Cultuur Een vlek langs de N77 Raadsels in 'Ingeblikt 1 ponderdag 24 oktober 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Leidse Universiteitsbibliotheek exposeert werk van Samuel Beckett De schrijver Samuel Bec kett was een gesloten man. Foto's tonen de auteur meestal met zijn dunne lippen stijf dicht. Zijn gelooide, enigszins ver weerde, gezicht doet den ken aan hout. Het ging Beckett om zijn werk en om niets anders. Dat werk lijkt net zo dicht als zijn ge zicht. LEIDEN CEES VAN HOORE Door de Franse vakgroep taai en letterkunde van de Leidse Faculteit der Letteren werd van 1970 tot 1989 een colloquium over Beckett georganiseerd. Voor de Universiteitsbiblio theek was dat aanleiding om in de expositie 'La Folie Godot' nu eens te laten zien wat men zoal aan werk van Beckett in huis had. Daarbij zijn prachtige, de liefhebber jaloers makende, eer ste drukken. Maar ook tijd schriftartikelen, waarover de tijd een weemoedig waasje heeft gelegd. En dan natuurlijk de fo to's van Beckett zelf. Al met al een lust voor het oog voor de bibliofiel. Maar echt dieper in het wezen van Beckett laat deze tentoonstelling, die tot en met 15 november duurt, ons niet doordringen. Wachten Wie Samuel Beckett zegt, zegt 'Wachten op Godot'. Wie of wat Godot was, daar is tot op heden nog niemand achter. Misschien is Godot wel het geluk waarop de mens wacht en wacht en dat maar nooit wil komen. In hun catalogus wekken de samenstellers van de tentoon stelling 'La Folie Godot' de in druk dat zij voor ons eindelijk een tipje van de sluier zullen oplichten. Op de voorkant van het mooi verzorgde boekje zien wij een boom in een berm langs een autoweg, waarop nog net een stukje van de witte midden- streep is te zien. Onder die boom een plaatsnaambord met de tekst: 'La Folie Godot'. Over dit gehucht schrijven de samenstellers: „In Frankrijk, aan de N77, iets ten noorden van Troyes, ligt de vlek La Folie Godot. Het bestaat uit een ta melijk grote boerderij annex vervallen restaurant met daar omheen aaneengesloten wat schuren. Verder niets. Volgens de woordenboeken heeft 'folie' uiteenlopende betekenissen, zoals 'buitenhuis', 'dwaasheid', 'lustslot', 'waanzin' - 'maison de plaisance'." En even verderop: „In Wachten op Godot heeft Beckett aspecten van zijn leven tijdens de Tweede Wereldoorlog verwerkt: zijn omzwervingen in en rond Parijs suggereren dat hij op de hoogte kan zijn ge weest van het bestaan van deze Folie. Meer dan dat willen wij niet suggereren." Exit La Folie Godot. Voor de rest wordt er niet meer inge gaan op dit intrigerende Franse plaatsje en de eventuele con nectie die het zou hebben met Becketts toneelstuk. Erg pover tjes. In goed Hollands noemen wij dit: verneukerij. Dat neemt niet weg dat deze expositie voor de ware Beckett- fanaat een nutst is. Te zien is onder meer de bundel van twaalf essays die Beckett in het begin van zijn schrijverschap schreef over het werk van James Joyce. Beckett ontmoette Joyce in Parijs waar hij in 1928 les ging geven aan de Ecole Nor male Superieure. De catalogus meldt dat Beckett dolgraag in Joyce's schoenen wilde staan, en dan letterlijk. Hij kocht ze in dezelfde maat als James Joyce en hompelde krimpend van de pijn door Parijs. Hij had een veel grotere maat dan zijn Ierse collega. Verrassing Beckett vestigde zich in oktober 1937 definitief in Parijs. Zowel de Engelse als de Franse versies van zijn werk zijn op deze expo sitie te zien. Beckett schreef vaak meteen in het Frans om dat die taal hem, naar eigen zeggen, „in de gelegenheid stel de om zonder stijl te schrijven." 'Wachten op Godot', Becketts beroemdste toneelstuk, werd in Nederland voor het eerst in een besloten voorstelling opge-" voerd. Het stuk zou vuns zijn, te experimenteel. Anno 1991 kun je je zoiets bijna niet meer voor stellen. Op de expositie is het Theater Jaarboek 1954-1955 te zien, met daarin de eerste Ne derlandse uitvoering in de Stadsschouwburg van Arnhem. De tentoonstelling laat goed zien met hoeveel kennis en smaak de Leidse Universiteits bibliotheek in het verleden werk van Beckett heeft aangeschaft. Zo heeft men bijvoorbeeld de hand weten te leggen op het Samuel Beckett in 1965. prachtige, door uitgeverij The Dolphin Books uitgegeven essay van Samuel Beckett over Proust. Wat de tijdschriften betreft, valt vooral nummer 5 van de Paris Review uit 1954 op. Naast een gedeelte uit Becketts 'Molloy' vinden we in dit periodiek het verhaal 'The Acrobat', van de