Rtv show 'Alleen als je geld hebt, is de vrijheid niet duur' Bekende gezichten maar weinig pers op feest AVRO verandert volgorde donderdagavondprogramma Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: DRIES DE BOERS 6 MIJN NIEUWE BOEK gaat eigenlijk niet eens over de oorlog, het gaat over prostitutie. Ik schrijf het om Ischa Meijer een plezier te doen, zulke dingen vind hij leuk om te lezen." (Adriaan Venema) Theo van Gogh, Pieter Storms (directeur Krant op Zondag), Panda en Adriaan Venema. sinds de geboorte van zoon Lieuwe weer samen in het openbaar met zijn vriendin He- leen. Wie past er op de kleine? „De president van de Hells An gels, dus hij is in goede han den." Lieuwe. Fries voor 'leeuw1. Waarom die naam? He- leen: „Ik wilde hem eerst Maar ten noemen, naar Van den Big- gelaar, maar daar was Theo het niet mee eens. Nu hebben we hem vernoemd naar een beken de snackbarhouder in Bols- ward." Leo Derksen Er zoemt een primeur door de gangen: Leo Derksen gaat schrijven voor De Krant op Zon dag! Adriaan Venema: „Dan ga ik weg." Theo van Gogh: »Ach man..." Venema: „Dan moet Croiset óók een column krijgen. En Leon de Winter moet terug." Van Gogh: „Best." Vmcent Steinmetz, die voor De Krant op Zondag de rubriek 'Sociale Zaken' verzorgt - een variant op Gert Jan Dröge's Milieu destijds in de Haagse Post - loopt rond met gespitste oren en een kladblok. De Rod dels en Geheimen zijn dan ook niet van de lucht „Weet je dat Bert Vuysje werkloos is, hij krijgt een uitkering van een ton per jaar!" Ook onderwerp van een hevige fluistercampagne is Ton Elias, daar schijnen Geheimzinnige Dingen mee aan de hand te zijn. Wat dan? Nou, Ton Elias is door de AVRO genomineerd om eindredacteur/presentator te worden van AVRO's Televizier. Maar de redactie wil hem niet, hij wil te veel veranderen. Nu heeft de AVRO een procedure bedacht: de redactie mag óók een kandidaat voordragen. Bei de kandidaten worden dan ge screend door een headhunters bureau. Ton Elias Op zoek naar Ton Elias, journa list in hart en nieren. Wanneer hij er niet in slaagt telefonisch het beschermende aantal me dewerkers te passeren die een door hem te spreken gewenste persoon omringen, stapt hij om kwart over zes 's morgens in de auto en meldt zich persoonlijk aan de voordeur. Vertel eens, hoe zit dat met de AVRO? Elias: „Ik wil eigenlijk helemaal niets vertellen, want ik zit nog mid den in die procedure. Dat moet je begrijpen." Ik begrijp het. De kansen zijn fifty-fifty. Moge de beste win- De 'Swinging Soul Machine' speelt in de hal de laatse noten, terwijl de verbroederende dron kenschap alom prettig toeslaat. De geheimen zijn op, althans niet meer verstaanbaar. Ik slin ger me tussen de laatste feest gangers richting uitgang, het ju bileum-nummer mèt kleuren- bijlage onder mijn arm ge klemd. Voor straks in bed, al is het dan al uren geen zondag meer. ,,'t Was natuurlijk een slo pend bestaan. Want we waren dan wel populair bij mensen van twintig, zelf waren we in dertig en dat merk je. Ik heb r daarover trouwens toch altijd verbaasd. Toen wij jong wai was iemand van dertig oud, die had afgedaan. En wij konden niet kapot bij die mensen van twintig. Andere tijd, hè. Geld verdienen was voor die jonge mensen niet vies meer." De Muur „Maar op een gegeven moment hadden we er toch genoeg van: zes keer 'De Muur' zingen, acht keer 'Koos Werkeloos', zeven keer 'O, o, Den Haag'. Het was me te veel het zelfde. Ik doe graag een aantal verschillende dingen. Dat heb ik nog. Daarom doe ik niet meer dan zestig, ze ventig voorstellingen per jaar. Met Koos heb ik net een serie van zeven kinderprogramma's geschreven, gebaseerd op ons boek 'Uit de school geklapt'. Het is geinig: een directeur die vaak dronken is, een concierge die Perzische tapijtjes verkoopt, verliefdheden. Het is echt leuk geworden." „Ik haal mijn onderwerpen uit de werkelijkheid. Er is geen God meer. Mensen hebben an dere doelen gevonden, want je moet toch wat. Rijk worden, be roemd worden. En ik sta zo'n beetje aan de zijlijn te kijken. Maar ik weet ook niet hoe het verder moet. En de wereld ver anderen: dat gaat niet meer. 