Vrije tijd /I Taalcreativiteit in race tegen de klok NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES Jolanda Oukes POP/POPULAIR Little Feat 'Shake me up' (Mor gan Creek/import) Het moet maar eens uit zijn met het gezeur over de in 1979 overleden oprichter/bandleider Lowel George. 'Shake me up' is de derde sterke plaat op rij van de Amerikaanse, zeer veelzijdi ge formatie Little Feat sinds 1988, het jaar waarin ze een he vig bekritiseerde come-back maakte. Little Feat zonder Ge orge is geen Little Feat, ën tallo ze varianten op deze dooddoe ner verhullen alweer veel te lang dat de nu zeven man sterke band nog altijd tot de crème de la crème van de Amerikaanse rock moet worden gerekend. Vooral als het tempo hoog is, de beide slagwerkers elkaar rit misch tegengas geven en met horten en stoten dat typische Feat-ritme tot stand komt, springen de vonken er van af. De titelsong van deze cd, alsme de 'Fast Furious en 'Mojo Haiku', zijn daarom de betere 4 nummers. Van de ballads is vooral afsluiter 'Down in Fla mes'zeer geslaagd. (WK) Joe Cocker - 'Night calls' (Capitol) Aan Joe Cockers individuele rij pingsproces lijkt maar geen ein de te komen. Hoe ouder hij t wordt, hoe subtieler zijn song beleving. Op 47-jarige leeftijd i,< heeft hij niet langer een lood zware geluidsmuur nodig om zijn bloeddoorlopen zang aan op te hangen. Integendeel, de producers van dit album (David Tickle, Danny Kortchmar en Jeff ,4lynne) hebben hem ditmaal /eens flinterdun door de meng- tafel gehaald, en dat heeft een prachtig album opgeleverd, met als hoogtepunt de indringende r "Sib-ballad 'Please no more'. "Maar ook de titelsong van Jeff Tynne mag er zijn, evenals het speciaal door Prince voor hem geschreven 'Five women'. De Beatles-klassieker 'You've got to hide your love away' roept te veel reminiscenties op aan de aloude Sgt. Pepper-cover 'With a little help of my friends', maar een kniesoor die daarover zeurt. 'Night calls' behoort tot het bes te wat Cocker tot nu toe maak- te.(WS) Jan Vayne - 'Colours of my mind' (EMI) Je bent geneigd hem de Neder landse Richard Clayderman te noemen, maar dan doe je hem toch een beetje te kort. Zijn techniek is onmiskenbaar beter en zijn speel-opvatting brutaler, onbevangener. De 25-jarige Jan Vayne (spreek uit: Veenje) uit Zwolle, die enkele jaren geleden de titel 'Europees Kampioen Improvisatie' op het Yamaha- concours in de wacht sleepte, serveert zijn publiek een goed in het gehoor liggende piano cocktail van lichte klassieken en de betere melodieuze pop, en vergeet overigens niet zijn eigen naam eronder te zetten. In vijf middagen nam hij in Londen zijn debuut-cd 'Colours of my mind' op, producer Gerard Stel- laard voegde er hier en daar wat strijkers aan toe, en klaar is Kees. Het resultaat is een heel aardig album in de kan-geen- kwaad-sfeer. Te groot voor de supermarkt, maar te klein voor de concertzaal. (WS) JAZZ Myra Meiford Trio - 'Now Now (Enemy) Als we de moeilijk verkrijgbare cassettes op het Nisus-label even niet meetellen, is dit het tweede album van de Ameri kaanse pianiste Meiford. Nog meer dan op haar vorige cd 'Jump' wordt bevestigd dat het hier om een van de belangrijk ste pianisten van de komende jaren gaat. Zo is Meiford een heel begaafde componiste die kennelijk met het grootste ge mak oorspronkelijke composi ties met een sterke melodielijn weet te schrijven. Daarnaast zijn haar improvisaties niet zo zeer uitweidingen, maar zowel ritmisch als melodisch een ver dieping van het geschreven ma teriaal. Stilistisch staat Meiford ergens tussen Paul Bley en Cecil Taylor, een combinatie van ro- mahtiek en percussieve span ning die helaas zeldzaam is. Handig weet ze ook verwijzin gen naar oudere pianotradities in haar stukken te verbergen, zoals bijvoorbeeld in 'This That Way'. De rest van het trio, be staande uit bassist Lindsey Hor ner en drummer Reggie Ni cholson, volgt altijd het initiatief van de leidster die over een to meloze energie lijkt te beschik ken. Een van de beste piano- cd's van het laatste jaar.