toen nog zeer jonge Gerard Re- ve. Tijdens het verzamelen van materiaal van deze expositie stuitten de samenstellers nog op een aardige verrassing. In het essay dat Beckett schreef over 'Zone', het befaamde ge dicht van de Franse dichter Guillaume Apóllinaire, staat op het schutblad de handtekening van Beckett. De uitgave ver scheen in 250 genummerde en gesigneerde exemplaren. Daar van heeft de UB er dus één. Becketts handtekening heeft iets priegeligs, het lijkt wel alsof ze voor onze ogen wil krimpen, wil wegraken. Een handschrift kundige zou er ongetwijfeld het introverte karakter van Beckett uit kunnen afleiden. Dat zullen wij maar niet doen. Becketts gedichten, waarvan er ook een paar op deze exposi tie worden getoond, zeggen ge noeg over de levenshouding van de schrijver. In nummer 31 van FOTO HENRI CART1ER-BRESSON 'Les Cahiers de l'Herne' staat een prachtig vers. waarvan de laatste regels mij deden denken aan het werk van Apóllinaire. 'Hun harten bewegen als hun deuren', schreef Apóllinaire over de mensen in het alge meen. Beckett lijkt dit in de laatste regels van zijn gedicht te bevestigen. Hij schrijft: „and I live the space of a door/ that opens and shuts". PODIUMBLIK Triptiek van Toneelgroep De Appel PRIVATE LIVES Een ouderwetse society comedy van Noel Coward is 'Private Lives" die zich in de jaren dertig afspeelt. Hoofdrol len worden vertolkt door Willem Nij- holt en Trudy Labij en het verhaal speelt zich af in Frankrijk. Daar zijn twee echtparen, beide op huwelijks reis. in hetzelfde hotel beland. De ka- I mers. waar de jong gehuwden een ro mantische nacht wensen te beleven, grenzen aan elkaar. Een noodlottige situatie, want de echtgenoot van de ene mevrouw is de ex-echtgenoot van de andere. Dat levert vanzelfsprekend een ingewikkelde confrontatie op. Vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober, Leidse Schouwburg. ANDES Muziek uit de Andes, verweven met Spaanse flamencomuziek, dat brengt de nu tien jaar bestaande groep Yuca. Het programma bestaat voornamelijk uit eigen composities, waarbij ge bruik wordt gemaakt van authentieke en hedendaagse instrumenten. Vrijdag 25 oktober, Parktheater, Alphen aan de Rijn. ABSURDE HUMOR De Types brengen met hun program ma 'Morsige types in hart en nieren' absurde humor op de planken. Uit het labyrinth van goed en kwaad zoe ken zij een uitweg. In onversneden taal en geïnspireerd door de muziek van Eric Clapton, uit de periode na het vliegtuigongeluk van Buddy Holly, maar van vóór het motor-ongeluk van Bob Dylan. Absurd dus. Vrijdag 25 oktober. Solution, Hille- gom. Drs. P. Geen vaste samenstelling, geen the ma, of het zou de correcte en liefde volle behandeling van de Nederland se taal moeten zijn. Wie naar Drs. P. solo gaat, weet nooit wat er kan ge beuren. Maar amusant is het altijd Zaterdag 25 oktober, De Schelft. Noordwijkerhout. LOT Beeldend theater, daarom staat The ater Sirkel m binnen- en buitenland bekend. In hun nieuwe voorstelling 'Lot' komen handschoenschildpadjes op een hellend vlak uit onverwachte luiken. Grote en kleine blokken rol len. een meisje en een in een kubus zittende jongen spelen hun spel. Van macht en onmacht. Een toverblokkendoos vol verras singen voor kinderen vanaf 7 jaar. Zaterdag 26 en zondag 27 okto ber. LAK-theater, Leiden. STENNIS Het blijspel 'Stennis met Dennis' gaat over de 35-jartge Dennis die uit zijn benauwde levensomstandighe den wil stappen. Gebonden aan hypo theek en lichaamsgewicht, Tupper- wareparties en partnerruil, verlangt ventje fan vroeger. Met Liz Snoyink. Kiki Classen, John Kraaykamp jr. en Hans Cornelis- Try-out op zaterdag 26 oktober in Tripodia, katwijk. ZIGEUNERBARON Het Leiderdorps Operette gezelschap geeft m oktober en november zes voorstellingen van de operette 'Der Een worsteling tussen twee pene trante dames en een taaie jongen in 'Bot' van Fact. FOTO BEN VAN DUIN Zigeunerbaron' van Johann Strauss jr. het verhaal speelt zich af in Hongarije en in Wenen, in de tijd van keizerin Maria Theresia (1717- 1780). De muzikale leiding is in handen van Ernst Stolz. Lyda Spaans regis- Op 26 en 27 oktober, 2,3,9 en 10 november, Muzenhof, Leiderdorp. NEGENDE PURPER De groep bestaat al elf jaar, de sa menstelling wisselt steeds, maar elke keer verschijnen vier heren (soms drie en één dame) op het toneel. Scherpe satire, afgewisseld met zuivere close harmony en muzikale hoogstandjes. Kortom: Purper zal ook in '...En dat is negen' het publiek een