Buitenland Korea's dichter bij elkaar Binnenstad Dubrovnik onder vuur Gangsters na schietpartij gepakt Amerika wil weer banden met Vietnam Nieuwe premier Zaïre valt slecht bij oppositie Vrouwen in het Indiase Uttarkashi rouwen om de dood van familieleden tijdens de aardbeving die zich afgelopen zondag in het noorden van het land voordeed. Volgens de Indiase pers zijn bij die ramp 1500 mensen om het leven gekomen. De autoriteiten houden voorlopig vast aan een do dental van bijna 700. foto afp Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZEUJN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). CHINA EN LAOS zijn een verdrag overeengekomen, waardoor na meer dan tien jaar een einde komt aan het grensconflict tussen beide landen NIEUWSLIJN Negen doden in stations Soweto Bij aanvallen door met vuurwapens, speren en messen gewa pende mannen zijn gisteren op twee treinstations in het woon oord Soweto 9 zwarten om het leven gekomen en 36 gewond ge raakt. De politie vermoedt dat de aanvallen op de stations Nancefield en Orlando waren bedoeld als vergelding voor de dood van een Zulu eerder op de dag. De stations liggen vlak bij een arbeiderspension, waar aanhangers van de conservatieve Zulu-beweging Inkatha zijn ondergebracht. Ooggetuigen zeiden te geloven dat de aanvallen het werk waren van bewoners van dit pension. Monument voor vermoorde monniken Mongolië gaat een monument oprichten voor de duizenden boeddhistische monniken die op last van Sovjet-president Jozef Stalin zijn vermoord. De Britse televisiezender BBC meldde dinsdag vanuit Mongolië dat een massagraf is ontdekt in de buurt van de stad Moron in West-Mongolië. Daarin bevinden zich de stoffelijke overschotten van lama's die zijn gedood als onderdeel van de wrede onderdrukking van het boeddhisme door de communistische machthebbers. Chauffeur ambassadeurs KGB-agent Een Sovjet-chauffeur die sinds 1972 in Moskou zijn diensten aanbod aan zeven achtereenvolgende Britse ambassadeurs heeft volgens de Britse krant The Independent toegegeven een KGB- agent te zijn geweest. De Moskouse correspondent van The In dependent schreef dat chauffeur Konstantin Demachin tegen over hem heeft verklaard de gesprekken die in de Rolls Royce van de ambassade werden gevoerd, te hebben doorverteld aan de geheime dienst. Damachin zei spijt te hebben niet eerder met de waarheid naar buiten te zijn gekomen. Twee leden Guardia Civil gedood Twee leden van de Spaanse Guardia Civil zijn gisteren doodge schoten door gemaskerde aanvallers. De aanslag in een café in de Noordspaanse stad San Sebastian wordt toegeschreven aan de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De nieuwe slachtoffers brengen het aantal mensen dat dit jaar in Spanje door politiek geweld om het leven is gekomen op 36. Moskovieten willen hoger loon In Moskou hebben gisteravond zo'n tienduizend mensen gede monstreerd voor loonsverhoging. „Wetten zijn niet genoeg om het volk te voeden", stond op een spandoek dat door de demon stranten werd meegedragen. „Ik ben arm en hongerig gemaakt" luidde een andere tekst. De bijeenkomst, on het Moskouse Ma negeplein, was georganiseerd door de Moskouse vakbondsfede ratie. Voorzitter Sjmakov waarschuwde in een vraaggesprek voor de televisie dat bij uitblijven van maatregelen alleen het „mach tigste wapen" staking - overbleef. Akkoord Cambodja getekend In Parijs is gisteren het Cambodjaanse vredesakkoord ondertekend. Het akkoord moet een einde maken aan een 21-jarige periode van oorlog en verschrikkelingen en leiden tot vrije verkiezingen in 1993. Er is onder meer bepaald dat verzetsleider prins Norodom Sihanoek (op de foto), voorzitter wordt van de Opperste Nationale Raad, een orgaan waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Tijdens de onder tekening van het akkoord kwamen vanuit Cambodja berichten van bestandsschendingen. Vooral aan de Thaise grens was het gisteren onrustig. foto afp cerard fouet Noord- en Zuid-Korea hebben aanzienlijke vooruitgang ge boekt bij hun overleg over her eniging. De landen hebben zich zeer positief uitgelaten over de resultaten van het overleg dat de beide premiers de afgelopen (lagen in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang hebben gevoerd. Er wordt gewerkt aan een raam-akkoord waarin de belangrijkste geschilpunten in hun al veërtig jaar durende vij andschap worden geregeld. Noord-Korea heeft zijn weer stand tegen het Zuidkoreaanse beleid om het personenverkeer via de zwaar bewaakte grens voorlopig nog beperkt te hou den opgegeven. In het raam-ak koord wordt ernaar gestreefd om zo spoedig mogelijk tot een hereniging te komen van de tien miljoen Koreanen die na de staatkundige deling van elkaar werden gescheiden en elkaar sindsdien veelal niet meer heb ben gezien. De kernwapenkwestie is ver schoven naar de toekomst. „Ons standpunt is dat er een akkoord moet komen over nu cleaire ontwapening. Maar dat betekent niet dat er geen over eenstemming kan komen over andere zaken als een non- agressieverklaring, uitwisseling en andere vormen van samen werking, zolang zo'n akkoord er nog niet is", vatte Noord-Korea zijn positie samen. Beide landen hebben een ge zamenlijke werkgroep ingesteld die onmiddellijk aan de slag gaat met de voorbereiding van het akkoord. De Zuidkoreaanse premier Chung Won-shik wees erop dat de tegenstellingen tussen Noord- en Zuid-Korea niet spo ren met de sfeer van ontspan ning in de rest van de wereld. Hij pleitte ervoor een einde te maken aan „de status van ge wapende confrontatie", die for meel nog tussen beide Korea's bestaat, aangezien na de Korea- oorlog alleen een wapenstil stand overeen werd gekomen en nimmer een vredesverdrag is gesloten. De Noordkoreaanse premier Yon Hyong Mok kwam met een voorstel dat beide landen de produktie en het bezit van kern wapens verbieden. „Als Ameri kaanse kernwapens volledig zijn teruggetrokken uit Zuid-Korea, zullen wij een internationaal ak koord tekenen en instemmen met gelijktijdige inspectie (van het nucleaire potentieel) in Noord- en Zuid-Korea", be toogde Yon. Vergoeding slachtoffers aidsschandaal De Franse president Mitterrand heeft schadevergoeding in het vooruitzicht gesteld voor slacht offers van een schandaal, waar in talloze mensen in de periode van 1984 tot 1985 met aids be smet bloed kregen toegediend. Ook beloofde hij hervorming van de Franse bloedtransfusie dienst, die tienduizenden men sen behandelde met besmet bloed. Volgens een van de orga nisaties die de belangen van de slachtoffers behartigen, zijn meer dan tweehonderd mensen overleden als gevolg van be smetting. In verband met het schandaal zijn deze week drie functiona rissen op het gebied van volks gezondheid, onder wie de ex-di recteur van het Nationale Bloedtransfusiecentrum, in staat van beschuldiging gesteld wegens het geven van toestem ming voor het gebruik van be smet bloed. Hun staan aanklachten te wachten wegens fraude en cri minele nalatigheid, die leidden tot het verspreiden van aids en verschillende vormen van hepa titis, waardoor volgens een ge heim rapport van het Franse ministerie van volksgezondheid, dat uitlekte via het blad Le Monde, rond 400.000 mensen werden getroffen. GAZA STAD AP Haidar Abdul-Shafi, de aan voerder van de Palestijnse dele gatie naar de vredesconferentie die volgende week in Madrid begint, heeft gisteren gezegd dat Israël „doet alsof' zijn groep geen PLO-delegatie is. „Zij we ten heel goed dat het een PLO- delegatie is". Hij zei niet te ver wachten dat de regering-Shamir op dit punt moeilijkheden zal maken, „omdat ik denk dat zij de absurditeit van hun stand punt inzien". Israël weigert te onderhande len met de PLO, die het als een tenoristische organisatie be schouwt, en heeft geëist dat geen PLO-leden naar Madrid worden afgevaardigd. De Pales- tijnen in de door Israël bezette gebieden hebben echter keer op keer verklaard dat de PLO hun enige wettige vertegenwoordi ger is. Saeb Erekat, een ander lid van de Palestijnse delegatie, zei in een vraaggesprek met de Amerikaanse omroep CNN en voor de Israëlische radio onom wonden dat de veertien leden tellende delegatie is gekozen door de PLO. Yossi Ben-Aharon, directeur- i het departement i de Israëlische premier Yit zhak Shamir, is van mening dat Erekat zich met zijn opmerkin gen uit de markt heeft geprezen als deelnemer aan de vredes conferentie. Ook Shamirs woordvoerder Ehud Gol zei dat Israël duidelijk had gemaakt