't Gaat toch allemaal om geld. Ik heb geen behoefte om te zeg gen: Hier ben ik of zo zit het." „Wel vind ik dat ik een prach tig vak heb. Je kunt iets maken, net als een meubelmaker een tafel maakt. En het leukste is om iets moois te maken. Als een tekst af is, kan ik er uren naar kijken. En als er muziek bij komt, kan ik daar weer uren naar luisteren. Daarna komt dan de lol van het in het theater uitproberen. En dan ga ik weer iets anders schrijven. Hier of in Spanje. Daar heb ik een huis dat ik vast kan huren. Het is natuur lijk fantastisch: dat je de vrijheid hebt om zo te werken. Ik zeg wel eens als we op het punt staan te vertrekken: En alleen als je geld hebt, is de vrijheid niet duur." Teneinde de toenemende concurrentie van voor al soap-series op andere netten het hoofd te bie den, verandert de AVRO van 7 november af de volgorde van programma's op de donderdag avond op Nederland 1. De kijkcijfers over de eer ste maand van het nieuwe winterseizoen maak ten dat noodzakelijk. De Nederlandse drama-produktie Villa Borghe se wordt voortaan een uur eerder uitgezonden. De Amerikaanse reeks LA Law verschijnt aanslui tend op het acht-uur-Joumaal op het scherm, ge volgd door AVRO Televizier om kwart over negen. De Britse comedy-serie The Brittas Empire over het wel en wee van een sportcentrum staat voor tien uur geprogrammeerd. Het omstreden satirische mediaprogramma Medialand, waarvan de eerste aflevering defini tief op 7 november is te zien, verschuift anderhalf uur naar half elf. De AVRO-donderdag wordt af gesloten met de literaire wandeling met Willem Nijholt in Hollands Decor en het culturele maga zine Opium. Volgens een woordvoerder is deze voor de AVRO ongebruikelijke stap vooral ingegeven door een groot aanbod aan soaps en comedy's bij de publieke- en commerciële omroep tussen acht en tien uur. De belangstelling voor Villa Borghese ligt nu rond een kijkdichtheid van 7 procent (ruim 900.000 kijkers). De AVRO hoopt door de verschuiving meer, vooral jeugdige kijkers te trek ken. Vanuit de behoefte aan meer variatie wordt het ook aantrekkelijker gevonden LA Law eerder te programmeren. Verder denkt de omroep dat de nieuwe Britse comedy, het satirische mediaprogramma en de literaire wandeling eenzelfde groep aanspreekt. Het kunstmagazine Opium is voor een zeer spe cialistische groep. Het verhuist daarom helemaal naar het slot van de avond. STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ vrije tijd, het menselijk fysiek in zijn omlijsting, de buitenkant van onze existentie'. Kortom: een 'verwen-instituut'. Venema n-instituut heeft als een van de vaste onderdelen de rubriek 'De Biotoop'. Mensen in het nieuws, tegen het decor van hun woonomgeving. Eerste mens in het nieuws in het nul nummer van de nieuwe weke lijkse bijlage is Adriaan Venema, schrijver, kunsthandelaar en aanklager van iedereen die fout was in de Tweede Wereldoor log. Venema is zoals gebruike lijk flamboyant aanwezig, in een overhemd van Gaultier met bij passend fluwelen colbert. Hij is sinds tien maanden abonnee van de Krant op Zondag „want ik ben blij dat er op zon dag een krant is, dan kan ik tenmin ste lezen wat er op zaterdag gebeurd is" - en sinds drie maanden schrijft hij voor de krant een onthullend feuilleton over de kunsthandel. Waarom werd hij gevraagd voor de eerste aflevering van 'De Biotoop'? Het Wereldje Venema: „Ze konden prins Claus niet krijgen. Dus toen kwamen ze maar bij mij." Venema's eerste kinderboek, 'Tho mas en Esther, Esther en Thomas', komt binnenkort uit in Duitsland - een interes sant gegeven gezien het onder werp: het wel en vooral wee van twee joodse kinderen tijdens de vanwege de bijdragen Tweede Wereldoorlog en - is ook