Kunst vidre ,Deze opera is meer dan een sprookje' Cultureel erfgoed ernstig in verval Rijnders en Habbema: fusie is bezuiniging Orkest wervelend, solist langzaam Stemmen die wondermooi kleuren I Zaterdag 26 oktober 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 Spiegelwanden Spiegels op maat GLAS EN SPIEGELS Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon 071 - 21 80 55 DE NEDERLANDSE mediakunst-ten toonstelling .Imago, Fin-de-Siècle in Dutch Contemporary Art' zal te zien zijn op de Wereldtentoonstelling Ex- po'92, in april 1992 in Sevilla. NIEUWSLIJN Lezing over interieurs Rapenburg LEIDEN In samenwerking met de Vereniging Oud Leiden is er op dinsdag 29 oktober in Stedelijk Museum De Lakenhal een lezing van prod.dr. C.W. Eock over de aspecten van interieurs aan het Rapenburg. Vooral in de verfraaiing van het interieur - het snijwerk op de wanden en schoorstenen, de beschildering van de balkenpla- fonds, later vervangen door luchtiger stucwerk, de bekleding van de wanden met goudleer of geschilderde behangsels, leefde men zich in de loop der eeuwen uit. Zij weerspiegelen de status van de eigenaars. De lezing begint om 20.15 uur. Michel van der Plas over Gezelle HOOFDDORP - De auteur Michel van der Plas is dinsdag 29 ok tober te gast tijdens een letterenavond in theater Het Oude Raadhuis in Hoofddorp. Recent van hem verscheen een biogra fie over de dichter Guido Gezelle, die hem een nominatie voor de AKO Literatuurprijs opleverde. De avond in Hoofddorp zal Gezelle als centraal thema hebben. Aanvang: 20.30 uur. Low-Down Chili treedt op VOORHOUT De Voorhoutse formatie Low-Down Chili treedt vanavond op in 't Jok in Voorhout. Vanaf acht uur is de zaal open. Concert Capella pro Cantibus OEGSTGEEST Cappella pro Cantibus, het Oegstgeester koor, geeft vanavond een concert in de Groene Kerk in Oegstgeest. Uitgevoerd worden o.a. een mis van Haydn, een motet van Bach en de 'Fenural Sentences' van Henry Purcell. Aanvang kwart over acht. Toegang 12,50. Ook Alkmaar en Groningen verbieden rookreclame De directeur van de Stads schouwburg in Groningen heeft, in navolging van de Leid- se schouwburgdirecteur, de op voering verboden van de live reclame voor een sigaretten merk, voorafgaand aan de mu sical Funny Girl. Ook het Alk- maarse theater De Vest heeft la ten weten tabaksreclame op het toneel te zullen verbieden. Siga- rettenfabrikant Philip Morris, die de musical met een half mil joen gulden sponsort, weigert vooralsnog de live-commercial helemaal uit de theaters terug te trekken. Na de vijf voorstellingen in Leiden is de musical, vanaf gis teravond, in de Stadsschouw burg in Groningen te zien. Di recteur J. van Veen zegt op zich geen tegenstander te zijn van kunstsponsoring maar meent dat met een commercial op het toneel een grens wordt over schreden. „Het is puur reclame Het spotje waar het in de schouwburg allemaal om draait: een acteur betreedt het toneel en steekt een sigaret op, waarop het merk naar beneden komt. en heeft niets meer met sponso ring te maken", aldus Van Veen. Volgens impresario J. Senf wisten de theaterdirecties voor af waar ze aan toe waren met de sponsor. De Groningse theater directeur ondersteunt evenwel het betoog van zijn Leidse colle ga die heeft gezegd dat de live commercial, op 4 oktober voor het eerst te zien bij de première van Funny Girl, een volslagen verrassing was voor de schouw burgen. Van Veen heeft zijn mening tot gisteren voor zich gehouden den Ende, impresario Senf. de om de sponsor gelegenheid te sponsor en de theaterdirecties bieden een standpunt te bepa- zijn er echter niet in geslaagd len. De afgelopen dagen is druk een oplossing voor het conclict overleg gevoerd. Producent Van te vinden. Beheer en onderhoud van het