avond onbe kommerde kolder bezorgen. Met Erik Breij en Frans Mulder (vanaf het be gin). Alfred van den Heuvel (al een paar jaar in Purper) en Hans van der Woude (meuw). Dinsdag 29 oktober (voorpremière) en woensdag 30 oktober (première) in de Leidse Schouwburg. MARIONETTEN De Slowaakse poppenspeler Anton Anderle maakt een toernee door Ne derland. Op 29 oktober is hij met 'Faust' te zien in Voorschoten bij Pop pentheater Wellus-Nietus. JEKYLL AND HYDE De intrigerende belevenissen van dr. Jekyll vormen al jaren een toneelsuc ces. Auteur is de Brit Robert L. Ste venson, die in 1865 in Leiden rech ten studeerde. De Empty Space The atre benadert dit klassieke werk in een opvallend beeldende stijl. En gelstalig toneel Op donderdag 31 oktober, Leidse Schouwburg. BOT Fact, een plaats waar beginnende re gisseurs onder zo ideaal mogelijke omstandigheden hun eerste profes sionele regie kunnen uitvoeren, heeft al dikwijls in Leiden opvallende thea terstukjes geleverd. 'Bot', de meest recente produktie, is een gesmoord toneelstuk waarin de ademtocht van de angst tastbaar wordt. Het begint met de monoloog van een jongeman die zichzelf en zijn omgeving nauw keurig observeert. Hij bepaalt wat hiFheeft en wat is. Het is novémber, slachtmaand. Op de radio klinkt de ruis van de niet-zen- der, aan de rand van de middengolf waar dit verhaal zich afspeelt In deel twee verschijnen twee vrou wen. Waar de jongeman zwijgt, spre ken zij. Ze ontleden alles wat hij doet en laat en trachten door te dringen tot het bot, die harde massa die struc tuur geeft aan weke weefsels. Een worsteling tussen twee pene trante dames en een taaie jongen in de regie van'Jos van Kan. Op woensdag 30 en donderdag 31 oktober. LAK-theater. Leiden. HANS EN GRIETJE Het klassieke sprookje ziet er in de versie van Theater Het Appeltje wat anders uit Hansen Grietje hebben lieve ouders, maar ze werken buitens huis en broer en zus zijn vaak alleen. Ze worden een beetje baldadig, kriigen op hun duvel en lopen weg met de bekende nare gevolgen. Middagvoorstelling op woensdag 30 oktober in Cultureel Centrum De Rank. Noordwijk. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Ingeblikt, deel 1 van een triptiek. Tekst/re gie Lodewijk de Boer Gezelschap De Ap pel. Gezien: 19 oktober, Appeltheater Den Haag. Aldaar nog te zien 23 t/m 26, 30, 31 ok tober en 1 t/m 3. 6 t/m 9, 13 t/m 17 no- Den Haag 'Naar het zich laat aanzien'... eigenlijk zou deze zinssnede aan elke uitspraak over 'Inge blikt' van Lodewijk de Boer moeten worden toegevoegd. Want één ding is namelijk over duidelijk: er blijft nog heel veel onzeker in het eerste deel van het aangekondigde drieluik. Dat is opzet: De Boer spint een web van raadsels opdat het publiek uitziet naar de beide volgende delen die respectieve lijk eind november en begin volgend jaar in première gaan. In deel 1 verblijven vijf(?) per sonen in een gesloten inrich- ting(?). Twee van hen lijken pro fessionele hulpverleners, de overige drie 'patiënten' met een criminele achtergrond. Ook deze tweedeling dien je met een korreltje zout te nemen, omdat het neurotische en onevenwich tige gedrag van de zogenaamde hulpverleners hen evenzeer tot 'patiënt' bestempelt. Afgezien daarvan zou het ook nog kunnen zijn dat we beelden zien uit de gedachtenwereld van slechts één personage. Dat suggereert althans het slot woord, waarin hulpverleenster Harla Hayden het publiek kort toespreekt. Als publiek zitten we in de Appelstudio bovenop de ge beurtenissen, waardoor we iets van het opgesloten zijn aan den lijve kunnen ervaren. Van alle gesprekken gaat een bepaalde dreiging uit. Soms loopt dat op een korte, hevige gewelduitbarsting uit. Het ge heel doet daarbij Pinteriaans aan, al valt er hier meer te la chen. Niet omdat het allemaal zo leuk is, maar omdat de moei zame communicatie zo meedo genloos wordt gedemonstreerd. Heel sterk daarin zijn Sacha Bulthuis als een uiterst ver krampt optredende Harla Hay den en Aus Greidanus als colle ga-hulpverlener die niet wars van machtswellust lijkt te zijn. De door Henk Votel, Dirk Zee- lenberg en Carline Brouwer ge speelde personages zijn op een enkele uitval na nog rustiger. Maar de escalatie in dit ge dwongen samenzijn kan niet uitblijven...naar het zich laat aanzien. Sacha Bulthuis als een uiterst verkrampt optredende hulpverleenster Harla Hayden en Carline Brouwer in 'In geblikt 1' van De Appel. FOTO PAN SOK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9