dat Zestien jaar na het einde van de Vietnam-oorlog wil Amerika de betrekkingen met Vietnam nor maliseren. Minister Baker van buitenlandse zaken heeft giste ren gezegd dat de VS daarover al volgende maand met Viet nam willen gaan praten. Washington stelt wel de voor waarde dat Vietnam verdere medewerking verleent aan het onderzoek naar het lot van tij dens de Vietnam-oorlog vermis te Amerikaanse militairen, de zogeheten MIA's missing in ac tion). De Amerikaanse autoritei ten hanteren een lijst waarop in totaal 2.300 vermeende krijgs gevangenen en MIA's staan. Baker deed zijn uitspraak gis teren in Parijs, waar hij de for mele ondertekening van het vredesakkoord voor Cambodja bijwoonde. Kort daarna sprak Baker met zijn Vietnamese ambtgenoot Manh Cam. Baker verklaarde dat de toenadering van Washington tot Hanoi on derdeel vormt van de Ameri kaanse wil om „de bladzijde van de Vietnam-oorlog" om te slaan. Na de Vietnam-oorlog was het vooral Washington dat een normalisering van de betrekkin gen tegen hield. De smadelijke afgang tegen de door de Sov jetunie gesteunde communisti sche verzetsbeweging Vietcong liet bittere sporen na in de Amerikaanse samenleving. Ja renlang frustreerde het Witte Huis met een harde handels boycot de economische op bouw van het in puin geschoten Vietnam. De bliksem-overwinning op Irak tijdens de Golfoorlog nielp Amerika pas over zijn Vietnam- trauma heen. De afgelopen ja ren heeft Washington ai voor zichtig toenadering tot Hanoi gezocht. Vorig jaar werd in de Vietnamese hoofdstad een kan toor geopend dat zich bezig houdt met onderzoek naar ver miste Amerikanen. Een gemaskerde Pa lestijn op de weste lijke Jordaanoever maakt bij een span doek duidelijk tegen de vredesconferentie te zijn. foto epa iemand die zich als lid van de PLO presenteerde zichzelf auto matisch uitsloot van deelname aan de conferentie. De 72-jarige gepensioneerde arts Abdul-Shafi leverde kritiek op uitlatingen van Shamir, deze week tegenover het Europese parlement, dat Israël niet van zins is veroverd Arabisch gebied terug te geven:Als we over vre de piraten, schiet je er niets mee op om op die manier te denken en te praten". De onderhandelaar zei dat de Palestijnen in een ongunstige positie naar de besprekingen werkt aan nieuwe nederzettin- gingen, omdat zij hadden moe- gen - volgend jaar wil de rege- ten buigen voor de Israëlische ring-Shamir het aantal kolonis- eis dat geen afgevaardigden van ten hebben verdubbeld tot buiten de Westoever en de Ga- 200.000 - „werpt de vraag op zastrook mogen meepraten. De waarom wij eigenlijk gaan'zei omstandigheid dat in de bezette hij. gebieden hard wordt verder ge- Ter verdediging van zijn be slissing verklaarde Diaka dat het hoog tijd wordt dat iemand de taak op zich neemt om de span ning in Zaïre te verminderen. Gezien de reactie van zijn colle ga-oppositieleden is het niet aannemelijk dat hij hierin zal slagen. Diaka staat bekend als een politieke kameleon die in het verleden wel vaker van het ene naar het andere kamp is overge lopen. Direct na de onafhanke lijkheid van Zaïre stond hij be kend als een revolutionaire na tionalist, die tot het kamp van Mobutu's rivaal Lumumba be hoorde. Direct na de moord op Lumumba werd hij lid van Mo butu's regering. De grootste groep buitenlan ders die gisteren is geëvacueerd, is naar het buurland Congo ge vlogen, van waar een aantal in middels is doorgereisd naar Eu ropa. Anderen rijn naar Ruanda en Zuid-Afrika vertrokken. CORRESPONDENT De Zaïrese president Mobutu heeft gisteravond zeer tegen de zin van de oppositie een van haar leden, Mungo Diaka, als nieuwe premier aangewezen. De oppositie wil dat Etienne Tshisekedi, die begin deze week werd ontslagen, wordt herbe noemd als premier. De politieke impasse waarin Zaire al enige tijd verkeert, heeft gisteren we derom geleid tot plunderingen. De Belgische luchtmacht heeft in verband hiermee opnieuw honderden buitenlanders geë vacueerd uit de op een na grootste stad Lubumbashi. De oppositie, verenigd in de Heilige Unie, heeft Mungo Diaka, die het premierschap heeft aanvaard, van hoogver raad beschuldigd en de bevol king opgeroepen de straat op te gaan om te protesteren tegen de benoeming. Het Joegoslavische