culturele erfgoed van Nederland staan ernstig onder druk. Er is meer dan een miljard gulden nodig om achterstallig onder houd geheel weg te werken. Omdat dat geld er niet is, zullen scherpe keuzen gemaakt moe ten worden. Cultuurminister d'Ancona schrijft dit in een aan vraag om advies over het nieu we kunstenplan dat volgend jaar verschijnt. Alleen al de ach terstanden in beheer en behoud bij de rijksmusea bedragen f 400 miljoen. De rijksarchieven kam pen met verzuring van papieren documenten. Van de 158 kilo meter archieven die het rijk be waart, wordt 51 procent door verzuring aangetast. De gebouwen waarin de mu sea en en archieven zijn gehuis vest, verkeren vaak in slechte staat. Het achterstallig onder houd van klimaatregelappara- tuur wordt geschat op f 110 mil joen. Hierdoor gaan de collec ties versneld achteruit. Ook de monumentenzorg ziet zich ge confronteerd met versneld ver val van monumenten door ver zuring en luchtvervuiling. Het nijpend gebrek aan geld wordt nog eens verergerd door de noodzaak 18.000 monumenten van jongere bouwkunst aan de monumentenlijst toe te voegen. Begin dit jaar heeft de minister nog f 40 miljoen extra uitgetrok ken voor vooral cultuurbehoud. Inmiddels is daar alweer f4.5 miljoen op bezuinigd. Ook heeft de minister haar bijdrage aan de monumentenzorg in het ka der van de stadsvernieuwing (jaarlijks f26 miljoen), stopge- Stadsschouwburgdirecteur Cox Habbema en artistiek leider Ge- rardjan Rijnders van Toneel groep Amsterdam beschouwen het voorstel voor een fusie tus sen de Stadsschouwburg en het toneelgezelschap vooral als ex cuus voor een nieuwe bezuini gingsronde. Habbema en Rijn ders zeiden dit tijdens een de bat over het Amsterdamse Kun stenplan voor de periode 1993- 19%. De raadscommissie cul tuur van Amsterdam had een aantal betrokkenen uit de kunstwereld uitgenodigd voor een inventarisatie van stand punten over vijf onderdelen van het concept-Kunstenplan van cultuurwethouder Baak. Het meest in het oog sprin gende punt uit het plan-Baak is de fusie tussen de twee beheer ders van de Stadsschouwburg, waarna de artistieke invulling van het programma voortaan moet gebeuren onder leiding van een intendant. Habbema en Rijnders zitten elkaar nu voort durend in de weg. Rijnders benadrukte opnieuw dat hij het liefst een nieuw thea ter wil in de oude gasfabriek in Amsterdam-West omdat de 19e zaal van de Stads schouwburg te weinig artistieke mogelijkheden biedt. Ook Hab bema herhaalde haar standpunt dat de gemeente vijf jaar gele den zelf het huidige probleem heeft geschapen door na de op heffing van het Publiekstheater te kiezen voor een gescheiden verantwoordelijkheid onder één dak. „We zijn nu dus aan het herkauwen." Baak ontkende overigens stel lig dat haar voorstel vooral is bedoeld om te kunnen bezuini gen. Verder zorgden alleen Rijksmuseum-directeur Van Os en Steve Austen van The Felix Mentis Foundation tijdens het debat voor enig vuurwerk. Van Os twijfelde sterk aan de haal baarheid van een nieuw cultu reel centrum aan de IJ-oevers zoals Baak zich dat voorstelt. Austen stelde daar tegenover dat de Amsterdamse podium kunsten juist veel behoefte heb ben aan extra vierkante meters. De raadscommissie onthield zich tijdens het debat van in houdelijk commentaar op het concept-Kunstenplan. Daarvoor is volgende week donderdag een extra commissievergade ring gepland. RECENSIE MONICA SCHIKS Concert door het Residentie Orkest o.l.v. Jonas Alexa. Werken van Rachmaninoff, Dvorak en Smetana. Solist: Nikolai Lu- ganski- piano. Gehoord: 25 oktober Stadsgehoorzaal Leiden In de negentiende eeuw ont stonden in verschillende Eu- ropese landen nationale mu- ziekstijlen die zich probeerden I te onttrekken aan de alles over- heersende invloed van de