(KV) Paul Hock - 'Fresh Fruit' (Time less) Het kwartet van gitarist Paul Hoek behoort duidelijk niet tot een wel of niet veronderstelde Hollandse school. Het spel en het geluid van de gitarist refe reert al in de eerste seconden duidelijk aan John Scofield. De vraag of hij daar iets wezenlijks eigens aan toevoegt is moeilij ker te beantwoorden. Met Ben van den Dungen, Harry Em mery en Cees Kranenburg (ju nior) maakt Hock in ieder geval smakelijke moderne main stream. De grootste kracht er van ligt in de frisse composities van de leider. Een onverwacht en geslaagd idee is de bewer king van Jacques Brels 'Voir un ami pleurer'. Misschien niet erg oorspronkelijke, maar wel zeer vakkundig gespeelde muziek die bovendien, afgezien van de bas van Emmery, zeer goed werd opgenomen.(KV) Salzburg Recital. Liederen van Beethoven, Debussy en Wolf - Jessye Norman, sopraan; James Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vonngeving: RALPH KLEINHOUT I NIEUWE VIDEO'S Dit jaar kwamen er twee nieuwe Robin Hood-verfilmingen uit: de ene werd een succes, de andere deed weinig. De succes volle Robin Hood met Kevin Costner is er een waarvoor kosten noch moeite zijn ge spaard en waarin avontuur over avontuur buitelt. In John livings minder succesvolle versie gaat het wat kalmer aantoe. Irving is ook dichter bij het bekende verhaal van de edelman die steelt van de rijken om de ar men te kunnèn helpen, gebleven. Slecht is de film zeker niet en wie (in de bios) heeft genoten van de capriolen van Costner zou toch de versie met Patrick Bergin eens moe ten huren om het verschil in aanpak te zien (CBS/Fox). Stanley Krubricks 'Full metal jacket' is nu ook op video verschenen. Kubricks films zijn niet voor het grote publiek, maar voor fijnproevers. Wie oppervlakkig kijkt zal 'Full metal jacket' - over soldaten die in Vietnam terechtkomen - kil en hard vinden, maar wie let op de structuur van de film zal moe ten erkennen dat een hoge graad van per fectie is bereikt en dat het oorlogsbedrijf op genadeloze wijze wordt geanalyseerd (War ner HomeVideo). In 'Postcards' van Mike Nichols is het grote werk weggelegd voor Meryl Streep en Shirley McLaine. Streep is een actrice met een drugsverleden, Mclaine is haar over heersende moeder die aan de drank is. Ze proberen met elkaar te leven en dat valt niet mee. Het gegeven is nogal somber, maar Nichols heeft heel wat vrolijke mo menten in het verhaal weten te stoppen (RCA). Dennis Quaid speelt de hoofdrol in 'Co- me see the paradise' van Alan Parker. Hij is er een Amerikaan in die, voor de oorlog, verliefd wordt op een Japans meisje. Na de aanval op Pearl Harbour worden in Ameri ka de Japanners geïnterneerd en ook de ge liefde van Quaid komt in een kamp. De Amerikaan die in dienst moet lijkt te moe ten kiezen tussen zijn liefde voor zijn land en zijn vriendin. De film is met zorg opge zet en hij behandelt een probleem dat na de oorlog in de Amerika sterk is gebagatelli seerd. Japanners die tientallen jaren in de USA hadden gewoond en zich Amerikaan voelden werden schandelijk behandeld en Parker brengt dat duidelijk in beeld (RCA). Hoe handig het bezit van een diploma ten-paspoort is laat 'Diplomatic immunity' van Peter Maris zien. Een mafketel met z'n paspoort vermoordt een meisje. De politie doet niets, maar pa (Bruce Boxleitner) heeft lak aan het CD-paspoort. Hij trekt naar Pa raguay en roeit daar de dader en een kwart van het land uit. Ik zou er wat meer in gelo ven als Boxleitner er wat stoerder bij had gekeken. Dat