'De BVD blaft, maar bijt niet' Binnenland Kaifu betuigt opnieuw spijt Vreemdelingendienst kan stroom aanvragen niet aan Illegalen vrijgelaten vanwege cellentekort Donderdag 24 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART ichef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER JOLANDA OUKES Vormgeving: ANDRIES DETMAR 4 NIEUWSLIJN Industriebond wil duikboten leveren De Industriebond FNV is voor de levering van onderzeeboten van de RDM aan Taiwan. Begin jaren tachtig was de bond nog fel tegen. „Toen zaten we nog midden in de Koude Oorlog. Nu liggen de verhoudingen in de wereld volkomen anders", aldus bestuurder De Vreede. In de Tweede Kamer lijkt zich ook een meerderheid af te tekenen voor levering. De RDM hult zich in stilzwijgen over de eventuele order. Giro-opdrachten zoek bij Postbank Bij het girokantoor Amsterdam van de NMB/Postbank zijn en kele duizenden accept-giro opdrachten zoek. Vermoedelijk gaat het om ongeveer achtduizend overschrijvingen die dateren uit de periode tussen 25 september en 1 oktober. De giro-opdrach ten worden in dozen afgeleverd door de PTT. Het vermoeden bestaat dat een doos met accept-giro's is verdwenen. Onderzoek naar de oorzaak heeft volgens een woordvoerster van het regio kantoor tot op heden nog niets opgeleverd. „Fraude met de ac cept-giro's is niet mogelijk. Het is alleen vervelend, omdat de af schrijvingen niet hebben plaatsgevonden". Gedupeerde klanten krijgen het advies een nieuwe betalingsopdracht te versturen. Geen verplichte invoering BGD Minister De Vries van sociale zaken wil voorlopig nog geen ver plichte invoering van een bedrijfsgezondheidsdient (BGD) bij ondernemingen. Tijdens de opening van een nieuwe huisvesting van de BGD Noord-Holland in Alkmaar zei De Vries gisteren dat sociale partners zelf verantwoordelijk zijn. De plannen rond wao en Ziektewet, die werkgever en werknemers geld kunnen gaan kosten, maken zo'n investering volgens de minister echter wel rendabel. De bedrijfsgezondheidsdiensten verzorgen nu 2,3 van de 5,5 miljoen werknemers. Pensioenfondsen discrimineren vrouw Pensioenfondsen discrimineren vrouwen nog steeds, zo blijkt uit onderzoek van de Emancipatieraad. Tussen juni vorig jaar en ju ni dit jaar zijn 70 verplichte pensioenregelingen van 68 fondsen doorgelicht. Alle 70 bleken discriminerende bepalingen te bevat ten in strijd met het EG-verdrag. Zo werden bijvoorbeeld (ge huwde) vrouwen uitgesloten of gold een hogere toetredingsleef tijd voor vrouwen. Ook werden lagere pensioenen uitgekeerd voor vrouwen bij gelijke premies. Meer dan de helft van de rege lingen gaat uit van een hoge franchise, waardoor alleen werkne mers met hogere lonen een pensioen kunnen opbouwen. Staatssecretaris Kosto zegt onderzoek toe De Vreemdelingenpolitie in Den Haag moest de afgelopen weken dertig illegalen vrijlaten wegens gebrek aan cellen. Ook in de rest van het land wordt het functioneren van de vreem delingendiensten belemmerd door cellengebrek. De problemen waarmee de diensten kampen, hebben te maken met gewijzigd beleid van het Haagse gerechthof. „Het hof heeft in beroep besloten dat vreemdelingen niet langer dan vier dagen in een politiecel mo gen blijven en daarna moeten worden overgebracht naar het huis van bewaring", aldus J. Grootaarts, hoofd van de vreemdelingenpolitie in Den Haag. Het beleid van het Haag se gerechtshof zal volgens hem waarschijnlijk ook door de ove rige rechtbanken worden over genomen. Het cellentekort heeft ertoe geleid dat illegale buitenlanders die werden opgepakt, moesten worden vrijgelaten. Grootaarts: „Dat is tot nu toe zo'n dertig keer gebeurd. Dat is te veel. Ille gaal in ons land verblijvende buitenlanders die duidelijk is gemaakt dat ze uitzetting kun nen verwachten, krijgen daar door het gevoel dat het kenne lijk zo'n vaart niet loopt. En dat is erg vervelend. Op dit ogenblik zouden wij er zeker tien cellen in het huis van bewaring bij