aanwezig. Voor het eerst gaat naar alle waarschijnlijkheid ook uitgegeven worden in Ame rika. Venema schreef het boek omdat hij het 'gewoon leuk vond'. Gezien het succes is hij nu door uitgever Van Goor ge vraagd een tweede kinderboek te schrijven, waar hij inmiddels mee bezig is. Het speelt zich af op Saba, en is gebaseerd op his torische gebeurtenissen. Kinderboeken Gaat Venema nu kinderboeken schrijver worden? „Nee, beslist niet. Maar ik moet 's nachts óók wat te doen hebben. En ik hou van schrijven." We kunnen ook nog een boek over de oorlog te gemoet zien: „Nog één. Een in terview-boek met een hoer die tijdens de oorlog in een bordeel van de Wehrmacht-werkte. Ze is nu zeventig. En dit is absoluut mijn laatse boek over de oorlog. Het gaat ei genlijk niet eens over de oorlog, het gaat over prostitutie. Ik schrijf het om Ischa Meijer een plezier te doen, zulke dingen vind hij leuk om te le zen." Voor diegenen die zijn aangesloten op het Amsterdamse ka belnet: morgen is Ve nema te gast bij Theo van Gogh in diens programma 'Een prettig gesprek'. En, zo verzekerde hij me tevreden: „Het gaat er hard aan toe.". Theo van Gogh, naast filmregisseur gevreesd columnist en filmre censent van De Krant op Zondag - Tonny Eyk vertelde me onlangs speciaal een abon nement genomen te hebben Theo PANDA DE L' ISLE 9T? B 4 r staat druk op I -de kassa", zegt H éJ Harrle Jekkers. Hetgeen betekent dat de thea ters waarin hij met zijn solo- programma 'Het gelijk van de koffietent' optreedt meer dan uitverkocht zijn. Hij is er zelf verbaasd over. „Want we heb ben nauwelijks iets aan pro motie gedaan. Mensen moeten het tegen elkaar hebben ver teld." Het grote publiek heeft Jekkers ontdekt. In commissie was hij begin jaren tachtig al populair. Toen maakte hij deel uit van Het Klein Orkest ('Over de muur', 'Koos werkeloos'). En de boeken die hij samen met Koos Meinderts schreef (onder meer Tejo, de lotgevallen van een geemancipeerde man' en 'Uit de school geklapt') werden grif verkocht. Professioneel was er al een aantal jaren erkenning. De Klein Orkest-lp 'Later is al lang be gonnen' kreeg in 1984 een Edison-nominatie, de lp 'Rol trap naar de maan' werd in 1985 onderscheiden met de Edison voor kinderliedjes. Jekkers' recente solo-cd 'De man in de wolken' kreeg op de radio veel aandacht. In 1988 stond hij nog met twee anderen op het toneel in het theaterprogramma '2 maal 3 kwartier.' „Na anderhalf jaar hadden de twee anderen er geen zin meer in. Als ik in m'n eentje overblijf, hou ik er ook mee op, zei ik. Maar de mensen van Lumen, ons impresariaat, vonden dat jammer. Je moet al- leen doorgaan, zeiden ze. Je kan het best. Bovendien waren er nog zestig voorstellingen ge boekt. Die heb ik toen gedaan. Het beviel: Ik vind het zo geinig om te doen." „En het maakt mij niet uit of er veel of weinig mensen in de zaal zitten. Het gaat mij om het contact met het publiek. Aan de andere kant: Twee jaar geleden zaten er in Lelystad dertig men sen in de zaal en vorig jaar 130 en dat vind ik natuurlijk wel leuk." „Al met al is het hard gegaan. In 1980 stond ik nog voor de klas. Ik gaf Engels. Ik was afge studeerd in Groningen. Echt Harrie Jekkers ook solistisch succesvol Harrie Jekkers: „Het maakt mij niet tact met het publiek. leuk vond ik het lesgeven niet. Ik ben, dat merk ik nu ook, geen man van negen tot vijf. En ik heb liever ook niet dat iemand zegt wat ik moet doen. Dat heb ben ze bij Lumen door. Jij moet niet worden geregisseerd, je weet het zelf wel, zeggen ze." „In de loop van 1980 kwam Koos Meinderts, een oude studievriend met wie ik al liedjes had geschreven, naar me toe. Hij zei: Ik heb geen zin om mijn studie af te maken en jij hebt geen zin om les te geven. Als we nu eens probeerden van die liedjes schrijven ons werk te maken. Toen hebben we een uitkering aangevraagd, hadden we ieder duizend gulden in de maand. We spraken af: Met een jaar moet er een