doet hij niet. want hij kan het niet: hij is te lief voor het killers-werk fWar ner Home). Levine, piano (Philips) Jessye Norman blijft een enor me persoonlijkheid, maar het lijkt of zij nu al aan vocale kwa liteiten begint in te boeten. Bo vendien heeft het er steeds meer de schijn van dat zij geen echte sopraan is, maar een mezzo-sopraan, en dat zij op grond daarvan in de afgelopen jaren zo makkelijk altpartijen kon zingen. Ook in dit recital valt op dat haar oude vocale grandeur het best tot uiting komt in die liederen waarin zij haar mezzo-register kan aan spreken. In het echte sopraan- repertoire staat haar stem con stant opder druk en levert het hoorbaar problemen op om goed te intoneren. Wie van Nor man als liedvertolkster wil ge nieten, is beter uit met een ou dere opname. (PK) Schubert: Liederen - Cheryl Stu- der, sopraan; Inwin Gage, piano (DG) L H' D I/R Wat een verschil met de tien jaar jongere en opmerkelijk veelzijdige Chyryl Studer, een van de snelst rijzende sterren onder de nieuwe generaties. In vijftien liederen van Schubert en met als afsluitend hoogte punt het ruim een kwartier du rende 'Klage der Ceres' toont zij zich een typisch vertolkster uit de moderne school. De geraffi neerde woordkunst van Schwarzkopf heeft moeten plaatsmaken voor een grotere directheid, waarbij stemmingen en kleuren volledig in de muzi kale lijnen worden opgenomen. Studer blijkt daarin een waardig navolgster van Ameling en Au- gér, die hoe dan ook soms nog haar meerderen zijn in het uit diepen van teksten. Al met al een veelbelovende liederen-cd van een van de mooiste stem men van dit moment, schitte rend begeleid door Irwin Gage. (PK) DINGEN Horloge-broche Claudio Calli ontwierp voor muziekliefheb bers die bij de tijd willen blijven deze horlo ge-broche in de vorm een een gitaar. Het horloge is een quartz-uurwerk. De prijs van dit sieraadje is 69,-. Meer informatie: Alpha Trading tel.075 - 216901. Hersenkraker vc De Digi-Disc is een moeilijk maar uitdagend spel letje. Deze uit Amerika afkomstige 'breinbreker' is een cilindervormig ding met zeven cijferschijven die je afwisselend kunt verdraaien. Er staan cij fers, plussen, minnen en vermenigvuldigings- en or puzzelfanaten deeltekens op. Het is de bedoeling de schijven zó te verdraaien dat alle sommetjes kloppen. In speelgoedwinkels en de kantoorboekhandel te koop voor 16,95. f Woordspelletjes doen het nog altijd heel goed, zowel op tv als gewoon in de huiska mer. Aan de enorme stapel spellen die de creativiteit op taalgebied testen, heeft spel- lenmaker MB dit jaar een gloednieuw spel toegevoegd. Het heet Scattergories en is ge schikt voor 2 tot 6 spelers vanaf 12 jaar. Een woordspel dat goed is voor urenlange her sengymnastiek. In de doos zitten zes mappen, 18 categorie- kaarten (6x3 kaarten), een tijdklok, speel bord en een dobbelsteen waar het alfabet op staat, uigezonderd de letters Q, U, V, X, Y, Z. De fabrikant heeft aan alles gedacht, want zelfs 6 antwoorden-blocnotes en 6 potloden ontbreken niet. Het speelbord dient louter om de dobbelsteen op te gooi- 'en, want de steen is zo zwaar dat het rollen fatale gevolgen kan hebben voor het tafel blad. Het doel van het spel is in een race tegen de klok unieke woorden te bedenken in elke categorie. De spelers kunnen naar hartelust te keer gaan want er zijn maar liefst 144 ca tegorieën. De beginletter wordt bepaald door de 20-kantige dobbelsteen. Het spel wordt in drie ronden gespeeld. Ie dere speler krijgt een map, potlood, ant- woorden-blocnote en categorielijst. Zorg er wel voor dat iedereen dezelfde lijst voor zich heeft. Eén van de spelers gooit de dob belsteen en roept luid en duidelijk welke letter deze ronde wordt gebruikt. Nadat de tijdklok is ingesteld kan het spel beginnen. De