moeten hebben om door te kunnen werken." Als er op korte termijn niet meer cellen vrijko men, moeten de vreemdelin gendiensten hun opsporingsac tiviteiten verminderen, aldus Grootaarts. Docters Van Leeuwen over glasnost en infiltratie (Vervolg van voorpagina) Het hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) blaast de rook van zijn sigaar langzaam uit. Mr. Arthur Docters van Leeuwen knijpt zijn ogen achter zijn dikke brilleglazen nog iets toe. Het doorgaans uitdrukkingsloze gezicht verraadt enige emotie. De waarschuwing komt over. Het Rode Gevaar mag dan iets ge weken zijn, het Gele Gevaar is in aantocht. DEN HAAG «CEES KEIZER EN WILFRED SCHOLTEN „Er is in toenemende mate be langstelling van de Chinezen voor onze staatsgeheimen. Maar ook voor hoogwaardige technologieën. Zij naderen in hun gedrag steeds meer de grenzen van het toelaatbare. In een aantal gevallen is die grens zelfs al overschreden. Ik zeg niet wat er met hen gebeurd is. Maar ik kan u verzekeren dat er maatregelen zijn genomen." Heel even hadden we gedacht dat de 'dienst' nog volop in Koude Oorlogssferen leefde. Bij voorbeeld door de uitspraak vo rige week van de BVD-directeur dat er nog zeker 25 KGB'ers in ons land actief zijn met zaken die het daglicht niet kunnen verdragen. Maar er is dus meer aan de hand. Andere gevaren bedreigen de Nederlandse sa menleving in toenemende ma te. Rechts-extremlsme Zoals het rechts-extremisme. Er zijn nog geen aanwijzingen dat, net als in Duitsland, rechtse jongeren asielzoekers of andere buitenlanders zullen aanvallen. Maar Docters waarschuwt dat we desondanks alert moeten zijn. De extreem rechtse groe pen in ons land hebben contac ten met verwante groepen in Duitsland en de Verenigde Sta ten. Net als veel extremisten daar keren ze zich tegen alles wat niet blank is. Geen Koude Oorlog dus. Het einde daarvan, en het begin van een reorganisatie van de BVD, zorgde voor een ongekende openheid bij de BVD. De anders zo gesloten burcht aan Haagse President Kennedylaan ging vo rig jaar plotseling open. Een te levisieploeg van KRO's Brand punt maakte de eerste beelden van Neerlands heuse geheime dienst. Maar het was allemaal iets te plotseling. Tweede Kamerleden haastten zich om vragen te stel len over zaken die op de buis opeens openlijk werden bespro ken en waarvan zij hoegenaamd niets wisten. De vernietiging van een deel van de 'bijna 300.000' persoonlijke archieven „Als je vertelt hoe je met succes een aanslag hebt verijdeld, lukt dat de volgende keer niet meer." foto cpd roland de bruin bijvoorbeeld. De 'glasnost' ging vervolgens even in de ijskast. Docters van Leeuwen gelooft toch in de nieuwe openheid. Maar hij is eerlijk genoeg om te bekennen dat publiciteit ook een middel kan zijn om de doelstellingen van de dienst te bereiken. Als de staatsveiligheid er om vraagt, de democratische rechtsorde beschermd moet worden en vitale maatschappe lijke functies in het geding zijn, moet de BVD ingrijpen. Waarschuwen De anders zo voorzichtige en te rughoudende opstelling van de BVD wordt daarom soms voor een moment verlaten. Dat bleek al uit de boodschap over de nog actieve Sovjet-spionnen. DocterS van Leeuwen: „De BVD pakt geen spionnen op. Wij waarschuwen alleen. Wette lijk gezien mogen wij helemaal geen uitvoerende taken uitoefe nen. Dat willen wij ook niet. Maar in het geval van de KG B'ers vonden wij dat het Neder landse volk en de Russische am bassade nu maar eens moesten weten wat er aan de hand is. Daarom deze publiciteit Het heeft er in ieder geval toe geleid dat Buitenlandse Zaken in ge sprek is gekomen met de am bassadeur van de Sovjetunie. In dat overleg zit nu voortgang". De vraag waarom in het geval van de Surinaamse infiltraties in de overheid weer géén contrete aantallen werden genoemd, pa reert het hoofd van de dienst met een formeel argument. „Het onderzoek is nog niet af gerond. Bovendien hebben wij in dat geval de