraagtekens bij een nieuwe parkeergarage zoals Walenkamp die eventueel wil. „Ik vraag me al jaren af waarom er geen pendeldienst is vanaf de stations naar de binnenstad. Niet met die grote bussen, maar met een tussenmaat-bus. Die grote bussen moeten de Breestraat uit, ik durf er niet eens te fietsen. Op zaterdag kan je trouwens niet eens je fiets kwijt, zo chaotisch is het. Van familie die in een buitenge meente woont, hoor ik vaak dat er geen aardigheid aan is om naar Leiden te gaan." Mevrouw J. Hoekstra, Leiden „Van mij mag de binnenstad best autovrij worden. Maar met auto vrij bedoel ik ook echt autovrij. Dus ook geen bussen, want die zijn nu het grootste struikelblok. En ze moeten het goed aanpakken, met een ringweg en goede parkeergelegenheid. Ik heb weieens ge zegd: als er iets fout gaat in het verkeer, proberen ze het uit in Lei den. En ik ben bang dat dat nu ook gebeurt." Bram Pater, Leiden „Niet autovrij maken de binnenstad. Gebrekkige oude mensen kunnen dan moeilijk het centrum bereiken. De Breestraat moet wel autovrij blijven. Rijden automobilisten toch door de Breestraat dan moet de politie hun rijbewijs onmiddellijk afpakken. Die kunnen ze dan de volgende dag tegen betaling van een boete terugkrijgen. De NZH moet verder de doorstroom van bussen door de Breestraat beter regelen, niet acht bussen per minuut, maar om de vijf minu ten één bus." B.J. Boonstra, Leiden „Het probleem wordt verplaatst naar de wijken die net buiten de singels liggen. Daar is de parkeerdruk nu al groot. Zo'n auto vrije binnenstad werkt van geen kant en zo is het met veel gemeentelijke plannen. De theorie is gewoon anders dan de praktijk. Neem de 'autovrije' Breestraat die gewoon hartstikke druk is. En die prachti ge parkeergarages staan voor een groot deel leeg." N.J. Bavelaar, Leiden „Ze moeten invaliden niet vergeten. Als er geen parkeerplaatsen voor hen in de binnenstad zijn, kunnen zij niet bij de winkels ko men. Nu al is dat moeilijk omdat invalidenplaatsen vaak bezet zijn door gewone vergunninghouders." P. Leenes, Noordwijkerhout „Ik rijd nu al liever naar Delft en Voorschoten omdat de Leidse bin nenstad voor auto's slecht bereikbaar is. Ik ben al wat ouder. Ik Lei den loop je je ongans op de Haarlemmerstraat en naar de Bree straat. Het beste lijkt mij dat er een groot koopcentrum buiten de stad wordt gebouwd. En dan niet zoiets als Winkelhof in Leider dorp. Dat is te klein. Als je daarop bent aangewezen, loopt iedereen binnen de kortste keren met dezelde broek." Mevrouw Koomans, Leiderdorp. „Vroeger gingen we vaak met de wagen naar V D en de Hema in Leiden. Maar mijn vrouw is ziek en dus zijn we nu aangewezen op Leidsenhage. Dus voor ons maakt een, al of niet autovrije, binnen stad niet meer uit. We hadden al genoeg van het autootje pesten in Leiden." Heer Majoor, Oegstgeest „Ik woon in de binnenstad, op de Kalvermarkt. Wij worden gek van het parkeren van het winkelende publiek en van de* winkeliers van de Haarlemmerstraat en omgeving. Allicht komen ze hier staan. Het is goedkoper dan in een parkeergarage. Dat moet dus ook ver anderd worden. Monumentale wijken zoals de onze, worden ver pest door dat blik." Mevrouw Moerman, Leiden Ommezwaai jarenlang zijn er bittere woorden over gevallen, maar eindelijk lij ken de geesten er dan toch rijp voor, zelfs bij de neringdrijvende middenstand: wil de Leidse binnenstad werkelijk verder tot ontwik keling komen dan zal de auto er nog voor 2000 uit geweerd moeten worden. De ommezwaai is opmerkelijk. Die heeft vermoedelijk te maken met de langzaam veld winnende gedachte dat het hart van Leiden, hoe je het ook wendt of keert, toen slechts voor weinig automobi listen bereikbaar is en dat er commercieel wel eens veel meer te be reiken zal zijn met het volledig benutten van de unieke historische binnenstad. Het z.g. recreatieve winkelen wordt steeds belangrijker en dat is iets wat uit de grond gestampte moderne winkelcentra niet kunnen bieden. Wethouder Walenkamp heeft bij zijn plannen voor een autovrij centrum de tijdgeest mee, anderzijds is het zeker zijn verdienste dat die doorbraak in het denken nu tot stand is gekomen. Anders dan zijn voorgangers heeft hij niet een plan gelanceerd om dat ver volgens door allerlei strotten te wringen, nee. hij heeft eerst het overleg gezocht en steun voor zijn ideeën proberen te vinden. Voor dat staaltje van behoedzaam manoeuvreren verdient hij