eerste kolom van de antwoorden-bloc- note wordt nu ingevuld met woorden die beginnen met de letter die de dobbelsteen heeft aangegeven en slaan op de betreffen de categorie. Voorbeeld: letter A. Categorie: Landen. Dus: Andorra, Argentinië, Albanië. De spelers hoeven maar een antwoord in te vullen maar proberen wel zo origineel mo gelijk te zijn. Want als een van de andere spelers precies hetzelfde woord heeft, krijgt niemand punten. De spelers werken de hele lijst af. De tijd klok is onverbiddelijk. Als hij afloopt, wordt het spel meteen gestaakt. Nu worden om beurten de antwoorden voorgelezen. Elk goedgekeurd en uniek woord levert een punt op. Dat aantal wordt bovenaan de kolom gezet. De twee volgen de rondes gaan precies zo. Aan het eind van de derde ronde worden alle punten geteld. Degene met de meeste punten wint. Er is aan dit leuke woordspel een aantal re gels verbonden die nodig zijn om het spel in goede banen te leiden. Zo moet de eerste letter van een antwoord de letter zijn die door de dobbelsteen is vastgesteld. Lid woorden mogen niet als sleutelwoord wor den gebruikt en een woord mag ook niet twee maal op de lijst worden gezet. Roos mag worden gebruikt voor de categorie e tegen de klok unieke woorden verzinnen. bloemen, maar dan niet nog een keer in de categorie meisjesnamen. Wanneer eigen namen worden gebruikt telt zowel de voor- als achternaam mee. Voor een zanger/zangeres met een T kun je zo wel Tony Scott als Mieke Telkamp gebrui ken. Beter is in dit verband Tina Turner, want dat levert twee punten op. Er zijn natuurlijk altijd van die eigenwijze spelers die ieder antwoord aanvechten. Bij dergelijke twistpunten wordt er gestemd. Als de stemmen staken, dus evenveel voor als tegen, wordt het antwoord niet goed ge rekend. Ook wanneer een speler een woord niet goed heeft geschreven, wordt geen punt toegekend. Ook niet aLs de speler wel de juiste beginletter heeft gebruikt. Om het spel nog spannender te maken, kan de tijdklok kotter worden ingesteld. De er varing leert echter dat de maximale tijd geen luxe is. In een heleboel categorieën zijn woorden met bepaalde beginletters eenvoudigweg moeilijk te vinden. Ie hebt die tijd dan hard nodig. Scattergories is een degelijk uitgevoerd spel dat voortdurend een beroep doet op de taalcreativiteit. Want schrijf nooit het woord op dat je het eerst te binnen schiet. Je kunt op je vingers natellen dat één van je tegenstanders dat ook opschrijft. Probeer zn origineel mogelijk te zijn. Alleen daarmee zijn punten te verdienen. Scattergories van MB. Zeer variabele speel- duur. Richtprijs: 100 gulden. Het handige van deze Manhattan CD-toren is dat je er een verdieping tussen kunt schuiven als je collectie groter wordt. De standaard-toren, die 99,- kost, kan dertig zilveren schijfjes bevatten. Het tussenstuk kost 34,95. Meer informatie bij Kupro BV, tel.05738 - 2300. Lettertrein Onder het motto 'mijn spelen is leren' zou deze houten trein 39,50) aan het assortiment speelgoed kunnen worden toe gevoegd. De wagons van het treintje zijn namelijk 'gevuld' met de letters van het alfabet. Te koop in speelgoedzaken en warenhuizen. Zestig jaar jong Een mooie moderne vormgeving? Schijn bedriegt. Dit fraai vormgegeven stoel tje met bijpassende tafel en de strakke vitrinekast werden meer dan zestig jaar geleden ontworpen. Dick Dankers ont dekte deze Portuge se meubelen en zijn Frozen Fountain Productions brengt ze als 'remakes' op de markt. Het meta len stoeltje met houten zitting kost ƒ324,- de tafel 384,- en de afsluit bare vitrinekast (156 cm hoog, 60 cm breed en 36 cm diep) van dun plaat staal met een alumi- niumkleurige coating moet 1600 opbrengen. Meer informatie: 020 - 6221802. CD-wolkenkrabber

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15