publiciteit niet gezocht Door een aantal infor manten, die een relatie met de CRI (Centrale Recherche Infor matiedienst) en het Amerikaan se DEA (Drug Enforcement Agency) zeggen te hebben, is de zaak toen naar buiten gebracht. Wij reageerden alleen." De BVD is volgens Docters al geruime tijd bezig met een onderzoek naar deze infiltraties. Zolang het onderzoek nog niet is afgerond, kan er niets over worden ge zegd. Bestaansrecht De vraag of de BVD nog be staansrecht heeft, klinkt de laatste tijd steeds luider. „Het is waar", meent Docters, „dat Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). vanwege het veranderend we reldbeeld, de BVD ook moet veranderen. Aan het eind van het jaar hopen wij dan ook aan de Kamer mee te delen waar de BVD zich in de toekomst voor namelijk op gaat richten. Niet hóe we als dienst bezig zijn, maar wel waaróm we ergens mee bezig zijn. Een soort jaar verslag." „Ik denk overigens niet dat burgers de BVD overbodig vin den. Dat denkt alleen de pers. En waarom? Als waakhond van de democratie? Maar dat zijn wij ook. Wij blaffen op tijd, maar wij moeten niet bijten. Wat ik al zei: wij waarschuwen alleen. Anderen nemen dan hun maatregelen". Maar wat heeft het BVD-werk in het verleden echt opgeleverd? Helaas, ook hierbij kan de di recteur ons niet ter wille zijn. „Het echte succes kan ik niet melden. Ook politici sporen mij vaak genoeg aan: Vertel nu eens wat de BVD allemaal be reikt heeft, dat is goed voor het vertrouwen'. Dat kunnen we in derdaad doen. Maar dan is het wel de laatste keer geweest. Als je bijvoorbeeld vertelt hoe je met succes een aanslag hebt verijdeld, lukt dat je de volgen de keer niet meer". Delft Instruments Over de zaken waar de dienst achter het net heeft gevist is Docters van Leeuwen opvallend openhartig. Bijvoorbeeld als de leveranties aan Irak ter sprake komen. Het bedrijf Delft Instru ments leverde zoals bekend nachtkijkers aan het Iraakse le ger, ook al liep dat via een Belgi sche tussenhandel. Het is één van de BVD-taken om samen met de Economische Controle Dienst (ECD) ook op dit soort economische activiteiten toe zicht te houden. Vanwaar deze misser? „We hebben niet de pretentie dat we alles door hebben. Maar in dit geval hebben we ook gewaar schuwd. Er is de afgelopen jaren meermalen contact geweest met Delft Instruments over de gevoelige apparatuur die zij produceren. We hebben ze oók verteld met de export voorzich tig te zijn. Het heeft echter niet mogen baten." „Dat valt ons echter niet te verwijten. Uit ons onderzoek naar de leveranties aan Irak door de Nederlandse industrie is gebleken dat Nederland zeker boter op het hoofd heeft. Maar Duitsland, Frankrijk en Enge land hebben dat nog veel meer." Na deze constatering weer klinkt hard (hoon)gelach inde werkkamer van de BVD-baas. Het enige moment waarop hij zich echt vrolijk maakt overi gens. De vragen geven daartoe ook weinig aanleiding. Zo zijn de aanslagen op Spaanse doelen in ons land van de afgelopen jaren nooit opgehelderd. Docters geeft het volmondig toe. „Ieder een vraagt zich af waar deze bomaanslagen, die ook elders in West-Europa zijn gepleegd, vandaan komen. Zit er een groep achter, of maar één per soon? We weten het niet. De ETA eist de aanslagen op, maar het blijft een onduidelijke zaak". Ra-Ra Ook de Ra-Ra-zaak kon de BVD niet voorzien. Deze groep 'har de krakers' heeft met een aantal brandstichtingen op Makro- vestigingen de BVD handen vol werk bezorgd. Het duurde een tijd voordat de daders werden gepakt. Terwijl de BVD tot ver bazing van velen de krakerssce- netoch al jaren angstvallig in de gaten hield. „De krakerswereld verhardde zich plotseling ge deeltelijk. De rellen in de Von delstraat, begin jaren tachtig, waren een begin. Daarna is de BVD zich er mee gaan bemoei en. Docters wijst erop dat de BVD wel degelijk de kem van Ra-Ra heeft kunnen opsporen. Dat er bij de rechtszaak vervolgens procedurefouten