West- I europese, voornamelijk Duitse cuhuurmuziek: muziek zoals I die was geschreven door Beethoven, Schubert, Schu mann en Brahms. Onderwer pen van nationaal belang wer den gekozen voor opera's en symfonische gedichten. In com posities doken her en der melo dieën en ritmes uit de volksmu- I ziek op. Bedrich Smetana (1824-84) en Antonin Dvorék (1841-1904) waren de belangrijkste Tsjechi sche componisten. Bij de titel 'Slavisch dansen' zien we de beentjes al van de vloer en de rokken wervelen. Toch is dat maar zéér ten dele het geval met de gelijknamige compositie van Dvorék. Wervelend en mee slepend kon de uitvoering on der de Litouwse dirigent Jonas Alexa zeker genoemd worden. Hetzelfde geldt voor de Polka en de Galop van Smetana. Opge wekte muziek waar je een heel regiment mee aan het dansen krijgt. Ook in Rusland heerste tegen het einde van de negentiende eeuw een nationale muziekbe weging. waartoe bekende com ponisten als Moessorgski en Rimsky-Korsakof behoorden. Rachmaninoff (1873- 1943), die zichzelf 'Russisch componist' noemde, werd door de bewe ging gewogen en te licht bevon den. Twijfels aan zichzelf wer den daardoor zodanig versterkt, dat hij voor zijn depressies psy chiatrische hulp zocht. Zijn tweede pianoconcert, uit deze periode, kan men nu niet direct een schoolvoorbeeld van gelukkige en vrolijke muziek noemen. Het is doortrokken van zwaarmoedige, zeer emo tionele melodieën. De uitvoe ring door de jonge Russische pianist Nikolai Luganski liet daar jammer genoeg niet veel van doorschemeren. De drama tische, inleidende akkoorden misten door het zeer langzame tempo alle spanning. De mee slepende melodieën werden sec gebracht, zodat de toehoorders toch niet datgene kregen waar voor ze gekomen waren. MUZIEK RECENSIE UDY VAN DER SPEK Mozart concert door het Chr Oratorium koor "Excelsior" o.l.v Sytze Stel, m m v. Elena Vink - sopraan, Fiekojan Hoolboom - sopraan, Nico van der Meel - tenor en het Ned Radio orkest. Gehoord 25/10 Geref Kerk Nieuw Vennep „Er is een afwisselend pro gramma samengesteld, met be kende en zelden te beluisteren werken", zo staat er in het voor woord. 'Eine kleine Nachtmu- sik' waarmee het Mozartpro- gramma van het Chr. Oratori umkoor Excelsior begon, al thans waarmee het Ned. Radio Orkest begon, behoort tot cate gorie één, maar Ook de drie vol gende werken voor koor en or kest, Laudate Dominum. te De- um en Exsultate Jubilate, zijn her en der te beluisteren. In de Nachtmusik waren de celli goed op streek, zo goed zelfs dat ze bijna gingen over heersen. Maar eigenlijk was het programma voor de pauze, hoe mooi ook, niet veel meer dan de opmaat voor het imposante 'Davidde penitente', een schit terende aangepaste kantate voor twee sopranen, tenor, koor en orkest. Het orkest speelde zeer be trouwbaar en heel vast. aange voerd door dé eerste violist. De orkestpartij was dan ook vol waardig aanwezig met prachti ge polyfone stukken en sterke strijkerspassages, zoals in het 'se vuoi puniscimi' voor koor I en II. Hoogtepunt in di' vroege Mozartiaanse werk was het trio (sopraan I en II en tenor) Tutte le mie speranze' waarin met stralende echt opera-achtige coloratuurstem Elena Vink de boventoon voerde, en 'indruk wekkend' in samenspel zong met Fiekojan Hoolboom en Ni co van der Meel, twee stemmen die in de waarachtige liedstijl wondermooi met elkaar kleur den (ik zou ze graag in een reci tal samen horen). Excelsior toonde zijn kunnen in de zeer moeilijke dubbelkori- ge partijen. Soms aarzelend en voorzichtig, maar andere keren breeduit, homogeen en zelfver zekerd onder de inspirerende leiding van Sytze Stel, die or kest, koor en solisten duidelijke aanwijzingen gaf waardoor een grote eenheid van opvatting en uitvoering ontstond. Zowel werk als