uitkering weg of wdnlg mensen zijn en na twee jaar moeten ze alletwee weg zijn." „Na een jaar kon inderdaad mijn uitkering er af. Maar een vetpot was het niet. Toen heb ik op een gegeven moment naar Sonja gebeld. Of ze in een uit zending niet iemand konden 'Als een tekst af is, kan ik er uren naar kijken' gebruiken, die lollig was. En ja, dat konden ze. Heb ik voorgele zen uit mijn boekje 'Tejo'. De hele "zaal lag krom. Er waren nog maar iets van 6000 exem plaren van verkocht. En de dag na de uitzending: 20.000. Laat tal zitten. Het gaat mij om het con- FOTO JANSWINKELS nu in die zelfde week 'Over de Muur' van ons Klein Orkest op de achtste plaats in de hitpara de terechtkomen. Hadden we ineens een ton. Ik weet nog dat we over straat liepen te gieche len: we hadden gaten in onze schoenen, maar opeens hadden we geld. Het was net een jongensboek." „Optredens, grote za len, jeugdhonken, aanstekers en een hoop gezuip. We heb ben wel meegemaakt dat we een uur later moesten beginnen, omdat 'ze zo lekker aan het zui pen waren'. Omzet, joh, handel. En omdat je moest wachten, namen we er zelf ook een paar, stond je half lam op dat podi um. Maar gelachen dat we heb ben." Tv-presentator NCRV verliest zelfbeheersing Krant op Zondag viert eenjarig bestaan Karin de Groot: verbijsterd Het eerste nummer van De Krant op Zondag verscheen op 14 oktober 1990. Velen ga ven dit nieuwe idee in de Ne derlandse journalistiek een paar maanden, hooguit een half jaar. Ze hebben ongelijk gekregen: zondag 20 oktober vierde de krant in het Amster damse Tuschinsky triomfante lijk haar éénjarig bestaan en het overschrijden van de magi sche grens van 100.000 abon nees, waarmee ze een groter lezersaantal hebben dan bij voorbeeld Het Parool, Elsevier en Vrij Nederland. Groot feest vóór de krant die ter veraange naming van de zondag 'alle hapjes oppikt die de volgevre ten magazines achterlaten'. Een afgeladen Tuschinsky, drank en hapjes in decadente overvloed en een publiek dat voor de helft bestaat uit recla memensen. Opvallend weinig journalisten een stuk of zes naast uiteraard de vele me dewerkers van De Krant op Zondag zelf. En een camera ploeg van de Amsterdamse Staats TV, die in de mening ver keerde dat dit feest werd gehou den ter ere van het twééjarig be staan van de krant. Want er was vorig jaar toch óók al een feest je? Klopt. Dat was het feestje ter gelegenheid van de oprichting. De krant die kwam, zag en lijkt te overwinnen, introdu ceerde op haar jubileum een nieuwigheidje: een bijlage in de vorm van een 'full colour' ma gazine. 'Omdat een krant meer is dan alleen een krant. Een krant licht de mens voor over de capsule van het leven, de mate riële randvoorwaarden van het bestaan. Concreet uitgedrukt gaat het daarbij om aardse za ken als eten en drinken, wonen, Tot verbijstering van presen tatrice Karin de Groot, het aan wezige studiopersoneel en het publiek was tijdens het NCRV- tv-programma Kanaal 1 (maan dag, 16.05 uur) duidelijk de vloek van presentator Patrick van Mil te horen. 'Godverdom me' klonk het ook in duizenden huiskamers. De uitglijder van Van Mil had alles te maken met een prijs- vraagje waarin aan de hand van videobeelden een Nederlandse badplaats en de naam van een artieste moest worden geraden. Een kijkster gaf als antwoord Scheveningen. Dat was fout maar Patrick van Mil had niets door en keurde het antwoord goed. Na enige tijd had hij zijn fout in de gaten en zei: „Ik heb een vreselijke blunder gemaakt. De juiste badplaats was namelijk Zandvoort. Maar ja, ik moet u toch matsen want ik heb het goedgekeurd en u de prijs toe gekend. U heeft vreselijk veel geluk want u mag een weekend je uitwaaien in Zandvoort." Tiidens het daaropvolgende applaus werd Van Mil alsnog woedend op zichzelf en vloekte daarbij luid en duidelijk. Na het incident werd de NCRV over spoeld met boze telefoontjes.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6