stellig lof. Uit een steekproef die in opdracht van deze krant werd uitgevoerd, blijkt dat het merendeel van bewoners en bezoekers de auto wil aanpakken. Deze klimaatswijziging is verheugend, zij vormt de on misbare basis van waaruit verder kan worden gewerkt. Maar de weg naar een autovrij centrum is nog lang en de moeilijk heden zijn enorm. Behalve de auto zal ook de bus uit de Breestraat moeten, want anders blijft dat een hopeloos verbrokkelde straat waarmee niets te beginnen is. De vraag doemt direct op wat dat voor het busverkeer in zijn algemeenheid voor gevolgen heeft. Hoe bereiken publiek en goederenvervoer straks zo efficiënt mogelijk het hart van de stad? (Keert de tram misschien terug?!) En waar blij ven de auto's van de bewoners van de binnenstad? Het is niet moeilijk om het rijtje problemen nog verder uit te brei den. Er zal ongetwijfeld nog heel wat water door de Oude Rijn stro men alvorens de plannen tot uitvoering kunnen worden gebracht. Van Walenkamps geestelijke lenig- en soepelheid zal nog heel wat worden gevergd. En nu al staat vast dat hij het onmogelijk alle par tijen naar de zin zal kunnen maken. Maar hij kan in elk geval voor lopig vooruit. Merkwaardig is in dit geheel de houding van de Kamer van Koop handel. Een somber verhaal van voorzitter Berkhout over de verlo ren gegane regionale economische functie van Leiden. Er moeten volgens hem eerst maar eens 3 of 4 parkeergarages komen. Wie zo redeneert, komt geen stap verder. Een stilstand in het denken bij de KvK? Het lijkt er veel op. Breestraat De bus moet in de Breestraat blijven, vindt het merendeel van de ondervraagden. Van de be woners van de binnenstad is 49 procent voor het behoud van de bussen in de Breestraat. Van de regelmatige bezoekers van de binnenstad vindt 43 procent dat de bus in de Breestraat moet blijven en zegt 37 procent dat de bus beter kan verdwijnen. Een zoekende in de woestijn „Het is een waardeloos idee. Steeds meer mensen zullen uitwijken naar andere winkelcentra als Leidsenhage. Daar kunnen ze de auto gratis en dichtbij de winkels kwijt. Als je volgeladen met bood schappen de stad uitkomt heb je geen zin nog een heel eind te lo pen naar een parkeergarage. De winkeliers in de binnenstad zullen er echt last van krijgen." Mevrouw L. van der Hoog, Leiden „Ik kom vaak om te zingen in de kerk voor een rouwtje of een trouwtje en dan kost het mij een vermogen om mijn auto er gens kwijt te kunnen. Omdat mijn gezondheid niet zo gewel dig is, kan ik ook niet altijd op de fiets komen. Ik zou dan ook willen voorstellen om voorzie ningen te treffen om de auto aan de rand van de stad neer te kunnen zetten. In de binnen stad moet het vervoer dan gratis zijn." M. Biesjot, Leiderdorp Hij vraagt wel eens in zijn omgeving hoe het nu zit met de Breestraat. Dan hoort hij 27 verschillende antwoorden. „Iedereen voelt zich een zoe kende in de woestijn. Het is nu in Leiden rommelig, onover zichtelijk. Bovendien voelt ie dereen zich te kort gedaan: de fietsers, bussen, voetgangers en de auto's." Om deze redenen is J.H. la Ri- vière, plaatsvervangend korpschef van de Leidse politie, vierkant voor het plan om de auto's te verbieden in de bin nenstad. Of beter gezegd, in een deel daarvan. „Voor mij houdt het op bij de Breestraat en de Haarlemmerstraat en omge ving. Als je een groter gebied af sluit, krijg je weer problemen met bewoners die een onthef fing willen hebben. En dat moet juist niet: afsluiten is afsluiten." Een voordeel is volgens La Ri- vière dat automobilisten zullen weten waar ze aan toe zijn. Dat maakt het voor de politie ook een stuk gemakkelijker. Het valt niet mee om steeds maar uit te moeten leggen wanneer en van af welke kant ze de Breestraat niet in mogen. De wegen richting binnen stad moeten goed zijn en dui- J.LaRivière. delijk worden aangegeven. Om dat de parkeerplaatsen in het autovrije gebied verdwijnen, moeten elders meer plekken voor auto's komen. „Niet zo maar ergens twee of drie par keerplaatsen erbij, want dan gaat iedereen daarnaar zoe ken." De politieman zou niet graag zien dat de bussen ook uit bepaalde straten worden ge weerd. „Een vervoermiddel dat je nodig hebt", zegt hij daar- De plaatsvervangend korpschef is enkele jaren gele den naar Oegstgeest verhuisd. Hij gaat echter nog vaak naar 'de stad' om te winkelen. „We pakken vrijwel altijd de fiets." De binnenstad wordt in elk ge val aantrekkelijker als er