weergave nodigt uit tot herhaling en spoort aan tot het kopen van de cd van deze on bekende maar fascinerende 'kantate'. Acteerfeest in 'Private Lives' THEATER RECENSIE WIJNAND ZEILSTRA 'Private Lives' Auteur Nöel Coward Spel .Willem Nijholt, Trudy Labij, Esther Roord, Thijs Feenstra en Arnica Elsendoorn. Re gie Andy Daal Decor Friso Wiegersma Gezien 25 oktober Schouwburg Leden Nog te zien 26/10 Schouwburg Leiden Zet dit stuk, één van de gou den hits van Noël Coward, in een wat pover decor en er gaat heel wat grandeur verloren. De vormgeving in deze produktie heeft gelukkig zo veel allure dat het' publiek er zelfs spontaan een open doekje voor over heèft. Daarmee is dan al aan een belangrijke randvoorwaar de voldaan. Iets dergelijks geldt voor de costumering, waaraan eveneens veel aandacht is geschonken. Niets staat dus het acteerfeest waartoe deze society comedy alle aanleiding kan geven, in de weg... mits het spel in handen is van topacteurs in dit genre. En dat is het, want Trudy Labij^en Willem Nijholt zijn hier uitste kend op dreef. 'Zullen we ons gaan bezatten? vraagt Trudy Labij gemeen-sa- menzweerderig aan Willem Nij holt die haar ex-man speelt. Als Elyot en Amanda treffen ze el kaar heel toevallig op hun bei- der huwelijksreis met hun res pectievelijke nieuwe partners. De onweerstaanbare aantrek kingskracht ('van die chemische dinges') is er nog steeds; Elyot en Amanda besluiten samen te j vluchten en beleven opnieuw een heftige tortelduifjestijd die om de haverklap door wilde ru zies wordt onderbroken. De precisie waarmee de beide acteurs de ups en downs van hun relatie jegens elkaar uitspe len, is kostelijk en bepaalt de hoge kwaliteit van de voorstel ling. Hun wederhelften, ge speeld door jonge acteurs, wor den daardoor kennelijk geïnspi- i reerd, zodat ook zij dank zij deze leerschool uitgekiende blijspeltechniek goed voor de dag komen. Huub Claessens met gemengde gevoelens in 'Die Zauberflöte' berflöte te kort zou doen door het stuk op te vatten als een puur sprookje. Ik bedoel: in deze opera zit zoveel diepgang, zoveel symboliek, daar kun je gewoon niet om heen." Genre Huub Claessens vindt opera een moeilijk genre. Moeilijker in elk geval dan het lied. „Daar kun je volledig jezelf zijn. Er is alleen die pianist waar je rekening mee moet houden. In de opera is er de dirigent, de regisseur, de musici, de decorontwerpers. En die mensen hebben allemaal hun eisen. Ik denk dat het pu bliek wel eens vergeet hoe ge ring het aandeel van een zanger in een operaproduktie eigenlijk is. Mij wordt niet gevraagd om mijn eigen visie uit te dragen, mij wordt gevraagd te doen wat de regisseur vindt. Je speelt een voorgebakken rol, altijd. De kunst is dat zo te doen dat je het in overeenstemming kunt bren gen met je eigen artistieke ge weten." Opera is ruw, vindt Claessens. Een grove vorm van kunst, in tegenstelling tot het lied waar het juist om de nuances en fijn zinnige details gaat. „Natuurlijk blijft de bühne mijn grote ide aal, maar ik wil het andere niet vergeten. Zingen hoort bij mijn leven, ik wil er ook zelf nog ach ter kunnen staan. Muziek raakt je hele persoonlijkheid. Voor mij is het de ideale manier om als persoon diepgang te krijgen. Als dat niet meer zou kunnen, stop ik." Uitvoeringen: 26 oktober (Nijmegen), 29 oktober (Sit- tard), 2 november (Enschede), 8 november (Utrecht), 12 novem ber (Den Bosch), 15 november (Arnhem), 19 november (Ven- lo), 21 november (Apeldoorn), 23 november (Amsterdam), 26 november (Rotterdam), 29 no vember (Groningen). Met een sterk gewijzigde rolbezetting trekt Opera Forum sinds woensdag het land door met 'Die Zauberflöte', de voorstelling waarmee het gezelschap op 6 januari op te levisie het Mozart-jaar opende. Huub Claessens