zijn gemaakt, staat hier volgens hem helemaal buiten. „En zolang bepaalde krakers zich openlijk afficheren met links-radicale groepen als de Duitse RAF (Rote Armee Fraction) en de Italiaanse Rode Brigades, blijven wij ze natuur lijk observeren. Zeker als in hun krantjes gewoon staat hoe je een bom kunt maken. En dat gebeurt nog steeds". Rest de vraag hoe de 'BVD- nieuwe stijl' de jaren '90 in wil gaan. Docters van Leeuwen wil daar graag iets over kwijt, maar verwijst naar het rapport dat minister Dales van binnenland se zaken nog dit jaar naar de Tweede Kamer zal sturen. Daar in zal publiekelijk bekend wor den gemaakt wat voortaan on derwerp van BVD-bemoeienis zal zijn. Bovendien zal voortaan waarschijnlijk ieder jaar een jaarverslag van de BVD verschij nen. Zo kan ook achteraf geoor deeld worden over de activitei ten van dienst. Ook nu weer een antwoord met een 'maar!..'. De zogeheten 'operationele informatie' blijft nog steeds beperkt tot de vier fractievoorzitters van CDA, PvdA. WD en D66. Alleen zij horen van de hoed en de rand. Terwijl veel burgers nu wel eens willen weten of de BVD een dossier over hen bewaard. En of die in 1993 vernietigd zal worden. De openheid richt zich daar niet op. Docters van Leeu wen zucht eens diep. „Ik heb al eens voorgesteld dat we speld jes gaan uitgeven aan wie ze maar hebben wil. Daarop zou moeten staan: 'De BVD heeft een dossier van mij!'. Want het is blijkbaar een grote wens van iedereen." 'Komt u morgen maar weer terug' AMSTERDAM BARRY SWART Het advies van de portier bij de Amsterdamse dienst Vreemde lingenpolitie is kort, maar dui delijk. „Komt u morgen maar terug, en dan moet u ruim voor vijven 's morgens komen. Mis schien maakt u dón een kans je", zegt hij tegen een man, die vol ongeloof tegenwerpt dat hij alleen maar voor een stempeltje in zijn pasje komt. Het mag niet baten. Er zit voor de man wei nig anders op dan in het holst van de nacht voor de deur van het pand aan het Waterlooplein plaats te nemen. Het is de enige manier om 'in de prijzen te vallen', zoals de ambtenaren van het bureau Toelating van de dienst Vreem delingenpolitie grappen. De prijs is de behandeling van de aanvraag van een nieuwe ver blijfsvergunning, de verlenging ervan. Tevergeefs roept de vreemdelingendienst al jaren dat het de drukte niet meer aan kan. Om ook met het oog op de naderende winter de lange rij wachtenden voor de deur tegen te gaan, is drie weken geleden bij wijze van proef besloten de deuren om vijf uur 's ochtends te openen. De wachtenden trek ken bij binnenkomst een num mer, wat hen later op de dag uitzicht biedt op bijvoorbeeld een verlossend stempeltje of de behandeling van een asielaan vraag. De tussenliggende uren kunnen ze in het pand door brengen. Alles bij elkaar een nobele ge dachte. Bij de vreemdelingen dienst zelf kijken ze er echter anders tegenaan. „In het stad huis aan de overkant ergerden ze zich elke ochtend aan de rij mensen", zo legt een norse me dewerker uit. „En inderdaad, de ambtenaar van de overkant ziet geen rijen meer. Die slaapt nog als ze hier in de rij staan." Want het gevolg van de toepassing van 'wie het eerst komt, het eerst maalt' is een nieuwe rij, die rond vier uur 's nachts ont staat. Of soms nog eerder. Plaatsvervangend chef P.Springer van bureau Toela ting: „Maandagochtend hadden wij als eerste een Nederlander, die voor zijn vrouw een ver blijfsvergunning kwam aanvra gen. Hij vertelde dat hij zondag avond om elf uur was gaan staan, en dat tegen twee uur 's nachts ruim honderd mensen stonden." Door het trekken van num mertjes is het voor het eerst in de achttien jaar dat Springer bij het bureau werkt mogelijk een beeld te krijgen van de drukte. „Daarvoor was het altijd natte vingerwerk. Er komen er onge veer vierhonderd per dag, zo is uit de eerste twee weken van de proef gebleken. Als we op volle sterkte zijn, met zijn achttienen, kunnen we rond de honderd mensen