minder auto's rijden, vindt La Rivière. „Als ik weet'waar ik kan parke ren, dan wil ik best een stukje lopen." De tram moet terugkeren in de stad. Van de ondervraagde bin nenstadbewoners ziet 53,2 pro cent een tram als een verbete ring van het openbaar vervoer. Een meerderheid van de bezoe kers uit de Leidse buitenwijken, Oegstgeest, Leiderdorp, Voor schoten en Zoeterwoude (47,7 procent) is voorstander van een tram. AJs de stadstram wordt doorgetrokken naar de buiten wijken is zelfs 60 procent van de bezoekers voor. Dezer dagen is het 30 jaar ge leden dat de tram verdween uit de stad Leiden en de regio. „Ie dereen vindt een tram gewoon leuk, maar gezien het geringe openbaar vervoeraanbod zijn de investeringen daarvoor nu te hoog', zegt wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) die overi gens wel een voorstander van een trarri zegt te zijn. Wethou der J. Walenkamp (economi sche zaken) vindt het aantal voorstanders eigenlijk nog te genvallen: „Gezien het grote aantal voordelen van een tram bijvoorbeeld voor het milieu had ik verwacht dat het en- thousiamse groter zou zijn. Groen Links-fractievoozitter J. Laurier ziet een tram wel zitten: „Zowel PvdA als Groen Links hadden een tram in hun verkie zingsprogramma staan, maar in het collegeprogramma is die uiteindelijk gesneuveld vanwe ge de kosten. Mocht er ooit weer gesproken worden over een railverbinding in westelijke richting, dan moet er zeker ook worden gedacht aan een tram in de stad." Het matige gebruik van het openbaar vervoer (minder dan 10 procent van de ondervraag den) baart de Leidse politiek zorgen. „Als ik dan lees dat een derde van het publiek geen en kele ervaring heeft met het openbaar vervoer, dan vind ik dat zorgwekkend. Het busver voer moet meer worden gepro moot, bijvoorbeeld door de bussen een dag gratis te laten rijden", zegt Laurier. „Bij de kerstkoopzondag vorig jaar za ten de gratis bussen bomvol", herinnert Boot zich. Van Rij wil in plaats daarvan de fietsen ruim baan geven. „Uit het onderzoek blijkt dat de meesten (36 procent) die niet met de auto komen op de fiets stappen. Bovendien vinden de mensen de fietsen minder hin derlijk dan bussen." Busmaatschappijen juichen een 'autoluwe' binnenstad toe, maar zijn tegen een busvrij cen trum. Districtschef van de NZH. B. Leeuwenburgh, gelooft heilig in de voordelen van een autolu we Leidse binnenstad. Het zou een belangrijke stimulans zijn voor het gebruik van het open baar vervoer. Maar autovrij moet niet auto matisch ook busvrij betekenen. „Het niet meer kunnen rijden door de Breestraat zou waar schijnlijk een grote schade aan richten. Door het omleiden van routes rijden bussen dermate ver van de binnenstad dat het niet meer aantrekkelijk is om met de bus te gaan." Leeuwen burgh baseert dat op de resulta ten van een onderzoek zo'n vier jaar geleden. Parkeergarages De drie parkeergarages in Lei den staan vaak leeg. 60 procent van de bezoekers van de bin nenstad parkeert de autb nooit in een parkeergarage. De par keergarages zijn 'niet handig' of 'te duur'. 20 procent zet de auto soms in een parkeergarage en 20 procent regelmatig. Populariteit De Digrosgarage aan de Lange- gracht is de populairste par keergarage in Leiden. Meer dan de helft van de mensen die hun auto wel eens in een garage zet ten, parkeert altijd in de Digros garage. De Hoogvlietgarage trekt een derde terwijl de Driessengarage nog geen 13 procent van de automobilisten trekt. Auto of bus De bus blijft een zeer onderge schikt vervoersmiddel om mee naar de Leidse binnenstad te komen. Nog geen tien procent van de ondervraagden maakt van het openbaar vervoer ge bruik om het stadscentrum te bezoeken. De auto blijft popu lair, meer dan 39 procent maakt er gebruik van. B. Leeuwenburgh. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PIAFONODEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunttstol van het kwaliteitsmerk rieceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perlect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Kimo-certificsit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekaken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. WSH BI ACZ* Betere Verkoop! Daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig. Van Advertising Workshop. Specialisten in verkoopbevordering. Bel eens voor een afspraak^ ADVERTISING WORI&HOP

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21