speelt de rol van Papageno, Nellie van der Sijde is Pamina, Veroni- ka Fekete de Koningin van de Nacht. Vittorio Pattané doet de regie, het orkest staat onder leiding van August Haltmayer. „Het was vreselijk, die kritieken". Zanger Huub Claes sens herinnert het zich nog goed: de genadeloze wijze waarop de vaderlandse pers in januari de Zauberflöte- voorstelling van Opera Forum afbrandde. „Ik denk niet dat die mensen weten wat ze eigenlijk aanrichten met hun geschrijf." Zelf speelde hij in die omstreden produktie de (kleine re) rol van eerste priester uit het hof van Sarastro. Nu is hij Papageno, de humoristische vogelman die prins Ta- mino op zijn zoektocht naar liefde en waarheid begeleidt. „Eén van de mooiste rollen uit de operageschiedenis, in derdaad. Maar heel moeilijk om te spelen. Ik ben niet ie mand die zegt: hier ben ik, dit doe ik even." OPERA»ENSCHEPE HERMAN HAVERKATE In de grote koffer die Huub Claessens met zich meezeult, blijkt een saxofoon te zitten. „M'n tweede instrument, na de stem", verduidelijkt de zanger als hij, koffer binnen handbe reik, op een stoel is neergeploft. Het had maar weinig gescheeld, of er was alleen maar die saxo foon geweest in het leven van de nu 31-jarige Limburger. „Ik kom uit een gezin van dertien kinderen. Die speelden allemaal in de fanfare. Duidelijk dus wat het voor mij moest worden: een blaasinstrument. Iets anders be stond er niet." Op het Conservatorium stu deerde hij saxofoon en school muziek. De zang kwam pas la ter, bij toeval. „Op een of ande re manier bevredigde dat in strument me toch niet. Het re pertoire was me te beperkt. Ik miste de klassieken. Op een ge geven zei m'n zangleraar: waar om ga je eigenlijk niet zingen? Tja, dacht ik, waarom eigenlijk niet. Ik had een redelijke stem, had wel eens gezongen in het kerkkoor, dus wat was er op te gen?" Het is snel gegaan sindsdien met Huub Claessens. Operastu dio, rollen in oratoria, liedreci tals en zijn doorbraak als opera zanger. „Ik mag niet klagen, al kan het altijd beter. Ach, m'n rolletjes en concerten krijg ik heus wel, dat is niet zo moeilijk, maar daar gaat het niet om. Wat ik wil is zoveel mogelijk ervaring opdoen. En ervaring krijg je door te werken met echt grote dirigenten en collega's. Daar kun je iets van oppildcen. Als je omringd wordt door goede mensen, functioneer je zelf ook beter." De huidige serie voorstellin gen van Zauberflöte beziet hij met gemengde gevoelens. „Ik stap in een rol die eigenlijk al bepaald is. Alles trouwens van de voorstelling ligt vast. Het gaat om een herneming, dus de mogelijkheden om dingen an ders te doen zijn heel beperkt. Ik vind dat jammer. Ralf Lukas- Huub Claessens als Papageno: Je speelt een voorgebakken rol, altijd. De kunst is dat zo te doen dat je het in overeenstemming kunt brengen met je eigen artistieke geweten." foto cpd ,die in januari Papageno speel de, is een hele andere figuur dan ik. Toch verwacht de regis seur van mij min of meer het zelfde als wat hij deed." „Patané is een goede regis seur, maar bij zijn opvattingen over de Zauberflöte heb ik m'n bedenkingen. Al die gebaren uit de Italiaanse commedia del' ar te traditie horen in een Duits Singspiel - wat de Zauberflöte naar mijn gevoel toch is - niet thuis. Patané maakt van Papa geno een pure kluchtfiguur. Dat vind ik jammer. Papageno is be slist meer dan alleen maar een .Hotzenklotzer'. Hij is een na tuurmens, een prachtige kerel. Veel meer dan Tamino, die uit eindelijk voor zijn zelfbescher ming de toverfluit heeft, is hij de held. Hij mag dan wel eens liegen, maar hij heeft moed. Je doet hem te kort door hem puur als de grappenmaker te beschouwen, zoals je trouwens het hele wezen van de Zau-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13