helpen. Maar je moet er van uitgaan dat er bij ons al tijd wel mensen vrij of ziek zijn. Dat betekent dat we die dag minder zaken kunnen behande len. We sturen er per dag dus zeker driehonderd weg", zegt Springer gelaten. De ergernis die de gang van zaken op het bureau Toelating oproept, viel reeds eerder in het halletje waar te nemen, krachtig samengevat door de portier die een man aanraadt het de vol gende dag maar eens te probe ren. „Schrijf maar een brief naar Van Thijn en doe je beklag. Hij heeft inmiddels al zo'n stapel klachten, maar hij doet er hele maal niets mee, die klootzak." 'Japan is een vreedzaam land geworden' TOKYO ANP-AP De Japanse premier Toshiki Kaifu heeft gisteren in bedekte termen spijt betuigd over de Ja panse gruweldaden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Kaifu verzekerde verder tijdens een lunch koningin Beatrix ervan dat Japan een vreedzaam land is geworden. De vorstin zei waardering te hebben voor het feit dat de Japanse premier op nieuw ervoor gekozen heeft „de gebeurtenissen uit het verleden niet onbesproken te laten". Dinsdag verklaarde keizer Akihito al tijdens een staatsban ket bedroefd te zijn dat de vriendschappelijke relatie tus sen Nederland en Japan schade heeft opgelopen door de Twee de Wereldoorlog. Een echte spijtbetuiging sprak de keizer echter niet uit. Kaifu noemde het spijtig dat de traditionele vriendschaps band tussen beide landen door de oorlog is verstoord en dat veel Nederlanders in het toen malige Nederlands-Indie onver draaglijk leed en pijn is aange daan. Beatrix zei dat her eerlijk onder ogen zien van de beproe vingen uit het verleden kan meehelpen aan het overwinnen van de gevoelens van afwijzing en bitterheid. Het Japanse socialistische parlementslid Tanyata is vóór betaling van een vergoeding aan de slachtoffers van de oor log met Japan. Dat heeft de Stichting Japanse Ereschulden volgens eigen zeggen van hem vernomen. Het parlementslid raadde de stichting aan contac ten te leggen met Koreanen die een soortgelijke claim hebben neergelegd bij Japan. Tanyata heeft de stichting verder toege zegd de stichting te introduce ren bij andere parlementsleden. De kranslegging door konin gin Beatrix en kroonprins Wil lem-Alexander, vandaag op de Common wealth-erebegraaf plaats in Hodogaya, is door de aanwezige Nederlandse oor logsslachtoffers als zeer positief ervaren. De krans werd ook na mens prins Claus gelegd. Een lint met zijn 'C' hing in het mid den tussen de linten van Beatrix en Wülem-Alexander. De voorzitter van de Stichting Japanse Ereschulden, S. Lapré, noemde de ceremonie zeer in drukwekkend. „Het heeft onze emoties in positieve zin ver- Na de kranslegging op de Commonwealth-erebegraafplaats In Hodogaya, hadden koningin Beatrix en kroon prins Willem-Alexander een ontmoeting met Nederlandse oorlogsslachtoffers. Op de foto schudt Beatrix de hand van D. Winkler van de verzoeningsorganisatie Ex-krijgsgevangenen en Nabestaanden Japan (EKNJ). Tweede van links is brigade-generaal R. Boekholt van de Stiching Herdenking 15 augustus 1945. De Stichting Japanse Ereschulden is overigens van plan om in december naar Japan terug te keren, als het vijftig jaar gele den is dat de aanval van dit land op Pearl Harbor plaatshad. foto anpmarcel antonisse sterkt". Lapré heeft de koningin nomische zaken is zeer tevre- der meer om de landingsrech- tijdens een gesprek onder vier den over zijn missie naar Japan, ten van de KLM, standaardma- ogen bedankt voor haar woor- Er zijn op verschillende Japanse ten voor containers, bloemen, den tijdens het staatsdiner, die departementen zaken aange- vleeswaren, zuivel en chemi- de stichting veel goed hebben sneden waarvan een deel bin- sche produkten. Ook op andere gedaan. nen een paar maanden resul- gebieden is „de machine Minister Andriessen van eco- taat oplevert. Het gaat hier on- geolied", aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4