leger heeft vanmorgen nieuwe be schietingen uitgevoerd op de omgeving van Dubrovnik. Gisteren werd het historische centrum van de stad voor het eerst door granaten getroffen. Het centrum staat op de Unesco-lijst van beschermde bouwwerken in de we reld. Ook Vukovar, Osijek, Karlovac, Benkovac bij Zadar en Sinj bij Split lagen vanmorgen opnieuw onder vuur. De beslissende aanval van het Joegoslavische leger lijkt in volle gang. sche centrum van Dubrovnik onder vuur. Met artillerie en vanaf marineschepen werd de binnenstad van 'de parel van de Dalmatische kust' beschoten. Diverse monumentale bouw werken uit de Middeleeuwen c Renaissance, waaronder het Sponza-paleis, het Rupe-mi um, de Minceta-toren, het Fort Revelin en de oude muziek school, werden beschad Ook verschillende gebouwen aan de Stradun, een van de be kendste straten in de binnen stad, kregen voltreffers. EG- waamemers in Dubrovnik be vestigden dat de stad zwaar on der vuur ligt, maar over de aan gerichte schade konden zij niets zeggen. Dubrovnik heeft net als Vuko var, waar ook nog wordt ge vochten, weinig militair-strate gische betekenis. Maar de stad geldt als het symbool van de Middeneuropese cultuur en is een grote toeristische trekpleis ter. Kennelijk willen de Serviërs, die als enigen nog in een fede ratief Joegoslavië geloven, ver hinderen dat een onafhankelijk Kroatië straks beschikt over de ze belangrijke inkomstenbron. Dinsdag kondigde de Joegosla vische minister van defensie, generaal Veljko Kadijevic, „be slissende operaties" tegen Kroa tië aan, met als doel opheffing van blokkades van legerkazer nes door Kroatische eenheden te bereiken. Sindsdien zijn de gevechten in hevigheid toege nomen, aldus Radio Zagreb. Het federale leger heeft haast, omdat binnenkort de winter zal invallen. Servië heeft intussen een nieuw plan voor een nieuwe Servische federatie ontwikkeld, waarbij de 'onafhankelijke' Ser vische regio's in Kroatië en Bos- nië-Herzegovina (samen goed voor meer dan een miljoen in woners) zich kunnen aanslui ten. Op een 'federale' top in Belgrado werd besloten dat het Joegoslavische volk zich via een referendum over de toekomst moet uitspreken. Zo'n referen dum is in het voordeel van de Serviërs, omdat zij verreweg de grootste etnische groep vormen Het leger nam gisteren voor het eerst ook het oude, histori- BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De vier criminelen die maandagnacht door het nemen van drie gijzelaars een vrije af tocht uit de strafgevangenis van het Duitse Celle afdwongen, zijn gistermiddag in Karlsruhe gearresteerd. De beslissende tip kwam van een Turk die twee van de misda digers herkende in een parkeergarage. Daarop kwam een speciale politie-eenheid in actie die dit tweetal overmeesterde. De wegens roof veroordeelde aanvoerder van het viertal, een Duitser, en een Libanese moordenaar, boden geen verzet. Daarna volgde een wilde achtervolging van de twee andere misdadigers, die op nieuw iemand hadden gegijzeld. Buiten Karlsruhe lukte het de politie de auto van de gangsters tot stoppen te dwingen, waar na het tot een wilde schietpartij kwam. Daarbij raakten een andere Duitser, veroor deeld wegens moord op twee politieman nen, en een Joegoslaaf, die een lange straf wegens roofovervallen uitzit, zwaar ge wond. De gijzelaar bleef ongedeerd. Het grootste deel van het losgeld van twee mil joen mark is teruggevonden. Enkele uren vóór de verrassende ontkno ping zei de politie nog ervan uit te gaan dat het als levensgevaarlijk omschreven viertal naar Oost-Europa was ontkomen. Dat werd onder meer afgeleid uit het feit dat zij hun laatste gijzelaar uit Celle dinsdagavond vlak bij de Tsjechoslowaakse grens in de Oost- duitse deelstaat Saksen hadden achtergela ten. De man werd gistermorgen vroeg ge vonden. De Duitse politie was sinds dinsdagmor gen toen de vier hun tweede gijzelaar vrij Deten, het spoor bijster. Daarom werd de hulp van de Duitse bevolking gevraagd bij de opsporing van de gevangenen. Hoewel er honderden tips binnenkwamen, meldde de politie toen geen „heet spoor" te heb ben. De doorbraak kwam enkele uren later met de beslissende tip uit Karlsruhe.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5